Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kościół powinien się nawrócić

(65)
Co się stało z polskim Kościołem? W czasach wymagających większej otwartości i zmiany języka nasz episkopat zachowuje się tak, jakby zatracił instynkt przetrwania.
 • 2013-07-29 20:15 | m.gawka

  podziękowanie seniorowi

  Wypada tylko podziękować seniorowi elity polskich dziennikarzy, że odważył się szczerze wypowiedzieć na temat "odjazdu" hierarchii kościelnej od wiernych. Warto przypomnieć zakaz stosowania prezerwatyw w czasie, kiedy HIV rozprzestrzeniał się epidemicznie a skutecznych metod leczniczych jeszcze nie opracowano i zakażenie bezpośrednio groziło śmiercią. O licznych aferach pedofilskich lepiej nie wspominać, choć demonstracyjne obnoszenie się abp Paetza w czasie uroczystości państwowych, jest przynajmniej gorszące.
  Jasnowidz Andrzej Klimuszko z błyskiem w oczach mówił o wspaniałej Polsce za lat pięćdziesiąt. Natrętnie pytany o to, co będzie dalej, podobno raz ze smutkiem odpowiedział: "kościoły opustoszeją".
 • 2013-07-29 20:48 | zet

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  "O licznych aferach pedofilskich lepiej nie wspominać, choć demonstracyjne obnoszenie się abp Paetza w czasie uroczystości państwowych, jest przynajmniej gorszące. "

  Nie wiem w jakim celu przywołujesz arcybiskupa Paetza i co jest gorszące w tym,że się ten emeryt pokazuje publicznie.
 • 2013-07-29 23:17 | Pan Bratkowski nadal szczerze wierzy

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  No i dobrze, bo odniosę się do pobocznego wątku, to jest tego jak odniósł się z kolei Pan do religii dalekiego Wschodu. Otóż odniósł się Pan mętnie, wykazując się wiedzą na poziomie Wikipedii, czyli żadną. Nie ma tu miejsca na tłumaczenie niuansów buddyzmu, wedanty czy taoizmu. Istotne jest to, że wywyższając chrześcijaństwo niech Pan dobiera lepsze, a przede wszystkim prawdziwe, argumenty.
  Ukłony od wierzącego, antyklerykalnego niebuddysty, niejogina, nietaoisty.
  Namaste (sanskr. - Pozdrawiam Boskość w Tobie)
 • 2013-08-02 23:45 | Bernard -5

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Kościół katolicki jako organizacja, gdyby faktycznie się nawrócił zwłaszcza do czystobiblijnych nauk, w tym momencie przestał by istnieć, bo pierwotni chrześcijanie tym nie byli czym jest obecnie ta odstępcza organizacja. Koścół się nie nawróci i do swej likwidacji będzie tym czym jest począwszy od soboru nicejskiego w 325 r.po Chrystusie,aż po dziś,charakter tego kościoła jest opisany i jaki będzie jego koniec w Objaw.17 i 18 rozdz.Z tego kościoła zawsze się nawracały jednostki,nigdy całość.
 • 2013-08-03 00:07 | Bernard -5

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Afery pedofilskie i inne zboczenia jak chomoseksualizm były od początku zaistnienia tej instytucji zapowiedziane przez Ap.Pawła który prorokował o tym w 1 tymot.:4. 1 - 3. I nazwał te nauki jak celibat nauką szatańską. Co zrobi księżulo który nie ma żony? zaspokoi swój naturalny popęd na wszelki inny sposób.Duchowieństwo rzymsko-katolickie nie ma najmniejszego prawa włącznie z papiestwem do pouczania innych jak mają żyć, czy spełnili te warunki które są opisane w 1 Tymot.3 rozdział?. Ani jeden z nich tak przez stulecia swego istnienia po wprowadzeniu celibatu aż do dziś tego nie zrobił. Jedynie tacy co opuścili ich szeregi,Kotliński może to powiedzieć bo pomaga tym biedakom co zrzucili sutanny.
 • 2013-08-04 08:47 | pola

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  ja rozumiem, ze jest wolnosc slowa, ale czy nalezy to brac az tak doslownie ? moze lepiej ograniczyc wpisy do pewnej ilosci znakow…
 • 2013-08-04 09:10 | żyga

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Nie kościół a ludzie funkcyjni KK.,tworzą rzeczywistość .Tak się na nieszczęście KK ,poukładało ,że większość biskupów papieża JP2 -co za ironia losu-to obskuranci i ciemnota.JP2 pokazał im odwagę i kierunek idąc do świątyń innych religji jako pierwszy papięż.Oni zastygli w niejasnych dogmatach i zajęli się dla spokoju sumienia hodowla jeleniowatych.A Jego przyjacielowi zabrakło odwagi aby odmówić przyjęcia na Wawel prezydenta o dwuletnim stażu i słowach -spieprzaj dziadu i ta małpa w czerwonym.,. Gdy pojawił się kapłan na miarę naszych czasów został wysŁany na odpoczynek.Bo ci postępowi nie mogą się przepracować i robić krzywdy poglądom ze średniowiecza.A nowy papież może zmienić sytuacje na tyle na ile mu podpowiedzą ,kogo mianować biskupem.Bo JP2 miał ręke fatalną do kadr.,co nie przeszkadza do Jego Świetości .Zasłużył na to ,rehabilitując Galileusza.Jeżeli starczy czasu Frańciszkowi do nieba pójdzie też G.Bruno.
 • 2013-08-04 10:00 | olo

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  wielu biskupow i jeszcze wiecej ksiezy jest na czele kolarskiego peletonu...laicyzacji polskiego spoleczenstwa...czy aby oto im chodzi..mowiac sarkastycznie.oby tak dalej a napewno dojedziecie do mety tego wyscigu.
 • 2013-08-04 10:30 | Havanagila

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Chrześcijaństwo to może na papierze wygląda dobrze ale jako całość nigdy nie działało prawidłowo. Zbyt wygórowane cele kończą się hipokryzja. Chciał bym dziś zobaczyć sytuacje podobna do sodomy i gomory, jeśli znajdzie się choć jeden sprawiedliwy w całym chrześcijaństwie to niech sobie istnieje .... w przeciwnym radzie wybić co do nogi. Precz z KK!
 • 2013-08-04 11:46 | Andrzej

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Kościołowi w Polsce przydałoby się zrobić rachunek sumienia i żałować za grzechy. Za dużo było gorszących przypadków, w tym sprawa abp Wielgusa, abp Paetza, abp Hosera, bp Jareckiego, czy wręcz herezji w przypadku ks. Natanka. Smutna jest też degradacja sanktuarium na Jasnej Górze i KUL, które stały się tubą propagandową PiS-u, "religii smoleńskiej" i O. Rydzyka.
 • 2013-08-04 11:48 | Super Rydzyk

  Streszczenie

  Mógłbym poprosić o streszczenie w 300 słowach -dziękuje
  To długie jak przemówienie 1 sekretarza PZPR!
 • 2013-08-04 12:34 | zbyniol

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  >>> Co więcej, uważam chrześcijaństwo nie za jedną z wielu, ale za najpiękniejszą z ludzkich religii. <<< o ile pięknem można nazwać miliony ofiar Świętej Inkwizycji. Tak, jest to szczególne piękno brrrrrr

 • 2013-08-04 12:45 | atalia

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  papież, papież, papież, ksiądz Lemański, papież, biskupi, biskup, ksiądz Boniecki, papież, papież, Dziwisz, papież, papież, ksiądz Natanek, papież, papież, papież, papież, biskup Głódź, papież, papież, biskup Michalik, papież, Watykan, nawrócić się, papież - oto czym zawraca sobie zadek ateistyczna gazeta "Polityka".
 • 2013-08-04 13:17 | lonefather

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  (tak się podpinam, żeby byc powyżej ciekawego, ale za długiego wykładu ...) :)

  Panie Stefanie, z przyjemnością i zainteresowaniem, jak zwykle, przeczytałem ... I mam dylemat. Czy Pan się przypadkiem nie naigrywuje pisząc:

  "Miłość bliźniego, nawet niewierzącego, życzliwość, przychylność, pomocność, godzenie skłóconych, rozmowa z innymi niż „swoi”, to nawet i dla naszego Kościoła nie jest luksus ponad stan. Ba, ten luksus przywróciłby ludziom Kościół – instytucję spotkań i dyskusji o tym, jak uczynić świat koło siebie choć odrobinę lepszym, interesując się i wiedząc o wszystkich, którym trzeba naszej pomocy. Zamiast pouczeń, stawiania wymagań i karcenia. Zamiast niszczenia księży, oddanych swoim wiernym i Kościołowi…"

  To nie mozliwe, żeby Pan nie widział jak jest... Usówanie ks Lemańskiego, jest jak usówanie "chorej" tkanki z organizmu kościoła ... Polski kościół czuje się zagrożony obecnością Lemańskiego ... I to nie szeregowi księża go usówają, ale hierarchia ... To Episkopot podjął decyzję i rękami Arcypastucha (tłumaczemie) Hosera go usówa i pacyfikuje ... Pana piękne słowa brzmią jak szyderstwo jeśli się je przyłoży do polskiego kościoła katolickiego. Znęca się Pan okrutnie ...


  "Arcybiskup, który odwołał Wojciecha Lemańskiego, człek wybitnej inteligencji, sprowadził szamana. Nie mam nic ­przeciw szamanowi. Jeśli pomoże ludziom, którzy weń uwierzą, to dobrze, nie kładźmy tamy dobroczynności. Jeśli, powołując się na Jezusa, uczy dobroci, tym lepiej. Ale gdy go zaprasza arcybiskup, degradujący dobrego księdza, wniosek z tego – proszę wybaczyć – że znowu ktoś próbuje Pana Boga rozśmieszyć."

  A tu uciekł Pan w odwoływanie się do rozśmieszania Pana Boga. A możliwości jest więcej. Ja dopiekam Arcypastuchowi Hoserowi podając jego tytuł w polskim tłumaczeniu. Pan obraża go nazywając go "wybitnie inteligentnym", wcześniej pokazując, że to co robi polski kościół to nic innego jak niszczenie siebie samego przez odstręczenie jak największej liczby ludzi ... Czy zwyczajnie przeciętnie inteligentni ludzie tak robią?

  Nawet nie wspominając o "wybitnie inteligentnych"?...

  Są tylko 2 możliwości w tym miejscu:
  1) Arcypastuch Hoser jest zwyczajnym głupcem i złym człowiekiem przy okazji
  2) Dobry Pan Bóg z sobie tylko znanych powodów, postanowił ukarać, a może nawet zniszczyć polski kościół katolicki... odbierając rozum i instynkt samozachowawczy ... JAk w tym starym powiedzeniu, że jak Bóg chce kogoś ukarać to mu najpierw rozum odbiera ....
 • 2013-08-04 13:23 | atalia

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Przeczytałem tylko osiem linijek twojego wpisu - jakże erudycyjnego, pełnego wiedzy, jakiej nawet w jednej tysięcznej nie ma żaden klerykał - i wydaje mi się, że zapomniałeś dodać, iż Kościół włączył do swojej nauki teorię Darwina oraz marksistowską dialektykę.
 • 2013-08-04 15:06 | profesor

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Powinieneś już chyba wiedzieć, skoro potrafisz przeczytać taki artykuł, to należy podawać argumenty, a nie hasła bez pokrycia; to już nie przekonuje po prawie 25 latach demokracji. Czy w ogóle zdajesz sobie sprawę z tego, kim jest
  red. Stefan Bratkowski? Arogancja ma swoje źródło w ignorancji. Czy już to wiesz, czy wywołuje taka uwaga w Tobie tylko agresję?
  Życzę zdrowia, js.
 • 2013-08-04 15:22 | Adalbertus

  Re:Kościół - wobec moralnego i ideowego trupa jakim staje się globalizm w wydaniu "białego człowieka".

  Kościół dobrze rozumie , że nie może się dać wciągnąć w wir beznadzieji, jaką tworzy dekadencja w krajach przejętych pod kontrolę przez nieformalną dyktaturę globalizmu. Ten upadek moralny elit globalizmu jest największym zagrożeniem dla Kościoła.
  Prawo do fałszywych wolności narzucane przez te "elity" normalnym ludziom w krajach dyktatury globalizmu są próbą pozyskania środowisk gejowskich, które tworzą "gwardię" przyboczną globalizmu.
  Kościół jest wystarczająco mądry , aby to ocenić i nie dać sobie narzucić tej fałszywej "nowoczesności" prowadzącej do przystanku Woodstock.
  To jest kilkudniowy obraz tej degrengolady , która jest codziennością obecnych elit politycznych.
 • 2013-08-04 15:31 | gość

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Imponujący wywód.
  Dotarłem do 20-tej linijki.
  Zadziwia mnie to, że ktoś kiedyś zapisał na kawałkach papieru trochę słów, a potem te papiery uznano jako "święte" i od tysiącleci setki ludzi to czytają i dociekają "co poeta miał na myśli", czyniąc z tego naukę zwaną teologią, spierając się ze sobą o takie np. rzeczy jak pokalane/niepokalane poczęcie czy też czyśćce, z czego się potem doktoryzują i uzyskują tytuły naukowe, a potem miliony ich słuchają i nazywają to religią.
  I także piszą setki mądrych artykułów do gazet, jak ten powyżej.

  Doszedłem do wniosku że szkoda czasu na takie głupoty, idę gotować obiad.
 • 2013-08-04 16:04 | zyta2003

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  ataliaatalia. No to widzisz jacy durni sa w kosciele katolickim skoro, jak prawisz, nie maja nawet 1/1000 wiedzy zawartej we wpisie. Nie naleze do kosciola, nie interesuje sie jego historia, ale znalam wiecej niz 1/10 podanych faktow. Pewne rzeczy sie po prostu wie, chyba, ze sie nie chce wiedziec.
  A jak bys przeczytal wiecej niz 8 linijek postu to dowiedzialbys sie, ze sa to fragmenty z ksiazki uczonego religioznawcy, a nie "wypociny" autora postu.
 • 2013-08-04 16:36 | Laclos

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Musze sie z Pania wyjatkowo zgodzic, Pani Atalio:))) Nawet senior polskiego dziennikarstwa dal sie namowic na analize fenomenu Kościola, ze szczegolnym uwzglednieniem polskiego. Ale tak to jest, jak temat jest wazny i w zaden sposob nie da sie przedmiotu zmarginalizowac. A przedmiot, czyli Kościol Katolicki byl, jest i niestety bedzie, cokolwiek napisza o nim w "Polityce". Jaki to bedzie Kosciół - nie wiem, to sprawa madrych watykanistow, za jakich bynajmniej nie uwazam dziennikarzy "Polityki", przepraszam. Wiem tylko, ze w przeszlosci byly rozmaite sprawy, ktorych dzis Kosciół sie wstydzi. Byli papieze glupi, byli anty-papieze, ktorzy przeminęli i tylko historycy o nich pamietaja. Byli tez rozmaici secesjonisci, kontestatorzy, czy wrecz heretycy...tez przeszli do historii. Po co sie tak zapluwac, zamartwiac o ten Kosciół, jemu sie nic nie stanie. Ksiądz Lemański odejdzie w niepamięc. Papiez Franciszek tylko nakreca glupich ludzi mowa ulozona przez swego osobistego spin-dokotora Grega Burke, dziennikarza z Fox News, a ciemny lud mysli, że on zamierza coś zmieniac. Papiez niczego nie zmieni, bo ani moze, ani ma taki zamiar. A po jego najdluższym zyciu przyjdzie kolejny papiez. Nie dajmy sie więc zwariowac i lepiej zajmijmy sie powaznymi sprawami krajowymi. Np spadkiem notowań Platformy i krecia robota Jaroslawa Gowina. A moze to wszystko ukartowane, żeby podnieść notowania Tuska? Kto to wie...
 • 2013-08-04 16:42 | atalia

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Sprawę przesądził lewicowy ateista Kwaśniewski Aleksander Prezydent, podpisując Konkordat. To zaś, że ateista i komunista Bratkowski w ateistycznej "Polityce" nawraca kler, jest po prostu paradne.
 • 2013-08-04 18:17 | marta

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  "mała deklaracja: jestem bezinteresownym zwolennikiem Pana Boga, czy jest czy Go nie ma"

  Jesli sie nie wierzy w Boga, twierdząc, że albo jest albo go nie ma, nie zrozumie sie całej istoty wiary i kierunku jakim podążą Kościół chociażby w nadmienionym aspekcie "sztucznych zapłodnień".
  Po tej deklaracji skończyłam czytać artykuł.

 • 2013-08-04 18:29 | Gama

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Ponieważ biskup TEN jest wielkim przestępcą pe-do-fi-lem, ktory nie odpokutował, nie odsiedział, ba nawet wyrok nie zapadł. Jakoś duchownym w Polsce takie numery uchodzą na sucho. Wtedy przebaczamy jeżeli ktoś odpokutował w sensie świeckim. Pedofilia to de fakto najwieksze przestępstwo. Poniał Wania ?
 • 2013-08-04 18:39 | Slawomirski

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Polityka to czasopismo dla osob zainteresowanych sprawami kosciola. O rany jakie to nudne.
 • 2013-08-04 18:52 | Gama

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  A ta atalia to kto ? Chyba też bez zmazy pierworodnej poczęta, bo coś tu zauważam pewną bruzdę.
 • 2013-08-04 19:50 | Tanaka

  Kościoła nie ma co nawracać. To bezowocne i nudne.

  Stefan Bratkowski ma ogromny i cenny dorobek, w wielu dziedzinach. Kiedy jednak pisze niniejszy artykuł, mam mieszane uczucia. Czytam bowiem myśli niecelne, oceny przebrzmiałe, uwagi stereotypowe. A sam tytuł – o śmiechu Boga, odbieram jako solidną uzurpację. Który miał być zapewne łagodną przyganą z ziemskich uwikłań Kościoła, ale w obliczu Boga o którym nikt nic pewnego nie może powiedzieć, a ziemskie ślady jego stanowczo przez Kościół oświadczanej obecności równie stanowczo sprzeciwiają się najwyższym cnotom, jakie rzekomo posiada, tytuł jest i kiepski i bezczelny.
  Odpowiadając szanownemu Autorowi, należy zauważyć, że nic szczególnego nie stało się z polskim Kościołem. Jest jaki był. Żadnego wielkiego tąpnięcia nie było. Sejsmografy by zarejestrowały. KK byt taki i za Wyszyńskiego, Wojtyły, Ratzingera i jest za Franciszka. Opada tylko zasłona złudzenia. Jednak szanowny Autor bierze ujawnianie się najważniejszej z twarzy Kościoła za jakiś wielki regres. Ne ma racji. Jego spojrzenie jest powodowane dawnymi nadziejami intelektualisty i człowieka marzącego o ludzkiej twarzy Kościoła. Czego złudzenie wytwarzał i miniony czas i ta garstka lepszych klechów mających coś do powiedzenia w Kościele, albo przynajmniej jakoś na marginesie słyszanych i słuchanych przez świeckich. Świeckich marzycieli i naiwniaków.

  Czy dawniej było inaczej, czy też nie – wykazała postawa KK w ostatnich 20-tu kilku latach. Kościół kazał sobie dobrze zapłacić ta to „dawniej było inaczej”. Złudzenie prysło, twarda teza – interesowności – broni się znacznie lepiej niż projekcja złudzeń.

  Kościół jest wojujący. I nie chodzi mu wcale o człowieka. Gdyby tak było, wsłuchiwałby się w niego. Zamiast tego jest pełen pychy, cyniczny, zimny, brutalny, pryncypialny, nieczuły, niewykształcony, nierozgarnięty i tępy w swojej złości i nienawiści. Tak było i wcześniej, maskowało to jedynie przepychanie się z komuną, wobec której, z musu, musiał być grzeczniejszy, niż dziś wobec każdego z osobna człowieka. Kościół jednostką gardzi, jest dla niego nikim. Przed pogardą i kopniakiem nie chroni mówienie rzeczy prawdziwie ewangelicznych, mądrych, wrażliwych i odważnych. Wywaleni poza Kościół najlepsi księża dobrze to zaświadczają.

  Bezinteresowne głosowanie Autora na Boga wymaga głębszej refleksji – czemu niby jest konieczny, lub co najmniej pożądany? W czym świat byłoby lepszy z nim niż bez niego?
  Jeśli on, Bóg jest – to stan świata marnie o nim świadczy. Jeśli go nie ma – to stan świata nienajgorzej świadczy o człowieku, choć mógłby i powinien znacznie lepiej. Ale człowiek jest marną istotą wobec Boga. Więc jego dobre wysiłki nie są uwieńczone najgorszym ze skutków.
  Doprawdy, łatwo się Autor, wraz z kolegą księdzem, przemknęli nad buddyzmem. Historia Boga chrześcijan nie daje podstawy do takiego poczucia wyższości. To kiepskie.

  Cóż, może i dobrze, że się ten czy ów biskup dowiedział czegoś o katolicyzmie od Autora. Ale nie Autor jest tu centrum sprawy, lecz Kościół. Biskup nie mający pojęcia o własnej instytucji, mający tak niebezpieczne luki w rudymentarnych kanonach wykształcenia kościelnego – to dopiero jest problem! Marnie świadczący o tej firmie. Potwierdzający tylko powszechną wiedzę, o niekompetencji i bezduszności kleru. O oddaleniu od idealnego Boga, którego głoszą, a o którym nic nie wiedzą i go nie rozumieją. Jak zresztą można rozumieć tak pogmatwany produkt ludzkich myśli.
  Wezwanie, by nawrócić Kościół na chrześcijaństwo jest prawie zabawne. Ale w istocie jest czcze i próźne. A niby dlaczego należy Kościół nawracać, w dodatku na chrześcijaństwo? Kościół jest wzorowy, chrześcijański jak cholera – od zawsze. Czy ktokolwiek słyszał, by papieże ogłaszali encykliki, że są niechrześcijańscy? By się zrzekali tronów? Po co nawracać? Kto miałby to robić? Przecież nie chrześcijanie – oni się w ogóle mało interesują chrześcijaństwem, niemal nic o nim nie wiedzą i nie potrzebują wiedzieć. Obligatoryjnie-tradycyjne: chrzest + wódka, komunia + laptop + wódka, ślub + wódka i Egipt, pogrzeb + wódka, co jakiś czas msza pomiędzy obchodem hipermarketu, taca na okrągło. Czasem jakaś intencja. I chwatit. Niebo zapewnione. Reszta nieważna.
  Kto ma więc nawracać Kościół na chrześcijaństwo? Światły Autor wraz ze światłymi kolegami? Żarty. Może ks. Lemański – właśnie widzimy, z jakim skutkiem. A poza wszystkim – to czysta uzurpacja. Kościół się nie nawróci, bo nie ma komu tego robić. Ci, co ewentualnie mogliby – odchodzą, albo zajmują się czymś ciekawszym i wartościowszym. Szkoda zdrowia. Kościół się nie nawróci, ale zostanie przykrojony. Do właściwego rozmiaru, coraz mniejszego. Przykroi go wolność i podmiotowość człowieka, prawo wyboru, demokracja, rynek konkurencyjnych religii i wartości, potrzeb i zainteresowań.

  Panu Bratkowskiemu się zdaje, że Kościół jest jakoś szczególnie potrzebny. To teza nie do udowodnienia. To inercja myślenia, płonne nadzieje i kalki z młodości. Nic więcej. Kościół katolicki nie jest w żaden niezastępowalny sposób ani konieczny, ani potrzebny. Bez niego wszelkie sprawy mogą się toczyć nie gorzej, a raczej nawet lepiej, niż z nim.

 • 2013-08-04 23:09 | rs_

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  @Tanaka, 2013-08-04 19:50
  Dzięki, nie muszę już się biczować, że zniechęcenie odwiodło mnie od napisania komentarza ;)
 • 2013-08-04 23:34 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Za nawracanie Kościoła,a szczególnie z uwzględnieniem TEOLOGII JUDEOCHRZEŚCIJAŃSKIEJ wzięli się również wojujący bezbożnicy.
  Są też bardzo aktywni na Forum Tygodnika Powszechnego.Tam jednak moderatorzy są bardziej odporni na szantaż z nadużyciem pojęcia ANTYSEMITYZM,kiedy się mówi o żydowskiej monolatrii i NASTĘPSTWACH WYBRAŃSTWA.
 • 2013-08-05 03:53 | Jerzy Pieczul

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Papież Franciszek chce dosłownego, a nie słownego powrotu do ewangelicznych wartości. A co się stało, że trzeba do nich wracać? Nic takiego - były młodzieńczym buntem wrażliwego i krzywdzonego w rodzinie kaznodziei przeciw zastanemu światu i marzeniem o świecie lepszym. Stały się pretekstem do powstania pasożytniczej instytucji Kościoła, który sam sobie przyznał zarządzanie tymi marzeniami. Nigdy nie stały się one powszechną praktyką - były, są i będą utopią (można pytać, w czym te marzenia były oryginalne i w czym miałyby mieć większą wartość dla ludzkości od myśli filozofów o wieki starszych od tego młodego kaznodziei). Skoro Jezusowi przez niemal 2 tysiące lat nie udało się praktycznie zarazić świata głoszonymi wartościami, to z jakiego powodu miałoby się udać papieżowi Franciszkowi? Ani jedna jota, ani jedna kreska w utopii nie przestanie być utopią. Gdyby światek toczył się inaczej, gdyby utopie się spełniały, a babcia miała wąsy, czas byłoby pomyśleć o powrocie do innej utopii - komunistycznej, jako że dzień dzisiejszy, obok sukcesów i pięknych fortun ma dość swojej biedy. No i komunistyczna utopia nie jest bardzo odległa od Jezusowej. Ale słowne powroty do utopii są, oczywiście, tyle warte, co same utopie, co miła muzyka, wierszyk, kwiatek - miło się słyszy, widzi...
 • 2013-08-05 09:07 | Wojciech

  Re:naiwność

  Infantylizm i naiwność. ZA kościołem stoi co najmniej 80 procent ciemnego sfanatyzowanego ludu bożego. I na to nie ma rady. Komuniści potrafili co nieco, ale nie wszystko. Przynajmniej kościół musiał myśleć i był pod jaką taką kontrolą.
 • 2013-08-05 09:23 | klawiatoryx

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Co tam miliony, można napisać i miliardy. Przez jakieś czterysta lat inkwizycja wydała coś koło 2 tys. wyroków śmierci, z czego wykonano kilkaset. Oczywiście, nie powinno być żadnego, ale w tym czasie wiecej osób zginęło spadając z osła. I to w samej tylko Hiszpanii.
 • 2013-08-05 09:50 | atalia

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Święta naiwność. Za klerem murem stoi premier Tusk katolik z rządzącej PO, Marszałek Sejmu Kopacz z rządzącej PO, Marszałek Senatu Borusewicz z rządzącej PO, Prezydent Polski Komorowski z rządzącej PO, Wicepremier Polski Piechociński z rządzącego PSL oraz większość parlamentarna z PO i PSL, wszyscy ministrowie z rządzącej PO i PSL.

  Ci rządzący, co stoją murem za klerem, są poza kontrolą, nikt władzy nie patrzy na ręce. Nawet "Polityka" przymyka oko. A Pan Stefan Bratkowski głosował na Tuska i Komorowskiego, Kopacz i Borusewicza, więc jakżeby miał kontrolować swoich stojących murem za klerem...
 • 2013-08-05 11:08 | Tanaka

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  ;-)
 • 2013-08-05 12:15 | Jasne, jasne,

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  poproś jeszcze wielbicieli Hitlera o dane odnośnie zbrodni nazistowskich. Może Irving będzie jak znalazł.
 • 2013-08-05 12:17 | 3000 lat temu kapłani Amona i Ozyrysa

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  też byli tak pewni jak Pan. I przeszli do historii.
 • 2013-08-05 12:17 | Lewicowy?

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Atalia jak widzę sadzi dowcipami na poziomie magla.
 • 2013-08-05 12:19 | Kolejny dowcipniś

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Moralność kościoła najlepiej obrazują papieże Borgiowie...
 • 2013-08-05 12:20 | To spadaj na szczaw i mirabelki

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Jak raz jedno i drugie dojrzało.
 • 2013-08-05 12:44 | zed

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Uff Tanaka, to było naprawdę dobre. Chylę czoła i pełna zgoda z całym tekstem. Jako mieszkaniec miasteczka w Małopolsce niemal codziennie obserwuję przyprawiające o mdłości katolickie sceny. Tak w życiu prywatnym jak i zawodowym.
 • 2013-08-05 13:33 | lonefather

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  @atalia

  Wyżej podejmowano próby zwrócenia Tobei uwagi na zignorowane przez ciebie fakty. A najwyraźniej posiadasz umiejętność ignorowania wszystkiego co nie pasuje ...

  Nie ma znaczenia, czy jesteś (byłeś) komunistą, czy narodowcem, ważne jest, czy umiesz myśleć i samodzielnie posługiać się danym Tobei rozumem.

  Zwróciłaś może uwagę na to kogo wynajęły Gminy Wyznaniowe Żydowskie do bronienia ich prawa do uboju rytualnego? - Romana Giertycha!!! Tak tak, ROmana Giertycha. I zupełnie im nie przeszkadza polityczna przeszłość, katolicyzm i poglądy R.G. Liczy się wiedza, rozum i kwalifikacje ...

  I nie ma znaczenia nic ponad to. I tu kwalifikacje Stefana Bratkowskiego są na poziomie jak najbardziej właściwym, to analizowania sytuacji kościoła katolickiego w Polsce. A to co zaczynasz robić, czyli uwagi ad personam najlepiej o tym świadczy. Pokazując, że nie mając argumentów do polemizowania z analizą, zaczynasz uciekać w uwagi osobiste ...
 • 2013-08-05 14:12 | atalia

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Lewicowy?

  Lewicowy?, jak widzę, sadzi dowcipami na poziomie magla.
 • 2013-08-05 14:15 | lonefather

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  @marta

  :) to się nazywa "wierna córa kościoła" co to nawet nie popatrzy w stronę, gdzie rośnie drzewo wiadomości dobrego i złego ... Wystraczy, że Ewa już ten błąd popełniła..

  Jesteś znakomitym przykładem tego jaki wielki sukces odniósł KK w wypraniu Twojego mózgu i indokrtynacji ...
 • 2013-08-05 14:18 | atalia

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Dla mnie ma znaczenie, bo jak komunista nawraca kler, to jest to zabawne.

  Czy Giertych nawraca żydów? Nie. Po co więc zestawiasz sprawy nie do zestawienia? Z ignorancji?

  Ps. Gdyby w przeszłości, kiedy był jeszcze towarzyszem, Stefan Bratkowski nie został nazwany komunistą, to by się śmiertelnie obraził. Niczego złego nie ma w tym, że ktoś był komunistą. To zwyczajny fakt. Jeśli powiem zgodnie z faktem, że Stefan Bratkowski to mężczyzna, to też będzie to obraza, atak personalny? lonefather, czy to jest obraza, że komunistę nazwę komunistą? To chyba powód do dumy dla komunisty?
 • 2013-08-05 14:29 | lonefather

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  @atalia

  bredzisz i majaczysz

  A co powiesz o Kaczyńskim wieszającym się u jasnogórskiej klamki?
  A co powiesz o PiSowskich działączach liżących, za przeproszeniem, dupę ojca dyrektora?
 • 2013-08-05 15:20 | Just me

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Co się stało z kościołem? nic się nie stało - zawsze taki był! Zadufany, pełen wyższości, tupetu i hipokryzji...
 • 2013-08-05 15:36 | atalia

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  lonefather

  To ty majaczysz i bredzisz, a nie ja.

  Gdyby Kaczyński dziś rządził i twoją oraz moją forsę dawał klerowi, to bym powiedział, Kaczyński odp... od mojej forsy i klerowi dawał swą prywatną forsę.

  Ale dziś rządzi Tusk i to Tusk daje moją i twoją forsę klerowi, dlaczego więc mam chwalić Tuska? Podoba ci się to, że Tusk daje klerowi twoją forsę, że rządząca PO dała Głódziowi za grosze bezcenną ziemię nad morzem? Podoba ci się to, a, to cię przepraszam. Mnie się nie podoba to, co robi Tusk rządzący Polską i stojący murem za klerem.

  lonefather, jesteś klerykałem, skoro podoba ci się, jak Tusk z budżetu daje klerowi, a nie podoba, jak Kaczyński nie daje z budżetu klerowi?
 • 2013-08-05 17:12 | gsj

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Całkowicie podzielam wyrażony pogląd.
  Jestem po wakacjach w Europie poludniowej.
  Sposób postępowania kk od średniowiecza się nie zmienił.
  Był I chce pozostać przy władzy.
  W Polsce wydaje się to być wręcz rażące dla normalnego człowieka.
 • 2013-08-05 17:36 | Tanaka

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Mdłości i katolicyzm to są nieodłączni towarzysze. Z jednej strony - mdłe słodkości aniołków, cudów z buźką Matki Boskiej na brudnej szybie, a Jezuskiem w kałuży, karmelowe ciągutki litanii i ubóstwione miny starych kwok zapiewających fałszywie kościelne hymny na cześć oraz obrazki i historie świętych fruwających, lewitujących pod stropami kościołów lub nad placami i polami, a z drugiej kościelny miecz ociekający krwią, przymusowe chrzczenie, tortury i skazywanie na infamię ludzi niezależnych, wrażliwych, odważnych; a w dzisiejszym wydaniu , zresztą od zawsze obecnym, tylko dziś nagłośnionym - pedofilia, pederastia, molestowanie, kochanki i dzieciaki na boku, w cieniu potępienia; oszustwa finansowe na małą, średnią i wielką skalę.
  Ale katolikom to pasuje. Gdyby nie pasowało, zbuntowaliby się. zwłaszcza dziś, kiedy to już nie jest takie kosztowne.
  Widocznie w nich nie wywołuje to mdłości. A tymi w których wywołuje - nie przejmują się.
  Gnojówka też wywołuje mdłości. I co z tego? Chłop się przyzwyczai i po chwili nic nie czuje.
  Współczuję.
 • 2013-08-05 20:09 | @ Atalia - polski język trudna język?

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Moje pytanie: "Lewicowy?" odnosiło się do Kwasa. Pytajnik uzasadniony, odpowiedź oczywiście negatywna. Moje retoryczne pytanie wzięła Pani(?) za nick - bezcenne.
 • 2013-08-05 22:24 | Eau de Cologne

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  "Nie wiem w jakim celu przywołujesz arcybiskupa Paetza i co jest gorszące w tym,że się ten emeryt pokazuje publicznie."

  A nie powinien siedziec?
 • 2013-08-05 23:40 | zbyniol

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Tygodnik FAKTY i MITY szacują liczbę ofiar Świętego Powszechnego Kościoła Apostolskiego na 180 do 200 mln istnień ludzkich. Twoja ironia nic nie zmieni w tej sprawie :((( Tak Panie klawiatoryx ....
 • 2013-08-06 00:07 | Maciej

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Najzupełniej się z Panem zgadzam. Kościół robił zawsze wyłącznie to, co dobre dla instytucji kościoła. Ludźmi nie musiał się przejmować prawie nigdy, ani o nich zabiegać, gdyż od bardzo dawna był i nadal jest częścią aparatu władzy.

  Podobnie dziś w Polsce: kościół zagwarantował sobie przywilej indoktrynowania ludzi od najmłodszych lat, jest monopolistą w branży zaspokajania potrzeby życia wiecznego, co daje mu ogromny wpływ na każdy rząd. Walczy o zasoby z zajadłością i determinacją, której niewielu odważy się stawić czoła. Większość wybiera strategię uległości, unikania konfrontacji - co jest całkowicie zrozumiałe.
 • 2013-08-06 06:00 | Wojciech K.Borkowski

  Re:Kościół powinien się nawrócić? na co nawrócić ? na pustkę duchową globalizmu ?

  Kościół się doskonali i jego wewnętrzna demokracja jest proporcjonalna do demokracji ustrojów w których istnieje.
  Kościół rozwija się i doskonali równolegle do rozwoju demokracji.
  Kościół jest coraz bardziej doskonały, coraz bardziej spolegliwy.
  Takie są fakty.
 • 2013-08-06 10:06 | zed

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  To już trochę nie tak. Donoszą mi zewsząd, że małopolska wieś wrze. Wrze chłop przy chłopie. Ulubione tematy przy wódce poszerzone zostały o zdemoralizowany KK. Kiedy jednak dochodzi do bezpośredniej konfrontacji z dobrodziejem, wtedy leje się lukier. Może doszliśmy do etapu przejściowego i potomkowie dzisiejszych wrzących lukrowników i tę słodycz kiedyś odrzucą.
 • 2013-08-06 10:28 | lonefather

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  @atalia

  A jednak majaczysz. Najlepszy dowód w tym, ze mnie zdecydowanego antyklerykała nazywasz klerykałem ... Rozbawiła mnie ta supozycja.

  Tu, teraz, na tym forum dyskusja nie jest o Tusku, czy Po, tylko o analizie napisanej przez S. Bratkowskiego...

  Paru ludzi zwróciło Tobie uwagę, że wypowiadasz się niemerytorycznie i przywołujesz zarzuty nie mające związku z dyskusją ... I ta Twoją postawę nazwałem majaczeniem.

  Argument, że Kaczyński w tej chwili nie wydaje państwoej kasy na kościół jest nieistotny, bo wiesz równie dobrze jak ja i wszyscy inni, że jeśli dojdzie do władzy to nic nie zmieni. A jeśli zmieni, to tylko da kościołowi jeszcze więcej, żeby odwdzięczyć się za pomoc w powrocie do rządzenia ...

  Albo dyskutujesz o analizie Bratkowskiego i to dyskutujesz argumentami, a nie insynuacjami, albo nie zawracaj głowy ...
 • 2013-08-06 12:00 | Satfik

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  "Tak, to jedyna religia, która każe Boga szukać w innym człowieku" ??! Co za bzdura... Szanowny autorze, czemu przyklaskujesz i powielasz tak wierutne nonsensy? W hinduizmie Bóg, Pan Kryszna, jasno oznajmia i naucza w Bhagavad Gicie, iż każda żywa istota (nie tylko człowiek) jest Jego cząstką, cząstką Boga. Co więcej, w chrześcijaństwie ta nauka jest martwa, zaś w hinduizmie żywa. Więcej lektury i poznania innych religii, a mniej wazeliny przy pisaniu artykułów, szanowny panie...
 • 2013-08-06 17:57 | Tanaka

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  takie "wrzenie" to zdaje się, było "od zawsze". Po cichu jęzory w robocie, ale oficjalnie gęby zasznurowane i policzki wystawione na kolejne razy po gębie od proboszcza i jego biskupa.
  "Wrzenie" odparowuje razem z wódką, lub piwem. Póki szumi - jęzor lata. Potem kłap i do domu. A w niedzielę znowu, jak zawsze, do kościoła, i na tacę, na tacę, na tacę. Przy każdej okazji. Jęzory wtedy jak kołki.

  biskup Hoser przysłał swojego psa do parafii ks., Lemańskiego i ten wyszczekał, że Rady Parafialnej już nie ma! Ludzie się lekko zagotowali, auto psów wypchnęli za bramę - i co dalej? Przecież dostali po pyskach od biskupa - ich, parafian, rady - nie ma! Bo tak zarządził biskup i ludzie mają siedzieć cicho. Komuchów ludzie potrafili wywozić na taczkach. Ale biskupa w rękę lejącą ich po gębach dalej będą całować.
  To jest autentyczne niewolnictwo.
 • 2013-08-06 20:00 | taki sobie...

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  porzadny POLAK powiedzialby...ALLER ACHTUNG... dawno takiego tematu na lamach naszej prasy nie moglem zoczyc...

  Z wielkim uszanowaniem - nie tylko - do tego tematu...

  A moze przydalowby sie tak pokazac: na jakim rozwidleniu znajduje sie ten obskurny hierarchizm tego pseudo chrzescijanizmu...
  To rozwidlenie tych trzech DROG to drogi: do PIEKLA: wiadomo dla kogo... droga druga do NIEBA dla wszystkich wierzacychw KK i tylko przez KK...i droga trzecia wiodaca do NIKAD...bo tam ani sztabu wojska...ubowcow...calego sztabu urzednikow, roznego autoramentu OJCOW ani swietych, ani tez rzekomych prorokow ani na jote...
  Pozdrowienia dla PANA i panu bliskich...
 • 2013-08-09 17:57 | Krzysia

  Swięty kołtun Bratkowski.

  Panie Bratkowski. Po pierwsze proszę mówić za siebie, bo to nie jest ani mój episkopat, ani mój kościół, ani moje chrześcijaństwo...
  Pan podobnie jak intelektualne zero Wałęsa - marionetka z obrazkiem w klapie, jest taki "za, a nawet przeciw". Ma pan czelność chwalić się swoją prokościelną działalnością, którą zrobił pan dla Polski i Polaków bardzo dużo złego podobnie jak inni działacze "solidarności" w latach 80 tych. Od tamtej pory kościół i manipulowana przez kler "solidarność" to terror i zacofanie. Podarowaliście Polskę Watykanowi i dzięki takim jak Pan Polska to religijny grajdoł w środku Europy i pośmiewisko dla cywilizowanego i postępowego świata.
  Widać, że na starość zachciało się Panu do mitycznego "nieba" skoro wypisuje Pan takie absurdy jak
  cyt: " uważam chrześcijaństwo nie za jedną z wielu, ale za najpiękniejszą z ludzkich religii..." Ośmiesza się Pan takim stwierdzeniem ponieważ wszystkie religie i ich kościoły to cywilizacja zła i śmierci.
  Każda religia jest społecznie szkodliwa .
  Religie powodują międzyludzkie konflikty, społeczne niepokoje, wojny, terroryzm, tworzą zło i nienawiść do wszystkich i wszystkiego, co nie mieści się w religijnych dogmatach i głowach religiantów.
  Kler bezkarnie nawołuje z ambon (kościelnych i medialnych) do łamania konstytucyjnego prawa, do nienawiści mniejszości (antysemityzm, homofobia i mnóstwo innych).
  Religie blokują rozwój nauki, wiedzy i samodzielnego, racjonalnego myślenia.
  To jest działalność pod każdym względem przestępcza i tylko w krajach wyznaniowych takich jak na przykład Polska uważana za jedynie słuszną, pozytywną i dobrą przez tępych, religijnie zindoktrynowanych ludzi i cwaniaków na wszystkich szczeblach władzy od Prezydenta do Sołtysa.
  Wszystkie religie powinny byc zdelegalizowane i zakazane.
  Dopiero wtedy na Ziemi nastąpi pokój i poszanowanie praw człowieka.
  Polsce potrzebna jest świeckość państwa i odsunięcie kościoła od wszelkich jego wpływów. Miejsce kleru to kościelna kruchta, gdzie może sobie opowiadać religijne bzdety wyłącznie swoim wiernym i wyłącznie za ich własne, prywatne pieniądze. Zadne negocjacje z klerem, żadne kompromisy a tym bardziej jakieś mediacje, pośrednictwo i współudział w zarządzaniu Polską nie są Polakom potrzebne.
  Polska jest ukrzyżowana i należy ją odkrzyżować.
 • 2013-08-09 22:31 | Gość

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Tanaka - :)
 • 2013-08-10 02:10 | ybotx

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  @ Tanaka
  o jakim dorobku pana B. mowisz? o rozlozeniu Czytelnika? Czy pewnej szkoly dziennikarskiej? Ten czlowiek zyje w cieniu swojej dawnej dzialalnosci i odcina od niej kupony, przekonany o wlasnej nieomylnosci...
  Paradne
 • 2013-08-13 15:42 | MacBlacker

  Panie Bratkowski - sztuczne zapłodnienie kościół zwalcza

  ze względów RACJONALNYCH I NAUKOWO UDOWODNIONYCH a jak Pan tego nie wie, to odsyłam do szkoły, w obecnej podstawie programowej jest mowa na temat zapłodnienia. Jest też mowa o tym iż nie znamy czynników które powodują że komórkę jajową zapładnia właśnie ten a nie inny plemnik - Pan też tego nie wie, ani żaden zwolennik współżycia z próbówką. Tedy polecam nieco pokory zarzucaniu śmieszności aby nie wyjść na tego z kogo śmieją się inni.
 • 2013-08-13 15:45 | MacBlacker

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Skoro WSZYSTKO jest bogiem to NIC nie jest Bogiem... tak na logikę, ale logika przecież nie jest zgodna z Wedami ""
 • 2013-08-14 07:46 | topewnieja

  Re:Kościół powinien się nawrócić

  Usuwają.
  Kościół to pasożyt żywiący się strachem przed śmiercią.
  Tzw wspólnota wiernych to jedynie masa potrzebna by jego funkcjonariusze mogli z czegoś żyć.
  Dlaczego ludziom dobrze w kieracie? Łatwiej wierzyć niż być sceptykiem. Myślenie i wnioski z niego potrafią być bardzo bolesne.
  Samooszukiwanie się jest jakimś wyjściem.
 • 2013-08-17 18:55 | karul

  Sluszne slowa, Krzysia.

  Bratkowski to odwieczny "niezalezny inteligent", ktory padal na kolana gdy czul wene, albo pisal do "zniewolonej" prasy gdy potrzebowal pieniedzy. To on i jemu podpbni dysydenci sa odppwiedzialni za pucz przeciw Polsce Ludowej, to on i rozne Michniki oddali sredniej wielkosci kraj europejski w pacht miniaturowej monarchii z poludnia Europy.

  Pan Kanclerz Hitler w roku 1939 potrzebowal az 17 dni i sporo sprzetu aby Polske podbic; piecdziesiat lat pozniej KRK kraj skolonizowal bez jednego wystrzalu. Uczyc sie od lepszych, jak mowil Wlodzimierz Uljanow.