Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Manning skazany na 35 lat więzienia

(13)
Otaczają nas wokół osoby, które albo współczują Bradleyowi Manningowi albo wręcz uważają jego skazanie – na 35 lat więzienia – za skandaliczną niesprawiedliwość.
 • 2013-08-21 20:06 | izka561

  to nie piaskownica

  Komentarz trafia w dziesiątkę
 • 2013-08-21 20:59 | lukald

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  Zastanawiam się czy celowo autor pominął panujący klimat w USA w stosunku do ludzi, którzy ujawniają kłamstwa władz, czy przestępstwa, popełnione przez amerykańską administrację.
  Mamy Snowdena, który przecież nie powiedział nic odkrywczego, ale potwierdził panujące domysły, że USA prowadzą totalną inwigilację skierowaną przeciw każdemu z nas. W kraju demokratycznym władza uważa, że każdy obywatel jest potencjalnym mordercą. Spotkał go za to "ostracyzm" demokratycznych (czy napewno demokratycznych ?) zachodnich państw.
  Pisze Pan, że Snowden uciekł do Chin i Rosji sugerując po raz kolejny, że jego cele były dwuznaczne. Czy to znaczy, że miał pozostać w Stanach, gdzie czekały by go tortury, a być może kara śmierci ? Czy tak postępuje kraj demokratyczny ?

  Przykład Bradleya Manninga czy Assanga, pokazuje, że trzeba mieć ogromne pokłady odwagi, bliskie samodestrukcji, ponieważ wraz z ujawnieniem kłamst władz człowieka czeka zagłada. Niemalże dosłownie. Cierpi też jego rodzina. Dosłownie.

  Pozostaje pytanie czy chcemy żyć w świecie, gdzie władza utajnia wszystko co tylko może? Czy chcemy aby ujawnienie przestępstw urzędników było traktowane jako zdrada? (Tak jak każdego można uznać terrorystą, tak samo każdą niegodziwość można określić jako "działanie w interesie demokracji")

 • 2013-08-22 06:18 | Stupecki

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  @lukald: Święta racja. Trzeba wydać ustawę, że wszyscy planujący zamachy czy inne morderstwa mają się zarejestrować w najbliższym regionalnym oddziale NSA i tylko ich poddać inwigilacji elektronicznej, pozostałych zaś obywateli demokratycznie zostawić w spokoju.
 • 2013-08-22 08:01 | le_mon

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  "Manning wykazałby się prawdziwą dzielnością, gdyby ujawnił tajną korespondencję dyplomatyczną Chin czy Rosji..."
  Świetny dowcip. A skąd niby Manning miałby zdobyć korespondencję dyplomatyczną Rosji czy Chin???
  Przy okazji, naprawdę Pan uważa że to Rosja czy Chiny są największym zagrożeniem? Jakoś tak nie bardzo mogę sobie przypomnieć czy Rosja albo Chiny ostatnio toczą jakąś wojnę. A USA jak najbardziej.
  Krótkie pytanie, ile wojen po 1945 roku toczyła Rosja (doliczmy nawet nieboszczkę ZSRR) czy Chiny, a ile USA?
 • 2013-08-22 11:22 | lukald

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  @Stupecki:
  Litości. Jak rozumiem w imię walki z terroryzmem zgodzisz się na umieszczenie chipa w Swoim ciele, który stale będzie rejestrował gdzie jesteś, co mówisz, na co patrzysz. Władza będzie wiedzieć kiedy kłamiesz i w jakiej pozycji uprawiasz seks. Technicznie jest to już możliwe, a przecież skoro obywatele (także Ty) łamią prawa dlaczego nie mieli by się zgodzić na taką małą utratę własnych praw. Walka z terroryzmem przede wszystkim.
  Ps. Nie zastanawiałeś się dlaczego każdy może w USA bez dokumentów kupić nie tylko AK-47 czy M16,ale nawet cięższą broń ? Z amerykańskiej broni ginie w Meksyku 10-30 tys. ludzi rocznie (Głównie cywili). Całe szczęście, że terroryści zafiksowali się na samoloty, ponieważ gdyby mieli odrobinę rozumu to kupili by parę karabinów LEGALNIE w sklepie, a następnie dokonali by masakry. Ale te samoloty...
 • 2013-08-22 12:26 | Saurom

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  "Manning wykazałby się prawdziwą dzielnością, gdyby ujawnił tajną korespondencję dyplomatyczną Rosji czy Chin" czegóż to się nie robi panie redaktorze żeby poskromić wrogie siły nieprawdaż jasno wzywać spalcie ich na stosie. Sam pan napisał, że Manning ujawnił konferencję ekspertów USA i Rosji ponadto jak pan także pisał niecały materiał został ujawniony. Ciekawe dlaczego pan pominął stworzony klimat nienawiści wobec ludzi, którzy ośmielili się ujawnić niewygodną prawdę o USA. Ponadto obecnie to właśnie USA są największym zagrożeniem dla świata a jedynie dzięki Rosji i Chinom nie doszło do takich powtórek jak wojna w Iraku.
 • 2013-08-22 13:35 | TKosowski

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  Chiny ze swej natury nie rozpoczynaja wojen.

  Rosja i Zwiazek Radziecki wszczynali wojny gdzie tylko mogli, czestokroc tak, ße Stany Zjednoczone nie mogly nie odpowiedziec. USA wywolaly naturalnie te czy inna niepotrzebna wojne bez rosyjskiej czy radzieckiej prowokacji.
 • 2013-08-22 14:57 | Stupecki

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  @lukald: Z dwojga złego wolę chip w swoim ciele, niż niewyśledzony w porę atak ciemnych fanatyków na budynek, w którym akurat będą przebywały moje dzieci lub wnuki. O mnie samego mniej mi chodzi, bo jestem w w tzw. przedziale wiekowym (czyli bliżej mi do wieka, jakie się zatrzaśnie nad tym, w co się z mnie zostanie.
 • 2013-08-22 15:23 | rypalski

  Re ty smyku jeden

  "W kraju demokratycznym władza uważa, że każdy obywatel jest potencjalnym mordercą" - a ty smyku jeden gdybys jak pan prezydent Obama mieszkal w Chicago i wychodzac po pietruszke do sklepu nie wiedzial czy wrocisz ... to jak bys postepowal ? Masz szczescie ,ze napisales "w kraju demokratycznym" bo to oznacza ,ze nadal uznajesz ,ze USA jest pierwsza demokracja i ,ze takie metody sa typowe dla krajow demokratycznych ... jak np. obecnej Rzeczpospolitej.
  Napisales takze jedna z najladniejszych ocen charakteru ludzi takich jak Bradley Manning, Edward Snowden i Julian Assange ... trzeba rzeczywiscie byc superodwaznym na pograniczu z samodestrukcja ... by placic tak wysoka cene za przywiazanie do prawdy.
 • 2013-08-22 16:06 | Krios Poland

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  P. Ostrowski powinien wiedzieć, że jedną z najsłynniejszych spraw, które ujawnił Manning, było morderstwo dokonane przez załogę śmigłowca Apache na zupełnie niewinnych cywilach w Iraku. Uważam, że stwierdzenie: 'Rzadko bywa lubiany najsilniejszy chłopak na podwórku' jest po prostu niewłaściwe i wręcz śmieszne. USA sa nielubiane za nie za to, że sa silne, ale za to do jakich celów tę siłę wykorzystują.
  http://www.youtube.com/watch?v=25EWUUBjPMo
 • 2013-08-22 18:20 | zyta2003

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  Po ostatnich rewelacjach skazanego na temat tozsamosci plciowej obawiam sie, ze sprawa nigdy sie nie skonczy. Robote beda mieli po obydwoch stronach prawnicy, wojsko, specjalisci seksualni, wieziennictwo, obroncy bohatera wolnych medii. Teraz beda w Ameryce ustalac, czy Armia, wieziennictwo sa zobowiazane leczyc Manninga wg jego potrzeb na koszt podatnika. Manning wystapi, ze lamie sie jego ludzkie prawa jesli mu sie odmowi, sprawa oprze sie o Sad Najwyzszy, ktory decyduje jak decyduje, ale to jest swiete...Jesli przyzna mu sie racje ruszy lawina.. Poza tym zapewnienie warunkow takiemu slynnemu obroncy ludzkosci jest nieslychanie kosztowne. A wszystko to za pieniadze bogu ducha winnego amerykanskiego podatnika.
  @lukald, nie rozumiem, to jaki jest stosunek zwyklych obywateli amerykanskich do tego i innego przypadku?
  Nie rozsmieszaj mnie z tymi "pokladami odwagi" bohaterow. Przede wszystkim maja "poklady nieodpowiedzialnosci i braku wyobrazni" nawet w stosunku do siebie. Teraz juz nawet bohaterowie nie tacy jak kiedys.
  @krios Tak, ujawnil, tyle, ze nie wiedzac co ujawnia, bo po prostu wyniosl ogromna ilosc materialow i przekazal w stosowne rece. Nie martwiac sie, ze moze cena tego podarunku bedzie narazenie zycia i spokoju jego wspolobywateli i zagrozenie ojczycznie. Caly swiat jest pelen nieujawnionych i ujawnionych zbrodni, czy holokaust Tutsi w Ruandzie, wzbudzili az takie twoje oburzenie?
 • 2013-08-22 22:23 | Anarch

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  Tyle że nawet jak sie zaczipujesz nie masz gwarancji bezpieczeństwa. Meta maratonu w Bostonie była najbardziej chronionym miejscem na świecie. Psy wytresowane na wykrywanie materiałów wybuchowych, setki policjantów itd. itp. A i tak zamachu nie uniknęto. Jedynym efektem czipowania będzie to, że ludzie nastawieni na życie w wolności zaczną się zastanawiać nad radykalnymi akcjami przeciwko zamordystycznemu państwu.

  Nie lepiej byłoby gdyby Zachód pomyślał nad przyczynami terroryzmu? W każdym przypadku terroryśmi mówią - wycofajcie wojska z bliskiego wschodu. Jak Wehrmacht rezydował w Polsce też organizowaliśmy ataki terrorystyczne.
 • 2013-08-23 19:57 | Żabka konająca

  Re:Manning skazany na 35 lat więzienia

  Zaciekawia mnie jak teraz, w swietle wywodów autora zakwalifikujemy postawę pana Kuklińskiego - bohater czy zdrajca?