Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Koalicja PO – SLD?

(10)
Donald Tusk w wywiadzie dla POLITYKI pierwszy raz wprost zasugerował, że po następnych wyborach możliwa jest koalicja z SLD.
  • 2013-06-06 20:59 | Łukasz

smutno

Partyjniactwo w propagandzie Tuska, partyjniactwo w tekście pani dziennikarki Polityki - szkoda, że nie interesują Panią takie tematy jak: bezrobocie, emigracja młodych, zapaść demograficzna, niegospodarność rządzących itepe itede itepe itede, przecież to powinno być clou tej analizy - co i ewentualnie jak koalicja PO-SLD jest w stanie zrealizować, a jeśli nic - to po co ona? BO boimy sie PIS? Zamazaliście mi się Państwo dziennikarstwo i Państwo politykierstwo III RP, jak w Folwarku Orwella, zamazaliście. Tylko świnie widzę i co by pojąć, czego się boją powrócę do tej lektury.
  • 2013-06-06 21:22 | realista

Re:Koalicja PO – SLD?

Koalicja PO – SLD = złodziejstwo do potęgi
  • 2013-06-06 22:03 | Jan_2004

Pani Redaktor, ciekawe czy jakby PO wygrało wybory i zawarło sojusz z SLD to czy ta druga partia, tak jak PO też byłaby za błyskawicznym wprowadzeniem Euro ?
    Tego bardzo ostatnio chce p. Tusk. Przyznam się, że b. mnie to zaskoczyło. Mówiło się przez lata, że to odległy horyzont aż tu nagle słyszymy, że może nawet do 2015 roku EURO będziemy mieli. Tak jak kiedyś byłem zwolennikiem nie tylko EURO ale nawet wprowadzenia j. angielskiego jako drugiego oficjalnego języka w krajach UE, po doświadczeniach Grecji czy Cypru widać, że przyśpieszać wprowadzenia Euro nie ma sensu. Najpierw wyrównanie poziomów ekonomicznych, potem integracja polityczna a na końcu Euro.
    W tej chwili z nadzieją patrzę na rozwój sytuacji w Niemczech w kontekście rozwoju partii Alternative fur Deutschland. Ostatnie informacje w sieci, na ten temat pochodzą z 15 maja 2013. W artykule opublikowanym w die Zeit online wyraża się duże obawy w związku z możliwym zwycięstwem AfD
    ("Die AfD müsse ernst genommen werden, fordern die Fraktionschefs aus Hessen, Thüringen und Sachsen. Die eurofeindliche Partei könne der CDU den Wahlsieg kosten.") Ja Myślę, że zwycięstwo Afd jest możliwe. Większość Niemców jest przeciw Euro. Ja też ... Niech EU będzie, ale bez Euro. Przecież p. Tusk nie chce aby Polska wpadła w kłopoty nie tylko tych wspomnianych krajów ale teraz i Hiszpanii, Portugalii czy Włoch.
  • 2013-06-06 22:28 | AHa!

Świetny tekst, ale ja nie mam, na kogo głosować! Z przyzwyczajenia głosowałem na SLD. Szlag mnie trafił, gdy Miller całował Michnika w usta. Całowanie było chyba za mało zmysłowe, bo Michnik później kopsnął Millera z posady. Powiedziałem sobie nigdy więcej, ale w ostatnich wyborach głosowałem na dr Marka Balickiego. To był już ostatni, na mur, ostatni raz! Nie zagłosuje na partię, która ma w programie danie związkom pedalskiem możliwość nieopodatkowanego przekazywania dóbr i majętności. Toć jedynym celem istnienia roślin i zwierząt, w tym i nas – małp nieowłosionych, jest rozmnażanie. I to rozmnażanie powinno być przez przepisy popierane! Pedalstwo było dość częste w antycznej Grecji, ale Grek miał żonę i dzieci a z pedałem spotykał się dla przyjemności i wymiany poglądów.
  • 2013-06-07 05:34 | Byniek

Normalka, tonący brzydko się chwyta.

SLD, to taka sama partia władzy, jak pozostałe, a Miller pożąda jej, jak kania deszczu. SLD owcy różnią się od innych, ewentualnych, przyszłych koalicjantów tym, że są bardziej inteligentni. Przejawia się to między innymi w elastycznym stosunku do zmieniających się okoliczności. Można tę cechę określić jako cynizm, ale podany w odpowiednim sosie, maskującym danie główne. Innymi słowy nie są zacietrzewieni politycznie i potrafią sprytnie odciąć się od głoszonych wcześniej poglądów.
    Peowcy głoszący wszem i wobec, że z SLD nigdy nie wejdą w komitywę nie rozumieją, że jest to perspektywa bardzo realna. Gdy stanie się faktem, zapomną o tym co wcześniej głosili i poświęcą się dla ojczyzny.
    A tak w ogóle, to koalicja PO ( bez oszołomów ) z SLD, to na tle innych układów, co najmniej mniejsze zło.
  • 2013-06-07 07:37 | anna12

'Już dziś w sejmowych głosowaniach widać, jak SLD puszcza oko do Platformy Obywatelskiej, bo kiedy PSL nie chce, to Sojusz chętnie Tuskowi pomaga. Ze wszystkich partii opozycyjnych to właśnie SLD najchętniej wspiera rząd. To najlepszy dowód na to, że programowo jest mu dość blisko do Platformy. Najbardziej w tej kadencji poróżniła obie partie sprawa podniesienia wieku emerytalnego, czyli słynna „ustawa 67”, ale poza tym trudno z marszu przypomnieć sobie jakieś większe programowe spory.

Autorka przypisuje sobie znajomość tematów politycznych, legitymizując się kompletną ignorancją. Dla objaśnienia przypominam, strategiczne spory programowe:
    - ustawa emerytalna
    - budżet
    - prywatyzacja szpitali
    - likwidacja szkół
    - finansowanie i obciążenia samorządów
    - walka z umowami śmieciowymi
    - obrona ogrodów działkowych
    - sprzeciw wobec ustawy "śmieciowej",jako bubla ustawowego
    - likwidacja małych sądów itd.itp.
    SLD jest OPOZYCJĄ! Kto tego nie widzi,albo jest bezrozumnym ślepcem,albo kompletnym indolentem. Cała strategia wobec kryzysu ,jest kompletnie różna.
    - Platforma -nadmierny fiskalizm i zaciskanie pasa,duszące rozwój we wszystkich wymiarach.
    - SLD -nawet kosztem chwilowego zamieszania w finansach, kładzie nacisk na rozwój inwestycyjny i skuteczną walkę z bezrobociem - teoria Kołodki.
    Jeśli jeszcze do tego dodamy różnicę w podejściu do projektów obywatelskich - popartych tysiącami i setkami tysięcy podpisów :
    - Platforma totalnie olewa i siłą głosów koalicji - prawie zawsze odrzuca w pierwszym czytaniu
    - SLD niezmiennie zajmuje stanowisko pro-obywatelskie
    Oczywiście ,że SLD jako rozumna opozycja nie raz głosuje za mądrymi rozwiązaniami, ale to nie świadczy wcale o jakimś szczególnym związku.
    Platforma z PSL totalnie odrzuca projekty SLD - w pierwszym czytaniu, choćby były najbardziej słuszne i potrzebne.
    Rozpisałam się,ale nie można inaczej wobec tak głupiego i kłamliwego artykułu.
    P.S.
    Pomimo tych różnic, uważam,że przyszła ,powyborcza koalicja była by dobra dla Polski, choćby tylko po to żeby zagrodzić PiS-owi drogę do władzy, poza tym ,może udało by się zrealizować choć w jakiejś części postulaty lewicy.
  • 2013-06-07 08:32 | Andrzej

Tusk jest politykiem o dużym doświadczeniu w grach politycznych. Piechociński jest w porównaniu z Pawlakiem mniej przewidywalny i nie można na nim w pełni polegać. A tak w ogóle, możliwe są przesunięcia na scenie politycznej. Kaczyński schował na razie Macierewicza do pudełka, sam jeździ po Polsce i bada nastroje swojego elektoratu. Gliński odszedł w niebyt, Wipler kombinuje, ale nie jest to poważny gracz. W Platformie też ferment. Dobrze, że przestało lać.
  • 2013-06-07 09:19 | zet

"Platforma z PSL totalnie odrzuca projekty SLD - w pierwszym czytaniu, choćby były najbardziej słuszne i potrzebne. "

Jakie były te słuszne a odrzucone, bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć...?
  • 2013-06-07 15:16 | remm

Jeśli Miller wskoczy teraz na dziurawą tratwę zwaną Platformą, to znaczy, że kompletnie stracił swój instynkt polityczny. SLD i generalnie lewica może teraz wiele zyskać, ale występując przeciw Platformie, nie razem z nią.

A Tuskowi i tak już nic nie pomoże.
  • 2013-06-08 09:18 | Obserwer

Owszem moze pomoc sojusz z rodzima socjaldemokracja, aby pozyskac glosy frakcji socjaldemokratow w Brukseli.To w sprawie pozyskiwania poparcia na zajecie stolka szefa KE.
    Mysle, ze i te pozostale ruchy jak szybkie wprowadzanie zmiany w systemie emerytalnym, gospodarki odpadami i szybkie przetargi na 700km drog, rowniez z tym maja powiazanie.Takze ni z gruszki ni z pietruszki gotowosc wprowadzenia euro niby w 2015 w Polsce.To propagandowa gra.Wszystko na zewnatrz musi wygladac uladzone, premier musi byc postrzegany jako dobrze zarzadzajacy we wlasnym kraju, aby miec szanse na ten intratny stolek.
    Z innej strony patrzac to dobrze bedzie jak tam pojdzie, bo byc moze nabierze pewnej oglady w zakresie przestrzegania procedur, szacunku do prawa i skrupulatnego wywiazywania sie z obietnic oraz pieniedzy, ktorymi dysponowal w obszarze gospodarczym Polski.Jest taka szansa.
    Zakonczyl sie kolejny okres finansowyw UE.Zblizaja sie szerokim frontem kontrole unijne w Polsce.Po nich okaze sie wlasciwy poziom , sposob i efekty wszystkich wlozonych finansow ze wspolnej kasy UE w polska gospodarke.
    Tak wiec powodow jest wiele, aby pozostawic ta" Stajnie Augiasza"innym i niech sie martwia co z nia zrobic.Nie ma co zadzroscic kolejnym chetnym do rzadzenia.Stan finansow panstwa to nie rok 2005.Ten wirtualny system ksiegowania w obszarze finansow publicznych rowniez juz jest na granicy ruiny.Raczej kolejny min.finansow nie pociagnie dlugo na tym systemie.NAJGORSZE JEST TO, ZE MY OBYWATELE SKUTKI NIEWIRTUALNE BEDZIEMY DLUGO FINANSOWAC.Nam nie trzeba wprowadzenia euro, aby dojsc do poziomu krajow , ktore te walute maja i dzisiaj borykaja sie z poteznymi problemami.
    Z punktu widzenia kontrolno-nadzorczego ilosc zaniedban, niegospodranosci oraz lekcewazenia zasad co do wlasciwego wydania czy zainwstowania miliardow z unijnej klasy, raczej bedzie zdecydowanie przewyzszac nad pozytywami.
    Jest to hiobowe byc moze myslenie, ale obawiam sie, iz senariusz bedzie wlasnie taki.Wowczas ujrza swiatlo dzienne styl oraz metody rzadzenia
    w calej finansowej i efektywnej w skutkach" krasie" wszyscy. I tu i w Brukseli.Zarzut niegospodarnosci na szczeblu wspolnotowym nie jest adekwatny do systemu odpowiedzialnosci za takowa niegospodarnosc jak w Polsce.Przynajmniej tak bylo na szczeblach nizszych UE do tej pory.Tak wiec niby ekspresowki, niby autostrady dzialajace na specustawie moga sie okazac speckleska w rzeczywistosci.Dotkniecie realiow z tego zakresu bedzie bolesne.Niestety rowniez dla calego naszego kraju.Przykre, ale takie sa realia.Jako Narod ponosimy zawsze koszty za wlasny wyborczy wybor.
    Sorry za takowe wiesci w sobotni poranek.Mimo wszystko, najlepszego wszystkim.