Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Recenzja ebooka Bronisława Sroki - Harnaś

(1)
2013-05-14 09:33 | agnieszka32011
Bronisław Sroka żyłkę pisarską odkrył w wieku 20 lat, choć z zawodu ekonomista to z zamiłowania historyk. Był redaktorem naczelnym dodatku "Gilowicka Wspólnota" gdzie pisał żartobliwe felietony gwarą, m.in. "Pogodki ciotki Korduli". Opracował także „Słownik gwary gilowickiej”. Jest również autorem licznych publikacji prasowych zamieszczanych w regionalnym dwutygodniku „Nad Sołą i Koszarawą oraz powieści pt. „Harnaś” opisującej dramatyczne warunki bytowe ówczesnych mieszkańców góralskiej wsi, ciemiężonych przez dzierżawców dworów i ich sługusów.
Nie bez znaczenia jest też tytuł powieści, ponieważ Harnaś to tytuł dowodzącego gangiem rzezimieszków, nadawany przywódcom podhalańskich i karpackich zbójników, pochodzący z węgierskiego określenia hadnagy (porucznik, dowódca). Zbójnicy, a do nich należał główny bohater powieści Majcherek Talik, wbrew pozorom nie byli zwykłymi przestępcami i złodziejami posługującymi się morderstwem i kradzieżą dla pospolitego tylko rozboju. Mordu dopuszczali się z konieczności w obronie życia lub z zemsty na ciemiężycielach i prześladowcach. Mieli wysokie poczucie sprawiedliwości dlatego też konsekwentnie pozbywali się zwykłych morderców.