Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

(25)
Policja chce przepchnąć pomysł, żeby za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km zabierać kierowcom prawo jazdy na trzy miesiące. Byłoby dobrze, gdyby policjanci wcześniej sami zabrali się do roboty.
 • 2013-08-29 15:26 | kaesjot

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Znam przypadek osoby, która twierdziła, ze jak jest "na prawie" to inni muszą uwazac a ona nie. Skończyło sie to śmiercią jej męża a dla niej kilkumiesięczną śpiączką i zyciem na wózku.
  Ale nawet po tym doswiadczeniu zdania nie zmieniła.
  Wielu jest takich, co to patrzą tylko w sygnalizator i gdy tylko zapalisie czerwone natychmiast, nie ogladajac się wkracza na drogę.
  Tak więc zgadzam się całkowicie z Tobą.
 • 2013-08-29 15:27 | kaesjot

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  korekta - oczywiście zapali się zielone.
 • 2013-08-29 15:32 | herbapol

  Jak się zabija dobre pomysły

  Zabija się tak,jak pisze p.Cwieluch.Domagać się zawsze i wszędzie rozsądnych rozwiązań sytemowych,to bardzo dobra rzecz,ale uzależnianie wszelkich działań naprawczych od rozwiązań systemowych to błąd.Bo to wygląda na "czekaj tatka latka" a dziełać trzeba już.Czy pomysł jest dobry,to sprawa dyskusyjna.Wg.mego mniemania,to nie przekroczenie o 50km/h powinno skutkować zatrzymanie pozwolenia,ale przekroczenie o 50% szybości dopuszczalnej w danym miejscu.Cofnięcie pozwolenia powinno następować także przy ponownym stwierdzeniu prowadzenia pod wpływem alkoholu.Ale do tego potrzebny jest ewidencja o którą w Polsce trudno.Usuwanie zbędnych znaków drogowych powinno być zajęciem stałym policji i służb drogowych.Natomist tzw.suszarki powinny być wycofsne z użycia natchmiast,jako,że nie dostarczają niezbitego dowodu winy.Takiego dowodu dostarczają jedynie fotoradary które ustawiać powinna wyłącznie policja.Znaki "Uwaga!Kontrola radarowa" powinny zniknąć natychmiast.Pisanie o represji,panie redaktorze,wymaga przemyślenia.Policja jest organem represji państwowej i tak ma być!Policjant to nie jest przedszkolanka,która ma bezpiecznie przeprowadzić swoich maluszków na drugą stronę ulicy,zaś kierowca,który zdał egzamin ma wiedzieć jak poruszać się po drodze zgodnie z przepisami.Jeśli tego nie wie,to od tego jest policjant,żeby mu przypomnieć w formie mandatu.
 • 2013-08-29 15:37 | otu

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  cmentarze sa pelne tych co byli przekonani ze sa "na prawie"!
 • 2013-08-29 16:09 | kap_jeden

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  zgadzam sie z autorem. dodam ze wg mnie jest to objaw leczenia tej samej choroby nadregulacji która powoduje ze gaszcz przepisów i ustaw bez tabunu prawników nie daje sie odczytac . Odpowiedzia na niniejsze Panstwa jest zaostrzenia kar i sentencja ze nieznajomosc prawa nie usprawiedliwia niczego.
  I tak mamy potezna ilosc znaków i regulacji w miejscach przeczacych rozsadkowi, zamiast je uproscic nbedziemy bardziej karac i kontrolowac.
 • 2013-08-29 19:05 | mafeczek

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Na nic te wszystkie zmiany i prozne zastanawianie sie nad sposobami regulacji problemu piratow drogowych.
  I za 10 lat sie nic nie poprawi. Jedynym srodkiem nacisku na piratow sa mandaty i to mandaty w takiej wysokosci, zeby im ich wysokosc zabrala mozliwosc tankowania samochodu na caly miesiac lub dluzej.
  Kazdy zaklad przyjmuje, ze po roku mamy problem z glowy, jezeli zaczenie sie konsekwentnie egzekwowac tak jak w podanych ponizej krajach.

  5600 Euro: 1,6 promila w Austrii
  2500 Euro: 50 km/h za szybko w GB = ca. 10000 PLN!!!
  2.180 Euro: 50 km/h za szybko w Austrii
  1.500 Euro: po alkoholu we Wloszech
  970 Euro: po alkoholu w Czechach
  280 Euro: 20 km/h za szybko w Szwecji
  250 Euro: przez czerwone w Szwecji
  155 Euro: Handy za kierownica we Wloszech


  Do tego we Francji nie zaplacisz natychmiast, wzrasta mandat o iles tam procent.
  Nie ma dyskusji! No coz, ale tak dlugo jak wzorem do nasladowania bedzie VIP Pan Kurski,
  a mandaty beda smiesznie niskie, nie zmieni sie nic na naszych drogach. Przeciwnie, bedziemy mieli najwyzsza smiertelnosc na glowe mieszkanca Europy. No moze Rumuni nas jeszcze „po drodze” przescigna.
  A sprobujcie cos zmienic, to przeciez od razu znajda sie populisci, by zmieszac Tuska i PO z blotem i wyzwac ich od antypatriotow. Prawdziwy patriota jedzie bowiem 200 tam gdzie nakazano 100, obok lezy kij do bejsbola, a na szyi ma szalik Ruchu czy Slaska ( tu przepraszam kibicow, w calym slowa tego znaczeniu )
 • 2013-08-29 20:22 | camel

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Na początek: po co ograniczać się do kar po parę tysięcy euro za przewinienie? Odbierzmy winnemu samochód, dom i prawo wykonywania zawodu a jak nie ma zawodu - wytnijmy nerkę!

  Idźmy w twoim rozumowaniu dalej: jeśli wysokie mandaty tak skutecznie zlikwidują ten problem, to wysokie kary za inne przewinienia wyeliminują także owe przewinienia. Widzisz już drogę ku powszechnemu rajowi nad Wisłą?

  Oto ona: najsroższą karą jest kara śmierci. Wystarczy zapisać w prawie tę karę za każde przewinienie i po roku, jak piszesz, mamy społeczeństwo aniołów. Nikt nawet papierka na trwanik nie rzuci! Genialne!
 • 2013-08-29 20:27 | bolec

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Są kraje, w których za pewne wykroczenia nawet tracisz samochód bezpowrotnie, np. Kanada. Poza tymi świetnymi przykładami dochodzi jeszcze sprawa astronomicznego wzrostu wysokości ubezpieczenia, co czasami eliminuje idiotów z gry na zawsze.

  Trzeba jednak pamiętać, że zdecydowana większość Polaków nie miała od urodzenia jakiegokolwiek kontaktu z normalnością - to powoduje, że ten Polska jest postrzegana jak katolicki skansen bez nadziei na przyszłość!
 • 2013-08-29 20:29 | camel

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  A niech nawet zabierają prócz prawa jazdy i prawo chodzenia! Kogo to obchodzi? Policji nie widać, patrole nieobecne, ludzie latami jeżdżą bez prawa jazdy. Po wsiach mnóstwo takich co to nawet nie startują do jego zdobycia! Wg badań na wschodzie Polski 100% ludzi z odebranym PJ prowadzi pojazdy dalej. Śmiertelność na pasach podwyższa brak ratownictwa drogowego i ogólnie niski poziom polskiej medycyny. Nie zapominajmy o tym fakcie: potrąconego mieszkańca cywilizowanych krajów uratują. Polak umiera na "brak pomocy". I tyle. Tego nie zmieni się windowaniem kar, bo wypadki zawsze będą a w Polsce mamy ich mniej niż w sąsiednich krajach. Tyle co maleńska Belgia. Sześć razy mniej niż Niemcy. To świadczy o tym, że jeździmy o niebo ostrożniej! Więcej tylko ofiar. Napisałem skąd ta różnica.
 • 2013-08-29 20:56 | Leonard Piotrowski

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Bardzo proszę skończyć z tym ględzeniem.
  Zawsze coś stoi na przeszkodzie. A to drogi, a to znaki, a to etc, itd, itp.
  Za wyrzucenie peta na ulicę 500 USD, za prochy kara śmierci i amen.
  Gdyby takie prawo obowiązywało to codziennie rano w miejscowościach podwarszawskich zaspani Żentelmeni prują po 120 i więcej przez wioski, spędzają na siłę z lewego pasa klną wrzeszczą posiniali z wyszczerzonymi zębami i przekrwionym wzrokiem. Drogi wojewódzkie dobrze utrzymane.
  W Austrii można jechać i 25 km z prędkością 40 km/h...?
  Nie widać aby cierpieli, zwyczajnie wstają wcześniej.
  Dość biadolenia, czas zacząć działać. Konsekwencje - więcej wolnych łóżek w szpitalach mniejsze koszty mniej wypadków itd.
  Proszę aby autor zechciał postać 25 min przy tych nowoczesnych radarach i posłuchać jak piszczą opony naszych bliźnich.
 • 2013-08-29 20:58 | WitBro

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Czas reakcji to ok. 0,8 s. W tym czasie pojazd poruszający się z prędkością 50km/h przejeżdża odcinek ok. 11 m (50000*0,8/3600). Do tego droga hamowania min. 12,5 m. Wszystkio w warunkach idealnych. Czyli od momentu rozpoznania konieczności hamowania do momentu zatrzymania pojazdu przejeżdża się co najmjniej 23,5 m. A tak naprawdę dużo więcej - krótkotrwałe rozproszenie uwagi, zła widoczność, mokra lub śliska nawiezchnia i już robi się 30 lub więcej metrów.

  A przecież nie mówi się o prędkości 50 km/h, a o przekroczeniu dopuszczalnej o 50 km/h. Czyli o jeździe po mieście z pr. 100 km/h. I nagle mamy 22+50=72 m.

  I co, dalej chcesz bronić szaleńców Twoimi niedowarzonymi 10 metrami?

  Polska w czołówce - zabitych w ruchu drogowym, nie o takie laury walczylim!

 • 2013-08-29 22:13 | divak2

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  No niby racja kary pomogą... jak się będzie poważnie podchodziło do ich stosowania. Jeżdżę od kilku lat i ani razu nikt nie sprawdzał moich papierów ani trzeźwości ot tak, żeby sprawdzić czy kierowcy granatowych opli są dziś trzeźwi i czy mają papiery w porządku. Mógłbym jeździć bez prawa jazdy, bez ubezpieczenia i niekoniecznie trzeźwy. W dodatku świętoszkiem drogowym nie jestem, ale jak do tej pory udaje mi się nie inkasować punktów karnych.

  A trzy razy do roku robi się akcję i wtedy wychodzi na jaw że w weekend da się wyczesać parę tysięcy pijanych za kółkiem. To w zwykły weekend jest jakoś znacząco inaczej niż w świąteczny? Albo ktoś wjedzie po pijaku w przystanek i okazuje się że prawo jazdy zabrano mu dwa lata wcześniej, właśnie za jazdę po pijanemu.
 • 2013-08-30 00:56 | ania45

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Kolejny "genialny" pomysł...
 • 2013-08-30 07:17 | bolec

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  "No niby racja kary pomogą ..."

  Pomagają w wielu normalnych krajach, pomogły by tez w tym rozmodlonym psychiatryku nad Wisłą jak to słusznie wskazał mafeczek, pomimo że Polacy są "genetycznie" zaprogramowani, żeby łamać prawo kiedy się to tylko da :)
 • 2013-08-30 07:48 | link

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Swietnt pomysl! Znamienne, ze pomyslodawca prponuje usuniecie nerki, a nie mozgu. Pewnie dlatego, ze nie byloby czego usuwac.
 • 2013-08-30 07:50 | pola

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Dodajmy, ze w niektorych krajach w Cywilizacji mandaty naliczane sa proporcjonalnie do wysokosci dochodow deklarowanych w zeznaniu podatkowym.
 • 2013-08-30 08:55 | zl27

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  2013-08-29 19:05 | mafeczek

  nalezy dodac ze np w Austrii za przekroczenie dozwolonej szybkosci w miescie o ponad 40km/h, poza miastem o 50 km/h automatycznie traci sie prawko jazdy...
  a w Niemczech w przypadku niereformowalnych, sa wysylani na tzw "Idiotentest"
 • 2013-08-30 10:47 | Obserwer

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Wczorajszy wyrok z odszkodowaniem 1 miliona złotych za dziurę w drodze dla chłopca ,który przez to zaniedbanie i niekompetencje zarządcy drogi, poniósł niepowetowaną szkodę na zdrowiu w wieku 17 lat, daje nadzieje na prawo w państwie prawa , które zaczyna działać na zasadach , prawnych przepisach i umysłach sędziów. Chwalić Boga ,widać w tym "dusznym tunelu" światełko nadziei dla ofiar polskiej katastrofy drogowej i zaczyna wiać grozą sprawiedliwości dla całej rzeszy niedowładnych i rozpuszczonych administratorów tych niby dróg czy niby ulic w środku Europy.

  Również wyrok na korzyść kierowcy za mandat z powodu przekroczenia prędkości na podstawie zmierzenia jej, budzącym duże wątpliwości co do jakości urządzenia i wiarygodności pomiaru, przy użyciu radaru "ISKRA" świadczy , iż prawo, dowód niestety przeprowadzony przez samego kierowcę, którego doświadczenie i kompetencje zawodowe mu na to pozwoliły, dowodzi, że następuje lekkie , ale jednak przebudzenie w sądach w Polsce w kierunku konstytucyjnego nakazu ochrony obywatela przed rozbuchaną machiną państwa.

  Ale , aby nie było zbyt różowo.Kolejna ustawa jak widać zmierza do stworzenia dalszych restrykcji wobec obywateli , którzy utrzymują te strukturę państwa. Zastanawia mnie jedno. Ile czasu, sił i środków te władze poświęcają na to , aby szybko i sprawnie ustanowić nowy "bat" na obywatela?

  Ile zaś środków, wiedzy, kompetencji i czasu oraz finansów poświęcają na to , aby usprawnić system komunikacji, wybudować nowe mosty, nowe obwodnice wokół miast oraz miejsc niebezpiecznych, kładek i chodników dla pieszych?

  No tak system radarowego finansowania zawalił się i leż na tzw. pysku chciwości i karmienia społeczeństwa o dbałość o jego zdrowie i życie vide przykład z góry, więc szuka się na gwałt nowego bata do ściągania haraczy z obywateli.

  Warto by zastanowić się nad tymi pytaniami i porównać i ocenić stopień chęci tych wszystkich "myślicieli publicznych" za nasze podatników pieniądze,nad stworzeniem uciążliwości, prawnych restrykcji , kolejnego środka utrudniającego życie obywatela spieszącego do pracy, aby zarobić na chleb.

  Porównanie, takie same zrobić z poziomem zaangażowania funkcjonariuszy publicznych ,ich samozaparcia i chęci do tego by obywatela chronić, pouczyć, działać prewencyjnie i profilaktycznie z tym co wyżej.

  Dlaczego te całe wolne media nie wpadną na pomysł , aby zrobić taki materiał i porównać jaki jest stopień tych zależności?
  Wyniki mogą okazać się niesamowite dla nas obywateli. Warte jest to każdych pieniędzy, aby wiedzieć w jakiej strukturze państwa mieszkamy i do czego to zmierza.
 • 2013-08-30 11:03 | Obserwer

  Zrób porównie ilości i jakości dróg....

  w Polsce z tymi wymienionymi krajami i zacznij jeździć codziennie np. ulicami polskich miast stylem slalomowym, przy podejściu do obywatela przez funkcjonariusza policji w stylu, sam jesteś sobie winien , że urwałeś sobie zawieszenie, bo wjechałeś w dziurę w drodze na zasadach dobrowolności przecież.
  Proponuje również zrobić porównanie zarobków w Polsce z zarobkami w tych wymienionych krajach i obliczyć procentową zależność wysokości mandatów do tych zarobków. Będzie prościej , solidniej i bez opowiadania porównań w skali : żebrak i poważnie traktowany obywatel.

  Moja propozycja ad vocem tematu: najpierw obowiązki podstawowe spełnić wobec obywatela, a później zastanawiać się jak obywatela zmusić do życia i zdrowia zgodnie z zasadami ogólnie przyjętymi w zakresie ochrony rzeczywistej, nie abstrakcyjnej,jego zdrowia i życia jako podmiotu nie przedmiotu do zbierania kasy i wywierania presji.
 • 2013-08-30 11:25 | sławek.m

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  @WitBro Gdzie ja bronię szaleńców? Idiotów, którzy mnie wyprzedają jak zatrzymuję się przed światłami albo jadą ile fabryka dała? Nic nie pisałem o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie o 50km/h, tylko o tym, kto powinien bardziej uważać ze względu na dolegliwości wynikające z kolizji.
 • 2013-08-30 12:03 | Bol

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  W całości opieram tezę autora, że najpierw trzeba uporządkować przepisy tzw. kodeksu drogowego(w dużej mierze są idiotyczne), później zająć się uporządkowaniem znaków i sygnałów na drodze, i dopiero zacząć wymagać. Sam interweniowałem w Zarz. Dróg i Mostów w mojej miejscowości, aby wyciąć krzewy lub zmienić na niżej rosnące, gdyż skutecznie zasłaniają niebezpieczne skrzyżowanie. Odpowiedź mnie powaliła- są tam światła regulujące ruch, więc gdy jest zielone to się jedzie- najwyżej będzie to wina tego przejeżdżającego na czerwonym. A na sugestię, że może będzie mógł tylko z zaświatów cieszyć się swą racją, usłyszałem na odczepnego, że kiedyś to się zmieni. I tak trwa to kilkanaście lat a wypadki ciągle się tam zdarzają...
 • 2013-08-30 13:03 | zet

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Państwo zarządzane przez ekipę pana Tuska nie zabiega o poprawę porządku w ruchu drogowym ale o skuteczne zasilanie budżetu poprzez mandaty karne. Spodziewane dochody zapisano nawet w budżecie centralnym. Policja uparcie szuka przyczyn nieszczęśliwych zdarzeń w przekraczaniu dozwalanej prędkości,albo w statystykach zatrzymanych szoferów,jadących na podwójnym gazie. Manipulowanie statystykami opanowano perfekcyjnie.
  Nie twierdzę,że wszyscy jeżdżą trzeźwi albo,że nie przekraczają szybkości.Lecz przyczyn wypadków jest więcej.
  Samo przekroczenie dopuszczalnej prędkości /nawet o 50 km/ jest zagrożeniem ale nic nie powoduje.Jeśli kierowca dodatkowo wyprzedza,tam gdzie jest to zakazane/np.przed przejściem dla pieszych,lub przekracza linię ciągłą/,wówczas czasowe zatrzymanie prawa jazdy może być uzasadnione, wraz z nałożeniem obowiązku uczestnictwa w płatnym kursie teoretycznym.
 • 2013-08-30 13:50 | kaesjot

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Zgadzam się - dawniej na traktach grasowali zbójcy z maczugami. Dzisiaj zamiast maczugi mamy radary a przepisy zastąpiły argument siły.
 • 2013-08-30 22:52 | divak2

  2 i 2

  W zasadzie tłumaczenie tak prostych rzeczy mija się z celem, ale niech tam. Kary pomagają,pod warunkiem że się je stosuje. Więc jakby u nas je stosowano to by pomagały. Tymczasem otrzymanie mandatu za prędkość jest uważane za wielki niefart a nie za regułę w przypadku przekraczania dozwolonej prędkości. Za inne przewinienia jeszcze trudniej dostać mandat.
  Mnie przez kilkanaście lat obecności na drogach kontrolowano alkomatem raz, kiedy jechałem na rowerze. Rocznie za kółkiem robię ponad 10000 + 3000 na rowerze. Można jeździć po pijaku.
 • 2013-08-31 20:13 | boni.m

  Re:50 km/h za szybko? Stracisz prawo jazdy

  Typowy Polak uważa, że ludzie przestrzegający prawo to frajerzy - typowy syndrom występujący w krajach pozbawionych własnej państwowości przez dziesiątki lat.