Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cyganie - polscy Indianie?

(3)
Co się zmieniło w życiu polskich Cyganów od czasów poetki Papuszy, bohaterki wchodzącego właśnie na ekrany filmu? Czy staliśmy się bardziej tolerancyjni wobec tej jedynej rodzimej mniejszości etnicznej w naszym kraju?
  • 2013-11-12 19:44 | Mintaka

Cyganie, Polscy Indianie - Polacy naziści

w 1981 r. w Oświęcimiu biały pobił się z Cyganem w barze – wybuchły zamieszki, kilkudziesięciu rodzinom romskim urzędowo odebrano obywatelstwo i zmuszono do wyjazdu z Polski; w 1991 r. w Mławie młody Rom przejechał autem białą dziewczynę – tłum spalił 20 cygańskich domów; 1997 r. w Nowym Targu po meczu hokejowym kibice z Krakowa napadli na bloki cygańskie; w 1998 r. w Łodzi nieznani sprawcy napadli na Centrum Doradztwa i Informacji Romów, napisali na ścianie „Cygany do gazu”; we wrześniu 1999 r. po koncercie rockowym na ulicach Andrychowa doszło do walk między białymi Polakami a Romami – biali poszli „oczyszczać miasto”, 16-letnia dziewczyna ze zmiażdżoną krtanią trafiła do szpitala.

Odmiana polskiego nazizmu i prymitywizmu. Polacy nie są narodem tolerancyjnym. Brak nam kultury i zrozumienia dla inności.
    Myślę, że cyganie są najbardziej wolną, niektórzy mogą to interpretować jako prymitywizm, społecznością w Europie - ale niestety niszczy ich się systematycznie. Najbardziej wszystkich denerwuje ta inność, ten duch wolności, ten brak podporządkowania się ogółowi, i stania sie takim jak reszta!

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/artykuly/1561167,3,cyganie---polscy-indianie.read#ixzz2kSTac5i9"""
  • 2013-11-12 22:19 | camel

Re:Cyganie - polscy Indianie?

Faktycznie straszności opisujesz.

Nie, mnie nie denerwuje ten duch wolności. Mnie zdenerwował fakt oplucia mnie przez cygankę na krakowskich plantach, kiedy nie chciałem pozwolić powróżyć mojej dziewczynie (i nie, nie byłem niegrzeczny) i wykrzykiwania za nami przekleństw i złorzeczeń. Nieco mnie zirytowała próba prymitywnego oszustwa na stacji banzynowej, kiedy śniady krajan usiłował sprzedać mi tombakowe obrączki " bo nie ma na benzynę do Mercedesa".

Wielu Polaków zostało w ten sposób obdarzonych ową innością i duchem wolności i co poczniesz? Co w niczym nie zmienia mojej oceny wypadków, jakie przytoczyłeś. To tylko znaczy, że ilekroć spotkam cygana, nie podejmuję następnej próby sprawdzenia, czy ten osobnik jest może uczciwym, tylko innym i wolnym człowiekiem. Zwyczajnie odmawiam kontaktu, nie słucham, nie rozmawiam, trzymam rękę na portfelu i tyle. Powiesz stereotyp. Owszem, stereotypy są po to, aby nie popełniać tego samego błędu wielokrotnie.
  • 2013-11-13 11:25 | krzysztof

Cygan jucha

Cygani jucha,,,, tak mówiła Jagna W Chłopach na kogoś kto kłamie.

Witam wszystkich, sastes bachtałe,lacio dzi(we)s.
    Jestem Polakiem, wychowałem się obok cyganów, jestem ojcem chrzestnym córki mojego przyjaciela, znam temat. Wypowiem się tak. Wy Polacy nie jesteśmy tolerancyjni a powiem nawet że fanatycznie narodowościowi. Jeśli już kto nie nasz to obcy. Nie tolerujemy niczego co nie nasze. Żydów spalić, cyganów powiesić, muzułmanów wytruć, ruski to kacapy, francuzi to żaby, Rumuni brudasy, włosi makaroniarze, murzyn czarny asfalt itd. itd. A wszystko to mówią katolicy kochający papieża wyznający dekalog, aa papieża ale Polaka bo już Racinger to nie bo Niemiec, nie nasz papież. mamy się za Europejczyków a przecież w Europie jeden żyje obok drugiego ,Niemiec obok turka, francuz obok algierczyka, anglik obok hindusa itd. zazdroszczę im. Chciałbym aby polska dostała fundusze socjalne z UE i zaczęła wreszcie napływać do nas ludność z Sri lanki ,Czeczenii, Bangladesz, może wtedy się czegoś nauczymy że nie jesteśmy pępkiem świata.