Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

(63)
Czy lewica jest w stanie zastąpić Platformę Obywatelską, gdyby ta się już do reszty zmęczyła władzą i trzymaniem od niej z dala PiS? Jednak ten mityczny lewicowy elektorat lewicy jakoś nie chce się mocno odezwać.
 • 2014-01-28 10:09 | vps

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  To teraz ja do tej analizy dodam coś od siebie:

  1. Współczesna ideologia lewicy to ideologia ABSURDU i zwalczania zdrowego rozsądku pod pozorem wprowadzania zdrowego rozsądku:

  -liberalna lewica to hasło w pewnym sensie sprzeczne, bo albo budujemy państwo lewe=socjalne albo prawe=liberalne czyli wolnorynkowe.

  -kolejnym absurdem lewicy jest hasło "wolności" wprowadzane NA SIŁĘ systemowo, czyli odbieranie wolności ludziom na rzecz rozwiązań administracyjnych które niby wiedzą za ludzi lepiej co jest dobre a co złe (ten wątek można bardzo łatwo rozwinąć analizując rolę rodziców w wychowaniu dzieci, zakazy "obrażania uczuć religijnych" zakazujące kultywowanie własnej religii, ograniczanie wolności słowa i wypowiedzi w imię walki z dyskryminacją i ksenofobią, przywileje mniejszości kosztem dobra większości itp.)

  -następny absurd to POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA wyniesiona do rangi świętego dogmatu.

  -kolejny absurd to narzucanie ludziom wyznającym kulturę opartą na tradycjach religijnych, kultury świeckiej, która wprowadza całkowity relatywizm wartości, uniemożliwia rozsądne budowanie etyki społeczeństwa oraz prawodawstwa, pozbawiając w efekcie tożsamości. Co więcej świecka kultura obecnie realizuje się jako kultura katastrof demograficznych, gdyż dyskredytuje rodzinę sprowadzając ją do jednej opcji z wielu. Utylitaryzm skrajnie rozumiany tworzy z ludzi tylko i wyłącznie konsumentów i na podstawie dogmatów ekonomicznych określa się ludzką wartość.

  2. Lewica nie jest ideologią w żaden sposób skonkretyzowaną (co prawicy też można zarzucać), opiera się na emocjach i idealizmie, na tworzeniu niedających się rozumowo wyjaśnić utopii społecznych. Posługuje się uogólnieniami, wypacza tradycyjne pojęcia, odcina się od własnej tożsamości tworząc tożsamość niekreśloną a jej walka o równość i wolność ma charakter ucisku, narzutu, przemocy (wystarczy przyglądać się temu co tworzą biurokraci w Brukseli, Marchewka jest owocem teraz czekać na to aż koń będzie rybą).

  3. Co do Polskiej sceny to lewicy nie mamy, SLD jest partią oportunistów, do tego większość ludzi nie ufa władzy które jeszcze niedawno popierała terror społeczny. PO jest partią oportunistów tak samo jak i PiS. Ruch Palikota jest tu najmniejszym złem, ale zaufania nie wzbudza, zwłaszcza, że Polacy chcą być pierw Polakami a nie "Europejczykami".
 • 2014-01-28 10:34 | camel

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Oto głos polskiego prawicowca. Rozpaczliwe! I nawet nie sposób z nim polemizować, boć co słowo, to kłamstwo, co zdanie, to nieporozumienie a wszystko to podlane monstrualną niewiedzą. Ta niewiedza jest opoką, na której osiadł katolicyzm a teraz spoczęła też polska prawica. Opoką nienaruszalną, przedwieczną i …chyba niestety wzrastającą.
 • 2014-01-28 10:35 | kokosz

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Trafna diagnoza. Niestety nie wygląda to dobrze, ocknęliśmy się w Rz-plitej proboszczów i nie poskutkuje tu chyba nic innego niż uparta praca u podstaw, wyjaśnianie i pokazywanie na przykładach, czym jest świeckie, liberalne państwo. A że w zasadzie nigdy takiego nie mieliśmy [międzywojenna RP ani nie była zbyt świecka ani liberalna], musimy się go prawie od podstaw dorabiać.
  Szkoda tylko, że dotarło to do nas tak późno, prawdę mówiąc jeszcze 15 czy 10 lat temu nikomu do głowy nie przychodziło, że kabaret dla półidiotów niejakiego kapłana Oko będzie robił za katolicką prawowierność, płacimy teraz cenę swojej naiwności z lat 1990-2005.
 • 2014-01-28 10:42 | zet

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  "Współczesna ideologia lewicy to ideologia ABSURDU i zwalczania zdrowego rozsądku pod pozorem wprowadzania zdrowego rozsądku "

  I to by było na tyle.
  Polska lewica nie posiada żadnego programu ani przywództwa. Aktywizuje się w okresach przedwyborczych,rzucając "w tłum" hasełka,które w większości pachną starzyzną albo populizmem. Ciągle wielu działaczy nie rozumie ekonomii i praw rynkowych. Jej wyborcy, to w większości emerytowani aktywiści okresu minionego albo ich rodziny. Upływający czas ten elektorat kurczy,nowy w wystarczającej liczbie do ewentualnego współrządzenia nie przybywa.
  Na scenie politycznej funkcjonuje niby-lewica w postaci partii,które siebie zaliczają do prawicy,co jest i śmieszne i irytujące. Zwalczają się wzajemnie nie programem działania dla dobra kraju, lecz toczą wojenki wyrosłe na podłożu osobistych niechęci ich kierowniczego aktywu.
  Skoro nie ma solidnie funkcjonującej lewicy, nie może być także nowocześnie myślącej prawicy. Nic nie wskazuje,by najbliższa przyszłość cokolwiek zmieniła w polskiej rzeczywistości politycznej. Piekiełko ma się dobrze,diabełków przybywa. Święconej wody także nie brakuje,co urozmaica igrzyska. Więc powiedzenie "jakoś to będzie" nadal aktualne.
 • 2014-01-28 10:51 | znawca

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  @ vps

  pomieszano w tej wypowiedzi formy lewicowe z kapitalistycznymi..
  kultura swiecka, kultura religijna???
  konsumenci- przeciez to wymysl "kapitalistow", a ci raczej nie maja pogladow lewicowych. Zreszta bez konsumpcji caly ten kapitalistyczny swiat sie zawali.
  Z jednym zgoda, w Polsce niestety nie ma prawdziwej lewicy.
  Tzw "prawica" to takie popluczyny faszystowsko, endecko, populistyczne...
  Jak mozna zaobserwowac obecnie w Polsce sprawdza sie slawne powiedzenie Bismarcka...dajcie...
 • 2014-01-28 11:01 | taka jest Prawda

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Dlaczego? Bo nie jest żadną Lewicą i nigdy nie była, ot i cała tajemnica.
 • 2014-01-28 11:16 | J-k

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  A może powszechne znaczenie terminu lewica niezbyt pasuje do opisu współczesnych partii w Polsce. Czym w sferze socjalnej różni się SLD od PiS czy Samoobrony? Ja nie widzę specjalnej różnicy. Owszem jest SLD w sprawach światopoglądowych lewicowa, ale jak się wydaje tylko werbalnie - praktyka rządzenia tego nie potwierdziła. Jest raczej SLD partią "sentymentalną" szukającą poparcia w elektoracie tęskniącym za PRL-em. Można więc zaryzykować pogląd, iż SLD jest na tyle lewicowy na ile lewicowy był PRL.
  Czy Twój Ruch jest klasyczną partią lewicową, też chyba nie. Jeżeli używać klasycznych terminów jest to partia liberalno-lewicowa. Przejrzałem program Twojego Ruchu i najbliższe skojarzenia jakie mi się nasuwa to program Luiza Luli. Porównywał on swój program do drzewa o socjalistycznych korzeniach i giętkich liberalnych gałęziach, jak się okazało program akceptowalny przez ludzi o różnych poglądach: od zielonych po zwolenników teologii wyzwolenia, od robotników do przedsiębiorców. Może u Palikota te korzenie są bardziej liberalne a gałęzie socjalne ale konstrukcja programu jest podobna.
  Nie zgadzam się, że Miller i Palikot to osoby niezdolne do kompromisu, oni są niezdolni do współpracy pomiędzy sobą. Przypadek dwóch samców Alfa działających w obrębie tego samego terytorium. O słabości polskiej lewicy decyduje także słabość lewicowych mediów (wyrazem tego upadek Przekroju), które na dodatek zupełnie nie wspierają lewicowych partii. A wręcz odwrotnie, lewicowi publicyści charakteryzują się poczuciem skrajnego indywidualizmu i biją w lewicowych polityków jak w przysłowiowy bęben - szczególnie aktualne w przypadku Palikota.
 • 2014-01-28 11:48 | z daleka

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Krotka ale trafna wypowiedz! Brawo! Wlasni tu jest pies pogrzebany SLD,ktora usadowila sie na lewo to towarzystwo,ktore ukradlo szyld pod nazwa LEWICA. To partia szczegolnie teraz po kolejnych aferach z braniem lapowek od kolesi z cia za dzierzawe kawala naszego panstwa,w ktorej "lewicowosc" juz chyba nikt nie wierzy, Janusz Palikot natomiast buduje cos co przypomina lewice ale poniewaz nackal ja dosc spora liczba wplywowych towarzyszy z SLD, ktorzy umoczeni sa w to szmbo po cia, wiec trudno wierzyc, ze bedzie to partia lewicowa. Zreszta czas pokaze. A wiec lewicy w Polsce nie ma bo zadna partia, ktora sie pod ta nazwe podszywala nia nie byla. Ot i caly problem.
 • 2014-01-28 12:08 | vps

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  @camel
  Do prawicy mam w sumie podobne uwagi, różnią się detalami a to co łączy to DEMAGOGIA (którą sam głosisz sprowadzając wszystko do katolików i przed-wieczności - z której swoją drogą można się więcej nauczyć, niż z fantazyjnych marzeń o utopii i raju na ziemi). Ideologia to demagogia, jak cieknie kran to się działa, naprawia niezależnie czy zaczniemy od lewej czy prawej.
 • 2014-01-28 12:13 | vps

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  @znawca
  Pomieszane bo się pomieszało. Pojęcia na siebie wzajemnie zachodzą ale generalnie LEWO współcześnie kojarzy się z opieką socjalną, świeckim państwem, walką o "równouprawnienie", tworzeniem multikultury, eksperymentowaniem z tradycyjnie pojmowaną rzeczywistością a PRAWO z opozycją do tego czyli modelem zbliżonym do amerykańskiego republikanizmu.
 • 2014-01-28 12:26 | Artur

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Dzisiejszą lewicą w Polsce ciągle kierują starzy skompromitowani aparatczycy dawnej PZPR. W lewicowym elektoracie mają nikłe poparcie teraz i będzie ono coraz bardziej nikłe w przyszłości. Aż do czasu, gdy przejmą prym młodzi, mądrzy i dobrze wykształceni ludzie chociażby tacy, jak z Krytyki Politycznej, którzy do SLD się nie przyznają i nic z tą partią wspólnego mieć nie chcą. Ale jak dotąd żadnej nowej lewicowej siły politycznej w Polsce nie stworzyli. Na co czekają?
 • 2014-01-28 13:02 | Andrzej

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Nie tylko marną lewicę, centrum i prawicę również. Nasza prawica, głównie PiS, z jego populizmem i ciągotkami w stronę centralizacji państwa, jest w gruncie rzeczy lewicowa, dla niepoznaki okraszona bigoterią katolicką. Już bardziej prawicowy od PiS-u jest SLD, główna partia lewicowa. Platforma z kolei jest partią centrową, wahającą się pomiędzy lewicą i prawicą. Są też partie czysto rozrywkowe, jak Twój Ruch Palikota.
 • 2014-01-28 13:05 | piotr_chorzów

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Pytanie proste bo my nie mamy lewicę chyba, że PO. SLD, Palikoty to są komunistyczni zbrodniarze, którzy powinni wylecieć na śmietniku historii, tak wiernie służyli Moskwie i nawet póżniej zmienili pana na USA ale wrócili do swoich idoli. Lewica nigdy nie działała na rzecz ojczyzny tylko dla swojego poparcia. Wartości są proste najlepiej obciąć sobie jaja jak Grodzka i już jest się lewicą lub opluć papieża i już można startować do europarlamentu (palikot + SLD)Lewica uzyskuje taki wynik tylko dzięki, że ludzi głosują przeciw lub glosują dawni towarzysze i dlatego tych glosów jest coraz mniej i będzie jeszcze mniej.
 • 2014-01-28 14:00 | liczar

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  W Polsce nie tylko lewica jest marna. Cała klasa polityczna to zbiorowisko oportunistów, potrafiących być dzisiaj liberałami, jutro socjałami, a w inne dni przydupasami albo ambasady USA, albo kurii co bardziej wojowniczego abp. To, że wierchuszka działaczy SDRP zdołała przeskoczyć z KC PZPR do SLD-owskich pseudoliberałów, na zawsze i nieodwołalnie musiało im wypaczyć charakter i światopogląd. To musiała być trauma. Śledząc polityczne losy Millera, Palikota, Tuska, Niesiołowskiego, Nałęcza Czarneckiego itp. itd. – można wyciągnąć tylko jeden logiczny wniosek; ci ludzie nie mają żadnych, w miarę stałych poglądów. Ich żywiołem jest oportunizm, chwytanie okazji, tylko po to, by utrzymać swoje apanaże i pozycję. Na Piotrową opokę w tej menażerii wyrasta Jarosław Kaczyński … ale jemu nawet oportunizm nie wychodzi. Swoją pozycję i apanaże zawdzięcza temu, że mówi tylko to, co chce usłyszeć jego, raz mniejszy, raz większy elektorat. Zresztą w takich warunkach i elektorat musi być płynny i nieźle zdezorientowany. Co gorsze, nawet na horyzoncie nie widać nikogo z charakterem. Oj! przydałby się nam ktoś o takich cechach charakteru i intelektu jak np. W.W. Putin.
 • 2014-01-28 14:27 | Slawczan

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Problem w tym, że środowisko KP już przez sam fakt rozpatrywania tej postpezetpeerowskiej kliki uprawomocnia jej ,,lewicowość". Sama KP mimo, że intelektualnie ciekawa (choć ostatnio obniżyła loty jakoś) to wydaje mi się ekipą hipsterów realizujących swe hobby za kasę z dotacji i pomimo ,,dobrych intencji" i wielu celnych diagnoz finalnie jest środowiskiem politycznych eunuchów. Posiedzą, spiją latte, ,,polewicują" i tyle.
  Przypomnę, że próba oporu wobec faszystowskiego pochodu 11.11 wymagała importu antyfaszystów z Berlina...Tu - znów ciekawostka - 11.11 to POWINNO BYĆ ŚWIĘTO LEWICY gdyż wtedy, jako jedynym momencie naszej historii, do władzy na krótko doszła POLSKA lewica i wykonała bardzo wiele by zrealizować lewicowy program.
 • 2014-01-28 15:20 | Pawellito

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  "PRL było także okresem społecznego awansu niemającego w polskiej historii żadnego odpowiednika pod względem skali"
  Co za głupoty redaktor Michalski wypisuje. Awansu ale chyba dla posiadaczy czerwonych legitymacji, którzy rzeczywiście awansowali z samych dołów na szczyty. Cała reszta społeczeństwie spełniała rolę niewolników pracujących dla niewydolnego systemu, z małą garstką wybranych korzystających z profitów władzy oraz całej grupy jej dobrze opłacanych strażników (milicja, wojsko). • 2014-01-28 15:22 | Slawczan

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Cezarze jaka lewica? SLD? Toż to kanalia - skupiona na obronie lokalnych układzików, interesików no i obronie biografii liderów. Pseudolewica rządziła 8 lat, 10 lat miała swojego prezydenta. I co? I nic! Nawet zapisaną przez siebie samych w Konstytucji neutralność światopoglądową olała obśliniając czarnosukienkowe klejnoty. Co wybory odbywał się rytuał werbalnej wojny czarno - czerwonej. Po wyborach okazywało się, że interes jest wspólny ,,Polska" - czyli jej łupienie. Jedynym aktem ,,odwagi" Kwaśniewskiego było weto wobec próby pozbawienia byłych ubeków przywilejów emerytalnych. A tak? Konkordatu obiecywał, że nie podpisze a podpisał za co Największy Syn Tej Ziemi, ba Planety przewiózł go swoją furką (zaszczyt umknięty samemu megakatolikowi Wałęsie)- było to chyba kilka najkorzystniej zainwestowanych litrów paliwa w historii, podpisał drakońską ustawę antynarkotykową (dziś mówi - Sorry, pomyliłem się) itp. Dla wyzyskiwanej siły roboczej rząd Millera miał zakupy F-16 i umowy śmieciowe, które miały nas uchronić przed bezrobociem. Tu ciekawa ,,logika" - bezrobocie wtedy sięgało 20% a dziś wynosi ok 13% ale...z kraju wyjechało 2mln ludzi! Czyli co? Umowy śmieciowe nie tylko nie obniżyły bezrobocia ale wręcz umożliwiły jego wzrost po przez zwiększenie możliwości wyzysku siły roboczej.
  Obecnie mamy do czynienia z bezprecedensową zapaścią lewicy - łącznie z semantyczną. Takie słowa jak ,,odpowiedzialność", ,,realizm" itp. zostały zagarnięte przez neoliberlną gospodarczo a reakcyjną obyczajowo prawicę a takie słowa jak ,,populizm" ,,demagogia" przypisane lewicy. Już na podstawowym poziomie więc lewica jest na straconej pozycji, trochę jak z nowomową Orwella, która finalnie miała uniemożliwić popełnienie myślozbrodni, tak lewica nawet nie może wyrazić sprzeciwu wobec realnych problemów współczesnego świata. Zwykle zmieniają się politycy ale nie polityka. Oczywiście jest to droga do przepaści - ludzie oszukani raz, idą na lep następnych co raz większych demagogów. Oszukało ich SLD więc przeszli do PiSu, teraz już na wypadek ,,nieskuteczności" PiSu szykuje się Ruch Narodowy. Gdy w w jednym kraju takie indywiduum dojdzie do władzy to można taki kraj jako zarażony patologią izolować. Ale gdy w kilku krajach dochodzą do władzy miłośnicy ,,dumy i honoru" to wtedy zderzenie owych ,,dum i honorów" jet raczej nieuniknione.
  Jest kryzys a lewica ma anemię? Nie dość, że obdarta z języka to sama pogrąża się w co raz większym idiotyzmie. Rozumiem, problemy osób o odmiennej orientacji seksualnej, szczególnie w tak katolickim kraju jak Polska, gdzie nietolerancja jest podstawą społeczeństwa ale...Kto stanowi potencjalnie większą grupę wyborców - LGBT czy osoby na umowach śmieciowych? Co jest większym naszym problemem - niegodziwe traktowanie zwierząt czy pracownicy zatrudnieni ,,najniższa krajowa+reszta pod stołem". Jasne, że podłością jest złe traktowanie zwierząt ale to ludzie głosują. Lewica opierając się na jak najszlachetniej pojmowanym humanizmie popiera prawa imigrantów ale przecież imigranci to ,,Chiny" sprowadzone do tych prac, których kapitaliści nie są w stanie wywieźć do Chin (Nie oszukujmy się, że Tony Blair pozwolił Polakom na pracę w UK z wdzięczności za nasz wkład w Bitwę o Anglię). Co bardziej uwiera - zostawienie, by sobie zgnił, transportu publicznego czy ,,płeć kulturowa". Czy problemem jest celowa polityka prowadząca do zapaści służby zdrowia i jej częściowej prywatyzacji (co wreszcie uwolni pięknych i bogatych od kontaktu z biedną swołoczą) czy problemy palaczy maryśki? (choć osobiście polityke naszych rządów - w tym Milera/Kwasa uważam za niegodziwą). Wystarczy wejść na KP by zobaczyć co jest większym ,,problemem" dla hipsterskiej lewicy. O SLD nie wspomnę - bo ich problem to ustawić się, nażreć, ukręcić loda i poklepać po tyłku sekretarkę.
  Nawet zsumowawszy te ,,mniejszości" nie dają znaczącej ilości wyborców gdyż owe mniejszości ,,pokrywają się". Poza tym - czyż gej nie może być neoliberałem?
  O Palikocie nie wspomnę bo jedyne co mi przychodzi do głowy to: Miałeś chamie złoty róg. Mimo iż realizował moje marzenie o milionerze ,,lewicowcu" choćby kulturowym to finalnie zagubił się w swoich esach-floresach. Przypomnę : Miller usunięty z SLD nie wahał się prostytuować u Leppera - Palikot wróci do swoich milionów.
 • 2014-01-28 16:28 | pawel markiewicz

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Generalnie to w Polsce wiele rzeczy jest slabych. Wbrew powszechnemu mniemaniu jakie mamy o sobie, jestesmy jako narod niezbyt pojetni co w polaczeniu z wrodzonym zamilowaniem do miernoty czyni jakikolwiek wysilek umyslowy i glebsze analizy rzeczywistosci pelna abstrakcja. Wyobrazni starcza nam do nastepnego Piatku i tak planujemy nasze dzialania. Dodatkowa cecha naszego narodu jest negacja wszystkiego bez wzgledu na to czy to jest obiektywnie dobre, zupelnie zle czy tylko srednie. Wystarczy przeczytac kilka komentarzy powyzej. Syndromem typowo polskim jest opluwanie i totalne negowanie autorytetow uznawanych poza granicami Polski za madrych badz wybitnych. Mamy, jako narod, mentalnosc demolanta, ktory lepiej czuje sie burzac do fundamentow niz myslac 'a moze jest w tym czyms cos dobrego co warto zachowac'. I nawiazujac do tematu artykulu, narod nie poprze lewicy bo oni nic nie wiedza,m wszystko co robia jest zle i kazdy lewak, nawet profesor, to nieuk i tepak. To samo zreszta odnbiesie sie do prawicy itd.

  Erhh, chcialoby sie zobaczyc ze nie tylko gospodarka rosnie w naszej wspanialej ojczyznie ale i poziom roztropnosci
 • 2014-01-28 16:37 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Polska lewica razem z autorem Cezarym Michalskim nie nadąża za NOWĄ LEWICĄ,czyli za ideałem CHAOSU :
  http://www.youtube.com/watch?v=h5IwFK_1B8g
 • 2014-01-28 17:37 | behemot

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Nic dodac nic ujac. Zgadzam sie w 100%.
 • 2014-01-28 18:38 | jer11

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  "liberalna lewica to hasło w pewnym sensie sprzeczne, bo albo budujemy państwo lewe=socjalne albo prawe=liberalne czyli wolnorynkowe."

  To czysta teoria... W rzeczywistosci wiekszosc panstw na swiecie kontroluje w pewien sposob "wolny" rynek i zapewnia pewnego rodzaju oslony socjalne.
 • 2014-01-28 18:40 | jer11

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  "kolejny absurd to narzucanie ludziom wyznającym kulturę opartą na tradycjach religijnych, kultury świeckiej, która wprowadza całkowity relatywizm wartości, uniemożliwia rozsądne budowanie etyki społeczeństwa oraz prawodawstwa, pozbawiając w efekcie tożsamości..."

  A to juz (patrz powyzej) kompletne bzdury!
 • 2014-01-28 18:48 | Eau de Cologne

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Pomieszane bo się pomieszało. Pojęcia na siebie wzajemnie zachodzą ale generalnie LEWO współcześnie kojarzy się z opieką socjalną, świeckim państwem, walką o "równouprawnienie", tworzeniem multikultury, eksperymentowaniem z tradycyjnie pojmowaną rzeczywistością a PRAWO z opozycją do tego czyli modelem zbliżonym do amerykańskiego republikanizmu.
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Opieka socjalna? Czy chodzi o cos takiego jak, np. programy "Social Security", "Medicare", "Medicaid", czy program bonow zywnosciowych w USA?

  Swieckie panstwo? Czy chodzi o takie panstwo jak USA, w ktorym separacja instytucji panstwowych, szkol, itd. od wszelkiego rodzaju kosciolow, czy organizacji religijnych jest dosyc stanowczo przestrzegana?

  Walka o rownouprawnienie? Dosyc dluga historia i tradycje w USA!

  Tworzenie multikultury? W USA nie trzeba nic takiego "tworzyc", to - po prostu - tutejsza rzeczywistosc...

  Eksperymentowanie z "tradycyjnie pojmowana rzeczywistoscia"? Nie bardzo rozumiem o co "vps" chodzi, ale... bez "eksperymentowania" wciaz spoleczenstwa tkwilyby w czasach niewolnictwa lub/i wykorzystywania chlopow panszczyznianych.
 • 2014-01-28 18:51 | Eau de Cologne

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  "Pytanie proste bo my nie mamy lewicę chyba, że PO. SLD, Palikoty to są komunistyczni zbrodniarze, którzy powinni wylecieć na śmietniku historii"

  Czyzyby pisal to jakis gminazjalista - zwolennik politykow rodem z PiSuaru?
 • 2014-01-28 19:41 | jurganovy

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Równie dobrze brzmi pytanie "dlaczego mamy taką marną prawicę"?.
  Zapyziałą i podporzadkowaną kruchcie,w której in vitro i gender straszą.
  Mamy bowiem całą taką "klasę polityczną".Nazwę nową przesłaniajacą nicośc.

  Odrodzona RPII a pózniej "odrodzona" PRL już zwiastowały tą degrengoladę.
  Urodzony przez kolejne "geopolityczne polityczne cięcie" potworek RP kolejnej (spory o numer pominę) nie mógł dostarczyc nic innego.Taki poród kleszczowy z liczbą Abgara bliską 10.

  Proponuję nie szarpac nerwów.Taki kram po prostu na tej ziemi.
  Niegdyś,podobno bywało,przenno-buraczanej,taka legenda.
 • 2014-01-28 19:54 | jurganovy

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  "pszenno - buraczanej" oczywiscie.Podświadomośc.
 • 2014-01-28 23:15 | atalia

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Palikot jest dobrym lewicowcem: wspierał kapitałem katolicki Ozon; legalnie wpisał do deklaracji podatkowej samolot; płacił podatki w kraju, więc robotnicy nie muszą za niego bulić. Istny Marks.
 • 2014-01-29 07:12 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  ABSURD = CHAOS
  http://www.youtube.com/watch?v=h5IwFK_1B8g
 • 2014-01-29 08:37 | vps

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  @Eau de Cologne
  tak chodzi o to, aczkolwiek pisałem o absurdach które zniechęcają ludzi do ideologi lewicowej.

  Opieka medyczna i bony żywnościowe w USA jeszcze 10-20 lat temu nie były nikomu potrzebne i wszystko było cacy dlatego poczekałbym na podsumowanie, bo jak na razie wszystko wskazuje, że ten Socjal jest dla imigrantów a nie dla Amerykanów. Zresztą obciążanie budżetu socjalem w chwilach kryzysów budżetowych chyba też zalicza się pod pojęcie absurdu.

  Co do reszty to jeszcze raz - absurdy - czyli wyciągnięcie ww zagadnień do przesady.
  -w kulturze zachodu nie ma państw religijnych a jak ludzie chcą uczyć dzieci religii w szkołach to dlaczego nie mogą? Bo 1 dziecko na 10 się obrazi? Absurd, wolny naród robi to co chce a nie to co chce imigrant. Wolny naród jak chce mieć instytucje państwowe połączone z instytucjami religijnymi to tak robi, w innym wypadku nie jest narodem wolnym.
  - jaka walka o równouprawnienie? Gdzie istnieją zapisy znoszące równouprawnienie w kulturze zachodu? Ta walka się skończyła już dawno, teraz jest to walka o przywileje.
  - a jak tutejsza rzeczywistość nie jest multikulturowa i ludzie nie chcą się mieszać to nie mają takich praw? Czyja jest ziemia i kto płaci podatki, naród czy imigrant?
  - tradycyjnie pojmowana rzeczywistość to brak bzdurnych zakazów zabraniających ludziom we własnym kraju używać stwierdzenia - wesołych świąt - bo się imigrant obrazi. Wolni ludzie w tradycyjnej rzeczywistości posługują się takimi stwierdzeniami jakimi chcą i ubierają choinki gdzie tylko chcą, bo są WOLNI i nie ograniczają tym wolności innych.

  cytat, którego źródła nie znam, przysłany przez znajomego:
  (...)University of Colorado rozporządzeniu dotyczącym kostiumów podczas studenckich zabaw. Zabrania ono między innymi przebierania się w stroje etniczne, ponieważ propagują one „niekorzystne stereotypy narodowościowe”. Od tej chwili bycie imprezowym kowbojem z dzikiego zachodu, gejszą bądź nawet włożenie pociesznego sombrero wstawia studentów w szeregi ksenofobów, rasistów i mizoginów(..)

  Na temat absurdów "postępowej lewicy" kultury zachodu można by książki pisać, co nie oznacza, że myślenie klasycznie lewicowe jest całkowicie złe. Przeginają jednak.
 • 2014-01-29 09:00 | Slawczan

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Raczej to Cezar ma rację - w II RP wieś na której mieszkało ok 70% obywateli polskich była przechowalnią potwornej biedy. Połowiczność reformy rolnej, zaszłości szlachetczyzny folwarczno-pańszczyźnianej, rachityczność przemysłu, brak kapitału na jego rozwój - końcu wielu z tych, którzy kapitał mieli wolało siedzieć po swoich dworkach, pałacykach i pilnować by nic się nie zmieniło, powodowało, że II RP była państwem bardzo BIEDNYM. Do tego dochodził powszechny analfabetyzm, który dopiero zaczęto wykorzeniać wraz z reformą Jędrzejewicza, kiepski (bo ograniczony materialnie) dostęp do wyższej edukacji, co raczej nie sprzyjało powstawania kapitału społecznego.
  Obecnie żyjemy mitem naszego ruchu oporu w II WŚ ale przecież to było KILKADZIESIĄT a finalnie KILKASET tysięcy ludzi. Większość TYLKO starała się przeżyć. Na to nałożyło się przetrzebienie populacji ludzi wykształconych i hekatomba przyszłej elity w powstaniu warszawskim (chyba najlepszy prezent dla Stalina jaki nasze władze mu zrobiły).
  Po II WŚ komuna zabrała się za walkę z analfabetyzmem, nawet tak obecnie wyśmiewana planowa industrializacja do 1973r (czyli kryzysu naftowego, który wymusił reorientację kierunków rozwoju na Zachodzie) była PRAWIDŁOWYM, powszechnie uznawanym kierunkiem rozwoju a w polskich warunkach wręcz koniecznością. W wyniku tej konieczności tzw. komuna przesunęła ponad 30% populacji do ze wsi i rolnictwa do miast i przemysłu (co było niewątpliwym POSTĘPEM), zapewniła tym ludziom EDUKACJĘ - przypomnę, że tak wyśmiewany program Tysiąc Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego był niczym innym jak propagandowym skonsumowanien KONIECZNOŚCI zapewnienia szkół wyżowi powojennemu, dostęp do dóbr kultury (tak wyszydzane przez ,,godnych ludzi" wycieczki robotników np.do teatru). Komuna roboty nie dała rady dokończyć i na wsi została nadwyżka ludzi, która dziś na ciąży kamieniem u szyi.Plus propaństwowcy w typie Ziemkiewicza na KRUSie.
  Tu mała dygresyjka: Literat Redliński miał kiedyś powiedzieć opinię pokrywającą się z opinią Cezara - że to komuna dała mu szansę umknięcia perspektywie jaka by go czekała w państwie typu II RP czyli parobka pasającego księżowskie krowy, gdzieś, het nad Narwią. Literat(? - bo to człek mulitiutalnetowany) Ziemkiewicz w swej książce ustosunkował się do tego, wprzódy wywiódłszy jaki jego znakomity ród (prawdopodobnie by pokazać, że ma właściwe kwalifikacje moralne by chłostać takich redlińskich) i za ww. wymienioną opinię odesłąłał literata Redlińskiego na właściwe mu miejsce czyli do pasania krów. Ot, taka to elita - siedząca dumnie na KRUSie.
  Rozumiem, że być może należysz do tych 10% które RZECZYWIŚCIE zostały przez tzw. komunę ograbione, zdeklasowane ale obiektywnie 90% społeczeństwa zyskało jakkolwiek by ten zysk nie był kaleki. Pamiętaj, że pozycja z jakiej Polska startowała po II WŚ była katastrofalna - przed wojną jeden z najbiedniejszych krajów Europy, w czasie wojny został straszliwie zniszczony. Fakt, komuna marnowała środki w straszny sposób ale czy dzisiejsza III RP jest aż tak bardzo produktywna, racjonalna? Wiele lat żyła ze sprzedaży tego co ta kaleka komuna wybudowała
 • 2014-01-29 10:00 | atalia

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  pawel markiewicz składa samokrytykę, cytuję:

  "Jako członek narodu jestem niezbyt pojętny, wyobraźni starcza mi do następnego Piątku, neguję wszystko, opluwam i totalnie neguję autorytety uznawane poza granicami Polski, mam mentalność demolanta..."

  pawle markiewiczu, nie jest z tobą aż tak źle; a to, że bijesz się w piersi całkiem dobrze o tobie świadczy.
 • 2014-01-29 12:39 | remm

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Brawo, znakomite podsumowanie. Też się dziwię, skąd w Polsce tylu antykomunistów: gdyby nie "komuna", to 90% tego narodu pasłoby boso krowy i załatwiało się za stodołą lub dogorywało na gruźlicę w zagrzybionych suterenach.
 • 2014-01-29 13:35 | remm

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Racjonalizm i posługiwanie się rozumem nigdy nie było w tym narodzie wysoko cenione. Niestety, przynależymy raczej do kultury Wschodu niż Zachodu.
 • 2014-01-29 14:02 | remm

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Racjonalne myślenie nigdy nie było w Polsce wysoko cenione, a bez tego nie może powstać ani normalna lewica, ani normalna prawica, ani normalna demokracja. Cóż, kulturowo przynależymy raczej do Wschodu niż Zachodu. Możemy się tylko pocieszać, że na Ukrainie jest jeszcze gorzej. W Polsce odczuwa się pewne wpływy kultury zachodniej, Ukraina to Wschód w czystej postaci.

  W przedrozbiorowej Polsce szlacheckiej istniały dwa nurty kulturowe – sarmatyzm i cudzoziemszczyzna. Sarmaci gardzili rozumem i byli z tego dumni. Ta kontrreformacyjna, ciemna masa przynosiła Polsce ogromne szkody, ale miała tę przewagę, że była tutejsza, rdzenna, głęboko zakorzeniona w tej ziemi. Nic dziwnego, że te klimaty tak szybko się odrodziły, gdy Polska po 1989 roku stała się wolnym krajem.

  Zauroczeni zachodnią Europą przedstawiciele „cudzoziemszczyzny” tylko pozornie przeciwstawiali się sarmackiej ciemnocie. Kopiowali wyłącznie zewnętrzne oznaki kultury oświeceniowej, takie jak moda, język i styl życia. Sposobu myślenia nie zmienili, bo musieliby wtedy podkopać fundamenty swojego dobrobytu: podobnie jak Sarmaci, żerowali na niewolniczej pracy chłopów, z tą różnicą, że pieniądze wydawali na podróże do Paryża i urządzanie salonów na francuską modłę. W głębi duszy pozostali tak samo wsteczni, jak Sarmaci.

  Dzisiejsi polscy "lewicowcy" i "liberałowie" przypominają tamtą "cudzoziemszczyznę". W bogatych krajach Zachodu lewica w pewnym momencie zajęła się prawami gejów i zwierząt, bo o prawa pracownicze walczyć już nie musiała. "Lewica" polska naśladuje ją jak papuga, ale sposobu myślenia od niej nie przejęła, bo gdyby przejęła, to zajęłaby się czym innym. Wymownym przykładem tego zjawiska jest znany z mediów podstarzały hipster, który zawsze broni praw gejów, ale nie widzi nic złego w opowiadaniu seksistowskich dowcipów o ukraińskich gosposiach.

  Wygląda na to, że gdy Polska po wiekach zaborów, sanacji, okupacji i sowietyzacji odzyskała wreszcie niepodległość, nasze społeczeństwo wróciło do stanu przedrozbiorowego. Strach pomyśleć, co będzie dalej.
 • 2014-01-29 14:56 | atalia

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  remm pisze, cytuję: "gdyby nie komuna, to 90 % tego narodu dawno by zapomniało, co to pasienie boso krów, załatwianie się za stodołą lub dogorywanie na gruźlicę w zagrzybionych suterenach".

  Cóż, fakt. Tak byłoby, żylibyśmy sobie, jak w normalnym kraju, np. Austria, Belgia...
 • 2014-01-29 15:14 | Slawczan

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Atalio chyba nie czytałaś moich postów ze zrozumieniem - pisałem, że II RP była jednym z najbiedniejszych krajów Europy, potężnie zniszczonym przez front I WŚ, do tego otoczona wrogimi sąsiadami wobec czego była zmuszona wydawać potężną pajdę swojego budżetu na armię (i to bynajmniej nie na jej zbrojenia ale utrzymanie siły żywej), zapóźnienie cywilizacyjne było straszliwe (najpierw spowodowane przez szlachetczyznę a potem zakonserwowane przez zabory rosyjski i austriacki). Osiągnięciem było spojenie tego kraju w jedną CAŁOŚĆ. Podczas II WŚ jeszcze straszliwsze zniszczenia. Poczytaj i porównaj - wtedy przestaniesz wypisywać głupoty o Belgiach i Austriach. Przypomnę ci, że te kraje także pozbyły się tak Ci bliskich okowów ciemnoty i zabobonów zwanych religią czyniąc tą kwestię prywatną sprawą obywateli.A tego byś już pewnie niechciał(a?)
 • 2014-01-29 15:24 | atalia

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Ta ciemna masa sarmacka miała poetę Sarbiewskiego uznanego i sławnego w Europie, jak żaden inny poeta polski; ocaliła Europę przed islamizacją; miała prawo totalnie uwzględniające dobro jednostki, absolutnie nowoczesne i postępowe prawo, o jakim nawet dziś w erze demokracji i praw jednostki nawet nikomu się nie śni...
 • 2014-01-29 15:47 | Slawczan

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  I sprawiła, że poeta Wacław Potocki pisywał do szuflady, arianin-wybitny teoretyk wojskowości K. Siemienowicz rozwijał swój talent w Holandii, K. Łyszczyńskiemu wyrwano język za poddanie w wątpliwość istnienia Boga wyrażone w prywatnej zapisce (choć 100lat wcześniej nie takie herezje wygłaszane publicznie uchodziły bezkarnie), a postulatem każdego buntu Kozaków było ,,by unia brzeska zniesioną była". A owi Sarmaci woleli by ich kraj rozszarpały postronne mocarstwa niż by ich raj choć trochę się zmienił. Taka to była wspaniała sarmatczyzna.
  Ps Atalio mam nadzieję, że twoje serce tłoczy błękitną krew wlaścicieli i grabarzy minionego ,,raju" bo serca większości z nas tłoczą krew ofiar owych sarmatów - zmienionych w zezwierzęconych niewolników chłopów pańszczyźnianych. Choć większości durniów wydaje się, że ,,oni to ze szlachty" albo przynajmniej z duchowieństwa
 • 2014-01-29 19:12 | remm

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  WTF? To miała być ironia?
 • 2014-01-29 19:41 | toefl

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Słaba ? Bo kawiorowa .
 • 2014-01-29 20:23 | czosnek

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Elektorat lewicowy w Polsce jak najbardziej istnieje. Nie istnieją natomiast partie lewicowe. Pseudolewicowi troglodyci w postaci SLD, a także pajace pod postacią Twojego Ruchu to zwykła banda politykierów nie chcących wziąć się za to, czego oczekuje od nich elektorat lewicowy. Oni świetnie wiedzą czego ten elektorat chce. Wolą jednak iść na łatwiznę, zadowalać się kilkoma lub kilkunastoma procentami poparcia i zasiadać w komfortowych ławach opozycyjnych. A noż widelec ktoś ich weźmie na koalicjantów. Twierdzę tak, gdyż nie mogę pojąć dlaczego, pomimo prawie 7 lat kompromitacji, PO wciąż ma tak duże poparcie i wciąż zachowuje szanse na trzecią kadencję. Do tego PiS... Jedynym wytłumaczeniem dla mnie jest słabość liderow partii lewicowych, którzy są zbyt mali (zbyt starzy?), aby walczyć w tym kraju o wszystko. Kompleksy i pycha - sam nie wiem czego tutaj więcej.

  Każdy ma własną definicję lewicy. Moja jest taka, że najważniejsza jest świeckość państwa oraz wolność światopoglądowa. Także wolność gospodarcza. Tak, moi drodzy. Sprawne sądy, proste prawo, niska represyjność organów fiskalnych to wartości, którym powinni przyklaskiwać wszyscy: i lewica i prawica. Bez nich nigdy nie będzie państwa na tyle bogatego, aby można było marzyć o państwie opiekuńczym, dbającym o swoich obywateli i pomagającym w wyrównywaniu szans. I nie musi to wcale oznaczać neoliberalnego rozpieszczania bogaczy. Są bowiem na tym świecie kraje, w których wolność gospodarcza jest duża, biedni płacą niskie podatki, a bogaci wysokie.

  Takiej partii w Polsce nie ma. Są tylko partyjki przebąkujące o 49 województwach, legalizacji marihuany czy też innych bzdetach. Elektorat lewicowy natomiast, to ludzie głównie młodzi domagający się zgoła czego innego. Gdyby po ostatnich wyborach Twój Ruch nie stawiał na szoł z Grodzką i Biedroniem w roli głównej (żeby nie było, ideały środowisk LGBT są mi bardzo bliskie), tylko postawił na merytoryczną dyskusję o świeckości państwa i wolnośći gospodarczej, mielibyśmy coś, pod czym elektorat lewicowy mógłby się podpisać. A tak, mamy dwóch błaznów. Jeden to Palikot, a drugi to Miller. Skaczą sobie do oczu i biją się o te żałosne kilka procent głosów, które być może za 6 lat (bo na bank nie w następnej kadencji), pozwoli im na zajęcie miejsca PSL w roli kwiatka do kożucha. No po prostu wypas.
 • 2014-01-29 22:21 | atalia

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Jasne, w Europie od Atlantyku po Ural była demokracja, wolność, brak cenzury, tylko w Polsce feudalizm, zamordyzm, wyrywanie języków i palenie na stosie.

  Patrząc ahistorycznie, nie bacząc na kontekst, dojdziesz do wniosku, że jaskiniowcy byli bardziej cywilizowani, niż Polacy.

  Ps. Moi przodkowie zawsze byli chłopami, z czego jestem dumny. A gdy komuna rozparcelowywała kradzioną ziemię, nie wzięli ni piędzi...
 • 2014-01-30 08:33 | Slawczan

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Bynajmniej ale gdy Europa powoli pozbywała się swoich paskudztw my zaczęliśmy się w nie osuwać. W XVI w byliśmy przodownikami w Europie jeżeli chodzi o tolerancję, pomimo naszej młodszości cywilizacyjnej (był to wynik oddalenia od Rzymu i nie podbicia naszych terenów przez niego a co za tym idzie późne przyjęcie chrześcijaństwa) wydaliśmy ludzi, którzy byli częścią intelektualnej elity Europy (Kromer, Modrzewski, Kochanowski). I co? Kontrreformacja zaczęła nas wpychać w szambo zabobonów, wielonarodowe i wieloreligijne państwo de facto stawało się państwem dla katolików tylko. Finał znamy: cała oświecona, ,,liberalna" kibicowała zaborcom, że wreszcie ktoś się wziął za cywilizowanie tego dziwactwa zamieszkanego przez ,,Irokezów" omyłkowo umieszczonego w środku kontynentu
 • 2014-01-30 09:56 | atalia

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Oświecona i liberalna Europa kibicowała zaborcom. Piszesz o tym liberalizmie, który przejawił się w Wandei? Piszesz o tej wysokiej cywilizacji zaborców zamordystów i tyranów krwawo rządzących w swoich krajach? Zwłaszcza carycy Katarzynie topiącej swój kraj w krwi poddanych i totalnym zniewoleniu chłopstwa?

  Tak samo kibicowała Stalinowi...
 • 2014-01-30 11:40 | atalia

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Nie czytałem ani jednego twojego wpisu, dopiero ten. Mój wpis nie odnosił się więc do twojego komentarza, a do wpisu remm.

  Ps. Bliskie mi okowy ciemnoty i zabobonów... Bądź tak uprzejmy i zacytuj jakikolwiek mój wpis, który by świadczył, że coś takiego jest mi bliskie. Nigdy takiego cytatu nie znajdziesz, bo zrodził się w twojej fantazji.
 • 2014-01-30 13:48 | pawel markiewicz

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  @atalia

  mozna chlopa wyrwac ze wsi ale wsi z chlopa nie da sie nijak!
 • 2014-01-30 16:38 | chimera03

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Lewicę z liberalizmem można bardzo łatwo logicznie połączyć, o wiele łatwiej niż z konserwatyzmem. Konserwatywny liberalizm - to dopiero oksymoron.

  Lewicowy liberalizm polega na jak największej autonomii jednostki, jej niezależności w stosunku do zbiorowych żywiołów społecznych, takich jak właśnie Kościół Katolicki, tradycyjna rodzina, ale też mechanizmów rynkowych. Nie należy się oszukiwać, rynkowa konkurencja to dla większości ludzi przeszkoda, a nie ułatwienie. Marks też oczywiście na początku był liberałem, a nie konserwatystą.
 • 2014-01-31 07:52 | andrzej

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  O tak,tu za to jest kultura ,że strach się bać tej inteligencji szpagatowej i nie to co PiSuar.Człowiek ma zupełną rację bo z jednej strony do lewicy przyznają się jakieś dziwolągi od Sasa do lasa a z drugiej spadkobiercy systemu słusznie minionego,którzy nigdy nie odcięli się od zbrodni swoich starszych towarzyszy.A pieczę i podstawę intelektualną sprawują osobniki pokroju Żakowskiego to nic dziwnego ,że średnio rozgarnięty lewicowiec ucieka gdzie pieprz rośnie.Mnie już dawno wyleczyli ci ludzie z lewicowej choroby i na wybory nie chadzam.
 • 2014-01-31 14:58 | Adalbert44

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną "lewicę"?

  Tematem medialnym numer jeden w Polsce jest publikacja zamieszczona w "Washington Post" ujawniająca okoliczności wynajęcia polskiej willi na Mazurach przez agentów CIA na tajne więzienie. Według tej publikacji amerykańscy agenci mieli wręczyć pracownikom polskiej Agencji wywiadu 15 mln dolarów w gotówce. To tajne więzienie miało działać przez kilka miesięcy w roku 2003, czyli w czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i premierostwa Leszka Millera, polityków SLD, czyli tak zwanej polskiej lewicy. Autorem publikacji w "Washington Post" jest laureat nagrody Pulitzera Adam Goldman.
  "Nie było żadnych więzień CIA"- to mówili politycy przed publikacją "Washington Post" , a co mówią dzisiaj - pyta Gazeta.pl.
  Aleksander Kwaśniewski. Prezydent w latach 1995-2005.
  Gazeta.pl, próbowała skontaktować się z Aleksandrem Kwaśniewskim, ale w tym momencie uczestniczył w spotkaniach na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos i nie mógł udzielić komentarza.
  Leszek Miller. Premier w latach 2001-2004.
  Redakcja Gazeta.pl próbowała uzyskać szersze wyjaśnienia od Leszka Millera. Nie udało się, ma wyłączony telefon.
  Nie udało się również Gazecie.pl dodzwonić do Ryszarda Kalisza, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2004-2005.
  W Wyborcza.pl możemy jednak poznać "wyjaśnienia" ówczesnego premiera, które wyjawił w "Kawa na ławę ":
  "Od czwartku, po publikacji "Washington Post" o tajnym więzieniu CIA w Polsce w Starych Kiejkutach, Leszek Miller, ówczesny premier, powtarza, że o niczym nie wiedział, bo nie musiał znać "szczegółów operacyjnych". Dziś w programie "Kawa na ławę" bodaj po raz pierwszy zasugerował, że o amerykańskiej bazie CIA wiedział Aleksander Kwaśniewski, wówczas prezydent. I nie dość, że wiedział, to jego, szefa rządu o niczym nie poinformował. Miller zapewniał, że on sam o wszystkich działaniach służb specjalnych informował prezydenta, ale widać bez wzajemności."
  Miejmy nadzieję, że te 15 milionów dolarów darowizny zostało zaksięgowane w kasie Agencji wywiadu i Urząd Skarbowy upomni się o podatek od darowizny lub o dokument zwalniający z takiego podatku. Być może dla tych panów jest to suma bez znaczenia? Jeżeli publicysta "Washington Post" poinformował o tym zdarzeniu opinię publiczną, to wypada tę opinię publiczną poinformować na co wydano te pieniądze i gdzie te wydatki zostały zaksięgowane. Przy okazji przypominam jeden z wierszy naszego noblisty Czesława Miłosza:
  "Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta... Spisane będą czyny i rozmowy."
  Przeczytanie całego wiersza Miłosza polecam politykom SLD, a szczególnie tym, którzy polityczne ostrogi zdobywali w PZPR. Ich transformacja była szczególnie "głęboka",więc musiała ich emocjonalnie i intelektualnie okaleczyć, jeżeli nie pamiętają zdarzeń sprzed 10 laty.
 • 2014-01-31 16:01 | kostek

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Lewicę mamy taką jaką mamy. To po prostu SLD, TR i chyba w znacznym stopniu PIS, trochę PO. Możemy czekać na nową lewicę ale jej po prostu nie ma. Są różne idee, Ikonowicze czy KP -ale nie ma siły zdolnej startować z sukcesem w wyborach.
  W osłabieniu lewicy wzięły udział media - poczynając od "SLD wolno mniej" a kończąc na dzikiej nagonce za 15mln za remont budynków dla CIA. Ja nie mam wątpliwości dlaczego akurat teraz sprawa się pojawiła. Urosły nieco słupki SLD i właściciele mediów spuścili psy. Nie pierwszy raz. Tutaj bym szukał istotnej przyczyny. Charakterystyczne jest na przykład atakowanie Tuska i PO w mediach tradycyjnie proPOwskich. Właściciele obstawiają wynik wyborów. 35 lat prania mózgów tez zrobiła swoje.
 • 2014-02-01 14:52 | Artur

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Pytanie powinno brzmieć inaczej: Dlaczego wszystkie partie polityczne w Polsce są takie marne?
 • 2014-02-02 11:40 | Jerry

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  W Polsce to proste. Wystarczy nie być przykościelną ciemnotą, i już się jest lewicą, lewactwem, genderem czy innym lgbt.
 • 2014-02-02 12:29 | andypedy

  Lewica prawica itd

  Autor utyskuje kto bedzie bronil "zdobyczy" dwudziestu paru lat przed prawica - gdy zabraknie PO...

  W Polsce po 1989 nigdy nie rzadzila lewica ani prawica.
  Od Balcerowicz przez Millera do Kaczynskiego realizowano jeden plan.

  Zawsze rzadzil cynizm i manipulacja - sfera haselek to tylko dym i lustra.

  Moze to I lepiej....
 • 2014-02-02 12:42 | cooklin

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Glupie pytanie. Lewica w Polsce nie jest marna. Jest nieistniejaca. Podobnie jak prawica.
  Wlasciwe pytanie powinno brzmiec: dlaczego w Polsce mamy taki marny cyrk pod nazwa polityka?
 • 2014-02-02 13:21 | onys

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  "najpierw spowodowane przez szlachetczyznę a potem zakonserwowane przez zabory rosyjski i austriacki"
  Troche tez tak kiedys myslalem, ale potem - zwlaszcza bedac swiadkiem dokonujacego sie w ostatnich 25 latach cudu - odpuscilem troche i Ruskim i Austriakom. W koncu Ruskim zawdzeczamy i Lodz (o tym co sie tam obecnie, po latach cudu dzieje fajny horror w sobotniej GW), i linie kolejowe (wiele z nich dopiero cud ostatnich 20 lat zdalal zrujnowac), a nawet kanalizacje, bez ktorej nasi poslowie po dzis dzien wylewaliby zawartosc nocnikow przez sejmowe okna prosto na ulice, nomen omen - Wiejska. Rowniez Austriacy trochu sie zasluzyli dla przyszlej RP: znowu koleje, z dworcami po dzis dzien funkcjonalnymi, kultura polityczna, ktora dala Polsce chociazby jednego zdrowego na umysle polityka i parlamentarzyste (Witos), podniesienie rangi i poziomu oswiaty ludowej, ktorego skutkiem bylo miedzy innymi niepomierne zdumienie jednej takiej arystokratki ministry oswaiaty w latach 90 XX w., kiedy wyniki matur na terenach dawnej Galicji okazaly sie lepsze niz w renowmowanych warsiawskich liceach. Tak wiec nawet od Ruskich i Austriackich nie ma takiego zlego, co by nie wyszlo. Na sczescie wiekszosc tego odium zbrodniczej polityki zaborcow i ich peerelowskich pacholkow udalo sie dosc skuteczni zlikwidowac za wolnosci i demokracji!
 • 2014-02-02 14:59 | rorm

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Powiedz to w Szwecji!
 • 2014-02-02 21:32 | Andrzej Falicz

  Polska lewica sie odradza!

  Reprezentowac ja bedzie w Parlamencie Europejskim Weronika Marczuk!
 • 2014-02-18 00:10 | Żabka konająca

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  @Atalia nic nie czyta, bo wie że gdyby nie komuna byłby teraz własciciem sklepiku, a nawet sieci sklepików, co zapewniłoby mu godziwe życie, a przede wszystkim wolnosć, którą kocha i rozumie...Ale nie rozumie jednego ( bo nie czyta), że bogactwo państw zachodu Europy nie wzięło się znikąd, na dobrobyt Austrii sami (Polacy) pracowalismy przez 150 lat.
 • 2014-02-18 01:02 | chłop z roli

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Pierwszy raz tu jestem.Wy jesteście wszyscy marni.Oderwani od życia. od tradycji, od normalności, od Polski, od Historii, od Matki i Ojca i od Rozumu, i od racjonalności,od miejsca na Ziemi, od sadów z jabłoniami i gruszami, Ojcowizny i religii.Wy - zagubieni za bożkiem Leninem i Marksem,za zbrodniami Komunizmu i niby Nowoczesnością - żałośni jesteście.Po Was zawsze spalona ziemia i nieszczęście i grobów odszukiwanie.
 • 2014-03-02 20:53 | observer

  Re:Dlaczego mamy w Polsce tak marną lewicę?

  Na zdjęciu to nie lewica, ale prawica Leszka Millera. Może dlatego mamy złą lewicę, że komentujący przyjmują własną optykę za jedynie słuszny punkt widzenia?
 • 2014-03-03 23:13 | wladimirz

  Fatalną mamy całą "klasę polityczną", nie tylko lewicę ... ;-)

 • 2014-05-19 21:07 | bez cenzury

  Ruch Palikota do władzy to w kraju będzie spokój i portfel zamożniejszy ?

  Jak widzę w telewizji Kalisza ,Siwca ,Kwiatkowskiego ,Palikota to mimo ,że inne partie też nie są" święte " to tych tych wymienionych polityków nie mam zaufania . Nie mogę oglądać ich obojętnie w walce o kariery na zasadzie krytykanctwa i zmienności poglądów - ponieważ doprowadzają mnie do niestrawności i psują nerwy. Dobry bajer i uśmiechanie się medialne z gadaniem pod publiczkę lub atakowanie innych przez przekraczanie norm obyczajowych dobrego wychowania z wulgaryzmem mnie nie przekonuje i dyskredytuje takich polityków Nie będę na nich głosował aby nie obudzić się z ręką w nocniku .Dobry mówca zmieniający partie niekoniecznie musi być dobrym politykiem jak i ten który klękał przed krzyżem a teraz chce go zdejmować lub namawiać do apostazy a więc takich ludzi dwulicowych boję się bo nie gwarantują swoim zachowaniem spokoju w kraju .
 • 2015-11-20 13:44 | Odrodzony

  Dlatego potrzeba wiecej emigrantow!!!

  mysle, ze jest w tym troche prawdy:

  https://youtu.be/1CVOeawPoMg