Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Młodzi Polacy nie chcą iść na swoje

(31)
Media doniosły, że już 44 proc. osób między 25. a 34. rokiem życia mieszka z rodzicami. Ten odsetek od kilku lat rośnie.
  • 2013-01-10 09:38 | aniga

Zabawny tekst

Nie chodzi o ekonomię? Nie rozśmieszajcie mnie! Oczywiście, że chodzi o ekonomię. Wynajęcie pokoju w Warszawie kosztuje ile, 700-800 zł. Plus opłaty. W mniejszym mieście 500 zł + opłaty. Przy zarobkach 2,5 tys netto (bardzo, bardzo optymistyczne założenie) jest to zdecydowanie za duży wydatek. A o kredycie hipotecznym w stolicy można zapomnieć.
  • 2013-01-10 09:50 | Klaudiaa

Re:Młodzi Polacy nie chcą iść na swoje

szczególnie jeśli już rodzice związani są kredytem hipotecznym
  • 2013-01-10 09:56 | Jaro

Tu użytkownik aniga napisała o pensji 2, 500 tys. netto (optymistycznie), ale przy wynajmie pokoju za 500 złotych, to naprawdę sporo pieniędzy ma się w zapasie i jeśli się chce samemu robić posiłki a nie tylko chodzić po restauracjach typu fast food to nawet można zaoszczędzić. Zycie nie polega tylko na czerpaniu z przyjemności i odnoszę wrażenie że ludzie nie potrafią oszczędzać, bo za dużo wydaja na swoje własne potrzeby!
  • 2013-01-10 10:09 | darek555

2500 zł netto... bardzo optymistyczna wersja u mnie w mieście jak ktoś ma prace za 1500zł to już się lansuje a małe miasto to nie jest. Ceny jak napisałaś 500 zł za pokój wielkości 2 palet euro... Mam 25 lat, mam pracę Nawet dobrą i mieszkam z rodzicami bo sam bym nie dał rady się utrzymać... może i bym dał ale jak mam płacić 600 za wnękę do szafy to wolę z rodzicami mieszkać
  • 2013-01-10 10:22 | jorge

Czy zatem ludziom z pokolenia 1950 jakoś specjalnie lepiej się powodziło, że byli w stanie spłodzić i utrzymać 2-3 dzieci?
  • 2013-01-10 10:29 | miaumiau

pani psycholog powinna oddać dyplom za tak płytkie podejście do opisywanego tematu, tłumacząc niechęć odejścia na swoje "lękami i zbytnim przywiązaniem do nadopiekuńczej mamusi". Powody tego stanu rzeczy są czysto ekonomiczne a dorabianie młodym gęby wygodnego i wiecznego dzieciaka nie oddaje powagi problemu, który chciała pani poruszyć.
  • 2013-01-10 10:40 | suiran_lun

czyli dokładnie jak w artykule: wygodnictwo podszyte strachem zasłonięte ekonomią
  • 2013-01-10 10:45 | toefl

I bardzo dobrze

Przecież teraz ludzie nie mieszkają w małych kurnych chatach .
    Czasem rodzice , jak dzieci się wyprowadzą , to mieszkają w pustych ścianach na powierzchni 300 m .

Mieszkanie z rodzicami jest tańsze .
  • 2013-01-10 11:00 | Havanagila

Jakby kasa nie była problemem to młodzi by na pewno z rodzicami nie siedzieli... poszli by na swoje bo mogliby brać narkotyki ile tylko chcą i prowadzić ciekawsze życie seksualne. I każdy z tych powodów jest silniejszy od jakiejkolwiek chorej więzi opisanej w artykule. Nie mowie ze to zdrowe ale prawdziwe, chodzili by na obiady do domu z lenistwa ale woleli by siedzieć na swoim. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę (zwłaszcza w Polsce)!!! :)
  • 2013-01-10 11:21 | jorge

Kasa jest problemem ale w subiektywnym znaczeniu. Po prostu dziś ludzie są przyzwyczajeni do nieco wyższego standardu.

Myślę, że paradoksalnie dostęp do edukacji na poziomie wyższym i dobra infrastruktura sprawiają, że wyfrunąć jest trudniej. Wśród moich znajomych, którzy wyjechali na studia do innego miasta i tam mieszkali, czy to w akademikach czy gdzieś w wynajmowanych z kimś mieszkaniach, prawie nikt nie mieszka z rodzicami.

W przypadku ludzi, który na studia dojeżdżali z domu rodzinnego i teraz dojeżdżają tak do pracy wyrwanie się z domu jest trudniejsze. Bo po prostu nie mają świadomości benefitów odcięcia pępowiny. Mogliby zacisnąć pasa, ale nie chcą.
  • 2013-01-10 11:43 | ganna

mam 29 lat i nie mam pojęcia skąd są te statystki??
    Nie wierzę że prawie połowa tych osób mieszka z rodzicami - to w końcu moja grupa wiekowa, a w moim otoczeniu oczywiście są takie osoby, ale nie prawie co druga!
    Swoja drogą ciągłe trąbienie o tym, jak to pokolenie jest niezdolne do relacji, uczuć, zobowiązań to już jakaś przesada. ja tez jestem tym pokoleniem! I nie mam blokady emocjonalnej...
    dzisiejszy 30latek na śmieciowej umowie pa zapewne większy problem z zapłaceniem czynszu i utrzymaniem, niż z opuszczeniem gniazda...
    Stronniczy i moim zdaniem nierzetelny artykuł.
  • 2013-01-10 11:47 | jorge

Popełniasz błąd polegający na tym, że przenosisz swój przypadek i spostrzeżenia wynikające z obserwacji swojego kręgu towarzyskiego na ogół społeczeństwa.

Osoby piszące z perspektywy dużego miasta nie zrozumieją perspektywy małomiasteczkowej i wiejskiej i odwrotnie.
  • 2013-01-10 11:49 | m.

A ja się tak smętnie zadumałam: a jeżeli jestem w stanie utrzymać siebie, jestem (wraz z partnerem) w stanie utrzymać pierwsze dziecko, ale żeby utrzymać drugie, potrzebuję wsparcia rodziny - to jestem dorosła czy nie, hmm?
    Pocieszam się, że jednak ludzie zazwyczaj, w skali historii, funkcjonowali jako klany, a nie zawsze jako zatomizowane rodziny rodzice+dzieci.
  • 2013-01-10 12:00 | xxl

no właśnie o takich "niedorosłych" chodzi. O całkowity brak potrzeby samodzielności. Nawet nie wiem,. czy współczuć, czy śmiać się, czy płakać. Na pewno omijać szerokim łkiem i broń boże nie zatrudniać.
  • 2013-01-10 12:03 | aniga

2,5 k to bardzo optymistyczny wariant (ale jeszcze w miarę wykonalny). Proponowano mi już mniej za pracę zmianową w Wawie (co, imo, jest śmieszne).
    Robienie samemu posiłków? LOL! Pracuj 12 h dziennie, albo właśnie na zmiany. Powodzenia. Czerpanie przyjemności, hmmm, co w tym złego, że chcę raz na 2 tyg iść do kina? Można wynająć mieszkanie. No, można. Ale kiedyś chcesz założyć rodzinę, mieć dzieci. To oznacza kredyt hipoteczny na mieszkanie. Cena za m2 w Wawie, w jakiejś sensownej lokalizacji - ok 6k za m2. Plus czynsz itp. Policz.
    Poza Wawą, zgadzam się, nawet kredyt nie powinien być problematyczny. Ale poza Wawą większość ludzi nie zarabia nawet 2k.
  • 2013-01-10 12:05 | aniga

Nie, ale przynajmniej mieli zarobki bardziej adekwatne do ceny życia, nie mieli kredytóww, tylko książeczki mieszkaniowe, oraz mieli większą pewność zatrudnienia.
  • 2013-01-10 12:08 | szczecinanin

Żarty! Chodzi tylko i wyłącznie o ekonomię. Oczywiście, są jednostki bardziej nieporadne, czy może przyzwyczajone, że mama da jeść i upierze, ale przede wszystkim jest to kwestia niemożności uzyskania kredytu (przy założeniu poczucia desperacji do obciążenia się wieloletnim zadłużeniem, które okaże się znacznie wyższe od wartość nieruchomości - choć to i tak wygląda na szantaż: nie zadłużysz się, nie pójdziesz na swoje). Sytuacja jest taka, że jeśli nie możesz dostać kredytu, wynajmujesz, a to krew w piach. Ratami kredytowymi przynajmniej opłacasz swoje. Tylko kredytu nikt ci nie da. Dziwicie się, że ludzie wracają do rodziców albo w ogóle nie chcą ich opuszczać? Chyba się do Niemiec wyprowadzę, bo tam taniej.
  • 2013-01-10 12:24 | Marek

Nie rozumiem skąd tyle utyskiwania nad sobą. Trzeba ostro wziąć się do roboty i szukać możliwości na lepsze zarobki, szczęśliwsze życie itp. Ja półtora roku temu po zakończeniu studiów podjąłem własną działalność gospodarczą. Początkowo zarobki ok. 800-1000zł, teraz już regularnie 4000-5000zł netto. Nie ma w tym nic trudnego, ale trzeba bardzo dużo dać od siebie (szczególnie na początku). Nikt nie da nam nic za darmo.
  • 2013-01-10 23:20 | ss

żeby zamieszkać samemu musiał bym zarabiać 2500 netto. Nie istnieje taka praca u mnie w miescie, gdzie informatykom proponuje sie 1600 netto.
  • 2013-01-13 07:34 | camel

A czy istnieje taki informatyk, który za te psie grosze zgodziłby się wstać z łóżka? Jeśli tak, to wariat, bo przecież może zarobić przez internet lekko licząc ze 2-3 tysiące dolarów miesięcznie, pracując na pół gwizdka. W tym czasie zobyć wiedzę o aktualnie wschodzących technologiach i w perpektywie paru lat mieć (mieszkając w Polsce) pracę z płacą $150/godzina. Quite doable!
  • 2013-01-13 19:26 | pikselos

To daj mi namiary na taką firmę. Już nie przesadzaj że tak łatwo zarobić nic nie robiąc- znasz jakiegoś informatyka, chyba nie
  • 2013-01-14 13:18 | roman.t

Eurostat podaje odsetek osób w wieku 25-34 lat mieszkających z rodzicami:
    1. Słowacja: 56,4%
    2. Bułgaria: 55,7%
    3. Malta: 51,9%
    4. Grecja: 50,7%
    5. Portugalia: 46,3%
    6. Włochy: 44,7%
    7. Polska: 44,4%
    .
    .
    . Niemcy: 14,7% (większość w byłym NRD)
    . Francja: 11,6%
    . Holandia: 9,7%
    . Szwecja i Findlandia: po 4,1%
    . Dania: 1,9%

W Europie zachodniej przyjmuję się, że opłaty za wynajem mieszkania nie powinny przekraczać 1/3 wynagrodzenia. Często przekraczają w zależności od kraju i miasta zamieszkania.
    Pamiętam, że za swoje pierwsze wynajmowane mieszkanie płaciłem 60% wynagrodzenia. Później było nawet drożej, dlatego mieszkałem z dwoma kolegami.
    Polscy rodzice są nadopiekuńczy, młodzież stała się wygodna i leniwa. Najlepiej, żeby rodzice sfinansowali mieszkanie, wtedy mogą się wyprowadzić na tzw. "swoje", bo nie opłaca się wynajmować. Znam wiele rodzin w Polsce, których dzieci mieszkąją z rodzicami, bo taniej i wygodniej. Oczywiście tłumaczą się koniecznością ekonomiczną. Matki otaczają się swoimi dziećmi i ich małżonkami niczymi kwoki. Jeśli już młoda para wyprowadzi się to do mieszkania zakupionego w kredycie, które rodzice wspólnie spłacają, bo "młodym trzeba jakoś pomóc w tak trudnych czasach". Niedzielne obiadki u mamusi lub wspólne weekendy rodzinne są oczywiście koniecznością a raczej normą.

Czyżby w Skandynawii zarabiano więcej a i mieszkania są super tanie?
    A może Skandynawowie lub Europejczycy z Zachodu nie kochają rodziców tak mocno, jak kochają Słowacy lub Polacy?
    Może ktoś z forum orientuje się ile procentualnie na Zachodzie jest wynajmowanych a ile mieszkań własnościowych?

Wracając do zacytowanych danych statystycznych: według mnie im bardziej konserwatywne i religijne społeczeństwo, tym wynik jest wyższy.

Eurostat podaje również odsetek osób w wieku powyżej 60 lat, które są aktywne zawodowo. Ale to już inny temat. Wyniki równie pouczające: im bogatszy kraj, tym dłuższa aktywność zawodowa.
    Roman
  • 2013-01-15 07:55 | stasiu

Jak już znajdę sobie odpowiednią kobietę z którą mógłbym zamieszkać to się od rodziców wyprowadzę. Na razie takiej nie mam a kredytu na mieszkanie nie dostanę, więc mieszkam z rodzicami i pieniądze odkładam zamiast płacić za wynajęcie mieszkania i bycie "dorosłym"
  • 2013-01-16 10:18 | IWolski

Ja z Polski wyjechalem z przyczyn politycznych (dokl. narodowosciowo-religijno-rasowych) w roku 1968, ale dzis, to spotykam za granica Polakow, ktorzy musieli z Polski wyjechac z przyczyn czysto ekonomicznych (brak pracy i zwiazane z tym niskie place).
    Wolski
  • 2013-01-24 12:56 | Werbalista

Swietny wpis i celna analiza. Wydaje sie, ze jest dokladnie tak, jak piszesz. Ci emigranici, odcieci od pepowiny musieli sobie jakos poradzic, bez wzgledu na zarobki. I sobie poradzili. Ale w Polsce najlatwiej mieszkac u mamusi, nie troszczac sie o porzadki, pranie itp. codzienne zajecia. Co nie znaczy, ze sie mamusi "nie pomaga", ale w sumie obowiazkow zadnych. Potem przychodzi kwestia pracy, bo przeciez pan/pani magister nie pojda so odsniezania, ani do byle jakiej pracy. Stad - brak pieniedzy. Jakas prace sie tam znajdzie, ale niezbyt wyczerpujaca, bo po co sie sprezac, jak sie mieszka praktycznie za darmo i stoluje tez - nie, zeby wszystko zwalac na mamusie, zawsze cos sie dorzuci do domowego budzetu, ale wiecej zostaje na rozrywki. Wszystko fajnie, jak sie ma jeszcze lat 20, ale pozniej. Powstaje niebezpieczenstwo, ze mozna przerodzic sie w takiego Kaczynskiego, co cale zycie z mamusia mieszkal.

Pozdrawiam.
  • 2013-01-25 14:18 | olsen

jedna uwaga
    Tak, w Skandynawii zarabia sie wiecej a mieszkania sa super dostepne. Mowienie o tanich mieszkaniach w systemach skandynawskich nie ma sesnu bo ceny wolnorynkowe sa bardzo wysokie. Natomiast potezny system wspierajacy ograniczone formy wlasnosci(rozne formy budownicta komunalnego, spolecznego, wspolnot itp) powoduje ze mlody Skandynaw latwo znajdzie mieszkanie. Jeszcze latwiej jezeli rodzice dbali o "zapisanie go" do odpowiedniego systemu (troche odpowiednik ksiazeczek mieszkaniowych PRL).
    Zgadzam sie za to, ze dodatkowo jest tam wrecz kult samodzielnosci mlodych i wolnosci osobistej - nie wiem czy do rodzicow 30-latka mieszkajacych z synem nie pofatygowalaby sie opieka spoleczna by sprawdzic czy nie wywieraja niedozwolonej presji na dziecko :)
    Na koniec dochodza jeszcze rodziny patchworkowe: mieszkac z rodzicami? - tzn z ktorymi?
    Nie wiem, ktory czynnik jest wazniejszy. Ale bez bogatych systemow wspracia spolecznego skandynawowie mogliby tylko marzyc o samodzielnosci, szczegolnie w duzych miastach.
  • 2013-01-29 09:22 | atomek

@Werbalista - nie pisz bzdur. W Polsce nie pracy, a bezrobocie wsrod mlodziezy w Polsce to wedlug najnowszych danych oficjalnie 28.40%, a realnie conajmniej dwa razy tyle, a poza tym, to zarobki mlodych ludzi w Polsce sa tak smiesznie niskie, a mieszkania i ich wynajem tak sa drogie, ze mlodych Polakow nie jest na nie po prostu stac. A na emigracji, w zamozniejszych i bardziej "socjalnych" od Polski panstwach, to ci mlodzi Polacy dostaja znaczna pomoc od panstwa w wynajmnie badz kupnie mieszkania, a poza tym, to oni tam zarabiajaja znacznie wiecej niz w Polsce. Poczytaj np. wspis Olsena.
  • 2013-01-29 09:24 | atomek

PS - zatrudnianie magistrow "przy lopacie" jest ekonomicznym bezsensem i przepisemn na kolejna rewolucje...
  • 2013-01-29 10:20 | stasiu

Czy ja wiem, zastanówmy się. Mam za wynajęcie pokoju płacić 500 zł (na oko) i do tego sam się żywić sprzątać i tak dalej. Albo mieszkać z rodzicami, dawać 300 zł, i do tego mieć zawsze obiad i jakoś ogarnięte. Czysta ekonomia, daję mniej kasy i więcej czasu mam wolnego a co za tym idzie mogę więcej zarobić albo więcej się nauczyć... Wygodnictwo to efekt uboczny mieszkania z rodzicami
  • 2013-02-15 07:21 | saganini

Młodzi Polacy chcą iść na swoje, ale ich na to nie stać!

Jak w tytule...
  • 2013-07-29 23:22 | marek

"...dawać 300 zł, i do tego mieć zawsze obiad i jakoś ogarnięte"
    to bardzo infantylne i roszczeniowe podejście do świata. Odpalasz im trzy "stufki", a oni maja Ci serwować obiad i... "ogarniać". Czyli co, sprzątać w pokoju, wynosić Twoje śmieci, prać Twoje rzeczy, tak? Nie wstyd Ci? Bo mnie było wstyd, tak zwyczajnie, i uznałem, ze najlepiej odciążę rodziców finansowo, wyprowadzając się.
    Poza tym... nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wyczerpujące jest życie rodziców, którzy nie tylko zasuwają w pracy, ale po pracy, zasuwają jeszcze wokół swoich dorosłych dzieci. Przekonasz się o tym, jak będziesz miał własne, hehehe.