Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

(82)
Nie ma usprawiedliwienia dla słów byłego prezydenta. Lech Wałęsa nie musi odpowiadać na każde pytanie i zajmować stanowiska w każdej sprawie.
 • 2013-03-02 17:49 | susann

  P. b. prezydent, noblista nagrody POKOJOWEJ!!!!

  Przyjmowal ludzi z calego swiata, ktorych przesldowano, dzis chce przesladowac wlasnych obywateli. Cos z nim jest nie tak.
 • 2013-03-02 18:06 | Ryszard314

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Cóż wymagać od słabo wykształconego prezydenta skoro osoby z tytułami profesorskimi głoszą większe brednie
 • 2013-03-02 18:11 | zet

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Pan Wałęsa to facet o prostackich manierach, którego wiatr historii wywiał na szczyt, z którego boleśnie musiał spadać. Ktoś kiedyś próbował go porównywać z niegdysiejszym prezydentem Brazylii "Lulą" da Silva co nie jest trafne.
  Pan Luiz Inacio Lula da Silva, działacz związkowy, po uzyskaniu prezydentury otoczył się utytułowanymi i mądrymi doradcami, których słuchał. Pan Wałęsa otoczył się klakierami, którzy wpadali w medialne zachwyty nad jego pomysłami.
  W normalnych warunkach nigdy nie powinien był zostać prezydentem kraju w środku Europy.
  Jego niezwykle popularnym wygłupem było domaganie się możliwości rządzenia dekretami zamiast ustaw. Tego typu pomysłów miał więcej.Nazywał je asami w rękawie. Nie słuchał nikogo, więc szybko spadł z tronu. Mógłby zachować twarz i pewien rodzaj szacunku, gdyby się nie odzywał.Ale kto mu to wytłumaczy?
 • 2013-03-02 18:37 | Anna

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Ręce opadają.
 • 2013-03-02 18:53 | mnbvcx

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Panie prezydencie Wałęso! Każdy należy do liczącej 100% grupy ludzi, więc posiada 100% praw człowieka. Proszę o tym pamiętać!
 • 2013-03-02 18:57 | PIRS

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  To kolejny wyskok Wałęsy. A nawet nie wyskok - on po prostu taki jest. Zawsze jednak traktowany był według taryfy ulgowej.
  Jest to człowiek ograniczony i nigdy nie powinien zostać prezydentem, nie tylko dlatego że nie rozumie pojęcia "demokracja".
  Złą praktyką u nas jest oferowanie odpowiedzialnych funkcji państwowych za dawne opozycyjne zasługi. Zasłużeni kombatanci mogliby otrzymywać nagrody, synekury, medale, ale nie powinni zajmować stanowisk prezydenta, premiera, ministra, posła. Kiedy w PRL byli w opozycji, domagali się słusznie, aby na ważne stanowiska mianować fachowców a nie ludzi zasłużonych. Kiedy doszli do władzy, zapomnieli o swoich żądaniach.
  Wałęsa nie raz dawał dowody, że nie rozumie nie tylko świata ale nawet najprostszych pojęć. Jeśli miał jakieś poglądy na ważny temat to ich nie ujawniał, a nawet gdyby chciał, to nie potrafił zbudować nawet zdania z podmiotem i orzeczeniem. I takiego człowieka wybrał naród na prezydenta. Nie najlepiej to świadczy o nas samych.
 • 2013-03-02 19:11 | sagan

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Rozpad PRL-u nie był "normalnymi warunkami", więc cieszmy się, że prezydentem został Wałęsa i że odbyło się to w cywilizowany sposób, a nie na przykład tak, jak w Rumunii.
  Wałęsa miał swoją misję do spełnienia. Otoczony dobrymi doradcami i rządząc dekretami, miał szanse rozbić to peerelowskie towarzystwo.
  Niestety, naród spietrał, "nie dorósł do demokracji", wiec w 1993 roku wybrał na powrót do władzy PZPR.
  No więc do kogo pretensje za to, co stało się później?
 • 2013-03-02 19:17 | J. Szydło

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Aż się chce zacytować Żorża z "Kariery Nikodema Dyzmy": "Przecież sami wywindowaliście to bydlę na piedestał!"
  Jak słusznie zauważyli Czcigodni Przedmówcy, L. Wałęsa to prosty i dość ograniczony człowiek, wywindowany przed wiatr historii na miejsce, które po prostu i nadzwyczajnie go przerosło. Ale czy nie od zawsze uważano, że z uwagi na rzeczywiste i mniemane zasługi Wałęsie wolno więcej? Przecież to nie pierwszy taki wyskok. Przypomnę:
  - wypowiedź, iż Żydzi w sejmie powinni ujawnić swoje pochodzenie
  - zapowiedzi "demokratycznego rozwiązania parlamentu", entuzjastycznie przyjmowane przez związkowe wiece
  - tolerowanie postulatów swych ministrów (Kaczyńskich), by "stworzyć silny ośrodek władzy wokół prezydenta i ten ośrodek winien opanować wojsko i policję". Toż to przecież wezwanie do puczu!
  Mało kto się tym przejmował, uznawano, że po prostu Wałęsa taki jest. No to teraz mamy wstyd na cały cywilizowany świat. Aż się chce rzec - jaki kraj, tacy laureaci Pokojowej Nagrody Nobla
 • 2013-03-02 19:20 | M

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Odnoszę wrażenie, że ilekroć ten ograniczony człowiek walnie coś głupiego i wstrętnego, panuje pełne zaskoczenie i ambaras, bo nie wiadomo, co z tym zrobić. Tak, jakbyśmy nadal wierzyli, że to Nelson Mandela. Wbrew polskim morzonkom, jego nazwisko nie jest już powszechnie kojarzone na świecie, no i całe szczęście. Byłoby dobbrze przestać się łudzić, że to wybitna postać. I przestać go lansować w tej i tak durnej telewizji.
 • 2013-03-02 19:38 | imaman

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Palikot z Biedroniem plus pani Anna puszczaja baki,a smrod nawet w POLITYCE? Wstyd!!!Miller ma racje!!! Palikot to PAJAC!Zwiazki jednoplciowe to nie wzor dla mlodziezy!!!
 • 2013-03-02 20:06 | Cezary

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  @ PIRS
  Mając do wyboru w drugiej turze Tymińskiego, społeczeństwo - niczym gen. Jaruzelski - posłużyło się wyborem mniejszego zła. I tak Najjaśniejsza wybrała sobie prezydenta...
 • 2013-03-02 20:24 | Schatzberg-Nemeroff

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Refleksja nad rodzajem ustroju, o który walczył? Pan Redaktor chyba przecenia Wielkiego Elektryka.
 • 2013-03-02 20:33 | karul

  Ludzie, panie Sz. -

  to przeciez trzeba bylo sie nad tym zastanawiac 30 lat temu gdy miliiony dostawaly rozwolnienia na mysl o elektryku. Wtedy on i jego czarnosecinny "zwiazek" mial takie same poglady jak teraz. Przeciez za pieniadze CIA i mdedaliki Watykanu nikt nie kupil demokracji.
 • 2013-03-02 20:49 | Jerzy z O.

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy....ździwieni?

  Ten wybitny demokrata pokazał już polityczną "klasę" po przegraniu wyborów prezydenckich w 1995 roku.Spokojnie podłożył ogień pod młodą polską demokrację, jak cyniczny buc. Co chwilę ktoś podtyka mu mikrofonowe sitko, by wysłuchać banialuk i dyrdymałów na dowolny temat. Ale Wajdy to nie rusza !
 • 2013-03-02 21:02 | Aaron Sprężyner

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Oczywiście słowa budzą zdumienie i sprzeciw,ale czy to pierwszy raz...

  Jak dla mnie najbardziej bulwersujące było awansowanie swego czasu byłych SB-ków - Jasika,Fonfarę,Liberę i Zacharskiego na stopnie generalskie ( przy okazji montownia sprawy Oleksego,i w tym samym mniej więcej czasie odwołanie z zajmowanego stanowiska (szefował Delegaturze UOP-u w Gdańsku) płk Hodysza który w stanie wojennym za współpracę z opozycją gdańską odsiedział parę lat w PRL-owskim kiciu.

  Niestety mało na kim robiło to jakieś wrażenie i Lech Wałęsa po pewnych dąsach mediów chodził w chwale wielkiego i(prawie) nieomylnego bohatera.
 • 2013-03-02 21:12 | imaman

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Walesa ma prawo wysylac homoseksualistow w zacisze domowe,teczowe kokardki mozna nosic codziennie na ulicy,bez obstawy.
 • 2013-03-02 21:14 | murator

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Podpowiadam lepszy temat - bardziej przyszlościowy jako że chodzi o miejsca pracy Panie Redaktorze ! No chyba że się Pan boi....

  http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-marzeny-nykiel/48300-dogorywajaca-stocznia-gdansk-zwalnia-ludzi-i-produkuje-wiatraki-rzad-tuska-wydaje-setki-milionow-dolarow-na-budowe-statkow-w-japonii
 • 2013-03-02 21:26 | Feministka

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  toz ten czlowiek skonczyl wiejska podstawowke i potem przygotowanie do zawodu. Niby czego oczekiwaliscie od Walesy? Do tego wszyscy znamy ultrakatolicko-prawicowe poglady tego pana, on nie powiedzial nic nowego.
  Ciekawi mnie z jakimi to wykladami jezdzi po swiecie ten czlowiek i za co mu placa.
 • 2013-03-02 21:34 | Gadfly

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Wałęsa przedstawił ciekawą zależność. Uznał, że 5% homoseksualistów w Polsce nie będzie mu niczego dyktować. Jeśli przyjmiemy, że prawo grupy do wypowiedzi jest proporcjonalne do jej odsetka w społeczeństwie, to Wałęsa z odsetkiem popierających go w ostatnich wyborach wynoszącym ok. 1% powinien zabrać głos dopiero po tym, kiedy każdy homoseksualista w Polsce wypowie się 5 razy.
 • 2013-03-02 21:58 | remm

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Wałęsa jest człowiekiem prostym, żeby nie powiedzieć prymitywnym, a prości ludzie w Polsce rozumieją demokrację w sposób dość osobliwy, a mianowicie uważają, że większość, która zdobyła władzę, może bez problemu odbierać prawa mniejszościom (np. jeśli większość Polaków to katolicy, to właściwy jest zakaz aborcji dla wszystkich obywateli; jeśli większość ludzi jest hetero, to homo powinni chować się po piwnicach, itd., itp.). Nikt tych ludzi innego rozumienia demokracji nie nauczył. Ani szkoła, ani media, ani Kościół.

  Wałęsa też się tego nigdy nie nauczył (włos się na głowie jeży – ktoś taki był prezydentem Polski przez pięć lat!). Zrobił karierę w stylu Nikodema Dyzmy i choć nie można mu odmówić pewnych zdolności, to niewyobrażalny przerost ego nad treścią uniemożliwił mu jakikolwiek rozwój umysłowy. To już Lepper wypada lepiej pod tym względem.

  Poza tym Wałęsa wyraził pogląd, który głosi większość księży i zaangażowanych katolików ("homoseksualiści mają prawo do spokojnego życia pod warunkiem, że ukrywają swoją orientację, bo jeśli nie ukrywają, to grzeszą i deprawują młodzież"). Takie słowa z ust człowieka, który od 30 lat nosi w klapie znaczek Matki Boskiej, nie powinny nikogo dziwić.
 • 2013-03-02 22:04 | imaman

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Wybieraj :Walesa-Biedron?
 • 2013-03-02 22:14 | remm

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  No właśnie. Otake Polske Lechu walczył. Najważniejsze, żeby była katolicka.
 • 2013-03-02 22:15 | Ja pamiętam z telewizji sytuacje

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  w których Wałek był oklaskiwany przez pp. Mazowieckiego, Geremka, Balcerowicza, Olechowskiego.
 • 2013-03-02 22:42 | Cezary

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy


  Wypowiedź Wałęsy jest z pewnością kontrowersyjna, lecz wpisuje się w ramy demokracji. Wygląda to na paradoks, że laureat nagrody Nobla za walkę o prawa człowieka, swoją wypowiedzią przeczy zasadom demokracji. Na pewno nie jest to wypowiedź poprawna politycznie, niemniej jednak sygnalizuje wrogość do mnniejszości seksualnych. No cóż, historia pokaże czy miał rację, podobno demokracja Ateńska jak i Cesarstwo Zachodnio - Rzymskie upadły na skutek rozwiązłości obyczajów. Nie każdy musi się wypowiadać zgodnie z obowiązującymi trendami, natomiast każdy ponosi tego konsekwencje...
 • 2013-03-02 23:03 | izka561

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  do budowy statków w polskich stoczniach dopłacono 4 mld zlp
  Cholernie drogo wyszło.
 • 2013-03-02 23:06 | dr_pitcher

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Co ma piernik do wiatraka?
  Co ma chamstwo tego Pana do wyborow w 1993?
 • 2013-03-02 23:19 | DonJose

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Palenie papierosow tez nie jest obrym wzorem dla mlodziezy. Ale z tego nie wynika, ze palaczy nalezy zamykac w gettach,
 • 2013-03-02 23:31 | Akurat ta wypowiedź nie ma znaczenia

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  a bezmyślność Wałka trzeba było zauważyć 23 lata temu.
 • 2013-03-03 00:34 | Byc_soba.

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Prezydent Walesa ma pelne prawo do SZCZEREJ wypowiedzi. W dzisiejszym, zaklamanym swiecie tendencja do ujednolicenia wszystkiego, z pogladami wlacznie, dominuje niepodzielnie.
  Prezydent Walesa powiedzial to, co inni mysla lecz boja sie powiedziec. Nie powinno byc tak, ze mniejszosc dyktuje swoja polityke wiekszosci. Albo szanujemy sie wzajemnie, albo - w najgorszym przypadku - niech decyduja liczby, czyli wiekszosc.
  Histeryczna napasc na Prezydenta Walese jest jedynie dowodem na oczywisty fakt, ze tzw. polityczna poprawnosc zaszla stanowczo za daleko.
 • 2013-03-03 00:49 | Bobola

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Jak widac prawda, ze "Krol jest nagi!" moze sie pojawic nie tylko na ustach dziecka. I bardzo dobrze! Nie jestem entuzjasta bylego prezydenta ale niekiedy zdarza mu sie trafic w sedno.
 • 2013-03-03 01:08 | izka561

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  plus dodatni dla Ciebie
 • 2013-03-03 01:17 | wari

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  "Wybieraj :Walesa-Biedron?" Chyba nie ma wątpliwości - tylko Biedroń. Dopiero się uczy, ale jeszcze się może wyrobi. Natomiast Wałęsa był przez dziesiątki lat otoczony bardzo mądrymi ludźmi. Jest wyjątkowo odporny na wiedzę, nie wspominając o kulturze osobistej i jakiejkolwiek ogładzie. Nikodem Dyzma naszych czasów, inni za niego siedzieli w więzieniach. Nic zaskakującego nie powiedział, zawsze miał prostackie poglądy. Nigdy nie głosowałem na niego, a Noble pokojowe dają teraz komu popadnie, więc pasuje do tego towarzystwa.
 • 2013-03-03 01:32 | wari

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  "uważają seksualność za delikatną,intymną i tajemniczą stronę życia o której nie mówi sie w stacjach telewizyjnych i na ulicach "

  Oczywiście, że są tacy ludzie. Czekam zatem na protesty przeciwko banerom, reklamom,filmom, które lecą non stop, a na których widać umizgiwanie się, całowanie kobie z mężczyznami. Nie sposób ruszyć się z domu czy uniknąć tego w TV! Wylewająca się heteroseksualna seksualność jest trudna do zniesienia!

  "To przyrównywanie się do Żydów świadczy że nie ma granic i skrupułów w przerabianiu świata na swoją modłę."

  To akurat jest uzasadnione, bo ani przynależności rasowej ani orientacji się nie wybiera. A homoseksualiści byli prześladowani tak samo jak Żydzi - tyle, że w obozach nosili zamiast gwiazd Dawida, różowe gwiazdy. Wszędzie, oprócz Polski są w obozach tablice upamiętniające męczeństwo homoseksualistów, choćby w Buchenwald.

  Dyskusja o prawach homoseksulistów, nie jest dyskusją o seksie, ale o prawach człowieka. Seks pozostaje sferą intymną i nie jest mniej intymny przez to, że ktoś jest homo. Jeśli tak wyobrażasz sobie homoseksaulistów, jeśli prawa obywatelskie dla jakiejś grupy ludzi kojarzą Ci się to z du.ą, to niewiele rozumiesz i możesz przyłączyć się do Wałęsy.
 • 2013-03-03 02:41 | cborkowski

  Re:Niedopuszczalna jest niemożność posiadania własnego zdania

  Poprawność polityczna , poprawność erotyczna, poprawność religijna , to jest reżim poprawności ? Kto dyktuje ten wymiar poprawości ?
  Zagubione dzieci reżimu globalistów ?
 • 2013-03-03 03:28 | Adam 2222

  Mędrzec Wszechświata i UE po otrzymaniu tego koryta niezbyt grzecznie wypiął się na swoich sponsorów z UE. Jak ktoś ma złudzenia do niego niech zajrzy do archiwum NIE, rubryka "Pan prezydent powiedział"

  Z tym, ze on nie jest wyjątkiem, a regułą wśród katolików, modły o deszcz w Sejmie itp.
  Ostatnio de Bruzda stwierdził ze "Gdybym wiedział, jaka łaźnia mnie spotka, ugryzłbym się w język".
  Rząd Tuska, posłowie, senatorzy uchwalili, ze bandyci z NSZ i tzw. Żołnierze Wykleci to bohaterzy. Ale jak jeden z nich, Ryszard Cyba zaczął się do nich dobierać to napościli na niego policje i sądy.
 • 2013-03-03 07:12 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Redaktor Adam Szostkiewicz na wstępie swojego wystąpienia powinien określić swoją społeczną płeć!!!
 • 2013-03-03 07:55 | SCYZZOR

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Popieram Leszka nie może byc tak że jak ktoś się wypowie na temat homo i innych mniejszości to zaraz rasista i już leca do prokuratora to jest ta wolność słowa? Najlepiej by było jak by przyznac ,że to jest cacy a ten kto ma inne zdanie na ten temat już jest be.
  Co się wyprawia w polityce zamiast zainteresować sie bezrobociem gospodarka i przyszłoscia dla młodych to propaguja nam Ruch Palikota banda zboczńców;)Najgorsze sa stacje TV które to nagłośniaja i próbuja na siłe sciagnac to z zachodu, że niby tak ma wygladac XXI wiek aaa szkoda słów tyle .""
 • 2013-03-03 08:32 | black jack

  IKONA czy BOHOMAZ

  nigdy nie byŁ orłem intelektu, ale jest ikoną - ja tam olewam, jest produktem swoich czasów i swojego środowiska." Wyżej dupy nie podskoczysz" - chyba, że zrobisz salto jemu to się kiedyś udało. Obciach - trudno. Bądźmy miłosierni...
 • 2013-03-03 10:05 | Artur

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Lech Wałęsa ma rację. Nie powiedział tego, co mu zarzuca Monika Olejnik. Ona po prostu kłamie. W demokratycznym państwie rządy sprawuje większość, a mniejszość musi się podporządkować, jak wygra wybory i będzie większością to będzie rządzić. W demokratycznym państwie mniejszości są szanowane i tolerowane, ale nie znaczy to, że mogą większości wchodzić na głowę. Pobudzone erotycznie i roznegliżowane "parady równości" w centrach miast odbywaję się na oczach tysięcy naszych dzieci, które zdziwionymi oczkami patrzą z okien swoich domów na to ohydne przedstawienie. W ten sposób mniejszość wdziera się do naszych domów i naszej prywatności deprawując dzieci oraz wpływając na ich wychowanie wbrew naszej woli. To nie jest demokracja. To zwykły gwałt na moralności większości żyjącej inaczej.
 • 2013-03-03 11:03 | sagan

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  @ Artur

  Otóż to! Nie mam nic do tego co i w jaki sposób robią sobie dwaj panowie w łóżku, ale na Boga, niech mi o tym nie opowiadają przy jedzeniu.
  Wystarczy, że w porze kolacji puszczają mi reklamy środków na zakażenie pochwy.
 • 2013-03-03 13:54 | Byniek

  Wałęsa jest, każdy widział.

  PIRS masz rację, że w Polsce, również w III RP stosuje się nadal praktykę, że za zasługi ( często wątpliwe )oferuje się stanowiska państwowe dla ludzi bez kwalifikacji.Jest to praktyka żywcem przeniesiona z Rosji sowieckiej. Jest na ten temat nawet anegdota. Otóż,jeden z towarzyszy za zasługi wyznaczony został na stanowisko ministra zdrowia. Gdy zachorował dygnitarz kremlowski, nie mógł się leczyć u byle lekarza, tylko u najlepszego,a tym powinien być minister zdrowia. No i się zaczęło dochodzenie do przytomności, czy towarzysza należało wyróżnić właśnie w ten sposób. Wałęsa na szczęście nie musi leczyć, ale działać w sferze publicznej, jak były prezydent, owszem chce i to bardzo. I oto skutki.
  Wstyd dla Polski, ale i kłopot dla L.W., co zapewne ujawni się w czasie prezentacji filmu o nim oraz w zapotrzebowaniu na jego " wykłady". Pozostanie - oby - pozowanie do zdjęć.
 • 2013-03-03 13:59 | Byniek

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Piszę w zasadzie jednym palcem, stąd nieścisłości, za które przepraszam. Powinno być " Wałęsa jaki jest, każdy widział" oraz " Jako były prezydent".
 • 2013-03-03 14:15 | zyta2003

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  http://news.yahoo.com/lech-walesa-shocks-poland-anti-gay-words-120940766.html
  No to wreszcie Polska doczekala sie dluzszego artykulu w amerykanskich prasowych mediach. Chyba utrwalil nasz noblista wizerunek Polaka.
 • 2013-03-03 14:21 | zyta2003

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Co ja godom, co ja godom. Polacy sa w porzadku, tylko noblista im sie nim udal.
 • 2013-03-03 15:20 | remm

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  @Artur:

  1. Podobnie jak Wałęsa, nie rozumiesz pojęcia "demokracja" , ale to nie Twoja wina (patrz mój wcześniejszy komentarz), więc tłumaczę najkrócej: zwycięska większość wprowadza swoje prawa, ale na równych zasadach dla wszystkich, również dla mniejszości. Na przykład większość zdecydowała, że Polska wejdzie do UE, ale eurosceptyczna mniejszość też zyskała prawo do swobodnego podróżowania, pracy za granicą, wystawiania swoich kandydatów w wyborach do PE itp. Zgodnie z Twoją logiką nie powinna mieć tych praw, podobnie jak geje, którym odmawiasz praw przysługujących podobno wszystkim obywatelom (np. do zakładania rodziny).


  2. Kilka lat temu przypadkiem znalazłem się na paradzie równości w Krakowie i jedynym obscenicznym elementem, jaki widziałem, był znak "zakazu pedałowania" niesiony przez uczestników kontrmanifestacji. O ile nie widzę problemu z wyjaśnieniem np. siedmioletniemu dziecku, że większość panów kocha panie, ale niektórzy wolą panów, to gdyby mnie zapytało, co jest na tym znaku, miałbym kłopot, bo nie chciałbym mu objaśniać technicznych szczegółów kopulacji ani homo, ani hetero.


  3. Parada równości odbywa się raz w roku, a jej czas i miejsce są podawane do wiadomości publicznej z wyprzedzeniem. Jeśli nie chcesz takiej parady oglądać, to nie musisz tam chodzić. Ja na przykład wczoraj i przedwczoraj szerokim łukiem omijałem centrum Krakowa, bo wiedziałem, że mogę tam spotkać łysych, napakowanych sterydami kato-kibolo-faszystów z obłędem w oczach wrzeszczących "Żydzi do gazu" z okazji święta tzw. żołnierzy wyklętych. Gdybym miał małe dzieci, to też bym pilnował, żeby tego nie widziały, bo nie tylko się zdemoralizują, ale będą mieć koszmary. Niemniej jednak uważam, że każdy ma prawo manifestować, że jest kretynem. W imię demokracji czasem mogę się poświęcić i przez parę godzin posiedzieć w domu. Tobie też to radzę.
 • 2013-03-03 17:27 | dziejek19421

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  No właśnie kto? Okazuje się że durnie żyją nie tylko w Polsce. A może to już taki bieg historii. W UE sami debile. (ustawa, o ogórkach). I td. i tp.
 • 2013-03-03 17:29 | izka561

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Protestuję również przeciwko ordynarnym reklamom,zdjęciom w internecie itp.Teraz akurat temat jest o homoSEKSUALISTACH.Oczywiście że jest to dyskusja o ich seksie,czy seksualności --mniejszośc seksualna,odmienna orientacja seksualna,kochający inaczej- tak siebie opisują w każdej dyskusji o związkach homoseksualnych gdziekolwiek są i to podstawowe jeśli nie jedyne kryterium .Nie zauważyłam chęci zachowania intymności,ani żadnego zażenowania,ani skrepowania -walą prosto z mostu.Twierdzenie że orientacji seksualnej się nie wybiera jest ryzykowne choćby z tego względu że naprawdę mało znamy to środowisko.Np.pan Znaniecki-rażyser operowy miał dziewczyny ale w końcu zdecydował się na chłopca.Naprawdę nieprzyzwoitością jest jak poseł Biedroń porównuje się do Zydów czy kogokolwiek innego z czasów zagłady.Zeby było jasne jestem za,rejestracją związków homoseksualnych ktore oprócz praw dałyby im również obowiązki jak to w każdym społeczenstwie bywa. .Legalne są jak najbardziej już teraz.Nie ma zakazów prwanych dla obywateli inaczej uprawiających seks- to wlaśnie byłoby łamanie praw obywatelskich.
  Rejestracja spowoduje że nie będą wymykać się badaniom i statystykom.Może wtedy okaże się że wszystkie występki o jakie są oskarżani to mit i nawet Wałęsa się przekona że nie ma racji.
  Fakt że usunięto moją wypowiedź świadczy o tym że ostatecznie wolność i prawo do wypowiedzi ma swoje granice i kochający inaczej też powinni mieć tego świadomość.
 • 2013-03-03 19:02 | agela

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Zgadzam sie w 100% z Arturem ! Pozdrawiam
 • 2013-03-03 20:11 | monika

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Normalni ludzie wyłączają telewizor, kiedy jedzą kolację.
 • 2013-03-03 21:10 | Jan Bohynski

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Artur. Ty masz racje. Tak trudno to niektorym dostrzec. JB.
 • 2013-03-03 21:28 | qwerty

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Proponuję pójść dalej skoro geje i lesbijki są tacy ważni to oddajmy im całą władzę. Niech mniejszość rządzi większością
 • 2013-03-04 07:13 | Zofia

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Czego mozna spodziewac sie po zacofanym prostaku. Tacy zacofancy, nierozgarnieci, myslacy wylacznie o wlasnym portfelu rzadza naszym krajem. Jak moze byc dobrze ? Chcemy dawac nauczke muzulmanom kiedy jednoczesnie w Polsce rzadzi niebezpieczny integryzm katolicki. Wczoraj we Francji przytoczono slowa pana Walesy. Taki osobnik to kompromitacja dla naszego kraju.
 • 2013-03-04 07:18 | Zofia

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Taka wypowiedz jest godna zacofanego integrysty katolickiego. Wasi swieci klerowie maja w Watykanie homoseksualistow i pedofilow a papiez nalezal do mlodziezy hitlerowskiej. Zaczal mu sie palic grunt pod nogami i wolal uciec.
 • 2013-03-04 11:24 | PAK

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Ależ Wałęsa zawsze taki był -- straszliwie nierówny, gdzie niewątpliwa wielkość, także moralna, sąsiadowała z chamstwem.
 • 2013-03-04 14:23 | chochoł

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Chcieliśta ikony, no to mata ...
 • 2013-03-04 15:11 | JG

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Ja głosowałem na Tymińskiego. Stwierdziłem, że jeśli ma być rozróba to na 14 fajerek a nie na 13.
 • 2013-03-04 15:17 | woytek

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Wałęsa okazał się odporny na tę "europejską" chorobę.
 • 2013-03-04 15:42 | nuna

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Popieram Wałęse ! On też ma prawo powiedzieć jakie jest jego zdanie !
 • 2013-03-04 16:28 | m

  Re:Niedopuszczalna wypmowiedź Lecha Wałęsy

  Niech się dowiem i nie umrę głupia - a gdzie ta "niewątpliwa wielkość, także moralna" chociaż raz się przejawiła?
 • 2013-03-04 17:22 | axiom1

  Cenzura wypacza sens dyskusji

  Widac ze Polityka forsuje swoj jedynie sluszny poglad na te sprawe.
 • 2013-03-04 18:22 | Jan Bohynski

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Zosiu. A Ty gdzie nalezalas ? Na mysl o panstwie koscielnym dostaje dreszczy, ale klanianie sie teczowej fladze jest dla mnie czyms rownie obrzydliwym jak klanianie sie fladze ze swastyka, albo sierpem i mlotem. Jezeli zyjemy w spoleczenstwie wolnych obywateli - podkreslam, jezeli - to prosze sie chwalic dzialalnoscia obywatelska, a nie orientacja seksualna, religia, czy pochodzeniem etnicznym, bo te rzeczy nie powinny byc brane pod uwage w ocenie reprezentanta narodu, a niestety sa. Poprawnosc polityczna, czyli klaskanie na sygnal, zawsze w koncu wyjdzie bokiem i wlasnie zaczyna wychodzic. Pozdrawiam. JB.
 • 2013-03-04 22:35 | białas

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Widac bardzo aktywną dyskusję. Moje skromne uwagi sprowadzają się do tego, że co oczekiwac od L. Wałęsy - osoby o niewiele ponad podstawowym wykształceniu - skoro ks. prof. Longchamps de Berier wypowiada się o urodzonych /poczętych/ w wyniku zapłodnienie in vitro jakoby posiadali szczególne cechy rozpoznawcze. Zastanawiam się jak prof. prawa, zapewne bardzo "oczytany" człowiek może mówic o czymś co może byc oceniane jako swoiście uwspółcześniona teoria dr. Lombrozo. A fe.!!!???
 • 2013-03-05 01:05 | zyta2003

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Troche nie na temat, ale zastanawia mnie jednak, jak spozytkowal Walesa te kilkanascie lat po prezydenturze dla spolecznosci. Mial autorytet miedzynarodowy, nawet jakis w Polsce, nie mial klopotow materialnych, byl ciagle w kwiecie wieku. Powinien zatem miec w tym zakresie grube portfolio, wszak pochodzil, podobnie jak zona, z ubogich warstw spolecznych, walczyl o wolne zwiazki zawodowe, wolna prase, czy co tam jeszcze. I nie znajduje NIC w tym portfolio.
  Porownuje go z prezydentami Ameryki J.Carterem i B.Clintonem. O Carterze w Polsce kazdy burak wie, ze to najgorszy prezydent i na tym wiedza sie konczy. Nie oceniam prezydentury, ale prezydent ten cieszy sie najwyzszym szacunkiem w swoim kraju i te kilkadziesiat lat po prezydenturze to obowiazkowa czytanka: Jak byc czlowiekiem. Zaangazowanie w spoleczne sprawy krajowe, jak prawa farmerow, tanie budownictwo, pomoc w likwidacja szkod po kleskach zywiolowych, ogromne zaangazowanie w walke z nedza, chorobami w Afryce, delikatne sprawy polityczne. A na dodatek ilekroc jest w swoim miasteczku uczy w niedziele w szkolce niedzielnej - jest baptysta, wydal kilka tomikow zupelnie udanych wierszy. Nie bede zanudzac, lista jest dluga. Podobnie pracuje jego zona. Obydwoje zblizaja sie do 90-tki. Kilka dni temu ogladalam z nim kolejny wywiad, co za madry, kulturalny i sprawny fizycznie i umyslowo czlowiek.
  B. Clinton rowniez jest wielce zaangazowany w swiatowe sprawy humanitarne, swoj autorytet, charyzme, szacunek wykorzystuje dla dobra swiata i Ameryki. W kraju, swoim autorytetem, charyzma wspiera Obame i jego usilowania przeprowadzenia jakis reform, jak straz do pozaru jezdzil po calej Ameryce przed wyborami prZekonujac wyborcow.
  To jakimi osiagnieciami, na swoja stosowna skale, po prezydenturze moga sie posZczycic pp. Walesowie?
 • 2013-03-05 01:15 | Negortin

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  A czego więcej można się po Wałęsie spodziewać.
  Słoma z butów wychodzi. Wstyd !
 • 2013-03-05 03:44 | la parisienne

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Niestey, po 27 latach emigracji we Francji i 4 pobytach w Polsce, moge stwiredzic, ze tzw. nadbudowa nie zmienila sie.
  Nadbudowa to wlasciwe slowo, nie widze roznicy, miedzy Polska a Rosja,w obydwu krajach przesladuje sie homoseksualistow.
  Rozmawiajac z kuzynka z Boleslawa przez telefon, emerytowana nauczycielka, nie moge zniesc, kiedy niby osoba swiatla, mowi mi, ze Zydzi to, to, a homoseksualisci to tamto. Albo, ze jej maz mowi do niej, ze moze jest Zydowka, bo cos tam.
 • 2013-03-05 06:44 | sagan

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  @ monika

  >Normalni ludzie wyłączają telewizor, kiedy jedzą kolację.

  Tia i pewnie grupowo modlą się przed jedzeniem, jak jankesi w westernach?
  Przyszło ci do mądrej główki, że ktoś wraca późno z pracy, je kolację, a w tym czasie ktoś inny ogląda telewizor?
 • 2013-03-05 14:14 | grabski

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Sagan,
  Monika powiedziala 'normalni'.
  Powinna byla powiedziec 'niektorzy normalni', wtedy bys sie zmiescil?
 • 2013-03-05 14:20 | grabski

  Panie Bohynski

  "ale klanianie sie teczowej fladze jest dla mnie czyms rownie obrzydliwym jak klanianie sie fladze ze swastyka, albo sierpem i mlotem".
  Zgoda!
  A jak Pansie czuje klekajac przed krzyzem, narzedziem zbrodni. Narzedziem tortury z wielowiekowa karta?
 • 2013-03-05 15:06 | YogiBaboo

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  jesli synonimem nowoczesnosci ma byc sex analny to ja dziekuje za taka nowoczesnosc

  homosexualni powoli zdobywaja przyczolki I dojdzie do momentu kiedy heterosexualni poczuja sie jak anomalia na tej planecie

  w Toronto I Vancouver burmistrze tych miast zamiast pojsc na parade homosexualnych wyjechali z rodzina na weekend ,

  jak homo sie o tym dowiedzieli to wyslali swoje bojowki do urzedu miejskiego ktore staly tam przez kilka dni skandujac I domagajac sie odwolania ich z urzedu , innym razem wykladowca Uniw Ryersona w Toronto wyrazila sie negatuywnie o mozliwosci adoptowania dzieci , godzine pozniej szkola byla otoczona bojowkami lesbijskimi ubranych w spodniach moro I ostrzyzone na jezyka

  ktos kto naiwnie mysli co nam grozi I czego sie bac jesli damy prawa dla homo naprawde nie zna realiow ,
 • 2013-03-05 15:31 | izka561

  Re:YogiBaboo --to mogę mieć rację

  Jesli to prawda
  to mogę mieć rację że Wałęsa będzie miał teraz więcej zaproszeń na wykłady.

  A poprawni już zacierali ręce że już nie zarobi ,nikt go nie zaprosi,że jest skończony.
  Może okazać że ten świat nie taki ::postępowy:: jak chcą go widzieć niektórzy nasi zakompleksieni komentatorzy
 • 2013-03-05 16:02 | sagan

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  @ grabski

  > Powinna byla powiedziec 'niektorzy normalni', wtedy bys sie zmiescil?

  Nie mam potrzeby zmieszczenia się w czyimś słowniku pojęciowym. A Monika miała szansę milczeć, wtedy uchodziła by za filozofa.
  BTW: Czy są kobiety "filozofy"? ;)
 • 2013-03-05 16:57 | Monika

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Interesująca zbieżność - najbardziej kompromitujące błędy językowe robią zwykle homofoby, mizogini i inne patridioty. Byłbyż to niedostatek edukacji?

  Uchodziłaby i oglądać telewizję, nie telewizor. Chyba że chodzi o człowieka z kablówki, ale ten raczej rzadko przybywa w porze kolacji.

  Tak, "rodzina", której członkowie przedkładają telewizję nad wspólną kolację, nie jest normalna. Szczególnie w przypadku, kiedy jeden jej członek właśnie (późno) wrócił. Chyba że to właściciel mikrorozumku, z którym nikt nie chce przestawać? :) Ojej.
 • 2013-03-05 18:16 | krakauer

  Ze słowami Wałęsy zgadza się tym razem co najmniej 90% Polaków.

  Nie dla hałaśliwej propagandy homoseksualnej! Społeczeństwo musi się bronić przed wrogami chącymi sprowadzić nań zagładę!
 • 2013-03-05 20:26 | Polalkholic

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  "...,byle kto rządzi,byle co robimy,byle co jemy,byle co oglądamy,byle co pieprzymy."
  V RP wg.prof.Moonducka-ku przestrodze.
 • 2013-03-06 03:48 | bolec

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Widzę, że dyskutant Sagan ma wciąż swoich adwersarzy :)

  Jakakolwiek próba "dyskusji" z tym kuriozalnym osobnikiem to najczystsza forma straty czasu!
 • 2013-03-06 15:14 | sagan

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  @ Monika.

  >Interesująca zbieżność - najbardziej kompromitujące błędy językowe robią zwykle homofoby, mizogini i inne patridioty. Byłbyż to niedostatek edukacji?

  Jestem pod wrażeniem twoich naukowych obserwacji. Wynika z nich, że każdy, kto zrobi spację przed "by" jest u ciebie automatycznie zakwalifikowany jednoznacznie jako mizogin. Byłbyż to niedostatek witaminy "s"? ;)

  >Uchodziłaby i oglądać telewizję, nie telewizor. Chyba że chodzi o człowieka z kablówki, ale ten raczej rzadko przybywa w porze kolacji.


  BTW: czy jeśli oglądam akurat "w telewizorze" zdjęcia z wakacji, film z CD, albo słucham muzyki z kanałów muzycznych, to też oglądam telewizję? ;)

  Tak, "rodzina", której członkowie przedkładają telewizję nad wspólną kolację, nie jest normalna. Szczególnie w przypadku, kiedy jeden jej członek właśnie (późno) wrócił. Chyba że to właściciel mikrorozumku, z którym nikt nie chce przestawać? :) Ojej.

  To kwestia definicji normalności. Pewnie twoja normalność polega na tym,że jeśli macho wraca do domu, to telewizor ma milczeć a "rodzina" usiąść z macho przy stole i słuchać, co dzisiaj zrobił, tak? ;)

  PS: Moja żona nie jada kolacji, dzięki temu ma wspaniałą figurę, co z kolei powoduje,że nie posądza o mizoginizm każdego faceta, który napisze "by" osobno.
  Polecam tę dietę wszystkim właścicielkom mikrorozumków. ;)

 • 2013-03-06 15:29 | sagan

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  @ bolec

  > Widzę, że dyskutant Sagan ma wciąż swoich adwersarzy :)

  Bolec, opowiedz koleżance o tym "koledżu" w którym pracujesz, a w którym nie znają słowa "crib".
  Niech ma z ciebie trochę uciechy. ;)
 • 2013-03-07 07:05 | Raven

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Szanowni Państwo!a Ja powiedziałbym tak " jaki Pan tak sram".Pan Wałęsa powinien i tym razem dostać pokojową nagrodę, ale JOBLA.To ,co powiedział w żaden sposób nie nadaje się do cenzuralnego komentarza!!! Jestem osobą bardzo tolerancyjną, a wywodząc się ze środowiska artystycznego spotkałem wiele osób o odmiennej niż powszechnie przyjęta orientacji seksualnej,i w 100% są to osoby inteligentne,uczynne i sympatyczne!!!Tak Panie Wałęsa awans społeczny i funkcje dzięki niemu sprawowane powinny zobowiązywać do stosownych zachowań.A Pańska, tzw demokracja nie ma nic wspólnego z Demokracją.
 • 2013-03-07 07:17 | Raven

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Związki homoseksualne nigdy w tym ultrakatolickim społeczeństwie nie zostaną zaakceptowane,i także nigdy nie będą wzorem dla młodych ludzi. Trzeba sobie jednak zadać pytanie. Jak wygląda statystyczny związek miedzy M+K? Oj bardzo różnie. W niedziele idzie sobie takie małżeństwo do kościółka, a po Pan leje Panią, lu odwrotnie, a dzieci na to patrzą, albo same są ofiarami z bydlencenia pseudo rodziców.
 • 2013-09-20 11:58 | Beast Groet

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Mam sie ,,cieszyc,,'ze walesa zostal prezydentem?To zart?Rozpad PRL-u byl zaplanowany i kontrolowany.To komunisci wniesli kmiotka-walese na prezydenta bo wiedzieli,ze nie beda rozliczani.Przeciez Bolek,,nie bedzie pilowal galezi,na ktorej sam siedzi''.To,,dzieki,,Bolkowi mamy burdel w kraju.Komunisci zainwestowali majatki,ktore powinny byc im odebrane i dalej jestesmy niewolnikami we wlasnym kraju.Wolalabym przewrot jaki byl w Rumunii-jakby u nas kilka pustych lbow spadlo dzisiaj baliby sie opinii publicznej.BOLKOWI nalezy sie czapa a nie ,,pokojowa''nagroda Noble'a.Sprzedal wlasny narod dla wlasnych korzysci.BOLEK po1989 roku jest jedynym robotnikiem w Polsce,ktoremu zyje sie lepiej(o chlopach i chloporobotnikach nie wspomne).Dlatego tego smiecia oceni historia,on sie tym nie przejmuje bo najwazniejsze,ze kmiot caly czas na swieczniku i rodzinke przy korycie ustawil.Tak WALESA-jestes smieciem i zdrajca.To,ze jestes smieciem zawsze wiedziales-nikt kto reprezentowal jakis poziom nie poszedlby na wspolprace z SB-dlatego szukali w rynsztoku pazernych na kase i znalezli-WALESE vel BOLKA.Walesa SPRZEDAL POLSKE NIE ROZLICZAJAC KOMUNISTOW.
 • 2013-09-20 12:04 | Beast Groet

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  ....I lepiej zeby nie odpowiadal i nie zajmowal stanowisk bo jedyne miejsem dla jego wystapien to toy-toy(drewniany,daleko pod lasem).Zawartosc tego przybytku klasy 0 jest rowna wartosci wypowiedzi i stanowisk tego pajaca.Amen
 • 2013-09-20 12:14 | Beast Groet

  Re:Niedopuszczalna wypowiedź Lecha Wałęsy

  Ma gotowce.Dopisuje swoje gowniane teksty co pare zdan pod nazwa,,zlote mysli''i wyklad dla ,,inteligencji''(podobnej jemu inteligencji)-gotowy.Dla mnie to paranoja.