Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Duchowe przesłanie Kościoła

(7)
W okresie świątecznym zamilkli na moment politycy, a głos zabrali hierarchowie. Taka to już tradycja.
 • 2013-01-02 13:21 | PIRS

  Niezmienność

  Jedną z najważniejszych cech 2012 roku była niezmienność.
  Kościół, jak zawsze, chce żeby to, co hierarchowie uważają za grzech, państwo traktowało jako przestępstwo i odpowiednio karało. Ostatnio wezwali państwo do wprowadzenia prawa zakazującego otwierania sklepów w niedzielę. Cóż, w różny sposób można nakłaniać grzeszników aby porzucili niegodny tryb życia, nie można przecież pozostawić tego ich sumieniu i woli.
  Kiedyś mieliśmy dyktaturę proletariatu, w którego imieniu rządziła partia. Teraz tę rolę pragnie pełnić Kościół, który rozumie demokrację jako dyktaturę większości, tj. katolików, w imieniu których się wypowiada.
  Inną zaletą jest otwartość. Nie potrzebujemy żadnej Wikileaks, bo wszystko jest dostępne. Niedawno premier składał jakieś zeznania w prokuraturze, a dzień później TVN opublikowała protokół z zeznań, do którego "udało im się dotrzeć". Zdarzenie to było tak banalne, że nikt już na to nie zareagował. Wydaje się że tylko prokuratorzy i sędziowie mają czasem kłopoty z dotarciem do dowodów, ale to chyba z lenistwa, bo później okazuje się że wszystko było w aktach. Utrzymanie się tej otwartości i dostępu do informacji to niewątpliwie jeden z sukcesów minionego roku, choć szkoda że z posiadania tych informacji niewiele dalej wynika.
  Wreszcie w życiu politycznym też nic się nie zmienia. Cała uwaga skupia się na dwóch partiach i zastanawianiu się czy Kaczyński dojdzie do władzy. To jest prawdopodobne, bo nasza głupota też się nie zmienia, a sądząc po protestach "patriotycznej" młodzieży przechodzi nawet na następne pokolenia (wciąż obalają komunę). W końcu jest tak nudno, że może dojść do zmiany władzy choćby po to żeby się coś działo. Ale czy pojawi się ktoś dostatecznie atrakcyjny?
  Oby w nowym roku nie było gorzej!
 • 2013-01-02 17:53 | zet

  Re:Duchowe przesłanie Kościoła

  Pani red. Paradowska:
  "Otóż biskup Ryczan, odwołując się do bożonarodzeniowych metafor, stwierdził, że współczesny Herod ustanawia prawa i wypędza Jezusa z Europy, i podał na to liczne przykłady, z wielu krajów zresztą, aby nie było zbyt zaściankowo. Na przykład we Włoszech zakazuje się podobno dzieciom budować szopki w szkołach, Francja jest straszna, bo nie tylko zabrania kobietom zasłaniania twarzy chustami, ale nie pozwala też Żydom chodzić w jarmułkach (to element ekumeniczny u biskupa), a katolikom odbiera krzyż."

  Szkoda,że tam a nie u nas,realizują rady biskupiego Heroda skutecznie.

 • 2013-01-03 02:53 | kagan

  Ale ja w duchy nie wierzę!

 • 2013-01-03 22:14 | Eau de Cologne

  Re:Duchowe przesłanie Kościoła?

  Kosciol rzymsko-katolicki w Polsce pozostal (przynajmniej mentalnie) gdzies gleboko w XIX wieku. Pospolita dulszczyzna, ksenofobia, homofobia i zupelny brak tolerancji!
 • 2013-01-03 22:32 | blue

  Re:Duchowe przesłanie Kościoła

  "Kościół, jak zawsze, chce żeby to, co hierarchowie uważają za grzech, państwo traktowało jako przestępstwo i odpowiednio karało. Ostatnio wezwali państwo do wprowadzenia prawa zakazującego otwierania sklepów w niedzielę."

  Czyzby, jak zwykle, walka o lepszy dostep do kasy???
 • 2013-01-13 22:00 | wolny

  Re:Duchowe przesłanie Kościoła

  Grunt, zeby wierzyc w Polityke i jej swiatlych redaktorow!
 • 2013-01-14 14:23 | Artur

  Re:Duchowe przesłanie Kościoła

  W polskim kościele katolickim nie ma przecież żadnej duchowości. Na pytanie dziennikarza TV dlaczego probostwo sześciokrotnie wnioskowało do Komisji Majątkowej o zwrot majątku z tego samego tytułu i sześciokrotnie ten zwrot majątku przyjęło, rzecznik Episkopatu Polski odparł: A co, jak dawali to mieliśmy nie brać? Miotani żądzami, wiecznie nienasyceni, ciągle im mało i mało, niedouczeni nieudacznicy. Zwykłe pasibrzuchy. Tam nie ma miejsca na duchowość.