Kim są polscy niewierzący?

(16)
O tym, jacy są polscy ateiści - mówi Radosław Tyrała.
  • 2013-08-22 08:56 | Andrzej

Jak trwoga, to do Boga

Chciałbym widzieć ludzi nazywających się ateistami w obliczu śmierci.
  • 2013-08-22 12:31 | Marklar

Re:Kim są polscy niewierzący?

Czego sie spodziewasz? Ze zaczna sie modlic do czarodzieja siedzacego na chmurze? To, ze cialo jest coraz slabsze nie znaczy ze to samo dzieje sie z rozumem.

Jak dalej masz watpliwosci jak wyglada ateista w obliczu smierci to polecam wywiad ze Z. Religa.
    http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Religa-utwierdzam-sie-w-przekonaniu-ze-Boga-nie-ma,wid,10523341,wiadomosc.html
  • 2013-08-22 22:53 | Oczywiście argument @Andrzeja jest głupi

ale tak mi się coś zdaje, że prof. Religa znał się na chirurgii, a nie eschatologii.
  • 2013-08-23 09:58 | Etyk

Odkąd to eschatologia jest nauką? Jak można metodą naukową, czyli empiryczną, testować jej twierdzenia?
    Szalom!
  • 2013-08-27 00:42 | No właśnie

czyli w tej kwestii słowa Religi były pozbawione wartości. Więc po co się nimi podpieracie?
  • 2013-08-22 15:53 | camel

To strach przed śmiercią powoduje, że ludzie o słabych umysłach lgną do każdego oszustwa, kłamstwa, do każdej bujdy, która ich ukoi? Naprawdę wierzący są na tyle dziecinni, że potrzebują takich zapewnień? Zgroza, bo jest ich w kraju tylu i decydują o jego kształcie. Ludzie nigdy nie dorośli, ludzie którym wykastrowano rozum, odjęto człowieczeństwo ludzie, których świadome życie zastąpiono tresurą w posłuszeństwie dla kleru.
  • 2013-08-22 22:24 | roman.t

Polscy niewierzący w sumie katoliccy w swej niewierze, uczepieni Kościoła, bez odcieni, bez wątpliwosci, w końcu tylko marne 6-7%, podobni do grupy reprezentatywnej w Ameryce, Anglii i na Węgrzech. Dlaczego porównywane jest społeczeństwo polskie z amerykańskim czy angielskim? Czy mamy podobne korzenie religijne i społeczne? Nie przypominam sobie, by w Polsce panował amerykański kreacjonizm, przynajmniej oficjalnie. Nie pomnę też liczby polskich protestantów i angielskich.

Kliknąłem na artykuł i żałuję, nie znalazłem odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Straciłem szansę na przeczytanie innego artykułu w tym miesiącu.

Roman
  • 2013-09-08 11:03 | krystek

to co napisałeś trudno lepiej ująć,te ostatnie 20 lat totalnie wykastrowało nasze rozumy,myślenie dla katolików staje się barierą nie do przekroczenia""
  • 2013-08-23 09:55 | Etyk

Jak trwoga, to do Boga? A może trwoga przed Bogiem?

@Andrzej
    A czego się oni mają bać? Śmierci boją się tylko wierzący, gdyż jeśli Bóg istnieje, to jest On ponad moralnością, a więc dobrem i złem, a jako Wszechmocny to może On równie dobrze karać wierzących w niego i nagradzać niewierzących jak też i na odwrót. Poza tym, to wierzący w dobrego, sprawiedliwego Boga powinni Go prosić o jak najszybszą śmierć, aby jak najszybciej doznać łaski stanięcia przed Jego obliczem. Ale w praktyce, to boją się oni tej chwili gdyż podświadomie (a niektórzy nawet świadomie) zdają sobie sprawę, że ich Bóg jest okrutnikiem, i to okrutnikiem doskonałym, Bogiem, oficjalnie deklarującym: "Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą" (Księga Wyjścia 20,5). A nienawidzieć Boga można przecież także nieświadomie, oraz odpowiadać za grzechy przodków, tak więc nikt z wierzących nie może być pewien tego, co spotka jego duszę po śmierci jego ciała!
    Szalom!
  • 2013-09-04 11:30 | Witt

Drogi Etyku,
    Niestety jesteś przykładem osoby, która to niby coś wie, nawet posługuje się cytatami, a tak naprawdę nic nie wie. W taki ton idzie też ten artykuł. Zapewne, wielu ateistów lub antyklerykałów zna pewne formułki z Pisma Świętego (tu najczęściej czerpią z ST), ale czy znać znaczy rozumieć?
    Na przykładzie tego co napisałeś, jasno wynika, że to nie musi iść w parze. Wierzący, który prosi o jak najszybszą śmierć, to pierwszorzędna bujda. Wierzący wie (wieży), że życie dane mu od Boga (jeśli mówimy o chrześcijanach) jest darem, który ma zostać jak najlepiej wykorzystany, a nie ma się jak najszybciej skończyć.
    Natomiast, jeśli chodzi o cytat, jak zapewne wiesz, Jezus przyszedł na świat, m.in. by zawrzeć z ludźmi nowe przymierze i kończy erę Boga surowego, a rozpoczyna erę Boga miłości i miłosierdzia (nie mylić z litością). Swoją pretensję powinieneś więc zaadresować bardziej do Żydów, niż chrześcijan.

Zgadzam się, antyklerykałowie często są w stanie ośmieszyć lub zawstydzić przeciętnego, powierzchownie religijnego katolika. Tylko że pan Kowalski, całe życie pracując w warsztacie samochodowym często nie ma ani czasu, ani umiejętności by dalece zgłębić wszystkie teksty i prawdy. Nie zwalnia go to z samodoskonalenia, ale od tego ma też wspólnotę.
    Natomiast przeciętny antyklerykał, z mojego doświadczenia, to człowiek buntu, któremu wystarczy podrzucić kilka wyrwanych cytatów, inkwizycję i określenia typu "czarni", "katopedofile" itd. i już jest gotów do walki, bez głębszego zastanowienia i pracy intelektualnej. Kim innym są ludzie pokroju Pana Religi, którym na prawdę nie można odmówić taktu, rozumu i własnych przemyśleń. Takim ludziom należy się szacunek.
  • 2013-09-04 15:38 | Etyk

@Witt
    1. Czyżby ST nie był już dla Chrześcijan podstawą NT? Czyżby Dekalog przestał obowiązywać Katolików?
    2. Znać, to znaczy rozumieć.
    3. Prawdziwie wierzący powinien starać się jak najszybciej dostać do Nieba, a już na 100% nie przedłużać swej agonii na wzór Karola Wojtyły.
    4. Prawdziwie wierzący ceni sobie tylko duszę nieśmiertelną, a nie doczesne ciało, a więc nie dba o nie, jako iż stanowi ono tylko więzienie dla duszy nieśmiertelnej. Stąd też uważam, że im ktoś jest bogatszy, tym mniej jest wierzący (dotyczy to zaś szczególnie kleru).
    5. Legenda o Jezusie jest tak niewiarygodna, tak wewnętrznie sprzeczna, że nie sposób jest ją brać na serio. Poza tym, to Bóg jest nie tylko wieczny, ale też i niezmienny, gdyż jest on z definicji absolutnym ideałem, a ideał absolutny nie może się zmieniać. Pisząc, że przez urodziny Jezusa skończyła się era Boga surowego, a rozpoczęła się era Boga miłości i miłosierdzia, zwyczajnie bluźnisz, sprowadzając Boga do swych skończonych, ludzkich rozmiarów. Weź więc sobie moją przestrogę do serca!
    Szalom!

• 2013-08-24 06:51 | Adam 2222

wpis został usunięty

.........
  • 2013-08-24 20:14 | Adam 2222

wpis został usunięty

.........
  • 2013-08-25 10:33 | Adam 2222

wpis został usunięty

.........
  • 2013-08-25 22:38 | Adam 2222

wpis został usunięty

.........
  • 2013-08-28 11:17 | Asia

Stwierdzenie równie idiotyczne jak to o feministce i szafie.
    Ateisci maja prawo bac sie smierci, nawet jesli spanikuja i sie pomodla to i tak zostana ateistami. Rozne sa techniki relaksacyjne, ja w samolocie recytuje w myslach pana tadeusza inny bedzie zdrowaski bo to jedyny wierszyk jaki pamieta z dziecinstwa.

Bycie ateista w Polsce jest naprawde ciezkie. Z kazdej strony jest sie bombardowańym katolickoscia, czlowiek nie moze nawet robic tego co chce bo zakazy i nakazy. Jestem przeszczesliwa ze nie planuje,y z mezem dziecka, bo po odmowie chrztu rodzice zerwali by ze mna kontakt. Nie moge sie nawet przyznac ze nie ide do kosciola, dobrze ze blisko sa kawiarńie otwarte na takie bidy jak ja. Cale szczescie tu gdzie mieszkam problem takowy nie istnieje.

Pozdrawiam wszystkich ateistow i zycze powodzenia w apostazji.
  • 2013-08-29 10:30 | b

jestem ateista, i nie czuje sie niczym bombardowany, ale tez nie ogladam tv, a z polskich mediow reguralnie wpadam tylko na polityke, zeby poczytac komentarze. stad wydaje mi sie ze to bombardowanie katolicyzmem, to tylko sztuczna telewizjna rzeczywistosc, trzeba ja wylaczyc:)
  • 2013-08-28 14:29 | Andrzej

Uważasz, że dobrze jest przeżyć całe życie w strachu przed śmiercią? A pamiętasz nauki Pisma, które mówi, że jeden skruszony na łożu śmierci grzesznik jest milszy Bogu niż stu dewotów?
  • 2013-08-23 01:45 | ansegisel

Polityka już po raz kolejny wykazała się świetnym rzemiosłem dziennikarskim. Oby takich rzetelnych artykułów ukazywało się więcej.
  • 2013-08-23 20:34 | jurganovy

Strach przed śmiercią dyskwalifikuje myślenie.Nie wiemy..prawda..lecz tyle jest innych poglądów (religii) uznających ciąglośc życia (w jakiejś formie) po śmierci biologicznej,że strach jest objawem małości.Nicośc też nie powinna przerażac.Wracamy do macierzy kosmicznej.
    Religianctwo polskie (bo nie wiara) wynika z prostactwa i poszukiwania wspólnoty prostackiej nie wymagającej myślenia..
    Howgh