Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

(13)
2013-04-30 15:51 | mnizinska
Dlaczego Polki rodzą coraz mniej dzieci? Nie chcą zakładać rodziny, czy mają obawy?
Na ten temat będzie można porozmawiać już 9 maja o18.00 podczas kolejnego spotkania z cyklu Akademia PWN: wiedza na łączach w Skwerze – Filii Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 60a. Inspiracją do podjęcia rozmowy na ten temat jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka Współczesne Społeczeństwo Polskie pod redakcją Anny Gizy i Małgorzaty Sikorskiej. W dyskusji udział wezmą obie wymienione Panie oraz inni goście: socjolożka, feministka i publicystka - dr Julia Kubisa, socjolog, badacz zmian obyczajów w kulturze zachodniej prof. dr hab. Tomasz Szlendaka. Rozmowę poprowadzi Jacek Żakowski. Spotkanie będzie transmitowane na żywo w serwisie www.wiedza.pwn.pl.

A Waszym zdaniem, co mógłby zrobić Rząd, żeby zwiększyć przyrost naturalny w Polsce?
 • 2013-05-01 05:05 | Etyk

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  Znieść bezrobocie oraz podwyższyć płace i zasiłki, a wtedy dzici będą się rodzić niemalże jak w PRLu!
 • 2013-05-01 16:44 | jareki

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  Problem spadku dzietności w Polsce (i w innych krajach europejskich) jest równie ważny i brzemienny w różne konsekwencje (społeczne, polityczne, ekonomiczne), co złożony. Część z przyczyn tego zjawiska wyłożyła Ewa Wilk w bardzo jednostronnym i seksistowskim artykule pt. "Beznadziejni". Tytuł jest właściwie jedynym elementem tego artykułu, który od biedy mógłby się obronić. Być może rzeczywiście jesteśmy beznadziejni, my Polacy, polscy mężczyźni. Ale równie beznadziejne jest państwo, które toleruje bezrobocie, rozwarstwienie ekonomiczne, pauperyzację całych grup społecznych. Beznadziejna jest sfeminizowana polska szkoła, która nie uczy nie tylko empatii, partnerstwa, negocjowania i zawierania kompromisów, lecz także odwagi, nonkonformizmu i odpowiedzialności, czyli tego, czego zdaniem pani Wilk brakuje polskim mężczyznom. W rezultacie mamy zniewieściałych, szmatławych mężczyzn, a przed wszystkim społeczeństwo, które nie umie ze sobą współpracować w niczym poza destrukcją. Nie umiemy szanować racji, potrzeb i uczuć innych ludzi, w domu, pracy, na ulicy, w lokalnej społeczności. W takich warunkach nie może być partnerstwa. Beznadziejne są także Polki, które pani Wilk próbuje gloryfikować i zdejmować z nich odpowiedzialność za spadek dzietności. Zarówno te bezwolne, pasywne i pozbawione ambicji odpowiedniki tak pogardzanych przez Ewę Wilk polskich samców, jak i te "nowe Polki", znane już z Zachodu "chude suki", wyprane z empatii, kobiecości, egoistyczne i agresywne, chorobliwie ambitne i "zorientowane na karierę". Nie chcą dzieci, bo mają obawy? Nie chcą zakładać rodziny, bo nie mogą polegać na mężczyznach? Wolne żarty! Nie chcą dzieci, bo to wyłącza z aktywnego życia na jakiś czas, źle wpływa na urodę, bo zakłada łańcuch na szyję, czyni życie mniej wygodnym i zmusza do niechcianej kooperacji z jakimś samcem, którego potrzebują co najwyżej na noc (o ile w ogóle).
  Zatem wszyscy jesteśmy beznadziejni i za cały ten bałagan zapłacimy na starość. A tu i teraz umiejmy się przynajmniej do tego przyznać i nie pokazujmy oskarżycielskim paluszkiem na osobników o odmiennych od naszych cechach płciowych.
 • 2013-05-01 18:46 | Ciekawy kraj

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  @jareki - dobry komentarz, dodalbym jeszcze jedna rzecz, wlasciwie dzis niezauwazalna, bo wszyscy w niej zyjemy, nia oddychamy: nasza aktualna (polska) kapitalistyczna rzeczywistosc.
 • 2013-05-02 04:36 | Etyk

  Dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  Mysle, ze Jarek wyraźnie napisał to samo co ja i ty, 'ciekawy kraj' - winna jest tu głównie nasza aktualna (polska) kapitalistyczna rzeczywistość, czyli przede wszystkim wysokie bezrobocie, niskie płace oraz brak pewności zatrudnienia, co powoduje ową zapaść demograficzną, zwalaną przed feministki na Bogu ducha winnych mężczyzn. Beznadziejne jest także obecne państwo polskie, które toleruje bezrobocie, rozwarstwienie ekonomiczne, pauperyzację całych grup społecznych etc. Reszta to tylko skutki tej tragicznie nieudanej transformacji sprzed 23 lat... :-(
 • 2013-05-02 19:01 | wnukmarek

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  Niby nie ma co wierzyć w spiskowe teorie, ale pamiętam jak dobre 20 lat wstecz mówiono (min Wałęsa, Nowina- Konopka i inni), że w Polsce wystarczy 20 mln obywateli i do tego pewne siły zmierzają. A przyrost naturalny był jeszcze dodatni i nic nie zapowiadało zapaści demograficznej. Widać jednak, że rządzący obecnie jakby realizowali to co wówczas głoszono.
 • 2013-05-03 12:08 | Etyk

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  Do KSJ: Zgoda. Mysle, ze tu jest i cynizm, i brak kompetencji. :-( A media 'mainstreamowe' sa przeciez zawsze na uslugach rzadzacych elit! Tak bylo w II RP, w PRLu, a wiec tez jest i w III-IV RP!
  Do Wnuka: Ale jak to pogodzic z dazeniem biznesu do zwiekszenia ilosci konsumentow? Przeciez w USA mowi sie o amnestii dla nielegalnych imigrantow, a w Australii wladze wrecz toleruja nielegana imigracje. Czyzby wszyscy przeciwko nam?
 • 2013-05-03 19:21 | wnukmarek

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  @ Etyk

  Ja tylko odnoszę się do tego co przed laty mówiono i wcale nie znaczy, że mam takie poglądy, ale jest tu jakaś zbieżność. Obok konsumentów jest jeszcze tania siła robocza. Sprawa jest ciekawa, bo w UK Polki, z tą samą mentalnością i obyczajowością co w kraju, rodzą (dzietność ok 2,5), tymczasem u nas dzietność ok 1 z tendencją do dalszego spadku. Polityka socjalna, demograficzna, pracy oraz płace i bezrobocie to proste przełożenie na wskaźniki urodzeń, dalsza dyskusja jest więc chyba zbędna. A ci, którzy głoszą, że to taka moda, czy feministki dopatrujące się zniewieściałości i nieodpowiedzialności mężczyzn, to brednie i szukanie usprawiedliwienia dla złych działań i braku perspektywicznego patrzenia przez rządzących.
 • 2013-05-04 03:20 | Etyk

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  Do Wnuka
  Zgoda, polityka socjalna, demograficzna, pracy oraz płace i bezrobocie mają proste i bezpośrednie przełożenie na wskaźniki urodzeń, a więc dalsza dyskusja jest więc chyba zbędna, gdyż fakty są tu wrecz jednoznaczne - Polki w UK czy też np. Australii, z tą samą mentalnością i obyczajowością co w kraju, rodzą tam na potęgę. Zaś poglądy tych, którzy głoszą, że to taka moda na nierodzenie, czy też feministek dopatrujących się wszedzie winy mężczyzn, to są zwykłę brednie i szukanie usprawiedliwienia dla złych działań i braku perspektywicznego patrzenia przez rządzących.
  Pozdr.
 • 2013-05-04 09:18 | kaesjot

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  No i to wszystko na temat - za co się nie chwycisz, jakiego tematu nie poruszysz zawsze konkluzja jest jedna i ta sama - NIEKOMPETENCJA ELIT WŁADZY !!!
 • 2013-05-07 05:45 | Etyk

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  A ta niekompetencja elit wladzy to takze wynik tragicznie nieudanej transformacji, zaczetej w roku 1989. Elity PZPRowskie, choc dalekie od idealu, wyraznie gorowaly nad obecnymi (porownajmy chocby Jaruzelskiego z Komorowskim albo Rakowskiego z Tuskiem czy tez Cyrankiewicza z Kaczynskimi), ktore sa jeszcze gorsze niz snacyjne, ktore, jak to dobrze wiemy, doprowadzily Rzeczpospolita do calkowitej kleski... :-(
 • 2013-05-07 20:05 | Luap

  Re:Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

  Wiem,ze Prawda w oczy kole-Polki maja coraz mniej dzieci bo ..... dobrobyt rosnie.
  Sprawdzcie:
  1.kraje z najmniejsza dzietnoscia:podpowiadam -w Google
  2.kraje te zrobily ,jesli chodzi o finansowanie dzietnosci,wszystko co Polki postuluja.Liczba dzieci maleje!!!
  3.Nie znam,podobnie jak wielu medrcow recepty na to!""
 • 2013-05-08 03:37 | autor

  Re:

  @zapaść demograficzną, zwalaną przed feministki na Bogu ducha winnych mężczyzn

  To akurat nie feministki zwalają zapaść na mężczyzn. Robi to "Polityka" na swoich łamach.