Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Świat zbiera się do interwencji w Syrii

(19)
Amerykańskie lotniskowce płyną na Morze Śródziemne, Barack Obama wprost grozi interwencją wojskową.
 • 2013-08-29 14:41 | georges53

  Wawrzyniec Smoczyński Świat zbiera się do interwencji w Syrii Będzie wojna?

  >>>... atomowi ajatollahowie zagrodzą tankowcom wyjście z Zatoki. >>>
  ==============================

  Ile razy trzeba powtarzac?
  Nie ma atomowych ajatollahow!
  Dla ulatwienia duzymi bukwami.
  NIE MA ATOMOWYCH AJATOLLAHOW!
  Do szkoly nie chodzil?
  Po polsku nie rozumie?

  P.S. Uwaga! Nie mylic z atomowymi starozakonnymi.
  Tacy są.
  Ila razy trzeba powtarzac?
  Po polsku nie rozumie?
 • 2013-08-29 14:49 | wladimirz

  No i co po tej interwencji - za bilion(polski!) dolarów wprowadzimy tam demokrację z takim skutkiem jak w Iraku, Afganistanie, Libii ... ;-)

  Oczywiście poza bilionem dolarów będzie to kosztowało Syryjczyków kilkaset tysięcy ofiar i miliardy dolarów zniszczeń ... ;-)
 • 2013-08-29 14:50 | F.

  Nie wiadomo, kto zabił, ale już wiadomo, kogo się ukaże...

  Pisze Pan: "Możliwe są dwa wyjaśnienia – albo reżim syryjski morduje własną ludność, albo robi to ktoś inny, a władze w Damaszku nie chcą lub nie mogą go powstrzymać. Oba przypadki kwalifikują Syrię do interwencji z zewnątrz."

  Tylko dlaczego jedyna interwencja, o której sie mowi, bedzie polegała na wystrzeleniu pocisków, które spowodują odzyskanie przez rebeliantów straconej pozycji? Skoro nie jest pewne, kto stoi za użyciem broni chemicznej, dlaczego atak ma być wymierzony w "reżim" Assada (który jednak był popierany przez większość ludności Syrii, co by nie mówiły zachodnie media...).

  A może lepiej by było, gdyby interwencja polegała na całkowitym zahamowaniu handlu bronią? Zamiast dozbrajać obie strony oraz wysyłać rakiety, które w większości trafią w cywili, może warto się zastanowić nad innym rozwiązaniem? Oczywiście to nierealne, bo nikomu na tym nie zależy. Przecież to kolosalne straty... Poza tym, ze wówczas Assad by zwyciężył, na co Zachód nie może pozwolić.
 • 2013-08-29 14:53 | wladimirz

  A jeszcze stworzymy bazę Al-Kaidzie, która tę prowokację przeprowadziła ... ;-)

 • 2013-08-29 14:53 | F.

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  No ale przecież ktoś te bilion dolarów dostanie do kieszeni. Z pieniędzy podatników...
  Opłaca się? To tylko kilkaset tysięcy ofiar. W przeliczeniu na głowę, sporo każda głowa bedzie kosztować. Powinni poczuć się dowartościowani nieużyci Syryjczycy, że aż tak się ich ceni.
 • 2013-08-29 16:15 | ppp

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  "po polsku nie rozumie?" - rozumie, rozumie ale trzeba pisac na zamowienie. Tak juz od 1957 roku "Polityka" pisze na zamowienie (aczkolwiek zamawiajacy nieco sie zmienil).
  Na fotce pan redaktor dosc mlodo wyglada. Ale chyba nie az tak mlodo aby propagandy przed wojna w Iraku nie pamietal. Nawet sam gen. Powel w wywiadzie dla ABC powiedzial (pare lat pozniej) o swym wystapieniu na forum ONZ iz byla to najgorsza chwila w jego karierze. Ladnie powiedzial - mogl tez wprost, ze klamal i wiedzial ze klamie. No ale bylo takie zamowienie.
 • 2013-08-29 16:25 | Andrzej

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Chyba wszystko rozejdzie się po kościach i skończy się na walce wywiadów.
 • 2013-08-29 16:34 | ppp

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Nie tylko baze ale sama Al-Kaide stworzylismy juz pare lat temu w Afganistanie (przy wydatnej zreszta pomocy pana prof. Brzezinskiego).
  No ale "wyzsza racja" bo trzeba bylo lac ruskiego. Teraz kolej na Syrie bo tam tez ruskich lubia. A my ("demokratyczny swiat zachodni") nie lubimy.
  Bron chemiczna fakt - straszna. Ale Husainowi podowczas walczacemu z Iranem ta sama demokratycznie oburzona Ameryka gazowanie wojsk iranskich wojsk ulatwiala dzielac sie informacjami CIA o rozlokowaniu wojs przeznaczonych do zagazowania. Agent Orange w Wietnamie (lub napalm) to tez wprawdzie bron chemiczna ale uzyta dla "wyzszej racji".
 • 2013-08-29 16:41 | ppp

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Bo widzisz "F" nie wiadomo czy Ty ukradles zegarek czy to Tobie ukradziono faktem jest natomiast iz jakos byles zamieszany w sprawie kradziezy zegarka.
  Ta sama filozofia obowiazuje w kwestii Syrii.
 • 2013-08-29 17:30 | axiom1

  Co skrzywiona wizja !! Co za entuzjazm !!

  Ale to przeciez jest Polityka gdzie niezwykli ludzie pracuja.
 • 2013-08-29 17:59 | Saurom

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Panie redaktorze w śledztwie w tym także dziennikarskim obowiązuje zasada sprawdzamy kto mógłby odnieść największe korzyści. W chwili gdy miał miejsce atak gazowy w Syrii przebywała komisja ONZ ponadto to właśnie armia syryjska odnosi zwycięstwo w wojnie z najemnikami wysłanymi przez Katar Arabię Saudyjską i USA. Pytanie do redaktora która z stron odniosłaby największe korzyści na pewno nie Asad w końcu udowodnił przez te wszystkie lata począwszy od 2005 roku, że jest przebiegłym politykiem. Atak gazowy zwłaszcza w chwili gdy przybywa na terenie Syrii komisja ONZ byłby idiotyzmem. Prawdopodobnie to wyglądało w ten sposób, że to właśnie najemnicy na usługach wiadomo kogo doprowadzili do wybuchu pocisku z gazem potem zaś, żeby utrudnić wykrycie przeprowadzili atak na tym odcinku. Ta cała sprawa z gazem przypomina działania Hitlera który także wysyłał dywersantów oraz SS manów, żeby dokonywali prowokacji a potem przedstawiano to jako ataki dokonywane przez pijanych wódką Polaków.

  Panie redaktorze czy redakcja Polityki nic nie nauczyła się po wojnie w Iraku gdzie też publikowaliście artykuły wzywające do wzięcia udziału w wojnie.
 • 2013-08-29 20:37 | Hatuey

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Dzisiaj minister spraw zagranicznych rządu JKM E numer 2 wyraźnie i stanowczo powiedział że "użycie broni chemicznej w XXI wieku jest nie do przyjęcia" i dlatego należny akceptować sytuacje że użycie tej samej broni w wieku XX było akceptowalne szczególnie jeśli to "nasi" używali. Mam tylko problem z używaniem białego fosforu w Iraku przez Amerykanów czy Izrael w Strefie Gazy oraz pocisków z rdzeniem uranowym przez Amerykanów w Iraku, Kosowie czy Serbii
 • 2013-08-29 21:36 | Jan

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Dla każdej strony tego konfliktu jest wygodny burdel w Afryce Północnej i Azji Mniejszej.
  Stroną tego konfliktu nie jest Syria , bo ona wyjdzie okaleczona i sprowadzona do parteru. Ci niby "rewolucjoniści" walczący z dyktatorem Syrii , po zakończeniu zwycięskich bojów będa musieli wyciagnąć rękę do Arabii Saudyjskiej i będą musieli tańczyć jak im zagrają.
  Spacyfikowano w Afryce północnej wszystkich niewygodnych dyktatorów i wybranego demokratycznie prez. Egiptu , to jest makiaweliczny sukces zdalnie prowadzonej polityki.
  Tylko czy tak to ma wyglądać na stałe. Czy takie metody nie będą w przyszłości stosowane na krajach bałtyckich , czy środkowej Europie ?
  Bawią się w politykę globalni miliarderzy , i ta zabawa się im bardzo podoba, a prezydenci krajów "demokratycznych" są tylko tubami do wygłaszania deklaracji politycznych i egzekutorami poleceń podejmowanych w luksusowych gabinetach miliarderów.
  Czy tak ma wyglądać polityka w XXI wieku ?
  Ta wiedza powinna być dostępna dla dziennikarzy tak zwanych "wolnych" krajów.
 • 2013-08-30 07:54 | kaesjot

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  A dzisiaj w radiu podali, ze brytyjski parlament nie zgodził sie na zbrojną interwencję w Syrii.
  Jednak z irackiej hucpy jakieś wnioski wyciagnięto.
 • 2013-08-30 09:28 | lukald

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Podpisuję się pod słowami "F." i "ppp". Niestety pan Smoczyński nie przemyślał do końca tekstu.
  Jak rozumiem wg. autora nie ma znaczenia kto użył broni chemicznej, ponieważ cokolwiek się dzieje w Syrii obciąża tamtejszy reżim. Przecież to kompletna głupota.

  "Zmęczona wojnami Ameryka stoi przed kolejną interwencją – najbardziej uzasadnioną, ale najtrudniejszą do zakończenia."
  Co znaczy uzasadniona interwencja? Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że po obaleniu dyktatury do władzy dojdą siły znacznie brutalniejsze niż obecna dyktatura. I w pierwszym okresie ich rządów dojdzie do mordów jakich Syria nie widziała, ponieważ nie ma jednolitej opozycji. Różne grupy powstańcze już teraz walczą między sobą, a jest to namiastka tego co może się wydarzyć gdy jedna z nich zacznie mieć przewagę.

  Nie zazdroszczę samym Syryjczykom.
  Podobny przykład Egiptu pokazuje, że przekazanie władzy jest rzeczą trudną. Egipcjanie właśnie oddali władzę w ręce armii, a jeszcze chwilę temu świętowali upadek tejże armii reprezentowanej przez Mubaraka.
  To pokzauje tylko, że wydarzenie z Polski z roku 1989 były czymś niezwykłym. Szkoda, że tak bardzo tego nie doceniamy.
 • 2013-08-30 12:45 | Moderator Srul Cenzurstein

  Medialne szczekaczki nawołują do mordowania w Syrii

  to byłby właściwszy tytuł. Modlę sie do dobrego i sprawiedliwego Boga, aby Ci, którzy odpowiadają za miliony pomorodowanych cywilów w ostatnich wojnach, ponieśli w końcu karę. Aby ponieśli Oni karę tak straszną, że holokaust to będą przy tym małe miki.
 • 2013-08-30 14:34 | GG

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  " Ameryka zmęczona wojnami ...." - prawie się wzruszyłam. A kto i dlaczego pchał się do tych wojen i kto na nich najwięcej zarobił? Jakoś nie mogę sobie przypomnieć, kto nadał USA status wyłącznego karciciela innych krajów za czyny, które nie podobają się amerykańskim politykom? Dlaczego USA, mimo oczywistych dowodów na doprowadzanie i wzniecanie konfliktów wojennych poza swoimi granicami są jedynym bezkarnym państwem na świecie?
 • 2013-08-30 15:41 | jurganovy

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Broń musi strzelac ! To stara prawda. Zapasy starzejącej się broni są nie do zniesienia a nowe wynalazki wymagają bojowego sprawdzenia."Ograniczone i chirurgiczne " uderzenia będą tylko detonatorem pożaru .Będzie potrzebne dużo.. broni..nic lepiej nie nakręca koniunktury niż "przywracanie demokracji" przez marines..
 • 2013-08-31 10:13 | Herstoryk

  Re:Świat zbiera się do interwencji w Syrii

  Bo P. Smoczyński egiptologię studiował, a nie iranistykę. Słowko dodać zawsze się przyda, wierszówka od tego rośnie, a i swą lojalność względem "poprawnej linii" i "kręgosłup ideowy" można pokazać.