Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Gdzie najlepiej w Polsce uczą

(1)
Od pewnego czasu pojawiają się w mediach rankingi polskich uczelni oceniające różne aspekty ich działalności. Dotąd brakowało jednak rankingu porównującego wszystkie polskie uczelnie akademickie pod względem jakości uprawianej w nich nauki. Oto taka próba.
 • 2013-05-29 21:18 | Rolandas

  Indeks Hirscha

  Opisanie indeksu Hirscha jako cudownej metody oceniania pracowników naukowych jest trochę na wyrost. Problemem jest tu ocena na podstawie ilości cytowań. Ciężko jest porównywać naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami nauki. W niektórych dziedzinach powstają tysiące publikacji rocznie a w innych setka albo dwie i jak łatwo się domyślić ilość potencjalnych cytowań dla publikacji jest mocno zależna od ilości wszystkich publikacji w danej dziedzinie. Choć ciężko o takie narzędzie statystyczne, które by dobrze oddawało rzeczywistą wartość nauki.
  Osobną kwestią pozostaje sens oceniania całych uczelni. Dla mnie wyniki tego rankingu są bezwartościowe. Oceniane w ten sposób powinny być zespoły badawcze bo w takim przypadku ta ocena niesie za sobą sensowną informację. Ocena po indeksie Hirscha jest przydatna dla osób, które szukają zespołu badawczego dla siebie (w określonej przez siebie dziedzinie naukowej) a wynik całej uczelni nie jest dla niego przydatny bo nie będzie prowadził badań na całej uczelni tylko w konkretnym zespole. Druga sprawa jest taka, że ocena całościowa jest korzystna dla tych co się w pracy badawczej nie wysilają bo ich w tym rankingu nie widać a czasem mogę się nawet pochwalić, że robią badania na prestiżowej uczelni.
  I na koniec ciekawostka.
  Gdyby w tym rankingu uwzględnić dorobek prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego (pracuje w Carnegie Mellon University w USA)to zająłby on 3 miejsce w tym rankingu bo jego indeks Hirscha jest równy 123 (źródło: http://www.cmu.edu/maty/matyjaszewski/cv.html). A jeżeli wziąć po uwagę indeks zmodyfikowany to jego hm wynosi ponad 4 i dystansuje on wszystkie polskie uczelnie. I niech to świadczy o poziomie nauki uprawianej w Polsce.