Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W przyszłym roku ruszy przemysłowe wydobycie gazu łupkowego – zapowiedział Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju. Nie wszyscy skłonni są mu wierzyć. Za dużo padło już obietnic.
 • 2013-11-29 16:00 | jurganovy

  gonic króliczka

  Samo poszukiwanie i szczelinowanie jest trywialne.Kupa forsy,technologii i ryzyka.
  Trudniejsze,znacznie,jest gonienie króliczka,tak by dociągnąc do 2015 z odpowiednim optymizmem.

 • 2013-11-29 16:24 | Byniek

  Ani słowa o ekologii ?

  Wiadomo, że wydobywanie gazu łupkowego metodą szczelinowania ( taka ma być stosowana w Polsce )jest zabójcze dla środowiska. W wielu cywilizowanych krajach jest to zabronione ( np. W. Brytania ), ale i Unia apeluje o rozwagę i ostrzega. A my co ? Po nas choćby potop.
 • 2013-11-29 17:41 | Realista

  Re:Gaz łupkowy w 2014 roku. Na pewno?

  "Wiadomo, że wydobywanie gazu łupkowego metodą szczelinowania ( taka ma być stosowana w Polsce )jest zabójcze dla środowiska."

  Podobnie jak wydobycie węgla, ołowiu, siarki, miedzi, rtęci i reszty Tablicy Mendelejewa. Górnictwo to generalnie bardzo brudny biznes, a wydobycie surowców metodą szczelinowania bynajmniej nie jest bardziej uciążliwe dla środowiska, niż to co ludzkość robiła do tej pory w celu pozyskania surowców naturalnych.

  Generalnie radziłbym się psychologicznie oswoić z technologią szczelinowania, bo obecnie trwają już całkiem zaawansowane przymiarki do wykorzystania jej przy wydobyciu innych surowców niż tylko gazu i ropy. Dzięki tej technologi możemy sięgnąć po surowce zlokalizowane na dużych głębokościach, których wydobycie tradycyjnymi metodami byłoby albo niemożliwe, albo koszmarnie drogie.
 • 2013-11-29 19:24 | Fenrir

  Re:Gaz łupkowy w 2014 roku. Na pewno?

  Cóż... a może Pan Realista wykaże się empatią i wcieli w człowieka, który mieszka w okolicy takiego odwiertu? Tylko proszę o prawdziwy eksperyment, bez oszustw ;)

  No i jak? Udało się "psychologicznie oswoić"?

  Ja to się nawet psychicznie oswoić nie mogę z podobną indolencją. A psychologicznie to już w ogóle jakiś dramat...

 • 2013-11-30 15:05 | Realista

  Re:Gaz łupkowy w 2014 roku. Na pewno?

  Owszem wykazuję się empatią i nawet dalekowzrocznością, i gwarantuję Ci, że ludzie zmienią swoją opinie, gdy ich gminny zaczną zalewać miliony złotych z podatków, a ich jedynym problemem stanie się decydowanie co z tą górą forsy robić :D Większość najbogatszych gmin w Polsce to gminy górnicze - zapytaj się ich mieszkańców, czy zamiast uciążliwych kopalni generujących 90% wpływów podatkowych i zatrudniających masę ludzi, woleliby lasy i sarenki?
 • 2013-11-30 16:41 | Andrzej

  Re:Gaz łupkowy w 2014 roku. Na pewno?

  Oby nie było, jak w powiedzeniu: ja mu w gaz,a on zgasł.
 • 2013-11-30 18:31 | prawdziwy realista

  Re:Gaz łupkowy w 2014 roku. Na pewno?

  moge jedynie podziwiac naiwnosc tej wypowiedzi!
 • 2013-11-30 22:18 | andrzej52

  Re:Gaz łupkowy w 2014 roku. Na pewno?

  Zapytaj sie mieszkańców Bytomia.
  Sprawdź w google hasło "szkody górnicze".
 • 2013-12-02 10:44 | Fenrir

  Re:Gaz łupkowy w 2014 roku. Na pewno?

  Cóż... Poprzednicy skomentowali już, wydaje mi się, odpowiednio. Ja dodam, że chyba kolega mało jeździ po Śląsku... Ja trochę jeżdżę i nie widzę tych niezwykłych luksusów, w których ludzie żyją dzięki kopalniom. Jeśli są, poprosiłbym o jakieś dane.

  Poza tym... czy pomyślałeś, że nie wszyscy chcą pracować w kopalni, którą właśnie przed domem im wybudują? Inna rzecz, że praca w takiej kopalni to mit. Bo niby z jakiej racji mieliby przyjmować ludzi, którzy mieszkają niedaleko? Ludzi, którzy nie mają kwalifikacji do takiej pracy?

  Podatki? Tzn. co człowiek w takiej "bogatej" gminie ma z tych podatków? Raczej gmina nie dopłaca mu do pensji (jeśli jest np. informatykiem bądź rolnikiem)... że drogę i boisko, ewentualnie żłobek wybuduje? No i co z tego? Benzyna albo jedzenie w takiej gminie są tańsze? Nie. Muszę Ci również powiedzieć, że często jest odwrotnie. W miejscowościach utrzymujących się tylko z górników, ceny są najwyższe. Z tego względu, że wiadomo, iż górnicy sporo zarabiają. Więc normalne jest, że winduje się dla nich ceny. Zwykła ekonomia.

  Czy taki dobrobyt będzie dla mieszkańców wioski, gdzie rozpocznie się wydobycie? Nawet, jeśli lokalna społeczność zmieni źródła swoich dochodów, zwiąże się z firmą wydobywczą, będzie wykonawcą i podwykonawcą dla tejże... Wiesz ile trwa eksploatacja jednego złoża? Czasami kilkanaście lat... a co potem? Firma wyjeżdża i ludzie mogą chrupać tynki. Bo przestawili się całkowicie na obsługę tejże firmy. Jak wyobrażasz sobie powrót po kilkunastu latach do poprzednich źródeł dochodu, np. do roli? A ludzie wolnych zawodów będą chcieli osiedlić się przy zgliszczach, jakie pozostawi wydobycie? Osiedliłbyś się w takim miejscu? Szczerą odpowiedź proszę...

  Wybacz, ale Twoje argumenty nijak się mają do rzeczywistości... Poczytaj nieco wcześniej, zapoznaj z tematem.
 • 2013-12-02 16:53 | MartinBaruch

  Całkowita dewastacja środowiska naturalnego

  Tylko naiwne polskie głupki wierzą w łupki !