Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co można urządzić w odświęconym kościele?

(11)
Kiedyś były świątyniami. Zapomniane przez wiernych i odarte ze świętości, służą dziś pomniejszym bogom. W odświęconych kościołach można zamieszkać, naprawić samochód, zjeść obiad, obejrzeć film, szukać kredytu albo się upić. Dla jednych to świętokradztwo, dla innych – wymowny znak czasu.
  • 2013-01-31 22:22 | MagdalenaM

Koscioly w Irlandii

No tak, w Polsce nie do pomyslenia. W Dublinie znam osobiscie 3 miejsca (byc moze jest ich wiecej) gdzie koscioly nie pelnia swojej tradycyjnej roli. Jeden jest pubem, drugi siedziba firmy konsultingowej, trzeci sklepem warzywnym. Wszystkie 3 pieknie odnowione, sluza spoleczenstwu i zarabiaja na siebie same nie ciagnac z panstwowej kiesy. Sa tez koscioly na sprzedaz, raczje w mniejszych miejscowosciach Irlandii. Zadna religia na szczescie nie jest wieczna i mam nadzieje, ze to jeden z sygnalow i iz chrzescijanstwo chyli sie ku upadkowi.
    Pozdrawiam!
  • 2013-02-02 12:23 | Eko.nomista

Re:Co można urządzić w odświęconym kościele?

W Polsce to tez przyjdzie. Mam nadzieje, ze w tych opuszczonych polskich kosciolach to biznesmeni nie urzadza agencji towarzyskich albo kasyn...
  • 2013-02-10 15:36 | wiesiek

profanacja

pomimo "odświęcenia" to nadal architektura sakralna, ta utylizacja budzi moje obrzydzenie, na ołtarzu ciągle czytelnym jako ołtarz umieszczono bufet. Nie mam nic przeciwko ponownemu wykorzystaniu architektury sakralnej na cele niesakralne, ale pod warunkiem usunięcia sakrum z tych budynków, zakrycia go, zneutralizowania. Czy jest to w ogóle wykonalne? W żadnej z trzech pokazanych realizacji się to nie udało. Doświadczenie tego rodzaju papraniny powoduje mój duży niesmak. Widziałem jedną fajną przestrzeń sakralną zamienioną na bibliotekę, czy księgarnię. świetnie się te dwie rzeczy uzupełniały. Najgorszy plan zagospodarowania to dyskoteka techno, z narkotykami i żyganiem w kiblach. DJ oczywiście zajął miejsce na ołtarzu, jako drugi po nieistniejącym Bogu.
  • 2013-02-10 17:48 | asasello

jak to nie do pomyślenia? a np. apartament w b. kaplicy w Krakowie?

http://wyborcza.biz/finanse/56,108340,13327908,Gigantyczny_penthouse_w____kaplicy_przy_Wawelu.html

co więcej, nie jest to żadna nowość. od średniowiecza szereg świątyń w Polsce zostało (po desakralizacji) przebudowanych na inne cele. różnica jest tylko taka, że dawniej nie było służb konserwatorskich, które nakazałyby zachowanie formy (a nie tylko substacji) budynku.
  • 2013-02-10 18:36 | wiesiek

tak
  • 2013-02-10 19:16 | citizen

Dziękuję, zabieram się do dzieła.
  • 2013-02-10 20:17 | jmp eip

@citizen
    Nie, to nie wystarczy, żeby być w pełni postępowym.
    Musisz jeszcze wykazać się odpowiednią tolerancją.
    Nie np. możesz pod żadnym pozorem mieć za złe komuś, kto wystąpi z wnioskiem o delegalizację tradycyjnych (można powiedzieć: reakcyjnych) małżeństw heteroseksualnych.
    Nie możesz nie tolerować nowoczesnych i postępowych ruchów obywatelskich, mających na celu wprowadzenie nowego, dynamicznego modelu rodziny składającej się z dowolnej ilości partnerów, którzy w każdej chwili i bez zbędnej biurokracji będą mogli tę rodzinę opuścić, aby włączyć się do rozwoju innej, ich zdaniem bardziej im użytecznej rodziny (słowo rodzina - stosować przejściowo, do czasu zastąpienia tego pojęcia lepszym, trafniej oddającym charakter i dobro z niego płynące).
    Czuj się w obowiązku naciskać na sejm o natychmiastowe wyeliminowanie i zakazanie używania mowy nienawiści w postaci np. słów "mama" lub "tata" (ma obowiązywać tylko i wyłącznie pojęcie "rodzic") oraz innych, jawnie dyskryminujących określeń w stosunku do najmłodszych, np. "chłopiec" lub "dziewczynka" (ma być tylko "dziecko").
    Popieraj z całych sił (listy, petycje, demonstracje, manify itp.) najnowszy projekt światłych postępowców, dot. zakazu określania płci u nowo narodzonych dzieci. Pozwól, aby tę szalenie trudną, odpowiedzialną i skomplikowaną decyzję o własnej tożsamości mogły podejmować w życiu dorosłym, będąc już w pełni dojrzałymi ludźmi (np. po skończeniu 50 lat).
    Nie ociągaj się z głośnym i jednoznacznym popieraniem nowoczesnej europejskiej idei dot. usunięcia wszelkich przejawów religii chrześcijańskich z terenu naszego kraju i całej Europy. Natomiast w imię tolerancji i postępu powinieneś popierać wszelkie inicjatywy zmierzające do dynamicznego rozwoju budownictwa minaretów i synagog.
  • 2013-02-11 10:38 | tadek

Mieszkam w Glasgow. Podobnie jak kolega w Irlandii ,ja takze znam w miescie co najmniej 4 byle koscioly. W lato az na dworze sa olbrzymie parasole i stoly zastawione zlocistm plynem. W innym sa poprosu mieszkania itd. A w naszym kraju juz niedlugo jeszcze 10 lat. Tylko ze nadal trwaja budowy kosciolow no i przybywa biskupow A juz Diecezji to jest duzo wiecej jak wojewodztw. Tylko wiernych w Polsce ubywa.""
  • 2013-02-11 11:00 | citizen

Mówiąc poważnie nie rozumiem o co tu chodzi i nie wiem, kto za tym stoi, choć się domyślam. Dlaczego pewnym wpływowym środowiskom zależy na dekompozycji poszczególnych krajów, ich tradycji a nawet biologicznych uwarunkowań jednostek. Wygląda jakby chciano w ten sposób doprowadzić do chaosu. Czy po to aby potem łatwiej było rządzić? Nie jestem jednak pesymistą, wierzę w ewolucję, która nie tylko warunkuje prawidłowy rozwój na dłuższą metę wszystkiego co żyje ale także działa w świecie idei i poglądów. Te patologiczne wcześniej czy później zostaną wyeliminowane.
  • 2013-02-12 18:49 | citizen

Sam się sobie dziwię, że zdecydowałem się to napisać, bo jestem ateistą. Otóż wydaje mi się, że młode i często niedouczone pokolenie zapomina, lub po prostu nie wie , że kościoły są symbolem religii, która w ten czy inny sposób kształtowała Europę jej obyczaje, tradycję i kulturę. Sama zaś religia chrześciańska nie jest wymysłem zapyziałych księży a zbiorem doświadczeń praw i tradycji wielu pokoleń na przestrzeni dwóch tysięcy lat. Świat zmienia się gwałtownie i coraz szybciej, ale kiedy się to o czym wspomniałem rozumie nie robi się takich niesmacznych kroków jak na tych obrazkach.
  • 2013-02-24 03:51 | slawek

W Polsce wiekszosc zakladow karnych to budynki poklasztorne,podczas rozbiorow zamienione na wiezienia.Dzis to zabytki.