Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PSYCHOLOG KOMENTUJE: Dlaczego słowa abp. Michalika bulwersują?

(25)
Po wypowiedzi przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika o związkach kryzysów rodzinnych z zachowaniami pedofilskimi księży zapanowało oburzenie. Dlaczego?
  • 2013-10-09 18:23 | Anka

Re:PSYCHOLOG KOMENTUJE: Dlaczego słowa abp. Michalika bulwersują?

Pierwszą ocenę ndst w mojej szkolnej karierze dostałam z... religii. Ksiądz wzywał dzieci z zeszytem do swojego stolika i oglądając zeszyt, gładził dziewczynki po pupie, wkładał rękę między kolanka... Dzieci się śmiały i wołały: "Proszę księdza, Danusia też ma ładny zeszyt!" Odmówiłam pokazania zeszytu i mimo że dzieci ze śmiechem mi go wyrwały i położyły księdzu na stoliku, nie wyszłam z ławki. Kiedy opowiedziałam o tym moim Rodzicom, spojrzeli na siebie znacząco i... przenieśli mnie do innej parafii (wtedy nauczanie religii było w kościele. Kto był winien takiej sytuacji: ksiądz czy dzieci?
  • 2013-10-09 19:50 | Jer11

"Niestety, słowa te padły i uderzyły w emocjonalność i moralność wielu osób. Forma w jakiej były wypowiedziane, może świadczyć o próbie usprawiedliwienia czynów niektórych duchownych, ale może również świadczyć o niedostatecznej wiedzy przedstawicieli Kościoła na temat krzywdzenia dzieci, co wydaje się ważnym tematem do podjęcia."

Watykan (i caly kosciol rzymsko-katolicki) doskonale wie o tym problemie
    i to od kilkudziesieciu lat. Tyle, ze zamiast mowic o problemie, starano
    sie go skrzetnie ukrywac (czesto wrecz mafijnymi metodami)!
  • 2013-10-10 02:57 | karul

Kazdy dzien dostarcza

kolejny dowod, jakiemu elementowi solidaruchy daly wladze nad Polska w roku 1989. Cynizm, klamstwo, obluda, lapczywosc - tacy sa ci starzy, brzydcy i grubi faceci naslani przez centrale KRK.
  • 2013-10-10 03:19 | Jan Bohynski

Przestanmy chodzic do kosciola i im dawac na tace, a sami sobie pojda. proste jak parasol. JB.
  • 2013-10-10 03:58 | ppp

Pytanie pani redaktor: "Może w wypowiedzi przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika jest coś, co da się obronić? Może rzeczywiście fakt, że dzieci nie znajdują w rodzinach miłości, sprawia, że szukają uczucia,..."- uwazam za kuriozalne!
    Podobnie jak konferencja "naukowa" z "ekspertami" Macierewicza.(No moze nie bylo dwuch wybuchow, moze tylko jeden, moze nawet nie wybuch ale taki maly wybuszek?)
    Na pytanie ile jest dwa razy dwa odpowiada sie cztery. Sto dwadziescia piec nie jest przejezyczeniem, nie jest lapsusem, nie jest nawet pomylka.
    Uwazam iz najpierw sie jest pedofilem a dopiero pozniej "nadaza sie okazja".
    Nie rozpatrujmy wiec "okazji" (zreszta wyimaginowanej) rozpatrujmy pedofilie, dla ktorej nie ma zadnego usprawiedliwienia.
    Podobnie jak nie ma go dla wypowiedzi Michalika.
    Pani redaktor chce "cos w wypowiedzi Michalika obronic"????!!!!
    Co ja czytam? "Polityke" czy "Nasz Dziennik"?

• 2013-10-10 09:19 | atalia

Coś podobnego?! "Polityka" ocenzurowała Blumsztajna z "Gazety Wyborczej".

Oto, co napisał Blumsztajn: "Wszyscy są równi wobec prawa, ale niektórym Pan Bóg dał niezwykły talent i wolę.Tacy są równiejsi."

wyborcza.pl/1,102107,7093662,O_pokore_wobec_talentu_apeluje.html
  • 2013-10-10 09:59 | atalia

Ha, czyżby przy okrągłym stole siedziały same solidaruchy? Hm, Jaruzelski solidaruch? Zawsze go o to podejrzewałem. Ale Kiszczak? Musieli upić Kiszczaka święconą wodą, bo inaczej trudno pojąć, dlaczego dał klerowi władzę...
  • 2013-10-10 10:45 | bebe

Jak długo jeszcze tzw. kościół będzie się wtracał w program nauczania świeckiej szkoły??? Co jeszcze musi się wydarzyć (a wydarzyły się najpodlejsze i najokrutniejsze sprawy) aby w końcu któryś z tzchórzliwych polityków jasno określił, że kościół nie ma prawa wtrącać się w świeckie sprawy??? A jak już się wtrąca, to nie poniesie konsekwencje zgodne z polskim prawem.
  • 2013-10-10 12:19 | Fox Mulder

No a czego spodziewaliście się po watykańskiej korporacji? Podjęcia działania w realu? Episkopat nie musi niczego na nowo uchwalać - są gotowe przepisy watykańskie. Im tylko chodzi o spokój, który ułatwia strzyżenie owiec (baranów?) z pieniędzy. Strzyżenie odbywa się prywatnie i na skalę masową - państwo z naszych danin finansuje tę bandę zboków i darmozjadów. A nie dość, że sami muszą się napaść to jeszcze papę w Watykanie trzeba sponsorować. Z racji kryzysu proponuję cięcia budżetowe w odniesieniu do opłacania zabaw urzędników watykańskich w Polsce! To w końcu obcy element reprezentujący obce państwo (monarchię teokratyczną), a jego interesy nie koniecznie są zgodne z interesami Polaków. Pedofilia to tylko wisienka na kościelnym torcie, nie tylko wynik celibatu, ale też tego, iż do seminariów trafiają ludzie uciekający przed trudami normalnego życia...
  • 2013-10-10 13:12 | Berkano

Re: Oni dobrze wiedzą w czym rzecz.

"Niestety, słowa te padły i uderzyły w emocjonalność i moralność wielu osób. Forma w jakiej były wypowiedziane, może świadczyć o próbie usprawiedliwienia czynów niektórych duchownych, ale może również świadczyć o niedostatecznej wiedzy przedstawicieli Kościoła na temat krzywdzenia dzieci, co wydaje się ważnym tematem do podjęcia."
    No niestety, ale on powiedział, to co chciał powiedzieć i to co myśli na ten temat. Ta "niedostateczna wiedza" jest im doskonale znana, stąd dokument watykański o tym jak tuszować pedofilskie wyczyny pasterzy.
    "Dokumentem, w oparciu o który władze kościelne postępowały w przypadkach oskarżeń duchownych o nadużycia seksualne była instrukcja Crimen sollicitationis z 1962 roku, zgodnie z którą wszystkie osoby zaangażowane w postępowanie wyjaśniające zobowiązane były do zachowania tajemnicy[28]. Obowiązywał on we wszystkich parafiach i był opatrzony nakazem „pieczołowitego przechowywania w tajnym archiwum kurii do użytku wewnętrznego” oraz zakazem publikacji i opatrywania komentarzami. Crimen sollicitationis formalnie utraciło moc prawną w 1983 roku w związku z ogłoszeniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego[29], w praktyce jednak pozostało w użyciu aż do wydania nowych regulacji w 2001 roku[30][31]." -czyli w czasie kiedy to wadowicke słońce pomieszkujące w Watykanie doskonale wiedziało co się dzieje.

"Przestępstwa seksualne w Kościele katolickim – przestępstwa i wykroczenia popełnione przez duchownych i podwładnych Kościoła katolickiego, którzy dopuścili się przemocy i wykorzystania seksualnego chłopców, dziewczynek i kobiet[1]. Dotyczyły one na przestrzeni ponad pół wieku tysięcy księży i dziesiątek tysięcy ich ofiar[2], którym wypłacono odszkodowania warte miliardy USD[3]. Sprawy o dużym zasięgu lub rozgłosie miały miejsce m.in. w Argentynie[4], Australii[5], Austrii[6], Belgii[7], Brazylii[8], Chile, na Filipinach[9], we Francji, w Hiszpanii, Holandii[10], Irlandii, Kanadzie[11][12], Kenii[13], na Malcie[14], w Meksyku[15], Niemczech[16][17][18], Stanach Zjednoczonych, Tanzanii[19], Wielkiej Brytanii i we Włoszech[20][21], a wiele pojedynczych przypadków ujawniono także w innych krajach. O tuszowanie skandali seksualnych obarczono winą hierarchów Kościoła, w tym niektórych biskupów[22][23]. Papieża Jana Pawła II skrytykowano za wspieranie duchownych, którym zarzucano pedofilię[24][25][26]. Zarzuty o zaniechania nie ominęły także jego następcy Benedykta XVI, a dotyczą one okresu, kiedy był jeszcze kardynałem i prefektem Kongregacji Nauki Wiary[27]"- Wikipedia, tak przez niektórych wyśmiewana, chociaż opisuje fakt znany na całym świecie.
  • 2013-10-10 19:06 | blue

Szanowna "atalio", czy to Kiszczak doprowadzil do podpisania Konkordatu?
  • 2013-10-10 19:10 | Eau de Cologne

Juz wczesniej arcybiskup M. byl gleboko zaangazowany w obrone proboszcza z Tylawy (skazanego za wielokrotne i uporczywe molestowanie malych dziewczynek)!
  • 2013-10-11 10:32 | Antykleryk

Tak się zastanawiam ilu Katolików idąc do Kościoła przyjeło podczas Komunii Św. Ciało Chrystusa z ręki zwykłego perwersyjnego zboczeńca. Już sama taka myśl napawa mnie wstrętem aby wejść do Kościoła.
  • 2013-10-11 11:33 | Gosia

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.
    Ewangelia wg św. Mateusza
  • 2013-10-11 12:56 | jotesz

- słowa abp. Michalika bulwersują, gdyż są przejawem buty, pójścia w zaparte, zrzucania winy na ofiarę, arogancji i przemądrzałości! Bezkarność od lat i od pokoleń pozwala mu i jego koleżkom w ornatach na głoszenie takich ordynarnych kłamstw! Tylko dlatego...
  • 2013-10-11 13:09 | Apelacyjny

W pełni popieram przedmówcę! Bezkarność księży to jest coś z czym państwo powinno zrobić porządek...
  • 2013-10-14 13:39 | Barbara Malak-Minkiewicz

Szanowna Redakcjo,
    Ze zrozumialych powodow wieksza wage przywiazuje sie do emocjonalnych konsekwencji wypowiedzi przedtawicieli polskiego kosciola, ktorzy obrazaja, znieslawiaja i dyskryminuja innych w wymiarze, jaki w wielu cywilizowanych spoleczenstwach jest scigany przez prawo.
    Niewiele uwagi poswieca sie natomiast rowniez waznemu watkowi "poznawczemu" tego zjawiska. Brednie, ktore wygaduja ci panowie (slynne bruzdy na czole, wciaganie ksiezy do pedofili przez niekochane dzieci i wiele innych) napawaja groza. Zwlaszcza jesli sie uswiadomi jak wielka role przedstawiciele tej "formacji intelektualnej" odgrywaja w ksztalceniu dzieci i mlodziezy w Polsce.
    Pozdrawiam z Amsterdamu.

• 2013-10-15 13:14 | Alabama

Lapsus Michalicus - osobnik w wieku wczesnoszkolnym, wychowujący się w rozwiedzionej rodzinie, w której nie otrzymuje tyle seksu ile powiniem. W rezultacie poszukuje spełnienia erotycznego w najbliższym otoczeniu wójków, nauczycieli czy księży.
  • 2013-10-20 21:11 | zet

Metropolita przemyski znowu dał wykładnię swojego rozumienia życia. Otóż w kazaniu niedaleko Przemyśla uznał,iż wczesna edukacja seksualna dzieci, powoduje ich rozbudzenie erotyczne,przestają się wstydzić i szukając utraconej miłości rodziców, atakują /gwałcą/kościelnych strażników moralności. Czyli to znowu nie pedofil jest winien ale wyedukowane zbyt wcześnie/jego zdaniem/ dziecko.
    Jest coś przewrotnego w wypowiedziach kleru. Niby nie doświadczyli seksu a o nim nauczają.Nie wychowywali dzieci ale znają ich potrzeby. Nie założyli własnych rodzin lecz wszystko wiedzą o małżeństwie i jak one żyć powinny.
  • 2013-10-22 14:07 | psr18gh

Jeszcze na placu boju pozostał ksiądz Isakiewicz-Zalewski, bo księdz Lemański już został spacyfikowany. Biedny arcybiskup Dziwisz. Episkopat zgodnym głosem naciska: "Stasiu, zrób wreszcie z nim porządek, inaczej on zrobi porządek z nami". Ksiądz Isakiewicz-Zalewski to twarda sztuka zaprawiona w bojach z komuną. Oby takich księży było więcej. Papież wzywa: "róbcie raban" !
  • 2014-05-04 14:45 | elizka3

Za takie słowa to abp. powinien już nie pełnić tej funkcji!!! Wszystko zamiatają pod dywan!

-----
    tapicerka samochodowa
    fotoalbumy
  • 2015-04-08 14:17 | Witka

Jestem osoba wierzącą, posiadającą 4 dzieci. Te słowa koszmarnie zabolały mnie i od tego momentu zaczęłam rozmawiać z moimi dziećmi na temat molestowania seksualnego. Wolę przeciwdziałać takim formom przemocy względem moich pociech. Powiedziałam im, że jeżeli kiedykolwiek i ktokolwiek napastwoałby je mają krzyczeć jak najgłośniej się da a mi natychmiast o tym powiedzieć. Mam jednak nadzieję, że nigdy nie będą musiały wykorzystywać moich nauk.
  • 2015-04-08 22:36 | karolcia886

Z dziećmi trzeba codziennie rozmawiać inaczej nie dowiemy się o jego problemach i tym co się dzieje w ich życiu. Kiedyś rodzice poświęcali dzieciom więcej czasu i wszystko było jak trzeba, teraz nastały jakieś dziwne czasy, dziecko samo się niczego nie nauczy.Dzieci nie maja swiadomosci,ze cialo jest ich wlasnoscia i nikt inny nie ma prawa do niego.
  • 2015-04-08 22:36 | karolcia886

Z dziećmi trzeba codziennie rozmawiać inaczej nie dowiemy się o jego problemach i tym co się dzieje w ich życiu. Kiedyś rodzice poświęcali dzieciom więcej czasu i wszystko było jak trzeba, teraz nastały jakieś dziwne czasy, dziecko samo się niczego nie nauczy.Dzieci nie maja swiadomosci,ze cialo jest ich wlasnoscia i nikt inny nie ma prawa do niego.
  • 2015-07-12 19:01 | comet

Ostatnio jakos mniej slyszy sie o molestowaniu dzieci przez kler... czyzby caly kler byl teraz skoncentrowany, tylko i wylacznie, na walce z "in vitrio"???