Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polscy księża są gotowi na Kościół ubogi?

(52)
Abp Michalik pouczył nas, że media karmią się sensacją, co powoduje zubożenie intelektualne i duchowe społeczeństwa. Zgoda.
  • 2013-06-07 13:43 | żyga

ubogi kościół

KK bogaty jest bardzo -świątyniami ,bankami ,pałacami ,daninami,itp.Ludzie ,funkcjunariusze KK,dzielą się na biednych -większość-i nieprzyzwoicie opływających w dostatki z hodowlą jeleniowatych włącznie ,radiami ,telewizjami termami i cholera wie co jeszcze.Jest to sytuacja podobna jak u świeckich.Ale w Monarchi Absolutnej ,każdy sprzeciw wobec biskupów dostaje w pysk..Świeccy próbowali zlikwidować monarchie z wiadomym skutkiem.Ci kościelni ,tez spróbowali -Luter I Kalwin-tez z pozytywnym skutkiem.Czekamy więc na Lutra ,którego odbiciem jest Frańciszek .Czeka On na wysyp Lemańskich.A w tej czarnej dziurze -okazało się ,że one świeca -ten sam Bóg i ten sam Jezus.
  • 2013-06-07 13:55 | murator

Re:Polscy księża są gotowi na Kościół ubogi?

Podejrzewam ze ci którzy ukradli monstrancje z kosciola w Swietej Lipce tez byli za "ubogim kosciolem" !? Bo po co komu monstrancja ze szczerego zlota ? Czekam na dalsze propozycje niezrównanegi redaktora Szostkiewicza, ba uwazam ze powinno sie te postulaty spisac i poddac glosowaniu w referendum. W razie przegranej wyslac postulujacych do biednego kraju gdzie by mogli dowiesc szlachetnosci ducha swego np. kopiac studnie ze batonik "MARS" i flache "FRUGO"
  • 2013-06-07 13:55 | Laclos

Panie Redaktorze, proszę traktowac powaznie swoich czytelnikow, a nie jak papiez Franciszek swoich wiernych powiadajac o ubóstwie:D Nie ma takiej opcji, zeby Kościół byl ubogi, jesli ma robic to, co robil dotychczas. Co innego styl zycia duchownych. Jesli komus szczegolnie zalezy, zeby ogladac kapłana-obdartusa i chodzacego na piechote do pracy, nalezy mu wytlumaczyc, ze ten ksiądz-obdartus jeszcze nie czyni ubogiego Kościola. Tak jak Franciszek w czarnych butach, to jeszcze nie uboga Stolica Apostolska. Papieskie przedstawienie jest dobre dla ubogich rozumem, dlaczego jednak Redaktor ma za takich czytelnikow "Polityki"?
  • 2013-06-07 14:49 | zabieganna

Panie Lacos, dlaczego doszukuje się Pan we Franciszku drugiego dna? Czy tak ciężko jest wyjść ze skorupy cynizmu i zaryzykować, że jednak są jeszcze księża, którzy odpowiedzialnie podchodzą do swojej misji, na poważnie biorą słowa Ewangelii i na prawdę zależy im na głoszeniu Dobrej Nowiny a nie na kasie?
  • 2013-06-07 15:27 | Laclos

Dlatego, ze ex-kardynał Bergoglio, a dzis papiez Franciszek nie ma lat trzydziestu tylko siedemdziesiat, zna Kosciół i koscioly i jest inteligentnym i przebieglym jezuita (innych jezuitow nie ma). Jego enuncjacje zas o "ubostwie" są wyrazem pogardy i lekceważenia dla "prostego" ludu, jako ze lud "nieprosty", a i sam papiez dobrze wiedza, ze "Kosciół ubogi i dla ubogich" jest pustoslowiem, a do tego niezgodnym z nauka tegoz Kościoła, ktory jest dla wszystkich, a nie tylko dla "ubogich".
  • 2013-06-07 15:29 | Laclos

Jeszcze czekasz na Lutra? A Franciszek ci nie wystarcza?:)))
  • 2013-06-07 15:47 | zet

"Czy tak ciężko jest wyjść ze skorupy cynizmu i zaryzykować, że jednak są jeszcze księża, którzy odpowiedzialnie podchodzą do swojej misji, na poważnie biorą słowa Ewangelii i na prawdę zależy im na głoszeniu Dobrej Nowiny a nie na kasie? "

Nie ma takich księży.Arcybiskup Michalik powiedział wyraźnie,że im większe bogactwo kościoła /czyt.kleru/, tym większa jego miłość bliźniego. Czyli,że kościół bez majątku /biedny/ nie jest zdolny miłować. Bo i po co?
    Co to jest "Dobra Nowina"?
  • 2013-06-07 16:18 | Druid

Zapewne Nowina-Konopczyna. Nie wiem czy dobra, ale jak jest jak kościół to dobra. Jak onegdaj kościół był stosunkowo bogatszy to i stosunkowo lepszym był. O czym te wszystkie palowania, łamania kołem czy palenia na stosie. Miłosiernie tylko mordował aby Azjatom czy Indianom mąk ująć. Oraz majątku, a co się będą martwili o zabezpieczenie.
    Uważam, że klechy czekają na lepsze życie, to następne życie. Nie żałujmy, nie już tam do lepszego życia idą. Mogą czwórkami....
  • 2013-06-07 16:58 | PAK

Wysypu Lemanskich się nie doczekasz.
    Ja bym liczył na niewielką choćby zmianę świadomości duchownych. Bo nie chodzi wprost o bogactwo -- Kościół nie żyje bardzo wystawnie, porównując nawet biskupa, z co bogatszym biznesmenem. (Oczywiście, inną rzeczą byłoby porównanie do przeciętnych wiernych...) Natomiast czasem i mnie bierze zastanowienie, jak do misji Kościoła ma się samochód klasy średniej, którym jeździ proboszcz dość biednej parafii (samochód rodzinny, którym jeździ, było nie było 'singiel'... choćby z uwagi na zużycie paliwa, jest to przykład marnotrawstwa, nie pasującego do misji Kościoła). Albo przypadek zasłyszany z drugiej ręki, gdy to kapłan w ostatniej chwili grozi, że nie uda się na pogrzeb, gdyż rodzina zmarłego chce go zawieźć własnym samochodem, zamiast wezwać taksówkę... Albo gdy słyszę o pretensjach pewnego arcybiskupa, że pod jego bokiem jakiś proboszcz sobie jeździ na rowerze, co nie przystoi powadze sprawowanego urzędu...
    Jak dla mnie Kościół nie musi wyrzec się "bogactw" (choćby dlatego, że ma też sporo własnych zobowiązań, choćby utrzymanie licznych zabytków), ale dobrze by było, gdyby skromność duchownych przestała być tematem tabu, na który Kościół instytucjonalny reaguje alergicznie.
  • 2013-06-07 17:30 | Byniek

Widziałem ubogiego księdza.

Wiele lat temu trafiłem do Powroźnika, koło Krynicy - Zdroju, a tam do przecudnej urody cerkiweki łemkowskiej przerobionej na kościół (ikonostas pozostał ).Tamtejszy proboszcz znał z imienia wszystkich parafian, ich kłopoty i rodziny.Widziałem go podczas mszy ( potem rozmawiałem ). Z ambony, wywołując konkretne osoby, jednych chwalił, innych ganił ( głównie za pijaństwo ). Widać było gołym okiem,że ma nieprawdopodobny, autentyczny autorytet. Jego słowa i gesty robiły na wiernych duże wrażenie, szczerze przeżywali to, co do nich mówił. Był biedny jak mysz, połatana sutanna, spracowane ręce. Jego jedyną troską byłi parafianie, zwłaszcza dzieci i parafia.
    Jak to się ma do dzisiejszych, wypasionych hierarchów, którzy łaskawie podają wiernym swoje tłuste, upierścienione paluchy do ucałowania ?
  • 2013-06-07 18:21 | Jan Bohynski

Mala, ale wazna uwaga do PAK. Biznesmen zyje tak, a nie inaczej w wyniku wlasnej zaradnosci i pracowitosci, czyli w zasadzie z pracy biznesmena. Biskup zyje z danin od wiernych i panstwa. Chyba, ze sprzedawanie iluzji i sakramentow, uwazasz za biznes. Ja tak uwazam. Tylko, ze biznesmen placi podatki, a jak ich nie placi to idzie do wiezienia, a biskup podatkow od biznesu nie placi i ma sie dobrze. Na dodatek jest osoba stojaca ponad prawem, czego dowodza liczne przyklady. Z powazaniem. JB.
  • 2013-06-07 18:23 | Gibbi

O czym ty piszesz że biznesmen jest bogadszy od księdza biznesmen ma być bogatszy bo on pracje na pieniądze a ksiądz nic nie robił całe życie bo jego utrzymują wierni i państwo dla tego nierobów nie lubię .
  • 2013-06-07 18:32 | Jan Bohynski

Byniek. Jestes pieknoduchem i romantykiem, zupelnie tak jak ja. Piszesz, ze do Powroznika trafiles wiele lat temu. Dobrze piszesz, bo takie rzeczy zdarzaly sie wiele lat temu. Obecnie zdarzaja sie coraz rzadziej. Pozostaja ksiazki i rozmyslania o cnotach rycerskich i milosci blizniego. Nijak sie to ma do rzeczywistosci i tych upierscienionych paluchow. Pozdrawiam serdecznie. JB.
  • 2013-06-07 20:50 | Byniek

Panie Janie.
    Miło poznać " bratnią duszę", dziękuję za pozdrowienia, które odwzajemniam.
  • 2013-06-07 21:07 | Tanaka

Polscy księża na nic nie są gotowi. Upaśli się na kremówkach papieskich.
    Wiec mówią językiem kremówek.
    To nie kapłany, ale kapłony.

Rozmawianie z nimi serio jest w tej sytuacji nieestetyczne bo babrzące zjełczałym kremem, krępujące i korumpujące. I na koniec - bezpłodne.

Niech sobie Michalik & Co dyskutują z Faktem, SuperExpressem, Vivą i reklamówką kaloryferów. Doskonale się porozumiewają, nie ma potrzeby się wtrącać.

Dla szybkiego uzdrowienia, wystarczyłoby, aby polskie państwo przerwało dostawę kremu. Zostałby sam wafelek. To w zupełności wystarczy.

Jeden ksiądz Lemański chodzi już w trampkach i ma spakowany plecak, który trzyma cichaczem u przyjaciół, bo nie wie, czy jak wróci do zakrystii klucz będzie pasował do zamka.
    Pozostali harcerze już dawno wyszli na szeroki szlak.

• 2013-06-07 21:12 | Tanaka

Tekst ciekawy, ale finalne pytanie źle zaadresowane. Paluchy do ucałowania można nadstawiac. Rzecz w tym, czy ktoś je chce lizac. Chcących nie brakuje, dlatego proboszcz z Powroźnik jest i bedzie bialym krukiem.
  • 2013-06-07 21:32 | PAK

Nie twierdzę, że biskup ma być bogatszy od biznesmena. Albo, że biedniejszy :) Chcę tylko zwrócić uwagę, że wyszliśmy z w miarę egalitarnego PRL i określenie punktu odniesienia w ocenie "bogactwa" biskupa, czy proboszcza, nie jest takie proste i oczywiste. Biskup, który zauważa, że jeździ gorszym samochodem od 'czapkującego' mu biznesmena może się uważać za skromnego; albo porównać własny pojazd ze służbowym samochodem prezydenta miasta (np.), w końcu żyjącego z podatków... Warto tu jeszcze zauważyć, że biskupi żyją w dalekim oderwaniu od realiów życia przeciętnego Polaka -- nie mieszkają w blokach, nie dojeżdżają komunikacją publiczną co rano do pracy, nie chodzą na wywiadówki do szkoły, ani nawet osobiście nie kupują biletów do kina, czy teatru. Jak mają do tych przeciętnych Polaków odnieść swoją sytuację?

Oczywiście zawsze, można szukać wzorców w Ewangelii, albo u papieża Franciszka, ale to rozwiązanie wyraźnie trudniejsze...
  • 2013-06-07 22:24 | kaesjot

Fakt - bywają tacy. Znałem takiego - jak źle skalkulował opłatę za obóz dla młodzieży to dopłacił ze swoich ale biskup go zabrał na inną parafię, by tam "naprawił" bałagan jaki zostawił poprzedni proboszcz. Znam też wikarego, który porzucił sutannę, gdy go biskup "zjechał jak św. Michał diabła" za to, że zbyt zaangazował się w działalność społeczną w swej parafii a również takiego, co nie przystąpił do świeceń po znanej sprawie homoseksualnych zachowań pewnego arcybiskupa. Czyli nie wszyscy są zepsuci.
  • 2013-06-08 07:11 | pawel

Jaki wszystko jest upraszczane. Z jednej strony chcemy być obiektywni a z drugiej łatwo nam przychodzi mówienie, że. Kk jest w większości naładowany bogatymi biskupami. Czy ktoś mi wskaże obiektywne badania w tym temacie? A co na to spis powszechny? No i skąd przekonanie, że Kk to tylko biskupi? A co z zakonami? Proboszczami małych parafí? Zakonnicami? Caritasem? I całą masą zwykłych księży? Ktoś to policzył i wyciągnął wnioski.
  • 2013-06-08 09:40 | Tanaka

no dobre pytania zadajesz. tylko pociagnij sprawe dalej - czy proboszczowie otrzymuja wynagrpodzenie od rady parafialnej? czy ona ustala pensję proboszcza i wikarych? czy rada decyduje o budzecie parafii? Czy oglaszanu jest publicznie budzet, czy jest robione rozliczenie wydatków przez certyfinowanego rewidenta księgowego i oglaszane wszem i wobec?

Nie. To nie jest zasada. Jeśli w ogole - to niezauwazalny w skali problemu wyjatek. Proboszcz rzadzi i sam decyduje a rada to kwiatek do kożucha. To powszechnie znane fakty

Te same rzeczy mozesz wyciągnac w każdej sprawie. I masz sporo faktow. Czy Caritas publikuje scegoly wplywow rozchodow, efekrywnosc netto? Gdzie te dane? Gdzie dane o budzecie biskupa X. Y ? Publikuje w necie?

Gdzie dane finansowe calego Koscioła? Liczy nie Kościól, tylko ci co chcą sie sami przekonać co sie dzieje z finansami publicznymi przekazywanymi dla KK.
    To jest centrum problemu. Pytaj i szukaj odpowiedzi. Same sie nie znajdą.
  • 2013-06-08 10:32 | kaesjot

Oczywiście - zgadza się. To o czym piszę to wyjątki i postawy przez zwierzchników raczej nie rekomendowane jako wzorce. Pamiętam jakieś 45-50 lat temu jak proboszcz z ambony ( wtedy jeszcze chodziłem do kościołam bo rodzice kazali ) pomstował, że władza nakazała mu prowadzenie ksiąg rachunkowych ale o dziwo, sprawozdanie publicznie odczytał. Nie pamiętam już szczegółów ani kwot( byłem wtedy małowiedzącym smarkaczem ) ale utkwiło mi w pamięci bardzo małe saldo końcowe ( bilans przychodów i wydatków ) - rzędu kilkunastu groszy. Czy wszystkie przychody wykazał, czy wykazane wydatki poniósł - nie wiem. Pamiętam jeszcze, że zawsze w zakrystii ( byłem nawet ministrantem - krótko, ale zawsze .. ) liczono to, co zebrano na tacę.
    A więc można było wtedy to pewnie możnaby i dziś.
  • 2013-06-08 11:33 | smock21

Oj! Panie Szostkiewicz... Panie Szostkiewicz... Ręce i co tam jeszcze może - opada! To Pan nie chodzisz do tych świątyń obłudy? Jerzy Duda Gracz określił je dosadnie cyt: „Bóg stamtąd uciekł”. A Pan „nogami głosujesz” w każde święto kościelne których już więcej niż państwowych, aaa? Że o niedzieli nie wspomnę przez estymę i szacunek. Mdławe larum Pan czynisz za tzw. „wierszówkę”? Boisz się Pan tych kolorowo tkanych złotem szat z pustą pustotą nadymanych durni wewnątrz? Boisz się! Bo co Pan robisz: lekko i jak tylko się da najuprzejmiej i uniżenie, zza węgła, Pan - Szanowny Panie - kolaborujesz z okupantem. I : „oby z tego niczego nie było”... Pamięta Pan, kto to napisał? Niby to lekki klapsik był w tyłek Michalskiego katabasa , a od publicysty najbardziej opiniotwórczego tygodnika, po za -„trele morele” - chciało by się więcej. A gdzie tam! Z szacunkiem. Pozostaję. Z miękkim podbrzuszem.
  • 2013-06-08 14:21 | Laclos

:))))) Oj, Panie Druid, a nie boi sie pan, ze pańska wypowiedź bedzie zakwalifikowana jako podzeganie do przemocy i agresji?:)))
  • 2013-06-08 14:23 | Laclos

A nie sprawdzal pan, panie Byniek, czy przypadkiem w tej parafii nie jest po staremu? A proboszcz dalej nosi polatana sutanne? Bo jest tak, i to nie tylko w Kosciele, ze lepsza posada, lepsze zarobki. Dlaczego w Kosciele mialoby byc inaczej?
  • 2013-06-08 14:25 | Laclos

Pisze pan, ze biedne parafie zdarzaja sie coraz rzadziej. A nie przyszlo panu do glowy, ze bogata parafia, to bogata wies? Ma pan za zle, że wies polska sie bogaci?
  • 2013-06-08 16:00 | gogo

Polscy księża nie są gotowi na ubogi kościół. Zresztą KK zgłosił podsumowanie swoich krzywd jakie poczynił wobec niego PRL wyliczając kwotę ponad 400 mld PLN (nowych PLN, nie tamtych z PRL). Jak ogromna jest to kwota, to może porównam z cenami z tego okresu. Zapłaciłem za PRL kaucję za mieszkanie w wysokości 150 tys złotych (dwa i pół małego Fiata), co mi przeliczono w wolnej Polsce na 15 nowych PLN...
    W tym momencie przestałem już wierzyć w zapewnienia KK, że był on nosicielem polskości i wolności za czasów PRL. Była to (jak widzę) Instytucja, która dbała, dba i dbać będzie tylko o swój własny interes. Pojęcie Solidarności społecznej jest KK obce, bo jak inaczej rozumieć te pretensje, skoro okradli ich komuniści, a płacić ma za to Naród... Wszak wciąż nam KK wmawiał, że to władza narzucona z zewnątrz... ale płacić mają za krzywdy - ofiary tej władzy.
    Papieża Franciszka polski KK nigdy nie zrozumie. Nie pojmie go Apb. Michalik, bo jemu bardziej po drodze z Cerkwią Rosyjską (jakiż to był sukces).. czyli w połączeniu KK z władzą... Ubóstwo?? Zapomnij... Wystarczy casus Apbiskupa Głodzia...
    KK w Polsce tkwi w szantażu jaki sam sobie zbudował w Twierdzy Toruńskiej. Tam się rozdaje karty... Wyhodowano żmiję i sędziego ponad Prymasa i śmieszny już Episkopat, który nie ma nic do gadania. To w Toruniu, nasłany zakonnik rozdziela karty.... I ŻADEN Z BISKUPÓW nic z tym nie potrafi zrobić... Ci co próbują, są sekowani przez wiadome medyja... jak bp Skworc...
    Jest w Polsce tradycją, że dziecko się chrzci, prowadzi do I komunii, grzebie się najbliższych na cmentarzach w asyście księży... Ale ta tradycja już w kwestii bierzmowania, czy małżeństwa jest kontestowana... za parę lat i reszta będzie zanikać... bo też sprowadza się do ponadnaturalnych kosztów i wydumanych kosztów ceremonii... KK sam sobie kopie grób... powoli ale uporczywie i stale.. I nic do niego nie dociera...
  • 2013-06-08 16:19 | gogo

Czyż Ty się człowieku z choinki urwałeś??
    Od egalitarnego PRL dzieli już nas ponad 20 lat (w takim czasie II RP potrafiła się zorganizować w Państwo Polskie po rozbiorach)..
    Nie zauważyłeś przez te nasze 20 lat, że KK raczej równa do tych bogatych, a nie tych biednych?? Słyszałeś, aby zmarły biznesmen nie dostąpił łaski pogrzebu (często z biskupami) chociaż był niezły sk.. (często z zawłaszczenia własności w latach 90-tych??) .. Bo ja raczej słyszę o problemach z pochówkiem maluczkich, bo ich nie stać na stawki wyznaczone przez proboszczów...
    Biskup ma tyle samo pojęcia o życiu (przynajmniej Ci obecni), jak politycy, którzy nami rządzą. Są kompletnie oderwani od rzeczywistości. I, zwróć uwagę, że im bardziej krzyczą o wszechobecnej biedzie i krzywdzie, tym bardziej są celebrytami i obnoszą się z bogactwem - bo mogą (uważają, że tak być powinno).. (APb Głódź i poseł Hofman)...
  • 2013-06-08 18:15 | Laclos

Pisze Pan Redaktor: prawdy nie da sie zagadać
    A co to jest prawda, Panie Redaktorze?:))
  • 2013-06-08 22:05 | intelektualistka

A ja na Kościół dawałam, daję i będę dawała! Gdy brakuje mi pieniędzy, to nie idę do banku, ale do swojego znajomego księdza. Nie podpisujemy umów do kiedy mam mu oddać i z jakim procentem. I albo mu oddam, albo nie. Albo oddam w następnym miesiącu, a jak faktycznie nie mam, to będę oddawała codziennie po złotówce (staram się być w kościele jak najczęściej), czasem rzucę mu więcej, czasem dam na Caritas czy seminarium...
    Odkąd tylko świat istnieje, to Kościół chronił wszelkie dzieła przed zniszczeniem, kradzieżą i wszelką zagładą. To w klasztorach i zakonach przetrwały różne obrazy, rękopisy... To nie była grabież czy przywłaszczenie sobie; tylko mnisi i zakonnicy znali wartość tych dzieł!
    Chłopa bosego na roli niewiele obchodziło w jakim kraju żyje, czy też to, że Rosjanie grabią zbiory z Biblioteki Narodowej i niszczą je szablą, bo nie mieściły się do paczek, w których były wywożone, a potem wyrzucali je przez okna i topili w błocie.
    To cystersi, jezuici, benedyktyni... zakładali szkoły, gdzie chłopcy z biednych chłopskich rodzin uczyli się m.in. łaciny i greki.
    Tak samo teraz; prostak nie zastanawia się (a już na pewno nie wie!) gdzie dziś jest rękopis Bogurodzicy? A gdzie dzieło Kopernika? Kto brał udział w Obiadach Czwartkowych? I po co one w ogóle były? Kto założył Bibliotekę Narodową? A kto napisał pierwszy, 6-tomowy Słownik Polski?...
    Kanonikami, księżmi i biskupami byli wielcy Polacy, m.in. Staszic, Kołłątaj, Załuscy, Długosz, Linde, Skarga czy Kopernik, wielu pisarzy i poetów chociażby Krasicki czy współcześnie ks. Tischner i ks. Twardowski. Więc wara wam od księży!
    Najlepiej to poczytać Stary Testament: tam Bóg konkretnie podaje co z czego ma być: co ze złota, a co z brązu, czy drewno ma być dębowe czy cedrowe... Czy ołtarz świątyni ma być na wschód czy na zachód...
    I jeszcze jedno: dla chrześcijanina, "biedny" a "ubogi", to dwa różne pojęcia...
  • 2013-06-09 00:41 | Z całą pewnością za to byli katolikami

bo innowiercy czy ateusze nie chodzą do kościołów oglądać ich przepych.
  • 2013-06-09 06:29 | Jan Bohynski

Panie Bynku. Dziekuje. Od lat nie zostalem nazwany " bratnia dusza " . Jest nas wiec juz dwoch. To wiecej niz jeden. JB.
  • 2013-06-09 06:35 | Jan Bohynski

Do klasztoru Ofelio Intelektualistko ... Tam Ci bedzie lepiej, bez dostepu do internetu i ze starym i nowym testamentem przy twardym lozu klasztornym. Szczescia tam zaznasz za zycia, obcujac ze slugami Pana.
  • 2013-06-09 10:59 | Polalkholic

Kościół ma niezaprzeczalny wkład w rozwój kultury i sztuki.
    Aby obraz był pełniejszy i sprawiedliwszy,trzeba przypomnieć "artystyczne" zabiegi ,okrutnie okaleczające młodych chłopców z tego co tak radośnie odróżnia nas od kobiet.
    Oczywiście kastracje te były uzasadnione i powszechnie akceptowane, ponieważ nic tak nie zbliżało do Boga jak anielski śpiew eunucha.
    Prawdą również jest fakt że to" rodzice" powodowani troską o los młodzieńca ,kierowali go ku temu błogosławionemu aktowi, by w objęciach kleru nie zaznał głodu.
    Na szczęście te " kulturalne" praktyki znacznie się ucywilizowały i przybrały formę akceptowalnej lichwy w obrębie społeczności która z tej formy" obcinania "godności korzysta.
  • 2013-06-09 11:22 | karul

I jeszce jedna analiza

jakby nie bylo to dla wszystkich oczywiste - KRK jest ponadnarodowym koncernem finansowym i caly jego interes to najpierw oglupic a potem ogolic owieczki i barany. A ze robia to od dwudzistu stuleci wiec maja duza wprawe zas apologeci tego biznesu zawsze beda im przyklaskiwac.

Boze, poblogoslaw ateizm!
  • 2013-06-09 12:16 | bolec

Bardzo trafne i jakże prawdziwe. Jeśli po tym wszystkim, co czarni zaoferowali Polakom przez ostatnie 24 lata, ludzie dalej nie rozumieją istoty rzeczy, to wystawiają sobie bardzo złe świadectwo w kwestii własnych zdolności intelektualnych.

Firma jest w zasadzie wrogiem państwa i jakiekolwiek analizy są groteskowo bezzasadne. Jednak indoktrynacja od kolebki robi swoje i większości ludziom jest bardzo trudno dostrzec ta oczywistość.
  • 2013-06-09 12:34 | bolec

Zamiast bezproduktywnie dywagować czy te nieroby są gotowe żyć skromniej, warto pomyśleć dlaczego pozwolono Firmie nie płacić podatków w Polsce. Warto również pomyśleć jakie mechanizmy pozwoliły na działalność tzw. "komisji" majątkowej albo kto i dlaczego wprowadził tzw. "katechezę" do szkół publicznych, kapelanów do służb mundurowych oraz ile te igraszki kosztowały Polaków. Na koniec, warto też pomyśleć, dlaczego Polska podpisała tak absurdalnie niekorzystną umowę międzynarodową z Watykanem zwaną konkordatem!

To byłby produktywna analiza, która być może w przyszłości przybliżyła by Polskę do cywilizowanej Europy. Kogo może obchodzić, czy pasożyt jest gotowy żyć skromniej? Zresztą każdy nawet średnio inteligentny człowiek zna odpowiedź na to retoryczne pytanie :)
  • 2013-06-09 14:47 | bolec

"Kościół ma niezaprzeczalny wkład w rozwój kultury i sztuki"

Coś w tym jest - niedawno jeden z nadwornych klechów u króla Głodzia wyznał, iż podczas jednej z nocnych biesiad Głodzio z kolegami zapragnęli posłuchać jak on zagra im na harmonii. W tym celu król Głodzio kazał go zbudzić w środku nocy - ot i wkład w kulturę tej pasożytniczej zgrai nierobów na utrzymaniu społeczeństwa :)

• 2013-06-09 15:36 | jajajajaja

Księża już są skromni, redaktorze. Trzeba rozejrzeć się wokół. Ja rozejrzałem się na Włodarzewskiej, Ochota warszawska. Przed kościołem stoi wysłużony księżowski fiacik, bodaj panda. Niech wszyscy widzą. W garażu luksusowe wolwo s.80.
  • 2013-06-09 19:52 | Polalkholic

@bolec,pisząc o sztuce w kontekście KK,mam na myśli spektakl pod tytułem"Strach",który kościół z wielkim powodzeniem wystawia od początku swego istnienia.
    Siłą kk, jak i innych religi jest strach,który każe nam wątpić,,czy damy radę się przeciwstawić trudnościom życia bez złudnej wiary(dla niektórych)że czuwający nad nami Bóg nie pozwoli nas skrzywdzić.
    Dlatego pchają się gdzie się da,by strach towarzyszył człowiekowi od najmłodszych lat i zamęczał podświadomość,że zbyt mało czasu i majątku poświęca swemu Stwórcy,bo jeśli zbyt mało to niechybnie spotka go kara lub jego rodzinę.
    Również dlatego człek wykształcony,ale w poczuciu strachu,leczy swe grzeszne sumienie darując kk swój majątek jak i państwowy,wspomagając ulgami,przywilejami,itd.
    Dlaczego ludzie majętni jak i ludzie szastający naszym wspólnym majątkiem tak chętnie obdarowywują kk?
    Odp.:irracjonalny strach i sumienie podpowiada nam aby grzechy swe odkupić wzbogacając kościół ,a przecież więcej splendoru i poważania wśród zwykłych ludzi przyniosła by pomoc w operacjach na zach. które kosztują majątek,zakupy protez dla dzieci,itp.itd.
    Ale wolimy wykupywać łaski wśród duchów,niż u sąsiada(za ścianą,miedzą,granicą)
    Religia to nie poker,nie rzucisz na tacę krzycząc:sprawdzam.
    Wierzę również że J.P.II przestał wierzyć pod koniec swej posługi,o czym świadczyły jego liczne podróże,w których poszukiwał choćby najmniejszego znaku obecności Stwórcy,zamiast tego niestety napotkał ludzi za bogów się uważających,którzy w imię poszukiwanego przez papieża Boga,urządzają sobie tak znienawidzone przez kościół piekło na ziemi.
    Dlatego był papieżem do swych ostatnich dni,licząc że Jedyny da jakiś znak wiernym,ale jak wiemy tego dnia na świecie panował odwieczny zwyczajny bałagan.
    Znamienna jest tu postawa Benedykta,który jak przystało na prawdziwego Niemca,gdy poczuł się zmęczony-postanowił odpocząć,poświęcając czas sobie tak jak to Bóg czyni.
    Natomiast nie mogę się doczekać ns Franciszka,,kto i kiedy go zaprosi do Polski?
    To pewnie zagadka,którą ktoś rozwiąże przed wyborami w kraju,mimo tej niepewności nie mogę się doczekać,bo jak przystało na fachowca od PR może być zabawnie-a to zasłabnie w trakcie liturgi(nie zjadł śniadania-oznajmi w tv kard.Dziwisz)obcas mu odpadnie.
    Jak by nie patrzeć,,ten cyrk nas dużo kosztuje i będzie kosztował.
    Pozdrawiam.
  • 2013-06-10 08:58 | sssm

Przepraszam, czy przypadkiem Linde nie był protestantem?
  • 2013-06-10 09:06 | sssm

Przepraszam, czy przypadkiem Linde nie był protestantem?
  • 2013-06-10 10:29 | Tanaka

to jest bardzo wesołe.
  • 2013-06-10 12:56 | sokular

To skończy się na etapie gotowości Re:Polscy księża są gotowi na Kościół ubogi?

To skończy się na etapie gotowości.Nie sądzę też,że w wymiarze globalnym kościół pójdzie za wspaniałą filozofią Papieża Franciszka.Nie widać pochylania się nad ubogimi ani własnej ascezy..........
  • 2013-06-10 13:05 | PAK

Nie tyle ważne, ile nas dzieli. Ważne, że nie było poważnej dyskusji w Kościele o jego własnych finansach. Nie wiem, czy dlatego, że finanse są traktowane jako coś wstydliwego, co może być wykorzystane przeciwko Kościołowi. Czy może dlatego, że panuje, przynajmniej w Polsce, poczucie, iż kwestie ekonomiczne leżą poza zakresem moralności.
  • 2013-06-10 15:29 | Baka

"Kościół w Polsce jest wciąż finansowo i majątkowo nieprzejrzysty."

I tak będzie. Wątpię, żeby coś się zmieniło, no chyba, że "owieczki" masowo zaczną się odwracać. Ostatnią grupą, której zależy na prześwietleniu Kościoła są nasi politycy.
  • 2013-06-13 16:55 | lecher

Przecież nasz ultra katolicki prezydent już zaprosił Franciszka do złożenia wizyty w Polsce, ( chyba w 2015 r. )
  • 2013-06-14 20:41 | Jer-11

Kosciol "ubogi" w Polsce? Po prostu, dobry dowcip!!!
  • 2013-06-15 07:11 | Polalkholic

To fakt,umknął mi ten poddańczy gest,który potwierdza słowa pewnego ministra z ZCHN,którego na szczęście nazwiska nie pamiętam:"Nieważne czy Polska biedna czy bogata,byle katolicka".
  • 2013-06-19 18:58 | Lejb

Franciszek,papiez jest niewygodny dla polskiego kleru.Nigdy polski ksiadz nie bedzie zyl jak przecietny ksiadz francuski za 1000 euro w bloku z emigrantami..Nasi ksieza w wiekszosci pochodza ze wsi i zaznali biedy to wciaz zabiegaja za money ,pija i bawia sie.A potem opowiadaja brednie ,ze wzrasta ateizm .Sami przyczyniaja sie do ozieblosci rel. chociazby za wspolprace z katolikiem z PiS
  • 2013-06-21 07:22 | toefl

Mogą być trudności . Księża , acz nie bogaci , to jednak żyją wygodnie .
  • 2013-06-21 07:26 | toefl

Masz racją PAK
  • 2013-06-21 07:31 | toefl

Gibbi pisze, że ksiądz nic nie robi a wierni go utrzymują .
    Widocznie dla wiernych ksiądz jest potrzebny i coś robi a dla ateisty Gibbi jest inaczej .
    Ale wierni nie muszą słuchać ateistów .