Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

(61)
Okazało się, że Lech Wałęsa nie pasuje nigdzie. Ani do środowisk radiomaryjnych, z którymi jest od dawna w konflikcie politycznym, ani do liberałów, z którymi politycznie mu po drodze, ale obyczajowo nie bardzo.
 • 2013-03-12 17:42 | axiom1

  Walensa zdradzil wszystko co bylo mozliwe.

  Mialy byc 21 postulatow i druga Japonia !!! A wywalczyl prawa i przywileje dla burzuazji kosztem praw robotniczych, kosztem majatku narodowego, kosztem czlonkow solidarnosci i wszystkich polakow. Nawet kosztem pokolen ktore sie jeszcze nie urodzily.

  Na nim samym widac te przemiany. W PRL Walesa mogl sobie pozwolic na siedmioro dzieci i nie pracujaca zone a bylo tak zle !!! Teraz elektryka na umowie smieciowej jezeli wogole mialby prace nie stac nawet na jedno dziecko a nawet psa a jest tak dobrze !!!
 • 2013-03-12 21:58 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Jakbyś Nobla dostał, to by cię było stać na psa. Może nawet kota.
 • 2013-03-12 22:18 | Samael

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Jeżeli nie pasuje do Radia Maryja albo do platformerskich lemingów to nie pasuje do nikogo? Krótka lista kolejnej teatrolożki, która zna się na polskiej polityce i jej okolicach, jak Solska na gospodarce i ekonomii (uczyła się jej chyba Pani Joanna tylko od neoliberała Balcerowicza).
 • 2013-03-12 22:36 | murator

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Autorka "goni w piętkę" - z tekstu bije bezradność i sztuczna ironia....
  "Która na dodatek niedawno swą książką zakwestionowała ich stary małżeński układ."
  Czy Autorka sugeruje że p. Danuta wolalaby mieć "żonę" i z nią prowadzić w Gdańsku kwiaciarnię "STOKROTKA" czy też życzylaby sobie żeby glówny bohater spędzil swój żywot klócąc się z "mężem" na 4 morgach w Popowie !??
  Nie ma mowy o bilansie - Lech wlasnie otworzyl "nowy rozdzial" w swej biografii i będzie teraz "Salonowi" bardziej gral na nerwach niż bracia Karnowscy i inni autorzy portali niezależnych (które stają się powoli zródlem informacji nr.1.) Będzie trudny do kontrolowania a wypowiedzi jego (poparte np. przez Dalaj Lamę !?) spowodują coraz bardziej wściekle ataki na bohatera. Może nawet zaowocują - tym razem prawdziwym prześladowaniem herosa z Gdańska a np. "GW" opublikuje fotki Lecha z Kiszczakiem pod prysznicem ?
  O sondażach bym nie pisal bo jak mówi Frau Merkel - nie wierz statystykom których sam nie falszowale(a)ś !
  Felieton w swej wymowie przypomina mi karykaturę z niemieckiej gazety - na tle drzew przy murze cmentarza przemyka cień. Pod rysunkiem napis "Panika w Bonn - grób Franza Josefa Straussa pusty !"
 • 2013-03-12 22:49 | Adam 2222

  Nieźle nas wyrolował to on pozwolił na rabunek Polski. Małą pociechą jest ze został sam. Żona i rodzina go olewają, na Internecie rówieśnicy opluwają go a młodzież "wdzięczna" mu jest za zmywak na wyspach

 • 2013-03-13 00:36 | max

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  "Jestem za, a nawet przeciw"!!!
 • 2013-03-13 03:03 | Czztel-nick

  Wałęsa jeszcze nie zdradził wszystkiego, co było możliwe.

  Ale dla olbrzymiej większości Polaków to zostanie on tym, który swym rówieśnikom zabrał prace i tym samym godność ludzką, a młodsze pokolenia Polaków skazal na tułaczkę zagranicą. Do historii przejdzie więc on jako ten, który zapoczątkował wyludnienie Polski, a więc też i jej ostateczną zagładę. Za tysiąc lat archeologowie i historycy będą się zastanawiać, jak to było możliwe, że z samego środka Europy znikł, i to praktycznie bez śladu jakiejś wojny czy epidemii, w ciągu dosłownie kilkudziesięciu lat, prawie 40-milionowy naród i jaka była w tym rola niejakiego Lecha Wałęsy oraz NSZZ Solidarność.
 • 2013-03-13 04:38 | camel

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Ale masz jakieś argumenty? Może być choćby jeden, slabiutki. Co mi tam, uznam ci go.

  Autorka tylko komentuje ewidentną głupotę pana Wałęsy. Głupotę i miernotę, która znamy od tylu lat. O co tu się zabijać? Po co atakować kogoś, kto jest skończonym prostakiem, pozbawionym znaczenia choć dość dobrze reprezentującym stan umysłowy dużej części Polaków. Tutaj Wałęsa ma rację - siermiężna, głupawa prostota jest dominującym trendem "yntelektualnym" w Polsce.

  I podaj proszę źródło cytatu z Merkel. Coś mi się wydaje, że po wałęsowsku oceniasz odbiorców po sobie i bez żenady serwujesz im badety.
 • 2013-03-13 06:41 | axiom1

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  W 1980, w porywie warcholskiego zdziczenia i do tej pory Walesa wiedzial co robil. Zial nienawiscia do systemu (komuny) ktory go utrzymywal, przeszkolil do zawodu i dal stabilna prace. Dlatego mogl sie zajac robieniem dzieci. (siedmioro !)

  Ale ani wtedy ani teraz Walesa nie mial pojecia jak ten system zastapic. Poddal sie manipulacji i propagandzie. Byl tumaniony i sterowany przez burzuazje i miedzynarodowy imperializm. Dostawal poparcie bo glupkiem latwo manipulowac. I Walesa nie zawiodl. Pomogl zniszczyc wszstko co mozna bylo zniszczyc; prawa pracownicze i obywatelskie, 4-6 mln miejsc pracy, majatek narodowy, niepodleglosc, stosunki spoleczne i nawet swoje wlasne miejsce pracy. Po prostu lajdak i tyle.
 • 2013-03-13 09:50 | bolec

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Zastanawiam się jak długo jeszcze wśród Ciemnogrodzian będzie funkcjonował ten fałszywy mit o "obaleniu komuny" przez Elektryka Tysiąclecia?

  To, że ten nadęty bufon uwierzył w te bzdety o "obalaniu" to jedno, ale jak 38 mln ludzi nie rozumie roli jaką Gorbaczow miał w najnowszej historii Europy jest co najmniej zastanawiające? Amok, rozmodlenie, tępota ogólnonarodowa? A może mieszanka tychże?

  Bolęsa to synonim prostactwa i chamstwa polskiego, zaścianku i kołtuństwa nieustannie podsycanego przez watykańskich szkodników. Z tego nie jest łatwo się wyleczyć!

 • 2013-03-13 09:55 | @axiom

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Racja, że Wałęsa senior pomógł zachodniemu kapitałowi zniszczyć prawie wszystko co można było w Polsce Ludowej zniszczyć: prawa pracownicze i obywatelskie, majątek narodowy, niepodległość, uczciwe stosunki społeczne i nawet swoje własne miejsce pracy w b. stoczni. I to pomimo tego, że ten, tak przez niego znienawidzony ustrój PRLu, go utrzymywał, przeszkolił go (za darmo!) do zawodu i dał mu stabilną pracę, a więc mógł się on zająć tym, co mu zawsze najlepiej wychodziło, czyli robieniem dzieci (siedmioro!). A dziś w ‘wolnej’ Polsce, to dzięki m. in. L. Wałęsie, z pensji robotnika nie da się utrzymać niepracującej żony, a o dzieciach nie ma mowy (stąd też, oraz z powodu masowej emigracji spowodowanej klęską bezrobocia, mamy właśnie "tu i teraz" czyli w Polce zapaść demograficzną i wyludnianie się kraju)! Na Zachodzie takich nazywają ‘użytecznymi idiotami’… :-(
 • 2013-03-13 10:52 | neron43

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Trafny i prawdziwy komentarz. Jedynie wiekszego podkreslenia wymaga prostactwo, prymitywizm i koltunstwo Walesy.
  Zawsze, jak ogladam "naszego bohatera", przypomina mi sie jego toast po wygranych wyborach prezydenckich; "zdrowie wasze, w gardlo nasze".
 • 2013-03-13 11:19 | neron43

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Trafny i prawdziwy komentarz. To beneficjenci przemian po 1989 roku wykreowali Walese na intelektualiste i medrca. Mozna zaklinac rzeczywistosc, zwlaszcza przez dziennikarzy podejmujacych tzw konstruktywna krytyke (celuje w tym od zawsze "Polityka"), ale Walesa pozostanie zawsze Walesa, czyli czlowiekiem prymitywnym, prostakiem i koltunem.
  Zawsze, jak ogladam naszego bohatera, przypomina mi sie jego toast po wygranych z Tyminskim wyborach prezydenckich; "zdrowie wasze, w gardlo nasze".
 • 2013-03-13 11:21 | Uczestnik strajków 1980r

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Wałęsa to taki Doktor Jekyll i Mister Hide polskiej transformacji. Z jednej strony zasługuje na pomnik za swoją działalność w okresie pierwszej Solidarności. Z drugiej strony ma swój ogromny udział w degrengoladzie życia politycznego w IIIRP. Poprzez wojnę na górze wszystkich z wszystkimi uwolnił trzy dżiny: warcholstwo, kołtuństwo i antysemityzm. Do dzisiaj nie możemy dać sobie z nimi rady. Jego późniejsza działalność, a zwłaszcza wypowiedzi, także nie przynoszą mu chwały.
 • 2013-03-13 12:34 | Andrzej

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Bilans życia Wałęsy jest na pewno dodatni: 8 dzieci, nagroda Nobla, przywództwo w przemianach w Polsce, prezydentura, uznanie w świecie. A na zawistnych nie ma co zważać, zawsze będą.
 • 2013-03-13 13:07 | zet

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Wielkim /może nawet największym/ błędem pana Wałęsy było sięganie po urząd, do sprawowania którego trzeba być wykształconym /i doświadczonym/ politykiem. On tego podstawowego kryterium nie spełniał, został prezydentem kraju w środku Europy i wyrządził tak wiele złego,że jeszcze przez wiele lat się jako społeczeństwo,z negatywnych skutków nie otrząśniemy. Nawet socjalizm, jako system rządzony przez robotników i chłopów, na najwyższe funkcje w państwie nie powoływał chłopo-robotnika, wprost z warsztatu pracy. Lech Wałęsa nie ukrywał,że z trudem czyta książki, a jedyną którą w swym życiu przeczytał w całości to napisana przez niego przy pomocy oddanego przyjaciela.
  Pozostanie symbolem przemian w Polsce ale coraz częściej będzie marginalizowany z powodu swej natury. Szkoda gościa, bo nie rozumie tego,że każdy człowiek ma prawo do życia według swojego pomysłu, jeśli nie wyrządza krzywdy drugiemu.
 • 2013-03-13 13:28 | bolec

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  O jakim antysemityźmie Waść prawisz? Gdyby w 3RP był antysemityzm chociaż troszkę przypominający okres 2RP, to w latach post-Magdalńskich nie mogliby zaistnieć ludzi typu Mazowiecki, Geremek, Dorn, Wassermann, Kuroń i inni.

  Bolęsa o wiele więcej szkody wyrządził przyzwoleniem na grabież Polski przez Watykan czy choćby zaniechanie "dekomunizacji".

  Te 3 minuty to był cios, po którym Polska do dziś się kuruje: (http://www.youtube.com/watch?v=yJrOt3wPcxE)
 • 2013-03-13 13:50 | Sławomir Osiński

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Zaskakuje mnie dzisiejsza odwaga i bezkompromisowość w obronie ówczesnego systemu i atakach na Lecha,wyrażana we wpisach powyżej.Tacy odważni, ukryci pod nickami bohaterowie czerwonego sztandaru i pałeczek 68 roku?
  Kiedy trzeba było w 80r. i póżniej przeciwstawić się zbrodniczemu systemowi siedzieli pod" łóżkiem" albo u mamy pod "spódnicą" i dygotali ze strachu o utratę swoich synekur i sklepów za "żółtymi firankami".A inni przed represjami ze strony systemu.Byli też tacy jak Wałęsa i dziesiątki tyś. mu podobnych opozycjonistów,którzy mimo tego robili swoje.Wtedy była to odwaga.Dziś każdy może wyjść na ulicę,żeby sobie pomanifestować i pokrzyczeć,jaki to "okrutny i szkodliwy dla kraju jest reżim Tuska" i włos z głowy mu nie spadnie.Mdło się robi.
 • 2013-03-13 14:09 | murator

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  "Nie wierz statystykom...." - zostalo wypowiedziane w jednym z wywiadów dla niemieckiej TV. To nie jej powiedzonko ale jest dość często cytowane ! Prostota Walęsy jest może i porażająca ale w obliczu nachalnej propagandy homo w masowych "merdiach" na czasie. Tu Lechu (którego fanem nie jestem) trafil w sedno sprawy. I chwala mu za to - gdyby powiedzial to jakis "Pisior" zostalo by to zlane a czlowiek może i zacząlby się kajać przed "Salonem". Lechu zleje krytyków (Olejnik i inne kukielki) - doprowadzając do furii pismaków... Ci prędzej zarosną grzybem niż doczekają się przeprosin - i to jest ten sęk czyli deska. Bo skoro NAWTET prokuratura odmówila śledztwa to rozzuchwalony Lechu zacznie dokladać homoterrorystom ile wlezie - przy cichym poparciu siermiężnej części spoleczństwa. Teraz będziesz chcial może zmienić spoleczeństwo !??? Haha

  http://fakty.interia.pl/polska/news-prokuratura-odmowila-wszczecia-sledztwa-ws-wypowiedzi-walesy,nId,942391
 • 2013-03-13 14:21 | marilla

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Panie Osinski, dziekuje za ten wpis, juz myslalam, ze to tylko popis zlosliwch trolli. Ja sie znalazlam w nowej rzeczywistosci, chociaz mialam juz 30 lat w 1989 roku i umowe o prace na 3 lata. I wielu moich znajomych i krewnych daje sobie wspaniale rade. A naszym przodkom nalezy sie przynajmiej szacunek za odwage i chec przemian. Kto wie, czy nie bylibysmy druga Korea Polnocna albo Kuba? Psychologicznie rzecz biorac psiocza nieudacznicy, bo na siebie samego to trudno zwalac. Naturalnie jest jeszcze wiele dziur do zalatania, a i kapitalizm pokazuje kly. ale ci, ktorzy sa niezadowoleni, moga i teraz obalac systemy. My odwazylismy sie na to. A wdziecznosc Polakow na pstrym koniu jezdzi, no i przed i po szkodzie jak Zablocki na mydle...
 • 2013-03-13 14:30 | żyga

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Gdyby Lechu czytał Karola ,wiedziałby że jest w machinie jedności i walki przeciwieństw.Mial jednośc walki i same przeciieństwa przeciwko sobie.Chciał socjalizmu z ludzka twarzą ,ma krwiożerczy kapitalizm bez twarzy.Chcial wolności ale nietakiej ,która zagraża jego katolickiemu fundalizmowi.Chcial demokracji a do dziś nie wie co to jest jak i wielu innych ,.Chcial dobrobytu dla wszystkich a jest 10% w luksusach a reszta klepie biedę i setki tysiecy głoduje.Osiągnął tak mu siezreszta wydaje ,bo pomija Gorbaczowa -cel głowny kapitalizm ,w imię walki z ateizmem i co sie skończyło państwem wyznaniowym ,wstecznym i obskuranckim ,i walką z częścią kleru .Pozostala tylko Panienka Niepokalana w klapie.
 • 2013-03-13 15:18 | Sławomir Osiński

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Zgadzam się z Panią.

  :)
 • 2013-03-13 15:43 | camel

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  "Nachalna propaganda homo"? Tobie też kościół rzucił się na mózg? Co ten zwrot oznacza? Co może oznaczać "propaganda" w kontekście ludzi o innych orientacjach seksualnych?

  Nikt nie chce, żeby głupcy "kajali się przed salonem". Nikomu to niepotrzebne. Po prostu zauważamy fakt, że Wałęsa nadal jest tylko prymitywnym, wsiowym prostakiem. Nikogo też nie dziwi poparcie prostackiej części społeczeństwa. Martwi tylko jej liczebność, ale w świetle ćwierćwiecznej pracy ewangelizacyjnej kościoła - nie dziwi. Masz rację, że "prostota Wałęsy jest na czasie" - niestety mamy właśnie taki czas, czas zapaści cywilizacyjnej. Ona także martwi, ale nie dziwi, bo kto zna historię ten wie, że taką zapaść Polska przeżywała już niejednokrotnie, zawsze w czasie kiedy rządy przejmowali katolicy.
  Co tu więcej dodawać?
 • 2013-03-13 15:50 | camel

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Dla Polski Wałęsa był klęską. Przy pomocy Falandysza skręcił kark młodej, powstającej demokracji. Dla Wałęsy bilans jest dodatni, ale kogo to obchodzi, poza nim samym? Nikt mu także nie zazdrości, ponieważ nie ma czego. Nobel jest czysto polityczny i nawet gdyby wałęsa był koniem Kaliguli też by go dostał. Przywództwo w przemianach to już kompletna klęska i dezynwoltura, uznanie w świecie... hmmm. Nasze media wiele o tym uznaniu pisały, świat już niekoniecznie chce to potwierdzać. Prostotę i głupotę zauważono i obśmiano. Podobnie nasze media właziły pod ogon Wojtyle podczas gdy świat kpił sobie setnie.
 • 2013-03-13 15:53 | camel

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Przestań z tym "zbrodniczym systemem" bo są tu tacy co go jeszcze pamiętają. Poczekaj z kłamstwami aż umrzemy. Opowiedz za to więcej o bohaterstwie Wałęsy i o włosach, co mu z głowy pospadały za jego chwalebne wyczyny. Pośmiejemy się. Z czego wynikała konieczność "przeciwstawienia się zbrodniczemu systemowi" w 80 roku? Kiełbasa podrożała? To zbrodnia...
 • 2013-03-13 16:01 | camel

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Marilla, wy się odważyliście zniszczyć ten kraj i jego gospodarkę. Miliony tułające się poza krajem, miliony bezrobotnych w kraju, mimo zmasowanej propagandy powoli zaczynają widzieć, czym naprawdę była wasza odwaga i wasze zwycięstwo.

  > ci, ktorzy sa niezadowoleni, moga i teraz obalac systemy

  I to powoli dojrzewa. Wałęsiątko musiało dostać pomoc od CIA i Watykanu. Młodzi tego nie mają, będą musieli zwalczyć obecny reżim bez pomocy zzewnątrz.

  Ty się dorwałaś do stołka, jak mówisz "odnalazłaś" a reszta to "nieudacznicy". Dziękuję za te słowa, one dobitnie pokazują kim są i jakiej proweniencji obecni pieszczochowie systemu. I obyś się tej wdzięczności Polaków, o której piszesz, nie doczekała, bo może być dla takich jak ty, bolesna.

  I na koniec: chęć przemian sama w sobie nic nie znaczy. Walczyliście jak zwykle "po polsku": byle zniszczyć, byle rozwalić a potem jakoś to będzie. No i jest "jakoś", bardzo średnio jakoś. Wywaliliście PZPR i zajęliście ich miejsce. Ot, tyle tej waszej przemiany.
 • 2013-03-13 22:07 | kaesjot

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Nieładnie - plagiat !!!

  Z treścią się zgadzam .
 • 2013-03-13 22:26 | kaesjot

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Czy bohaterstwem było w 1980 r. wrzeszczeć " precz z komuną " razem z całym tłumem czy jako jeden z 3 osób spośród 1700 pracowników zakładu pracy nie wstąpić do Solidarności ?
  No i coście wywrzeszczeli ?
  Ano to, że teraz jesteście w większości parobkami u nowych włascicieli gospodarstw, które kiedyś były wasza ( nasze - polskie ).
 • 2013-03-13 22:49 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ camel

  Jeśli w 1981 roku bandyci nazywający się milicją obywatelską strzelali w Katowicach do strajkujących robotników, to taki system w pełni zasługuje na nazwę "zbrodniczy", więc jeśli chwalisz się dobrą pamięcią, to to akurat ci chyba wyleciało z główki.
  Przypomnij sobie, jakie podwyżki podarował narodowi komunistyczny rząd przed Świętami w grudniu 1970.
  Gdyby dziś coś takiego się zdarzyło, to na Warszawę ruszyłby strajk gwiaździsty.
  W grudniu skończyło się strzelaniem do ludzi jak do kaczek. Już nawet nie do strajkujących, lecz do jadących do pracy (!!!).
  To tak a'propos twojej pamięci i problemów z akceptacją określenia "zbrodniczy".

  A jeśli chcesz się pośmiać, to proponuję analizę filmu " Miś". To niby komedia, ale proszę mi powiedzieć, co w niej było przesadzone? ;)

 • 2013-03-13 22:56 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ camel

  Ty chyba masz gorączkę człowieku. Jaka zniszczona gospodarka, jakie miliony tułających się poza krajem?
  Gospodarka zniszczona była przez komunistów w 1980 roku, dlatego padła.
  Co ty, qrcze nie pamiętasz, że był problem z kupnem papieru toaletowego i żarówek? I to była ta 10 potęga świata z cukrem na kartki przez ponad 10 lat?
  Ludzie jeżdżą do pracy za granicę, bo tam lepiej płacą. Nikt się nie tuła z wyjątkiem paru meneli i innych ojszczymurów.
  Gdyby komuna otwarła granice, tak jak masz to dzisiaj, to wywiałoby pół Polski i to nie do pracy, tylko do obozów dla uchodźców, tak jak było to krótko w latach 1980-1981 po powstaniu Solidarności.
  Dlatego komuna pilnowała granic, a paszport był prezentem do zwrotu, hehehehe.
  Ty chyba masz sklerozę gościu, że tego nie pamiętasz.
  Albo pracowałeś przy korycie.
 • 2013-03-13 23:01 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ kaesjot

  > teraz jesteście w większości parobkami u nowych włascicieli gospodarstw, które kiedyś były wasza ( nasze - polskie ).

  Za komuny chodził taki dowcip:

  -Jaka jest różnica między robotnikiem polskim i angielskim?

  - Robotnik angielski wstaje rano, zjada dwa jajka z szynką, wsiada do swojego samochodu i jedzie do pracy do fabryki, gdzie jest wykorzystywany przez kapitalistę.

  -Robotnik polski wstaje rano, wrzuca dwa jajka do spodni, wsiada do PKS-u i jedzie do fabryki, której jest właścicielem.
 • 2013-03-13 23:07 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ bolec

  Bolec, napisz jeszcze o Kościuszce, że niewiele wywalczył, oraz o Piłsudskim, który zamiast być wdzięczny Leninowi za anulowanie traktatów rozbiorowych, napadł zbrodniczo na Kraj Rad.
 • 2013-03-13 23:18 | białas

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Nasz szanow/a/ny były przywódca związkowy i były prezydent zrozumiał /albo zaczyna rozumiec/ jaka rolę odegrał dla elit sprawujących władzę. Elity nie były członkami Solidarności. Doradzały. Ale faktycznie to nie On decydował o tym jaka będzie przyszłośc. On nie miał wyobraźni. Dzisiaj trudno jest elitom zdyskredytowac Wałęsę.Byłaby to kompromitacja także dla tych, którzy ruch związkowy i jego przywódcę tak potraktowana. Jest więc /i będzie jeszcze/ "elitarnie" szanowany. Z drugiej jednak strony Wałęsa domagając się rozwiązania Solidarności, gdyż spełniła swoją rolę /jaką?/, sam postawił się na określonej pozycji. Sam sobie winien. A co pozostało z 21 postulatów "S".? Sytuacja przykra. Przygnębiająca dla "starszego Pana". Ale to już tak bywa, że miłośc dla Ojczyzny nigdy nie jest odwzajemniona. Tak to kiedyś mówiono. Może to jest to właśnie.
 • 2013-03-14 00:00 | murator

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Typowe dla niektórych - kościól jest winien wszechobecnej homopropagandzie na portalach internetowych i wyznań szczęśliwych rodziców homosiów ! Cwelowanie Walęsy przez "Salon" kolejnym przykladem homoterroru - tym razem jednak trafila kosa na godnego przeciwnika. Czekam na "podanie nogi" "Salonowi" przez Lecha - i mimo że jego gadki są (delikatnie mwiąc) denerwujące życzę powodzenia i samych dodatnich plusów. Nie chcem ale muszem - żeby Polska byla Polską !
 • 2013-03-14 06:29 | joanna

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @camelu,
  życie za komuny to karkowe przydziały dające dziennie: 80 (osiemdziesiąt) gram mięsa, trzy łyżeczki cukru, masła na 2-3 kromki, jedne buty na zimę (jak nie wytrzymały można było sobie kupić na bazarze za równowartość pensji nauczycielskiej), cerowanie, szycie by w jednej parze skarpet, rajstop, przechodzić miesiące,w płaszczu czy bluzce- lata bo w sklepach pusto. To cena metra mieszkania równa rocznej pensji lub 20 lat czekania w kolejce w spółdzielni. To co młodzi ludzie widzą w "Alternatywy 4" to była rzeczywistość.
  Nawet bardzo skromnie żyjąca rodzina dzisiaj, żyje na dużo wyższym poziomie. Myśmy żyli tak, jak teraz na Kubie, tylko w gorszym klimacie.
  Ludzi żyjących na obecnym poziomie określanym jako bieda czy ubóstwo były setki tysięcy. I nie dostawali żadnej pomocy. Nie mówiło się o nich, choć każdy z nas znał rodziny, mieszkające bez wody,z wc w podwórzu,piecami węglowymi w mieszkaniach, dwóch rodzinach w dwóch pokojach, grzejących wode na kuchni by zrobic panie we "Frani".
  Stąd wielki mój szacunek dla pana Wałęsy i innych opozycjonistów, dla tych zamordowanych przez reżim, więzionych i internowanych, ze zniszczonym życiem rodzin zastraszanych i bitych za to, że ja mogę żyć inaczej.
  Ale nie każdy, kto sprawdził się w walce, w tamtych czasach, sprawdza się obecnie. Problemem pana Wałęsy jest to, że nie umie zaakceptować, że jego czas minął. Że już nie potrzeba odwagi do walki, że trzeba umieć żyć BEZ WALKI. Czas rozwalania minął, przyszedł czas nudnego i przyziemnego budowania, płacenia podatków. Czas normalny. Normalny nie oznacza- łatwy.
 • 2013-03-14 07:33 | woytek

  Re:Wałęsa i jego powrót do przyzwoitości

  Czy wróci poczucie przyzwoitości ?

  Lech Wałęsa w rozmowie z Tomaszem Lisem przyznaje się do współodpowiedzialności za niezbyt udaną transformację ustrojową.
  Słuchając tej wypowiedzi, przypomniałem sobie piosenkę Kasi Sobczyk : "naprawdę tak..nie wiem już nic, naprawdę tak...dajcie mi żyć, naprawdę tak...nie mam już sił, to wcale tak nie miało być".
  Po dwudziestu latach "politycznego tumiwisizmu" kolejnych rządów III RP, nie ma już stoczni w której narodziła się Solidarność, nie ma polskich banków, nie ma polskiej energetyki, nie ma..., nie ma...itd , itd. Zostało tylko 15 procentowe bezrobocie i wspomnienia kombatantów tamtego wydarzenia. Gdzieś się zapodział ten entuzjazm i energia jaką te wydarzenia zapowiadały.
  Ostatnie wypowiedzi Lecha Wałęsy całkowicie zdezorientowały liberalną warszawkę i jej przyboczną gwardię rekrutowaną z lemingów medialnego półświatka. Jak te warszawskie "elity" się zachowają w czasie premiery filmu pt."Wałęsa", którego reżyserem jest Andrzej Wajda, a scenarzystą Janusz Głowacki.
  Czy premiera tego filmu odbędzie się bez bohatera, czy z bohaterem siedzącym w ostatnim rzędzie kina "Wolność".
  Na szczęście nie wszyscy politycy przeszli pod kontrolę globalnych lemingów. Węgierski parlament uchwalił zmiany w konstytucji Węgier, które zdaniem krytyków stanowią "zagrożenie" dla demokracji. A jakie to zagrożenie dla demokracji stanowią zmiany przyjęte przez węgierski parlament dowiadujemy się po przeczytaniu tekstu, który pochodzi z portalu Gazeta.pl, cytuję: " Kontrowersyjne zmiany dotyczą wielu dziedzin życia społecznego i politycznego, m.in przewidują zdefiniowanie małżeństwa wyłącznie jako związku kobiety i mężczyzny. Parlament ma też otrzymać prawo decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez parlament węgierski uznane za Kościoły. Nowelizacja zakazuje również prowadzenia kampanii przedwyborczej w mediach komercyjnych... Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że przyjęcie zmian było pośpieszne i nastąpiło, zanim w ich sprawie wypowiedziała się komisja wenecka, organ doradczy Rady Europy. Poprawki - dodał - budziły poważne obawy, że mogą osłabić standardy demokratyczne na Węgrzech" - koniec cytatu z tekstu, który pochodzi z portalu Gazeta.pl.
  Prawdziwe zagrożenie dla "standardów demokratycznych" w Polsce przynoszą kolejne afery "nagrodowe", szerzące się wśród elitarnych rozdawaczy milionowych premii. Rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział wniosek do prokuratora generalnego o sprawdzenie, czy w związku z przyznaniem szefom spółki "PL2012" nagród w wysokości 2,6 milliona zł nie doszło do działania na jej szkodę? W ciągu 4 lat dwóch panów z tej spółki zarobiło łącznie 2,5 mln złotych i wystąpili o nagrodę w wysokosci 2,6 mln zł - ironizował Joński.
  W jego ocenie jest to o tyle bulwersujące, że przy organizacji ubiegłorocznych mistrzostw pracowały tysiące ludzi. Wszyscy pracowali na rzecz dobrego imienia Polski i nikt nie mówił, że się należy mu z tego tytułu chociażby dodatkowa złotówka - zaznaczył rzecznik Sojuszu.
  Aferę opisano na stronie wiadomości.wp.pl i nosi ona tytuł "Chłopcy Drzewieckiego".
  W tygodniku "Sieci", któremu zabrano "W" z dawnej nazwy "W sieci", czytamy na pierwszej stronie: [ "Bliski władzy biznesmen Grzegorz Hajdarowicz, który najpierw zniszczył dawne "Uważam Rze", teraz usiłuje blokować tygodnik "W sieci". Na jego wniosek, nie wysłuchując naszych racji, Sąd Okręgowy w Warszawie w ekspresowym tempie zakazał nam używania dotychczasowej nazwy. Zmusza nas to - mamy nadzieję, że czasowo - do zmiany winiety na "Sieci"...]
  Czy w Polsce wróci elementarne poczucie przyzwoitośći ?
  Czekamy na to od 23 lat . Oczekując, czytajmy książki i gazety. W Polsce chcą zlikwidować biblioteki szkolne w ramach kolejnej reformy poszukującej oszczędności. Czy zdalnie sterowana telewizja na ekranach tabletów stworzy nowe, miliardowe pokolenie analfabetów?


  www.wojciechborkowski.com
 • 2013-03-14 10:20 | marilla

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Camelu rozgoryczony, ja sie tulam wlasnie po swiecie od 1989 i to jest piekne! W kazdym kraju, w ktorym sie znajde, wydaje czesc pieniedzy na kursy i szkolenia. Wyrzucilam mocherowe berety z bagazu. Teraz jade do Azji centralnej reformowac system szkolnictwa zawodowego jako asystentka doradcy, tyle co do stanowiska i koryta. A moglabym byc w Polsce juz 4 lata na skromnej emeryturce i nie wstawac rano. Mam 54 lata, camelu, i jestem PRL-owi wdzieczna za dwie rzeczy: pierwsze wyksztalcenie i pierwszy paszport. Ale to bylo dla wszystkich osiagalne. Trzeba bylo tylko regularnie odrabiac zadania domowe i zglaszac sie od czasu do czasu do odpowiedzi. Przed wyjazdem za granice pozamiatalam przez miesiac w nocy przystanki dodatkowo do pracy i poszlam na prywatny kurs jezyka obcego. Dlatego odbywalam rozmowy bez tlumacza, broken ale samodzielnie. A to wywolywalo szacunek. W miedzyczasie bylam tez czesto w Polsce i pracowalam na krotkich umowach. Podziekowania i akty wdziecznosci zachowalam na pamiatke. Bylo radosnie, nie bolesnie. Nie daj sie syndromowi zgorzknienia posttraumatycznego, walcz z nim. Pomozesz innym, jesli pomozesz sobie. Ja dodaje moim krewnym i znajomym sily. Mam nadzieje, ze Pana/Pani nie urazilam moim wywodem. Pozdrawiam i zycze powrotu zapalu.
 • 2013-03-14 10:47 | żyga

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Joanna -bzdury piszesz licząc na to ,że uwierzy młodziez Ohyda.
 • 2013-03-14 11:37 | Sławomir Osiński

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Nie zawiodłem się.Szkoda.Poruszyłem czułą strunę?.Uderz w stół a nożyce się odezwą.
 • 2013-03-15 03:31 | karul

  Takie sa losy rozmaitych

  marionetek politycznych ktore wielcy wladcy swiata w teczce wynosza do wladzy. A gdy okazali sie zbedni, to i CIA i Watykan kazali im spadac. Problem w tym, ze elektrykowi potrzeba bylo 25 lat aby do niego to dotarlo. Chlopina zrobil swoje wiec jest juz jak wydmuszka.

  A trzeba bylo sluchac Urbana i Rakowskiego, matoly solidarnosciowe!
 • 2013-03-15 05:15 | @sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Daj sobie spokoj Saganie z tymi starymi a glupimi "dowcipami".
 • 2013-03-15 05:17 | @Sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Wyprawa Pilsudskiego na Kojow o malo co nie skonczyla sie zajeciem Warszawy przez Bolszewikow. Przypominam to zwolennikom "marszalka"...
 • 2013-03-15 05:22 | @sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  W PRLu wyjezdzalo sie z Polski, aby zarobic na luksusy, dzis wyjezdza sie, aby przezyc. Nie dosc, ze w Polsce sa dzis smiesznie niskie zarobki, to na dodatek pomimo tych bardzo niskich zarobkow (a raczej dzieki nim) nie ma dzis w Polsce pracy.
 • 2013-03-15 08:18 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  > W PRLu wyjezdzalo sie z Polski, aby zarobic na luksusy, dzis wyjezdza sie, aby przezyc. Nie dosc, ze w Polsce sa dzis smiesznie niskie zarobki, to na dodatek pomimo tych bardzo niskich zarobkow (a raczej dzieki nim) nie ma dzis w Polsce pracy.

  Jeśli uważasz, że masz rację, to podaj jakie zarobki były w PRL-u i jakie dzisiaj. No i co za nie można kupić.

  Tabelka pod adresem:
  http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1630_PLK_HTML.htm

  może się przydać.
 • 2013-03-15 08:28 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  > Daj sobie spokoj Saganie z tymi starymi a glupimi "dowcipami".

  W PRL-u nasłał byś na mnie milicję, co? ;)
 • 2013-03-15 09:46 | joanna

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  te bzdury i ohydę każdy umiejący czytać i cokolwiek rozumiejący bez trudu znajdzie. Jesli nie żył wtedy albo mu się pamięć zresetowała na rzecz wydumanych upiekszonych obrazków.
  Wystarcza hasła "reglamentacja w PRL", "polityka mieszkaniowa w PRL", oraz pomocnicze- np. "bony towarowe PKO", "Pewex". "cinkciarz"

 • 2013-03-15 10:58 | bolec

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Ale Kościuszko powiesił kilku czarnych pasożytów :)
 • 2013-03-15 16:41 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ Kagan

  > Wyprawa Pilsudskiego na Kojow o malo co nie skonczyla sie zajeciem Warszawy przez Bolszewikow. Przypominam to zwolennikom "marszalka"...


  Bolszewicy zajęli Warszawę w 1945 roku, dzięki czemu w Polsce zapanował ustrój sprawiedliwości społecznej, a 12 lat później, 2 stycznia 1957 Sekretariat Komitetu Centralnego PZPR podjął decyzję o utworzeniu tygodnika społeczno-politycznego pod nazwą "Polityka" ;)
 • 2013-03-16 08:31 | @sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Gdyby Amerykanie, a przynajmniej Anglicy i Francuzi przyszli nam na pomoc we wrzesniu roku 1939, to nie bylo by w Warszawie bolszewikow w roku 1945!
 • 2013-03-16 08:35 | @sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Rozczula mnie ta twoja wiara w statystyki GUSu. A jak zle bylo w PRLu to swidczy chocba rodzina L. Walesy, ktory nie byl w stanie utrzymac ze swej pensji robotnika nawet glupiej dziesiatki dzieciakow, i musial sie zadowolic ledwo osemka i niepracujaca zona!
 • 2013-03-16 08:40 | @Joanna

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  Tak, w PRLu bylo wrecz tragicznie. Taki Lech Walesa, pracujac w stoczni im. Lenina, ledwo mogl utrzymac ze swoich zarobkow robotnika osemke dzieci i niepracujaca zone. Dzis, pracownik stoczni, np. w Szczecinie, albo tez pracownik FSO w Warszawie, bez trudu utrzymuje conajmniej dziesiatke dzieciakow i conajmniej dwie zony, stad tez ludnsoc Polski dawno temu przekroczyla 50 milionow (nieliczac conajmniej 10 milionow imigrantow zarobkowych, glownie ze Skandyanwii, Niemiec, Francji i Szwajcarii), a kolejne sa w drodze!
 • 2013-03-16 14:27 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ Kagan

  > Gdyby Amerykanie, a przynajmniej Anglicy i Francuzi przyszli nam na pomoc we wrzesniu roku 1939, to nie bylo by w Warszawie bolszewikow w roku 1945!

  Po czym to wnioskujesz?
 • 2013-03-16 14:38 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ Kagan

  > Rozczula mnie ta twoja wiara w statystyki GUSu.

  W takim razie jesteś bezpodstawnie rozczulony. Gdybyś czytał uważniej, to co piszę, zauważyłbyś, że drwię z metody, jaką GUS badał skrajną nędzę.

  > A jak zle bylo w PRLu to swidczy chocba rodzina L. Walesy, ktory nie byl w stanie utrzymac ze swej pensji robotnika nawet glupiej dziesiatki dzieciakow, i musial sie zadowolic ledwo osemka i niepracujaca zona!

  Gdyby był w stanie utrzymać, pewnie nie organizowałby protestów robotniczych. Myśl trochę kagan, to nie boli.
  Poza tym po siódmym dziecku dostał Nagrodę Nobla. To o ile się nie mylę 1,5 mln dolarów.
  W czasach PRL była to równowartość przeciętnego wynagrodzenia za okres 6000 lat. ( sześć tysięcy lat), więc miał z czego żyć. ;)


  A tak trochę poważniej: Mam dane dotyczące cen i zarobków w czasach "świetności" Gierka, czyli 1975. Możemy więc podyskutować o tym, jak wiodło się wielodzietnej rodzinie.
  Od czego zaczniemy?
 • 2013-03-16 14:42 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @Kagan

  > dzis, pracownik stoczni, np. w Szczecinie, albo tez pracownik FSO w Warszawie, bez trudu utrzymuje conajmniej dziesiatke dzieciakow i conajmniej dwie zony, stad tez ludnsoc Polski dawno temu przekroczyla 50 milionow (

  Skąd u ciebie przekonanie, że im bogatszy kraj, tym więcej bachorów?
  Przecież jest dokładnie odwrotnie. Najbogatsze kraje świata mają u siebie głęboki niż demoraficzny
 • 2013-03-16 14:44 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  cd...

  głęboki niż demograficzny, natomiast im większa nędza, tym więcej dzieciarni.
  Nie uczyli cię tego na tym australijskim uniwersytecie co to go zaocznie kończyłeś?
 • 2013-03-18 05:30 | Do Sagana

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @sagan
  Mylisz zjawiska zachodzace w III Swiecie z tymi zachodzacymi w Unii Europejskiej.
 • 2013-03-18 05:38 | Do Sagana

  Polakow ubywa z Polski, a wiec Polska ubedzie z mapy Europy

  Najbogatsze kraje świata maja problemy z nadmiarem, a nie brakiem ludnosci. Polsce zas grozi obecnie wyludnienie, gdyz nie dosc, ze mamy obecnie ujemny przyrost naturalny, to z powodu wysokiego bezrobocia i niskich plac, ludnosc Polski maleje takze z powodu masowej emigracji. Polacy 'glosuja' nogami przeciwko (nie)rzadom PO, PiS, SLD i PSL. A najgorsze jest to, ze zaden z polskich politykow, przynajmniej z tych liczacych sie, a wiec zasiadajacych w polskim i europejskim parlamencie, nie ma programu na wyjscie Polski z obecnego kryzysu ekonomicznego i spolecznego, ktory grozi przeciez likwidacja Polski jako panstwa i Polakow jako narodu.
 • 2013-03-18 14:49 | sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  @ Kagan

  > Najbogatsze kraje świata maja problemy z nadmiarem, a nie brakiem ludnosci.

  Sorry kangur, ale minimum przygotowania do rozmowy musisz mieć:
  http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=267

  Poza tym mylisz kaganów napływających do bogatych krajów drzwiami i oknami z przyrostem naturalnym. Więc wybacz,ale rozmowa z tobą jest utrudniona ze względu na żenująco niski poziom jaki reprezentujesz.
 • 2013-03-19 11:01 | @sagan

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  W Emiratach (ZEA - UAE) okolo 90% ludnosci to sa dzis cudzoziemcy. W USA, Kanadzie czy Australii nie ma juz identyfikacji wiekszosci mieszkancow z krajem, w ktorym oni zyja, a w Europie Zachodniej coraz wiecej dzielnic duzych miast zaczyna przypominac III swiat. A ty nie widzisz w tym nic zlego...
 • 2013-03-19 23:17 | Bardzo mnie śmieszycie, każdy tu obecny,

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  jeżeli pisząc o Wałęsie, abstrahujecie od wszystkich, którzy krążyli wokół niego od 1980 do 1990 - umownie przyjmijmy ten okres: Borusewicza, Gwiazdów, Walentynowicz, Wyszkowskiego, Kaczyńskich, Taylora, itd. itd. Oni mieli wielki wkład w to kim Lesio był, jest i będzie. Ale opierać się należy tylko na ich słowach z tamtego okresu - to, co mówili i pisali potem, nie jest warte papieru toaletowego.
 • 2013-03-20 11:28 | Sławomir Osiński

  Re:Wałęsa i jego rozrachunki z samym sobą

  -"Ale opierać się należy tylko na ich słowach z tamtego okresu" - okresu w którym ogrzewali się przy" rozpalonym przez niego ognisku".