Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W Krakowie zakażą opalania domów węglem

(9)
Wracają co jakiś czas pogłoski, że do roku 2020 ogrzewanie gospodarstw domowych węglem zostanie całkowicie zakazane. Władze Krakowa chcą tego już dzisiaj.
 • 2013-11-07 16:18 | kot_z_cheshire

  Re: Czarne złoto z zakazem

  No nie wiem, czy ta "inicjatywa"* jest taka znowu godna pochwały i czy rzeczywiście optymistycznie nastraja środowiska ekologów. Po pierwsze to ta uchwała jest oparta na optymistycznym założeniu, że głównym źródłem zanieczyszczeń jest ogrzewanie - które niekoniecznie jest słuszne, bo skąd się w takim razie smog w sierpniu w Krakowie pojawia? Po drugie, to większym problemem niż spalany w piecach węgiel jest raczej to, że wielu ludzi nawet na ten tani węgiel niebardzo stać, i palą czym popadnie - oponami, plastikami, itp. Po trzecie, jest mnóstwo wątpliwości, zarówno technicznych i prawnych, co do tego, czy wprowadzane przepisy w ogóle będą skuteczne. Ale rzeczywiście zgadzam się z Panem, że tę sprawę cały kraj powinien z dużą uwagą śledzić.
  * - cudzysłów jest stąd, że tutaj władze raczej uginają się pod naciskami mieszkańców, niż podejmują jakąś rzeczywistą inicjatywę.
 • 2013-11-07 17:25 | remm

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  "Nie wiadomo jejdnak, jakie dotacje zaoferuje samorząd. A od tego może zależeć powodzenie lub klęska całego przedsięwzięcia".

  Na olimpiadę zimową samorząd ma pieniądze, więc może i na nowe piece się znajdzie. To w porównaniu z olimpiadą naprawdę niewiele.


 • 2013-11-07 22:24 | jn

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  zamiast węgla będą palić słomą?
 • 2013-11-08 09:28 | lukald

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  1) Ankieta, w której wzięło 2300 osób, w tym zapewne 2000 urzędników ma być w jakikolwiek sposób punktem odniesienie ? Na poważnie Pan redaktor to napisał?
  2) Po drugie chorą sytuację, jest przepis który zakazuje opalanie węglem, gdy nie zrobiono nawet szacunkowych kosztów operacji i nie ustalono kto zapłaci za wymianę pieców, jak również często poważne remonty budynków. Nie zawsze wystarczy tylko wymiana pieca....
  Czy i przez ile lat budżet Krakowa będzie wypłacał rekompensaty za zwiększony koszt ogrzewania ?
  Dużo pytań i żadnych konkretów, a mimo to przepisy próbuje się forsować.
  Absurd czy tylko głupota ?
 • 2013-11-08 11:08 | J. Cichot

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  Władze Krakowa niepotrzebnie się krępują: dlaczego zakazać tylko ogrzewanie węglem? Przecież można pójść o wiele dalej i zakazać pojawiać się na ulicach (a może w ogóle wysiedlić) bidule poniżej pewnego poziomu dochodów. Przecież taki stary biednie odziany, a często i niechlujnie, tylko szpeci obraz "miasta kultury".
 • 2013-11-08 11:27 | borat

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  Jakiś czas temu Gowin w jednym z wywiadów oznajmił, że wielu zakonników jest zmuszonych zbierać w lesie chrust na opał - mówiąc to miał dość poważna minę :)
 • 2013-11-08 19:04 | AC

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  Przeprowadzono badania, które pokazują, jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Odsyłam do "Programu ochrony powietrza w Małopolsce". Odpowiednie wykresy łatwo znaleźć na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego. Wynika z nich jednoznacznie, że palenie węglem (i drewnem!) stanowi największy problem, jeśli chodzi o PM10, PM2,5 i benzo(a)pireny.

  Palenie śmieciami jest problemem, ale nie można powiedzieć, że największym. Z prostego powodu - z uwagi na skalę. Mimo wszystko wielokrotnie więcej ludzi pali węglem, ekogroszkiem czy miałem, aniżeli śmieciami.

  Nie ma mnóstwa wątpliwości, czy taki zakaz poprawi sytuację. Jeśli uda się go wprowadzić i wyegzekwować, to na pewno to nastąpi. Dowodem są takie miasta jak Londyn czy Dublin, które już takie kroki podjęły.

  Oczywiście w ślad za zakazem palenia paliwami stałymi muszą iść takie działania jak promocja komunikacji publicznej czy transportu rowerowego.
 • 2013-11-09 01:56 | Czaro

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  A nie prosciej uchwalic calkowity zakaz ogrzewania ?
  Przy okazji budzet znacznie zyska gdy nieco zmniejszy sie ilosc emerytow, rencistow i chorowitych?
  Nie wspomne, ze tego typu rozwiazania wprowadza sie z odpowiednim okresem przejsciowym, ale w bolandi nie takie sprawy juz widziano.
 • 2013-11-26 11:51 | Jolanta

  Re:W Krakowie zakażą opalania domów węglem

  Uważam , że źle się dzieje w naszej Polsce. Ludźmi biednymi, zastraszonymi łatwiej się manipuluje. Czy ktoś pomyślał ile osób zostanie bez ogrzewania, ile osób popadnie w zadłużenie przez kary bo nie wytrzymają zimna i będą się ogrzewać węglem. I nad takimi ludźmi będą się wytrząsać stróże prawa bo paragrafów będzie milion dwieście, zamiast zająć się korupcją,kumoterstwem, sprzeniewierzaniem majątku narodowego itp - bo na to, o dziwo nigdy nie ma paragrafu. Panowie rządzący tym krajem , naszymi miastami dajcie ludziom żyć. Zajmijcie się w pierwszej kolejności możliwością zarobienia na ogrzewanie inne niż węgiel i wtedy możecie podjąć temat.