Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co Król Słońce utracił w Utrechcie

(3)
Jeśli wiosną 1713 r. ktokolwiek żywił złudzenia co do układu sił w Europie Zachodniej, musiał spojrzeć prawdzie w oczy, kiedy do wiadomości publicznej podano postanowienia pokoju utrechckiego. W okres schyłkowy weszła epoka triumfującego absolutyzmu.
 • 2013-07-05 19:50 | dzynks

  Brakujące elementy

  Ciekawy artykuł.
  Brakuje mi jednak paru elementów, które pozwoliłyby mi lepiej zrozumieć kontekst. Te uwagi mam zresztą czytając większość opracowań historycznych.

  1. Pogoda w tamtym okresie. Wspomniano o ciężkiej zimie we Francji. Czy to jednostkowy wypadek, jaki był klimat w tamtym czasie w Europie ?
  Czy już uprawiano ziemniaki czy jeszcze nie, co jedli ludzie w tamtym okresie ?
  Jak magazynowano żywność dla wojska ? Jaka była liczebność krajów ? Miliony, setki tysięcy ludzi ?

  2. Technika. Jakich środków transportu używano, czy coś innego niż w Średniowieczu ? Jakie były środki walki i jak to wpływało na pozycję poszczególnych stron konfliktu ? Rola broni palnej, wyposażenie okrętów w armaty itp. wpływ przewagi technologicznej na działania wojenne.

  3. Inne rejony świata i Europy. Co się działo z grubsza rzecz biorąc w innych krajach europejskich, w Indiach, Chinach, Japonii i we wzmiankowanej Ameryce.

  Nie tylko dowódcy decydują o wyniku wojny.

  Pozdrawiam.
  Dzynks
 • 2013-07-08 06:19 | Etyk

  Re:Co Król Słońce utracił w Utrechcie

  Racja, dzynks!
  Ale ty za duzo oczekujesz od historykow. Jeden z nich skarzyl mi sie calkiem niedawno temu, ze na UW zaproponowano mu jako temat pracy magisterskiej "Rozwoj przemyslu w Krolestwie Polskim" (rozumiem, ze chodzilo tu o czasy przed rokiem 1830, choc ciekawiej by bylo o calym okresie 1815–1918). Niestety, ale historycy (poza historykami gospodarki) wciaz nic nie rozumieja, jako iz dalej uwzaja oni, ze to dowódcy decydują o wyniku wojny.
  Pozdr. !
 • 2014-03-22 12:30 | woowek

  Re:Co Król Słońce utracił w Utrechcie

  Kiepskie masz zdanie o historykach. Czytam wiele opracowań i tekstów dotyczących wojen i bitew i raczej nie spotykam się z lekceważeniem przez nich czynników pozamilitarnych. Ale wdawanie się w to, co uprawiano na początku XVIII wieku we Francji (albo w sposoby ówczesnej komunikacji) w artykule na 10 minut czytania o wojnie między kilkoma wielkimi krajami, to po prostu nie ten poziom szczegółowości... Zasada jest taka, że jak ktoś chce dokładniej zgłębić jakieś zagadnienie po przeczytaniu takiego artykułu, to odpala google.pl albo idzie do księgarni/biblioteki.