Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Niskie zarobki Polaków

(64)
Prezes NBP Marek Belka ma coś, co dla Piotra Dudy, lidera Solidarności powinno być bezcenne. Badania, z których wynika, że Polacy zarabiają za mało. I że to biznes, a nie nadmierne żądania związkowców, trzyma naszą gospodarkę za gardło.
 • 2013-11-26 19:47 | mss71

  Ktoś zapytał pracodawców?

  Dlaczego tyle płacą? Jako drobny przedsiębiorca powiem krótko - na więcej mnie nie stać. Nie ma szans na to aby w najbliższym czasie mogło się to zmienić. Małe firmy tego nie zrobią własnymi siłami. Klienci nie zapłacą więcej za niektóre usługi i koniec. Przykro mi bardzo...Za to mamy coraz wyższe rachunki za energię, wodę, wywóz śmieci, czynsze itp...a nasze ceny muszą stać w miejscu. Kto na tym cierpi wiadomo.
 • 2013-11-27 06:10 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Równiez prowadze firmę (30 lat), od 2008 roku pracuje sam. Płacąc średnia krajową, po dodaniu kosztów materiału i kosztów ogolnych, dolożę do pracownika. Wniosek : lepiej pracowac samemu i coś z tego mieć. Na dodatek odpadają wszystkie papierki i kontrole związane z pracownikiem.
 • 2013-11-27 16:09 | zboreslav

  Re:Niskie zarobki Polaków

  ..niech panu nie będzie przykro, bo skoro nie daje pan podwyżek to jak mają zapłacić więcej?! oni by chętnie zapłacili więcej, ale jak? skąd mają mieć kasę na większe zakupy skoro płace realnie spadają?
 • 2013-11-27 16:56 | AnnaMariaMagda

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Sprawa jest prosta wbrew pozorom.
  A rozwiązanie znalazł amerykański Prezydent, bardzo wiele lat temu:
  "New Deal (z ang. nowy ład) – program reform ekonomiczno-społecznych wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta w latach 1933-1939, którego celem było przeciwdziałanie skutkom wielkiego kryzysu lat 1929–1933."
  Niestety, głupi politycy, nie tylko nasi, nadal nie potrafią zrozumieć, że to nie produkcja czy usługi napędzają gospodarkę, a konsumpcja, wyłącznie.
  Co śmieszniejsze, wielkie koncerny próbujące nam wciskać wszelakie badziewie, nie płacą swoim pracownikom jak należy, czyli nie przyczyniają się do wzrostu popytu - a chcą, żeby ten popyt był!

  W kapitalizmie POPYT i tylko POPYT, kreuje podaż. Dokąd wszyscy durnie, nie tylko u nas, tego nie zrozumieją, nic się nie poprawi.

  Chciało się zakichanego kapitalizmu u nas, to proszę bardzo - oto jest, w całej swej odrażającej okazałości!
 • 2013-11-27 18:24 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Szanowny Panie.
  Niestety, ale myli sie Pan. Dzisiaj klient chce nie tylko cos kupic tanio, ale wrecz za darmo. Nie da sie płacic wiecej. Po drugie jest jeszcze konkurencja z Chin. Prosze bardzo Szanowni Klienci, nie kupujcie chinskich towarów, wtedy i wynagrodzenia będą wyzsze i bezrobocia nie będzie.
 • 2013-11-27 19:52 | kaesjot

  Re:Niskie zarobki Polaków

  A czegóż się dziwić, skoro człowiek z podmiotu gospodarki stał się jej przedmiotem!
  Kiedyś pracownicy to były "kadry" przedsiębiorstwa, teraz są są zasobem - tak jak materiał, narzędzia czy maszyny. Jak się zużyje technicznie czy moralnie to na złom ...
 • 2013-11-27 20:23 | zboreslav

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Otóż szanowny Panie się NIE mylę:) bo ja doskonale wiem, że jest takowa konkurencja; i problem w tym, że kupując tanio płaci się dwa albo i więcej razy, szczególnie to co chińskie;) i Ci co są niewolnikami niskiej ceny tak kończą albo kończą u wyłudzaczy pieniędzy, których ostatnio dużo; swoją drogą dobry sposób na biznes; skoro nie da się dalej obniżać kosztów, to dajmy klientowi cenę jaką chce, zbierzmy pieniądze i dajmy dyla:) ale to, że nie kupimy chińskich towarów niewiele zmieni; żeby kupić dobry jakościowo towar chętni się znajdą, tylko za jakość trzeba płacić; i są tacy co płacą w tym ja, ale jak dalej płacić, skoro wynagrodzenia realnie spadają, a wydajność pracy wzrosła? możemy tak do znudzenia... mnie tylko chodziło o to, żeby Pan też tą belkę po swojej stronie zauważył i nie mam o to pretensji, że Pan nie podwyższa, ale że takie zjawisko ewidentnie jest i to naczynia połączone..
 • 2013-11-27 20:32 | zboreslav

  Re:Niskie zarobki Polaków

  ..jedno, że "na złom", drugie, że teraz "eksperci" pracodawców wręcz krzyczą w mediach, że z racji, że nie będzie na emerytury, to trzeba Białorusinów czy Ukraińców albo innych sprowadzić; ok; tylko czy oni zdają sobie sprawę, że oni dalej będą ten rynek pracy niszczyć niskimi płacami i cały czas będzie ten sam problem z niskimi płacami? (pytanie retoryczne) a pracodawcy będą wniebowzięci, że mają niskie koszty pracy; tylko kto będzie kupował te ich produkty? wg mnie jeśli taki proceder będzie miał miejsce, to jedynym wyjściem to emigracja, o ile nawet teraz nie jest to najlepsze wyjście; marnowanie czasu w tym kraju; a tu ludzie na pewno znajdą się, którzy mają energię, odwagę i kreatywność do robienia innowacyjnych rzeczy, co pokazują jak stąd wyjadą... itd w koło Macieju...

  ale dobrze, że jest ten artykuł, więcej takich...
 • 2013-11-27 20:41 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  " ale że takie zjawisko ewidentnie jest i to naczynia połączone.."
  Pełna zgoda. Tylko przyczyna niskich wynagrodzeń, oprócz nacisków na niskie ceny, jest jeszcze jedna. Koszty pracy brutto. To co otrzymuje do ręki pracownik, to maly procent rzeczywistych kosztów jego zatrudnienia. oprócz PIT i ZUS doliczanych do wynagrodzenia netto, musimy doliczyć 30 dni chorobowego wyplacane przez pracodawcę, fundusz socjalny, wczasy pod grusza itp.
 • 2013-11-27 21:30 | zboreslav

  Re:Niskie zarobki Polaków

  dokładnie potwierdzasz to co w artykule:)
 • 2013-11-27 21:37 | camel

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Polacy wywalczyli sobie wolną Polskę i truchcikiem powrócili do tradycji. Zapomnieli tylko, że polska tradycja to wyzysk, na którym była od zawsze oparta polska gospodarka. Na darmowej pracy chłopów. Do kompletu upadek obozu socjalistycznego umożliwił zachodowi powrót do ichniej tradycji, w której biedota zdychała z głodu w bocznych uliczkach Londynu. Wymuszona istnieniem socjalistycznej alternatywy i strachem przed "bolszewizmem" ugodowość zniknęła do czasu następnej rewolucji.

  Na to nakłada się polska specyfika: ocipiała prawicowość, której Polacy zdają się nie mieć dość. Doszli już do prawej ściany i napierają na nią desperacko, już nawet USA nazywając "socjalistycznym". Wydaje się, że w masowej wyobraźni Polaków, raj wygląda tak: bogaci pławią się w złocie i szampanie w swych pałacach, obok stoją złociste kościoły a wokół tego krząta się bogobojny ludek, którego nadwyżki zdychają po kątach. Oto jest cel i perspektywa.
 • 2013-11-27 21:38 | zboreslav

  Re:Niskie zarobki Polaków

  ..a tak, żeby jeszcze uwydatnić to co w artykule:

  weźmy przykładowo pracownika biedronki albo innego zachodniego marketu w Polsce:
  - polski pracownik przykładowo zarabia 1500pln brutto, zarobki tego samego pracownika na zachodzie to to samo tylko, że w Euro; ale dajmy na to 1200-1500EURO, czyli cztery razy więcej;
  - ceny produktów spożywczych w marketach są albo podobne albo 10, góra 20% wyższe na zachodzie;
  - pracownicy wykonują dokładnie tą samą pracę
  - sprzedaż ilościowa ta sama
  - marża na produktach taka sama bądź NIECO wyższa tam

  to jakim sposobem markety tam nie bankrutują płacąc cztery razy wyższe pensje, skoro zyski, marże w zasadzie są podobne??

  to teraz wyobraźmy sobie jaki super zysk mają te markety na tak niskich płacach w porównaniu do tych w swoich macierzystych krajach??:))
 • 2013-11-27 21:40 | polakmlody

  Re:Niskie zarobki Polaków

  dlaczego jest jak jest ? oto odpowiedz

  Francuski koncern motoryzacyjny PSA Peugeot Citroen (PSA - Peugeot Societe Anonyme) przechodzi głęboką restrukturyzację, w ramach której likwiduje wiele tysięcy miejsc pracy i zamyka fabrykę w Aulnay-sous-Bois w pobliżu Paryża.

  Dlatego też, gdy w środę rano okazało się, że dyrektor wykonawczy PSA, który w ostatnich latach nalegał na dalsze zwolnienia, otrzyma oprócz emerytury "dodatek emerytalny" od swej firmy wysokości 21 mln euro, w mediach zawrzało, oburzyły się związki zawodowe oraz członkowie socjalistycznego rządu: minister ds. reindustrializacji Arnaud Montebourg i szef resortu finansów Pierre Moscovici, który zażądał wyjaśnień od grupy PSA.
 • 2013-11-28 03:04 | bolec

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Nużące są te wszystkie "dyskusje" o doli Polaków i ich niskich zarobkach. W czasach tak częstych podróży, aż oczy bolą patrzeć na wpisy o rzekomo tanim życiu w bogatych krajach. Jak można pisać takie brednie? Czynsz za mieszkanie, żywność, paliwo, komunikacja publiczna i wiele innych rzeczy jest droższa i to znacznie. Czy to jest za trudne do skojarzenia? Tańsze mogą być czasami jedynie produkty masowej konsumpcji przemysłowej, ale to wyjątki od reguły. Dodatkowo jakiego standardu życia można się spodziewać w kraju, w którym zlikwidowano w bardzo poważnym stopniu krajowe środki wytwórczości. W Polsce jest zbyt wiele miast, gdzie poza urzędami, służbami mundurowymi, bankami i sklepami nie ma żadnych innych pracodawców!
 • 2013-11-28 07:00 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @mss71
  Jesli ciebie nie jest stac na to, aby uczciwie placic osobom zatrudnionym w twojej firmie, to powinienes pomyslec o zmianie zajecia.
 • 2013-11-28 07:04 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @AnnaMariaMagda
  Masz oczywiscie 100% racji. Niestety, ale nie tylko politycy oraz biznesmeni, ale nawet ekonomisci wciaz udaja, ze nie rozumieja iz niskie place=niski popyt=niska produkcja=wysokie bezrobocie=niskie zyski.
  Pozdrawiam!
 • 2013-11-28 07:57 | kaesjot

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Takie są skutki obalenia PRL-u i 24 lat rDÓW SOLIDARUCHÓW.
 • 2013-11-28 10:18 | bolec

  Re:Niskie zarobki Polaków

  PRL się obalił sam w wyniku reform Gorbaczowa, a później nastąpiły lata totalnej indolencji urzędników państwowych po historii i socjologii. Pocieszające może być tylko to, że mogło być gorzej. Polska w zasadzie jest skazana na ogon Europy w niemal każdej dziedzinie, np. w płacach, które są niższe tylko w Bułgarii i Rumunii - taj już pozostanie na wiele lat!
 • 2013-11-28 10:38 | Cezary

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Przyczyną niskich płac jest fundamentalne prawo wolnego rynku, czyli prawo popytu i podaży. Kiedy transformacja ustrojowa obnażyła kondycję naszej gospodarki, wtedy okazało się, że mamy nadpodaż chętnych do pracy. Na to nałożył się postęp technol., który przyczynia się do eliminacji czynnika ludzkiego w procesach produkcyjnych i usługowych. Ostrożnie podwyższana najniższa krajowa jest z reguły tą płacą, która widnieje na umowach o pracę. Żaden z potencjalnych właścicieli w obliczu 15 % bezrobocia za pracę nie zapłaci więcej niż musi, chyba, że szuka pracownika o rzadkich umiejętnościach czy kompetencjach. Ten stan będie trwał datąd, aż poulacja nie dostosuje się do możliwości gospodarki. Alternatywą dla tego marazmu jest skorzystanie ze sprawdzonych recept starego Keynes'a, gdzie przy wzroście wydajności następował wzrost płac.
 • 2013-11-28 11:04 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Niestety, ale tego co piszesz nikt nie chce widzieć, natomiast wszyscy chętnie bezmyślnie przeliczaja zachodnie zarobki razy cztery. moim zdaniem siła nabywcza np. niemieckich zarobków oscyluje w granicach 1500,-EUR = 2000,-PLN. Wiem to z doswiadczenia, a nie z mediów .
 • 2013-11-28 11:06 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  "Przyczyną niskich płac jest fundamentalne prawo wolnego rynku, czyli prawo popytu i podaży. Kiedy transformacja ustrojowa obnażyła kondycję naszej gospodarki, wtedy okazało się, że mamy nadpodaż chętnych do pracy."
  Nie chętnych do pracy, a osób w wieku produkcyjnym. Znaczna częś z tych osób nie jest "chętna do pracy", a mentalnie żyje w komunie.
 • 2013-11-28 11:10 | mss71

  Re:Niskie zarobki Polaków

  A co znaczy: uczciwie?
 • 2013-11-28 12:28 | bolec

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Największa różnica cenowa istnieje w czynszu od wynajmu nieruchomości. Jeden z moich znajomych, który non-stop utyskuje na niskie zarobki płaci za wynajem mieszkania 60 m. kw. ok. 400 zł, gdy w podobnym mieście w Niemczech to koszt min. €1000 za mies. Nie wspomnę o kosztach usług i żywności czy wypadu do knajpy. Ludzie w kółko jak mantrę powtarzają, że kasjerka w Niemczech zarabia tyle co polski inżynier i nie pogadasz. Żałosne, że dawnej bardzo dobra "Polityka" dołącza do tego chóru :)

  Na Kubie ludzie zarabiają $15 na miesiąc, ale maja za darmo mieszkania i gazylion subsydiów rządowych.
 • 2013-11-28 12:35 | Cezary

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Pewnie tak, ale gdyby nie byli chętni do pracy, to nie zaniżaliby stawek na rynku pracy. Żyć z czegoś trzeba, nie mając poszukiwanych przez rynek pracy umiejętności, konkurować z innymi można tylko stawką...
 • 2013-11-28 13:31 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Syn od kuzynki pracuje w Anglii. Mieszkał w Londynie, gdzie z kolegami wynajmowali na przedmieściach mieszkanko, płacąc w czwórke po 1000,-PLN każdy/miesiąc.
  Niestety, ale skutkiem tego bezmyślnego przeliczania zachodnich wynagrodzen jest rozczarowanie po wyjeździe do pracy. Jeden z drugim zachwycony w Polsce możliwością zarobienia 1200,-EUR/miesiąc wyjeżdża, a tam dostaje po głowie, bo za te pieniądze można ledwie przeżyć. Niestety,ale w Polsce media rozpowszechniają falszywy obraz zachodu.
 • 2013-11-28 15:05 | bolec

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Londyn i mieszkania czy nieruchomości oraz koszta transportu to istny horror. Niedawno widziałem mieszkania na sprzedaż circa 50 m. kw. w Kensington & Chelsea za 850 tys. funtów! Wynajem sklepu czy miejsca na biuro to kolejny temat sam w sobie, no ale Londyn jest prawdopodobnie najdroższym miastem w Europie. Dlatego zdesperowani Polacy łapali nawet łabędzie w Hyde Parku do jedzenia :)

  Ktoś kogo na to nie stać poświęca sporo czasu na dojazdy :)

  (Polskie media są mniej więcej takie jaka jest Polska - mizeria)

 • 2013-11-28 15:32 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Dyskusja z nim nie ma sensu . to troll podpisujacy sie kagan/trasat/ekonom/etyk/Keller. Wejdź na blog Pana Kasprowicza, a dowiesz sie prawdy o nim.
 • 2013-11-28 16:56 | Not so far away

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Tak, tylko ze w Niemczech od dawna toczy sie dyskusja podobna do tej w PL, ze ludzie zarabiaja za malo - przy takiej innowacyjnej strukturze niemieckiej gospodarki place powinny byc o wiele wyzsze a zanizaja je globalizacja i rozszerzenie UE na Wschód i otwarcie rynku pracy, m.in. dla nas (co jest akurat dla nas istnym zbawieniem).

  Porównujac wydajnosc polskiej i niemieckiej gospodarki kursy wymiany zlotówki do euro to kpina i oszustwo, euro powinno kosztowac minimum 6-7 zl! Polacy nie maja bladego pojecia o niemieckiej gospodarce i na czym jej wydajnosc polega, to sa dwa swiaty a opisywanie owej gospodarki przez pryzmat wszystkich tych "zmywaków", prac dla budowlanców czy opiekunek starych ludzi w polskich mediach to prymitywne uproszczanie chyba tylko na potrzeby prymitywniejszych warstw spolecznych.

  Poziom plac w PL determinuja nie tylko PKB i wydajnosc ale tez wszystkie te socjalistyczne (w polskim, historycznym tego slowa znaczeniu, bo ten bardziej ludzki, socjalny model jest wlasnie m.in. w Niemczech) "prawa nabyte", jak emerytury mundurowe, KRUSy, powszechny sytem dziwnych premii i nagród w sferze budzetowej - ewenement w bogatych krajach. Polski budzet tego nie wytrzyma.
 • 2013-11-28 19:51 | jurganovy

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Taak ..to związki trzymają za gardło..
  Dobrze ,ze się wydało..
  Nadpodaż się ujawniła także..
  Choc wyjechanych wydaje się dużo.. i nie powracających ...
  Ci co zostali stawką konkurują..lewusy ..mentalne..

  Daj Boże zdrowie bo na rozum za póżno..

 • 2013-11-29 01:06 | bolec

  Re:Niskie zarobki Polaków

  > Polacy wywalczyli sobie wolną Polskę

  Dobry szmonces!
 • 2013-11-29 02:17 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Uczciwie, to znaczy tyle, zeby pracownika bylo stac na zycie na poziomie godnym czlowieka. A to oznacza dzis w Polsce minimum 2 tysiace zlotych netto na miesiac dla osoby samotnej.
 • 2013-11-29 02:23 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Nalezy przede wszystkim zniesc system, ktory zmusza ludzi do sprzedawania swej sily roboczej po cenie ponizej jej wartosci.
 • 2013-11-29 02:26 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @Cezary
  Gospodarka jest dla ludzi, a nie ludzie dla gospodarki. Stad tez nalezy dostosowac gospodarke do mozliwosci oraz checi ludzi, a nie na odwrot. Ty proponujesz zas nie dostosowanie lozka do czlowieka, a czlowieka do lozka. Rozumiesz teraz swoj blad?
 • 2013-11-29 02:30 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @bolec
  Zalezna od Zachodu Polska jest skazana na bycie w ogonie Europy w niemal każdej dziedzinie. Tak bylo przed wojna i tak jest znow dzis. Ale tak byc przeciez nie musi!
 • 2013-11-29 03:26 | Ekonom

  Re: Niskie zarobki Polaków

  1. Zgoda, Polacy zarabiaja mniej niz np. Niemcy, gdyz ich wydajnosc pracy w Polsce jest nizsza niz w Niemczech. Ale Polak ma juz praktycznie polowe czyli 1/2 (dokladniej ok. 48%) wydajnosci pracy Niemca, ale zarabia on zaledwie 1/3 (dokladniej ok. 30%) tego co Niemiec. Oznacza to, ze Polak jest wyzyskiwany w miejscu pracy o ok. 60% bardziej niz Niemiec. I tu jest cala tajemnica tego, ze w Polsce place sa tak niskie – patrz dane ponizej.
  2. Wedlug OECD (stats.oecd.org) i Wikipedii wydajnosc pracy (liczona w dolarach USA na na godzine pracy) w Europie (i okolicach) oraz srednia miesieczna placa netto w tychze dolarach USA wynosza obecnie:
  Norwegia 87 6249 (brutto)
  Luxemburg 80 4230
  Irlandia 71 2939
  Belgia 62 2496
  Holandia 60 2671
  Francja 60 2845
  Dania 60 4028
  NIEMCY 58 2865
  Szwajcaria 55 5600
  Szwecja 55 2726
  Austria 54 2484
  Hiszpania 50 2009
  Finlandia 49 2901
  W. Brytania 48 2303
  Wlochy 47 2368
  Slowenia 37 1310
  Grecja 34 1250
  Portugalia 34 1164
  (Izrael 33 2266)
  Czechy 31 1794
  (Turcja 29 861)
  Wegry 28 1722
  POLSKA 28 866
  Estonia 27 926
  Rosja 24 841
  Pozostale panstwa europejskie (i okoliczne) maja tak niska wydajnosc pracy, ze nie sa ujete w tych statystykach.
  3. Nie jest tez tak, ze wyzsze place spowoduja w Polsce tylko wzrost cen czyli inflacje. Pisal na ten temat dawno juz temu Marks, w odpowiedzi na podobne argumenty, nawet ze strony zwiazkow zawodowych (tu konkretnie brytyjskich), ktore juz w XIX wieku glosily poglad, ze wyzsze place przeloza sie tylko na wyzsze ceny, nie uzwgledniajac tego, ze wyzsze ceny zachecaja do zwiekszenia podazy (znany wszystkim studentom I roku ekonomii wykres pokazujacy zaleznosc podazy od ceny), a wiec takze do zwiekszenia produkcji, szczegolnie w sytuacji, w ktorej, tak jak dzis, mamy ogromne niewykorzystane moce produkcyjne. Niektorzy daja takze zle przyklady z czasow PRLu, kiedy to gospodarka nie miala rezerw produkcyjnych, a wrecz przeciwnie - produkowala ona wiecej niz wynosily jej zdolnosci produkcyjne (np. kosztem dewastacji majatku produkcyjnego albo tez srodowiska). Ale dzis jest przeciez zupelnie inaczej - gospodarka Polski, podobnie jak praktycznie calego swiata, ma obecnie ogromne niewykorzystane moce produkcyjne. Cale wielkie fabryki, np. FSO w Warszawie czy tez stocznia w Szczecinie nic albo prawie nic dzis nie produkuja. Tak wiec powyzka plac w obecnej sytuacji spowoduje glownie wzrost produkcji, a nie, jak to bylo w czasach PRLu, wzrost cen albo tez wykupienie towarow z rynku.
  4. Jesli wiec podniesiemy u nas place robocze do poziomu, ktory odpowiada naszej wydajnosci pracy (czyli do okolo polowy tych w Niemczech), to zwiekszy sie w Polsce realny popyt, a za nim tez i produkcja, gdyz przedsiebiorcy nie tylko z Polski zaczna produkowac wiecej w Polsce i na polski rynek. Oczywiscie, potrzebna jest nam takze ochrona polskiego rynku przed tzw. dumpigiem, czyli zalewaniem go towarami po sztucznie zanizonych cenach, w celu wyeliminowania z niego polskich producentow, ale to jest temat na odrebna dyskusje!
  Pozdrawiam!
 • 2013-11-29 08:30 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Patrzcie, jaki ten Andrzej cwany! Nie ma on kłopotów związanych z zatrudnianiem pracowników. Nie ważne, że z tego powodu nie ma on także zysków... ;-)
 • 2013-11-29 08:42 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @Andrzej52
  1. Koszta pracy są dziś w Polsce jedne z najniższych w Europie. A mimo tego, że Polak ma już praktycznie połowę czyli 1/2 (dokładniej ok. 48%) wydajności pracy Niemca, to zarabia on zaledwie 1/3 (dokładniej ok. 30%) tego co Niemiec. Oznacza to, ze Polak jest wyzyskiwany w miejscu pracy o ok. 60% bardziej niz. Niemiec. I tu jest cala tajemnica tego, ze w Polsce płace są tak niskie.
  2. Jak wyjaśnisz ten fakt, że w Niemczech, pomimo wyższych płac bezrobocie jest niższe niż w Polsce?
 • 2013-11-29 09:49 | ragan

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Wedlug Wikipedii, hehe :)
 • 2013-11-29 11:12 | Cezary

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @ Ekonom:

  Niższe bezrobocie w Niemczech jest dlatego, że produkty niemieckiej gospodarki - opartej na innowacjach - znajdują zbyt niemalże w całym świecie, więc ktoś je musi wytwarzać. Kiedy maleje bezrobocie to rosną płace, a więc i popyt wewnętrzny. Mówimy wtedy, że gospodarka " rośnie ". Płace rosną również dlatego, że Rady Pracowników działające w większości firm niemieckich pilnują keynesowskiej zależności między wzrostem wydajności a wzrostem płac, co daje sprawiedliwszy podział dochodu.
 • 2013-11-29 11:37 | Cezary

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @ Ekonom:

  Ja niczego nie proponuję, jedynie analizuję przyczyny obecnego stanu rzeczy i przewiduję dalszy rozwój wypadków. Spróbuj dostosować globalizującą się gospodarkę do oczekiwań Polaków zamieszkałych nad Wisłą, gdzie produkt, czy usługa wytworzona na Dalekim Wschodzie bije cenowo produkty wytworzone w Polsce. Dlaczego tak jest ? Bo np. Chiny trzymają sztuczny kurs yuana do dolara, mając tym samym niższe koszty, że o braku ZUS-u nie wspomnę. Tam kosz produkcji jest " odchudzony " o socjal, który u nas jest znacznym kosztem. Nie jesteśmy w stanie z nimi wygrać, bo nie mamy produktu, który jakościowo czy innowacyjnie byłby dla nich konkurencyjny.
 • 2013-11-29 16:00 | ragan

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Kagan, w Polsce prowadzenie firmy to gehenna, gdyż system został jedynie lekko zmodyfikowany po tym, co Twoi kumple z SGPiS wytworzyli za "komuny" :)
 • 2013-11-30 10:54 | @ragan

  Re:Niskie zarobki Polaków

  A co zlego widzisz w korzystaniu z Wikipedii? I jesli masz lepsze zrodla danych, to sie nimi pochwal.
 • 2013-11-30 10:57 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  A 'andrzej52' znow narusza netetykiete, regulamin forum oraz przepisy prawa. :-(
 • 2013-11-30 11:01 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Gehenna tylko dla tych, ktorzy nie nadaja sie do prowadzenia biznesu. "Zlej baletnicy..." ;-)
 • 2013-11-30 11:05 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Przeciez te "produkty niemieckiej gospodarki" sa dzis wytwarzane takze i w Polsce! Jesli koszta pracy sa tak wazne, jak to twierdza polscy przedsiebiorcy, to dlaczego wszystkie niemieckie firmy nie przeniosly sie do Polski, ktora jest takze w Unii, a gdzie te koszta sa przecie znacznie nizsze niz w Niemczech?
 • 2013-11-30 11:18 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @Cezary
  Zgoda, Chiny trzymają sztucznie zanizony kurs yuana do dolara. Ale dlaczego Polska nie moze trzymac sztucznie zanizonego kursu zlotowki do dolara i euro?
  Poza tym, to w Chinach jest instytucja typu ZUSu, czyli (po angielsku) The Ministry of Human Resources and Social Security. Od roku 1990 wprowadza sie w Chinach zasilki dla bezrobotnych, powszechne ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie od wypadkow przy pracy, platne uropy macierzynskie oraz powszechny system emerytalny.
  Wiecej np. na China labour Bulletin (www.clb.org.hk/en/view-resource-centre-content/110107)
  I co stoi na przeszkodzie, abysmy mieli polskie produkty, które jakościowo czy innowacyjnie byłby konkurencyjne w skali swiata?
 • 2013-11-30 15:52 | ragan

  Re:Niskie zarobki Polaków

  "Zgoda, Chiny trzymają sztucznie zanizony kurs yuana do dolara. Ale dlaczego Polska nie moze trzymac sztucznie zanizonego kursu zlotowki do dolara i euro?"

  Doktorze Keller, zaczynam wątpić czy kiedykolwiek skończyłeś SGPiS :)
 • 2013-11-30 19:45 | Cezary

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @ Ekonom

  Pewnie dlatego, że jeszcze taniej jest w Chinach. MAN robi w Polsce ciężarówki i autobusy, pewne części lub nawet całe podzespoły importując z Chin, ale np. wiodące podzespoły typu silnik czy skrzynię biegów produkują pod własnym nadzorem, obawiając się chińskiej tandety.
 • 2013-11-30 21:09 | jvz

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Świat finansów na chciwość jest chory.
  Bankierzy to krwiopijcy, współczesne potwory.
  Ludzką krwawicą bez skrupułów się pasą.
  Są pasożytniczą klasą, są kryzysów zaczynem.
  Za całe zło na świecie oni ponoszą winę.
  Ludzie Szlachetną Paczką się wspierają.
  Podczas gdy oni jak huby w majątki obrastają .
 • 2013-12-01 00:01 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @ragan
  Pytam sie raz jeszcze - dlaczego Polska nie moze trzymac sztucznie zanizonego kursu zlotowki do dolara i euro? Jesli nie potrafisz odpowiedziec na to pytanie, to nie znaczy, ze musisz atakowac mnie ad personam.
 • 2013-12-01 00:06 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @cezary
  Chińska tandeta odchodzi do historii, tak jak dawno temu odeszla do niej tandeta japonska. Tandeta nie da sie np. bezpiecznie wyslac ludzi w kosmos, a Chinczycy od lat juz to potrafia zrobic...
 • 2013-12-01 05:14 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @ragan
  Wydajnosc pracy podalem wedlug OECD (stats.oecd.org) a srednia miesieczna place netto wedlug Wikipedii, ale ta powoluje sie na OECD (np. na OECD Statistics w tym na OECD Tax Data Base) oraz na Bank Swiatowy (World Bank).
  Szalom!
 • 2013-12-01 12:05 | ragan

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Doktorze Keller, PLN jest walutą, którą można kupować i sprzedawać np. w City i tam w zasadzie się decyduje o jej wartości. NBP ma również wpływ na jej wartość, np. poprzez masowy skup €, albo poprzez obniżkę stóp procentowych. Spowodowałoby to oczywiście inflację. Obecnie stopy procentowe są na historycznie najniższym poziomie, a PLN i tak się wzmocnił do $ oraz € :)

  Bank of Japan od dłuższego czasu walczy z deflacją i nic. Może powinni zatrudnić doradców z Zimbabwe?

  Doktorze, Twoja wiedza ekonomiczna zatrzymała się w PRL-u i gdybyś trochę poczytał o tych sprawach zamiast tracić czas na kilkunastu forach, to wyszło by Ci to na zdrowie!

  Szalom :)
 • 2013-12-01 12:20 | ragan

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Kagan, na drugą nóżkę: po co Polska miałaby trzymać sztucznie zaniży kurs PLN? Podaj choć jeden powód :)

  PS. Twoja "tfurczość" na tym forum niebezpiecznie zaczęła się ocierać o kategorię "troll of the year" :)
 • 2013-12-01 13:00 | Cezary

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @ Ekonom

  Jednym z wymogów unijnych była konieczność uwolnienia kursu złotego. Chiny nie są przez nikogo zobligowane do uwolnienia kursu, więc tak kombinują, żeby ich produkty były najtańsze. Co do ZUS-u - z tego co wiem, to w państwowej administracji on funkcjonuje, natomiast w firmach prywatnych już niekoniecznie.
 • 2013-12-01 21:45 | Alla

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Dane o niemieckich zarobkach:

  http://www.dw.de/rosn%C4%85-p%C5%82ace-w-niemczech-gdzie-si%C4%99-najlepiej-zarabia/a-16694629
 • 2013-12-01 21:50 | Alla

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Może jeszcze to:
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wynagrodzenie-w-Niemczech-sprawdz-czy-Ci-sie-oplaci-2324404.html

  Może czegoś nie rozumiem, ale chyba podawane w artykule dane mają się chyba nijak do rzeczywistości? Ciekawe, czy tyko w przypadku Niemiec, czy innych krajów również.
 • 2013-12-02 06:04 | andrzej52

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Oczywiście, podawane 42,-EUR w Niemczech to koszt roboczogodziny , a nie wynagrodzenia pracownika.
 • 2013-12-02 12:04 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @Cezary
  1. A więc straty związane z koniecznością uwolnienia kursu złotego należy doliczyć do kosztów członkostwa Polski w UE.
  2. Chiny planują rozszerzenie tamtejszego „ZUSu” na całą ludność. Nie jest to takie proste, jako iż Chińczyków jest więcej niż miliard.
 • 2013-12-02 12:18 | Ekonom

  Re:Niskie zarobki Polaków

  @ragan
  1. Pytasz się, po co Polska miałaby trzymać sztucznie zaniżony kurs PLN? Aby polskie towary były konkurencyjne cenowo zagranicą, a więc dla tych samych powodów, dla których Chiny od lat utrzymują sztucznie zaniżony kurs swojej waluty.
  2. Złoty, podobnie jak dolar, funt czy euro nie ma od lat wartości, a ma tylko swą siłę nabywczą. To więc nie jego wartość, a tylko kurs jest dziś ustalany przez tzw. rynki finansowe. Ale gdyby polski rząd chciał, to by dawno temu odzyskał kontrolę nad złotówką.
  3. Rząd Japonii ma ręce związane tzw. Plaza Accords, a więc może on tylko udawać, że walczy (oficjalnie poprzez swój bank centralny) z deflacją.
  4. Japończycy wiedzą doskonale, jak spowodować inflację, ale im tego nie wolno zrobić, gdyż, jak to już pisałem, Japonia nie jest niepodległym państwem, a tylko protektoratem USA. A dla rządu USA to obecnie korzystna jest deflacja w Japonii.
  5. Nie poniżam się do odparowywania ataków ad personam.
 • 2013-12-03 10:05 | ragan

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Kagan, czy Ty naprawdę nie widzisz różnicy między gospodarkami chińską i polską? Powinni Ci zabrać ten dyplom z SGPiS, to wtedy Twój doktorat z Lema byłby nieważny ... ogarnij się :)
 • 2015-08-08 18:49 | iwonakrystyna

  Szefowie czują się bogami

  Przełożony na pytanie pracownika "czy przewidywane są podwyżki uposażenia" potrafi powiedzieć "to bezczelność zadawać takie pytanie, proszę cieszyć się z pracy" mówi tak zarabiając wielkokrotnie więcej niż pracownik....
  To jest mobbing w najczystszej postaci... bezkarność szefa wpływa destrukcyjnie na pracownika, jego poczucie wartości, jakość pracy... Kierownicy, dyrektorzy czują się bogami, bezkarnymi władcami dusz....
 • 2015-08-09 10:31 | jakowalski

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Ragan
  Znów tylko ad personam? Wiadomo przecież, że każda gospodarka jest inna, ale jednak rządzą w nich te same prawa.
  W zeszłym stuleciu, na kongresie statystyków w Bernie, prof. Vilfredo Pareto, znany włoski ekonomista i socjolog, wygłosił referat, w którym mówił on o tzw. naturalnych prawach ekonomii politycznej. Po tym referacie, inny uczestnik tego kongresu, prof. Gustaw von Schmoller, znany przedstawiciel tzw. niemieckiej szkoły historycznej w ekonomii, stwierdził, że jego zdaniem nie ma czegoś takiego jak owe „naturalne prawa ekonomii politycznej” . Pareto nic nie mu wtedy nie odpowiedział, ale uśmiechnął się i ukłonił się. Potem zapytał się on Schmollera przez jednego z jego sąsiadów na tym kongresie, czy Schmoller zna dobrze Berno. Gdy Schmoller odpowiedział mu, że tak, to Pareto zapytał się go wtedy, czy zna on taką restaurację w Bernie, gdzie można by było zjeść za darmo. Elegancki von Schmoller spojrzał z politowaniem i pogardą na skromnie ubranego Pareto (pomimo że Pareto był znany jako osoba zamożna, to nie dbał on o swój wygląd zewnętrzny) i odpowiedział mu, że w Bernie jest sporo tanich restauracji, ale że w każdej z nich trzeba jednak coś zapłacić za jedzenie. Na co Pareto odpowiedział: „a więc jednak istnieją naturalne prawa ekonomii politycznej!”. ;-)
  Theo Suranyi-Unger, „Economics in the Twentieth Century”, (New York: W.W. Norton, 1931, str. 128 - moje szybkie, a więc niezbyt eleganckie, tłumaczenie z angielskiego).
 • 2015-08-09 10:32 | jakowalski

  Re:Niskie zarobki Polaków

  Ragan
  P.S.
  Niemniej przypominam Ci, że wiek emerytalny wydłużono w Polsce tylko po to, aby wypłacać mniej pieniędzy w postaci emerytur, a nie po to, aby starsi Polacy pracowali, jako że w Polsce nie ma dziś przecież pracy dla milionów młodych Polaków, to kto więc zatrudni w niej dziś 66 letniego pracownika fizycznego czy nawet umysłowego w prywatnej małej firmie? Do 67 lat pracować będą więc (w praktyce) tylko urzędnicy państwowi, a w ich przypadku, to taniej dla skarbu państwa byłoby przecież wysłać ich na emerytury. Dziwię się tu nie temu, że tego nikt nie rozumie w rządzie, ale że nie rozumieją tego też na wydziałach ekonomii polskich wyższych uczelni, z SGH, moją Alma Mater, na czele. :-( Poza tym, to dziwię się też temu, że żaden z polskich ekonomistów nie rozumie, że deficyt ZUSu bierze się przede wszystkim z wysokiego bezrobocia, niskich płac oraz umów śmieciowych – gdyby nie było w Polsce wysokiego bezrobocia, niskich płac oraz umów śmieciowych, to ZUS miałby przecież nadwyżkę wpływów nad wydatkami. Niestety, ale neoliberalne dogmaty, które zapanowały po roku 1990 na wydziałach ekonomii polskich wyższych uczelni, spowodowały to, że polscy ekonomiści nie tylko że tragicznie wręcz źle doradzają dziś władzom, ale także to, że zatruwa się na tych wydziałach, owymi bzdurnymi dogmatami, umysły studentów, a więc przyszłych decydentów. Stąd też nie ma mnie w Polsce, jako że czarno widzę jej przyszłość – nie ważne, czy przy władzy będzie w niej PO czy tez PiS. :-(