Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

KULTURA GŁUPCZE.

(14)
2013-05-12 11:44 | dziejek19421
Dzisiaj oglądałem program o obiecującym tytule. I wcale mnie nie dziwi podpis tego Pana "GŁUPCZE". Ja odniosłem wrażenie, że jest adekwatny do prowadzącego. Pomijając jego pytania. To dziwi mnie dobór uczestników tego programu. Pomijając nazwiska to uczestnictwo, mieniącego się wokal. i kompozytorem, mnie śmieszy. Natomiast Pani, którą reklamowano jako dyr. jakiejś szkoły, był wręcz ubliżający tematowi: MATURA. Pani dyrektor, która najwięcej starała się zabierać głos, nie potrafiła sklecić poprawnie jednego zdania. Kiedyś jak ja chodziłem do szkoły, to takie mówienie nazywano: "dukaniem, albo jąkaniem". Z takim mówieniem od razu było widać, że nie ma się najmniejszego pojęcia na dany temat. I to zresztą było widać po jej wypowiedziach. Dziwi mnie to, że jak do tej pory nikt w Polsce nie zwraca uwagi na kaleczenie języka polskiego. Podobno mamy jakichś fachowców typu. Bralczyk, Miodek. Ich to nic nie obchodzi> Oni mają tylko problemy z małą sprzedażą ich broszurek, które tak naprawdę nie mają nic wspólnego z dbaniem o poprawne używanie języka ojczystego. A to przecież oni powinni stać na straży: POLACY NIE GĘSI... To oni powinni tępić te wszystkie: nara, zara, "onlainy". Przecież już teraz trudno jest się porozumieć z młodzieżą. A co będzie za parę lat, gdy język polski stanie się zlepkiem skrótów? Mówiono coś o szkolnictwie i porównywano jego do zachodniego. Każdy słyszał, że dzwonią, tylko nie wie w, którym kościele. A prawda jest taka, że dzieci od czwartej klasy są kierunkowane według własnych zdolności i upodobań. I nie ma tam przypadkowych uczniów. I nie ma ucznia zdolnego na kierunku szewskim. I ci co się tak mądrzą nie wiedzą, że jak się na coś powołują, to trzeba ten temat zgłębić do końca. Tylko, że u nas jest regułą, że wszystkimi ważnymi tematami zajmują się dyletanci, którzy coś dukając, myślą, ze się na tym znają. I to jest tragedia tego NARODU... Szkoda, że nikt tego nie dostrzega...
  • 2013-05-12 12:09 | wladimirz

100% racji!!!

j.w.
  • 2013-05-12 13:14 | Sławomir Osiński

Re:KULTURA GŁUPCZE.

Przeczytaj proszę,jeszcze raz swój tekst pod kątem błędów stylistycznych i interpunkcyjnych(m.in.),a zrozumiesz,że nie powinieneś wypowiadać się na temat kultury języka.
  • 2013-05-12 13:54 | wnukmarek

Tę "Kulturę" słyszałem ostatnio z ust pewnego posła PO podczas posiedzenia komisji sejmowej. Ale autor wpisu powyżej, gorący orędownik PO i "pouczacz" tego nie komentuje. Zresztą mowa chyba była o języku mówionym, a nie pisanym. Widać powszechnie, że brak egzaminów ustnych, które zamienione na testy, czyni ogromne szkody w polszczyźnie mówionej i pisanej. Najlepiej to widać w sądach, gdzie starsi wiekiem prokuratorzy czy adwokaci biją na głowę młodych, z których rzadko który mówi ładnie, składnie i poprawnie. W polszczyźnie pisanej, szczególnie przez komputer jest możliwa korekta, bo bez niej wyszłoby, że półanalfabetyzm jest powszechny.
  • 2013-05-12 14:25 | dziejek19421

Z pewnością masz rację. Tylko, że mi chodzi o problem, a nie o beletrystykę. Dziwię się, że tego nie dostrzegłeś. Chodzi mi też o kulturę języka mówionego. Na którą nie zwróciłeś uwagi. I tu jest problem.
  • 2013-05-12 16:52 | zet

"Chodzi mi też o kulturę języka mówionego. "

Nastąpił jej zanik. Ale to nic dziwnego w kraju, w którym prawie nikt nic normalnie nie wykonuje, ale wyłącznie "walczy" z wrogiem. Poczynając od sportowców, którzy dawno przestali w swych dyscyplinach rywalizować /podobno szlachetnie/ z innym sportowcem a rozpoczęli walkę/bój/ o miejsce na podium. Strażak nie gasi ognia, lecz z nim "walczy". Pewnie dlatego z ognia udaje się coraz mniej przydatnych rzeczy uratować.Lekarz nie leczy chorego pacjenta, lecz zabiera się do "walki" z chorobą, co znacznie spowalnia wyzdrowienie. Tłumaczą zjawisko mutacją zarazków. Najbardziej widać efekty "walki" wśród polityków. Oni ze sobą nie rozmawiają, ale "walczą" na słowa. Nie słucha jeden drugiego lecz go przekrzykuje,nie rzadko wyzywa i ośmiesza.
    Zamykane są szkoły,kryzys demograficzny daje znać o sobie. Niech ktoś wskaże, ilu nauczycieli z likwidowanych szkół, wartościowych zawodowo/z udokumentowanym dorobkiem/, zwanych fachowcami,zostało dostrzeżonych i zamienili innych, którzy są słabo przygotowani do zawodu a uczących w placówkach, które funkcjonują. A przecież to dobrzy nauczyciele są strażnikami kultury i poprawnego zachowania, także mówienia.
  • 2013-05-12 17:52 | Sławomir Osiński

Masz rację.Jestem ,w obecnej sytuacji na scenie politycznej,gorącym zwolennikiem PO.Co do posła Rynasiewicza z PO (SZEF KOMISJI),stać mnie na to,żeby powiedzieć,że jest zwykłym ćwokiem i nie powinien być posłem na sejm.Co do języka mówionego i pisanego, czy nie uważasz,że pisze się tak jak się mówi i myśli?.Bo ja tak uważam i tak piszę.Przeczytaj swoje wpisy pod względem pouczania i zważ,że Ty też jesteś na tym forum kojarzony z pewną ,niechlubną formacją polityczną,mimo tego,że ci się do niej niewygodnie przyznać.
  • 2013-05-12 18:09 | dziejek19421

Nie wiem co cię skłania do stwierdzenia,że jestem zwolennikiem jakiejś formacji politycznej. Otóż: mam 71 lat i nigdy, powtarzam nigdy do żadnej partii nie należałem. Nikt z mojej rodziny, jak pamiętam nigdy do żadnej partii nie należał. Natomiast większość moich wujków i ciotek była w ruchu oporu. Wujek przeszedł całą batalię z armią Andersa, w stopniu kapitana. (Wańkowicz o nim pisze). A ty chcesz mi wcisnąć jakąś formację polityczną. Jest to z twojej strony nieuczciwe. Ale to już twój problem. I dziwię się, że wmawiasz mi jakieś pouczanie. Ja tylko pokazuję problem, z którym co poniektórzy się zgadzają. Ale to trzeba być wnikliwym obserwatorem i mieć miłość do polskiego języka. Przykro, ale u Ciebie tego nie widzę. Pisz i mów sobie jak uważasz. otoczenie Cię osądzi. Pozdrawiam.
  • 2013-05-12 18:19 | Sławomir Osiński

Bardzo Cię przepraszam,ale jeżeli jeszcze raz przeczytasz mój wpis,to zrozumiesz,że nie do Ciebie był adresowany.Chylę czoła przed Twoimi przodkami.Mój dziadek,babcia i matka w połowie września 44 z Warszawy via Pruszków znależli się w obozie pracy w Augsburgu.Mieli szczęście.

pozdrawiam.
  • 2013-05-12 19:34 | wnukmarek

@ Sławomir Osiński

Oczywiście to było do mnie. Jest różnica między językiem mówionym a pisanym, bo ten ostatni, zanim się napisze, można weryfikować, korzystać ze słownika etc. Z mówionym jest trudniej. Coraz więcej jest takich, którzy mimo wykształcenia, nie potrafią płynnie czytać. Te braki wywodzą się ze szkoły podstawowej i średniej. Coraz częściej średnie wykształcenie kojarzy mi się ze średnim pisaniem i średnim czytaniem. A co do mojej opcji politycznej to nie może nią być PiS, bo mój światopogląd się różni od pisowskiego i gowinowego, czyli do platformy mi jeszcze dalej, bo to zlepek kolesi chcących rządzić za wszelką cenę, nawet bez elementarnej kompetencji. Kaczyńscy nie mieli dobrej "ręki' do ludzi, ale dobór ministrów przez Tuska, to prawdziwy rekord świata w niekompetencji.
  • 2013-05-12 20:02 | dziejek19421

Masz rację. Bardzo Cię przepraszam. Zbyt pobieżnie przeczytałem twój wpis. Myślę, że przyjmiesz moje przeprosiny i dalej będziemy oceniać swoje wpisy. A tak na marginesie, to jestem emerytowanym muzykiem i proszę mi czasami wybaczy moje błędy stylistyczne i interpunkcyjne, za które się wstydzę. Jestem słuchowcem i rażą mnie te różne eee, yyy, aaa, przed każdym zdaniem. Co jest już w polskim języku plagą. I nikt z WAŻNYCH nie zwraca na to uwagi. Pozdrawiam...
  • 2013-05-12 22:00 | wladimirz

Masz pełną rację w kwestii jakości decyzji kadrowych Tuska!!!

>Kaczyńscy nie mieli dobrej "ręki' do ludzi, ale dobór ministrów przez Tuska, to prawdziwy rekord świata w niekompetencji.<
    Co więcej - Tusk trwa przy tych swoich kompletnie nietrafionych decyzjach, niezależnie od kolejnych kompromitacji i żenujących przejawów niekompetencji!!!
    I ta nieodpowiedzialność przenosi się w dół - niekompetentni i nieodpowiedzialni dyletanci podobnymi sobie obsadzają swoje otoczenie i podległe stanowiska(ryzyko dla nich żadne!), i to trwa i się nasila bo trwają układy persownalne, które to zrodziły!!! :-(((
  • 2013-05-13 11:57 | ICD Academy

Symposium on Cultural Diplomacy in Italy

Symposium on Cultural Diplomacy in Italy
    "Italian Cultural Diplomacy & North-South Relations within the EU"
    (Rome; June 12th – 14th, 2013)
    The Symposium is hosted by the Honorable Francesco Rutelli, President of the ICD
    www.italy-culturaldiplomacy-conference.org

Italy’s vast artistic and cultural heritage has allowed the country to use Cultural Diplomacy highly effectively as a foreign policy tool since its unification in the Eighteenth Century. As one of the founding member states of the European Union, Italy has typically been a key mediator in political and economic negotiations regarding integration within Europe. It has been called upon once again to take on this role during the current state of severe economic and political crises throughout the region.

The Symposium on Cultural Diplomacy in Italy will place emphasis on the ways in which the country has directly and indirectly used Cultural Diplomacy as a tool to improve its standing and relations with other countries, particularly with regard to its use of Cultural Diplomacy measures in past international negotiations, as well as the potential for its utilization in the future as a possible means of improving the financial state of the country.

Particular emphasis will be placed on the ability of successful Cultural Diplomacy tactics to ameliorate relations between Northern and Southern Europe in order to overcome the current economic and political crisis, as well as on how Cultural Diplomacy could be used internally to alleviate the long-standing Italian North-South Divide.

Symposium Locations
    Based in Rome, the Conference will be hosted at a number of important political, historic, and cultural locations across the city, and will consist of excursions to the country's top institutions and landmarks. Featured locations during the Conference will include: the Italian Parliament, the Italian Foreign Ministry, The Dante Alighieri Society, the European Commission in Rome, the Coliseum, Sistine Chapel, and Vatican City, in addition to various foreign embassies and governmental institutions.

Symposium Participants »
    Participation in the Conference is open to governmental & diplomatic officials, academics, artists, journalists, civil society practitioners, private sector representatives, human rights activists, historians, young professionals, and students, as well as other individuals interested in Italy, Europe, international relations, global politics, and related fields from across the world.

Symposium Speakers »
    Speakers during the Conference will include leading dignitaries, heads of state, ministers, politicians, diplomats, academics, authors, human rights activist, journalists, authors, and artists, as well as figures and experts from international politics, economics, the cultural sector, diplomacy, and civil society and private sector representatives from around the world. These speakers will include a large number of individuals from the ICD Advisory Board. To learn more about the ICD Advisory Board, please click here.

Speakers for the Symposium include:
    • Adele Chatfield Taylor - President and CEO, American Academy in Rome
    • Antonio Paolucci - Director, Vatican Museum; Former Minister of Culture of Italy
    • Alessandro Masi - Secretary General, Società Dante Alighieri
    • Amb. Bruno Bottai - President, Società Dante Alighieri
    • Emmanuele Emanuele - President, Fondazione Roma; President, Fondazione Mediterranea
    • The Hon. Francesco Rutell- Former Deputy Prime Minister of Italy; Former Mayor of Rome
    • Franco Frattini - Former Minister of Foreign Affairs of Italy
    • Giovanna Melandri - President, MAXXI Museum; Former Minister of Culture of Italy
    • Giovanni Puglisi - Dean, IULM University; Italy; President, Italian Commission UNESCO
    • Maurizio Fiorilli - Deputy General Attorney, Italian State
    • Paolo Baratta - President, the International Biennale, Venezia
    • Paolo Peluffo - Secretary General, National Committee for the National Unity Celebrations
  • 2013-06-02 10:00 | asia

Temat - dzieci. Wszystko pięknie, tylko panowie nawet nie poruszyli tematu rodziców, którzy kupują wszystko dzieciom po to, żeby mieć święty spokój, wysyłają do swojego pokoju - idź i nie przeszkadzaj, a mama w tym czasie ogląda trzeci serial, tata z kolegami poszedł na piłkę (z synem w życiu!). Moim zdaniem takich rodziców jest bardzo dużo, to nie praca odciąga ich od dzieci, im zwyczajnie nie chce się pojechać z dzieckiem na wycieczkę rowerową (lepiej niech włączy te durne bajki na zachodnich kanałach), po co czytać książeczki i tłumaczyć potem, o czym to było, skoro prościej zrobić "klik"???