Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Refundacja leków to fikcja? Lekarze nie chcą wystawiać recept ze zniżką

(28)
Pacjenci prywatnych przychodni tracą dostęp do refundowanych przez państwo leków. Prowadzący je lekarze, tłumacząc się represyjnym prawem, nie chcą podpisywać umów z NFZ.
  • 2013-04-03 11:31 | MMK

Baśń jak to hydra biurokracji walczy sama z sobą "dla naszego dobra" i na lekarzy zwala

Czy trudno wpaść że wystarczy aby biurokracja refundująca w Polsce prowadziła publiczny otwary i ogólniedostępny rejestr leków i wysokości refundacji przy poszczególnych jednostkach chorobowych?
    Lekarz by mógł błyskawicznie sprawdzić jaki lek jest refundowany i wypisać ten który uznają z pacjentem.
    Po co komu tu represje NFZ? Sprawdzaneie jakichś list?
    Czemu biurokracja na która idą ciężkie pieniądze, nie może sie po prostu wywiązać z tego prostego zadania?!?
    I woli tworzyć systemy represji w których się czuje najlepiej. ;)
    Po co kreślić lekarzy jako winnych/złych/ tego że nie chca brnąć w bagno biurokracji pod jakimiś rygorami?!?
    Ktoś z nas lubiłby śledzić zmiany w przepisach nie mające wpływy na jego efekty pracy?
    Wypełniajać PIT sprawia nam przyjemność śledzenie cóż tam się znowu zmieniło w przepisach przez rok?
  • 2013-04-03 12:15 | stern

Re:Refundacja leków to fikcja? Lekarze nie chcą wystawiać recept ze zniżką

Wymowa tego artykułu jest przerażająca! Czy my, pacjenci, stajemy się ludźmi wyjętymi spod prawa? Państwo ma OBOWIĄZEK stworzyć takie warunki, by te prawa były respektowane.
  • 2013-04-03 13:05 | JK

Lekarz już teraz może, o ile ma Internet, sprawdzić dane o leku na stronie http://refundowaneleki.pl/
  • 2013-04-03 13:22 | camel

Polska nie jest państwem cywilizowanym, tutaj nie rozumie się prawa, nie pojmuje się tego czym jest prawo i porządek prawny. Polska to tylko taka makieta, pusta wśrodku. Jak przyjrzycie się dokładniej historii dwudziestolecia podkościelnego, przyznacie mi rację. Począwszy od najwyższych władz łamiących własną kontytucję by się przypodobać klerowi, poprzez sądy do najniższego urzędnika - każdy łamie prawo niemalże codziennie. Bo mamy ustrój feudalny, w którym prawem jest słowo pana a nie jakieś tam przepisy. Wiem, że powyższe brzmi płytko, ale przed odrzuceniem proszę samemu się zastanowić i szybko dojdziecie do wniosku, że tak właśnie jest.
  • 2013-04-03 14:48 | MMK

"Lekarz już teraz może"
    I potem jak dostanie kare od NFZ to się moze zasłonić "sprawdziłem na www" ;) ?
    Lista ma być oficjalna i jedyną "sankcją" powinno być ze pacjent w aptece może być poproszony o zapłacanie za całość, bo farmaceuta też będzie miał taką samą bazę danych.
  • 2013-04-03 15:59 | Sławomir Osiński

Czemu piszesz o tym o czym nie masz pojęcia?
    "Czy trudno wpaść że wystarczy aby biurokracja refundująca w Polsce prowadziła publiczny otwary i ogólniedostępny rejestr leków i wysokości refundacji przy poszczególnych jednostkach chorobowych"

"Wskocz "człowieku na listę leków refundowanych, a dowiesz się,jak każdy lekarz KTÓREMU SIĘ CHCE, jakie leki są refundowane.A o zamienniki(tańsze) ja proszę w aptece.
  • 2013-04-03 16:02 | Sławomir Osiński

"Lista ma być oficjalna i jedyną "sankcją"- LISTA JEST.Bijesz rozpętaną przez lekarskie związki pianę.
  • 2013-04-03 16:06 | lekarz

Mnie się chce. Ograniczyłem ilość przyjmowanych chorych o połowę i podniosłem dwukrotnie cenę wizyty. Ale refundację sprawdzam za każdym razem i wypisuję leki refundowane.

Pacjenci czekają na wizytę kilka miesięcy.
  • 2013-04-03 16:08 | Sławomir Osiński

Jak się cieszę że mieszkasz poza polską ,ściągnij wszystkich ,którzy mają podobne DO TWOJEGO, zdanie o naszej OJCZYŻNIE.A my sobie damy radę bez twoich połajanek.
  • 2013-04-03 17:46 | Sławomir Osiński

Rozumiem.Gabinet prywatny.Pana interes.Jak ludzi stać?.I chcą czekać pare miesięcy,żeby się z Panem zobaczyć I ZA PODWYŻSZONĄ O 50% OPŁATĄ,to ich sprawa.Mnie lekarz nfz przyjmuje w ciągy 2 tyg.Specjalista-3 mc.Szpital i nocny dyżur natychmiast.ChYBA JESTEM JAKIŚ DZIWNY,NIE TUTEJSZY.:)
  • 2013-04-03 20:24 | camel

Co cię tak zabolało? Według ciebie miłość do ojczyzny oznacza zgodę na patologię, bo to jest "nasza" narodowa patologia i nieobyczajnie jest ją piętnować? Czy zwyczajnie zaprzeczasz rzeczywistości, aby zachować swoją dumę narodową? I jacy "wy" dacie sobie radę? W czyim imieniu piszesz? Ilu tam was jest? Ty i kto?
    Uwierz mi, nie chciałbyś aby wszyscy podobnie do mnie myślący stąd wyjechali. Przez chwilę byłoby miło samemu w bogoojczyźnianym bagienku, ale już za chwilę zabrakłoby chlebka :)
  • 2013-04-03 21:14 | Czaro

Jest w tym kraju jeszcze cos nie spieprzone i dzialajace ?
  • 2013-04-03 21:16 | Czaro

Podpowiadam skuteczny sposob na biznes. Podnies ceny jeszcze 10 krotnie i ogranicz o taka sama liczbe ilosc wizyt, wystarczy jeden jelen dziennie i " zyc a nie umierac".
  • 2013-04-03 21:32 | Andrzej

Trzeba wybierać przychodnie z podpisaną umową z NFZ. Wtedy wizyty są za darmo i leki są refundowane. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe.
  • 2013-04-03 23:08 | MMK

Panie Osiński, skoro sugeruje Pan że Pan ma pojęcie, to może Pan odpowie na pytania:
    Owa lista leków refundowanych zawiera Charakterystyki Produktu dle leków?
    Czy bez charektyrystyk da sie zawsze ustalić refundacje?

Wg mojej skromnej wiedzy, odpowiedź na oba pytania brzmi: nie. Myle się?
  • 2013-04-04 14:21 | gsj

Uważam to za jeden dowodów demoralizacji tych lekarzy. Ja nie miałem tego rodzaju przykrych doświadczeń.
    NFZ winien rozwiązać kontrakty z tego typu "lekarzami". Uwierzyli w swoją wielkość i nienaruszalność?
  • 2013-04-04 14:28 | widok

decydentow stac - za nasze pieniadze wyplacaja sobie sute pensje

i malo ich obchodzi jakie problemy ma szary obywatel, ktorego jedynym zadaniem jest zaplacic podatki i wybrac ich ponownie...powoli mozna wysnuwac wniosek ze bogaci daza do wyniszczenia biedniejszych na tyle ze nie bedzie juz zadnej szansy na jakikolwiek opor spoleczny. wtedy sprawy takie jak np acta przejda bez echa bo ludzie beda zajeci przezyciem kolejnego dnia a nie zabawa w pikietowanie w obronie wlasnych praw...

powtarzam i bede powtarzal - politycy wymyslaja prawo i podpisuja sie pod nim - nalezy wprowadzic korporacyjna zasade odpowiedzialnosci - cywilnej i karnej

jesli urzednik dowolnego szczebla swiadomie podejmuje decyzje szkodliwa dla podatnika - nalezy go ukarac zwolnieniem , odebraniem majatku i byc moze wiezieniem
  • 2013-04-04 15:31 | ania60

Lekarze są od leczenia. NFZ, albo w przyszłości inna instytucja ubezpieczeniowa, jest od refundowania. Próba przerobienia lekarzy na urzędników a właściwie strażników postawionych na barykadzie oddzielającej chorych od publicznych pieniędzy spowodowała obecny chaos. Nie dziwię się, że bardziej świadoma część środowiska odmówiła w tym udziału. Jeżeli nawet przepisy ustawy zostały sformułowane tak niejednoznacznie przez nieuctwo lub niechlujstwo to dalsze ich utrzymywanie jest już premedytacją. Bronienie tej szkodliwej dla opieki zdrowotnej ustawy wynika z faktu, że państwo oszczędza na tym więcej niż niż ktokolwiek się spodziewał. Próby obwiniania lekarzy nie rozwiążą problemu. Ja należę do tych prawie 40%, którzy nie podpisali umowy. Codziennie sobie gratuluję. Skończyły się telefony z aptek, że gdzieś coś jest niewyraźnie napisane, albo brakuje jakiejś, nieistotnej dla procesu leczenia informacji, pochody pacjentów twierdzących, nie muszę co chwila sprawdzać czy preparat nie wypadł z listy refundacyjnej po kolejnej jej nowelizacji i czy aby na pewno się na niej znajduje, bo może tylko moja wyobraźnia podparta zdrowym rozsądkiem zafałszowała moje ślady pamięciowe, zniknęli pacjenci proszący aby napisać refundowaną receptę, mimo że im nie przysługuje "ale w aptece tak powiedzieli". Poza tym co jeśli w aptece zamienią lek na jego odpowiednik, który jednak nie jest refundowany, chociaż chemicznie jest tym samym lekiem? Po co mi te wszystkie problemy. Jestem lekarzem i mam leczyć najlepiej jak potrafię. Urzędnicy powinni mi to ułatwiać. Natomiast w Polsce mnóstwo osób bierze pieniądze za to aby mi to utrudniać, bo tak jest dla państwa taniej.
  • 2013-04-04 16:48 | lekarz

Wizyta ze sprawdzeniem refundacji zajmuje mniej więcej dwa razy więcej czasu niż wcześniej. Nie pisz o tym, że można wizyty ograniczyć 10-krotnie, bo komuś z rządu się toto spodoba i każe lekarzowi sprawdzać jeszcze numer buta, kołnierzyka chorego i pisać życiorysy jego pradziadków- wszystko w imię uszczelniania systemu.
  • 2013-04-04 20:53 | ubezpieczony_w_NFZ

Prawo do refundacji to prawo KAŻDEGO ubezpieczonego przez NFZ. Umowa między lekarzem i NFZ nie ma nic do tego. Sprytny NFZ wprowadził dodatkowe warunki aby nie płacić za dużo za leki. Może warto wysyłać rachunki do NFZ z żadaniem zwrotu należnej kwoty wynikającej z ubezpieczenia?
  • 2013-04-04 22:16 | Edigna

Zgadza się. Ciekawe co się stanie jak wejdzie prawo do refundacji za poradę uzyskaną za granicą i prawo do wykupienia recepty refundowanej od zagranicznego lekarza. Przecież z tamtymi lekarzami NFZ nie będzie miał podpisanej umowy... To co, będą równi i równiejsi?

• 2013-04-04 22:16 | Marek58

1. Każdy doświadczony lekarz wie, czy ordynowane przezń leki sa refundowane czy nie. Zresztą, przeciętny lekarz ordynuje kilkanaście (no może kilkadziesiąt) specyfików.
    2. Sprawdzenie, czy dany lek jest refundoewany czy nie, zajmuje kilkanaście sekund - wystarczy wpisać nazwę np. na powszechnie dostepnych stronach internetowych z wyszukiwarkami leków albo w dedykoanych dla lekarzy programach kompuiterowych na tablety czy smartfony.
    3. Są państwa, w których receptę na lek refundowany wypisze tylko lekarz pracujący w przychodni publicznej (np. Hiszpania).
    4. Czas zrozumieć, że recepta na lek refundowany jest swego rodzaju czekiem na publiczne pieniądze.
  • 2013-04-05 10:51 | dr xyz

Rozgonić NFZowska hydre!

Nie lekarze nie chca... tylko NFZ nas odstrasza

Kiedyś podpisałem umowe
    Drukarnia recepty...
    W sierpniu tamtego roku podpisałem umowę znowu miała chyba z 30 stron w chyba 3 egzemplarzach i osobiscie ( zle wypiszesz lek kara, pacjent nie ubezpieczony kara... wszystko kara dla lekarza )
    Drukarnia recepty...
    W listopadzie tamtego roku następną umowe kara kara kara!!!
    Drukarnia recepty...
    Wydrukowałem karton recept za 300zł
    A 2.04.13 dzwoni do mnie farmaceutka że mój wzór recept jest be bo nie ma kodu takiego i nr takiego
    A ja zużyłem może 1% z mojego zapasu recept. I co myślicie ze jak pojde do nfz to mi zwrócą 299zl ? napewno! przeproszą, zwróca kase plus odsetki a cycata referentka zrobi mi masaż :)

Ogólnie to pier..ole wypisywanie wam recept na zniżke bo
    - musze prowadzić ewidecje dla biurw z NFZ co mi sie skrajnie nie chce
    - wysluchwac zali ludzi co wracaja z apteki ze % jest zly. bo NFZ zmienia te % jak w kalejdoskopie
    - kara dla lekarza za wszysko
    - moge wypisac recepte na czym mi sie podoba kartka a4, pocztowka itd bo mam dosc nabijania kieszieni drukarzowi bo biurwy zmianiaja przepisy co 3 miesiace
    - żeby mieć recepty musze sie zalogowac na jakim portalu i tylko z tamtad moge sciaganc jedyny sluszny pdf jest to skoplikowane mimo tego ze jestem mlody ja wspolczoje wszyskim starszym lekarzom

z mojich znajomych lekarzy może 50% ma podpisana umowe ale tylko jeszcze 50% mimo podpisanej umowy wypisuje na recepty na %

receptę na % to mogę wypisać babci lub znajomemu bo wiem że nie przyjdzie z morda do mnie za zły % lub nie podpindoli mnie do NFZ

Rozgonić NFZowska hydre! do boju obywatele !
  • 2013-04-05 10:54 | ania60

Szanowny Marku58. Wypowiadasz się kategorycznie, ale z twojego postu wynika, że o pracy lekarzy masz bardzo powierzchowną wiedzę. Zapewne więc nie jesteś lekarzem. Te komunały zebrane w 4 punkty to typowa mowa urzędników, którzy zamiast naprawić uczynione przez siebie zło bronią swojego stanowiska jak niepodległości. Zachęcam pana oraz inne wypowiadające się w tym temacie osoby aby przynajmniej spróbowały przeczytać ustawę refundacyjną ze zrozumieniem. Przydało by się też trochę pokory. To lekarze i pielęgniarki/pielęgniarze są niezbędni w procesie leczenia. Bez urzędników ostatecznie może się obejść. Więc jeśli nie potrafią być użyteczni to niech przynajmniej nie przynoszą szkody.
  • 2013-04-05 13:34 | MMK

"LISTA JEST"
    No to jest i nadaja się do obliczania refunacji, czy też "jest" ale się nie nadaje? Bo nie odpowiedział mi Pan w niższym wątku jak to jest z tą listą.
    Czy, tak po prostu powatrza Pan propagande ministra zarzucając innym bicie piany ;) ?
  • 2013-04-05 13:58 | Sławomir Osiński

A kliknął Pan na tę stronę?.Ja z konieczności z niej korzystam i sprawdzam.
    A co do charakterystyki produktu dla leków refundowanych?

-"
    Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 18 marca 2011 r.(Dz. U. Nr 82, poz. 451 z późn. zm.), Prezes Urzędu udostępnia w dniu ogłoszenia obwieszczenia, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 112, poz. 696 z późn. zm.), na stronie internetowej Urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, Charakterystyki Produktów Leczniczych leków objętych tym obwieszczeniem.
    Zgodnie z powyższym poniżej udostępniamy Charakterystyki produktów leczniczych, objętych:
    Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z dnia 22 lutego 2013 r., poz. 10).

Wskazania do stosowania zawarte są w pkt. 4.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Wyszukaj: nazwasubstancja czynnakod EAN

Charakterystyki Produktów Leczniczych Refundowanych

lp substancja czynna nazwa postać dawka zawartość opakowania EAN charakterystyka

Strona Główna Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczcych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych"

"2013-04-03 23:08 | MMK -myli się Pan.
    15 SEK.zajęło mi wyklikanie tego co Pana nurtowało.

• 2013-04-05 18:29 | PapaSmurf

1. Fakt, iż leki stosowane w praktyce klinicznej "odbiegają"[czyli są lepsze dla pacjenta] od wskazań w ChPL, do tej bandy z NFZ nie dociera - nie są w stanie tego ogarnąć swoimi umysłami.
    2. Jest gorzej ponieważ: wśród tych około 50 tyś. lekarzy, którzy mają podpisane umowy z NFZ na wystawianie recept refundowanych, jest znaczna grupa, która ma podpisane umowy na wystawianie recept tylko dla siebie i najbliższej rodziny, gdyż ewentualne sankcje karne są teoretycznie znacznie łagodniejsze.

• 2013-04-05 22:04 | MR

Refundacja jest prawem ubezpieczonego a nie zlecającego likwidację szkody, nie będącego pracownikiem ubezpieczyciela.