Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego ludzie adoptują zwierzęta?

(5)
Zwierzę w domu pełni rolę wiecznego i wiernego dziecka. Adopcje zwierząt zaczynają przypominać te ludzkie.
 • 2013-11-28 22:27 | Judyta.Aleksandra

  zwierzę odczuwa ból jak człowiek

  Niedola kota, który po sterylizacji ma wylądować na mroźnej ulicy, trafia do wyobraźni, bo – jak wierzy prawie 80 proc. Polaków – zwierzę odczuwa ból tak jak człowiek.

  ""

  Wiem, że artykuł nie do końca o tym, a jednak wciąż stwierdzenie takie kłuje w oczy. Wiara 80% Polaków nie ustanawia faktu, a w kontekście całego artykułu wręcz sugeruje, że wiara ta jest oparta na fałszywych, osobisto-emocjonalnych przesłankach. Tymczasem cierpienia zwierząt nie powinno się bagatelizować. W temacie polecam lekturę Jonathana Balcombe'a "The Pleasurable Kingdom", gdzie autor za pomocą miłego dla czytelnika balansu między anegdotą a sprawozdzaniami z badań opisuje, co wiemy na temat uczuć zwierząt. Wiemy co prawda niewiele, ale wystarczająco, by móc opierać się w artykule na faktach, a nie na wierze Polaków.
 • 2013-12-01 00:23 | Mandark

  Re:Dlaczego ludzie adoptują zwierzęta?

  Ja w ogóle mam wrażenie, że z artykułu bije poczucie, że jeśli ktoś traktuje zwierzęta jako czujące istoty, zasługujące na troskę czy pomoc, i jeszcze (o zgrozo!) inwestuje w nie uczucia, to najwyraźniej ma jakieś własne problemy, które próbuje w ten sposób leczyć.

  A czy przypadkiem nie jest do pomyślenia, że jednak wiele osób działa w schroniskach czy organizacjach pomagających zwierzętom, bo po prostu uważa, że one zasługują na dobre życie?
 • 2015-07-03 14:32 | dewes

  Re:Dlaczego ludzie adoptują zwierzęta?

  Dziwny artykuł. Po lekturze odniosłem wrażenie, że powinienem mieć wyrzuty sumienia z powodu dobrego traktowania przeze mnie zwierząt. W końcu usiłuję traktować je jak awatary innych osób.

  Słyszycie? Wstydźcie się - tak dobrze traktować wasze koty i psy! Dewianci...
 • 2015-07-03 14:52 | BEEN

  Re:Dlaczego ludzie adoptują zwierzęta?

  Niemądry artykuł. Przekonanie autorki, że każdy, kto zajmuje się wolontariatem w schroniskach, chce pomagać psom lub kotom, a jeszcze dodatkowo żywi do nich jakieś uczucia - to niestabilny emocjonalnie, dziecinny, samotny i nieszczęśliwy świr, taki biedak, któremu brak w życiu prawdziwej, ludzko-rodzinnej miłości i w ten sposób kompensuje sobie tenże brak. Najwyraźniej autorce nie przyszło do głowy, że ludzie pomagają, bo jest to po prostu słuszne. Ktokolwiek zetknął się ze skalą bezdomności zwierząt w Polsce z jednej strony, a z tragedią psiego życia w schronisku z drugiej - ten wie, że kierując się czystą empatią najczęściej nie można o tym zapomnieć, przejść dalej obojętnie, wrócić do dawnego życia, kiedy jeszcze było się nieświadomym ogromu tych nieszczęść. I to nie ma nic wspólnego z kompensacją czy też chęcią wydania się lepszym człowiekiem we własnych oczach. Po "Polityce" spodziewałabym się tekstu mniej protekcjonalnego, a bardziej zrównoważonego, napisanego ze znajomością rzeczy. A jeżeli autorkę ten temat bawił i odrobinę irytował - powinna była napisać o czymś innym, a do tak poważnej kwestii nie podchodzić z tezą z góry założoną, że jeśli kochasz swego psa lub kota, to jesteś infantylnym głupkiem. A jeśli obchodzi cie los wszystkich psów - to jesteś infantylnym głupkiem do kwadratu.
 • 2016-07-04 03:38 | yuri

  Re:Dlaczego ludzie adoptują zwierzęta?

  Cyniczny artykuł i cyniczny autor, który chyba sam ma problemy emocjonalne i pustkę w rodzinie. Ludzie najnormalniej w świecie przywiązują sie do swoich zwierzaków i im współczują. Szkoda, ze artykuł poruszający ważny temat został napisany tak jakby chodziło o skompromitowanie wariatów, ktorzy maja jeszcze trocheudzkuch odruchów by pomagac tym najsłabszym. A moze cos w oczy kłuje jednak? Jakaś niepewność? Jakaś zazdrość? Naprawdę cieżko zrozumiec autora.