Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przesilenie w strefie euro?

(20)
Dlaczego problemy Cypru nie rozleją się na Europę?
 • 2013-03-19 12:10 | MMK

  Nie nazywajmy przywłaszczenia podatkiem.

  "aby jednorazowo opodatkować depozyty bankowe"
  Cóż za eufemizm. Opodatkowanie polega na tym ze się je uchwala z wyprzedzeniem dając czas na przemyślenie czy chcemy być tak opodatkowani.
  Wprowadzanie takiego prawa to przestępstwo znane jako sprzeniewierzenie.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Przywłaszczenie
 • 2013-03-19 12:43 | camel

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  Gdyby opodatkowanie polegało na tym, że możemy zadecydować czy chcemy być opodatkowani, to podatki w Polsce wynosiły by tak na oko -20% i każdy zawyżał by swoje dochody będące podstawą opodatkowania.

  W Polsce sytuacja ewoluuje w podobnym kierunku: każdy chce dostawać pożyczone pieniądze, bo "mu się należy", ale do spłaty chętnych nie będzie. Wszystkie długi będą "ich", banków, rządu. Już teraz połowa narodku żyje z tego, co Rostowski wydrapie innym, ale na forach słychać tylko głosy, że rząd zabiera, zadłuża i wydaje na ozdobne długopisy dla krula bula.
 • 2013-03-19 14:15 | MMK

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  "możemy zadecydować czy chcemy być opodatkowani"
  Można wyjechać, sprzedac nieruchomość, wyjąć pieniąze z banku, itp ...
 • 2013-03-19 14:17 | MMK

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  "długi będą "ich", banków, rządu."
  Jak rząd z parlementem zadłużają to niech spłacają.
  Jak banki kupują obligacje które potem są defaultowe, to niech cierpią.
  Jedne i drugie to ich długi.
 • 2013-03-19 17:33 | herbapol

  Re:MMK

  Jasna rzecz !Rząd zaciąga długi,bo mu brakuje na limuzyny i bankiety!Tak to rozumiesz? To pamiętaj,że 60% budżetu to tzw.wydatki sztywne (renty i emerytura,budżetówka,zasiłki i wiel innych),a o pozostałe 40% biją się wszyscy ministrowie.Jeżeli budżet nie daje się domknąć,rząd zaciąga dług.To jest NASZ dług,bo aby go nie robić,trzebaby było gdzieś coś komuś obciąć i byłby wrzask.Zapewniam cię,że nie ma na świecie takiego ministra finansów,któremu nie sniłby się budżet zrównoważony i bez długów.
 • 2013-03-19 19:03 | Padwa

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  No i wszystko jasne! Teraz już wiem, dlaczego moja szefowa nie widzi we mnie człowieka. Nie może po prostu wyobrazić, że człowiek musi przeżyć za pensję minimalną (albo mniej) a lamentuje, że jej dochód na osobę w rodzinie to tylko 10000 zł.
  To niech teraz Pan psycholog podsunie pomysł, jak sprawić, by władza dostrzegła człowieka w Polaku.
 • 2013-03-19 21:43 | MMK

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  "60% budżetu to tzw.wydatki sztywne (renty i emerytura,budżetówka,zasiłki i wiel innych)"
  Sztywne to nie znaczny wiecznie i niezmienne. Jak nie ma pieniędzy to sie tnie się renty, emertury, budżetówkę i zasiłki i wiele innych ;) tak jak się dzieje aktualnie w róznych byłych oazach socjalizmu (Grecja, Hiszpania, Portugalia). ;)
 • 2013-03-19 21:59 | MMK

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  "To jest NASZ dług".
  Jak juz stoi na tym wątku, spłaca ten kto zaciągał (i kto ma na spłatę). 2 mln już się wypisało z spłaty owego długu, mogą kolejne i wtedy rychło zobaczymy że wspomniany wrzask zda się na tyle ile w Grecji, czyli na nic...
 • 2013-03-20 09:00 | jajo13

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  Z Cyprem jest inna jeszcze psychologiczna ale przecież oparta na twardych dowodach prawda. To są brudne pieniądze kombinatorów, głównie z Rosji i b. krajów ZSRR, które teraz przepadają. Być może pamięć najnowszej historii pozwala nam nie boleć, że ileś tam pieniędzy Putinowskiej zgrai być może przepadnie? Przy tej okazji zwykli zjadacze chleba też oberwą? Wiadomo, gdzie drwa rąbią...
 • 2013-03-20 13:11 | wajdiri1

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  sęk w tym, że chodzi właśnie o to, że lepiej im nie widzieć drugiego człowieka tylko najwyżej zwierzę: nie trzeba się przejmować ani nawet zajmować...

  to tak samo jak z INNYMI obywatelami, dopóki ich inność nie dotyka nas bezpośrednio jesteśmy przeciw:
  prawica w Hiszpani za małżeństwami LGB - bo sporo z nich taka akurat jest;
  ostatnio w USA pan senator z prawicy zmienił zdanie na ten temat: bo jego syn okazał się gayem...
 • 2013-03-20 13:42 | Andrzej

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  Problemy Cypru bardziej dotyczą Rosji niż Europy, gdyż Cypr to pralnia rosyjskich brudnych pieniędzy i miejsce lokowania kapitałów z Rosji.
 • 2013-03-20 19:32 | zadymausa

  Pewnie nigdy nie dowiemy sie dlaczego i kto podjal tak ryzykowna decyzje.

  Wazne jest to ,ze uswiadomi ona wiele ludzi.Troche zapracowanych codziennoscia przystanie na chwile i przyjmie do wiadomosci ,ze ich ciezko wycharowanych pieniedzy przeciez w banku nie ma.Swiat dzisiejszy utonal w oceanie nieistniejacych pieniedzy.Kazdy jest odpowiedzialny za siebie i co zrobi poniesie tego konsekwencje.Istniejacego kryzysu nie da sie rozwiazac polsrodkami.
 • 2013-03-20 23:48 | gjaszcz

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  1. uprzejma prośba aby nie wykorzystywać wikipedia.pl jako wiarygodnego źródła definicji.
  2.wprowadzenie takiego podatku musi być dokonane w sposób niespodziewany i nie trzeba być wielkim mózgowcem, co by się stało, gdyby taki podatek wprowadzano z uprzednim ogłoszeniem vacatio legis. Grekom się "udało" wytransferować" ca 80 mld EU i historia słynnej listy Lagarde jest znana wszem i wobec. Pragnę "purystom" przypomnieć, że Balcerowicz wprowadzając swój plan też nie ujawnił prawdziwych oczekiwań tylko uprawiał propagandę. A Mazowiecki się przecież na tym nie znał.
  3. Wszyscy wiedzieli, że Cypr (a także Kajmany, Jersey Island) jest rajem podatkowym lub pralnią brudnych pieniędzy. Winą Komisji Europejskiej - szczególnie bo sprawuje nadzór "day-by-day" na funkcjonowaniem EU a także Parlamentu Europejskiego jest, że nie podjęto stosownych działań - a komu zależało, żeby nie podejmowano żadnych kroków?
  4. A kto korzysta na całym kryzysie greckim, hiszpańskim, włoskim, cypryjskim i generalnie EU? Rosja? Chiny? Wolne żarty!!! To banki na tym zarabiają!!! A detalicznie banki amerykańskie. Bankructwo Lehman Brothers był "wypadkiem" przy pracy. Nie na darmo "ekonomiści" tak gromko głoszą niby prawdy objawione jak "zaufanie do banków", "troska o nasze pieniądze", etc slogany, które pozwalają na nierzetelne postępowanie. Nie na darmo Paul Volcker postulował i proponował Barackowi Obamie wymuszenie podziału banków na część detaliczną i inwestycyjną. I co? I nic.
  Ja uważam, że pomysł takiego podatku jest świetnym pierwszym krokiem do przywrócenia bankowości właściwej pozycji. Nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii ale rządzić ma DEMOKRATYCZNIE wybrana władza a nie banki. I dlatego też szalenie mi się podoba to co zrobili Islandczycy, kiedy ich banki się wysypały. Islandczycy wtedy powiedzieli "wała" wszystkim tym, którzy żądali od niech Bóg wie jakich ofiar, żeby odzyskać kasę: wiedzieliście co robicie i ponoście teraz koszty czyli "nic nie dostaniecie".
  PS. A co ma psycholog do jakiegokolwiek gadania w takiej materii jak kryzys cypryjski czy kryzys EU? Przypomina mi się "naukowiec" "socjolog tańca".
 • 2013-03-21 10:38 | MMK

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  "uprzejma prośba aby nie wykorzystywać wikipedia.pl jako wiarygodnego źródła definicji. "
  Dlaczego?
  Jak ktoś ma uwagi co do jakości definicji/ lepsza definicje, to niech się podzieli.
 • 2013-03-21 10:59 | MMK

  PE i KE zawinili, ruskiego pracza i obywateli Cypru chcą powiesieć.

  "Wszyscy wiedzieli, że Cypr (...) Winą Komisji Europejskiej - szczególnie bo sprawuje nadzór "day-by-day" na funkcjonowaniem EU a także Parlamentu Europejskiego jest, że nie podjęto stosownych działań"
  Ja bym dododał jeszcze wine samych banków.
  W zwiazku z tym nie widzę najmniejszego powodu aby za winy w.w. płacili (między innymi) obywatele cypru.

  "pomysł takiego podatku jest świetnym pierwszym krokiem do przywrócenia bankowości właściwej pozycji"
  Ciekawe czy taki sam entuzjam byłby podzielany gdyby np dotyczyło to np polskich banków, czy tez polskich nieruchomości... (coś też czegoś czego autor jest posidaczem , a np 10% czu 40% musiłaby oddać) ;) ?
 • 2013-03-21 13:42 | Lubicz

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  ´... Choć cypryjski „skok na banki” został podyktowany przez Unię Europejską ...

  Hmmm, Pan jako psycholog moze tego nie wiedziec ale „skok na banki” przynajmniej w takiej postaci w jakiej trafil pod glosowanie we wtorek, byl pomyslem rzadu cypryjskiego a nie UE.

  Klaniam sie
 • 2013-03-22 20:40 | Andrzej

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  Przykład Cypru dowodzi, że lepiej nie prać cudzych brudów,zwłaszcza rosyjskich.
 • 2013-03-23 22:24 | Adam 2222

  @ herbapol, skąd Ty wiesz, ze wszyscy MF na świecie śnią o zrównoważonym budżecie? To są tylko Twoje projekcje senne. Gdyby tak było to kraje postępowałyby jak JF Kennedy, który zaczął drukować zielonego $ i chciał uniezależnić się od płacenie % za

  pożyczanie drukowanych pieniędzy przez Federal Reserve

  Przy 500 000 urzędników z komputerami w III RP za Tuska w porównaniu do 49 tys za komuny bez komputerów, to nie dziw się ze 60% budżetu to tzw. sztywne wydatki.
  W języku polskim, "sztywne" znaczy również martwe.
 • 2013-03-26 00:15 | camel

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  > Jak juz stoi na tym wątku, spłaca ten kto zaciągał (i kto ma na spłatę).

  No, polski dług zaciąga państwo polskie. I państwo polskie go spłaci lub upadnie. So far so good. Nie rozumiem z czym się tu nie zgadzasz?
  Jak przyjdzie co do czego to państwo zdewaluuje złotówkę i w ten sposób oszczędności na kontach stopnieją tak czy inaczej. Dlaczego niby Polacy nie mieliby odpowiadać za długi swojego państwa? Polska to wzajemna organizacja jej mieszkańców a nie KTOŚ TAM W GÓRZE. Jak trzeba będzie to polecą emerytury, renty, infrastruktura...

  Teraz wielu emerytów ma swoje pieniądze dzięki pożyczaniu, choć nie są tego świadomi. Wydaje się im, że "wypracowali". Polska jest przywalona ogromem przywilejów (rolnicze, górnicze, religijne...) i finansuje je w dużej mierze z pożyczek, bo gospodarkę mamy słabą i zapodatkowaną na śmierć. Kiedy nastąpi czas spłaty, rolnicy, górnicy powinni zacząć oddawać. A że nie oddadzą tylko zaczną jęczeć, to państwo najpierw spróbuje dokraść po zwykłych ludziach, potem pogrąży cały kraj w biedzie a dopiero potem... zresztą, już kiedyś tak było, tylko zamiast górników występowała katolicka szlachta.
 • 2013-09-19 12:14 | IzaSchiza

  Re:Przesilenie w strefie euro?

  I również nie twierdzić że wartość przedsiębiorstwa jest równa się prawdziwej wartości kapitału- to największy błąd wielu firm, które potem ciągną w dół gospodarkę.