Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kurs na niepodległość - Katalonia

(2)
2012-11-26 08:59 | oakpark
Volem viure al pais... chcemy żyć w /naszym/ kraju - po obu stronach Pirenejów to zdanie w okcytańskim/katalońskim robi karierę. Po okcytańsku oficjalnie mówi ok 2 mln ludzi na południu Francji - ale gdy rozmawiaja bez świadków i z kimś zaufanym to "tout le monde parle occitan", zwłaszcza w małych miasteczkach i wsiach. Katalończycy nie maja jak Okcytańczycy opresyjnego państwa nad sobą i ich językiem mówi oficjalnie ponad 9 mln ludzi - llengua valenciana to też catala/catalan, katalońskie sa Baleary i część Aragonii.

Czy Katalonia jest "ssana" finansowo przez Madryt? Nawet jesli nie - nikt w to nie uwierzy.... to jak z eksportem z PRL do ZSRR. Czy bedzie w UE czy nie - i tak bedzie powiazana gospodarczo z Europą Zach.

Czy Katalończycy są nacjonalistami - tak, są okropni gdy ktos mówi takim "lepszym" castillano mają go za Hiszpana i... sie robii niemiło. Czy mają wolność w Hiszpanii - tak, ale oni chcą mieć "własną" wolność. Chcą mieszkać w swoim domu.

Czy racjonalne względy - gospodarka, Unia, poziom życia odwiodą ich od chęci życia na swoim? Cresi pas! Prędzej czy później będa grali na meczach międzypaństwowych "Els Segadors"... referendum bedzie pewnie w rocznicę 1714 i wszystko bedzie w cztery krwawe pręgi na złotej tarczy....

Ten naród i kraj sa ekonomicznie zdolni do zycia.... jeszcze jak zorganizuja jakies POW jak Polacy w latach I wojny.... 8^)...oni się zreszta trochę na nas wzorują - walcza książką, filmem, RTV po katalońsku... i jeszcze Okcytańczyków wspomagają...

Kastylia bedzie biedniejsza, La douce France du Midi - podniesie wyzej le drapeau occitan.