Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Te straszne baśnie braci Grimm

(5)
Pierwsze wydanie „Baśni dla dzieci i dla domu”, 200 lat temu, zostało przyjęte chłodno. Przyjaciel braci, poeta Achim von Arnim uważał, że trzeba było przestrzec młodego czytelnika przed brutalnością tych opowieści. A później dzieło wzięli na warsztat psychoanalitycy.
 • 2012-12-20 20:27 | Rapunzel

  małe sprostowanie

  W rozżarzonych do czerwoności żelaznych butach nie kazano tańczyć żadnej dziewczynce, lecz złej macosze królewny Śnieżki. Autor artykułu prawdopodobnie myślał tu o baśni Andersena o dziewczynce, którą ukarano za pychę w ten sposób, że nie mogła zdjąć butów, tylko musiała w nich tańczyć. A co do "orgii okrucieństwa", to kary na końcu baśni nie są wyrazem sadyzmu i upodobania do przemocy i gwałtu, lecz są symbolicznym wskazaniem na to, że zło zostało ukarane i wykorzenione (stąd tak wymyślne kary przypominające przybijanie osinowym kołkiem wampira, by więcej nie powstał). Karani są ci, którzy sami dybali na życie innych.
 • 2012-12-20 20:48 | Maciej Górkiewicz

  najważniejszy morał z baśni braci Grimm ...

  ... jest taki, że pięknoduchy od zawsze chciałyby ukryć-zakazać cokolwiek w miarę prawdziwie mówi o naturze ludzkiej ... Bezpośrednio po zaniechaniu lektury baśni braci G, w wieku 7 lat, zabrałem się za Nowy Testament, wersja ujednolicona dla maluczkich ... Zamęczałam babcię pytaniami:
  - A dlaczego J utopił te wieprze ? Czy mu nie było żal ? Czy tam nie było głodnych !?
  - A dlaczego J uschnął tę figę ? przecież o tej porze nie mogła mieć owocu, prawda ?
  A babcia niezmiennie odpowiadała: Ty musisz zostać księdzem !
  - A dlaczego ?
  - Bo wtedy nie będziesz mógł zadawać takich pytań.
 • 2012-12-22 19:38 | Andrzej

  Re:Te straszne baśnie braci Grimm

  To okrucieństwo nurtowało mnie już od dawna. Mroczna dusza germańska jest jednak odległa od naszej słowiańskiej wyobraźni.
 • 2012-12-24 07:50 | supernatural

  Re:Te straszne baśnie braci Grimm

  To było od dawna wiadomo, że pierwotnie bajki braci Grimm kipiały seksem, erotyzmem, przemocą, okrucieństwem. Odczytano je i przerobiono na bajki dla dzieci.
 • 2012-12-28 04:31 | jer-11

  Re:Te straszne baśnie braci Grimm

  "Andrzeju"... Niestety, historia Slowian tez nie jest wolna od wszelkiego okrucienstwa.