Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

(62)
Rafał Ziemkiewicz wypowiedział się na temat Żydów w II Rzeczpospolitej i wywołał burzę. Dlaczego?
 • 2013-01-17 14:13 | lakkot

  Czy to zawsze ukryty rasizm?

  Pani
  Anna Stefaniak w artykule "Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?
  Czy rasizm (na pewno) wyszedł z mody" przytacza definicję ukrytego rasizmu która, podobnie jak Freudowskie teorie, jest neimożliwa do zaprzeczenia ponieważ według niej każdy, kto nie uznaje kompletnej równości kulturowej różnych mniejszości będzie uważany za rasistę, bez względu za argumenty których używa. Idąc tym tropem, Thomas Sowell, czarnoskóry ekonomista amerykański, musiałby być uznany za rasistę, biorąc pod uwagę jego wypowiedzi nt. powodów różnic kulturowych w stanach. A jeżeli ja na przykład stwierdzę, że mniejszość żydiowska w Polsce przyczyniła się do rozwoju ponieważ, dzięki różności swojej kultury (np. tradycja edukacji, możliwość pożyczać pieniędzy na procent) mogła dostarczyć społeczeństwu dobra inaczej niedostępne, czy to czyni mnie ukrytym rasistą?
 • 2013-01-17 14:25 | lakkot

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Chciałem jeszcze dodać, że moim zdaniem wypowiedź Pana Ziemkiewicza jak najbardziej nosi znamiona rasizmu i nie staram się go bronić.
  Jego pogląd wynika z błędnego poglądu że Żydzi w jakiś sposób 'zabrali' miejsca pracy Polakom, podczas gdy w rzeczywistości tworzyli oni miejsca pracy tam gdzie ich wcześniej nie było, zarówno dla Żydów jak i Polaków, niestety często ludzie w jakiś sposób uprzedzeni mylą przedsiębiorczość jednostek odmiennych kulturowo i przebiegłością.
 • 2013-01-17 14:35 | Gatsby

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  "Czarni mają już wystarczająco dużo praw i że akcja afirmatywna nie jest potrzebna."
  -----------
  straszliwie rasistowska wypowiedź. powstaje pytanie, czy w ogóle jakakolwiek wypowiedź o prawach "Czarnych", Żydów itd., nie będąca 100% afirmacją, może nie być uznana za "nową kategorię rasizmu". bardzo wygodna (i pojemna) pałka do okładania inaczej myślących.

  co do RAZa, to cóż, na starość ludzie się radykalizują.

 • 2013-01-17 14:39 | M

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Też mnie bardzo zastanowiła logika wywodu szanownej pani psycholog na temat "ukrytego rasizmu"... Niestety prawicowcy nieraz mają rację widać, naśmiewając się z obsesji tropienia w Polsce "ukrytego faszyzmu" itp. Przyjmując tę logikę, im kto bardziej oszczędny w słowach, ale krytyczny wobec lewackich pomysłów, tym bardziej się "ukrywa" jako rasista, homofob, antysemita i faszysta
 • 2013-01-17 14:57 | zainteresowany

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Absolutnie nie prawda, ze Zydzi "tworzyli" miejsca pracy dla Zydow i Polakow. Bzdura! Zgadzam sie calkowicie z p. Ziemkiewiczem. Zydzi okupowali najlesze stanowiska pracy, zarowno przed wojna, a szczegolnie po wojnie, w medycynie, prawie, handlu zagranicznym i wszelkich wyszych stanowiskach panstwowych, z UB na czele, tworzac sitwy i tepiac Polakow, ktorzy o te stanowiska sie starali. Taka jest prawda, wiec nie ma co sciemniac, lakkot. Na calym swiecie nikt nigdzie Zydow nie darzy sympatia, przykre ale prawdziwe. Zydzi to nieszczescie Polski.
 • 2013-01-17 18:03 | Nieżyt

  samo nazywanie Żyda żydem to już forma rasizmu!

  musimy się pomału przyzwyczajać, że nie wolno nazywać Żyda takimi słowami jak "żyd", gdyż nazywanie żyda żydem jest objawem antysemityzmu, a dla antysemityzmu nie ma miejsca w Europie. Język polski nie obfituje w rozbudowane inwektywy, a wyniku skomplikowanej historii w tym kraju, nie ma chyba slowa niosącego większy ładunek grozy i wstrętu. Dlatego też od używania tego słowa wobec Żyda, do kompromitujących Polskę wybuchów społecznej agresji tylko krok. Nie możemy do tego dopuścić.
 • 2013-01-17 18:03 | Maciax

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Smutne, że psycholog może cytować tak nonsensowne zdanie w tonie afirmatywnym, bez żadnego krytycznego komentarza... Człowiek nauki powinien wykazać choćby minimum obiektywizmu a nie huczeć w ideologiczną tubę jak najgorszy propagandysta :/
 • 2013-01-17 18:14 | zainteresowany

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Chcialbym jeszcze dodac, ze najlepszy przyklad "sitwy" jest ostatnio wrzawa podniesiona przez Zydow w USA po mianowaniu kandydatury Chucka Hagel'a na stanowisko Sekretarza Obrony! Senator Hagel, wielce powazany polityk, jasno powiedzial kiedys, ze zydowskie lobby w Ameryce wywiera ogromne negatywne wplywy probujac zastraszyc (intimidate) czlonkow Kongresu i ze on "jest Senatorem Amerykanskim a nie Izraelskim"! Do czego to dochodzi! Prezydent USA mianuje Sekretarza Obrony, a Zydzi od razu staraja sie storpedowac ta kandydature, jako" niezbyt przychylna Izraelowi. Arogancki dziennikarz Jerusalem Times napisal, ze "od Chucka Hagel'a powiewa odor antysemityzmu"!! Bezczelny polglow. Ot i to so wlasnie Zydzi... Chca wplatac USA w wojne przeciwki Iranowi, zeby za pieniadze i krew Amerykanska dosiegac swoich celow! Jakiez to ohydne!
 • 2013-01-17 18:27 | halah

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Popieram przedmowce. Teorie robi sie czasem pod teze. Empirycznie to nie wytrzymuje. Albo autorka wziela zly przyklad? Ni tak, ni siak, mowic o Zydach - zle, nie mowic - jeszcze gorzej. Gdzie zu sens, szanowna pani?
 • 2013-01-17 19:34 | Jan

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  WASP-owie kiedys ograniczali dostep zydow na studia w renomowanych
  uniwersytetach w USA. Zydzi okreslali ten akt jako antysemicki.

 • 2013-01-17 19:49 | Lear

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Oczywiscie,ze to ukryta forma rasizmu. Moge sie zgodzic z ,,zainteresowanym,, ze w okresie powojennym zydzi zajmowali wysokie stanowiska,ale rowniez polacy, ktorzy nie mieli wykształcenia zajmowali b.wysokie stanowiska. Co do czasow przewdwojennych to nie dzialala zasada ,,nie matura lecz chec szczera...,, Ksenofobia tzw elit w Polsce przedwojennej siegala zenitu. Krotko przed wojna otwarto w Warszawie lokal tylko dla aryjczykow p.n. Swen. Byla wielka akcja sklepow tylko dla aryjczykow. Tak wiec wypieranie sie rasizmu wobec zydow nie trzyma sie kupy. A nieszczesciem dla Polski jest zwalanie wszystko na innych. My to jestesmy cacy. A jaka jest prawda? My nawet nie mozemy sie porozumiec np. w sprawie obchodow rocznicy powstania styczniowego, to jest nie do zrozumienia.
 • 2013-01-17 19:49 | elvis

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Szkoda pióra na Ziemkiewicza.
 • 2013-01-17 20:07 | Janusz

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Pan Ziemkiewicz ma rację, powiedział jak było, wiec w czym problem?
 • 2013-01-17 20:23 | gosc

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Pani Aniu, a może warto sięgnąć do międzywojennej historii. Właśnie w tym okresie w całej Europie antysemitym nie był czymś złym, o tym trzeba pisać, choćby dla poprawności, rzetelności i jakości polskiej nauki, której jest Pani reprezentantką. Nie mówię, że to było poprawne, ale w tamtym okresie nic złego w tym nie widziano.
 • 2013-01-17 22:08 | sliema_malta

  Kryptonaziści, rasiści, antysemici, nienawidzący inności...

  Oni cały czas czekają na swój czas. Nie można do tego czasu dopuścić. Już nigdy.

 • 2013-01-17 23:11 | hmo

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Przedstawiasz Polaków jako naród, w którym ksenofobia sięgała zenitu ale (chcesz czy nie) Żydzi w tamtych czasach nie byli "lubiani" w całej europie, a nawet na świecie (np.USA), więc nie chodzi o to, że jak piszesz my jesteśmy/byliśmy cacy, a inni nie - po prostu takie nastroje były powszechne we wszystkich krajach (a jak jest obecnie z muzułmanami? są lubiani?) - wiele (a nawet większość) państw ma coś na sumieniu w tej spawie. Nie rozumiem czemu tak trudno zrozumieć że (biedne) społeczeństwo XX-lecia międzywojennego chciało poprawy swojego losu (czuli się dyskryminowani we własnym państwie) - a to niestety prawie zawsze odbywa się czyimś kosztem. Akurat tak się złożyło , że te lepsze "stanowiska" były zajęte w większości przez Polaków pochodzenia żydowskiego - z powodów kulturowych i historycznych.
  Jeżeli ktoś mnie ogranicza w moich dążeniach do poprawienia swojego statusu, swojej pozycji w społeczeństwie to przepraszam ale nie będę go kochał, a raczej potraktuje go jako przeciwnika czy wroga - czy to takie dziwne? Czy to, że takim moim wrogiem byłby akurat np. muzułmanin oznacza, że nienawidzę muzułmanów? Nie mogę się dostać do pracy tam gdzie bym chciał bo za każdym razem, pomimo "konkursu" jest osoba "polecona" - naprawdę nienawidzę tych ludzi przyjmowanych po znajomości ale czy jeśli okazałoby się, że duża część z nich ma pochodzenie żydowskie okazałbym się CZŁOWIEKIEM KTÓRY NIENAWIDZI ŻYDÓW? (Dla mnie to absurd i paranoja) To że byliby to żydzi nie byłoby podstawą tego że ich nienawidzę. Czy jeżeli poturbuję złodzieja który okaże się akurat Rosjaninem - jestem rusofobem, czy jeżeli hitler nie uprawiał sportu, tak jak ja - to jestem nazistą? czy jeżeli stalin kształcił się w seminarium tzn. że księża są komunistami?
  Z tego co zrozumiałem Ziemkiewicz nie twierdzi, że nie było w Polsce antysemityzmu ale, że ten antysemityzm nie miał podstaw etnicznych czy rasistowskich tylko ekonomiczne, naprawdę nie widzisz różnicy? Gdyby wtedy te getta ławkowe dotyczyły nie Polaków pochodzenia żydowskiego ale np. szlacheckiego to też byłaby jakaś "szlachcicofobia"? Dla mnie takie przedstawianie sprawy jest nieuczciwe.
 • 2013-01-18 01:38 | Herstoryk

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  A kiedy jakaś analiza islamofobii?? Czy też trzeba będzie na nią czekać 70 lat? Dziś żydzi są nietykalni, za to chłopcem do bicia dla propagandystów, zenofobów i szukającej ofiar tłuszczy są muzułmanie.
 • 2013-01-18 02:21 | sek

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  A moze cos wreszcie sie dowiem na temat konfliktu ekonomicznego miedzy roznymi nacjami w II RP? Ciekawe, co by wyniknelo, gdyby stosowac dzisiejsze normy antymonopolowe.

  ANtysemityzm to rzecz paskudna. Ale co to ma wspolnego z ocena okupacji Palestyny, czy dominacja skupu plodow rolnych w IIRP przez Zydow??? Czy tez niechecia Bundu do panstwa polskiego, za ktore nasi przodkowie gineli??
 • 2013-01-18 03:10 | bozo

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  potwierdzam wypowiedz pana Ziemkiewicza. Moj S.P. ojciec, rocznik 1908, ktory wychowal sie w dzielnicy zydowskiej w W-wie (ul. Wronia), opowiadal mi, ze w okresie miedzywojennym, Polakom bylo prawie niemozliwe zalozyc interes, poniewaz wszystkie hurtownie byly w rekach zydowskich. Zyci nie dawali gojom tych samych dyskontow co swoim ziomkom. Wrecz przeciwnie. Tymsamym Polacy nie mogli konkurowac z nimi.
 • 2013-01-18 05:04 | camel

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  W polskim internecie a także w wypowiedziach mainstreamu nienawiść do Żydów aż się wylewa uszami. A ty bredzisz o jakichś "nietykalnych"? Nie isntnieje nic takiego jak "islamofobia". To termin uknuty aby zamknać usta krytykom islamu. Islam na strach i nienawiść zapracował sobie tysiącami aktów terroru i przemocy o podłożu religijnym, Setkami tysięcy ofiar tylko w ostatnich latach. "fobia" to nieuzasadniony strach. Jak można nazwać nieuzasadnionym obawę przed religią, której członkowie wprost oświadczają, że ich celem jest zgładzenie nas, naszych kultur i państw?
  Antysemityzm rzuca ci się na głowę.
 • 2013-01-18 05:06 | camel

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Problem w tym, że nie powiedział słowa prawdy, jak to zwykle Ziemkiewicz. I "tak było" tylko w bzdurnych mitach polskich nazioli.
 • 2013-01-18 08:33 | Latarnik z Kanady

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Jaki tam rasizm? Żydzi w Polsce (i w Izraelu) mają więcej polskich genów niż semickich a zresztą Palestyńczycy, czyli Arabowie mieszkający w miejscu nazywanym teraz Izraelem są Semitami, więc jest to pomylenie pojęć. Można nienawidzieć Polaków, bo są mało agresywni. Nigdy nie napadali na sąsiadów czyli dla Niemców czy Rosjan jesteśmy frajerami.
 • 2013-01-18 08:52 | orw84

  Antysemityzm to wynik chorej zawiści i zazdrości.

  Patrząc na historię i ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju naszej cywilizacji nie da się nie zauważyć, że znacząca część z nich ma żydowskie korzenie. Tak mały naród ma tak wielki udział w rozwoju nauki, techniki, odkryć i wynalazków. Żydzi przez wieki pozbawieni swojego państwa musieli wykształcić u siebie znacznie mocniejsze mechanizmy przetrwania we wrogim środowisku niż inne społeczności. To było i jest powodem indywidualnych sukcesów we wszystkich dyscyplinach życia, a sukces wywołuje zawiść i zazdrość przenoszoną na całą nację. Wracając do Ziemkiewicza to to prostu najzwyklejszy nacjonalista i antysemita
 • 2013-01-18 09:06 | papirus

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  ma Pan absolutną rację!
 • 2013-01-18 09:46 | Hubert M.

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  "(...)na przykład twierdząc, że Czarni mają już wystarczająco dużo praw i że akcja afirmatywna nie jest potrzebna. W ten sposób nadawali swoim wypowiedziom pozór politycznych argumentów i odsuwali ryzyko bycia oskarżonymi o rasizm."
  A co jeśli "Czarni" rzeczywiście mają już wystarczająco dużo praw (w domyśle tyle co biali) i akcja afirmatywna nie jest potrzebna? Czy wtedy też mówienie o tym jest formą ukrytego rasizmu?
 • 2013-01-18 10:29 | IWolski

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Niestety, ale nawet Stanislaw Staszic, jeden z najwtbitniejszych przedstawicieli europejskiego oswiecenia, krytycznie wyrazal sie o roli Zydow w Polsce. I niestety, ale niewiele sie w tej sprawie zmienilo od czasow Staszica, a wine za to ponosza glownie Zydzi, ktorzy uwazajac sie za "narod wybrany" gardzili oni "gojami" (goim), a wiec tez i Polakami i unikali asymilacji. Trudno sie wiec dziwic Polakom, iz podejrzliwie traktowali oni Zydow, ktorzy, choc mieszkali w Polsce od setek lat, to gardzili gospodarzami kraju, w ktorym znalezli oni schronienie. Wyobrazmy sobie tez, ze do Izraela przybyl na stale milion Polakow, ale nie chca oni sie uczyc jezyka hebrajskiego, gardza religia Mojzeszowa i Zydami, a jednoczesnie niektorzy z nich (jakies 10%) zajmuja najlepsze posady w adwokaturze i medycynie oraz w finansach Izraela. Ciekawe, jak by ich wtedy traktowali Zydzi?
 • 2013-01-18 11:03 | Vera

  Dziękuję

  Pani Stefaniak
  Bardzo Pani dziękuję za ten rzeczowy artykuł. Zwrócił mi uwagę na zjawisko i sposób myślenia, które do tej pory widziałam inaczej. Daje dzięki temu narzędzie analizy a nioski potrafię wyciągać sama.
  Brak mi jeszcze narzędzia wiarygodnej oceny postaw "nie jestem ... ale oni", które rzucają wyłącznie światło na mentalność mówiących a nie ocenianych. Więcej takich artykułów.
 • 2013-01-18 15:41 | z powazaniem :):)

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  taka n ie jest prawda - pierdoly odprawiasz :)
 • 2013-01-18 16:38 | sek

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Oczywiscie. I mowienie o tym NIE jest antysemityzmem. Podobnie bylo ze skupem plodow rolnych od chlopow. Nie dalo sie obejsc oligopolu skupu. Obecnie takie praktyki sa tepione.

  A cichosza nad tym, bo sie bedzie ochrzczonym antysemita. Przed wojna tylko antysemtityzm mial miejsce w Polsce i basta.

  Problemem byl car, ktory w krotkim czasie wtloczyl do Polski miliony Litwakow, co sila rzeczy musialo wywolac napiecia spoleczne, w tym ekonomiczne i to nie ma nic wspolnego z holocaustem. Podobnie jak sa napiecia miedzy Palestynczykami i Zydami. Polacy nie mieli na to wplywu. A car zrobil to tez po to, aby zmienic strukture spoleczna na teranach polskich.

 • 2013-01-18 16:59 | Rugnutzz

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Zgoda co do tezy, że posądzony o "Nową formę rasizmu" może tak naprawdę być każdy, kto w ogóle mówi i porusza temat różnic rasowo/etnicznych, czy nawet kulturowych. Tu zauważam zagrożenia demonizowane przez "prawicę" czyli nazwijmy to roboczo konserwatystów, w postaci zaniku możliwości otwartego dyskutowania na tematy etniczno/kulturowe, bo samo rozpoznanie różnic, ich wskazywanie jest ryzykowne - może być interpretowane jako wartościowanie- ergo, rasizm. Prowadzi to do raczej jałowego dyktatu politycznej poprawności. Tutaj, poruszany przez autorkę przykład USA i czarnoskórej ludności tam zamieszkałej. Otóż każdy przeciętny biały Amerykanin już wie, że nie można otwarcie narzekać na czarnych i ich obyczaje, że to jest rasizm (Zgoda, nikt nie jest złodziejem czy leniuchem z racji na genotyp, jak sądze). Każdy wie z drugiej strony, że w przypadku biednej rodziny ubiegającej się o pomoc społeczną, największe szanse mają i najwyższe uposażenia otrzymują rodziny czarne - poniekąd w wyniku obawy przed posądzeniem o rasizm lub jakieś szykany, dodatkowo te rodziny są najlepiej przeszkolone w uzyskiwaniu pomocy, jako wieloletni beneficjenci tejże. Powoduje to specyficzną sytuację, gdzie w ramach polityki antysegregacyjnej wprowadzono segregację. Nieformalny zakaz formułowania poglądów sprzecznych z zasadami "political correctness" powoduje zaś, że tworzy się swoisty "drugi obieg" opinii i poglądów – czyli poprawność w telewizji i prasie, zaś nienawistny rasizm w domu. Brak dyskusji i wymiany poglądów powoduje frustrację, wyobcowanie i nasilenie się najbardziej nawet absurdalnych przekonań.
 • 2013-01-18 17:30 | Syn Reymonta

  Reymont do Norymbergii

  Wystarczy poczytac "Ziemie Obiecana" zeby dowiedziec sie jak w praktyce funkcjonowala solidarnosc narodowo-religijna mniejszosci w II RP.

  Udawanie, ze bylo inaczej niz mowi Ziemkiewicz to poprawnosc polityczna posunieta do absurdu.
 • 2013-01-18 17:40 | Luap

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Moj ociec,Slazak,rocznik 1904,mawial: najwiekszym bledem Polakow to to ,ze musza miec "winowajce" i" sa cierpistami".Polscy krytycy Zydow ciagle nie przyjmuja do wiadomosci,ze "kiepskiej tancerce majtki w p...przeszkadzaja".Nie chca takze nic wiedziec o najwiekszym wrogu swiata:muzulmanach!""
 • 2013-01-18 19:07 | egoista99

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Tyle tylko,ze podnosząc krzyk i oskarzanie Polaków o antysemityzm jakoś Żydzi zapominaja o prawdzie historycznej na Kresach .Najlepiej to komentowali prf Strzebosz i prof Krzysztof Jasiewicz
  cyt..Żydzi masowo kolaborowali z sowieckim okupantem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej stawiali im bramy tryumfalne i całowali pancerze sowieckich czołgów. Na tym nie koniec. Atakowali żołnierzy WP, tworzyli milicję, szydzili z klęsk państwa polskiego. I co najgorsze - czego Polacy najbardziej nie mogli im wybaczyć - denuncjowali naszych oraz zasilali administrację i aparat represji okupanta. Trzeba to nazwać po imieniu - była to zdrada stanu.

  No dobrze - spyta dociekliwy - ale przecież potem Żydzi padali ofiarą pogromów. To fakt niezaprzeczalny - potwierdzi historyk, ale zaraz doda, że jednak wytłumaczalny i to w bardzo prosty sposób: pogromy były odwetem za ową kolaborację.
  Takie tezy - gwoli ścisłości dodać trzeba, że nie nowe (pisał o tym np. śp. prof. Tomasz Strzembosz, czy jego uczeń dr Marek Wierzbicki) - możemy znaleźć w najnowszej książce: "Rzeczywistość sowiecka 1939 - 1941 w świadectwach polskich Żydów".
  Tezy te potwierdzają również inni
  ..“..Już we wrześniu 1939 roku Wehrmacht i Einsałzgruppen SS dokonywały pierwszych obok Polaków egzekucji Żydów. A mimo to Żydzi… starali się witać wkraczających Niemców przymilnie. W Łodzi, Pabianicach i wielu innych miastach ustawili nawet bramy triumfalne, a delegacje kahałów, na czele z rabinami w strojach rytualnych, witały Niemców chlebem i solą…” (Tadeusz Bednarczyk, Życie codzienne warszawskiego getta, Warszawa 1995 (fragment));
  .. Także aktem o wyraźnym wydźwięku antypolskim było witanie Niemców, którzy zajęli miasto po napadzie na Związek Sowiecki 22 czerwca 1941 roku chlebem i solą przez Żydów białostockich. Skandaliczny ten fakt dzisiaj się przemilcza, przy jednoczesnym nieustannym szkalowaniu Polski i Polaków przez wielu Żydów ! (Między logiką a Wiarą. Z Józefem M. Bocheńskim rozmawia Jan Parys, Paryż 1988);
 • 2013-01-18 20:34 | Luap

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Gdzie moj post??
 • 2013-01-18 21:57 | Kamil

  Żaden rasizm.

  Dużo wody upłynie i wiele głupstw wypowiedzianych zostanie zanim zaczniemy rozróżniać Holocaust i antysemityzm. Bo niektórzy "znawcy" traktują te pojęcia jako tożsame. A prawda jest taka, że antysemityzm może prowadzić do zbrodni lecz nie musi. Moim zdaniem cześć z przejawów antysemityzmu ma podłoże istotnie ekonomiczne, a problematyka etniczno-religijna jest tzw. dorabianiem ideologii. Część pogromów, miało na cel odebranie majątków akurat tej grupie religijnej. A czynili to biedni i głodni ku pożytkowi bogatych. Daleko mi od marsistowskiego spojrzenia na socjologie aczkolwiek taki jest fakt. Antysemityzm we wczesnej odmianie miał podłoże ekonomiczne. Dramatem jest to, że za grzechy i majątki bogatych żydów płacili biedni żydzi, lecz taka jest natura zła. Żyd w oczach biednego i sfrustrowanego człowieka jest pojmowany w ten sam sposób w jaki Lenin i reszta czerwonych morderców próbowała pracownikowi fabryki zobrazować kułaka lub kapitalistę. I taka jest prawda. Skoro nikt nie potępia biednych za to, że dali uwieść się socjalizmowi i mrzonką o bezklasowym społeczeństwie, w którym bogatych można zabijać w imię sprawiedliwości nie dziwmy się "innym" biednym, że dali uwieść się antysemityzmowi. Przy czym pamiętajmy, że idea bezklasowość ma na swoim koncie więcej ofiar niż idea antysemityzmu. A Zeiemkiewicz wypowiada się o sprawach bardzo delikatnych w sposób prymitywny, szkodząc dyskusji i sprowadzając ją do poziomu bruku.
 • 2013-01-18 23:13 | Collonna

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Pytanie-czy komune wynalezli Zydzi? Nie-to bylo w Paryzu.
  Czy socjalizm jest ich produktem? Mozna by sie juz zastanowic...
  II RP byla panstwem wielonarodowym, ale tylko Polacy byli u wladzy.
  To sie zemscilo-od tego czasu Polska juz wielonarodowa nie bedzie.
  Te tablice w opolskim to taki tolerowany folklor.
  Dlatego uwazam, ze powinno sie nad tym przejsc do porzadku-
  Polacy nie sa w stanie tolerowac w swoim panstwie inne nacje jako
  rownorzednych partnerow.To jest raczej problem do psychoanalizy.
  Dlatego mozna tylko Stalinowi podziekowac, ze ten kraj tak wykreslil.
  Dzisiejsza Polska to jego twor-w tej dziedzinie Soso nie byl taki zly...
 • 2013-01-19 01:24 | IWolski

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  @Paul - pewnie uznano go za antysemicki!
 • 2013-01-19 01:26 | IWolski

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Kogo tak brzydko atakujesz, "z powazaniem :):)"?
 • 2013-01-19 02:32 | Danka

  Re: @ Luap , toś waść zagalopował

  "mój ojciec Ślązak" ... i "największy wróg świata: muzulmanie".
  Czyżby z tego zestawienia wynikało , że największymi wrogami Ślazaków są muzulmanie ?
 • 2013-01-19 09:42 | Ubu Król

  Nieszczęśliwy polak

  DO Zainteresowanego...
  Tak sobie rezonuję, że ludziki twojego pokroju są nieszczęściem tej Krainy Szczęśliwości.
 • 2013-01-19 10:07 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Problematykę rasizmu trzeba połączyć z historią żydowskiej monolatrii.List rozwodowy opisał polski badacz antyku Tadeusz Zieliński w książce HELLENIZM A JUDAIZM.Na tej bazie polski badacz Feliks Koneczny opisał dalsze dzieje w książce CYWILIZACJA ŻYDOWSKA.Podniósł problem ekonomii,która nie służy krajowi,w którym jest stosowana.
  Co do wodza nazizmu,tak go podsumował : HITLER ŻYDÓW MORDUJE,ALE MYŚLI I CZUJE PO ŻYDOWSKU.
  Jednak nie tylko warunki bytowe,ale i ruchy umysłowe i polityczne kierujące na system bez Boga i Ojczyzny legły u podstaw sprzężeń zwrotnych w relacjach polsko-żydowskich.
  Trzeba zatem mówić o żydowskich ruchach umysłowych i politycznych,które również aktualnie wpływają na politykę globalną.Z tym jest związana EKONOMIA POLITYCZNA globalizmu.Tymi właśnie ruchami zajął się Kevin MacDonald w książce KULTURA KRYTYKI.
  Jedna z opinii podnosi problem KULTU HOLOKAUSTU,który ogranicza oceny krytyczne żydowskiego etnocentryzmu.To w sposób zasadniczy pozwoliło odbić się od ściany komunizmu do ściany globalizmu z tym samym Karolem Marksem tylko inaczej.Aby tu psychologicznie zrozumieć Karola Marksa trzeba uaktualnić słownik Bertranda Rassella odnoszący się do komunizmu z tym właśnie mesjaszem bandyckiego historycyzmu.
 • 2013-01-19 10:15 | kami

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Popieram Zienkiewicza w całej rozciągłości. Powiedział w końcu głośno to, o czym wszyscy myślą. Najwyższy czas bronić interesów własnych, narodowych, a nie obcej nacji. II wojna ustanowiła nowe podziały i tego się trzymajmy.Nie my im urządziliśmy holokaust, więc nie mamy powodów do przepraszania. Skoro nie ma spadkobierców, więc nie ma mowy o zwrocie ich "majatków" tak podnoszonych przez tę nację. Zadbajmy o swoje, własne sprawy, a nie o ich. Nie bójmy się o tym mówić głośno, nie mamy się czego wstydzić. W USA nadal rządzą Zydzi i domagają się zwrotu 65 mld dol. za utracone mienie, dlatego nie są nam przychylni. Dlatego interesy z USA są niekorzystne dla strony Polskiej. Skupmy się na gospodarce z sąsiadami i to z najbliższymi. Gospodarką nie może rządzić polityka, bo zawsze będziemy mieli w plecy.
 • 2013-01-19 14:06 | anna

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Pan ziemkiewicz nie jest moi ulubiencem ,ale wygłaszając swój pogląd na temat dominacji ekonomicznej żydów w dzwudziestoleciu miedzy wojennym ma 100%racji. Mój dziadek wraz z rodzina mieszkał przed wojna w łodzi na Bałutach.Nie mówie już o dominacji żydowskich bogatych przedsiębiorców,ale nawet biedota żydowska zawsze zniszczyła Polaka.Jak polak na rynku sprzedawał swojej roboty czapki po 1 złoty ,to zydowscy handlarze zmawiali sie i sprzedawali po 80 groszy,poniżej kosztów wytworzenia takiej czapki.To było opłacalne dla nich ,bo w konsekwencji wykosili polską konkurencję ,a potem sprzedawali czapki znacznie drozej.Zawsze jest akcja i reakcja,To fatalne zachowanie żydów wobec Polaków powoduje negatywne odpowiedzi.Wiem ,ze najlepiej byłoby gdybyśmy kochali te nację bezwarunkowo,ale jakoś sie nie da
 • 2013-01-19 14:22 | Luap

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Danka-kto ci to napisal,bo czytac nie potrafisz???
 • 2013-01-19 16:06 | herbapol

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Masz rację.W zakładach Poznańskiego w Łodzi pracowali wyłącznie żydzi,prawda?Nieszczęściem Polski są tacy jak ty.
 • 2013-01-19 16:41 | frugopij

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Ziemkiewicz nie może znieść prawdy o endecji, stąd te idiotyzmy. Nie wiem czy on nie dostrzega, że jego opowieści w stylu "to tylko kwestia ekonomii i w ogóle getto ławkowe to pikuś" są niezwykle mocnym ciosem w Polaków. Bo pokazują, że jeśli odpowiedzią naszych elit (a przecież to głównie one były na uczelniach, a nie dzieci chłopów) na żydowskie przewagi ekonomiczne, było getto ławkowe, to znaczy, że te elity były nic nie warte. I całe to gadanie jak to II WŚ te elity nam unicestwiła, jest zwykłym pajacowaniem.
 • 2013-01-19 18:21 | sliema_malta

  Pan Ziemkiewicz

  to, oprócz rasisty, po prostu zwykły cham. Dlaczego nikt o tym aspekcie sprawy nie wspomniał?
 • 2013-01-19 19:01 | Andrzej Mnich

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Rafał Ziemkiewicz po prostu formułuje mylną opinię na podstawie plam na suficie, na zasadzie: "bo mi się tak wydaje". Ta opinia ma się nijak do źródeł historycznych i przeczy elementarnej logice. Co do pierwszej, błędność opinii Ziemkiewicza wykazał profesor Friszke, a że historykiem nie jestem, to nic lepszego od niego nie dodam. Jeśli zaś chodzi o logikę, to jak ktoś tu wspomniał, antysemityzm przedwojenny był zjawiskiem powszechnym tak w Europie, jak i w USA. Wobec światowej powszechności tego zjawiska, nie może być mowy o jakiejś szczególnej wyjątkowości tego zjawiska w Polsce.
  Rafał Ziemkiewicz jest znany z tego, że nie odrabia lekcji. Wyrobił sobie nazwisko zręcznie pisząc w sposób i na tematy, na które jest zapotrzebowanie i nie zadaje sobie zbyt wiele trudu, żeby zapoznawać się ze źródłami. W tym sensie jest biegunowo odległy od dziennikarzy, którzy ograniczają swoją twórczość do konkretnych dziedzin (n.p. Włodzimierz Kalicki - historia, Joanna Solska - ekonomia, Jerzy Haszczyński - zagranica).
  Pytanie po co, albo dlaczego Ziemkiewicz to robi? Moim zdaniem uprawia propagandę polityczną, a wtedy oczywiście prawda i źródła mają znaczenie drugorzędne. Czy wypowiedź mieści się w kategorii ukrytego rasizmu? Nie jestem pewny, ale przychylam się. Ziemkiewiczowi moim zdaniem chodzi nie tyle o antysemityzm, ale z wykazywanie wyjątkowości jego i naszego narodu. A to jest rasizm.
 • 2013-01-19 20:55 | przechodzień_rocznik_1984

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Właśnie, artykuł nie odnosi się do najwżniejszej sprawy "Czy Ziemkiewicz ma rację ?". Dzisijsze ustawy zakazujące dyskryminacji nie działają tylko na rzecz mniejszości, to miecz obusieczny. Takie samo przestępstwo popełnia Polak nie zatrudniający Ślązaka z powodu jego Śląskości, jak i Ślązak, który będzie trzymał posade dla swoich !!!
 • 2013-01-20 03:15 | anty

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Wedlug calmela naziole sa tylko w Polsce, wyjatkowa krótkowzrocznosc... Pewnie nazizm tez ma swoje korzenie w polsce. proponuje do poczytania szwedzka strone internetowa patriot.nu, przy nich polskie naziole to przedszkole.
 • 2013-01-20 14:58 | michrich

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Tym bardziej ze podobno Zydzi zabijaja dzieci chrzescianskie dla uzywania ich krwi na mace.Skad sie wzielo takie przekonanie w umyslach delikatnego ludu polskiego?
 • 2013-01-20 17:59 | wolek

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Polecam poczytać "Kroniki" Bolesława Prusa, właściwie powinna to być lektura obowiązkowa.
 • 2013-01-21 17:12 | michrich

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  sek:
  Antysemityzm to rzecz paskudna. Ale co to ma wspolnego z ocena okupacji Palestyny, czy dominacja skupu plodow rolnych w IIRP przez Zydow??? Czy tez niechecia Bundu do panstwa polskiego, za ktore nasi przodkowie gineli??
  ***
  Gdyby nie hasla b popularne w II RP "Zydzi do Palestyny! Precz z Zydami!" Izrael nigdy by nie powstal i Tak zwana okupacja Palestyny bedaca rezultatem wojny rozpoczetej przez Arabow w 1948 roku nie mialaby miejsca.
  Nikt nie zmuszal nikogo do sprzedawania plodow rolnych Zydom. Kiedys spytalem jedna pania dlaczego ludzi chodzili do sklepow zydowslich nie polskich? Odpowiedz uslyszszana: Bo u Zyda mozna bylo kupic taniej i lepsze towary.
 • 2013-01-21 17:26 | Lordpivo

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Gdzie mój post? Lordpivo
 • 2013-01-21 17:47 | michrich

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  anty:
  . Pewnie nazizm tez ma swoje korzenie w polsce.
  ***
  Jesli mozna winic Zydow pochodzenie zydowskie Marksa o komunizm to na upartego mozna winic Polakow o nazizm. Przeciez Hitler opieral swoja ideologie na filozofii Fryderyka Nitche ktory byl pochoedzenia polskiego. To byla zgermanizowana rodzina polskich chrabiow Nickich ktorzy byli w takim samym stopniu Polakami w jakim Karol Marks byl Zydem. Juz ojciec Karola Marksa byl protestantem
  Podaje ten fakt liczac na to ze moze to pomoze swiecic zacietrzewiony glowy antysemitom tak czesto wypowiadajacym sie na lamach tego czasopisma.
 • 2013-01-21 18:19 | michrich

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  egoista99:

  No dobrze - spyta dociekliwy - ale przecież potem Żydzi padali ofiarą pogromów. To fakt niezaprzeczalny - potwierdzi historyk, ale zaraz doda, że jednak wytłumaczalny i to w bardzo prosty sposób: pogromy były odwetem za ową kolaborację
  ***
  Przed wojna nie bylo zadnej kolaboracji a byly pogromy w Polsce. To przed okupacja sowiecka krzyczano w Polsce:
  :Bij Zyda! Zydzi di Polestyny! Moja matka przezyla to spacerujac ze mna w wozku po ulicach Lodzi przed wojna
  Czym sa te fakty wytlumaczalne? Czy ci Polacy byli na tyle genialni ze z gory wiedzieli ze bedzie okupacja Sowiecka i ze Zydzi beda z nia kolaborowac?

  mimo to Żydzi… starali się witać wkraczających Niemców przymilnie. W Łodzi, Pabianicach i wielu innych miastach ustawili nawet bramy triumfalne, a delegacje kahałów, na czele z rabinami w strojach rytualnych, witały Niemców chlebem i solą
  ***Przyznam sie ze mnie otym nic nie bylo wiadomo, a jestem z Lodzi. Jezeli niektorzy to zrobii to robili to ze strachu w nadzieji ze beda zostawieni w spokoju. Byla grupka Zydow w Niemczech ktora utworzyla w 1933 roku
  "zydowska sekcje" NSDAPw nadzieji ze Hitler zostawi ich w spokoju.
  Na przyklad widzialem video w ktorym grupka Zydow ortodoksyjnych sciskala Ahmadinjada w Nowym Yorku
  a wiadomo ze Ahmadinejad jest zacieklym wrogiem Izraela.
 • 2013-01-21 23:38 | tadek

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Fryderyk Nitsche nie miał polskiego pochodzenia,On gdzieś tak napisał ażeby odciąć się od niemieckiego purytańskiego protestantyzmu .
 • 2013-01-22 02:36 | zainteresowany

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  Bzdura, pokazales, ze nie wiesz nic o temacie, wiec nie zabieraj glosu....
 • 2013-01-22 04:14 | michrich

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  tadek
  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?
  Fryderyk Nitsche nie miał polskiego pochodzenia,On gdzieś tak napisał ażeby odciąć się od niemieckiego purytańskiego protestantyzmu .
  ***
  Tak jest napisane w Historii Filozofii Wladyslawa Tatarkiewicza. Tam pisze ze mial.
 • 2013-01-23 11:39 | oakpark

  Czarni roszczeniowi tępia czarnych wyemancypowanych....

  ...którzy pokończyli studia, maja dobra pracę, zarabiają i nie chcą mówić murzyńskim slangiem angielskiego, który ktoś nawet majacy Advance'a zaczyna w Chicago kumac po ca pół roku... 8^)

  Czarni (Murzyni i Mulaci) tak się wzajemnie sciagają w dół drabiny społecznej, że mozna u nich podejrzewać jakieś filogenetyczne reperkusje polskiego pochodzenia.... 8^). Nawet narzekaja jakby tak po naszemu... 8^)No i Murzynki kochają "polska boys"... 8^)

  Problemem żydów jest ich etyka talmudyczna, taka bardzo plemienna i ich separatyzm wynikający z "wybrania". Sitwę na amerykańskim uniwersytecie sam obserwowałem, jeszcze lepiej odczuwał ją mój kolega - bo na własnej skórze... 8^)... antypolonizm żydów amerykańskich jest lustrzanym odbiciem polskiego antysemityzmu - jedni i drudzy swoich "wrogów" niemal nie widzieli... 8^)

  U nas mamy tez rasizm - plemiona moherów i lemingów na przykład - pisowiec nie może mieć IQ>90, platformers nie moze byc patriotą ani narodowcem w kwestiach kulturowych. Komorowskiego, który mentalnością jest tradycyjny, szlachecki i narodowy "do bulu" opluwaja jako -ruskiego i agenta WSI ci sami, którzy oburzali się na chamstwo wobec poprzedniego Prezydenta RP. Tyle, ze w odróżnieniu od drażliwego Kaczyńskiego sarmata Bronek K. ma to wszystko gdzieś - i ma rację!

  Ziemkiewicz nie jest antysemitą - tyle, ze chyba powolutku wchodzi w obręb polityki realnej - szczepionka po UPR okazała się przestać działać.... 8^)

  Jak juz prawda alkoholik i antysemita to na bank Polak i katolik - czyli SWóJ CHłOP! A na takich naród chętnie głosuje. Dlatego Pan Rafał "rżnie głupa" w kwestii żydowskiej.... i rozrzuca dokoła swojską słomę z własnych gumofilców.
 • 2013-04-17 10:00 | belfer

  Re:Ziemkiewicz o Żydach, czyli nowa forma rasizmu?

  A co tu ma do rzeczy rasizm?! Jawny albo ukryty? Jeśli niechęć do Żydów można określać mianem rasizmu, to TAK SAMO TRAFNIE można określać np. niechęć do księży. Albo do esperantystów. Kiedyś wierzono w istnienie "rasy żydowskiej", intensywnie głosili taką wiarę niemieccy narodowi socjaliści, jednak ta wiara została już dawno zdyskwalifikowana, a nawet ośmieszona.
 • 2013-04-22 15:17 | oakpark

  Wspomniałem... ale...

  ...Ziemkiewicz nie ukrywa, ze ma chłopskie korzenie. Znacznie gorsi są ludzie z pretensjami do przewodzenia narodowi a demonstracyjnie łamiący zasady.

  Bo mozna - taka jest prawda. U nas się odbywają wybory "na dyżurnego żyda"...Ziemkiewicz też je czasem wygrywał... 8^)