Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Antropolodzy z CIA

(8)
Amerykanie chcieli zmniejszyć straty wojenne, założyli więc jednostkę rozpoznania kulturowo-obyczajowego. Jest częścią CIA.
 • 2013-09-30 16:02 | vandermerwe

  Wojna z Japonia inne

  "Z grubsza taką właśnie strategię Amerykanie zastosowali wobec Japonii (choć wcześniej przetrącili jej kark zrzuceniem dwóch bomb atomowych). Przyniosła sukces."

  Jest to niezupelnie zgodne z faktami. Pokoj z Japonia mogl byc podpisany bez bomb atomowych - gdy je zrzucano Japonia byla militarnie pokonana. Japonia przez pewien czas, za posrednictwem Rosji, z ktora miala uklad, szukala kontaktu z USA I sposobu na wyjsie z wojny. Wbrew temu, co Pan pisze strona amerykanska przez bardzo dlugi okres czasu nie chciala slyszec o pozostawieniu na tronie cesarza. Nietykalnosc cesarza byla ostatecznym I jedynym warunkiem kapitulacji Japonii. Tak wiec ow sukces antropologow,przynajmniej w tym przypadku wyglada bardzo watpliwie - moge prypuszczac, iz ich zdanie bylo tutaj bez wiekszego znaczenia.

  Pozdrawiam
 • 2013-09-30 16:46 | otu

  Re:Antropolodzy z CIA

  wydaje mi sie ze to nic nowego, podobnie zaczeli dzialac Rosjanie w Afganistanie, poprzez zakladanie szkol, uczenie mlodych, szczegolnie dziewczat.
  Przyniosloby to prawdopodobnie efekty, podobne do tych jakie maja Amerykanie, tylko maly problem, Amerykanie zaczeli w tym czasie pomagac, uzbrajajac i szkolac druga strone, nie myslac, ze za lat kilka beda zmuszeni walczyc z bylymi "wspolnikami"!
 • 2013-10-01 02:19 | Antropolog

  Re:Antropolodzy z CIA

  1. Okupant jest z definicji ponad prawem kraju, który okupuje. To okupant tworzy prawo w kraju okupowanym, a więc to okupant decyduje o tym, kiedy jego żołnierze mogą np. wejść do mieszkań tubylców, a nie decydują o tym tubylcy.
  2. Niemcy mieli długo przed najazdem na Polskę we wrześniu roku 1939 takie jednostki rozpoznania kulturowo-obyczajowego Polski i Polaków (np. instytuty oraz katedry uniwersyteckie zajmujące się tzw. Ostkunde - p. artykuł 'Deutscher Grenzkolonialismus' w Wikipedii), tyle, że byli ono w o wiele lepszej sytuacji niż Amerykanie są dziś w Afganistanie, jako iż Niemcy rozpracowywali swoich sąsiadów, o dość podobnej kulturze (a nawet i języku) oraz dysponowali oni milionami Niemców (np. mniejszością niemiecką w Polsce), którzy znali doskonale język polski oraz polskie obyczaje.
 • 2013-10-01 07:31 | vandermerwe

  Re:Antropolodzy z CIA

  "a być może z powodu szczególnej postawy ankietowanych Rosjan mieszkających w USA, którzy często przeczyli sobie, obrażali się na antropologów, oskarżali ich o antyrosyjskość, przedłużali badania, bo za każdy dzień udziału w programie dostawali honorarium."

  Cholerny swiat, ci Rosjanie zawsze wszystko popsuja. Tak dobrze szlo z Japonczykami a tutaj takie trudnosci I niewdziecznosc. A moze wyniki badan byly do "czterech liter" I nalezalo kogos za ten stan rzeczy obwinic -Rosjanie nadawali sie do tego jak ulal. Jak wrog to wrog na calego,szkoda, ze nie mozna bylo ich potraktowac dwoma bombami "A".

  Pozdrawiam
 • 2013-10-01 15:31 | Luna

  Re:Antropolodzy z CIA

  Świnie są wszędzie. Taki prawnik który nie broni w imię moralnych zasad społecznych tylko za gruba kasę, albo lekarz któremu się nie chce, albo nauczyciel który stawia dwoje póki nie dostanie 'prezentu' ...czy ostatnio ksiądz który dopuszcza się czynów haniebnych mimo iż składał śluby cnoty i czystości...

  Antropolog to rzeczywiście trochę taki szpieg posługujący się wystudiowanymi metodami, ale jak w każdym innym zawodzie musi przestrzegać kodeksu. Prawo, czy kodeks, da się nagiać w imię 'greater good' Ameryka Pn. przecież w takich hasłach przoduje.
 • 2013-10-02 18:37 | zza kałuży

  Bomby atomowe nie zostały użyte tylko przeciwko Japonii

  a raczej były różne cele ich użycia. Przeciwko Japonii z czystej zemsty - to jest dopiero antropologiczna perełka jeżeli ktoś bada charakter Amerykanów, podobnie jak z zemsty napadnięto na Irak po ataku na WTC. "Ktoś" - przed widownią świata - musiał odegrać rolę chłopca do bicia i padło na Irak.
  Bomby zrzucone na Japonię były także użyte prewencyjnie i zastraszająco przeciwko ZSRR. Identycznie jak w wypadku zniszczenia Drezna. Z zemsty przeciwko Niemcom i prewencyjno-edukacyjnie przeciwko ZSRR.
 • 2013-10-02 18:42 | zza kałuży

  "postawy ankietowanych Rosjan mieszkających w USA"

  W języku amerykańskiego Żyda desygnaty "Rosjanie", "Żydzi" i "Amerykanie" używane są wymiennie i w zalezności od kontekstu oraz celu wypowiedzi.
  Przypuszczam, że owi "Rosjanie" z badań CIA to po prostu nowojorscy Żydzi.
  Należy sobie także zdawać sprawę z okreslonego sposobu tłumaczenia oryginalnych określeń uzywanych w USA na język polski przez autorów "Polityki". Ani wtedy ani teraz nie ma tu żadnej przypadkowości tylko wypełnianie ściśle określonych zadań propagandowych.
 • 2013-10-05 16:41 | wobo1704

  Rpo co?

  >... ,w którym protestuje przeciwko praktykom „niedopuszczalnego stosowania wiedzy antropologicznej”.

  Czy jest jeszcze inne zastosowanie wiedzy antropologicznej ?