Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ćwierć wieku wolności

(28)
4 czerwca przypada rocznica wyborów, w wyniku których komuniści stracili władzę w Polsce. Czy 24 lata po tym historycznym wydarzeniu Polacy są szczęśliwsi niż byli w poprzednim systemie?
  • 2013-06-04 04:38 | Etyk

Polacy byli najszczesliwsi w PRLu

Nie bali sie jutra, nie bali sie utraty pracy, nie bali sie utraty dachu nad glowa czy tez choroby. Panstwo bowiem wtedy dbalo o obywateli, a dzis dba tylko o to, aby wyciagnac jak sie da najwiecej (glownie w postaci podatkow) od ludzi pracy. :-(
  • 2013-06-04 10:19 | Powtarzam zaproszenie do słuchania:

Re:Ćwierć wieku wolności

zwłaszcza tekstu:
    http://www.youtube.com/watch?v=hrvpiSj4S3Q
  • 2013-06-04 10:50 | baes

Cwierc wieku to jest 25 lat. Tak przynajmniej bylo za komuny. Podobnie jak cwiartka to bylo 250 g, a nie obecne wolnosciowe i demokratyczne dwie setki. Wyglada na to, ze dzisiejsze szczescie uleglo podobnej dewaluacji. Profesura zreszta tez. Duza szczescia zycze w wigilie pierwszej dnicy 24 rocznicy!
  • 2013-06-04 12:43 | ared

zachorowań na depresję.
    To ciąg dalszy tego samego mechanizmu; najsłabsi psychicznie nie wydają potomstwa, bo chorują, odbierają sobie życie. Ich geny są eliminowane, a wzmacniane – geny tych, których potencjał jest największy."

To swietnie, widac tu praktyczne, jak nie utylitarne, podejscie do zycia Czaplinskiego.... az chce sie zyc mozna powiedziec. Czapliski zapewne, we wlasnym mniemaniu, nalezy do panteonu zdrowych na umysle, tyle ze wyglaszajac taka opinie, odslania jedynie swoja okrutna nature.
  • 2013-06-04 12:58 | axiom1

Re:Ćwierć wieku klamstwa.

Stosunki spoleczne zeszly juz dawno do poziomu dzikiego bydla.

Tak jest w Polsce po ‘cudownej transformacji’, juz dawno nie ma spoleczenstwa.

Tzw profesor Czapinski, przedstawiciel pasozytniczej klasy, psycholog, w nie przedstawil zadnych defincji ‘szczesliwosci’ polakow ani ‘zamoznosci’ polakow ani ‘wolnosci’ polakow.

Ani nie przedstawil zadnych z miar tych dobrodziejstw po tzw cudownej transformacji.

Bo takich nie ma pomimo istnienia gigantycznej armi spoleczno-humanistycznych pasozytow zaparkowanych w niezliczonach osrodkach ‘badan’ ktore juz kosztowaly dziesiatki milardow zl w ostatnich 24 latach. Bo po prostu ta armia nic nie wytwarza, tj poza klamstwem na polityczne zamowienie.
  • 2013-06-04 14:47 | oszolom-z-radia-maryja

bzura totalna! nie ma czego swietowac. 4 czerwca to symbol zawiedzionych nadzieji symbol zdrady elit solidarnosciowych zwł KORowskich. wrezultacie restytuowano wilczy kapitalizm z wraz z nim wróciła niepewnośc jura nedza bezrobocie i poniwierka na obczyxnie za chlebem a garstka cwaniaków rozprzedała i rozkradła majątek naodowy
  • 2013-06-04 16:24 | publicyst

Re:Ćwierć wieku wolności, czy aby nie S A M O W O L K I ?!

1. Smutne, że nawet na łamach POLITYKI rozlewa się niekultura. Tak mianowicie odbieram wpisy atakujące prof. Czapińskiego. Można być innego zdania, ale po kiego stawać się chamem !?
    Prof. Czapiński wypowiada to, pod czym, po krótkim namyśle, chyba każdy się podpisać może.

2. @Etyk: Podobnie oceniam rolę państwa za PRL-u. Nie zgadzam się jednak z twierdzeniem, iż ludziom dziś "gorzej", bo państwo ich obdziera podatkami.
    To nie podatki, a niesprawiedliwość społeczna gniecie większość ludzi.
    A za to (tak !) odpowiada kierunek, w którym prowadzi prawicowo/liberalny rząd.
  • 2013-06-04 18:05 | Wojciech

O jakiej wolności tutaj mowa, o czyjej wolności? Garstki oligarchów lub skorumpowanych cwaniaków partyjnych? Kraj bez przyszłości, bez ambicji, rządzony przez cwaniaków z narzuconym systemem ekonomicznym i wojnami zaborczymi. Wstyd,że profesor pisze takie nonsensy. Ale teraz płacą dobrze.
  • 2013-06-04 18:37 | kaesjot

..., który społeczeństwo w trudzie i znoju podniosło z wojennych zgliszcz i pracowicie pomnażało przez 45 lat !
    A widzisz Grzegorzu Dyndało - trza było słuchać Jerzego Urbana a nie psy na nim wieszać,pogonić fałszywych doradców i cynicznych sojuszników - to by do tego nie doszło !
  • 2013-06-05 00:33 | intel.....

Re: He,he,he!!! Ćwierć wieku wolności i szczescia dla kogo?

Zaslyszane:
    W/g. Indeksu Genworth,( pierwszy wspólczynnik pomiaru niestabilnosci finansowej konsumentów na 14 glównych rynkach europejskich)
    tylko jedno,jedno, na sto polskich gospodarstw domowych jest stabilne finansowo. Z wynikiem na poziomie 13 pkt. daleko nam do średniej europejskiej, która wynosi 33 pkt., nie wspominając już o brylujących w zestawieniu państwach skandynawskich, takich jak Norwegia (71 pkt.) i Szwecja (67 pkt.).
    http://finanse.wp.pl/kat,1035583,title,Indeks-Genworth-Kryzys-uderzyl-w-polskie-rodziny,wid,15414032,wiadomosc_notow.html?ticaid=1107bc&_ticrsn=3

Tragizm ludzi wierzących w transformacje, ofiarnych solidarnosciowych działaczy, polegał od początku na tym, że nie zdawali sobie sprawy z tego, jak przy pomocy kłamliwych, wykrętnych interpretacji tzw. „reformy Balcerowicza” najpiękniejsze hasła przeobrażały się w zbrodniczej praktyce neoliberalnego państwa we własne zaprzeczenie"
    Inna rzecz, ofiarnosc to o wiele,o wiele za mało.
    Polska sprywatyzowała ogromne obszary państwowego majątku w latach 90. w wyniku przekształcania polskiej gospodarki planowej. Dzięki temu procesowi garstka dobrze zorganizowanych ,, biznesmenów” ,najcześciej ex pracownikow sluzb specjalnych,zgromadziła majątek wart setki miliardów dolarów. Do dzisiaj przebieg prywatyzacji jest szeroko krytykowany
  • 2013-06-05 02:15 | intel.....

Re:Ćwierć wieku wolności i szczesliwosci (dla wybranych)

I jeszcze.Cytatow nie za wiele:
    My ludzie powojennego wyżu, na całym Zachodzie stanowimy generacyjny fenomen. Nie było wcześniej pokolenia, które by tak beztrosko przejadło jednocześnie dorobek swoich rodziców i dzieci. W Polsce to jest dobrze widoczne. Roztrwoniliśmy miliardy z prywatyzacji, tego co wspólnym wysiłkiem zbudowali nasi rodzice i dziadkowie, a wam zostawiamy gigantyczne długi, Proszę przyjąć moje wigilijne: przepraszam!” http://wyborcza.pl/1,75968,13101919,Lemingi__broncie_sie_.html
    --------------------------------------------------------
    W Polsce natomiast 27% zyje zamniej niż 120Eu, 70% poniżej zaniżonego minimum socjalnego 200Eu.
    35% rodzin z dziećmi mniej jak 120Eu na głowę a średnio poniżej zaniżonego minimum socjalnego 200eu na głowę.
    Człowieku skala nędzy w Polsce jest nieporównywalna z Portugalią , poniżej 400Eu w Polsce zyje 90% tam 20%.
    Poniżej 200Eu tam 7% a w Polsce 70%!!!
    Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13323094,Jedna_czwarta_Portugalczykow_zagrozona_nedza.html#ixzz2JesIURFi
    ------------------------------------------------------------------
    Dług zagraniczny Polski to dziś jest w/g The Bank of International Settlements, ponad $252,900,000,000 (ponad 253 mld USD), to jest ponad $6,639 per capita i 54%PKB, a dług wewnętrzny ("publiczny") to 56.3% PKB (w/g CIA).
    Tzw. net international investment position (NIIP), czyli różnica miedzy tym, co państwo posiada zagranicą a tym, co jest winne zagranicy (the difference between a country's external financial assets and liabilities) wynosi dla Polski MINUS 890.652 miliardów PLN, to jest ok. 63% PKB (1412.784 mld PLN)

No i czego tu brakuje do szczęścia ? Rzić nie umierać.
  • 2013-06-05 07:28 | sandwich

Hmmm... to skąd tyle pospolitego chamstwa i prostactwa u polityków, dziennikarzy, katolickiego kleru itd.
    Czy to nieznane wcześniej objawy tej powszechnej szczęśliwości ? (w końcu to oni mają najwięcej kasy)
    Jeśli nowa definicja szczęścia jest prawdziwa, aż strach pomyśleć jak może wyglądać katolicki raj.
  • 2013-06-05 11:09 | MMK

"Polacy byli najszczesliwsi w PRLu"
    Oczywiście, tak szczęśliwi że trzeba było trzymać ich na siłe w k raju, cenzurować i kramić propagandą. ;)
  • 2013-06-05 12:52 | Etyk

Nikt Polakow na sile w Polsce Ludwej nie trzymal, szczegolnie as po roku 1956. Emigracja z Polski byla wtedy mozliwa, ale, na szczescie, nie byla ona wowczas konecznoscia ekonomiczna, jak dzis. Cenzure i propagande mamy zas w Polsce i dzis, tyle, ze nie antyzachodnia, a prozachodnia.
    Pozdr.
  • 2013-06-05 13:02 | Etyk

Re:Ćwierć wieku 'wolności'

@publicyst
    Te podatki to był skrót myślowy - chodziło mi bowiem o to, że w PRLu ludzie pracy nie płacili podatków, a dziś państwo polskie żyje głównie z podatków, które ściąga ono od ludzi pracy. A to jest jeden z ważniejszych symptomów owej niesprawiedliwości społecznej, o której piszesz, gdyż podatki powinno się ściągac głównie od tych, którzy mają zbyt dużo pieniędzy, a więc np. od zagranicznych właścicieli przedsiebiorstw, które działają na terenie Polski.
  • 2013-06-05 18:47 | maciek

Z tego szczęścia w Polsce co roku 4,5 do 5 tyś obywateli odbiera sobie życie z przyczyn ekonomicznych i niemożności życia w tym bezdusznym, niesprawiedliwym państwie. A ci co wypisują farmazony jak powyżej robią to odpłatnie na rzecz nowej zakłamanej władzy, ale to nie ma żadnego związku z rzeczywistością.
  • 2013-06-05 21:27 | Berkano

Zyjesz w takim katolickim kraju, reszta wpisow na tym forum opisuje co osiagnieto zgodnie z planem.
  • 2013-06-05 21:29 | Leszex

4 czerwca 1989 roku przyłączyłem się do miłośników złotej rybki i cieszyłem z wygranej w wyborach parlamentarnych. Pod sztandarami wolności i solidarności (hasło:” wolność, równość, braterstwo” jak wiadomo się nie sprawdziło) społeczeństwo ruszyło do władzy. Po 24-rech latach wolność rozkwita. Każdy może swobodnie mówić co zechce, a krytyka nie ma granic. Najlepiej nadają się do tego demokratycznie wybrane władze. Nie chcę nikogo bronić ani usprawiedliwiać, ale opinie krytyczne dotyczące prezydenta, premiera i ministrów na internetowych forach są niesprawiedliwe i najczęściej delikatnie mówiąc nieparlamentarne. Solidarność występuje zasadniczo w formie grupowej. W grupie można więcej dokazywać i więcej wyszarpać. Poza tym przeniesienie się z wesołego baraku w obozie socjalistycznym do Unii Europejskiej należy uznać za sukces. Niestety nie znamy jeszcze kosztów. Niektórzy wizjonerzy przewidują upadek cywilizacji. Lech Wałęsa w dzisiejszej rozmowie z Moniką Olejnik przedstawił swoją wersję walki z ciemną stroną mocy oraz oświadczył, że „postanowiłem bronić, chronić, zachować’ bo „za chwilę przeniesiemy się do wieczności”. Cytaty prawdziwe ale kolejność zmieniona. I to byłoby na tyle jak mówi ł Stanisławski. Pozdrawiam miłośników złotej rybki.
  • 2013-06-06 09:42 | kaesjot

Po prostu jest cudnie !
  • 2013-06-06 15:29 | Andrzej

Czy jestem szczęśliwszy? Trudne pytanie, bo za komuny byłem młodszy i więcej mi się chciało. Teraz mogę wszędzie jeździć bez ograniczeń, ale nie jest to taka atrakcja, jak wtedy. Plagą obecnych czasów są zalewające nas masy papierzysk, natrętna reklama i ogólne schamienie. Na szczęście mam telewizję satelitarną, internet, znam kilka języków obcych, a więc nie jestem zdany na polską TV.
  • 2013-06-06 20:00 | publicyst

@Etyk
    Ogólnie zgadzamy się, z wyjątkiem sprawy podatków "od ludzi pracy".
    PRL, jakby na to nie patrzeć, była utrzymywana poprzez pracę właśnie ludzi pracy.
    Może się zgodzisz: Każdy zarobek winien być opodatkowany, państwo musi przecież funkcjonować. A więc: Mały zarobek - mały podatek, duży zarobek - duży podatek!
    Nie uważam, że inwestor-obcokrajowiec miałby być w swoim dochodzie wyżej obciążony niż inwestor polski. Wystarczy, że państwo nie będzie im podatków "darowało". A tu właśnie pies jest pogrzebany.
  • 2013-06-06 20:33 | gsj

Pojęcie szczęścia jest mało obiektywne.
    Uważąm, iż Polska w okresie tych ostatnich 25 lat dokonała ogromnego skoku cywilizacyjnego (a także poziomu życia).
    W okresie PRL-u bywałem wielokrotnie na tzw zachodzie, gdzie miałem okazję poznać także "normalne" życie. Wracałem do kraju o prawie nieporównywalnych warunkach tak ekonomicznych jak i społeczno-politycznych.
    Dziś tych różnic nie dostrzegam.
  • 2013-06-07 00:29 | Lubię cię panie Axiom

jak ja odpowiednie dajesz rzeczom - słowo.
  • 2013-06-07 13:34 | zl27

2013-06-05 13:02 | Etyk

placili podatki, tylko nie "osobiscie". w ich imieniu placila firma w ktorej byl zatrudniony. Dopiero po przekroczeniu pewnego pulapu /o ile dobrze pamietam 144000 rocznie chodzilo sie na spotkanie z "Urzedem skarbowym" /nie pamietam dokladnie jak ten urzad sie wtedy nazywal/. Moze sa na forum Polityki ludzie, ktorzy te czasy lepiej pamietaja?
  • 2013-06-08 15:33 | Leszex

Po 24-rech latach: Mamo, mamo, kto to jest zasłużony opozycjonista? To ten pan synku, który rzucił tortem w sędziego.
  • 2013-06-10 11:16 | szary

kto rozumie różnicę między komunistą a socjalistą? mam wrażenie że prócz mnie i małej garstki ludzi już nikt. Stąd większość spojrzeń i osądów jest jak rojenia wariata.
  • 2013-06-27 22:45 | camel

> W okresie PRL-u bywałem wielokrotnie na tzw zachodzie (...)

Co ty mi tu wygadujesz! W okresie PRLu wszyscy byli tu zamknięci w obozach pracy przymusowej, po zaułkach walały się wychudłe trupy opozycjonistów i księży, kobiety spędzały życie w kilometrowych kolejkach po ocet. Nie pamiętasz?
  • 2013-08-19 18:40 | Promyczek

Camel bardzo madra wypowiedz, ale tak to juz jest ze ludziom zawsze jest zle i juz zapomnieli jakie wtedy byly niedobre czasy, lepiej im teraz na obecne czasy narzekac...

Takiej wolnosci jak teraz nigdy wczesniej w Polsce nie bylo.

Przy okazji bardzo bym chciala zaprosic na podobne forum ;

http://www.rozmowy.w-krainie-elfow.com/""