Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

(53)
To zdarza się bardzo rzadko. „Lękajcie się”, książka holenderskiego dziennikarza mieszkającego od lat w Polsce została nagłośniona w mediach.
 • 2013-02-01 14:27 | Jiba

  Czy wierzyć osobom anonimowym?

  "Mam też klasyczny problem dziennikarski z obszerną sekcją wywiadów z anonimowymi ofiarami. Jak wiarygodny jest taki materiał, skoro nie ma żadnej możliwości jego niezależnej weryfikacji?" - to w istocie ciekawe. A jakby Pan sobie poradził, że źródłem, które chce byc anonimowe?
  Trudno dziwić się tym ludziom, że nie chcą uprzejmie przedstawiać się całej Polsce. Ale czy w związku z tym, ze nie chcą się ujawniać, nie należy ich wysłuchać? A może nie należy im wierzyć? Nie wiem.
  W każdym razie dla mnie anonim w tak drastycznych przypadkach to nie to samo co donos do skarbówki.
 • 2013-02-01 15:07 | kokosz

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Nareszcie, zaczyna się coś ruszać w sprawach, które dotąd wydawały się nie do ruszenia. Ale, co mnie po raz kolejny bulwersuje, to nie-Polak bierze na siebie rolę przecierającego szlaki.
  Jan Gross z dalekiej Ameryki uświadomił nam, w jak zakłamanym poczuciu niewinności żyliśmy przez dziesięciolecia, a Timothy Snyder czy Daniel Beauvoise informowali nas, jak wygląda nasza własna historia z szerszego punktu widzenia w różnych swoich fragmentach czasowych i uwarunkowaniach terytorialnych.
  Chwała Ekke Overbeekowi, ale czy my do diabła jesteśmy aż takimi tchórzami? I czy tak bardzo nie wierzymy sami sobie, że sprawy ważne, bardzo ważne, muszą nam pokazywać palcem badacze lub po prostu ludzie dociekliwi z innych krajów?

  Pozdrawiam
 • 2013-02-01 15:15 | Janina Nowicka

  Raj dla odchyleńców

  Imaginujecie sobie ludziska co to się przez ostatnie 8-9 wieków działo w sprawach wykorzystywania okolic (cudzego) pasa biodrowego w życiu sług bożych obu płci w Kościele katolickim? Ile nieszczęścia ludzkiego, krzywdy ludzkiej wyrządzili pasterze i pasterki Pana B. za murami kościelonymi, klasztornymi, w kruchtach, domach parafialnych, szkołach przykościelnych? Ile kobiet zmarło od prymitywnego przerywania im ciąży drutami, prętami, nożami, ile noworodków uduszono? Cały czas dopuszczając się grzechu łamania ślubów "czystości" bez żadnej kary, bez żadnej skruchy. Cały czas grając na użytek maluczkich rolę mężów świątobliwych, a w klasztorach żeńskich dam świątobliwych. Ile tam kobiet zmarło od prymitywnego przerywania im ciąży drutami, prętami, nożami, ile noworodków uduszono? Odkąd papieże Grzegorz VII i Kalikst II - rzucając wyzwanie prawu boskiemu - wprowadzili celibat, KK był i wciąż jest przystanią wszelkich odchyleńców płciowych. Dziś o tym słyszymy na codzień, bo nastały takie czasy medialne. Przez długie wieki panowała wokół tego grobowa cisza, bo grób był bliski. Dziś w KK chroni się tylko część odchyleńców - wielu może chodzić z podniesioną głową w biały dzień, bo taki czas dekadencki. Imaginujecie sobie ludziska jak to było przez wieki, kiedy KK był jedynym bezpiecznym azylem dla odchyleńców?
 • 2013-02-01 15:22 | Vera

  Krytyka krytyki

  Pan Szostkiewicz.
  Zadziwiająca jest Pańska nieskoordynowana krytyka. Nie uważam, że wynika po prostu z zazdrości, że to nie Pan napisał. Ale chyba i Panu i wielu innym dziennikarzom myli się ciągle dziennikarstwo z donosami do prokuratury. Czy to taka pozostałość z dobrych czasów?
  Tymczasem tak właśnie wygląda prawdziwe dziennikarstwo, którego celem jest przedstawienie problemów a nie zastępowanie nieudolnych polskich sądów. Bo zadaniem dziennikarza nie jest dostarczanie dowodów dla prokuratury, ale publikowanie opinii i przypuszczeń. Szczególnie, kiedy znaczna część świadków po prostu się boi albo wstydzi. Zadziwiające jest, że Pan nie staje po stronie większych praw dla dziennikarzy (a gdyby tak przejąć amerykańskie ustawodawstwo - tu wyjątkowo jestem za) tylko próbuje pomniejszyć swojego kolegę. Chyba nie tędy droga. Wspominając Pański tekst o kołtuństwie.
  Z poważaniem
 • 2013-02-01 16:53 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Nie jest tak, że w Kościele są pedofile, czy homoseksualiści - "bo gdzie indziej też są". To jest fałszujące uproszczenie, odcinające od myślenia i wiedzy na ten temat. To właśnie takie dyskutowanie przedłuża ten etap, kiedy wreszcie zaczną powstawać sensowne, wiarygodne raporty i przy podniesionej kurtynie - bo tylko tak można ten problem z Kościołem rozwiązać - zostaną skonstruowane środki zaradcze.

  Kandydat na księdza, zakonnika, czy kandydatka na zakonnice - to są bardzo często osoby skrzywdzone, o skrzywionych i niedojrzałych, nieukształtowanych osobowościach. Trafiają do seminariów, zakonów - i tam czekają na nich ludzie już od dziesięcioleci ukształtowani w krzywym świecie. I uczą, kształtują mlodych, niedojrzalych. Nie ma żadnej szansy, poza chwalebnymi wyjątkami, by uciec od niezdrowego formatowania umysłu i ciała. Nawet jest na to specjalny termin - "formacja". Tam nie ma swobodnej dyskusji, dociekań, prawa do niezgadzania się na to co raz ustalone. Wszystko musi być nagięte do z góry ustalonej "prawdy". To jest przeciwieństwo uniwersytetu, oczywiście tego w klasycznym pojęciu. Wszystkie skrzywienia, fobie, lęki, są konserwowane, a nawet wzmacniane, uszlachetniane, uduchawiane i autoryzowane. Potem to idzie do parafii, włazi na ambonę, do szkoły, na katechezę, sadzi się w konfesjonale. I do Sejmu. Skąd niby bierze się taka bokserska buzia jak posłanki Pawłowicz K, że ją tak litościwie nazwę, profesorki i - a jakże - wzorowej Polki i katoliczki. Skąd u niej taka nienawistna mowa? Z pogaństwa Jaćwingów to wzięła, czy z domu, rodziny, lekcji religii, ambony?

  Ksiądz to jest osoba pozbawiona płci. To nie jest mężczyzna, a zakonnica to nie jest kobieta. To są "słudzy Boży", istoty żyjące w nieustannej łączności z Bogiem, codziennie z nim rozmawiający i ogłaszający komunikaty od Przedwiecznego dla gawiedzi do wykonania. Oni sami są nikim, ich autorytet jest wyłącznie zewnętrzny, dany z góry, z Boskiego namaszczenia, wypisanego świętym olejem na czole. W momencie, gdy góra się skrzywi, odbierze upoważnienie, człowiek znowu jest nikim.

  Doskonale widać, ze w swojej masie tak to wygląda, a subtelne rozważania, zadawanie pytań, dywagowanie bez ustalonych z góry wniosków kończy się tak jak w przypadku Obirka, Węcławskiego, Musiała czy innych.
  Doskonale to widać po poziomie polskiej teologii - praktycznie nie znanej w obiegu międzynarodowym, dusznej, pokrytej pleśnią nieczynnych mózgów i sumień.

  Pedofilow jest w KK znacznie więcej niż w populacji ludzi ogółem. Więcej jet też homosekualistów i osób niepewnych swojej płci i tożsamości. Tysięczne kazania, moralizowania, ataki, hańbiące, niegodne statusu człowieka rozumnego, wrażliwego moralnie i empatycznego, mówią wszystko o biedzie psychicznej i ludzkiej tych osób. Oni są nie tylko sprawcami mowy nienawiści ale także jej ofiarami.
  Dziwmy się, dlaczego u "chrześcijanina" tyle złości, nienawiści, nadętej, skłamanej wyższości, "czystości". Tu się nie ma co dziwić. Prawa psychologii działają. To nie są jakieś wyjątki. To jest wbudowane w "sługi Boże". "Normalnych" jest tam góra 20%.
  Dziwimy się jak to możliwe, że Kościół ukrywał od zawsze, takie przestępstwa, zbrodnie dokonywane przez siebie samego na prawdziwych, a nie wydumanych "dzieciach Bożych"? Dziwimy się, że sam tego nie ujawnił, nie wyleczył się? Dopiero opinia publiczna, media głównie z krajów, gdzie rządzi "kultura śmierci" (wiele mówiący polski "patent" mowy nienawiści), to ujawniły .Przecież to koszmarne, potworne sprzeniewierzenie się temu co nam się wydaje "święte", co jest nauką Jezusa i wolą samego Boga. Dziwimy się? No to głupio się dziwimy.

  Wato sobie przypomnieć "Imię róży". Warto przeczytać Eugena Drewermanna "Kler" - to jest fundamentalna pozycja wyjaśniająca jak to możliwe i jak to się dzieje.

  Jeśli chcemy szczerze to zmienić - to szczerze zmieńmy własny zafałszowany obraz sytuacji. I wyczyśćmy Kościół ze zła do fundamentu, bo sam nie może i nie chce. Obawiam się jednak, że wtedy zniknie znany nam Kościół. Ale właściwie - należałoby się wtedy cieszyć. Wyszedłby bowiem z "kultury śmierci" ku światłu.
 • 2013-02-01 17:08 | MAKLER

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  DLACZEGO Z TAKĄ REAKCJĄ I KONSEKWENCJĄ ZWALCZANIA NIE REAGUJE NA SAMĄ PEDOFILIĘ.......
 • 2013-02-01 17:14 | atalia

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Jeśli są wśród kleru pedofile, to czemu na wolności, a nie za kratkami? Może by tak bohater Tuleya się tym zainteresował? Może i pan Szostkiewicz zgłosi do prokuratury, niech ściga. Jeśli p. Szostkiewicz wie, kto, a nie donosi na prokuraturę, jest tak samo winny, jak i pedofil...
 • 2013-02-01 18:02 | zet

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  "Jeśli chcemy szczerze to zmienić - to szczerze zmieńmy własny zafałszowany obraz sytuacji. I wyczyśćmy Kościół ze zła do fundamentu, bo sam nie może i nie chce. Obawiam się jednak, że wtedy zniknie znany nam Kościół. Ale właściwie - należałoby się wtedy cieszyć. Wyszedłby bowiem z "kultury śmierci" ku światłu. "

  Przecież doskonale wiesz,że żadna zmiana nie jest możliwa. Kler nigdy nie postępował inaczej. Każda próba zmian, jaką podejmowali ludzie Kościoła od wewnątrz, bardzo źle się dla nich /reformatorów/ kończyła. Tym bardziej nie będą skuteczne działania zewnętrzne. Historia Kościoła i jego hierarchów nie pozostawia złudzeń. Zbyt natarczywi zwolennicy zmian, albo rozstawali się z Kościołem albo Kościół skracał im życie.
  "Czyśćmy do fundamentu" postulujesz, a co jest tym fundamentem?
 • 2013-02-01 18:37 | Katarina

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  "Kościół wytyka autorowi np. że nie wspomina o ważnych regulacjach, jakie zostały ogłoszone w kwestii pedofilskiej"

  A czy Pan redaktor nie mógłby łaskawie naświetlić, jak wyglądają owe "ważne regulacje"?
  Zapadły dokładnie rok temu. I niemiłościwie panujący nam episkopat zapowiedział wówczas, że kościół nie zamierza wypłacać żadnych odszkodowań za przewiny jednostek (a patrząc na sprawę Tadeusza R. wiadomo z góry, że każdy biedę klepię i dochodów nie posiada, czytaj - ofiary nie mają na co liczyć) a co najważniejsze i najbardziej chyba bulwersujące, zapowiedział, iż podejrzani o takie przestępstwa nie będą wydawani polskim władzom, dopóki sprawy nie rozpatrzy sąd kościelny. Usankcjonowano więc praktykę trwającą od dziesięcioleci. Kościół winy się nie dopatrzy, przy drastycznych przypadkach wyśle "z misją duszpasterską" gdzieś daleko i sprawa ucichnie.
  Odpowiedź episkopatu to szczyt hipokryzji i bezczelności.
 • 2013-02-01 18:45 | lukald

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Zadałeś pytanie, a ta książka jest właśnie na to pytanie odpowiedzią. Przeczytaj, i nie dziś się więcej.
 • 2013-02-01 19:20 | ch

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  perore nienawisci to ty uprawiasz. skad to wszystko wiesz, studiowales na KUL lub gdzie indziej? Ja tak, na CHAT i znam wielu ksiezy katolickich, pastorow i popow, znam teologow i katechetow nie tylko polskich, choc nie jestem pastorem a zajmuje sie nauka i nigdy nie pozwolilbym sobie na te slowa. dlaczego masz tak sformatowany umysl(czyzby za duzo GW czytasz)?, typowo bolszewicki sposob myslenia, za wine jednego, obciazyc wszystkich a najlepiej klase, taki czerowny rasizm, tyle ze nie przeciw 'klasom wyzyskujacym' lub zydom, jak faszyzm ale przeciw KK. powinnes sobie wyobrazic, ze juz 2000 lat istnieje kosciol i nie takie oszcerstwa zna i przetrwal, grzechem ulomnego czlowieka nie moze obciazac instytucji, trzeba ja naprawiac a jego karac. zyje w usa wiec widze jak nic nie macie wspolnego z demokracja, zreszta Polska nigdy nie byla demokratyczna, jak bardzo brakuje wam zdolnosci przekonywania do wlasnego stanowiska i rozmowy na argumenty. od tej perory jaka glosisz jest krok do mordobicia ale w PL zawsze sie tak dzialo, bili za spojrzenie, nie pamietasz jak to bylo na dyskotekach?
  jestem zydem, choc luteraninem, znaczy moja mama przetrwala holocaust dzieki zaprzyjaznionym Polakom, ktorzy byli moimi dziadkami, jedynymi jakich znalem. dzis ciagle sie dziwie dlaczego Polakom tak niewiele wychodzi wspolnie, dlaczego szukacie ciagle wrogow wokol siebie nie w sobie, czy ktos wam kaze tak wzajemnie sie nienawidziec, czy stoi jakis bolszewik z pistoletem przy glowie i rozkazuje ponizac sie? jestes typowy Niesiolowski, taki szlachciura niszczacy wszystko wokol a potem dziwiacy sie, dlaczego nie utrzymal niepodleglosci kraju?
  spojrz na Izrael, tam tez sa klotnie i to jakie, ale jaki potezny kraj zydzi zbudowali, zazdroscisz - prawda i myslisz, ze to Amerykanie placa, a niby kto Amerykanow wzbogaca? tylko nasza wlasna praca i wspolpraca, nasze zdolnosci i troche nepotyzmu jak to nazywacie, co po naszemu znaczy pomoz zydowi, nie szkodz, jest twoim bratem w Bogu.
  nawiasem mowiac, Polacy wybic sie na niepodleglosc potrafili, tylko czy ja utrzymaja? ich najwiekszym wrogiem sa oni sami, dla siebie: znaczy twoja wlasna kultura, ktora tak kultywujesz, twoja Polska
 • 2013-02-01 19:50 | jer-123

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Czy ktos kiedys wyjasni (w Polsce) role papieza Jana Pawla II w ukrywaniu i ochronie pedofili w czarnych, lub purpurowych szatach?
 • 2013-02-01 19:57 | PGR Jackowo

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Reakcja niemiłościwie nam panującego episkopatu polega na tym, że pokazuje się nam środkowy palec, i chyba nie ma co liczyc na więcej. Księża dobrodzieje tkwią mentalnie w średniowieczu, to czego nauczyli sie w naszych czasach to tylko golenie owieczek do gołej skóry nowymi metodami.
 • 2013-02-01 19:58 | babcia

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Niedawny przykład klechy żyjącego z kobieta na plebanii - zaszła w ciążę i gdy przyszedł czas rozwiązania, niedoszły ojciec zamknął się w komnacie słuchając głośnej muzyki zamiast zadzwonić po karetkę ... kobieta poroniła, a mogła umrzeć!

  Religia to jeden z najbardziej diabolicznych wynalazków ludzkości ...
 • 2013-02-01 20:57 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Nie wiem, co jest tym fundamentem. Teoretycznie, jakaś czysta wiara, esencja najlepszych słów Jezusa, w końcu - o ile żył wtedy i tam oraz mówił dokładnie to co zapisano - to był spoko gość. Ale ponieważ nie wiemy co właściwie mówił onże, może mówił więcej i to więcej miało inne znaczenie, niż to co w Biblii zapisano, a może mówił mniej... ewangelie są bardzo luzackie, chaotyczne i całkowitym milczeniem pomijają wieloletni okres życia Jezusa, kiedy kształtował się jego rozum, dojrzałość i inne tak ważne składowe tego kim był - więc nie da się ustalić czym jest ten zdrowy fundament. Poza tym, jak napisałem, w Kościele musieliby być sami zdrowi na ciele i umyśle ludzie, al tak z definicji nie jest i nigdy nie będzie, póki Kościół Kościołem.
  Przewiduję raczej, że Kościół będzie jeszcze bardziej trzeszczał i rozpadał się na różne "jeszcze prawdziwsze Kościoły". Zresztą tego spodziewa się sam B16, który pragnie Kościoła "czystego", a nie powszechnego, jak jego niedawny szef JP2. Proces ten już trwa. W cywilizowanej Europie już jest w miarę zaawansowany, ale i tak to zajmie dziesięciolecia zanim wejdzie to w ewidentnie dojrzałą fazę. W Polsce to dopiero pierwsze, mało znaczące trzaski, ale za to szybciej się pogłębiajace. Tym niemniej jeszcze długa droga przed nami. Kościół już się uwłaszczył, na wszystkim co się dało i nie dało. Zapewnił sobie obfitość "łask" w postaci rozporządzeń, ustaw i konstytucji gwarantujących stałe wodospady żywego, brzęczącego pieniądza - więc wierni są mu potrzebni w jednym tylko celu - uzasadniania swojej krwiopijczej pozycji. Do niczego innego nie są potrzebni. Nawet na tacę nie musieliby dawać wiecej niż marne grosze. Natomiast ci ludzie muszą być jak najbardziej przerażeni surowością Boga, posłuszni, i ociemniali na rozumie, sumieniu, wzroku i słuchu. I to widać codziennie, nie tylko po erupcji tych parszywych strachów i wytrysków nienawiści wykonanych przez Osobę Ludzką pn. dr (chyba - hab.) K. - jakąśtam z PIS-u.

  A ponieważ Bóg jest wyłącznie wytworem ludzkiej wyobraźni - to i tak żadne "fundamenty" nie istnieją. Istnieją tylko dobrzy ludzie, tu i tam, czasem w Kościele też się taki trafi.

  W ogóle nie spodziewam się żadnej "naprawy Kościoła od środka". Masz rację, zresztą to oczywiste, że żadne naprawy nie będzie bez rozpadu, a ponieważ Bóg jest...itd, więc i po rozpadzie będzie to coś do kolejnej reformy przez rozpad itd itp. ewentulanie rozpad odbędzie się przez rzeź "niewiernych". Niby nie te czasy, ale to może wrócić nawet w KK. A tym bardziej wśród maho..itd.

  Kościół można zmienić tylko od zewnątrz. Ale nie po to, by był wreszcie porządny. Tylko po to, by go zmusić do funkcjonowania w ramach demokratycznych praw, przejrzystości i szanowania praw człowieka. tylko tyle. A jak wskazuje doświadczenie - wymuszanie tego przez sądy, ogromne grzywny i publikację rzetelnie zrobionych raportów nt. przestępstw i zbrodni Kościoła i pokazywanie tego - działa nadzwyczaj dobrze. to także oczywiste - Kościół najbardziej boi się prawdy, faktów i utraty pieniędzy oraz wpływów - choć i te nie są tak ważne jak goła kasa. Może być bez wpływów, byle kasa była. wszystko inne przeboli i odpuści. Oczywiście z Jezusem włącznie, czego zresztą dokonał jeszcze w I w.n.e. - zakładając, że Jezus w ogóle istniał.
 • 2013-02-01 21:04 | gsj

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Reakcję Episkopatu oceniam jako symptomatyczną. To chyba najlepszy dowód, że "źle się dzieje w państwie duńskim" a ujawnienie posiadanych informacji przekracza możliwości moralne kościoła.
  Tak na marginesie: czy była odpowiedź na listy prof. Lufta i drugiej osoby, której nazwiska nie pamiętam?
 • 2013-02-01 21:10 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  uprzejmie dziękuje, za zwolnienie mnie z koniecznosci odpowiadania na Twoj komentarz, bowiem sam sobie odowiadasz - że jestem czytelnikiem GW, czerwonym rasistą, ze mam "typowo bolszewicki sposob myslenia, za wine jednego, obciazyc wszystkich..." itp itd. Wymyśliłeś, wiesz, więc nie muszę nic wyjaśniać. Zaprzeczasz własnymi słowami własnym słowom i intencjom, więc i tego nie muszę wyjaśniać.
  Na koniec przypomnę, że "typowo bolszewicki sposob myslenia, za wine jednego, obciazyc wszystkich" - to nie jest bolszewizm, ale Biblia. Polecam zapoznać się z ciekawym tekstem nt. Adama i Ewy, oraz co z tego wynikło. Bolszewizm to daleki i skromny krewny. Albo odwrotnie - Biblia i KK to czysty bolszewizm. Zdecyduj co Ci bardziej smakuje.
  I na tym kończę, życząc spokojnych snów.
 • 2013-02-01 21:12 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  ależ nie każmy sędziemu Tulei zajmować się wszystkim. On też musi czasem odpoczywać. Są jeszcze inni - jakieś 28 milionów dorosłych Polaków - oni też maja obowiązki wobec siebie chociażby i wobec wspólnoty społecznej. Nie zwalniajmy ich, to nie w porządku.
 • 2013-02-01 21:17 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  właśnie.Kościoł nie grzeszy - grzeszy człowiek, Więc jak już staną pod ścianą, powiedzą, że ksiądz rozrabiał na prywatne konto, niech płaci. A ksiadz nic nie ma. Ani Rydzyk,ani znany niegdyś celebryta - ks. Jankowski. Xsiądz ów był swego czasu współzałożycielem i medialną twarzą Baltic Banku. Ludzie widząc swiete oblicze rzeczonego J. wpłacali, wpłacali, aż bank zbankrutował. Gdy u Xsiędza J. zjawiła się policja, czy prokuratura, przepraszając, że ośmiela się w ogóle pukać do drzwi - Xsiądz J. wyjaśnił, ze on nic nie może zwrócić, bo do niego należą tylko majtki i skarpetki. Cała reszta to własność KK.
  Tak to właśnie działa.
 • 2013-02-01 21:20 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  O ile się nie mylę, nie bylo odpowiedzi na list prof. Lufta ani tego drugiego - też nie pamiętam, choć warto, bo to chyba zacna postać. A gdyby nawet była, to co tam by mogło być, poza tym co wiemy od 1979 lat?
  To oczywiście pytanie retoryczne.
 • 2013-02-01 22:05 | Copernicus

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Ciekawostka zoologiczna... Słyszę i czytam dookoła:"niech żyje wolność, wolność i swoboda". I widzę i czytam i słyszę "slaves", niewolników jednej kasty. Kasty, która ze źródłem nie ma nic wspólnego. Pożądanie nieograniczonej niczym władzy i bogactwa. Oto współczesny Kościół Rzymskokatolicki. Błąd!!! Nie Kościół. KLER. Bo Kościół to ponoć "wspólnota". K...wa, jaka wspólnota? Dojonych społeczeństw i państw niedemokratycznych, takich jak RP??? Ponawiam wielokroć stawiane pytanie: KTO WIDZIAŁ KSIĘDZA sprzątającego chodnik przed plebanią,kupującego kartofle i chleb, kto widział księdza dającego cokolwiek choremu człowiekowi? Ja widzę cały czas księdza, który bierze, który się domaga. Bo jemu się k...wa należy! Aż głupio przypominać prałata Jankowskiego, T. Rydzyka.... Masz głupi narodku swoich pasterzy! Masz!!! Oponentom: a co myślicie o "dobrach martwej ręki"?
 • 2013-02-01 22:06 | atalia

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Książka przynosi odpowiedź, ale ci z kleru, którzy są pedofilami, nadal na wolności. Może by w takim razie Tuska, może by ministra sprawiedliwości, może by prokuratora generalnego wsadzić za kratki, skoro mają w zadku krzywdę seksualnie wykorzystanych i prawo... Mają wiedzę o łamaniu prawa (ja takiej wiedzy nie mam) i nic nie robią?
 • 2013-02-01 22:10 | atalia

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Co zatem proponujesz? Mam łazić i pytać? Czy to ja policjant? śledczy? prokurator? tajniak? dziennikarz?

  Czy 28 milionów ma tak robić? A ty? Łazisz i wypytujesz, a potem gnasz do prokuratury? Ilu w ten sposób wsadziłeś za kratki?

  Chyba nie po to płacę podatki na tysiące Tuskowych tajniaków i innych jawnych służb, żeby ich wyręczać? Jak? Nie mam żadnych kwalifikacji i uprawnień, a oni mają...
 • 2013-02-01 22:37 | Jan Bohynski

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Szostkiewicz siedzi okrakiem na przykoscielnym plocie i usiluje skoczyc na koscielna strone, zostawiajac jedna noge po stronie pozakoscielnej. To zadanie moze okazac sie niebespieczne dla zdrowia. JB.
 • 2013-02-01 23:45 | LUCKNI

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  N/t kościoła powiem tak: nie jest i nigdy nie był demokratyczny. Jest hierarchiczny. A przywilej celibatu dla duchowieństwa katolickiego /gdyż pozostali chrześcijańscy duchowni tworzą przykładne, często wielodzietne rodziny! / sprzyja homoseksualizmowi, a nawet pedofilii! Co nie znaczy, że dot. wszystkich! Było by dobrze gdyby było tak jak pisze Pan Tanaka cyt.: " Ksiądz to jest osoba pozbawiona płci. To nie jest mężczyzna, a zakonnica to nie jest kobieta. To są "słudzy Boży", istoty żyjące w nieustannej łączności z Bogiem, codziennie z nim rozmawiający i ogłaszający komunikaty od Przedwiecznego dla gawiedzi do wykonania. Oni sami są nikim, ich autorytet jest wyłącznie zewnętrzny, dany z góry, z Boskiego namaszczenia, wypisanego świętym olejem na czole". Takie przesłanie, taki obraz księdza jest przedstawiany maluczkim. Ale tak niestety nie jest. Ksiądz to nie tylko człowiek, ale mężczyzna z krwi i kości. Dlatego "wierni" katoliccy będąc niejako indoktrynowani tylko jedną prawdziwą wiarą,sami nie myślący - są tak okrutni w życiu. Ubliżają często biednym rodzinom w konkubinatach, posiadającym dzieci. Jakim prawem? Kto jest tak naprawdę aspołeczny? Nie chodzi tu o wydumaną moralność, a o prostą matematykę. Kto ma zapracować na "ICH" ksieży i nie tylko - emerytury? Gadające nieroby, podpierające się BOGIEM. A pod słowem "święty",które to odmieniane jest we wszystkich przypadkach - pozwala czynić wszelakie świństwa.
  Od celibatu i nieróbstwa demograficznego powinno płacić się podatek na rzecz tych rodzin, które ponoszą ciężar wychowywania dzieci i wypełniają demograficzne i emerytalne obowiązki wobec państwa. Było by to zgodne i z logiką i z konstytucją, a nawet ze zwykłą przyzwoitością.
  A podziału Polski, /to do Pana "ch" /- dokonał kościół w osobie ks. Rydzyka, prezesa PiSu i im podobnych. Oni bez skrupułów manipulują ciemnym ludem.
 • 2013-02-02 00:03 | LUCKNI

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Jeszcze pod koniec 19-tego wieku ANONIM - jednoznacznie był traktowany. Był traktowany jako coś obrzydliwego i WYRZUCAŁO SIĘ GO DO KOSZA!. Dziwię się, że dzisiaj nawet w sądach, listy anonimowe są czytane. PRZEKAZ POWINIEN BYĆ JEDNOZNACZNY, piszesz prawdę podpisuj się z imienia i nazwiska.
 • 2013-02-02 00:32 | olaboga

  mea culpa

  "Choć „mea culpa”, moja wina, nie usłyszymy (wypowiadali je jednak ostatni papieże)."

  Na przykład którzy? Może jakieś cytaty? Bo nie przypominam sobie, żeby Ratzinger kiedykolwiek mówił coś takiego. W najlepszym razie wyrażał ubolewanie i skarżył się że kościół cierpi, winę natomiast zawsze spychał na laicyzację i tym podobne wraże siły.
 • 2013-02-02 00:32 | Panie, a Kotliński zwany Jonaszem to kto?

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Eskimos, Buszmen czy Marsjanin? On przecie z miasta Łodzi pochodzi! I napisał w swej gazecie o zgniliźnie kleru, seksualnej też, tyle że starczyło by na 10 książek? I co?
 • 2013-02-02 03:29 | PJD

  DLACZEGO Z TAKĄ KONSEKWENCJĄ ZWALCZANIA

  trafne..
 • 2013-02-02 04:53 | karul

  Smieszna

  ta miniofensywa prawdziwych Polakow na ksiazke prawdziwego Holendra.

  Czarnuchy oczywiscie maja racje - wydaly mianowicie komunikat a Holender, glupi, niedoczytal.

  A dobrze wam tak, soliadarnosciowe matoly! Drugiej Japonii sie zachcialo
 • 2013-02-02 08:21 | ppp

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  A skoro zyjesz w Ameryce (i zapewne znasz angielski) to poczytaj Hitchensa i Harrisa. A zacznij od "Letter to the christian nation" bo to wlasnie dwo was Amerykanow jest skierowany. Pozniej mozesz sie czepiac Polski albo oskarzac Tanake o sienie nienawisci.
  "...typowo bolszewicki sposob myslenia, za wine jednego, obciazyc wszystkich ..." - tu juz poczytaj biblie, historie potopu, Sodomy i Gomory (zniszczonej wcale nie przez wyuzdany zywot ich mieszkancow co powszechnie acz kompletie falszywie jest przez "ludzi ksiegi" propagowane), karanie nieoddajacych bogu czci "do trzeciego i czwartego pokolenia" itp.
 • 2013-02-02 08:24 | ppp

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  albo beatyfikowania pogromcy brazylijskich Indian??
 • 2013-02-02 09:59 | atalia

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Bez względu na to, czy pedofil jest biskupem, proboszczem albo klerykiem, powinien siedzieć za kratkami.

  Powiedz, czemu ani ateista lewicowy Kwaśniewski, ani lewicowiec ateistyczny Miller, ani katolik prawicowy Kaczyński, ani prawicowiec katolicki Tusk, ani prawdziwy katolik Komorowski nie zrobili nic, aby winni oglądali świat z więzienia?

 • 2013-02-02 10:20 | Adam 2222

  "Crimen Sollicitationis was enforced for 20 years by Cardinal Joseph Ratzinger before he became the Pope. It instructs bishops on how to deal with allegations of child abuse against priests and has been seen by few outsiders.

  2013-02-02 07:26 | Adam 2222

  Critics say the document has been used to evade prosecution for sex crimes.

  Crimen Sollicitationis was written in 1962 in Latin and given to Catholic bishops worldwide who are ordered to keep it locked away in the church safe."

  Sex crimes and the Vatican
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/panorama/5389684.stm

  Ze względu na zakaz Ratzingera współpracy księży i zakonnic z organami ścigania w USA w sprawie pedofilii wśród kleru i za bezwzględny nakaz chronienia ich, próbowano oskarżyć go z oskarżenia prywatnego przed sądem w USA. Rząd USA odmówił na podstawie ze Ratzinger jest głową obcego państwa.

  O dokumentacji przygotowanej przez cześć biskupów USA na ich Synod w 1980 na temat pedofilii wśród księży i ukryta na polecenie Watykanu (Wojtyła, Ratzinger) chyba autor i Krk w III RP wiedzą

  "Adam Szostkiewicz .....Od 1988 do 1999 pracował w [katolickim] "Tygodniku Powszechnym"[1]. W pierwszej połowie lat
 • 2013-02-02 11:36 | 12345

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Anonimowe czy anonimizowane? Jest różnica. W pierwszym wypadku są to osoby kompletnie nieznane. W drugim, są to osoby znane autorowi, ale nie wymieniane z imienia i nazwiska w trosce o ich dobro. Wciąż jeszcze w niektórych materiałach prasowych możemy znaleźć m. in. listy podpisane 'nazwisko znane redakcji' lub podobnie. O ile anonim traktowany jest zwykle z duża ostrożnością, w tym drugim wypadku brak podpisu nie podważa wiarygodności wypowiedzi.
 • 2013-02-02 11:59 | Nawrot

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Tanaka
  "W Polsce to dopiero pierwsze, mało znaczące trzaski, ale za to szybciej się pogłębiajace. Tym niemniej jeszcze długa droga przed nami. Kościół już się uwłaszczył, na wszystkim co się dało i nie dało. Zapewnił sobie obfitość "łask" w postaci rozporządzeń, ustaw i konstytucji gwarantujących stałe wodospady żywego, brzęczącego pieniądza - więc wierni są mu potrzebni w jednym tylko celu - uzasadniania swojej krwiopijczej pozycji. Do niczego innego nie są potrzebni. Nawet na tacę nie musieliby dawać wiecej niż marne grosze. Natomiast ci ludzie muszą być jak najbardziej przerażeni surowością Boga, posłuszni, i ociemniali na rozumie, sumieniu, wzroku i słuchu".
  Porażająca precyzja i celność opisu sytuacji. Całkowicie się zgadzam. Dodam tylko od siebie, że priorytetem naszych starań powinno być umożliwienie dorosłym obywatelom swobodnego i bezproblemowego opuszczenia szeregów organizacji zwanej KK. Czekam na tą chwilę z niecierpliwością. Jak to uda się zrobić, to potem ruszy lawina i może okazać się, że w Polsce jest tylu ateistów co u naszych braci Czechów.
 • 2013-02-02 16:59 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Ło matko, ależ pytania zadajesz... No dobrze, powiedzmy to sobie raz jeszcze: BO POLSKA JEST PANSTWEM ZALEŻNYM OD WATYKANU W OGÓLE, A NA CODZIEŃ OD BISKUPA I PROBOSZCZA. dotyczy to prawie wszystkich - niestety. i niestety - też polityków. Choć nie powinno ani nas ani ich.
 • 2013-02-02 17:17 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Nie zgadzam się z Tobą w sprawie identyfikacji płciowej księży. Jest tak jak napisałem. Owszem, są jurne byczki w sutannach, ale głównie dlatego, że przetrzymali pranie mózgu w seminarium i trzebienie seksualności. Może mieli nieustanne wytryski testosteronu i dali radę, a gdy poszli "w lud" - to mieli już więcej swobody w chędożeniu i płodzeniu.

  Ksiądz, to jest sutanna. Czyli worek. Bardziej upodabnia do kobiety, choć nie do konca. Ukrywa męskie cechy - silne barki, wąskie biodra, mocne nogi. A najbardziej ukrywa "części niesforne" . Obojętnie czy stoi, czy siedzi.
  Normalny facet, między siedzi, rozchyla nogi, bo tak jest zbudowany i taka jego rola - kobiety ma informować, ze jest kompletnym mężczyzną i samcem, a innym facetom, że nie jest gorszy, że należy do klanu i nie jest jakimś trzebieńcem, niesamcem. Kobieta nie ma penisa ! to fundamentalny motyw ludzkiej psychologii i identyfikacji. W sutannie nic nie widać, ot siedzi sobie coś pomiędzy kobietą a nieokreśloną bryłą - to coś - nie ma penisa!. w KK tez się golą, u prawoslawnych - moga mieć brody, by z kolei podkreślać patriarchalną wyższość nad wszystkimi, zwłaszcza kobietami (Bóg ma brodę! I jego proroki też. Widział kto Jezusa starannie ogolonego?)
  A co ma ksiądz na głowie? To coś jest jedyne takie. A biskupi z papieżem? Torbę na mąkę? Te myckpodobne nakrycia, te pastorały, te złote, ciężkie łańcuchy... A całowanie w rączkę - mężczyźni całują - no kogo? Mężczyznę? Nie, właśnie "sługę Bożego". Inaczej to byłby czysty homoseksualizm.
  Tego jest tyle, że setki ksiąg napisano, wiec nie ma sensu tutaj tego wiatku ciagnąć.
  Tylko dodam, że hippisi się po części wzorowali na takich strojach. To była częśc ich kultury, gdzie pojawił się element wymieszania ról mężczyzn-kobiet i pierwiastek uniseks. A uniseks - to w dużej mierze on-ona jednocześnie.
  I - pardon - "pedały" (przepraszam) - te fioletowe skarpetki...
 • 2013-02-02 17:40 | kami

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  W Irlandii biskupi chowali głowę w piasek, aż piasku zabrakło i hańba rozlała się na cały kraj. U nas będzie podobnie, bo sytuacja do tego dojrzała. Nie da się już tego ani cofnąć, ani zatrzymać. I dobrze. Pokutny wór i rozliczenia, tylko czy starczy determinacji prokuraturze, która, jak na razie, też trzyma głowę w tym samym piaseczku.

  Szanowny Panie Adamie. Cenię Pana za elokwencję, kulturę słowa, i mądrość życiową. Zwracam się do Pana tu i teraz z prośbą, aby poruszył pan problem jednomandatowych okręgów wyborczych. Sam Pan doskonale wie, że tylko JOW to ocalenie kraju i pozbycie się znienawidzonych, nieudolnych partii, których dalsza działalność doprowadzi do całkowitego upadku naszego kraju. Proszę o skierowanie uwagi społeczeństwa na ten problem i zajęcie się nim na łamach POLITYKI. TO JEST TEMAT NA KTÓRY CZEKA NARÓD. zmieleni.pl
 • 2013-02-02 18:50 | lukald

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Jakbyś znał historię to byś wiedział, że np. większość zbrodniarzy wojennych z czasów II WŚ nie trafiło pod sąd. To samo tyczy się systemów komunistycznych, dyktatur, podobnie jest z pedofilią w kościele. Na skutek różnych czynników temida staje się ślepa. Ta książka jest właśnie o tym.
  Nie sugeruj, więc że jeśli takie sprawy nie trafiają do sądów to znaczy że ich nie ma w Polsce. masz przykłady z innych krajów europy i świata, pokazujące, że dopiero po kilkudziesięciu latach powojennego milczenia na temat pedofilii, bulwersujące sprawy wychodzą na jaw. Przez kilkadziesiąt lat też tam sprawy nie trafiały pod sąd, a wiemy już jak było naprawdę. Społeczeństwo i sam KK musiał się zmienić, aby można było o pedofilii i jej ukrywaniu w kościele, pisać i próbować przestępców rozliczać.
  W Polsce ten czas jeszcze nie nastał, i nadal nikt nie widzi problemu, gdy "dobry" ksiądz wiedząc, że jego kolega molestuje dzieciaki, nic nie robi. Całe szczęście np. w szkole takie numery są nie do pomyślenia. Całe szczęście...
 • 2013-02-02 19:48 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Na temat "mea culpa" Episkopatu, powiedzmy, że Episkopat sobie zażartował. Co prawda, należałoby użyć dosadniejszych słów, ale przed niedzielną mszą nie ma co zagęszczać atmosfery.

  Wszyscy wiemy, także Episkopat (choć ze znajomością tekstów fachowych, poczynając od Biblii, różnie to wśród księży bywa), że istnieją spisane warunki dobrej spowiedzi. Samo puknięcie się w pierś i wymamrotanie "mea culpa" jest nieadekwatne i po prostu nie na temat. To takie tam słówka.

  Kościół żąda od penitentów wypełnienia tych warunków, by Przedwieczny - za pośrednictwem księdza - odpuścił grzechy, by ksiądz mógł zrobić puk-puk-puk w ściankę konfesjonału, dodając: "idź i nie grzesz więcej", a szczęśliwy z powroty na łono matki Kościoła, ucałował nabożnie stułę.

  Spójrzmy zatem, jaka jest sytuacja ze spowiedzią:

  Dogłębny i szczery rachunek sumienia - praktycznie w ogóle nie spełniony, ledwo liźnięty.

  Żal za grzechy - niemal nie wyczuwalny. W polskim Episkopacie - nieobecny, w niektórych innych - zróżnicowany.

  Szczera spowiedź - niewykonana.

  Mocne postanowienie poprawy - zasadniczo niepowzięte, nie szczerze i fragmentaryczne w najlepszym przypadku.

  Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu - nie wiadomo jak z Panem Bogiem, ale bliźniemu - żadne. Nie można do tej rubryki zaliczyć odszkodowań sądownych, ponieważ one zostały wymuszone na Kościele, przez demokratyczne sądy, nie wynikły z wolnej woli Kościoła. Tylko działanie z wolnej, nieprzymuszonej woli może spełnić ten warunek. Ponadto, brak zadośćuczynienia potwierdza niespełnienie przez KK wszystkich poprzednich warunków dobrej spowiedzi.

  Należy przypomnieć, że są to wszystko warunki konieczne, a nie fakultatywne, i dopiero wtedy tworzą podstawę (ale nie obowiązek), do odpuszczenia grzechów i oczyszczenia się z nich w oczach bliźnich. To Bóg odpuszcza grzechy, a on niczego nie musi.

  Tak więc Episkopat publicznie, beż żenady, sprzeciwia się temu, czego od wiernych i całego świata żąda, siejąc nie tylko publiczne zgorszenie, ale sprzeciwiając Bogu. Są to wszystko bardzo ciężkie grzechy, bez ich naprawienia na oczach wiernych należy uznać Episkopat za nie tylko skompromitowany i niewiarygodny, ale - jeśli się poważnie traktuje nauki KK - należy uznać, że Szatan działa, posługując się Episkopatem. W tej sytuacji jakiekolwiek poddawanie się czynnościom kościelnym z mocy zasady należy uznać za sojusz ze Złem Szatana i obłożyć ekskomuniką każdego kto to czyni.
  Polskę należy zatem uznać zna poważnie skażoną kulturą śmierci i należy wdrożyć stanowcze środki ratunku przed KK.

  Szatan nie może zwyciężyć. Kościół zawsze to powtarza.
 • 2013-02-02 21:07 | zahir

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Jesteśmy ofiarami z krwi i kości, a obawa o naszych bliskich i swoje życie , takie ludzkie normalne, nie pozwala mi na mówienie z imienia i nazwisk. Wiem że nadejdzie kiedyś dzień i stanę z podniesiona przyłbica , mówiąc kim jestem i co mi zrobiono. Pozdrawiam
 • 2013-02-02 22:43 | pablobodek

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  I jest to spuścizna po JP2.
 • 2013-02-02 22:51 | pablobodek

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Spowiedź "douszna" jest przecież herezją sekty Krk podobnie jak wiele innych dogmatów czy zasad, a samo wcielenie do sekty niemowlęcia jest zbrodnią na jego sumieniu,również sprzeczną z pismem tzw. świętym.
 • 2013-02-02 23:45 | atalia

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Aaaaa, nic nie kapuję. Nawet Michnik, nawet Urban, nawet Szostkiewicz, nawet Passent, nawet Paradowska, nawet Palikot, nawet Tuleja, nawet Jaruzelski, nawet Kiszczak, nawet itd. - oni wszyscy herosi nad herosami też są zależni od Watykanu i też także również godzą się na to, że pedofile z kleru chodzą wolni?
 • 2013-02-02 23:51 | atalia

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Nie obchodzi mnie historia. Niczego nie sugeruję, tylko mówię wprost, że ci z kleru, co są pedofilami, powinni być w więzieniu. Michnik nie ma odwagi napisać? Palikot nie ma odwagi wskazać? Tuleya - heros nad herosami - nie ma odwagi powiedzieć? Szostkiewicz nie ma odwagi podać nazwisk?

  A ty, kto ci broni poinformować choćby tu na forum, podać nazwiska księży-pedofilów nieosądzonych? Chyba nie powiesz, że Watykan położył na ciebie łapę?
 • 2013-02-03 00:00 | Tanaka

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  oczywiscie.
 • 2013-02-03 16:53 | zet

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  "Spowiedź "douszna" jest przecież herezją sekty Krk podobnie jak wiele innych dogmatów czy zasad, a samo wcielenie do sekty niemowlęcia jest zbrodnią na jego sumieniu,również sprzeczną z pismem tzw. świętym. "

  Spowiedź "douszna" pozwalała klerowi /nadal tak jest/ skutecznie kontrolować wszystkie grupy społeczne w każdym kraju.
  Szukanie jakichkolwiek "zasad" w funkcjonowaniu watykańskiej sekty jest nieporozumieniem. Istniejące "dogmaty" służą wyłącznie pomnażaniu majątku tego rzymskiego państewka, nawiązującego organizacyjnie i wizualnie do resztek dawnego cesarstwa.
  Skoro mowa o zbrodniach, czy jest straszniejsza, znana ludzkości od tej opisanej w Biblii? Przecież Stwórca z zimną krwią wymordował całą ludzkość i wszelkie istoty żywe.Bo czymże był potop i Arka Noego?
  Po nim ludzie i zwierzęta, poprzez stosunki kazirodcze, odnawiały oblicze spustoszonej Ziemi, tej Ziemi.
 • 2013-02-03 20:31 | Polalkholic

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Z tego co słyszałem-Amerykanie z braku możliwośći prawnych postawienia zarzutów bezpośrednio B16 za przypadki pedofili na terenie USA,planują misję pokojową(nie okupacyjną)na terenie Watykanu.Nieoficjalnymi kanałami dyplomatycznymi poczyniono starania aby UE przekonała Polskę aby tradycyjnie nasze wojska wspomogły Wuja Sama w tej delikatnej misji-co przecież trwa na innych frontach od lat.Słuszna myśl nasuwa się przy tego typu kowbojskich zapędach-to kraj bezbronny!znowu jankesi chcą nas wpakować w bezzensowną misję!!!Włoski rząd po cichu wydał zgodę!W zamian za opcje przejęcia sald w różnych bankach-tu specjaliśći z USA są zgodni-to najtrudniejszy front,porównywalny z talibskimi góralami.Mam tylko bożą nadzieje że nasz rząd nie przłoży do tego ręki,a min.Sikorski użyje swych wpływów w przyjaznych nam organizacjach katolickich.
 • 2013-02-04 10:17 | lukald

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Czytanie ze zrozumieniem nie jest cnotą Polaków. Więc jeszcze raz. Napisałeś "Książka przynosi odpowiedź, ale ci z kleru, którzy są pedofilami, nadal na wolności. Może by w takim razie ...." i dalej litania, którzy ponoć wiedzą i nic nie robią. Zapomniałeś dodać tylko całą prawicę. Pewnie przeoczenie. Permanentnie przy tym sugerujesz, że skoro nie ma wyroków skazujących to zjawisko nie istnieje.
  Do meritum. Książka nie opisuje kto jest pedofilem. Opisuje zjawisko, w jaki sposób ten przestępczy proceder może funkcjonować nie rugowany w KK przez dziesięciolecia. Opisuje dlaczego służby państwa nie działają prawidłowo. Opisuje dlaczego lokalne społeczności "zgadzają się" na krzywdzenie własnych dzieci. Książka nie jest materiałem dowodowym dla prokuratury !!! Litości. To dziennikarstwo opisujące pewne patologiczne zjawisko.
  "Nie obchodzi Cię historia" ? Raczej nie warto komentować ignorancji, ponieważ to dzięki "historii" uczymy się rozumieć pewne mechanizmy działania społeczeństw. Struktury KK i metodologia postępowania KK w całej Europie są podobne. Na zachodzie KK powoli przyznaje się do wypaczeń, u nas jeszcze wiele czasu minie, a dopóki KK ma tak wielki wpływ na politykę i społeczeństwo, ciężko będzie również strukturom prawa dobrać się do pedofilii.
 • 2013-02-04 22:06 | Aj

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  W takim razie, jak brzmi Twoje imię i nazwisko? Nie stać Cię na to, aby podpisać się pod zwykłym komentarzem w sieci, a wymagasz od ofiar drastycznych nadużyć pełnej jawności? Jak wobec tego traktować Twoja opinię?
 • 2013-02-06 04:59 | bolec

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Niestety, ale książka ta Polakom już nie pomoże, gdyż przychodzi z odsieczą jakieś 20 lat za późno. Nie jestem pewien jednak, co by było, gdyby ją wydano te 20 lat wcześniej, czyli za życia prawdziwego obrońcy pedofilów. Wielu nawet dość mocno zindoktrynowanych katolików nie może zrozumieć co Wojtyła chciał osiągnąć chroniąc Marciala Maciela Degollado i gdy im się sugeruje, że szło o spore pieniądze to się oburzają. De facto Wojtyła pchnął mentalnie Polskę (rękami Suchockiej i Rokity) o kilka dziesięcioleci w tył - to ohydne!

  Dzisiaj kr-k oddział Polska ma się tak dobrze finansowo, a mimo to dalej ujada o więcej kasy. Jedynie dzięki tzw. "komisji" majątkowej kr-k oddział Polska uzyskał 65 tys. ha ziemi - to bezprecedensowe w Europie!

  Kr-k oddział Polska dzięki swojej pozycji materialnej oraz posiadanej władzy nad umysłami circa 50% populacji w Polsce, dywagacje o karaniu pedofilów w czarnym przyodziewku możecie włożyć między bajki jeszcze na jakieś 50 lat - oto tajemnica wiary :)
 • 2013-02-12 07:11 | Jan Bohynski

  Re:Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele

  Dla tego do Polski nie wroce, bo tak dlugo zyc nie bede. Mnie to juz nie dotyczy, ale dla czego ludzie w Polsce chca - powtarzam - chca - zyc w zaklamaniu i poddanstwie ? Czy nie istnieje juz Wolna Szkola i Litera Prawa ? Chyba, ze to pytanie jest z gatunku pytan retorycznych. Jako ateista, westchne sobie - Smutno mi Boze ! - LB.