Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

(33)
Niszczenie obelisków poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej nie jest przestępstwem - uznał właśnie Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Północ.
 • 2013-07-16 13:24 | Barbara Malak

  Do Pana Redaktora Brunetko

  Szanowny Panie,

  Zanim zaczna wylewac na Pana pomyje jak zwykle anonimowi prawdziwi Polacy, chcialm pogratulowac madrego i odwaznego felietonu.

  Pozdrawiam z Amsterdamu,
 • 2013-07-16 15:28 | hate-war

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Takie decyzje dzialaja w obie strony.Kiedys moze sie to obrocic przeciw tym,ktorzy teraz sie ciesza
 • 2013-07-16 15:49 | bever

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  rzecza nieuprawniona jest poslugiwanie sie argumentem hitleryzmu dla uzasadnienia racji istnienia braterstwa itp. kazde pokolenie ma prawo do oceny wlasnej historii. nalezy postawic pomniki pomordowanym przez ub i zydokomune i w koncu zliczyc ofiary mordow na nas. tak nalezy usunac pomniki bolsszewickie.
  nie najechali nas za gratis, te 600 tys ruskich trupow zostalo dawno przez nas splacone wyzyskiem bolszewickim w ciagu caleej prl: nierownowaga wymiany, kontyngenty obowiazkowe do rosji, import kupowanych towarow za dolary i export do rosji po kursie 1 rubel do 1 $. niemcy potrafili wycenic zycie zydowski i wyplacic odszkodowania my tez to zrobilismy. z rawy mazowieckiej szly tiry z miesem na rosje dzien i noc 24/7, moja mama musiala kupowac mieso na kartki. w imie braterstwa i przyjazni, bylismy ruska kolonia, krajem wykorzenionym z wlasnej kultury, pozbawionym histori z manipulacja swiadomosci na skale niespotykana w dziejach, do dzis jak widac nie mozemy z tego wyjsc.
 • 2013-07-16 15:52 | aniou

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  "do dzis jak widac nie mozemy z tego wyjsc"

  Fakt. Znajomość i szacunek dla języka polskiego wykorzenili w was całkiem skutecznie.
 • 2013-07-16 15:53 | zet

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Cóż, takie mamy Rzeczypospolite,jakie młodzieży /sędziowskiej/ chowanie. Każdy obelisk /pomnik/ jest czyjąś własnością i to właściciel /np.samorząd/ powinien decydować o wyburzaniu/przenoszeniu/. Ciągle wielu ludzi nie może się przyzwyczaić do poszanowania prawa. Ale żeby też sąd....dziwne to.
 • 2013-07-16 15:53 | dziejek19421

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Do ciekawej konkluzji doszli ci ci zauważyli, że nie jest to przestępstwo. U nas nie jest nic przestępstwem co niszy nas i nasz kraj. Wszyscy niszczyciele w imieniu prawa są BOHATERAMI. I nie dziwmy się WANDALOM. Oni też chcą zaistnieć. Skoro nie ma pracy, wczasów domów kultury - bo ktoś to bezkarnie zniszczył- to zostały jeszcze pomniki. I to wraże pomniki. A skoro wolno? To hulaj dusza i nikt im teraz nie fiknie. Oni mają prawo. Niedługo wezmą się za sądy, które uznają za obiekty poświęcone ( ku czci) Polsce w której panował porządek, i były mądre i prawomocne wyroki. Sąd znaczyło sąd. Dzisiaj jest to TOTOLOTEK. nigdy nie wiadomo kto ma rację. A podobno racja jest jedna...
 • 2013-07-16 16:08 | Przemek

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Która część RP została we wrześniu 1939 roku wyzwolona przez ZSRR spod okupacji niemieckiej?
 • 2013-07-16 16:10 | otu

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  jak widac od "komunistow" tylko antykomunisci sa gorsi....
 • 2013-07-16 16:12 | Tanaka

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Proszę przedstawić wyliczenie wartości rosyjskiego trupa.
 • 2013-07-16 16:13 | Tanaka

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  RZECZĄ UPRAWNIONĄ JEST.
 • 2013-07-16 16:15 | Tanaka

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Gratulując gratulującej, gratuluję autorowi.
 • 2013-07-16 16:15 | zezem

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Podpisuję się pod tym artykułem. Trzeba też pamiętać ,że w Armii Czerwonej służyli żołnierze różnych narodów byłego ZSRR. Droga na Berlin wiodła przez okupowaną przez hitlerowskie Niemcy, Polskę. Zdarzenie i samo orzeczenie sądu w tej sprawie wywołują u mnie niesmak i głębokie zażenowanie.
  @brever´owi poleciłbym Bułata Okudżawę ,ale nie wiem czy coś z tego zrozumie...
 • 2013-07-16 16:38 | JakubS

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  "Argumentacja stołecznego sądu – prócz wątpliwości natury czysto prawniczej" czy "zmysłu państwowości i zwykłej ludzkiej wrażliwości."

  przypominam sobie jak to całkiem niedawno POLITYKA zachwalała sędziego który zwolnił Sawicką z odpowiedzialności za "niezależność i odwagę interpretacji kodeksu karnego!", to była postawa pro-państwowa! zgodna z prawem! uczyła praworządności! HEJ!
 • 2013-07-16 16:41 | Źmior

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Armia Radziecka musi być bohaterska i wyzwolicielska skoro gnębili nas jacyś przybysze z kosmosu zwani nazistami...
  Rosja Radziecka wraz z III rzeszą Niemiecką w 1939 napadły nas razem. Jakby to powiedział prokurator działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia z góry powziętego zamiaru. Za co mamy być wdzięczni za to, że bandyci się pokłócili i jeden drugiego pobił? Sowieci "wyzwolili " Polskę bo żal im się nas zrobiło? A może to Żydzi namówili Stalina aby oswobodził Polskę? Za co mamy być wdzięczni za to, że byliśmy im na drodze?
 • 2013-07-16 16:55 | Artur68

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Od razu zaznaczm ze cale zycie bylem wrogiem komuny ... ale:
  1. nalezy odroznic stalinizm od bohaterstwa zolnierzy rosyjskich (polecam wspanialy film G. Czuchraja "Ballada o zolnierzu).
  2. co do Pomnika Braterstwa Broni to przeciez tam sa figury rowniez polskich zolnierzy (kosciuszkowcow ale jednak Polakow)
  3. Tak naprawde bylismy sowiecka kolonia tylko przez kilka lat (1949-1955). Polska po r. 1956 byla wewnetrznie niezalezna czego nie mozna powiedziec np. o Bulgarii lub Czechoslowacji.
  Polecam rowniez tekst przemowienia Jana Pawla II z Oswiecimia w czerwcu 1979. Papiez powiedzial mniej wiecej tak: Zatrzymam sie przed tablica w jezyku rosyjskim. Nie dodaje zadnego komentarza. Wiemy o jakim NARODZIE jest mowa. Wiemy jakie ofiary poniosl ten NAROD w wielkiej wojnie o wyzwolenie ludow.
 • 2013-07-16 17:02 | kaesjot

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Kiedyś napisałem i teraz powtórzę - zamiast iść do sądu lepiej zdać się na rozstrzygnięcieza pomocą rzutu monetą.
  Szybciej, taniej i ma się przynajmniej 50% szans
 • 2013-07-16 18:32 | zezem

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Domyślam się ,że ten pseudopolski bełkot (vide: uwaga @aniou) jest skierowany pod moim adresem. O moje utrzymanie proszę się nie martwić. No i...głowa do góry:
  "I ty zostaniesz zgredem" ;-)
 • 2013-07-16 20:50 | jer-111

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  "krajem wykorzenionym z wlasnej kultury, pozbawionym histori z manipulacja swiadomosci na skale niespotykana w dziejach"

  Czy pan aby odrobine nie przesadza?
 • 2013-07-16 21:12 | Gama

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Ciekaw jestem tylko jednego. Gdyby Rosjanie doszli do Bugu i dalej Polaki "róbta co chceta" Kto wie ? Podobno byli Polacy, którzy marzyli żeby w ostatniej fazie wojny dogadać się z Hitlerem, tym "lepszym sąsiadem". Dziwi mnie ta Sędzia. Dziwny żeby nie powiedzieć głupi człowiek
 • 2013-07-16 21:19 | joanna

  I u Pana z wiedzą tak sobie

  Oprócz Polaków wdzięcznych za uwolnienie od okupacji hitlerowskiej było jeszcze te drobne 6 milionów, które po 17 września 1939 znalazło się pod okupacją sowiecką. Deportowani do przymusowej pracy, marli z głodu i chorób. To znaczy ci, którym nie strzelono w tył głowy. Może dlatego, że wśród nich byli członkowie mojej rodziny, nie kupowałam tej oficjalnej wersji II wojny światowej, która mniej więcej w tym samym czasie karmiono w szkole i mnie i Pana. Pana widać skutecznie.
  Nie było w naszych lekturach wiersza "Ziutka" Szczepańskiego pt. "Czerwona zaraza" (znajdzie pan w necie bez trudu), polecam- wstrząsające wezwanie o pomoc "nie dla nas żołnierzy". Zamiast pomocy było bezczynne czekanie aż hitlerowcy wyrżną ile się da, obrócą miasto w perzynę.Przy okazji w pozbawionym wsparcia desancie na przyczółek czerniakowskim Armia Berlinga pozbyła się skutecznie "niewłaściwego elementu" tj. zbyt gorliwie chcących pomóc walczącym rodakom. Nie uczono nas o nawoływaniu do Powstania Warszawskiego przez sowiecką polskojęzyczną radiostację im. Tadeusza Kościuszki o obietnicach pomocy, o sowieckiej odmowie użycia przez Aliantów lotnisk na terenach zajętych przez Armię Czerwoną dla samolotów, których zrzuty mogły powstańców uratować.
  O 23 tysiącach Polaków uwolnionych z gułagu po 1955 roku, kiedy niemieccy jeńcy wojenni dali znać radiu Wolna Europa, że są tam niedobitki Polaków też albo Pan nie słyszał ("Wojna w eterze"- Jan Nowaka- Jeziorańskiego) albo nie pasują do tezy.
  "Wielka trwoga" Marcina Zaręby rzuca również nieco światła na działania żołnierzy Armii Czerwonej w stos. do wyzwolonych Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem raczej Polek.
  Jakoś nie zamierzam odczuwać wdzięczności ani czcić Armii Czerwonej.
  Nie popieram, rzecz jasna, niszczenia czy mazania po pomnikach przez kogokolwiek. Tylko z jednego powodu- to nie jest jego własność a tylko z własnym można robić co się chce.
  Natomiast słowa z uzasadnienia, że powinny te pomniki być rozebrane, popieram w całej rozciągłości. Przez szacunek dla tych, którym ci wyzwoliciele innych byli katami.

 • 2013-07-16 21:36 | murator

  Rozwalić wszystkie - co do jednego !

  "...Otóż, proszę Wysokiego Sądu, dla mnóstwa ludzi żyjących pod okupacją nazistowską (chociażby dla resztek ukrywających się przed Zagładą obywateli polskich pochodzenia żydowskiego) wejście oddziałów Armii Czerwonej było jednak wyzwoleniem..."

  Jako Polak powinien Pan pamiętać o pomordowanych przez komunistów Polakach na Kresach. Choćby o Tadeuszu Dolędze-Mostowiczu który z jadąc transportem chleba zostal zamordowany przez sowieckiego żoldaka. Wywiezionych np. do Kazachstanu czy na Syberię. Obejrzeć zdjęcia dzieci które dotarly do Iranu co uratowalo od śmierci glodowej w Rosji. Obydwie okupacje - sowiecka i niemiecka (nie jakaś tam nazistowska !) przyniosly Polsce śmierć i zniszczenie. Albo jest się polskim dziennikarzem albo polskojęzycznym. Rosjanie wyczekując na brzegu Wisly aż Niemcy splądrują i spalą Warszawę stracili moralne prawo do jakiegokolwiek pomnika na polskiej ziemi - oprócz do schludnego cmentarza dla swoich. Mam nadzieję że te maszkary skończą w Kozlówce obok innych "tytanów" komuny. Brawa dla sędziny za odwagę !!!
 • 2013-07-16 23:52 | Grace

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  W kraju, w którym premier ogłasza, że zawiesza na jakiś czas art. o progu zadłużenia w ustawie o finansach publicznych, a rządzaca nomenlklatura ukuła hasło, że Konstytucja Polska jest tylko postulatywna, wszystko może się zdarzyć. Ciekawe, o czym głównie rozmawiał premier Tusk z premierem Hiszpanii zamieszanym w malwersacje funduszami partyjnymi, jakimi doświadczeniami się dzielili?
 • 2013-07-17 07:50 | le_mon

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Jak widać na przykładzie bevera, niektórzy zostali całkiem skutecznie "wykorzenieni z własnej kultury" :D
  Dobrze że jest na kogo zrzucić ;)
 • 2013-07-17 11:36 | żyga

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Gdyby zostawili nam kresy wschodnie do dziś trwałyby wojny rodem z Bałkanów.POjedżcie do Sejn -zobaczycie.Ludzie złej woli niszczą pomniki ,a o niedoukach ultraprawicowych prawnikach szkoda gadać.Oni nie widzieli ,ja tak.Obdartych ,w łachmanach ,zawszonych ,głodnych 20 letnich czerwonoarmistow.Z ginęło ich na naszej ziemi 60000o tysięcy.Gdyby nie oni rodzice tej pani prawnik ,nie zdąrzyliby jej spłodzić ,bo A dolf po załatwieniu żydow ,oczyszczał by tereny dla swoich jak Ukraińcy na Wołyniu.Wstyd i hańba.
 • 2013-07-17 14:22 | Michał

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Szanowny Panie,

  Twój sąd uznał prawidłowo.... Pamięci w Katyniu musi być zniszczone.
 • 2013-07-17 14:53 | PIRS

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Czytam w Stołecznej: „Pomniki tzw. Czterech Śpiących oraz Wdzięczności Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim dla niektórych są zakłamanym świadectwem w historii dziejów Polski. Dlatego ich pomazanie nie jest przestępstwem - uznał sąd”.
  WSZYSTKIE pomniki są zakłamanym świadectwem historii, proszę sądu, więc można by je było zlikwidować.
  Sąd nie osądził karygodnego czynu tylko pobudki. Jeżeli zechciałbym zlikwidować wkurzający mnie Sąd, to czy też mogę liczyć na wyrozumiałość?
 • 2013-07-17 20:53 | РУССКИЙ

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Ущербные поляки. Вы умеете воевать только с памятниками!
 • 2013-07-17 23:44 | bever

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  Niektórzy wciąż wierzą, że w 1945 roku Polska została wyzwolona... najnowszy film Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna rozwiewa wątpliwości. Kulisy działania radzieckiej agentury na terenie USA, której zadaniem było negatywne przedstawianie przedwojennej Polski jako państwa sprzyjającego faszyzmowi, aby w ten sposób zdyskredytować nasz kraj w oczach Amerykanów. Dokument zawiera m.in. wypowiedzi Władimira Bukowskiego, prof. Jana Marka Chodakiewicza, prof. Wojciecha Roszkowskiego, byłych pracowników CIA a także niepublikowane dotąd dokumenty.

  http://www.youtube.com/watch?v=8ffILlr7TOw
 • 2013-07-18 08:59 | jurasmysz

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  jaki kraj, takie sądy.....hihi!
 • 2013-07-18 09:18 | janek

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  wstyd za wszystkie barbażyńskie wybryki "prawdziwych polaków", ale w sumie większość jest podła o czym świadczy czyn sędziego. Ot taki katolicki polski narodek nie czuje żadnej wdzięczności 600 000 młodych chłopców, którzy oddali swoje życie na naszej ziemi w walce z niemcami.Przykro mi dlatego przepraszam wszystkich Rosjan, ten wielki, wspaniały Naród.
 • 2013-07-18 09:19 | janek

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  wstyd za wszystkie barbażyńskie wybryki "prawdziwych polaków", ale w sumie większość jest podła o czym świadczy czyn sędziego. Ot taki katolicki polski narodek nie czuje żadnej wdzięczności 600 000 młodych chłopców, którzy oddali swoje życie na naszej ziemi w walce z niemcami.Przykro mi dlatego przepraszam wszystkich Rosjan, ten wielki, wspaniały Naród.
 • 2013-07-18 16:10 | otu

  Re:Pomniki „ku czci” można burzyć bezkarnie?

  wspolczesni rowniez wierza ze sie wyzwolili w 1989 roku!
 • 2013-07-20 01:03 | Adam 2222

  p. Joanno, nic pani nie wspomniała o probie zaprowadzenia pańszczyzny w II RP czy wymordowaniu ponad 8 tys obywateli polskich przez damskich bokserow piłsudczyków. Gdyby zrobili to co obiecali i spuscili lanie Niemcom to dalej byliby przy korycie


  Przypomnę, ze to Stalin, wbrew naszym Zachodnim sojusznikom dał nam Ziemie Odzyskane, a z Ukrainy zostaliśmy skutecznie przesiedleni już w 1943 r. Czyli Polska byłaby w granicach Kongresówki. Proszę porównać Polskę Centralną z Ziemiami Odzyskanymi czy z Ukrainą.

  Czy pani popiera tez rozbieranie polskich pomników poza granicami Polski ?

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,14291736,Bialorus__Spilowano_krzyz_upamietniajacy_zolnierzy.html