Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PO i PiS zaczynają kampanię wyborczą

(15)
Dwie największe partie, od lat stające naprzeciw siebie w walce o władzę, zebrały się, by rozpocząć kampanie wyborcze, którymi będziemy żyli przez dwa następne lata, a zakończone wyborami najważniejszymi, czyli parlamentarnymi.
  • 2013-11-23 17:57 | JanWojciech

Broń mnie Boże przed tym zbawcą

Powiedział wręcz, że „trzeba się poszerzyć”

Ciasnota umysłowa się rozszerza! – Stanisław Jerzy Lec
  • 2013-11-23 17:57 | Jan- Janusz

Jeżeli Nergal smoleński Macierewicz zostanie vice prezesem PiS , to znaczy ....

Jeżeli Nergal smoleński-Macierewicz zostanie vice prezesem PiS , to znaczy , że ta partia
    boi się władzy i jej nie chce , natomiast odpowiada jej pozycja showmena politycznego i telewizyjnego celebryty.
    PiS z vice prezesm Macierewiczem to jest smoleński cyrk z "niedźwiedziem"
    w roli pirotechnika.
  • 2013-11-23 18:53 | remm

Re:PO i PiS zaczynają kampanię wyborczą

To samo chciałem napisać. Odkąd PiSowi rosną wskaźniki poparcia, Kaczyński co pewien czas wyskakuje z jakimś idiotyzmem, żeby je obniżyć, ale to pomaga na krótko, bo ludzie mają coraz bardziej dość Tuska. Zdecydował się więc na radykalny krok.

Bezwzględna liczba zwolenników, a raczej wyznawców Kaczyńskiego jest stała. O procentowych wskaźnikach poparcia PiS decydują wyborcy PO, którzy rozczarowani Tuskiem deklarują, że w ogóle nie pójdą do wyborów, ewentualnie zagłosują na lewicę, ale gdy Kaczyński zaczyna szaleć, to zatykają nos i chcą mimo wszystko głosować na PO, "żeby tylko wariaci nie doszli do władzy".

Afera korupcyjna w PO prawdopodobnie zwiększyłaby przewagę PiS nad PO, więc Kaczyński na wszelki wypadek awansował Macierewicza.
  • 2013-11-23 20:56 | Nowak

TO nieprawda że "bezwzględna liczba zwolenników Kaczyńskiego jest stała a o wynikach decydują zwolennicy PO, którzy albo nie pójdą do urn, albo będą głosować na lewicę". Pan tu ma na myśli moherów, pisząc o tej "stałości". Ale na PIS głosuje w coraz większym stopniu "nie-moher:. Rozmawiałem ostatnio z wieloma moimi znajomymi. Wszyscy głosowaliśmy na PO. Teraz wszyscy będziemy głosować na PIS i nic nie mamy wspólnego na moherem. Uważamy, ze Tusk jest b. niebezpiecznym człowiekiem. Moi znajomi uważają także, ze Tusk będzie chciał, nazwę to kolokwialnie "popracować" nad wynikami wyborów. Po prostu ci ludzie na kierowniczych stanowiskach w PO mają za wiele do stracenia gdyby ta partia przegrała. Przy tym wszystkim, już w tej chwili widać, że twórcza statystyka działa. Tydzień temu 9-cio procentowała różnica na rzecz PIS, nagle PIS i PO idą prawie równo. CO się takiego stało, przez ten tydzień ? Przecież ta potężna afera korupcyjna powinna w PO powinna doprowadzić do rozpisania nowych wyborów. Tak się dzieje w państwach demokratycznych. A tu nic. Że co, że Tusk zmienił jednych na drugich ? Raczej, myślę, że co do preferencji wyborczych nie powinno mieć to żadnego wpływu. Raczej chodziło tu właśnie o przykrycie tej największej afery w dziejach Polski. Przyzna Pan Redaktor, że media głównego nurtu i oczywiście POLITYKA mają duży w tym udział, żeby wyciszać temat, po prostu milczy się o tym. Ale z drugiej strony prawda jest też taka, że coraz więcej ludzi ignoruje te media, które kiedyś modnie było czytać czy oglądać. Moim znajomi z tego co mówią, już nie czytają np. Wyborczej, czy Polityki. Ja też POLITYKI nie kupuję, tylko przeczytam to co w internecie. Za to częściej oglądam tv TRWAM. Oczywiście nie znoszę Rydzyka i tej warstwy religijnej, ale audycje polityczne są czasem b. dobre.
  • 2013-11-23 22:33 | remm

Grupa wyborców, którzy zamieniają PO na PiS lub odwrotnie, jest tak mała, że w statystykach można ją pominąć.

A nawet gdyby była większa, to mechanizm pozostaje ten sam - im bardziej radykalny kurs przyjmuje PiS, tym niższe ma notowania. "Przyciszenie" Macierewicza (nie całkowite wyciszenie) nie przyniosłoby PiS żadnych strat, bo sekta smoleńska i tak pozostałaby wierna Kaczyńskiemu, za to poprawiłoby notowania partii. Awansowanie Macierewicza przyniesie skutek odwrotny. Nikt mnie nie przekona, że tak doświadczony gracz polityczny jak Kaczyński nie zdaje sobie z tego sprawy. Chyba że ma obok siebie jakiegoś złego doradcę, któremu za bardzo ufa.

Co do opublikowanego dziś sondażu, to po pierwsze, pojedynczy sondaż nie oznacza zmiany tendencji, a po drugie, jest on zbyt świeży, żeby odzwierciedlał skutki afery (był robiony trzy dni temu). Wpływ ostatnich wydarzeń (zarówno afery korupcyjnej w PO, jak i awansu Macierewicza) na preferencje wyborców będą widoczne w sondażach za tydzień - dwa.
  • 2013-11-24 00:22 | I co? Myślisz Pan że ludzie znowu

wskoczą albo do szamba albo dołu z obornikiem? Bo taką pan alternatywę przedstawiasz...
  • 2013-11-24 06:56 | axiom1

Owiadczenie majatkowe Donald Tusk

Jak to mozliwe ze w CBA jeszcze sie tym nie zainteresowali ?

1) Praca premiera wymaga pelnego wymiaru czasu i nawet wiecej. Tusk natomiast jest oplacany jako premier i jako posel za ten sam czas. To jest wysoce nie moralne by pobierac place za ten sam czas z dwoch roznych zrodel i w obu wypadkach na konto podatnika.

2) W deklaracji nie widac nic za sprawowanie funkcji dyktatora w PO. PO placi pensje za prace w swych strukturach. Jest niemozliwe aby Tusk nie pobieral pensji w PO. Praca za darmo jest w Polsce karana. Np lekarz zastal ukarany za nie pobranie pieniedzy za porade dana choremu. Bo to szkodliwa dzialalnosc (PKB i PIT i VAT cierpia)

Tu Tusk ktroy juz pracuje jako premier i jako posel w tym samym czasie, pracuje rowniez jako szef PO rowniez w tym samym czasie. Czyli za ten sam czas pracy zbiera trzy pensje (wszystko od podatnika). PO wziela sobie z budzetu w 2012 48 mln zl z czego na pensje wydala 7 mln zl z reszty sie nie rozliczyla.
    Ile z tych 7 mln zl wzial Tusk i nie zadeklarowal ?

**http://www.fakt.pl/Donald-Tusk-oswiadczenie-majatkowe-Ile-zarobil-Donald-Tusk-w-2012-roku,artykuly,211614,1.html
  • 2013-11-24 13:34 | zet

"Ale na PIS głosuje w coraz większym stopniu "nie-moher:. Rozmawiałem ostatnio z wieloma moimi znajomymi. Wszyscy głosowaliśmy na PO. Teraz wszyscy będziemy głosować na PIS i nic nie mamy wspólnego na moherem. "

Na PiS głosowali i głosują ludzie, którzy po zmianach w 1989 roku nie potrafili /i nadal to mają/ przystosować się do nowej rzeczywistości. Nie śledzą programów partii, których kandydatów wspierają,słyszą jedynie obiecanki otrzymania darowizn od rządzących.
    Twoje i znajomych głosy będą przydatne partii Kaczyńskiego, bo po mianowaniu pana Macierewicza wiceprezesem, zacznie się spadek notowań tego ugrupowania i utrata potencjalnych wyborców.
    Jako neofita zapewne wiele/obiecanek/ od PiS zyskasz.
  • 2013-11-24 17:01 | remm

@zet: Na PiS głosowali i głosują ludzie, którzy po zmianach w 1989 roku nie potrafili /i nadal to mają/ przystosować się do nowej rzeczywistości.
    ----------

Nie byłbym tego taki pewien. Żaden ze znanych mi wyborców PiS nie należy do tej kategorii. Statystyki wprawdzie wykazują, że głosujący na PiS są gorzej wykształceni od zwolenników PO, ale zdziwiłbyś się, jak wielu przedstawicieli krakowskiej "inteligencji od pokoleń" popiera Kaczyńskiego. To są raczej kwestie kulturowe, dużą rolę odgrywa tu Kościół. Na przykład dla starszych pań z przyczyn oczywistych religia jest bardzo ważna, a ponieważ ksiądz sugeruje głosowanie na PiS, a Kaczyński lansuje się na pielgrzymkach, no to ich wybór będzie oczywisty.

Po 1989 najgorzej poradzili sobie pracownicy byłych pegeerów, ale oni, jeśli w ogóle na kogoś głosują, to raczej na SLD niż PiS.
  • 2013-11-24 20:58 | zet

"To są raczej kwestie kulturowe, dużą rolę odgrywa tu Kościół. "

Oczywiście,że masz racje. Kościół/ściślej T.Rydzyk/dość dawno zorientował się,że jakaś nowa partia powstała z jego inicjatywy nie ma żadnych szans w wyborach, postawił na PiS. Przed wyborami zobaczysz mocne wsparcie ugrupowania w kościołach i w katolickich mediach. SLD pod wodzą pana Millera to zwykła opozycja.Czyli etaty dla działaczy. Natomiast zręczność pana Tuska jest w stanie poprawić notowania Platformy. Wygra wybory jeśli utrzyma procywilizacyjny kurs.
  • 2013-11-25 06:35 | le_mon

"Nie śledzą programów partii, których kandydatów wspierają..."
    Poważnie? To którakolwiek z partii ma program? Oczywiście poza: "naobiecujemy wam co tylko chcecie, ale głosujcie na nas" ;)
    Obiecanki to nie program :D
  • 2013-11-25 12:40 | wnukmarek

Najwięcej jest tych, do których i ja się zaliczam, którzy boją się mściwej i fanatycznej katoprawicy, a po mianowaniu Macierewicza te obawy rosną (brakuje mi jeszcze w zarządzie PiS-u Fotygi). Ale też obawiają się serialu PO, czyli Parady Oszustów. Do wyborów jeszcze daleko, ale coraz bardziej nie chce mi się wybierać między większym czy mniejszym złem. Toteż pewnie pójdę, aby oddać głos nieważny, kreśląc wszystkich.
  • 2013-11-25 20:30 | rex33

Będzie nas więcej.
  • 2013-11-26 11:08 | halen

Jako jeden z nielicznych, nie uległ pan zbiorowej niemocy intelektualnej i naświetlił ostatnie wydarzenia takimi jakie są. Dzięki, panie Wiesławie, za to szersze spojrzenie, bo większość, i to najpoważniejszych komentatorów, skupiła się na trzeciorzędnych kwestiach podnosząc je do najwyższej rangi a nie dotykając kompletnie sedna.
  • 2013-12-18 23:33 | Leszex

Lem pisał; ludzie nie czytają, jak czytają to nie rozumieją, a jeżeli coś zrozumieli to zapominają. Przeczytałem wpis pana Nowaka i wiem, że nie powinienem go czytać bo autor jest niezdecydowany. Głosował na PO ale teraz lubi PIS. Nie lubi Rydzyka ale z przyjemnością ogląda jego telewizję. Niektóre media wyciszają interesujące go tematy albo przykrywają afery. Najgorszy jest Tusk bo nie wiadomo co zrobi. Szanowny panie Nowaku ja był radził jeszcze się nie zastanawić na kogo pan i pana znajomi będą głosować za dwa lata. Sytuacja geopolityczna jest niestabilna. Na Majdanie wrze. Jutrzejsze spotkanie Sikorski-Ławrow moim zdaniem jedno z ważniejszych dla Polski już wywołało falę protestów i krytycznych ocen internautów.Jeden wpis za poprawnymi stosunkami między Polską a Rosją, a reszta przeciw. Polityka historyczna przeważa przy tych ocenach internautów. Pytanie dlaczego? Uważam, że w 2013 roku to nie jest dobre dla Polski jeżeli Polacy będą tak dalece uprzedzeni do Rosji. Obawiać się można bezpośrednich sąsiadów. Poza Obwodem Kaliningradzkim z Rosją nie graniczymy. Obecnie żadnych terytorialnych pretensji Polska do Rosji nie ma i jak sądzę Rosja do Polski też. Ksiądz Isakowicz Zalewski oceniając wizytę Prezesa PIS na Majdanie zwrócił uwagę, że Ukraińcy spod znaku UPA chcą odebrać Polsce 17 powiatów. To może być groźne. Skrytykował przy okazji entuzjazm Prezesa PIS dla ukraińskiej opozycji spod znaku Bandery wspólnego wroga Polski i Rosji. Więc może utrzymanie przyjaznych stosunków z Rosją jest przeciwwagą dla tych zamierzeń. Osobiście mam powody by nie powtórzyły się nieszczęścia z okresu wojny i powojenne. Od tego czasu upłynęło prawie siedemdziesiąt lat to już trzy pokolenia i kto jeszcze może mieć złe doświadczenia wzajemnych stosunków. Jeszcze przypomnę to Rosja zagwarantowała nam zachodnią granicę i mogę mieszkać na pięknym Dolnym Śląsku. Tą dyskusję można ciągnąć w nieskończoność wiele argumentów jest za dobrymi układami ze wszystkimi sąsiadami ale ja stawiam na Rosję. Tym samym ciągle jestem za demokratycznie wybraną władzą aż do czasu kolejnych wyborów. Przebudowa kraju i budowa infrastruktuty na niespotykaną w naszej historii skalę dają podstawę by PO powierzyć władzę na trzecią kadencję. Dlatego mówię jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy z oceną premiera i jego formacji (naszych władz skoro je wybraliśmy już dwukrotnie). Pozdrawiam