Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sejm nie zgodził się na ubój rytualny

(110)
Sprawa dopuszczenia lub zakazania praktyk zabijania zwierząt bez ogłuszania – tzw. ubój rytualny – bulwersowała wszystkich. Wreszcie znalazła swój właściwy finał.
  • 2013-07-12 14:50 | ganna

Re:Sejm nie zgodził się na ubój rytualny

A jak to możliwe że wielce oświecona Platforma glosowała w większości przeciw?!
    Chyba bardziej Pan premier nie mógł mnie zawieść...
    Tłumaczenie bestialstwa korzyściami majątkowymi (dochody z uboju, zatrudnienie itd.) jest niewybaczalne. Gdzie tedy jest granica tego, co wolno zrobić dla zysku? Wstydzę się, ze oddałam kiedyś głos na PO...
  • 2013-07-12 15:37 | axiom1

Nareszcie cos pozytywnego ten Sejm zatwierdzil. Nie rozumiem jednak dlaczego ten nie-rzad wielce otepialej Platformy tolerowal to bestialstwo do tej pory.
  • 2013-07-12 15:48 | Byniek

Ponawiam pytanie, które usunięto: Jak to było możliwe, że w państwie prawa ( ? )przez osiem lat, wbrew ustawie, w bestialski sposób mordowano zwierzęta ?
  • 2013-07-12 15:50 | Precz z "czarnymi" sadystami

Dziekuje wam dobrzy ludzie za przeglosowanie SADYSTOW, ktorzy nie maja zadnej empatii, zadnej wrazliwosci. Tacy to sprzedaliby wlasna matke dla zysku. Bardzo smutne jest ze Tusk prosil o ekspertyze ekspertow...tak jakby sam nie rozumial jak to jest (jako kregowiec z ukladm nerwowym) miec zywcem podzynane gardlo. PO czolga sie przed wszystkimi... BRAWO DLA DOBRYCH LUDZI KTORZY OBALLI TO BESTIALSTWO.
  • 2013-07-12 15:52 | Kris Poland

Najgorsze, a może wręcz odwrotnie,

najlepsze, jest to, że premier w końcu pokazał jakim to on jest światłym człowiekiem. To nie zostanie mu zapomniane i będzie przypomniane przy okazji najbliższych wyborów do Sejmu. Nie tylko jemu zresztą. Dość tego zamydlania oczu w różnorakich programach w TV i radio. Wystarczy sprawdzić wyniki głosowania PO w tej sprawie. Dla doraźnych, jak się wydaje, korzyści współpracy z PSL w rządzie, okazali się posłowie PO (nie wszyscy) zwolennikami ciemnoty i okrucieństwa wobec zwierząt. Teraz całe te swoje przyszłe gaworzenie o europejskości może sobie..... . Partia Kaczyńskiego (nie jestem pewien czy szczerze) głosowała przeciw ubojowi rytualnemu i tym samym jeszcze zwiększy swoja przewagę nad PO... . Jedni drugim skaczą do gardeł, a nam sprzedają papkę podpowiedzianą przez specjalistów od Public Relations.
  • 2013-07-12 16:20 | am

nie da sie czytac tej hipokryzji mediow i komentarzy. kazdy kto nie jest wegerianinem i je jakiegolwiek mieso jest hipokryta. jak mozna argumentowac ze razenie pradem jest humanitarne? W czym krowa jest lepsza od swini, ktore podzynanie gradla jest w porzadku, albo obcinanie glowy kurczakom?
    Autor widac tez nie mial nigdy do czyniena z miesem halal. z mieso halal krew nie kapie, nie ocieka.
    Przez to ze ta ustawa nie weszla polscy rzeznicy wyjada do pracy do Niemiec i do Czech gdzie uboj rytualny jest dopuszczalny a potem na eksport. zarobia na tym tamtejsci posrednicy.
    A za chwile w polskich sklepach bedziemy miec mieso tylko z zagranicy bo nie bedzie sie oplacac jakiejkolwiek hodowli.
  • 2013-07-12 16:40 | axiom1

Aby sie dogadac z partia chamow w koalicji dyktator Donek 'placil' przyzwoleniem na bestialstwo wobec zwierzat. I terroryzowal poslow 'dyscyplina partyjna'.
    To nie jest polityka, to zeszmacenie nieslychane !
  • 2013-07-12 16:46 | Gadfly

Mam wielka prośbę do Pana Premiera Tuska, żeby swoje wystąpienia publiczne ograniczył do samego publicznego występowania, tzn. bez zabierania głosu, bo ostatnio co się Pan Premier odezwie to jakieś głupstwa płyną. A to "nie oddam Polski". zupełnie jakby miał ją na własność, a to znów podsumowanie głosowania (nie mówiąc o samym głosowaniu) nad ubojem rytualnym takie, że "hadko słuchać". Cieszyć się trzeba, że to prawnie uświęcone s-stwo zostało zlikwidowane, ale Pana Premiera i Pana Wojciecha Olejniczaka w kajeciku do najbliższych wyborów zachować należy.
  • 2013-07-12 17:01 | Stary Polak z PRL-u

Dla mnie straszne jest to, że ten sejm w ogóle zastanawiał się nad przywróceniem uboju rytualnego.
  • 2013-07-12 17:55 | Barbara B

No wreszcie mogę być z czegoś co się w Polsce stało dumna. To jest progres moralny. Zwierzęta nie powinny cierpieć za ludzką głupotę zwaną religią! A jak się to religijnym ludziom nie podoba to zawsze mają jeszcze lepszą opcję: zostać wegetarianami.
  • 2013-07-12 18:35 | zet

Padają tu /na forum/ różne określenia na ukazanie cierpienia zwierząt,przeznaczanych do pożarcia przez ludzi/czasem wybranych/. A jak się dzieje w przyrodzie?
    Otóż zwierze silniejsze zjada słabsze i wcale przed posiłkiem nie znieczula ofiary.Co najwyżej dusi,mniej lub bardziej skutecznie.
    Człowiek jako jedyna istota posiadająca świadomość,nie powinien bólu zadawać ani innemu człowiekowi ani zwierzęciu.Nawet wówczas,kiedy chce jeść w sposób religijnie uzasadniony. Przy okazji poznaliśmy /kto nie wiedział/ prawdziwe oblicze posłów katolickiej partii chłopskiej. Obraz skłania do modlitwy:"od takich sąsiadów uchowaj nas,Panie"
  • 2013-07-12 18:39 | NatanGoldberg

Bestialstwo, Szanowny Panie Redaktorze, to masowe mordowanie Zydow w pogromach, ktore to mordowanie rozpoczelo sie w panskim kraju natychmiast, gdy tylko mordowac mozna bylo bezkarnie. Bestialstwo, Szanowny Panie Redaktorze, to mordowanie Zydow w pogromach czy w ramach oslawionej "akcji kolejowej" na skale nieco mniejsza, kiedy w panskim kraju za pomoca mordow i pogromow zmuszono do ucieczki tych nielicznych Zydow-niedobitkow, ktorzy okupacje przetrwali. Bestialstwo to aktywny wspoludzial Polakow z Policji Granatowej w tlumieniu powstania w getcie. Bestialstwo, Szanowny PAnie Redaktorze, to zbiorowe gwalcenie Zydowek podczas pogromow, smiercionosna dzialalnosc szmalcownikow, udzial Policji Granatowej w wylapywaniu i mordowaniu "zydkow" ukrywajacych sie po aryjskiej stronie. Bestialstwo to mordowanie Zydow w pogromach w okresie "formowania sie polskiej niepodleglosci" (1918-1920) czy tez zamkniecie Zydow-zolnierzy w obozie koncentracyjnym w Jablonnie.

Uboj koszerny (nazywany w panskim kraju "rytualnym", zeby wzbudzac nastroj grozy) jest humanitarny i pozbawia zwierze zycia przy minimum cierpien. Uchwala parlamentu w panskim kraju oraz uzyte przez Pana okreslenie byloby przerazajace - gdyby nie to, ze jest po prostu smieszne. W panskim kraju moze teraz panowac zywiolowa radosc z faktu, ze po raz kolejny odealo sie dokopac znienawidzony i pogardzanym "parchom" vel "pejsatym", jak to sie zwyklo okreslac. Tyle tylko, ze Zydzi w Izraelu (a takze ci w diasporze) maja gleboko i serdecznie w nosie kwestie, czy panski kraj pozwoli, czy tez nie pozwoli na eksport miesa z koszernego uboju. Zapewniam Pana, Panie Redaktorze, ze Zydzi w Izraelu czy w USA jakos przezyja ten ciezki cios, jakim bedzie brak dostaw w/w miesa. Nie uwierzy Pan, Panie Redaktorze, ale panski kraj nie jest jedynym na swiecie dostawca pultusz wolowych.

Straca rolnicy w panskim kraju (bo od razu odpada takze eksport do krajow muzulmanskich), rozumiem jednak, ze jak chodzi o cel nadrzedny (dokopac Zydom) to kazda cene warto zaplacic. Tyle tylko, ze to dokopanie raczej mizerne. Za to wydzwiek propagandowy - jak nalezy.

Szwecja i Norwegia, na ktore Pan sie powoluje, wprowadzily zakaz koszernego uboju wkrotce po dojsciu Hitlera do wladzy. Panski piekny kraj wprowadza podobny zakaz obecnie, kiedy to antyzydowskie regulacje prawne nie ciesza sie w swiecie taka wtyma, jak w latach trzydziestych. Strata dla Zydow - zadna. A panski kraj bedzie slybal juz nie tylko z napisow "zydzi do gazu" na scianach domow i ludobojczych "dowcipow" o "wartosci opalowej" "zydkow" - takze i z tego, ze wielkonakladowy, opiniotworczy tygodnik publicznie pomawia panskimi ustami Zydow o "bestialstwo".

• 2013-07-12 19:03 | Danka

Re:Sejm nie zgodził się na bestialstwo wynikające z zabobonu

XXI wiek oczekuje na zmiany . Ta niezgoda na praktykowanie zabobonów jest małym kroczkiem ku cywilizacji nowego człowieka.
    Zmiana nastapi wtedy , kiedy człowiek przestanie jeść smażone lub gotowane trupy ssaków . Czas na na krok w stronę wegetarianizmu.
  • 2013-07-12 19:08 | migi

Proszę o dowody, że taki ubój jest humanitarny i pozbawia życia przy minimum cierpień. Oglądał Pan może filmy z ubojni? Szczerze polecam.
  • 2013-07-12 19:12 | Wusil

Na szczęście świat ten nie składa się z jedynie z Żydów, którym baśnie sprzed tysiąca lat nakazują zabijanie zwierząt dla celów religijnych. Piszący ten kąśliwy komentarz nie jest w stanie zagwarantować sposobu zabijania zwierząt w Polsce. Komentarz niestosowny. Powtarzam: Żydzi nie są pępkiem świata. Nie byli i nie będą. Wszyscy są równi.
  • 2013-07-12 19:21 | AHa!

„It’s the economy, stupid, Liczy się gospodarka, głupcze!!!”
  • 2013-07-12 19:34 | Ewa Filipowicz

Gratulacje!!!!!!! W imię wszystkich zwierząt; i tych małych, i tych dużych!
  • 2013-07-12 20:02 | michrich

A swoja droge mozna zyc nie przestrzegajac zasad koszernosci. To jest dogmat wymyislone nie wiadomo dlaczego tysiace lat wstecz nikomu nie zapewniajacy zbawienia. Na przesady ludzkie i glupote nie ma rady.
  • 2013-07-12 20:17 | Slawomirski

Umieranie zwierzecia w szoku krwotocznym nie jest humanitarnym sposobem na pozbawianie go zycia. To jest fakt i religijne marudzenie nic tu nie wniesie do dyskusji.
  • 2013-07-12 20:36 | Andrzej

No i bardzo dobrze. Jesteśmy państwem z kulturą katolicką, a nie muzułmańską.
  • 2013-07-12 21:13 | p berg

Panie Natan Goldberg
    Pan się chyba pomylił i włożył swój wpis nie do tego artykułu. Mordowanie zwierząt bez wcześniejszego pozbawienia ich świadomości, czucia i odczuwania bólu jest bestialstwem, czy to się panu, panie Goldberg, podoba czy nie. Ja nie piszę o mordowaniu Żydów i gwałceniu Żydówek, tylko o procederze bestialskiego mordowania zwierząt tylko dlatego, że ktoś sobie ubzdurał, że mięso z takiego uboju jest lepsze. Tylko o to mi chodzi. Zalecałbym większe opanowanie i nie wkładanie do wszystkiego, o czym się pisze Holocaustu, mordowania Żydów i gwałcenia Żydówek. Poza tym, Pan chyba nie widział nigdy uboju rytualnego, zwanego także koszernym. Jakby Pan widział, nie wypisywał by Pan tej agresji. Więcej rozsądku, panie Goldberg. Więcej rozsądku.
    Wreszcie, termin bestialstwo nie jest zarezerwowany tylko do Holocaustu. To trzeba Panu tłumaczyć? Bestialstwo ma wiele imion i twarzy. Historia tego pojęcia jest bardzo długa i bogata.
    Pozdrawiam.

p. berg""
  • 2013-07-12 21:21 | Zoritt

"pozbawia zwierze zycia przy minimum cierpien."
    Proszę nie być śmiesznym ...
  • 2013-07-12 21:51 | NatanGoldberg

Gospodarka niespecjalnie sie liczy, jesli nadarza sie okazja, aby dokopac Zydom. Eksport wyrobow z uboju koszernego i halal (to samo wlasciwie, dla muzulmanow) przynosil panskiemu krajowi calkiem przyzwoite zyski. Ale tutaj chodzilo o zasade. Gospodarka jest akurat na dalekim miejscu, jesli nadarza sie okazja, aby Zydom dokopac.

• 2013-07-12 22:05 | NatanGoldberg

"Gdzie tedy jest granica tego, co wolno zrobić dla zysku"

Na to jest akurat odpowiedziec latwo. Dla zysku wolno rzecz jasna zapedzic "zydkow" do oblanej benzyna stodoly i podpalic z czterech stron - w taki wlasnie sposob caly szereg panskich rodakow uwlaszczylo sie na pozydowskim mieniu. Dla zysku wolno podkablowac "zydka" na gestapo i w ten prosty sposob wejsc w posiadanie willi z ogrodem w Otwocku czy w Radzyminie.

Nie wolno natomiast dla zysku sprzedawac miesa z koszernego uboju, bo to brzydko i nieladnie. SLyszalem, ze w efekcie dzisiejszego glosowania w Izraelu totalna panika, kleska glodowa grozi. Przeciez poza panskim krajem nikt na swiecie podobno nie potrafi wyprodukowac wolowiny. Co to bedzie?

• 2013-07-12 22:19 | jurganovy

Gdyby Natan pisał się Nathan to był bym uwierzył ,że chodzi o dokopania Żydom.Jednak nie.Okazało się,że chodzi o dokopanie wyznawcom maksymy "chłop żywemu nie przepusci".
    PSL,pragmatycznie,troche pogrymasi,lecz się nie zbiesi ,bo pozostaje ciągle mozliwośc sypania soli drogowej,trutki do mleka,antybiotyków do karmy,koniny do hamburgerów...biznes jest biznes a dopłaty swoją drogą..
  • 2013-07-12 22:21 | michrich

Racja,
    nienawisc jest silniejsza od checi zysku, a wlasnie nia kieruja sie niektorzy ktorzy bezposredniej korzysci nie maja.
    Ja osobiscie jadam wieprzowine i zyje, i nie wierze ze pojde za to do piekla.
  • 2013-07-12 22:26 | wladimirz

Oczywiście - "superzamożna" Polska odrzuca kolejne źródło dochodu przekazując je "biedniejszym";-)

Ciekawe, kto tych (po)słów i p.Berga sponsorował. Ubój rytualny będzie, bo jest popyt. Co najwyżej zarobią rzeźnicy w innych krajach - zwierzętom od tego lepiej nie będzie, nawet jeśli to rzeczywiście takie bestialstwo ten(tradycyjny!) ubój...
  • 2013-07-12 22:29 | wladimirz

W Polsce pisze się "Natan", a nie, z amerykańska, "Nathan" ... ;-)

• 2013-07-12 22:36 | NatanGoldberg

To chyba bardezo dobrze?

Ja nie widze ZADNEGO powodu po temu, by panski kraj zarabial na koszernym uboju. Juz dostatecznie duzo zarobil na przejeciu "mienia pozydowskiego". Jesli redaktor w waszej "Polityce" moze plugawic i zniewazac moja religie wstretnym slowem "bestialstwo" - to moge sie tylko cieszyc z tego, co ten wasz Sejm uchwalil.

Czy zyski z malowania "zydzi do gazu" na murach domow beda rownie duze, jak z uboju koszernego i halal - przyszlosc pokaze.

• 2013-07-12 22:39 | AHa!

No tak! Nad artykułem powinien być podświetlony napis: ARTYKUŁ SPONSOROWANY!!!!
  • 2013-07-12 22:40 | NatanGoldberg

Tylko ze ja nie jestem "w Polsce". Juz ponad czterdeziesci lat odkad mnie i moja rodzine z panskiego kraju wypedzono w ramach lajdackiej, parszywej czystki etnicznej ("Zydzi wynocha do Izraela", "Polska dla Polakow"). Bardzo mozliwe, ze zasady panskiej pisowni naruszam. Albo ze nie naruszam. Obchodzi mnie to raczej srednio. Co sadze o "pOLITYCE", ktora ustami swojego redaktora plugawi i zniewaza moja wiare ("bestialstwo"), rozumieja Panowie i tak bez tlumacza.

• 2013-07-12 23:18 | salamis

Bardzo sie ciesze, ze to zadna strata dla Zydow. Nie rozumiem wiec tej goryczy, ktora wylewa sie z Pana postow. Poza tym mieso z uboju rytualnego jedza rowniez muzulmanie, wiec pewnie poslowie chcieli dokopac i Zydom i muzulmanon.... Prosze wiec na sile nie dorabiac antysemickich teorii, a czy uboj rytualny jest humanitarny i minimalizuje cierpienie, najlepiej zapytac krowy, bo to im sie podrzyna gardla w imie religii. Bardzo sie ciesze, ze nie bedzie mozna (przynajmniej w swietle prawa) tego w Polsce robic.
  • 2013-07-12 23:54 | NatanGoldberg

"Bardzo sie ciesze, ze nie bedzie mozna (przynajmniej w swietle prawa) tego w Polsce robic."

Ja tez sie bardzo ciesze, bo nie widze powodu, aby akurat panski kraj mial zarabiac na Zydach tytulem eksportu takich czy innych artykulow. Dostatecznie wiele zarobil na przejmowaniu "mienia pozydowskiego".

"najlepiej zapytac krowy, bo to im sie podrzyna gardla w imie religii"

Coz zrobic - "zydkom" juz sie nie da podrzynac gardel w imie religii, bo przeciez "ukrzyzowali Pana Jezusa". Albo costam. Malo tego - nawet do gestapo juz sie nie da zadnego "zydka " podkablowac. Pozostaja jedynie czynnosci zastepcze, takie jak na przyklad plugawienie i zniewazanie Zydow poprzez okreslanie ich religijnych zwyczajow obrzydliwym slowem "bestialstwo", malowanie napisow "zydzi do gazu" na murach czy tez wywieszanie transparentow "smierc garbatym nosom" na stadionach.

• 2013-07-13 00:00 | berg

Panie Goldberg,redaktor Berg to nie zaden goj.Niech Pan spojzy na jego zdjecie.
  • 2013-07-13 00:04 | gramin

@ NatanGoldberg
    Od antysemityzmu dużo bardziej obrzydliwe jest żerowanie na nim i wmawianie go na siłę swoim oponentom w celu uzyskania jakichś ściśle partykularnych celów.
    Wszystkie pana posty są zwyczajnie obrzydliwe i pełne nienawiści.
    Nie ma absolutnie żadnego związku między pogromami Żydów sprzed stu lat, a dzisiejszym zakazem bestialstwa wobec zwierząt. Tego typu porównania są zwyczajnie niesmaczne oraz obrażają pamięć owych niewinnych ludzi, którzy zginęli tylko z tego powodu, że byli Żydami. Zwyczajnie nie godzi się szargać ich imienia.
    Ubój rytualny być może nie był niczym okrutnym kilkaset lat temu. Dzisiaj, w wykonaniu wielkich przemysłowych rzeźni jest zwyczajnym bestialstwem i bezsensownym męczeniem niewinnych zwierząt.
    Jako wegetarianin życzyłbym sobie całkowitego zakazu jakiegokolwiek przemysłowego uboju, bo ten nierytualny także jest okrutny. Jako realistę cieszy mnie jednak i to niewielkie zwycięstwo, bo mimo wszystko zabijanie zwierzęcia uprzednio ogłuszonego jest odrobinę mniej bestialskie.

Zarzut, że ci wszyscy ekolodzy, wegetarianie i zwyczajni miłośnicy zwierząt byli przeciwko ubojowi rytualnemu z powodu swojego krypto-antysemityzmu jest tak absurdalny, że mógł na nie wpaść tylko ktoś chory z nienawiści do Mojego Kraju i Moich Rodaków.

Tak na marginesie, to cały czas mam wrażenie, że NatanGoldberg to zwyczajny internetowy troll. Powyższa odpowiedź jest na wypadek, gdybym mimo wszystko się mylił.
  • 2013-07-13 00:21 | salamis

Kiepskie argumenty. Nie mieszkam w Polsce, jestem wegetarianka i jestem zdecydowanie anty-religijna. A do kompletu kilka tygodni temu rozpoczelam nauke hebrajskiego. Moze pomoze mi to w przejmowaniu "mienia pozydowskiego" albo pisaniu obrazliwych tekstow???
    Mysle, ze udziela sie Pan na tym forum tylko po to, zeby poublizac ludziom i wywolac klotnie. No coz, kazdy ma inne powody do radosci - ja np to, ze w Pl nie bedzie rytualnego uboju, a Pan - ze moze sobie popluc.
  • 2013-07-13 00:21 | Jerzy Pieczul

Szanowny Obywatelu Goldberg, na domniemanym Sądzie Ostatecznym każdy ma zdać sprawę z własnych uczynków, a nie z cudzych. Więc moralność polega na tym, że JA nie kradnę, JA nie zabijam. A czego Pan potrzebujesz lub nie potrzebujesz to Pański interes. Nawiasem mówiąc bestialstwa w obchodzeniu się ze zwierzętami przy tradycyjnym, polskim mordowaniu (okropny transport, bicie przy załadunku, wielokrotne walenie obuchem w łeb dla ogłuszenia, ganianie świni z rozwaloną czaszką po podwórku, wielokrotne wpychanie noża w okolice serca)też nie brakuje.
  • 2013-07-13 00:24 | NatanGoldberg

"Wszystkie pana posty są zwyczajnie obrzydliwe i pełne nienawiści. "

... w odroznieniu od chrzescijanskiej milosci blizniego, ktora przejawiala sie w mordowaniu Zydow w pogromach czy tez w sumiennej sluzbie policjantow granatowych pilnujacych muru getta.

" a dzisiejszym zakazem bestialstwa wobec zwierząt. "

Parszywe, rasistowskie slownictwo, za pomoca ktorego usiluje Pan plugawic i zniewazac moja religie ("bestialstwa wobec zwierząt") odnotowane bez wiekszego zdziwienia.

"pogromami Żydów sprzed stu la"

W panskim kraju mordowano Zydow w pogromach nie tylko "sto lat temu" ale i zupelnie niedawno, dopoki jeszcze bylo kogo mordowac.

"jest zwyczajnym bestialstwem "

Parszywe, rasistowskie slownictwo, za pomoca ktorego usiluje Pan po raz kolejny plugawic i zniewazac moja religie ("bestialstwo") odnotowane bez wiekszego zdziwienia.

"Jako wegetarianin życzyłbym sobie"

Znakomita wiekszosc panskich rodakow to jako zywo nie wegetarianie, odsylam do schabowego z kapusta. Inna rzecz ze niejaki Adolf byl wlasnie wegetarianinem. Na pewno z niejedna panska teza by sie zgodzil.

"chory z nienawiści do Mojego Kraju i Moich Rodaków. "

Chorzy z nienawisci sa ludzie, ktorzy publikuja na Internecie ludobojcze "dowcipy" o "wartosci opalowej" "zydkow" czy tez maluja na scianach hasla "zydzi do gazu".

A lagodne i humanitarne podejscie panskich rodakow do zwierzat daje sie zauwazyc chociazby podczas swiniobicia - jesli ktos ma dostatecznie mocne nerwy, aby obserwowac taki spektakl.

"Tak na marginesie, to cały czas mam wrażenie, że NatanGoldberg to zwyczajny internetowy troll."

Tak na marginesie wyjasniam, ze prymitywne chamstwo to ulica dwukierunkowa. Kto bluzgiem wojuje, ten bluzgiem obrywa.

• 2013-07-13 00:26 | NatanGoldberg

"Moze pomoze mi to w przejmowaniu "mienia pozydowskiego"

Nie sadze, czasy jakby nie te. Trzeba sie bylo ciut wczesniej urodzic.

"poublizac ludziom"

Ludziom ubliza wasza "Polityka", ktora ustami swojego redaktora plugawi i zniewaza zydowskie religijne zwyczaje wstretnym slowem "bestialstwo".

• 2013-07-13 00:28 | NatanGoldberg

"ze moze sobie popluc"

Opluc i splugawic zydowskie zwyczaje religijne usiluje ten, kto okresla je wstretnym slowem "besTIALSTWO".
  • 2013-07-13 03:49 | Jan Bohynski

Panie Natan. # 1 Jezeli Szwecja i Norwegia wprowadzily zakaz uboju rytualnego pod wplywem hitlerowskiej propagandy, to dlaczego nie cofnely go pod wplywem panskiej argumentacji ? # 2 jezeli Zydzi maja kwestie istnienia, lub nie istnienia uboju rytualnego w Polsce - w nosie - to po co sie pan tak zacietrzewil ? # 3 Jezeli Polska to taki paskudny kraj, to po co Zydzi w nim mieszkaja ? # 4 Jezeli Polska byla w przeszlosci jeszcze paskudniejszy krajem niz teraz, to skad wziely sie w Izralelu te drzewka posadzone, dla " sprawiedliwych wsrod narodow swiata " , ktorych najwiecej posadzono dla Polakow chrniacych Zydow przed Niemcami. Podkreslam Niemcami, nie zadnymi nazistami. Panski wpis, choc emocjonalny, nie czyni zadnego postepu na drodze pojednania narodow, a jedynie podsyca propagande antypolska wsrod Zydow w Polsce i poza jej granicami. Wstydzilby sie pan. JB.
  • 2013-07-13 04:19 | Jan Bohynski

Natan. Zalazla ci za skore ta utrata nowej ziemi obiecanej, ze sie tak emocjonujesz i plujesz jadem na kraj swojej mlodosci, a powinienes raczej pluc na te wlasnie " zydokomune " ktorej nieoczekiwanym dzieckiem stal sie rok 68. Napij sie polskiej wodki koszernej i zagryz koszernym polskim ogorkiem, to sie uspokoisz. Te produkty na szczescie dla koszernych i nie koszernych, wciaz sa dostepne w sklepach w Polsce i za granica. Rabini z NY daja im certyfikat koszernosci, tak ze pij i zakaszaj w spokoju, a ubijaj sobie rytualnie we wlasnym domu w Izraelu, chociaz podejrzewam, ze nie tam zawedrowales. Raczej siedzisz w jak paczek w masle w jednym z krajow zachodnich, a moze nawet w Bundesrepublice. JB.
  • 2013-07-13 05:46 | janusz 51

To pewne grupy narodowościowe się zezłościły..hihi Panowie z pejsami już się odgrażają.Wczoraj słuchałem wywiadu jednego pana z brodą i pejsami,mówił,żeta decyzja podważa przyjaźń między naszymi narodami.Tak,jakby kiedykolwiek ta przyjaźń była. ""
  • 2013-07-13 06:48 | ppp

Szanowny panie NatanGoldberg.
    Byc moze wierzy Pan iz jestescie narodem wybranym ale warto zauwazyc iz sa tez inne narody i choc nieco mniej wybrane, z nimi i ich punktem widzenia trzeba sie liczyc. Z narodem Palestynskim tez panie NatanGoldberg.
    Dodatkowe zas cierpienia zabijanych zwierzat aby spelnic wymogi panskiej religii nie moga kryc sie pod pozorem jakiegokolwiek ekonomicznego uzasadnienia.
    Zadne cierpienla ludzi czy zwierzat jako wymog jakiejkolwiek religii - w 21 wieku sa niedopuszczalne!
    Moze sie Pan wscieka na ty forum ile Pan zechce ale tak zadecydowal polski sejm i to obowiazuje.
  • 2013-07-13 07:07 | Etyk

A moze tak Pan Goldberg, zamiast obrazac Polakow swymi rasistowskimi, pelnymi nienawisci do goim wpisami, zajmie sie lepiej burzeniem nielegalnego muru, ktory jego panstwo wybudowalo na nielegalnie okupowanej ziemi nalezacej do Plaestynczykow?
  • 2013-07-13 07:11 | Byniek

A jednak bestialstwo.

Natan Goldberg.
    Jeżeli tradycja i religia mają uzasadniać " ubój rytualny", to może przywróćmy ofiary składane z ludzi, albo przynajmnie ius primae noctis.
  • 2013-07-13 07:54 | Jerzy Pieczul

Żeby się przekonać, czy to "rzeczywiście takie bestialstwo", proponuję przebrać się za byka i dać sobie rytualnie poderżnąć gardło.
  • 2013-07-13 08:56 | salamis

A czemu tylko zydowskie? Czemu nie stanie Pan w obronie zwyczajow muzulmanskich? Czyzby zydowskie pochodzenie przeszkadzalo?Przeciwnicy uboju rytualnego nie dziela zwierzat na zabite dla Zydow i dla muzulmanow, dopinanie do zakazu antysemityzmu nie trzyma sie kupy. Poza tym slusznie Pan zauwazyl, ze pozyskane w rytualny sposob mieso dostarcza inne kraje. Wiec czemu Pan placze? Chyba nie z powodu braku koszernego miesa?
    O przejmowaniu majatkow pozydowskich to oczywiscie ironia. Mysle, ze doskonale Pan to wiedzial, a mimo wszystko kontynuuje Pan dyskusje rozbierajac na czynniki pierwsze niemal kazdy post innego forumowicza, tylo po to, zeby znowu ktos cos napisal. Samotnosc Panu doskwiera? To ciesze sie, ze chociaz przez 5 minut moglam dotrzymac towarzystwa. אני מברך
  • 2013-07-13 09:48 | NatanGoldberg

"Na szczęście świat ten nie składa się z jedynie z Żydów"

Na szczescie swiat nie sklada sie jedynie z polskich antysemitow, ktorzy w dzisiejszych czasach Zydom moga zaszkodzic raczej niewiele, ale nie przepuszczaja zadnej okazji, zeby przynajmniej sprobowac.

" Żydzi nie są pępkiem świata."

Pewnie ze nie, pepkiem swiata sa oczywiscie Polacy.

"Wszyscy są równi."

To w normalnym swiecie, nie w panskim kraju, o czym swiadcza zarowno wasze napisy "Zydzi do gazu" na scianach jak i fakt, ze z panskiego kraju wypedzono juz wlasciwie wszystkich Zydow, ktorzy nie poszli do pieca ("Zydzi wynocha do Izraela", "Polska dla Polakow!").

• 2013-07-13 09:50 | NatanGoldberg

"A swoja droge mozna zyc nie przestrzegajac zasad koszernosci. To jest dogmat wymyislone nie wiadomo dlaczego "

A swoja droga mozna zyc nie przestrzegajac zasad religii katolickiej. To jest dogmat wymyslony tysieca lat wstecz... i tak dalej.

"Na przesady ludzkie i glupote nie ma rady."

Obrzydliwa proba splugawienia i zniewazenia wyznawcow mojej religii odnotowana bez zdziwienia.
  • 2013-07-13 09:58 | NatanGoldberg

"w szoku krwotocznym"

Ten "szok krwotoczny" to kolejne, doniosle osiagniecie polskich uczonych? Nic dziwnego, ze panski kraj slynie z donioslych odkryc naukowych, prawie co rok to nagroda Nobla. Nic dziwnego ze panski kraj slynie z tego, ze jest zaglebiem nowoczesnych technologii, skoro polscy uczeni takich odkryc co i raz dokonuja.

"religijne marudzenie"

Prymitywne chamstwo, Szanowny Panie Slawomirski, to ulica dwukierunkowa. Kto bluzgiem wojuje, ten bluzgiem obrywa.

• 2013-07-13 10:07 | magda

"Zarzut, że ci wszyscy ekolodzy, wegetarianie i zwyczajni miłośnicy zwierząt byli przeciwko ubojowi rytualnemu z powodu swojego krypto-antysemityzmu jest tak absurdalny, że mógł na nie wpaść tylko ktoś chory z nienawiści do Mojego Kraju i Moich Rodaków."

Ten zarzut jest na pewno emocjonalny, ale niepozbawiony podstaw!
    Oto jak kompromituje siebie i idee obrony zwierząt przed cierpieniem wykształcony człowiek pan Elżanowski, który do rzeczonej obrony wykorzystuje antysemickie materiały z pocz. XX wieku, (chcę wierzyc, ze nieswiadomie) twierdząc przy tym, że nie ma w tym nic antysemickiego, bo przecież "zorganizowany antysemityzm" narodził się ...później niż w 1913 roku...
    nie wątpie w dobre intencje pana profesora, ale że ma jakąkolwiek wiedzę o antysemityzmie, na podstawie tego co widze, wątpię bardzo:
    http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/religia-pieniadze-zwierzeta,804776.html?playlist_id=15734

Przy okazji to "Moich Rodaków i Mojego Kraju" również dużo mówi o autorze powyższego wpisu, rozumiem, że rodakami dla autora Żydzi polscy nie są...
    Sam autor potwierdza to, czemu próbuje zaprzeczyć.

• 2013-07-13 10:41 | NatanGoldberg

"Polakow chrniacych Zydow przed Niemcami."

Zwlaszcza w Radzilowie chronili az furczalo, podobnie w Jedwabnem. I w Wasoszy. I w Szczuczynie. I wszedzie tam, gdzie masowe mordowanie zneinawidzonych "zydkow" w pogromach zaczalo sie natychmiast, kiedy tylko juz mozna bylo czynic to bezkarnie.

"pojednania narodow, "

??? Jakogeo znowu "pojednania"? Na kiego grzyba komu "pojednanie" z ludzmi, ktorzy publikuja ludobojcze "dowcipy" o "wartosci opalowej" "zydkow", maluja hasla "zydzi do gazu" i publikuja "dziela" takie jak "Poznaj Zyda", "Protokoly Medrcow Syjonu" czy tez "Poznaj Zyda"? Na kiego grzyba komu "pojednanie" z ludzmi, ktorzy panosza sie w pozydowskich domach i nosza na paluchach pozydowskie zloto? Pojednanie to juz wasz Kosciol Rzymskokatolicki oglosil - z Niemcami ("Przebaczamy i prosimy o przebaczenie").

" podsyca propagande antypolska wsrod Zydow w Polsce i poza jej granicami."

No widzi Pan, jacy ci "Zydzi" zli i niedobrzy? I nawet nie da sie ich do zadnej stodoly zagonic, bo raczki jakby za krotkie...

• 2013-07-13 11:12 | NatanGoldberg

"Mordowanie zwierząt bez wcześniejszego pozbawienia ich świadomości, czucia i odczuwania bólu jest bestialstwem,"

Panskie, przepraszam za wulgaryzm, _slownictwo_ swiadczy wylacznie o Panu. Pisze Pan z rozmyslem o "mordowaniu" w odniesieniu do zwierzat - zeby wywolac o czytelnika asocjacje "Zydzi" - "morduja". Otoz zwierzeta w ubojni usmierca sie czy zabija. _Mordowanie_ moze odnosic sie do ludzi a nie do bezrozumnych bydlat. Kolejna proba splugawienia i oplucia zydowskich zwyczajow religijnych odnotowana bez wiekszego zdziwienia jako raczej typowa.

"czy to się panu, panie Goldberg, podoba czy nie"

Obawiam sie, ze uboj koszerny bedzie sie nadal odbywal, Szanowny Panie Redaktorze, czy to sie Panu podoba czy nie. Panski piekny kraj naprawde nie jest jedynym na swiecie dostawca poltusz wolowych. Tyle ze panski kraj straci calkiem sporo szmalu - i bardzo dobrze.

" nie. Ja nie piszę o mordowaniu Żydów i gwałceniu Żydówek,"

"Pan chyba nie widział nigdy uboju rytualnego, zwanego także koszernym"

Panu naprawde niewiele wiadomo w kwestii, co ja "widzialem" a czego "nie widzialem", Szanowny Panie Redaktorze. Sposob zas, w jaki zwierzeta sa traktowane (i usmiercane) na polskiej wsi jest naprawde ogolnie znany, poczynajac chocby od popularnej tradycji swiniobicia.

"Wreszcie, termin bestialstwo nie jest zarezerwowany tylko do Holocaustu."

Ja sie tutaj nie wypowiadalem na temat "Holocaustu", tylko na temat sposobu, w jaki panscy rodacy mordo... pardon, _likwidowali_ "zydkow" w pogromach. Na przyklad w latach 1918-1920, kiedy to w koncu wtracili sie zachodni alianci. Albo w "akcji kolejowej" czy w Kielcach, juz dlugo po zakonczeniu II-giej Wojny Swiatowej. Komentowalem takze postawy jakze wyczulonych na krzywde zwierzat panskich rodakow w czasach, kiedy Holocaust jeszcze sie na dobre nie zaczal - na polskich Kresach w roku 1941-ym.
  • 2013-07-13 11:15 | NatanGoldberg

"Wiec czemu Pan placze? "

Obawiam sie, ze ani Pani ani Pani rodacy nie sa juz w stanie sprawic, abym "plakal". Od paru dziesiatkow lat brak srodkow, ze tak powiem, przymusu bezposredniego. Niemniej jednak gratuluje kolejnego popisu na arenie miedzynarodowej, od razu po tym, jak wasz profesor Jasiewicz ustali, iz wine za Zaglade ponosza... sami Zydzi ("Zydzi sami sobie winni", "cale pokolenia Zydow pracowaly na Holocaust").

• 2013-07-13 11:19 | NatanGoldberg

Cytuje glos panskiego rodaka-komentatora, Szanowny Panie Redaktorze:

"Panowie z pejsami już się odgrażają"

Gratuluje zarowno poziomu, przepraszam za wulgaryzm, _komentarzy_ jak i panskiego, pardon le mot, _slownictwa_ ("bestialstwo"). Pejsy i bestialstwo... Chyba sie Panu udalo trafic w dziesiatke, Panie Redaktorze.
  • 2013-07-13 11:24 | NatanGoldberg

#burzeniem nielegalnego muru, ktory jego panstwo wybudowalo na nielegalnie okupowanej ziemi nalezacej do Plaestynczykow?#

Jednym slowem - Zydom nie wolno mieszkac i zyc w Polsce ("Zydzi wynocha do Izraela", "Polska dla Polakow") ale w Izraelu tez nie, bo to "ziemia nalezaca do Palestynczykow". A gdzie wolno? Na to odpowiadaja napisy na murach ("Zydzi do gazu").

Obawiam sie, Szanowny Panie Etyku, ze Zydzi w Izraelu nadal beda zyc i oddychac, chocby nawet calkiem sporo panskich rodakow uwazalo ten fakt za wysoce nieetyczny. Czasy nie te i do tego gazu bedzie raczej trudno ich zagonic...
  • 2013-07-13 11:35 | NatanGoldberg

" Jezeli Polska to taki paskudny kraj,"

Insynuacja, Szanowny Panie. Okreslenie "paskudny" zostalo uzyte przez Pana - nie przeze mnie. Usiluje mi Pan przypisac to _panskie_ okreslenie.

" to po co Zydzi w nim mieszkaja"

Juz od dawna nie mieszkaja. Po kolejnych pogromach, czystkach etnicznych i urzedowych szykanach panski piekny kraj jest juz zupelnie judenrein.

• 2013-07-13 11:46 | NatanGoldberg

"k zadecydowal polski sejm i to obowiazuje. "

"Obowiazuje" miedzy Bugiem a Odra-Nysa.

Reszta swiata ma gleoboko i serdecznie w nosie kwestie, czy w panskim pieknym kraju "sejm" zdecydowal tak czy tez owak.

A dokopal ten wasz Sejm nie Zydom, tylko waszym wlasnym rolnikom. No i przy okazji rozslawil panski kraj na arenie miedzynarodowej, pare dni po tym, jak wasz profesor Jasiewicz zaslynal na swiecie odkryciem, iz "Zydzi" "sami sobie winni.

• 2013-07-13 12:18 | zet

Natanie Goldbergu, nie będę się zajmował pejsami ani śladami zawarcia przymierza z Bogiem w Twoim organiźmie. Z pewną nieśmiałością zaproponuję, byś zaczął konsumować prócz wołowiny, także wieprzowinę.Być może wówczas Twoje wypowiedzi pozbawisz nadmiaru żółci.Smacznego.
    Powtórzę to,co wcześniej pisałem; człowiek nie powinien świadomie zadawać bólu nikomu.
  • 2013-07-13 12:56 | NatanGoldberg

"człowiek nie powinien świadomie zadawać bólu nikomu."

Zgadza sie. Domyslam sie, ze masowe mordowanie Zydow w pogromach odbywalo sie humanitarnie i bezbolesnie. Ten ogien w oblanej benzyna stodole podobno wcale tak bardzo nie parzyl, tylko Zydzi jak zwykle przesadzaja.

• 2013-07-13 13:11 | struwwelpeter

rytualny, niehumanitarny i co tam jeszcze - czy tylko halal i szechita?

Osobiscie jestem przeciwko NIEHUMANITARNEMU ubojowi zwierzat.
    Wliczam w to
    1. Polowanie, kiedy
    A. nawet celnie trafione zwierze ginie od rozerwania serca, pluc i ukladu krwionosnego na skutek fali uderzeniowej wywolanej przez kule. Fajna, humanitarna smierc.
    B. a czesciej, kedy postrzelone zwierzeta umieraja w meczarniach, zanim dopadna je psy - bardzo humanitarne.
    2. Niechlujny, nieporzadnie przeprowadzony uboj “humanitarny”, ktory zdarza sie bardzo czesto - nie ogluszone, albo niedobite zwierzeta, poddane dalszemu procesowi. O nieludzkich warunkach doprowadzania zwierzat na uboj - niczym wozenie ludzi do Oswiecimia albo na Kolyme, dniami bez picia, na stojaco w bydlecych wagonach - nawet nie wspomne.
    3. Niechlujnie przeprowadzonemu ubojowi koszernemu - powody jak wyzej.

Czy umiejetnie przeprowadzony uboj koszerny - przez wykrwawienie - jest rzeczywiscie bestialstwem? Wszystkim tak myslacym polecam przeczytanie fragmentu ksiazki “Quo Vadis”, w ktorym Petroniusz i Eunice decyduja sie popelnic samobojstwo - podczas uczty, muzyki, recytacji poezji, wsrod przyjaciol. W jaki sposob? Wlasnie przez otwarcie zyl i wykrwawienie sie. Moze, po przejsciu ustawu nalezaloby ocenzurowac Sienkiewicza? Bo to i samobojstwo, i koszerne, i golizna, itd.

PS Czy ustawa ma charakter antysemicki i antyarabski? Sama ustawa NIE, ale okolicznosci, sposob jej przeprowadzenia, atmosfera i komentarze, a moze i powody wprowadzenia tej ustawy teraz - zdecydowanie tak.
  • 2013-07-13 15:36 | Kiki

Czy religia musi wiązać się z cierpieniem zwierząt? Jeżeli badania naukowe dowodzą, że mięso z uboju tradycyjnego nie jest gorsze i nie ma więcej krwi, to dlaczego uprawia się ten zabobon w postaci uboju rytualnego? Dlaczego żydowscy czy muzułascy duchowni nie zmienią swoich "wytycznych". Czasy się zmieniają. Tracą na tym zwykli ludzie, którzy muszą kupować dużo droższe mięso. A "normalna wołowina" jest trująca? Czy nie powinno mieć większe znaczenie to, że wołowina pochodzi z hodowli, w której zwierzeta były trzymane w dobrych warunkach, gdzie dbano o ich dobrostan? Dlaczego Ci ludzie zgadzają sie jeść uzyskiwane w ten sposób mięso? Uważam, że mieszanie do tego spraw mordów Żydów jest niestosowne. Tu nie chodzi o dokopanie im, ale o humanitaryzm. Religie które promuja okrucieństwo są barbarzyństwem. Obrzędy religijne powinno dostosowywać się do nowych czasów.Jak na dłoni widać perfidię PSL, który po prostu okłamywał opinię publiczną, wykrzykując o miejscach pracy i stratach gospodarki. Premier również się nie popisał w swych wypowiedziach. Poza tym co to za "państwo prawa", w którym przez kilka lat niezgodnie z prawem dokonywano takiego typu uboju? Przecież to chyba z punku prawnego od razu woła o pomstę. wczesny minister z SLD Olejniczach tego nie wiedział? Że rozporządzenie nie może być niezgodne z ustawą??? Wstyd panowie i panie politycy. Po prostu WSTYD.
  • 2013-07-13 15:47 | sławek.m

Czytam i mnie to nie dziwi. Artykuł jest o zabijaniu bez ogłuszania a dyżurny hasbarnik tylko mordowanie żydów, holocaust, antysemityzm, stodoły. Polacy - antysemici jedzący wieprzowinę. A jak sie trafił wegetarianian? A to proszę bardzo - Adolf też był wegetarianianiem i tak w kółko.
    To jest natręctwo i da się leczyć. Oczywiscie, żadnego zrozumienia, że ten zakaz nie ma nic wspólnego z żadną religią. Wolnosć religijna masz w synagodze i w meczecie a nie w kuchni i na talezu.
  • 2013-07-13 16:11 | michrich

2013-07-13 09:50 | NatanGoldberg
    "A swoja droge mozna zyc nie przestrzegajac zasad koszernosci. To jest dogmat wymyislone nie wiadomo dlaczego "

A swoja droga mozna zyc nie przestrzegajac zasad religii katolickiej. To jest dogmat wymyslony tysieca lat wstecz... i tak dalej.
    Natanie,
    Ja nie jestem katolikiem. Jestem Zydem. Opuscile Polske w 1968 roku. Mozna zyc bez jakichkolwiek dogmatow religijnych jakiejkolwiek religii. Dogmaty sa wytworem ludzkim nie majaymi nic wspolnego z bogami czy bostwami.
    Uboj rytualny to tez dogmat. Pdobnie jak dogmat "bzgrzesznego" palenia na stosie czarownic i heretylow bez przelewu krwi.
    Nietety walka zmiloscia do dogmatow jest skazana na niepowodzenie podobnie jak walka z miloscia do drogich nam osob.
  • 2013-07-13 16:13 | NatanGoldberg

"dyżurny hasbarnik"

Prymitywne, smierdzace chamstwo to bron obosieczna, Szanowny Panie Slawku.

"da się leczyć"

Obawiam sie, ze nie bedzie Panu dane zajmowac sie moim zdrowiem, Szanowny Panie Slawku. Za krotkie raczki...

Ale w dobre checi nie watpie.

• 2013-07-13 16:37 | sławek.m

Właśnie, prymitywne, smierdzace chamstwo to bron obosieczna, Szanowny Panie NatanieGoldbergu. Jak się samemu pisze tak się dostaje.
    A zdrowiem Szanownego Pana nie mam ochoty się zajmować, bo nawet okiem laika widać że to przypadek beznadziejny.
    Zaraz będą stodoły, pogromy, holocaust, pogromy, Adolf, antysemityzm, pogromy, stodoły, holocaust, Adolf, antysemityzm...
    Acha,zapomniałem o żydożerstwie.
  • 2013-07-13 16:51 | Augustus

Natan Goldberg
    Rzezniczy temat pana ruszyl i to tak, ze zmonopolizowal pan blog.
    A tu na lamach Polityki sa conamniej dwa inne blogi "o Zydach".
    Jeden po czesci "rzezniczy" (circumcision) a drugi teologiczny w wydaniu ateisty. Ach ta Polityka ...
    Dlaczego pana Goldberga tam nie ma ?
    A moze jest tylko inaczej sie firmuje, czy zgadlem ?
    Jest jeszcze inna mozliwosc, chyba najbardziej prawdopodobna;
    pan Goldberg ma zainwestowanych kilka szekli w przemysl koszerny (w znienawidzonej Polsce) tzw. Import&Export. A tu antysemityzm parlamentu polskiego zlozonego z potomkow szmalcownikow, granatowej policji i kniaziow teczowej armii pokazal tym na diecie koszernej srodkowy palec.
    Antysemityzm finansowo-dietetyczny!
    Panie Goldberg, jak pan sadzi, ilu sposrod tysiecy czlonkow PZPR zydowskiego pochodzenia, ktorych niewdzieczna partia (PZPR) nie tylko wyrzucila z szeregow ale i dala im paszporty, przestrzegalo Talmudu i diety. A jak z panem panie Goldberg, jak z panska dieta; wtedy i dzisiaj.

Koncowa uwaga.
    Prosze mi znalezc gdziekolwiek w Polityce (i nie tylko) choc jedno slowo krytyki pod adresem Niemiec, Niemcow ze strony Zydow (self-proclaimed).
    Ani slowa o wojnie, a jak juz, to Holocaust, ale bezimiennie, by juz w drugim lub najpozniej w trzecim zdaniu rozpoczac stara piosenka; szmalcownik, wszopolak, katol, czarna mafia, etc.
    A wszystko dlatego, ze nie tylko Zyd, Rosjanin czy Polak, ale i inni w Europie (i nie tylko) boja sie i szanuja nas, Niemcow.
    Co daje mi powod do dumy jako Niemcowi-katolikowi (ktory nie nadstawia policzka).
  • 2013-07-13 17:22 | Zuckerman

Ten rzekomy Goldberg to zwykły troll i dziwię się, że ludzie dają sie anbierać na te brednie.

Co do prawdziwych "Goldbergów", to sporo z nich pracowało w Min. Bezp. Publicznego zaraz po wojnie i podobno byli bardzo dobrzy w tym co robili - bestialstwie w stosunku do Słowian!

• 2013-07-13 17:36 | Kapral

Nie tyle zatwierdził, co nie wprowadził do ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r. (z czasów koalicji SLD - PSL, he, he) przepisów "wyjątkowych", umożliwiających właśnie przedmiotowy ubój rytualny. Na marginesie godzi się podnieść, iż rozporządzeniem Ministra Rolnictwa z 2004 r. (Olejniczaka), usankcjonowano tenże ubój w sposób sprzeczny z obowiązującą ustawą z 1997 r. Rozporządzenie to wyeliminował bodajże w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny, uznając je za niezgodne z ustawą. Takie to ci u nas państwo prawa...
  • 2013-07-13 18:29 | muuuu

tylko u małych nieświadomych ludzi religia może być przyczyną nienawiści. Bóg to czysta miłość, a nienawiść bierze się z tego, że ego dominuje nad człowiekiem i "ja, mnie, moje" musi być na wierzchu.
    A już na pewno wiara w Boga (lub w miłość, jak kto woli) nie może prowadzić do zadawania bólu komukolwiek. W każdej religii jest pełno zakutych łbów, którym się zdaje, że Bóg należy do nich i oni już tam najlepiej wiedzą, czego ten bóg sobie życzy.

W przypadku uboju raczej nauka powinna podpowiedzieć jak najlepiej zapobiegać cierpieniom, a nie zabobonne przyzwyczajenia albo niechęć do czyjegoś wyznania. Ludzie są śmieszni (żałośni).
  • 2013-07-13 18:51 | atalia

Tak dla hipokryzji.

Dnia 15 sierpnia w Polsce zacznie się rzeź dzikiego ptactwa wodnego, myśliwi będą strzelać, do czego popadnie, nie darują nawet łyskom czy czaplom. Również ptactwo chronione - do którego nie będą strzelać - zostanie potwornie wystraszone. Ile będzie ptaków postrzelonych, dogorywających w szuwarach, tego nikt nie zliczy.

2. Każdego dnia - apogeum w grudniu - rzeź zwierząt hodowanych przez rolników, świniobicie, kury, gęsi itd. W sposób okrutny, bezwzględny, bez żadnych zasad miłosierdzia...

Tak, tak, tak dla hipokryzji.
  • 2013-07-13 19:29 | Adam P.

To ważne pytanie!

Pewnie wyraziłeś je w nieparlamentarnym języku...
    Jednak jest to w tej chwili najważniejsze pytanie! Dzieje się tak dlatego, że nikt nie ponosi żadnych konsekwencji gdy Trybunał Konstytucyjny orzeka niezgodność z konstytucją jakiegoś aktu prawnego. Moim zdaniem w takiej sytuacji osoba podpisana pod wadliwym aktem Z AUTOMATU powinna iść pod Trybunał Stanu. W tym przypadku jest to Olejniczak. Jednak nikt się nie czepia Olejniczaka, bo podobna sytuacja wielokrotnie miała miejsce w przeszłości. Wszystkie obecne w sejmie partie zamierzają same posługiwać się podobnymi sztuczkami w przyszłości, gdy tylko dojdą do władzy.
  • 2013-07-13 20:57 | PIRS

POMIESZANIE Z POPLĄTANIEM

Zgoda na ubój rytualny dotyczy gmin wyznaniowych i TYLKO NA WŁASNE POTRZEBY. Nie ma mowy o eksporcie.
  • 2013-07-13 23:00 | KP

A ja mam wrażenie, że to nie troll tylko antysemita, który chce obrzydzić ludziom Żydów.
  • 2013-07-13 23:09 | salamis

Wstyd mi za rodakow i za siebie wiec. Fatalnie, ze znowu rozczarowujemy i nie moze Pan wiecej przez nas zaplakac. Co wiec z muzulmanami? Czemu nie staje Pan w ich obronie? Rozczaruje Pana po raz kolejny, ale tu gdzie mieszkam, prawdopodobnie nikt nie slyszal o prof. Jasiewiczu... Ludzie zajeci sa praca, zakupami, wakacjami, szkolami, dziecmi, zwierzetami i ich prawami, ochrona srodowiska, czasem protestami, chodzeniem do knajp.... A Zydzi? Maja tu swoje centrum kulturalne, do ktorego zreszta czasem chodze. Tez nic nie wspominali o prof. Jasiewiczu, zajeci sa zupelnie czyms innym. Pewnie sa antysemitami... Wlasciwie to mi Pana szkoda i niewazne, czy jest Pan sfrustrowanym Zydem czy trollem (a moze i Zydem i trollem). להיות במצב בריאותי טוב ולא על כתב
  • 2013-07-13 23:11 | KP

Jak już napisałem wyżej, mam podejrzenie, że pan Natan nie jest tym za kogo się podaje, a jego posty mają na celu wzbudzani niechęci do Żydów
  • 2013-07-13 23:27 | michrich

slawekm:
    A zdrowiem Szanownego Pana nie mam ochoty się zajmować, bo nawet okiem laika widać że to przypadek beznadziejny.
    Zaraz będą stodoły, pogromy, holocaust, pogromy, Adolf, antysemityzm, pogromy, stodoły, holocaust, Adolf, antysemityzm...
    Acha,zapomniałem o żydożerstwie.
    Kiedy tak naprawde bylo! Do licha. Co wspolnego z chamstwem przypominanie prawdy?
  • 2013-07-13 23:33 | NatanGoldberg

"pan Goldberg ma zainwestowanych kilka szekli w przemysl koszerny (w znienawidzonej Polsce) "

Gostek,

powinienem wlasciwie zareagowac na ten twoj parszywy, lajdacki rasizm (zyd-szekle-pieniadze-geszeft).

Ale mi sie nie chce.

A autorowi tego, przepraszam za wulgaryzm, _artykulu_ po raz kolejny gratuluje, ponownie przepraszam za wulgaryzm, _zwolennikow_.

• 2013-07-13 23:34 | NatanGoldberg

" Wszystkim tak myslacym polecam przeczytanie fragmentu ksiazki “Quo Vadis”, w ktorym Petroniusz i Eunice decyduja sie popelnic samobojstwo "

Wolanie na puszczy. Chodzi o to, zeby dokopac Zydom. Wobec takiego celu wzzystko inne idzie w kat.

• 2013-07-13 23:34 | Max

Moj kraj bedzie slynal z tego, ze powiedzial "Nie" barbarzynskiemu ubojowi zwierzat. W XXI wieku nie ma i nie moze byc na to miejsca! Dziekuje tym poslom, ktorzy wykazali sie odwaga i nie zgodzili sie na tzw. uboj rytualny.
    Podpisuje sie pod pytaniem "migi": prosze Pana o dowody, ze uboj rytualny jest humanitarny i ogranicza cierpienia zwierzat. Miedzynarodowe badania (dostepne m.in. na www.rytualny.pl) stwierdzaja jednoznacznie, ze tzw. uboj rytualny jest okrucienstwem i zadaje zwierzetom niepotrzebnych cierpien
  • 2013-07-13 23:35 | NatanGoldberg

", to sporo z nich pracowało w Min. Bezp. Publicznego z"

Hej autorze-redaktorze,

znowu cos przylecialo z twojej strony boiska. Trzymaj, lapaj.

• 2013-07-13 23:38 | Max

Ile razy trzeba jeszcze przypominac, ze w Niemczech uboj rytualny jest zakazany, z wyjatkiem uboju na potrzeby (WYLACZNIE)mieszkajacych w Niemczech wspolnot religijnych(za zgoda i pod kontrola). Zadne wiec zwierze nie wyjedzie do Niemiec,zeby tam rytualnie zostalo ubite i sprzedane na Bliski Wschod. Prosze nie wprowadzac czytelnikow w blad!
  • 2013-07-13 23:40 | NatanGoldberg

"Zaraz będą stodoły, pogromy, holocaust, pogromy, Adol"

Obawiam sie, ze jednak nie. Nic dwa razy sie nie zdarza, jak to pieknie rymowala ta wasza noblistka.

Nowego Adolfa jakos nie widac, bo Niemcy pamietaja, jak sie fajnie Drezno fajczylo i jak Niemki zawieraly bliskie znajomosci z krasnoarmiejcami.

A Zydzi maja wiecej ciezkich czolgow, niz w panskim kraju jest pomnikow papieza-Polaka.

Proporcja sil jakby inna.

Niech sie Panu zatem dymiace kominy przysnia.

Bo na jawie ich Pan jzu nie zobaczy...

• 2013-07-14 00:08 | salamis

To chyba bardzo dobre wrazenie. Poza tym chce rozpetac, ale mu to nie wychodzi. Dlatego odpowiada na kazdy poscik,lapie za slowka, a nuz komus omsknie sie palec i napisze cos brzydkiego na Zydow.... wtedy Natan czy jak mu tam zatriumfuje.
  • 2013-07-14 00:09 | salamis

chce rozpetac piekielko.
    Zjadlo wyraz.
  • 2013-07-14 03:42 | muuuu

dokładnie, też mi to śmierdzi jakąś prowokacją, od pierwszego postu. Ale marna to prowokacja, bo niewiele ma logiki w swoich wypowiedziach.
  • 2013-07-14 09:30 | koleś

Dlaczego Autor artykułu nazywa Pismo Święte zabobonem?
    Procedura uboju rytualnego jest szczegółowo opisana w III księdze Starego Testamentu.
  • 2013-07-14 09:53 | koleś

A czy ktoś z Was - przeciętnych zjadaczy steków - był kiedyś w rzeźni podczas uboju zwierząt, albo widział zabijanie zwierzęcia na własne oczy? Ja byłem kiedyś w niemieckiej rzeźni. Widok zarzynanych zwierząt spowodował, że nagle zostałem wegetarianinem na 6 miesięcy. Zabijanie krowy to wstrząsający widok bez względu na to czy ubój jest rytualny czy nie. Wydaje Wam się, że porażenie zwierzęcia prądem (co nazywacie ogłuszaniem) to jest jakaś łaska? Widziałem, że krowy tak samo boją się elektrody jak noża.
  • 2013-07-14 10:16 | Jerzy Pieczul

Może, zamiast wskazywać bajkopisarza Sienkiewicza jako znawcy przeżyć zarzynającego się własnoręcznie ludzkiego zwierzęcia, oglądniesz sobie dokumentalny film o rytualnym zabijaniu zwierząt. A przy okazji - i o nierytualnym, bo w praktyce (a nie w teorii) obydwa sposoby są barbarzyństwem,
  • 2013-07-14 10:35 | Etyk

Jak widze, P. Goldberg wyznaje tzw. moralnosc Kalego (przy czym narodowosc pana Kalego nie ma tu zadnego znaczenia), czyli ze jak ktos ukrasc Panu Goldberg szekle, to jest zly uczynek, ale kiedy Pan Goldberg ukrasc komus szekle, to jest dobry uczynek.
    I nie moja to wina, ze Zydzi zajeli Plaestyne sila i podstepem, a wiec nie maja zadnego moralnego prawa do pobytu tamze, dopoki nie uzyskaja oni na ow pobyt zgody od Palestynczykow, prawiwitych wlascicieli Palestyny, ktorzy zreszta sa w wiekszosci potomkami dawnych Izraelitow, tyle ze "nawroconych" na Islam (analogia do Bosniakow, ktorzy sa z kolei Slowianami "nawroconymi" na Islam).
    Szalom!
  • 2013-07-14 12:59 | RysZiel

Jeden już tłumaczył, ze Polska nie jest krajem prawa a prawnym:)
    Prawo jest dla maluczkich a nie chamów, którzy władzę przejęli.
  • 2013-07-14 13:01 | rosomak

Pysznie! Ubój rytualny powinien być zakazany i został a przy tym głosami PiS. Tak więc to PiS utraci ileś elektoratu wiejskiego.
    Wyciąganie rozżarzonych węgli cudzymi rękami to jest to, co w stosunku do PiS powinno odbywać się jak najczęściej. Do niczego innego ta hołota się nie nadaje.
    Przynajmniej na tę chwilę, kiedy na czele stoi Prezes, ten prezes. Kiedyś, gdy go zabraknie może się ucywilizują. To też jest wielka nadzieja dla Polski, że będą wreszcie jakąś sensowną alternatywą.
  • 2013-07-14 15:45 | mantyka

Zabawne że na forum nie wylewa pomyj na polaków żaden muzułmanin! Sądzę ze cały ten NatanGoldberg to zwykły troll któremu jakieś żydowskie stowarzyszenie zapłaciło aby obrażał wszystkich na tym forum i jak w końcu któremuś puszczą nerwy i nawyzywa w końcu dla NatanGoldberg to natychmiast w gazetach żydowskich pojawią się artykuły jak to w Polsce obrażają żydów.
  • 2013-07-14 18:18 | emeryt40

Autor wykazał się wyjątkową ignorancją, nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Boli, że w ulubionym tygodniku dopuszcza się taką ignorancję.
  • 2013-07-14 20:29 | narciarz2

Jesli idzie o meritum jak je widze zza oceanu, to w zakazie uboju idzie o kilka kwestii. Po pierwsze, nie sprawiaj niepotrzebnych cierpien istocie myslacej. Tak myslec to bardzo wysokie wymaganie, bo nie kazdy człowiek mysli, choc kazdy o sobie mysli, ze tak własnie robi. Tak wiec ten aspekt sprawy zostawmy na boku jako zbyt skomplikowany.
    .
    Po drugie, idzie o handel. Mieso ubite rytualnie (zgodzmy sie na taki neologizm) szło po wysokich cenach na eksport, co oznacza zarobek. Trudno sie dziwic, ze wobec perspektywy zarobku osoby skadinad trzezwo nastawione do zycia odkryły w sobie ogromne pokłady tolerancji religijnej. Ta nagła transformacja nie powinna dziwic istoty myslacej. A nawet myslacej, ze myslacej.
    .
    Po trzecie, idzie o wyborcow. Premier, ktory nie tyle mysli, ile kombinuje, jest tego najlepszym przykładem. Przed głosowaniem powiedział, ze idzie mu o miejsca pracy. Po głosowaniu dał do zrozumienia, ze jednak ma sumienie. Tym samym zdobył głosy jednych oraz sympatie drugich, a przynajmniej tak sobie kombinował. Co prawda, w swietle jego troski o miejsca pracy nie moge zrozumiec, czemu jeszcze nie zajał sie rozwojem agencji towarzyskich. Tez miejsca pracy, a o ile mniej krwi oraz krzyku. Moze zostawia sobie ten pomysł na tuz przed wyborami.
    .
    Po czwarte, idzie o zdrowie. Nie wiem, czy Czytelnicy wiedza, ale mieso ubite w cierpieniu jest po prostu niesmaczne oraz bardzo niezdrowe. Przerazone zwierze, i Czytelnik zapewne tez, wydziela w ogromnych ilosciach adrenaline oraz inne hormony stresu, ktore sa po prostu szkodliwe dla konsumenta. Tak zwany uboj rytualny, o ile ma spełnic swoje pierwotne zadanie dostarczenia zdrowej zywnosci ktora sie dobrze przechowuje, powinien byc wykonany bez cierpien. Inny uboj zreszta tez. O tym wszystkim mozna usłyszec tu i owdzie w USA, ale niekoniecznie w Polsce, gdzie słusznosc dominuje nad zdrowym rozsadkiem.
    .
    Powyzsze powoduje, ze znam wegetarian, ktorzy zadeklarowali, ze jesli beda musieli jesc mieso z powodow zdrowotnych (anemia, gruzlica) to bedzie to wyłacznie mieso z polowan. Dobry mysliwy ubija zwierze z zasadzki jednym strzałem, po ktorym zwierze pada jak razone piorunem. Rozmawiałem o tym z wieloma mysliwymi, bo ciagle ich spotykam w czasie spacerow po lesie w sezonie łowieckim (pozna jesien). Szczerze mowiac, typowy mysliwy sprawia na mnie lepsze wrazenie niz typowy polski inteligent, ktory sie wypowiada o polowaniach.
  • 2013-07-14 21:04 | kaesjot

Ciekawe - w ciągu 49 godzin 95 wpisów.
    U Jagienki Wilczak i u Edwina Bendyka odpowiednio 16 i 19 ( w tym 4 samego autora ) wpisów dotyczących zbrodni wołyńskiej.
    Ubój rytualny wobec tego co się tam działo przed 70 laty to mały Pikuś.
    Postara się ktoś to wyjaśnić ?
  • 2013-07-14 23:17 | salamis

Sluszna uwaga. Moze to, co dzieje sie teraz jest wazniejsze, niz to co dzialo sie 70 lat temu. Na czasy wspolczesne mamy wplyw, na historie juz nie, no chyba, ze chcemy ja falszowac.
  • 2013-07-15 00:19 | kaesjot

Jakoś nie potrafię wczuć się w rolę bydlęcia zarzynanego w sposób zgodny z rytuałem natomiast doskonale wczuwam się w ból ciężarnej kobiety, której bez wcześniejszego ogłuszenia, "na żywca" rozcina się brzuch by wyjąć z niego żywy jeszcze płód, albo kilkuletniego dziecka przywiązanego drutem kolczastym do drzewa.
    Można dyskutować na ich winą , naszą winą ale nic nie usprawiedliwia okrucieństwa z jakim tego dokonywali. W moich rodzinnych stronach ( dalekich od Wołynia) określenie "Ukrainiec" było synonimem zawziętego, mściwego okrutnika.
  • 2013-07-15 03:43 | z daleka

zpraszm na katolicka linie uboju

Jesli ma Pan problemy by wczuc sie w role bydlecia zarzynanego zgodnie rytualem jak Pan pisze to polecam pol dnia albo caly, w jakiejś zwykłej ubojni, nie zydowskiej czy islamskiej ale tzw.katolicko-humanitarnej, z ogłuszaniem. Zalecam odwiedziny. Prosze tam pójśc i poogladac w milczeniu co sie tam dzieje, jak działa katolicka linia uboju zwierząt. I jesli jest w Panu jeszcze troche emapatii to zrozumie Pan ze to co sie tam robi zwierzetom jest tym samym co robili Ukraincy na Wolyniu Polakom, lub Niemcy w obozach koncentracyjnych tym mniej wartosciowym Zydom i innym pod-ludziom i jeżeli Pana współczucie wobec krzywdy zwierząt nie jest zwykłym, podłym kłamstwem, to albo nie bedzie Pan w stanie przez jakis czas tknac miesa albo wyjdzie Pan stamtąd wegetarianinem. Prosze odrzucic opory po 10-15 latach takiej diety bezie sie Pan czul mniej o 20 lat albo i wiecej. Miara danego spolecznstwa jest jego stosunek do zwierzat i ludzi niepelnosprawnych dlatego tez nie pozwolmy by z naszego kraju zrobiono sciek dla ohydnych praktyk zydowsko-muzulanskich.Tam gdzie zaczyna sie cierpienie zwierzat tam konczy sie wolnosc religijna.A tutaj pondato chodzi o wielki biznes, biznes robiony na brutalnej eksploatacji zwierzat na ktorej niektorzy kolesie z PSL-u jak niejaki Borkowski, wlasciele ubojni, stali sie multimilonerami.
  • 2013-07-15 05:09 | Jan Bohynski

Panie Natan Goldberg - jezeli pan istnieje. Szczerze mi pana szkoda. Nienawisc to zla droga. Niech pan ja porzuci. Z chrzescijanskim pozdrowieniem dla " starszego brarata w wierze ". Oczywiscie jesli pan wierzy w cokolwiek. Zycze spokoju umyslu. JB.
  • 2013-07-15 05:12 | Jan Bohynski

Panie Natanie Goldberg. Dziekuje za laskawa odpowiedz, chociaz kilka z moich pytan pominal Pan milczeniem. Bardzo sie Pan denerwuje, a to szkodzi rzeczowej dyskusji. Pozdrawiam. JB.
  • 2013-07-15 09:34 | kaesjot

Nie muszę - pamiętam z dzieciństwa uboje świń, kur, kaczek na własny użytek.
    To, o czym piszesz jest konsekwencją wielkoprzemysłowych metod uboju i przetwórstwa mięsa.I tu byłbym skłonny raczej zaakceptować tzw. ubój rytualny niz te metody przemysłowe. Mysle, ze taki rytualny rzeźnik ma wiecej empatii dla zarzynamego zwierzecia niż ci w rzeźniach przemysłowych.
    Lecz mi chodziło o inny aspekt - na temat uboju zwierzat wypowiedziało sie 5-6 razy wiecej respondentów niz w sprawie okrutnych mordów na Wołyniu.
  • 2013-07-15 09:37 | Mendel Zuckerman

"Dzieje się tak dlatego, że nikt nie ponosi żadnych konsekwencji gdy Trybunał Konstytucyjny orzeka niezgodność z konstytucją jakiegoś aktu prawnego."

Że co? Dzieje się tak dlatego, że mało kto w Polsce egzekwuje istniejące prawo. Mam tu na myśli liczne instytucje do tego powołane. Sprawa soli drogowej pokazała to dość dobitnie - etatyzm w sarmackich czerepach po wsze czasy!

• 2013-07-15 10:11 | z daleka

Otoz Drogi Panie ow rytualny uboj i Panska teoria "empatii" rzeznika, ktory roni lzy zanim na zywca podetnie gardlo placzacej krowie czy ryczacym baranom przypomina "emapte" niektorych czlonkow zalogi Oswiecimia co byli bardziej laskawi dla podludzi albo niektorych Ukraincow z UPA co strzelali w leb Lachom zamiast ciac ich na zywca pila. Nie wiem o co Panu chodzi rytualny uboj,to wlasnie sprawa przemyslowa na wielka skale, to nie jedna krowa ale tysiace, setki tysiecy zwierzat, ktore chcieli rytualnie mordowac kolesie z PSL-u w polsko-katolickich rzezniachich i teraz walcza o to jak o niepodleglosc poniewaz zbudowali swoje kariery i swe majatki na eksploatacji ciał zwierzęcych.To czego oni sie domagaja to objaw szowinizmu gatunkowego, wedle którego zwierzęta są przeznaczone do tego, by służyć dobru gatunku wyższego - ludzi. Gdy cos takiego stosuje jedna grupa ludzi wobec innej nazywa sie to nazizmem, albo ludobojstwem gdy robimy to na codzien zwierzetom nie ma sprawy - ale to wlasnie jest szowinizm gatunkowy. To zbrodnia naszego gatunku na gatunkach, które uważamy za niższe o empatii, etyce czy moralnosci nie wspominajac.
  • 2013-07-15 11:39 | Pickard

warto też zostać żydowskim policjantem w gettcie. Tak, to sarkazm. Panie, weź się pan ogarnij. Zło to zło, nieważne kto się go dopuszcza. Pan myślisz, że Żydzi nie są zdolni do wyrządzania zła? Ja wierzę, że są zdolni do zła tak samo jak to dobra. Jak wszyscy inni ludzie. Widziałem kiedyś film, nakręcony przez żydowską (! proszę o tym pamiętać), niezależną stację telewizyjną, o tym jak żołnierze izraelscy traktują Arabów na przejściach granicznych. Dokładnie tak samo jak zbrodniarze z SS traktowali Żydów za okupacji.
    Pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku
  • 2013-07-15 14:26 | kaesjot

Cóż na to poradzę, że Bóg ( albo Natura) wszystkożernym człowieka stworzyli i aby się pożywić musi zabić. To chyba lepiej niż spożywać ruszający się jeszcze pokarm. C'est la vieu !.
    Oczywiscie można stać się weganem lecz lekarze to odradzają - szczególnie młodym panienkom, chcącym zostać matkami. Przedłużenie gatunku to obowiazek każdej istoty żywej - zwierzęcia i rośliny. Pierwotny człowiek zywił się tym co znalazł i upolował a my jestesmy jego potomkami. 10 000 lat od chwili gdy człowiek osiadł i zaczął uprawę roślin i hodowlę zwierzą to zbyt mało aby nastapiły stosowne zmiany ewolucyjne. Na menu pierwotnego składało się m.in ok 20 000 roslin i owoców - dziś 75% zywności opiera się na 4-ech podstawowym roślinach - pszenica, ryz, soja i kukurydza ( oczywiście tez jako pasza dla zwierząt.
  • 2013-07-15 17:23 | z daleka

No wlasnie i z powodu tej paszy, ktora zuzywa sie by wykarmic miliony zwierzat, by je pozniej brutalnie zabic glownie dla wysoko uprzemyslowionej populacji jak w Stanach czy Europie inni zdychaja z glodu. Produkcja zwierzęca jest bowiem najbardziej marnotrawnym i destrukcyjnym działem ludzkiej gospodarki. Do wypasu i pod uprawę pasz wycina się lasy tropikalne. Przemysły mięsny i skórzany zatruwaja i marnotrawią zasoby wody a hodowla przemyslowa zwierzat powoduje wytwarzanie łącznie więcej gazów cieplarnianych niż cały transport (łącznie z lotniczym) i zatruwa gnojowicą glebę oraz wody powierzchniowe i gruntowe.Ilez jeszcze trzeba tlumaczyc zeby ten oble zatrzymac.
  • 2013-07-15 19:15 | Jerzy Pieczul

Tylko że uświadamianym przez religijnie zaczadzonych powodem rytualnego zabijania zwierząt nie są względy zdrowotne, lecz zakaz spożywania krwi wydany przez domniemanego Boga Jahwe.
  • 2013-07-15 21:47 | kaesjot

Pamiętam ( taki jestem stary) jak liczebność ludności świata przekroczyła 3 mld ( 1960 ) a teraz jest już ponad 7 mld. W tym czasie ludność Europy i Ameryki Płn. zwiększyła się o niecałe 40% a jej udział zmniejszył się z 26,6% ludności świata do 16% - mimo niewątpliwie znaczącej migracji na te kontynenty. W tym samym czasie ludność pozostałych kontynentów prawie się potroiła ( wzrost o 2,65 raza). To jest wg mnie główna przyczyna biedy i głodu. Oczywiście rozpasana konsumpcja ma też znaczący udział lecz raczej dóbr innych niż żywność. A tak ogólnie to się z Tobą zgadzam za wyjątkiem mięsa choć ograniczam się do drobiu i ryb.