Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy małe firmy uratują polską gospodarkę?

(4)
2013-02-05 02:28 | nagak
Jest dziś w modzie proponowanie zakładnia małych, a właściwie mikro firm jako lekarstwa na olbrzymie bezrobocie, na zasadzie „nie masz miejsca pracy, to jest sobie sam stwórz”. Ale fakty są bezlitosne – choć około 2/3 miejsc pracy mamy dziś w Polsce w firmach mikro i małych, to te firmy nie są jednak z reguły rentowne (głównie z powodu braku kapitału oraz działania w warunkach praktycznie wolnej konkurencji), a to, co ich właściciele mylnie biorą za swój zysk, jest tylko raczej skromnym wynagrodzeniem za ich (oraz często też ich najbliższej rodziny), na ogół bardzo ciężką pracę, a raczej harówkę, samoeksploatację i samowyzysk. Oczywiście, są też w Polsce małe a nawet i mikro firmy, które są rentowne (np. będące własnością lekarzy, dentystów, adwokatów czy też notariuszy, czyli przedstawicieli tzw. zawodów korporacyjnych, a więc regulowanych metodami pozarynkowymi), ale one są tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę.
 • 2013-02-06 00:44 | Autor

  Re:Czy małe firmy uratują polską gospodarkę?

  Mysle ze nie, gdyz polscy przedsiebiorcy staraja sie wykorzystac wysoka stope bezrobocia, oferujac smiesznie niskie place, gdyz wiedza, ze w sytuacji wysokiego bezrobocia to przedsiebiorca, czyli wlasciwie pracobiorca (ten, ktory bierze prace od pracownika) decyduje o wyskosci placy, a nie pracownik, czyli wlasciwie pracodawca (czyli ten, ktore daje prace przedsiebiorcy), jako iz rynek pracy w Polsce jest od roku 1990 rynkiem konsumenta (przedsiebiorcy jako pracobiorcy czyli odbiorcy pracy) a nie rynkiem producenta (pracownika jako pracodawcy czyli dawcy pracy).
  Dochodzi wiec nawet w duzych firmach do takich absurdow, ze Polacy pracujacy np. u Opla w Gliwicach zarabiaja kilka razy mniej niz pracownicy tego samego Opla np. w Niemczech, mimo iz Polacy pracujacy u Opla w Gliwicach maja taka sama, jak nie wyzsza wydajnosc pracy niz pracownicy Opla z Niemiec. Co tu wiec mowic o malych firmch w malych miejscowosciach, gdzie stopa bezrobocia jest znacznie wyzsza niz na Gornym Slasku?
 • 2013-02-27 01:14 | ania45

  Re:Czy małe firmy uratują polską gospodarkę?

  Dużo w tym smutnej niestety prawdy.
 • 2013-06-20 11:56 | IzaSchiza

  Re:Czy małe firmy uratują polską gospodarkę?

  Wszystko prawda, małe firmy mogą mieć znaczenie, szczególnie gdy będą inaczej niż koncerny myśleć o klientach. Należy pamiętać że producenci tworzą produkty myśląc o grupie docelowej. W handlu głównym czynnikiem tworzącym grupy docelowe jest cena. Więc jeśli tworzy się dużo tanich towarów, to przez to, że ludzi mniej zamożnych jest więcej. Nie ma więc co się dziwić że przykładowa firma mlm tworząca tanie kosmetyki ma sporo klientów, podobnie jak drogerie i renomowane koncerny kosmetyczne - tak po prostu wygląda rynek. Wniosek? Mały też ma szanse, jeśli odpali biznes z głową!