Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

(30)
Prof. Janusz Czapiński o wynikach najnowszej Diagnozy Społecznej, o rosnącym zadowoleniu Polaków z siebie i niezadowoleniu z władzy, o tym, że słabiej wierzymy w demokrację, o kulturowych przyczynach bezdzietności i innych grzechach naszego społeczeństwa.
 • 2013-07-10 14:58 | linka.a

  Profesor jest chyba z księżyca

  "Polacy prywatnie nie doświadczają kryzysu."

  To chyba pan profesor nie był dawno w publicznej przychodni albo nie widział co się dzieje, jak w supermarkecie "rzucają" kurczaki po 4,99 zł. Nawet klasa średnia doświadcza kryzysu, bo firmy zwalniają albo nie dają podwyżek itd. Ale pan profesor tego nie widzi, bo jest już całkowicie oderwany od rzeczywistości.
 • 2013-07-10 16:41 | Dr. Watson

  Jaki kryzys w PL?

  @linka.a
  "Polacy prywatnie nie doświadczają kryzysu" - prosze wybaczyc, a czy doswiadczaja?? Przyjezdzajac z zagranicy raz na jakis czas i od lat widzac te mase (raczej jednak duzych i nowych) samochodów na drogach i w miastach jak kraj dlugi i szeroki, ten wysyp galerii handlowych i hipermarketów, gdzie ludzie pchaja wyladowane zakupami wózki na parkingach, te miliardy € zachodniego podatnika inwestowane w gospodarke i kulture (nawet Polskie Radio funduje nagrody w konkursach dla sluchaczy ze srodków UE i jeszcze sie tym chwali!!), te przepelnione knajpy i ogródki piwne, Polacy masowo buduja domy, jak wszedzie trabia, odsetek mieszkan wlasnosciowych jest jeden z najwyzszych w Europie (przeciez kazdy ma miec SWOJE mieszkanie) - wiec co jest?! Zalóz firme a dostaniesz dofinansowanie z UE? I wiekszosc w kraju pracuje za owe mityczne 1.600zl brutto, szalejac po IKEA-ch, Chorwacjach, Egiptach?

  Kryzysu doswiadczaja Grecja, Portugalia, Hiszpania, Wlochy ale nie Polska, no chyba, ze gdy sie odwiedza kraj i widzi to, co widzi to tez sie jest "oderwanym od rzeczywistosci".
 • 2013-07-10 17:02 | Andrzej

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Z zainteresowaniem słucham Prof. Czapińskiego. Nie sądzę, żeby obecna sytuacja w Polsce groziła wybuchem. Ludzie są zajęci swoimi sprawami i pokrzykiwania Dudy czy Kaczyńskiego mało ich obchodzą. Jest oczywiście kryzys i zwolnienie tempa wzrostu gospodarczego,ale gdy popatrzeć dookoła, wszędzie się coś buduje. Polska powoli,ale ciągle przeobraża się w kraj nowoczesny. Na tym tle dziwi i zniesmacza fatalny poziom polskich parlamentarzystów i obsługujących ich reporterów telewizyjnych i radiowych. Takiego festiwalu głupoty, demagogii i zwykłego chamstwa jak na sali sejmowej raczej się w kontaktach międzyludzkich nie spotyka. Jedynym ratunkiem jest telewizja satelitarna i internet, gdzie nie musi się wszystkiego czytać od A do Z, żeby wiedzieć to, co potrzeba.
 • 2013-07-10 18:57 | flip

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Taaak, negowanie wynikow statystycznych na podstawie wlasnych jednostkowych doswiadczen z cala pewnoscia swiadczy o glebokim zrozumieniu poruszonych problemow.

  "Nawet klasa średnia doświadcza kryzysu, bo firmy zwalniają albo nie dają podwyżek itd."

  Ta kwestia zostala poruszona w wywiadzie.
  Przytocze fragment:

  Płace realne od kilku lat stoją przecież w miejscu, bezrobocie wzrosło, a grupa rodzin, które deklarują, że ich stałe dochody nie wystarczają na bieżące potrzeby, zmalała (o 2 pkt proc.) do 24 proc. w 2013 r.


  link.a, moze nauczysz sie czytac ze zrozumieniem zanim zaczniesz oskarzac innych o oderwanie od rzeczywistosci.
 • 2013-07-10 19:17 | Diagnoza profesora ?

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Panie Czapiński , Profesorze Czapiński , proszę ruszyć swoje "cztery litery" i wyruszyć w tz. teren a przekona pan się dlaczego mieszkańcy R.P. mają w głębokim poważaniu "demokrację" i temu podobne cuda wianki ...MEDIALNYCH PRZEKAZÓW !
  W mediach jest WSZYSTKO , GALANTUS PAPADRANTUS , jednak wystarczy odwrócić wzrok od(głównie) telewizorni albo ucho od radyjka , to dziwnie coś się nie zgadza i człowieka dopada codzienność , szara , bura , urzędnicza , SZCZAWIOWA, bezrobotna albo co najwyżej NĘDZNIE opłacana ....NO JEDYNIE PANOWIE PALĄ W STOLICY CYGARA !
  Panie profesorze, a co ma zrobić/powiedzieć człowiek który dyga za grosze , którego pensja roczna, jest mniejsza od MIESIĘCZNYCH poborów JAŚNIE WIELMOŻNEGO POLITYKA , i ten polityk jeszcze biadoli że na .....zachodzie politycy więcej /lepiej zarabiają ? Być może tamtejsi politycy lepiej rządzą swoimi krajami , i dlatego mają lepsze pobory ? Oj chyba to już dawno wyczaiła, nasza młodzież i woli na obczyźnie na chleb zarabiać ?!

  Panie profesorze , gdzie skutki , gdzie przyczyny ?

 • 2013-07-10 19:43 | Fandorin

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Bo ten cyrk się kręci sam w gruncie rzeczy - ludzie robią po prostu swoje :) Generalnie problem Polski to brak wizji na przyszłość i to coraz bardziej może być odczuwalne. Wiele spraw poszło zamiast w kierunku standardów unijnych w całkowicie drugą stronę. Czy jest lepiej, czy gorzej to zależy o co pytamy i kogo zapytamy. Generalnie coraz więcej "zbieraczy" widzę na ulicach i średnia wieku też się obniża. Z drugiej strony na ulicach widzimy mnóstwo aut i młodych kierowców. Jednak to o czymś świadczy. Zgadzam się z diagnozą, że nauczyliśmy się efektywniej wydawać pieniądze (chyba nie mamy wyjścia). Patrząc w kontraście na lata "sodówki" np. lata 2005-2007, kiedy to Polacy szaleli z zakupami oraz banki rozdały mnóstwo kredytów lekką ręką widać jednak różnicę. Zacisnęliśmy pasa a więc jednak czegoś się nauczyliśmy. Kryzys nas nie złamie żaden. Gorzej jednak z pytaniem co dalej?
 • 2013-07-10 20:27 | iivoo

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Tak więc po dobranocce czekamy na poważny "Dziennik" w wykonaniu pana @wladimirza, argumenty (zwłaszcza te, bo takie rzucanie hasełek, "wicie rozumicie" to specjalność małego rycerza), wyniki badań, przemyślenia (oczywiście na wyższym poziomie, nie to co dobranocka). Do dzieła! Trochę wysiłku!
 • 2013-07-10 21:07 | linka.a

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  No rzeczywiście, kiedy odwiedzam w czasie wakacji różne kraje to też widzę różne rzeczy. Tyle, że nie wyciągam na ich podstawie wniosków. Jeśli u nas jest tak fajnie, to zapraszam. Po co siedzieć za granicą, skoro można wrócić na zieloną wyspę i korzystać z tych frykasów, o których piszesz?
 • 2013-07-10 22:16 | camel

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  @Diagnoza profesora ? - wiesz, a mnie męczy analfabetyzm, niezborność myślowa, niezdolność do przyswojenia najprostszych zasad pisowni, elementarny brak szacunku do nas, czytających, bijący z twojej niechlujnej pisaniny. Twoje podejście do pisania zapewne odpowiada twojemu podejściu do innych czynności w życiu: pracy, zarządzania swoim własnym losem... tu masz jedną z przyczyn "szarej, burej, szczawiowej codzienności".

  Za kłopoty Polaków odpowiada przede wszystkim powszechna głupota. Cała reszta to tylko pochodne.
 • 2013-07-10 22:54 | Dr. Watson

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Ostatnia chyba ogólnonarodowa debata i totalnym wyzwaniem bedzie przyjecie wspólnej waluty, na co beda naciskac coraz mocniej kola gospodarcze na Zachodzie i w kraju. Zreszta jest to zapisane w traktacie akcesyjnym. Pytanie tylko kiedy i jak to przeprowadzic. No i co zrobic, by jednak kryzys nas nie zlamal gdy skonczy sie manna z brukselskiego nieba. To tez jest pytanie, nie "czy" tylko "kiedy i jak".

  A potem hm, jakas olimpiada zimowa w Zakopanem?
 • 2013-07-10 23:50 | Jer-1

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  A moze wyniki badan profesora Cz. bylyby nieco inne, gdyby zapytano takze tych, ktorzy z Polski wyjechali?
 • 2013-07-10 23:53 | Eau de Cologne

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  "Polacy masowo buduja domy, jak wszedzie trabia, odsetek mieszkan wlasnosciowych jest jeden z najwyzszych w Europie"

  Czy moglbym prosic o jakies konkretne dane/liczby na powyzszy temat?
 • 2013-07-10 23:55 | blue

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  A potem hm, jakas olimpiada zimowa w Zakopanem?

  ``````````````````````````````````````````````````
  Co za bujna fantazja, szczerze podziwiam!
 • 2013-07-11 00:00 | Eau de Cologne

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  "Za kłopoty Polaków odpowiada przede wszystkim powszechna głupota."

  Glupota politykow przede wszystkim! Glupota i zastraszajacy wrecz brak
  wizji, brak koncepcji rozwoju kraju. A od nich (tzn. politykow)
  powinno wymagac sie duzo wiecej niz od "przecietnego"
  obywatela...
 • 2013-07-11 05:59 | wladimirz

  Czapiński to ten facet,co twierdził i twierdzi, że ponad 50% młodych Polaków na "studiach" to wspaniale dla Polski!!!!

  Nawet, jeśli są to Wyższe Szkoły Gotowania na Gazie ... ;-)Podobnie jak 90% w szkołach kończących się "maturą"...
  I to dokładnie wyjaśnia wartość wszystkich jego "naukowych" twierdzeń i stwierdzeń!
  Po prostu facet wie, gdzie stoi słoiczek z konfiturami...;-)
 • 2013-07-11 06:40 | toefl

  Bardziej wiarygodne

  byłyby takie dane jak w Wielkiej Brytanii :

  "The largest fall during this period was a 6.8% drop for the richest fifth of households. They still had an average income, before tax and benefits, of £78,000 in 2011-12.

  This was 14 times greater than the poorest fifth of households, who had an average income of £5,400. However, this group has seen their average income rise by 6.9% since the economic downturn."

  Czyli tam bogaci tracą a biedni zyskują w czasach kryzysu .
 • 2013-07-11 09:28 | Barbara Malak

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Rzeczywiscie przerazajace wyniki. Polska jest dobrze rozwijajacym sie krajem, coraz skuteczniej wychodzacym z komunistycznej biedy. Polska jest wolna i demokratyczna. I w tym kraju mniej niz 1/3 spoleczenstwa popiera demokracje (w Europie zachodniej srednia wynosi okolo 80%). Cos bardzo zlego dzieje sie w glowach polskiego spoleczenstwa!
  Pozdrawiam z Amsterdamu. Barbara Malak
 • 2013-07-11 15:13 | Fandorin

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Jeżeli Polska postawi na innowacje/nowoczesne i elitarne technologie to jest duża szansa, że wbijemy się jako Polska w pewne nisze. Do tego wykorzystamy te miliony absolwentów z wykształceniem wyższym. Przykłady: zbrojeniówka (drony, czołgi, roboty), projekty dla ESA (satelity itd), tabor kolejowy (Newag, Pesa) itd. Szczerze jednak wątpie, aby politycy byli tym w ogóle zainteresowani. Nie tak dawno większość z nich nie widziała sensu wejścia Polski do ESA. No tak. Łatwiej jednak powierzyć ten trud obcemu kapitałowi i całe życie montować Fiata w Tychach dla obcych udając, że to polskie auto i polska fabryka ;-) Oni nam później sru kilka tysięcy zwolnień i łaskawie zatrudnią ponownie 300 osób przedłużając umowę co miesiąc.
 • 2013-07-11 17:16 | Dr. Watson

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Blue - to była czysta ironia, my fault, mogłem napisac prościej. A tak na marginesie, jest masa ludzi w kraju, którzy święcie wierzą, że to jest realne, taka zimowa impreza sportowa, Małysz przecież jeszcze jest i pomoże w promocji no i Euro2012 też było. Najwiekszym problemem jest tyklo ta nieszczęsna Zakopianka... (koniec ironii).
 • 2013-07-11 17:52 | M

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Może to i prawda, że "wszędzie się coś buduje", ale z drugiej strony rządzący zadłużają nas na potęgę, duszą gospodarkę podwyżkami podatków, dzięki czemu rośnie bezrobocie oraz demolują system emerytalny. Tu nawet telewizja satelitarna i internet nie pomogą.
 • 2013-07-11 18:00 | Marcell

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Mógłbym podpisać się pod tym obiema rękami. Dodam jeszcze, że to nieprawda, że nasi politycy są odzwierciedleniem społeczeństwa bo sami ich wybieramy. Tak może bywa, ale nie w polskim systemie wyborczym, który premiując duże partie uniemożliwia zaistnienie nowym bytom politycznym i prowadzi do tego, że każda licząca się partia jest praktycznie konserwatywno-liberalno-socjaldemokratyczna.
 • 2013-07-12 22:21 | wladimirz

  Za (obecne!)kłopoty Polaków odpowiada polityka kadrowa Tuska&PO-nominować kiepskich i niekompetentnych żeby sobie konkurencji nie stworzyć!!!:-(

  To się szybko przenosi w dół bo marni szefowie nie lubią lepszych od siebie, a mają być wierni, a nie efektywni... ;-) Exemplum Hall&Krajewska&Szumilas&Berdzik, Mucha, Gronkiewicz-Waltz, Grabarczyk, Klich (Bogdan), Nowak, ......................................
 • 2013-07-12 23:24 | zalamander

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Proponuję przyjechać do kraju i sprawdzić dlaczego nam się źle w głowach dzieje...
 • 2013-07-12 23:26 | zalamander

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  No, z tymi przepełnionymi knajpami to już bezczelna przesada - proponuję ruszyć sempiternę z Warszawy...
 • 2013-07-13 00:05 | Eau de Cologne

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  "Polska jest dobrze rozwijajacym sie krajem, coraz skuteczniej wychodzacym z komunistycznej biedy."

  Dwadziescia piec lat temu Polska nalezala do grupy kilku najbiedniejszych
  krajow w Europie i... dzisiaj wciaz nalezy do tej samej grupy!

 • 2013-07-13 15:40 | Dr. Watson

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Kölner, kilka tygodni temu w GW byl artykul na ten temat, o odsetku mieszkan wlasnosciowych w stosunku do ilosci mieszkanców tez. Poza tym gdy sie jedzie przez kraj, widac mase budów. A rynek wynajmu mieszkan jest niewielki.
 • 2013-07-13 23:37 | Fandorin

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Demokracja taka jak w Turcji na placu Taksim. Mentalnie zmiany na gorsze.
 • 2013-07-13 23:51 | Fandorin

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Bo to prawda, ale pod pewnymi warunkami, że państwo wie jak wykorzystać ten potencjał. Państwo nie wie, ale mit pompuje. Nie wierzcie poza tym w to, że nagle będzie praca po szkole zawodowej.
 • 2013-07-14 13:52 | scrambler

  Re:Prof. Janusz Czapiński o stanie polskiego społeczeństwa

  Proponowałbym po pierwsze ustalić, jak jest przez pytanych w ankiecie rozumiana ta demokracja. Idę o zakład, że definicje mogłyby być mocno nieortodoksyjne, a nawet nowatorskie. Może lepiej więc zapytać, czego nie popieramy?
 • 2013-07-15 12:23 | wladimirz

  Nie ma żadnego potencjału - jest fikcja i oraz gigantyczna strata czasu i środków!!!

  Te tłumy pseudoabsolwentów "Zarządzania i Marketingu" itp. po prostu nie posiadają żadnych(!) przydatnych zawodowo umiejętności! Za to są sfrustrowani i roszczeniowi - 30 - 40 lat temu ofiary podobnej(choć dużo łagodniejszej!) polityki tego typu w Europie Zachodniej stanowiły dogodne podglebie RAF(grupa Baader-Meinhof) czy Czerwonych Brygad!!! Naprawdę rządzącym i Czapińskiemu o to chodzi ... ;-)