Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ksiądz Ucho w obronie tradycji

(3)
 • 2014-01-30 00:27 | KonradK

  Ksiądz Ucho niechcący zdradza sekret Kościoła katolickiego

  To bardzo zabawne, że akurat tym cytatem posługuje się ksiądz katolicki, nieopatrznie zwracając uwagę wiernych na Księgę powtórzonego prawa, w której znaleźć możemy (o czym mało który katolik wie) dowód fałszerstwa, jakiego Kościół katolicki dopuścił się na - nie mniej ni więcej - samym Dekalogu, usuwając z jego prawdziwej treści przykazanie 2., jako niewygodne, a nawet szkodliwe w dziele ewangelizacji niepiśmiennych owieczek. Tak, tak, KK nie miał żadnych oporów, by sfałszować Dekalog, na który tak chętnie powołują się pp. Terlikowski, Pawłowicz, Kempa i tysiące innych.

  Czy nikogo nie dziwi to niejako "dwudzielne" przykazanie 9-10: "(9)Nie będziesz pożądał żony bliźniego swego (10)ani żadnej rzeczy która jest jego"
  Nie brzmi to przypadkiem jak jedno przykazanie, sztucznie rozbite na dwa?

  Owszem, i słusznie. Pierwotnie Dekalog miał bowiem inną treść, mianowicie:
  (cytaty za Biblią tysiąclecia, nieco skrócone)

  1 Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.

  2 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu (...)  3 Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.

  4 Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój (...)

  5 Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.

  6 Nie będziesz zabijał.

  7 Nie będziesz cudzołożył.

  8 Nie będziesz kradł.

  9 Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa.

  10 Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.
 • 2014-01-31 00:06 | JanKalema

  Re:Ksiądz Ucho w obronie tradycji

  Cóż, stąd przez setki lat obowiązywał zakaz czytania Pisma Świętego przez laikat. Nie chciałbym wypowiadać się czy w przypadku Dekalogu mamy do czynienia z fałszerstwem. Ciekawi mnie powszechna nieznajomość faktycznego znaczenia siódmego przykazania. Otóż to, co oznaczone jest poprzez słowo cudzołóstwo oznacza zakaz brania przez Żyda za żony kobiety nie będącej Żydówką.
  Tu zaczyna się z jednej strony problem nierówności płci (zagadnienie gender) z drugiej zaś niezwykłe podkreślenie kapłańskiej roli kobiety w rodzinie i wychowaniu potomstwa. Z trzeciej - naprawdę nie ma w Dekalogu żadnych podstaw do zaglądania w krok przez kler.
  eS.
 • 2014-02-01 15:05 | kaesjot

  Re:Ksiądz Ucho w obronie tradycji

  Drugie ( prawdziwe ) przykazanie pokazuje wręcz, iż Bóg nie jest sprawiedliwy i dobrotliwy lecz zazdrosny i mściwy jak też niesprawiedliwy, bo niby dlaczego ludzie mają odpowiadać za grzechy swych dziadów i pradziadów ?