Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

(36)
Margaret Thatcher jako pierwszy polityk w brytyjskiej w historii na stanowisku premiera rządziła przez trzy kadencje (1979-1990). Przez ostatnie lata chorowała, zmarła na udar mózgu. Przedstawiamy wspomnienia o byłej premier.
 • 2013-04-08 19:18 | axiom1

  Same brednie o Thatcher

  Dzis w Brytani pomimo Thatcher jest wiecej socalizmu-komunizmu niz w Polsce i gdziekolwiek. Brytyjski system socjalny i opeki spolecznej zawstydzal PRL i nawet komunistyczne Chiny. Mogli sobie na to pozwolic bo okradali kolonie.
  Ale to w PRL byl 'komunizm' a u nich kapitalizm i demokracja.

  Thatcher miala problem bo objela wladze chwile po zakonczeniu sie kolonialnego zlodziejstwa. I zaczela sprzedawac co miala. A miala duzo bo rzad (wszyscy) byl wlascicielem az tyle jak skrab panstwa w Polsce. To nie bylo zadna wybitnoscia. Brytania niewiele na tym zyskala.

  Autor powinien sie przygotowac, postudiowac dane ekonomicze. Tylko historia brytyjskeigo dlugu publicznego wskazuje ze cudu nie bylo. Thatcher zaczela epidemie zadluzania.
 • 2013-04-08 23:26 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  axiom1 - niech Pan poda źródła tych rewelacji. Bo taki np Witold Orłowski do którego , jeśli chodzi o tematykę związaną z szeroko pojętą ekonomią, mam większe zaufanie niż do anonimowego komentatora na forum Polityki, pisze tak: "Objęła rządy w kraju, który od czasów wojny zajmował ostatnie miejsce w Zachodniej Europie pod względem wzrostu gospodarczego, kraju paraliżowanym nieustannymi strajkami, gnębionym przez inflację, z gospodarką zdominowaną przez państwo (tak!), z terroryzującymi polityków wszechmocnymi związkami zawodowymi. Kraju nazywanym wówczas "chorym czlowiekiem Europy". http://witoldorlowski.natemat.pl/57201,margaret-thatcher
 • 2013-04-08 23:28 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  i dalej w tym samym artykule: "Zaaplikowała kurację bolesną, ale skuteczną. Niezależnie od tego, jak dziś oceniamy neoliberalną politykę gospodarczą, wtedy była właściwą odpowiedzią na problemy Wielkiej Brytanii".
 • 2013-04-09 07:09 | axiom1

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Wcale nie musisz mnie ufac. Morzesz wierzyc w polska bajke o wszystkim w tym w bajke o Tchatcher. W Brytani rozwalala zwiazki zawodowe a w Polsce je popierala. Popierala Walese bo glupkiem latwiej manipulowac.

  Rzady Tchatcher podsumowalo wielu obiektywnych komentatorow i za jej zycia. Np. Naomi Klein w 'Doktrynie Szoku'. Przypomne ze Tchathcer zoatala odsunieta od wladzy po przez rebelie w parti konserwatystow. Nawet oni nie byli zadowoleni.
 • 2013-04-09 08:40 | karol

  zero...

  Margaret Thatcher ?
  Osoba która spowodowała dzisiejszy kryzys w Europie, jest jego twórcą.
  Rodzaj męski nie przez przypadek, kobiety w niej było 0,1 procenta.
  Pozbawiła ludzi pracy i wywołała bezsensowną wojnę.

 • 2013-04-09 14:15 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  "Morzesz wierzyc w polska bajke o wszystkim w tym w bajke o Tchatcher"

  A przecież równie dobrze mógłbym wierzyć w te bajki, które Ty opowiadasz. Prawda?

  Margaret Thatcher popierała Wałęsę, żeby osłabiać ZSRR.
  Dlaczego jako przykład obiektywnego komentatora wskazujesz Naomi Klein? Przecież wiadomo, że jej poglądy są wyraźnie lewicowe.

  Zdaniem większości ekonomistów, dzięki polityce Margaret Thatcher UK może pochwalić się dziś nowoczesną gospodarką odporną na kryzys dużo bardziej niż np gospodarka Francji. Oczywiście związkowcy i pracownicy restrukturyzowanych gałęzi przemysłu mają powody aby oceniać ją krytycznie, ale generalnie Wielka Brytania na jej rządach zyskała.

  Jakie ma znaczenie w jaki sposób odsunięto ją od władzy? Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w.. Skoro było tak strasznie, jak twierdzisz, to dlaczego Brytyjczycy ją wciąż wybierali? I dlaczego podobnego sukcesu nie udało się osiągnąć nikomu wcześniej ani później?
 • 2013-04-09 15:31 | axiom1

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Klain opisuje fakty i widac ze ci to przeszkadza. Mity i opine oszolomstwa i medialne klamstwa na pewno ci lepiej sluza.

  Poczytaj dlaczego Tchatcher zostala odsunieta od koryta w 1990, przez jej partie konserwatystow. **http://en.wikipedia.org/wiki/Conservative_Party_(UK)_leadership_election,_1990

  Prasa brytyjska pokazuje jak ludzie w Brytani swietuja ze Tchatcher zmarla. A w Polsce jedna opinia, jednego oszoloma,...

  Pytalem kiedys czlonka parti konserwatystow dlaczego popierali Walese. Bo glupkiem latwiej manipulowac bylo jego odpowiedzia.

  Juz sie nawet smiac nie warto z fantastycznych teori o rzekomym obalaniu komuny, oslabieniu ZSRR o wsparciu Tchatcher, swietego papierza i jeszcze swietszego Reagana. Miej troche szacunku. Polityka byla kiedys powaznym tygodnikiem.
 • 2013-04-09 17:35 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Klein może i opisuje fakty, ale interpretuje je z punktu widzenia wyznawanej przez siebie ideologii. To mi nie przeszkadza. Niech pisze co jej się żywnie podoba. Możesz traktować to co Naomi Klein napisze jako jedynie słuszne prawdy, zaś profesorów ekonomii nazywać oszołomami. Nic mi do Twoich sympatii i antypatii.

  "Prasa brytyjska pokazuje jak ludzie w Brytani swietuja ze Tchatcher zmarla"
  To oznacza, że nie tylko w Polsce można spotkać się z chamstwem i prostactwem.

  "Pytalem kiedys czlonka parti konserwatystow dlaczego popierali Walese"
  A kogo mieli popierać? Jaruzelskiego i stan wojenny?

  "Juz sie nawet smiac nie warto z fantastycznych teori o rzekomym obalaniu komuny, oslabieniu ZSRR o wsparciu Tchatcher, swietego papierza i jeszcze swietszego Reagana."

  http://www.polityka.pl/historia/1523995,1,margaret-thatcher-wobec-polski.read


 • 2013-04-09 20:17 | Jerzy z O.

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Przy okazji śmierci Margaret Thatcher,świeć Panie nad Jej duszą!, przypomniał mi się dymek z rysunku Andrzeja Mleczki: "Robinie, ten dureń znowu obrabował biednych i rozdał bogatym !". Nie ulega wątpliwości, że Thatcher i Reagan kładli, w latach swoich rządów, podwaliny takiego liberalnego kapitalizmu, który "zaowocował" dopiero po 20 latach kryzysem permanentnym. Przy czym, w swoim zadufaniu i arogancji byli nie do przebicia w latach osiemdziesiątych XX w., dopiero ich mentalne dzieci, prezesi z upadających amerykańskich banków prześcignęli swoich politycznych mistrzów
 • 2013-04-09 20:24 | Janina Nowicka

  Analfabeta

  Koleś, zainwestuj może na początek w słownik ortograficzny. To jest forum "Polityki", a nie "Faktu".
 • 2013-04-09 21:23 | Alice_

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  rzewne gadki, tak naprawdę to mogą ją ocenić Brytyjczycy - a oni tańczą na ulicach, może mimo wszystko to lekka przesada, bo to jednak śmierć, ale na pewno nie była świetlaną postacią
 • 2013-04-09 21:40 | kaesjot

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  To jest Twój wkład merytoryczny do dyskusji ?
  A może axiom1 jest dyslektykiem jak niejaki parker, któremu to dzieci złośliwie wyłączyły automatyczne poprawianie błędów w Wordzie ? ( sprawdź to na blogu red. Szostkiewicza ).
 • 2013-04-09 21:59 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Nie wszyscy tańczą. Ktoś w końcu na nią głosował skoro wygrywała wybory trzy razy z rzędu.
  Na pewno była postacią nietuzinkową. Polityka przez nią prowadzona budziła kontrowersje i pewnie długo jeszcze jej oceny pozostaną skrajne.
 • 2013-04-10 00:03 | Rostowski, Bielecki, Orłowski....

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  - ludzie ludziom zgotowali ten los.
 • 2013-04-10 03:14 | Podszeregowy

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Thatcher położyła podwaliny, aby cała Wielka Brytania stała się wyspą Jersey. Prosperity i postęp oparła na spekulacjach bankowych i giełdowych. Efekty takiej polityki gospodarczej powoli teraz zaczynają wyłazić.
  Z drugiej strony była ona wielkim wrogiem zjednoczenia Niemiec, obawiając się dominacji niemieckiej nad brytyjską. Gdyby udało jej się zrealizować ten opór osiągnęła by wynik odwrotny do zamierzonego przez nią celu. Gospodarka Niemiec zachodnich została bardzo obciążona zobowiązaniami wobec byłego państwa i obywateli NRD. Przez to połączenie w Niemczech powstał dług w wysokości na dzien dzisiejszy 2 bln Euro, którego przedtem nie było. Pani Thatcher swoim uporem doprowadziła by do jeszcze większego zmarginalizowania Wielkiej Brytanii.
 • 2013-04-10 08:51 | bill

  Stary Marks miał rację...

  Walka klas nigdy się nie skończy. Pracodawca i pracobiorca zawsze będą po przeciwnej stronie barykady. Choćby nie wiem co, nie wiem jak. Nawet pracownik mega wykształcony z doktoratem /a nie jak kiedyś robol przy tokarce/ będzie tylko pracownikiem , "złem koniecznym", a w takich krajach jak Polska, przepraszam za określenie, dymanym na całego. W myśl zasady - nie sztuka zrobić, sztuka sprzedać. Thatcher to chyba rozumiała i propagowała myśl "szkoły austriackiej" gdzie każdy człowiek jest przedsiębiorcą. Tyle że to utopia. Nawet jak by wszyscy założyli swoje firmy, to ostatecznie i tak większość z nich upadnie i wróci zasada Pareto 80/20 - 80% będzie szukało pracy u 20%. No i te 20% będzie mogło bezkarnie dymać te 80% w imię tzw. maksymalizacji zysku. Kółko się zamyka. Amen
 • 2013-04-10 10:26 | informatorka

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Bardzo dobre jest powiedzenie .... o umarłych mówimy tylko dobrze, albo wcale.....Jeszcze sąyszałam inne stwierdzenie.... na jakikolwiek temat, najwięcej ma do powiedzenia ten, kto się na tym wogóle nie zna... i coś w tym jest z prawdy. Pani była Premier jaka by Ona nie była w przeszłości dzisiaj przez jednych jest wspominana dobrze,przez innych gorzej. Nigdy nikt nikomu nie dogodzi. Rządziła tyle lat i jakoś było,a w tej chwili nie ma co wywlekać tego co było,a już nigdy nie wróci.Kobieta nie żyje i należałoby wszystko inne pominąć milczeniem.Ale to moje zdanie,nie wszyscy muszą się z tym zgodzić.W Polsce też kolorowo nie jest,a wszyscy jakpoś żyją,bo muszą. Niestety. Podobnie było za rządów Pani Thatcher.
 • 2013-04-10 11:34 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Tylko czy pozostając przy gospodarce opartej na przemyśle ciężkim i podatkach, których stawki sięgały 95% poziom życia w Wielkiej Brytanii byłby obecnie taki jak teraz?
  Sytuację gospodarczą i społeczną przed dojściem Margaret Thatcher do władzy obrazuje m. in. eksplozja punk rocka na wyspach. Czy kiedykolwiek wcześniej lub później tak buntowniczy nurt, w sposób niezwykle agresywny wyrażający frustrację wywołaną brakiem jakichkolwiek perspektyw, zagościł w kulturze popularnej?

  Oczywiście, że na obecny kryzys ma wpływ giełda i nieprawidłowości z nią związane. Ale nie ulega wątpliwości, że UK i USA na tym kryzysie nie ucierpiały tak bardzo jak inne państwa. Inaczej jest w Hiszpanii czy Grecji w której przez dłuższy czas prowadzono całkiem inną politykę gospodarczą.
 • 2013-04-10 14:19 | Michal

  Re:Margaret Thatcher - tance nad grobem

  Dwie kwestie chcialbym tutaj poruszyc:
  Po pierwsze - Przestanmy upracie nazywac kraj ktorego premeirem byla M. Thatcher wlk. Brytania bo wielka nie jest a sam nazywa sie powszechnie Zjednoczonym Krolestwem.

  Po drugie i najwazniejsze - Postac M. Thatcher jest o tyle dla nas inna niz dla wyspiarzy, ze wspierala ona nasza opozycje demokratyczna, oslabiajac tym samym sowietow(choc czesto dochodzilo do paranoi gdy wspierala rzady w RPA) a u siebie gnebila robotnikow i rozbijala spoleczenstwo jako zywy organizm. Dala poczatek zludnej wierze w system bankowy i bogaceniu sie bogatych.
  Dzis na wyspach odbywa sie wielki karnawal po jej smierci, w miastach i miasteczkach ludzie pija z radosci na ulicach, jedynie obecny rzad i pompatyczna monarchia staraja sie to zatuszowac.
 • 2013-04-10 15:39 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  "obecny rzad i pompatyczna monarchia staraja sie to zatuszowac"

  nie dziwota, że wstydzą się za poziom kultury własnych obywateli
 • 2013-04-10 16:03 | Anonim234

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Mam temat dla prawdziwych dziennikarzy. Dlaczego moderatorzy gazet są stronniczy i wypisują jadowite komentarze i obelgi ? Popiszcie się dziennikarze. Nie odkryłem "Ameryki".
 • 2013-04-10 18:45 | Michal

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  ludzie sie ciesza na wiesc o smierci tyrana - po co w to kulture mieszac?
 • 2013-04-10 21:37 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Tyrana nie wybiera się trzykrotnie w demokratycznych wyborach.

  "po co w to kulture mieszac?"
  kultury właśnie zabrakło
 • 2013-04-11 08:22 | Ren

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Nie wiem czy błędy ortograficzne rzeczywiście powinny być tu tematem dyskusji. Nie patrzmy na opakowanie, a raczej na zawartość. Osobiście jestem zawiedziona ze Polityka bardzo stronie przedstawiła obraz Thatcher. Ale czego ja mogę się spodziewać skoro nawet publiczna telewizja nie potrafi być obiektywna.
 • 2013-04-11 12:03 | Michal

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Hitler tez doszedl do wladzy w demokratyczny sposob
 • 2013-04-11 14:06 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Z tym że legitymacja do sprawowania władzy przez Margaret Thatcher była odnawiana co 4 lata. Nikt nie zmuszał Brytyjczyków do znoszenia jej władzy. Wybierali ją w demokratycznych wyborach, stąd wniosek, że chcieli, aby nimi rządziła. Widzisz różnicę?
 • 2013-04-11 19:06 | Michal

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Chyba kolega nie widzi roznicy pomiedzy tym, ze MT odeszla, sromotnie odsunieta od wladzy przez wlana partie, a H do konca mial ogromne poparcie w swoim narodzie pomimo oczywistej kleski.
  Od kilku dni piosenka 'Ding Dong! The Witch Is Dead' osiaga szczyty popularnosci na angielskich listach przebojow - to tez o czyms swiadczy.
 • 2013-04-11 20:09 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Świadczy to o tylko o tym, że Margaret Thatcher nie jest już popularna. Jednak to jej Brytyjczycy zawdzięczają to, że nie muszą wyjeżdżać zagranicę do pracy na zmywaku, za to w poszukiwaniu takiego zatrudnienia obcokrajowcy przyjeżdżają na Wyspy.
  Uważasz, że w latach 80-tych chcieli być tyranizowani? Przecież inaczej nie wybieraliby jej trzykrotnie na stanowisko premiera. Mogli w końcu podziękować jej już po pierwszej kadencji i wybrać lewicę.
  Abstrahując od tego, że to porównanie bardzo nie na miejscu i mocno na wyrost, Niemcy po dojściu Hitlera do władzy takiej możliwości nie mieli. Wtedy mogli go już tylko popierać.
 • 2013-04-11 21:56 | Antykomunista

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Dlaczego kocham Panią Margaret Thatcher?

  No właśnie, młodzież pewnie nie zrozumie. Nie kocham Jej za jej poglądy, bo są mi one trochę obce. Nie kocham Jej za Falklandy, bo w ogóle mnie nie obchodzi, czy tam jest ropa. Ja Ją kocham za co innego...

  Był sobie piękny rok 1988. W listopadzie tegoż roku Ona postanowiła przyjechać do Polski. 2 listopada 1988 r. doszło nawet do Jej spotkania z premierem Rakowskim a następnie z generałem Jaruzelskim. Wtedy gówno mnie obchodziło o czym Pani premier rozmawia z pewnym generałem i premierem, który nb. nie był moim premierem. Mnie interesowało wtedy co innego...

  Jak słusznie podejrzewaliśmy „czerwoni” coś pewnie wymyślą. „Czerwonymi” nazywało się wtedy tzw. „lewicę” która lewicą była tylko z nazwy. Oni to wymyślili...
  Z całej Polski ściągnięto wszystkie towary i rzucono je do sklepów w Warszawie. Czerwonym chodziło o dwie rzeczy: żeby cały świat się dowiedział, że w Polsce sklepy są pełne (bo przecież dziennikarze byli tylko w Warszawie, nikt nie sprawdzał zadupia) i żeby tłumy przeciwników komuny nie witały zbyt żywiołowo Pani premier na Okęciu i Żwirkach takoż Wigurach. Udało się to czerwonym całkowicie. Co do sklepów pełnych towaru to można to sprawdzić tu:
  http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/51,53662,11065962.html?i=6
  Ja wtedy poszedłem sobie z rana po chleb na halę Kopińską i co widzę? Lodówki rzucili! Natychmiast poleciałem po kasę i wózek, a w tym czasie zadzwonił telefon. To kolega z Powiśla poinformował, że tam u nich rzucili pralki i że już stoi we kolejce i czeka tylko na pieniądze. Zdążyłem! Pieniądze na pralkę dowiozłem, lodówkę do domu dostarczyłem (za pomocą pożyczonego wózka) a obecnym sympatykom SLD mam do dodania jedno: czy Wy w ogóle wiecie co to znaczy słowo „rzucili”?

  Ja tę lodówkę „Snajge” mam do dzisiaj na działce, chodzi bez przerwy. BTW, sowiecki sprzęt jest nie do zdarcia, to nie to co obecna chińszczyzna. Mam też np. sowiecki tzw. „prostownik”. Czy młodzi obywatele III RP w ogóle wiedzą, że takim sowieckim prostownikiem można odpalić samochód, który w ogóle nie ma akumulatora? Wystarczy tylko przełączyć się na tzw. „zariad”. Władza radziecka uwzględniała bowiem Syberię w swojej produkcji, więc sprzęty były uniwersalne.

  BTW, dzięki Pani Margaret Thatcher udało mi się wyłudzić od czerwonych pralkę i lodówkę. Kosztowało mnie to wtedy jakieś 100 $, to była wówczas jakaś półroczna pensja. Wówczas była to kwota bardzo łatwa do zdobycia, ale wspomniane sprzęty kosztowałyby z 10 razy więcej gdyby nie wizyta pewnej Pani Premier. W zakupach pomogła mi właśnie Pani Margaret T.

  I za to właśnie Ją kocham!
 • 2013-04-12 10:52 | MacBlacker

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Była najlepszym politykiem od czasów Churchilla - może nawet lepszym.
 • 2013-04-12 12:08 | @Marcell

  Prawda o dziedzictwie P. Thatcher

  W. Brytania ma dzis wirtualna gospodarke oparta na spekulacjach finansowych i zaciaganiu nowych dlugow na splacenie starych. To jest taki Cypr, tyle ze kilkadzisiat razy wiekszy... :-(
 • 2013-04-12 12:15 | @Marcell

  W. Brytania to taki Cypr-bis, tyle ze znacznie wiekszy!

  W. Brytania tylko pozornie wyszla za rzadow P. Thatcher z kryzysu spowodowanego utrata kolonii w latach 1960tych. Jak to slusznie zauwazyl 'podszeregowy', P. Thatcher położyła podwaliny pod to, aby cała Wielka Brytania stała się wyspą Jersey albo tez Cyprem (Cypr to przeciez tez byla kolonia brytyjska), a zludzenie prosperity i postępu oparła ona na spekulacjach bankowych i giełdowych. A efekty takiej polityki gospodarczej opratej na spekulacjach i dlugach zaczynają wlasnie wyłazić. Wystarczy np. sprawdzic, np. na stronach CIA, jakie zadluzenie ma dzis Zjednoczone Krolestwo.
 • 2013-04-12 12:20 | @MacBlacker

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013).

  Stalin byl jeszcze lepszym politykiem niz Churchil. I co z tego?
 • 2013-04-14 13:25 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  A jednak ta "wirtualna gospodarka" (inna nazwa to gospodarka oparta na usługach) nie potrzebuje unijnej pomocy, w miarę dobrze radzi sobie w dobie kryzysu. Jeszcze niedawno w poszukiwaniu pracy zjeżdżali tam masowo ludzie z całego Świata, natomiast teraz jakoś nie słychać, żeby Brytyjczycy wyjeżdżali tłumnie zagranicę w poszukiwaniu pracy na zmywaku.

  Poziom zatrudnienia w UK jest rekordowy.
  http://forsal.pl/artykuly/655198,zatrudnienie_w_wielkiej_brytanii_osiagnelo_najwyzszy_poziom_w_historii.htm

  Więc wcale nie jest tam tak źle :)
 • 2013-04-14 13:45 | Marcell

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  W wyniku działań Margaret Thatcher gospodarka UK została oparta na usługach. Zarzucono natomiast niewydolny i pozbawiony przyszłości przemysł ciężki. Dzięki temu obecnie Brytyjczycy mają rekordowy poziom zatrudnienia.
  http://forsal.pl/artykuly/655198,zatrudnienie_w_wielkiej_brytanii_osiagnelo_najwyzszy_poziom_w_historii.html

  "W roku budżetowym rozpoczynającym się 1 kwietnia dług publiczny ma wzrosnąć do 85 proc" http://biznes.pl/wiadomosci/swiat/w-brytania-budzet-na-2013-r-wzrost-gospodarczy-o-p,5449481,news-detal.html
  Zauważ jednak, że Margaret Thatcher nie rządzi od 23 lat. Trudno ją obwiniać za rozmiar obecnego zadłużenia tym bardziej, że z tego co wiem, rządzący w międzyczasie socjaliści zasadniczo wprawdzie nie zmienili wytyczonego przez nią kursu, stale jednak zwiększali wydatki z budżetu.
 • 2013-04-17 12:14 | Etyk

  Re:Margaret Thatcher (1925-2013). Przeczytaj wspomnienia

  Zjednoczone Krolestwo w roku 2013 przypomina Polske w roku 1973 - niby wszystko jest OK, ale to jest zycie na kredyt...
  "The British public debt is the total quantity of money borrowed by the Government of the United Kingdom at any one time through the issue of securities by the British Treasury and other government agencies.
  As of Q4 2012 the national debt amounted to £1,347.4 billion, or 88.7% of total GDP. On February 23, 2013 it was reported that Moody's had downgraded UK debt from AAA to Aa1".
  Tlumaczenie: Brytyjski dług publiczny jest to łączna ilość pieniędzy pożyczonych przez rząd Zjednoczonego Królestwa w drodze emisji papierów wartościowych przez Skarb brytyjskiego rządu i inne agencje rządowe.
  W czwartym kwartale roku 2012 dług publiczny wyniósł £1347400000000, lub 88,7% całkowitego PKB Zjednoczonego Królestwa. W dniu 23 lutego 2013 r. odnotowano, że Moody obniżyła rating Zjednoczongo Królestwa z AAA do Aa1 ".
  en.wikipedia.org/wiki/United_Kingdom_national_debt