Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

(38)
2014-02-19 23:52 | krystkon
Witam, chciałbym poddać krytyce własne postulaty polityczne:

1. Ewidencjonowana własność.
2. Jawna własność.
3. Wolna emisja pieniądza.
4. Pieniądz ewidencjonowany.
5. Pieniądz jawny – jawne stany kont i transfery.
6. Limit oszczędności w pieniądzu – ustalony dobrowolnie przez emitenta i akceptowany dobrowolnie przez przystępujących do wybranego systemu pieniężnego.
7. Zakaz egzekucji w stosunkach cywilnych.
8. Progresywny podatek od własności w miejsce współczesnych podatków.
9. Zniesienie wszelkich kar za ujawnienie tajemnic.
10. Głosowanie bezpośrednie nad konstytucją, podatkami i budżetem.
11. Stopniowe otwieranie granic – transparenty program dla imigrantów.
12. Zmiana formuły polskiej armii:
- Polska armia nie może działać poza terenem Polski.
- Polska armia nie może wystąpić przeciw Polakom.
- Polska broń może trafić wyłącznie do polskiej armii i nikogo więcej.
- Polska armia może kupować broń wyłącznie w polskich firmach - mieszczących się w Polsce i których właścicielem jest Polak.
- Budżet armii i zakupy polskiej broni jawne.
- O budżecie armii decyduje społeczeństwo w głosowaniu bezpośrednim.
13. Etyka – nauka życia w społeczeństwie – przedmiot szkolny obejmujący swoim programem spotkania z przestępcami, chorymi, psychicznie chorymi, biedakami, alkoholikami i narkomanami, prostytutkami itp. Przedmiot, którego nie może prowadzić żaden uduchowiony.
 • 2014-02-20 00:36 | Ekonom

  Etyczny kapitalizm to jest oksymoron!

  Jak może być bowiem etyczny ustrój bazujący z samego swego założenia na wyzysku ludzi pracy, czyli inaczej na ich okradaniu, i to w majestacie prawa? Non omne quod licet, honestum est!
  Szalom.
 • 2014-02-20 10:55 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Twierdzę, co zresztą łatwo udowodnić, że optymalny ustrój społeczno-gospodarczy, tzn. taki w którym ludzie w swej całej masie będą czyli się najlepiej, to taki, w którym rywalizacja krzyżuje się ze współpracą. Brak możliwości rywalizacji jest dla ludzi tak samo frustrujący jak brak możliwości współpracy. Optimum jest pomiędzy i jak do tej pory w nieustającej nierównowadze. Moje postulaty to mix dobrowolności z etyką zachowań społecznych. Środek - optimum. Etyczny kapitalizm o umiarkowanych różnicach społecznych.
 • 2014-02-20 11:03 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Cała masa ludzi pragnie zwiększenia poziomu wzajemnej współpracy.
  Niemniejsza masa ludzi pragnie zwiększenia poziomu rywalizacji.
  Odbijamy się nieustannie od ściany do ściany - od socjalizmu do bezwzględnego kapitalizmu - wszyscy sfrustrowani a społeczeństwo rozwija się bardzo powoli.
  Czy nie lepiej dla rozwoju wszystkich oscylować w okół optimum? Czyli etyczny umiarkowany kapitalizm opierający się nie na władzy urzędników przymusowych egzekucjach i wypłatach przydzielonych świadczeń ale na jawności i ograniczeniach wielkościach dostępnego mienia poprzez limity w oszczędnościach i progresywny podatek od własności.
 • 2014-02-20 11:04 | zet

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  "Ekonom",
  bardzo nasiąkłeś hasłami marksizmu-leninizmu,które z założenia miały "klasie robotniczej" obrzydzać kapitalizm i demokrację. Nie chcesz zauważać,że w żadnym kraju socjalistycznym nie osiągnięto powszechnego dobrobytu.Natomiast w krajach kapitalistycznych on jest od dziesiątków lat. Różnice między ludźmi, ich zdolności i niejednakowy stosunek do pracy występują od zawsze i tak będzie do końca świata. System polityczno-gospodarczy/ustrój/ musi uwzględniać charakter człowieka i do niego być dostosowywany. Socjalizm próbował dostosowywać ludzi do potrzeb systemu,co go wszędzie zgubiło. Chory system "produkował" chorych ludzi,aż upadł i nikt za nim nie tęskni. No może "sieroty" z komitetów.
  Polska wiele traci,że zamiast po 1989 roku rozwijać kapitalizm,ciągle praktykuje socjalistyczne nawyki pod prawicowymi hasłami.
  Niedawno jeden z senatorów ogłosił,iż będzie żądał od premiera, by dla biedniejszych emerytów/ciekawe będą kryteria/ lekarstwa były darmowe. Nie zastanawia się ten nieszczęśnik,iż w ten sposób wcale oni bogatsi nie będą,ale wówczas w obszar biedy wciągnie kolejne grupy emerytów,bo za leki zapłacą wyższe ceny. Nie ma nic "darmowego", ktoś musi zapłacić.
  Inny, tym razem z okolic rolniczego rozdania minister, miał odwagę powiedzieć,iż zmieni kryteria podwyżek dla emerytów. Biedniejsi/kryteria?/ będą otrzymywać wyższe a bogatsi niższe podwyżki świadczeń. Do czego chce ten facet doprowadzić?
  Słysząc te brednie,narasta we mnie oczekiwanie,że zbliża się czas na przeproszenie społeczeństwa za "Solidarność" i rządy amatorów z jej nadania. Wałęsa kiedyś wspominał o Japonii,niech pierwszy zacznie ćwiczyć przepraszalne gesty w sposób,jak tam je nieudaczne jednostki okazują. Za nim reszta "ludu strajkującego".
  Dobrobytu nigdzie nie wymodlono. Nie uda się go w ten sposób wprowadzić w Polsce.
 • 2014-02-20 11:32 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Rywalizacja musi mieć swoje ograniczenia, w przeciwnym wypadku zawsze wywoła w społeczeństwie silne antagonizmy, kryzys i upadek społeczeństwa. Współcześnie ograniczenie rywalizacji odbywa się poprzez decyzje pasożytniczych polityków, którzy mienią się mianem Robin Hoodów. To nie powinno tak wyglądać. Ograniczenie rywalizacji winno wynikać z systemu emisji pieniądza, który powinien uniemożliwiać gromadzenie oszczędności i z progresywnego podatku od własności powiązanego z systemem ewidencji mienia. Tak winno wyglądać ograniczenie dla społecznej rywalizacji bez udziału jakiegokolwiek Robin Hooda.
 • 2014-02-20 12:20 | znawca

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  etyczny kapitalizm to klasyczny oksymoron!
 • 2014-02-20 13:26 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Nie. Zakładając,że etyczny oznacza dający wszystkim maksimum możliwej satysfakcji. Nie ma uniwersalnej moralności a wśród ludzi o różnych i często sprzecznych moralnościach istnieje tylko jedno optimum dla współpracy i zadowolenia. Trzeba zaakceptować to, że ludzie są różni moralnie i to co jest DOBRE dla jednego jest ZŁE dla drugiego. Nie ma uniwersalnego dobra i zła - są za to różne potrzeby i różne emocje - nierzadko sprzeczne.
 • 2014-02-20 16:25 | znawca

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  dlatego tez nie ma etycznego kapitalizmu.
  jedno wyklucza drugie.
 • 2014-02-20 17:05 | jer1

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  "Etyczny kapitalizm o umiarkowanych różnicach społecznych."

  Zobaczcie co dzieje sie np. w USA, gdzie roznice w stanie posiadania
  tych najbiedniejszych i tych najbogatszych sa wrecz gigantyczne
  i wciaz sie zwiekszaja!
 • 2014-02-20 19:50 | kaesjot

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Jeśli mnie pamięc nie myli, niedawno te postulaty już raz zgłaszłeś i jakaś dyskusja się na ten temat odbyła.
  Trzeba jednak poszczególne postulaty doprecyzować, zdefiniować użyte pojęcia.
  Np - co to jest własność ? Jeżeli rozumiemy pod tym pojęciem majątek trwały nabyty z uzyskanych, wcześniej opodatkowanych dochodów to ile można płacić za to samo ? Jeśli jest to majątek typu dom, wybudowany własną pracą i dorobkiem dziesiątek lat pracy na własny użytek.
  Podatek to nic innego jak oddawanie części bieżących efektów swej pracy na finansowanie wspólnych przedsięwzięć. Oczywiście każdy może np. zatrudniać nauczycieli, by uczyli jego dzieci w domu albo zrobić "zrzutkę" w grupie i wspólnie wybudować szkołę i opłacać nauczycieli. On uczy nasze dzieci a my wytwarzamy to, co umiemy robić najlepiej dla siebie oraz dla tego nauczyciela.
  Kiedyś opłacano to w naturze i nazywało się to danina a jak wymyślono pieniadze to towar wymieniano na pieniądze i tymi pieniędzmi opłacano nauczyciela, który za nie mogł sobie kupić to co mu było potrzebne i to nazywa sie podatek.
  Niemniej jednak, to co potrzebne MUSI BYĆ WYPRODUKOWANE!!!
  Samymi pieniędzmi nikt się nie najadł, w nie się nie przyodział, pod nimi nie schronił ani nie ogrzał.
  To wszystko przypominam tym, którzy myślą , że wystarczy mieć pieniądze.
 • 2014-02-20 20:50 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Zobowiązanie społeczeństwa do respektowania i ochrony prywatnej własności wymaga zobowiązani wzajemnego wobec społeczeństwa. Tym zobowiązaniem powinien być progresywny podatek. Moja propozycja wyklucza istnienie podatków pośrednich takich jak podatek dochodowy, vat, akcyza itd. Istnieć miałby jedynie podatek od mienia. Kiedy duży teren staje się twoją własnością i każdy musi twoje prywatne prawo respektować, w zamian należy się podatek. Inaczej mógłbyś zająć pół globu, wszystkich przegonić i niczego tam nie robić a każdy musiałby twoje prawo uznać.
 • 2014-02-21 00:58 | Ekonom

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  @zet
  1. O jakiej demokracji ty piszesz? O tej parodii demokracji, którą mamy dziś w Polsce, a którą też obserwowałem pracując wiele lat w takich krajach jak Australia, Cypr, Niemcy, Portugalia, UK czy też USA?
  2.. Tak zachwalasz kapitalizm, a nie wiesz, że zysk, a co za tym idzie także kapitał („zakumulowany” zysk) bierze się w kapitalizmie tylko i wyłącznie z wyzysku? Stąd też nie może być etycznego kapitalizmu tak samo jak nie może być gorącego lodu czy też zimnej pary wodnej – to jest po prostu „fizycznie” niemożliwe.
  3. Poza tym to mylisz socjalizm z kapitalizmem państwowym, który mieliśmy w PRLu, a który był solą w oku Zachodu, jako iż wtedy nie było w Polsce bezrobotnych, bezdomnych oraz nędzarzy.
  4. Darmowe leki dla emerytów to nie jest socjalizm, a tylko tzw. państwo dobrobytu, czyli welfare state. Płacą za nie najbogatsi, a ci mają przecież pieniędzy za dużo, a wiec nie zbiednieją, płacąc odpowiednio wysokie podatki.
  5. Prawdziwy kapitalizm to był w XIX wieku, ale był on tak obrzydliwy, że walczyli z nim nawet brytyjscy liberałowie oraz torysi. Chyba, że twoim ideałem jest 16-godzinny dzień pracy, pozwolenie na pracę 7-letnich dzieci na kopalnianych przodkach, głodowe zarobki robotników, zakaz działania związków zawodowych etc. Po jednym dniu pracy w takich warunkach, to przestał byś zachwalać kapitalizm, system polegający przecież na wyzysku 90% ludności przez najbogatsze jej 10%.
  Szalom!
 • 2014-02-21 04:30 | Ekonom

  Etyczny kapitalizm to jest contradictio in terminis

  @znawca
  Etycznego kapitalizmu nie może być głównie dlatego, że kapitalizm opiera się z definicji na wyzysku, czyli inaczej okradaniu pracownika najemnego z części należnej temu pracownikowi wynagrodzenia za wykonaną przez niego pracę. Ta ukradziona pracownikowi część należnego mu wynagrodzenia nazywa się w teorii ekonomii wartością dodatkową, a w praktyce biznesu - zyskiem, a idzie ona do kieszeni właściciela kapitału tylko z tytułu posiadania przez niego kapitału, który, pochodząc w 100% z zysku, jest przecież wynikiem wyzysku. A ponieważ wyzysk, czyli kradzież jest w każdym systemie etycznym uznawana za zło, to nie może być czegoś takiego jak etyczny kapitalizm. Może być tylko kapitalizm bardziej lub mniej złodziejski, tak samo jak może być tylko mniej lub bardziej nieludzkie niewolnictwo albo feudalizm – pozostałe ustroje oparte na wyzysku.
  PS: Czy wiesz może pod jakim to pseudonimem pisywał był do paryskiej Kultury S. Lem? ;-)
  Pozdrawiam.
 • 2014-02-21 04:44 | Ekonom

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  @zet - P.S.
  W jakich to krajach kapitalistycznych, może poza Monako, Lichtensteinem oraz San Marino (może także Islandią – wszystko państewka z ludnością w skali najwyżej polskiego powiatu) masz dziś ten powszechny dobrobyt? Watykan to jest przecież klasyczna wręcz teokracja, a w każdym innym państwie kapitalistycznym, nawet w Szwajcarii czy Luksemburgu, o USA już nie wspominając, znajdziesz masę nędzarzy, co neguje twoje twierdzenie o tym, że w krajach kapitalistycznych od dziesiątków lat panuje powszechny dobrobyt. Natomiast blisko ideału powszechnego dobrobytu były takie państwa socjalistyczne (wł. z kapitalizmem państwowym, ale nie chodzi nam tu przecież o terminologię) jak Czechosłowacja i NRD a także Słowenia (wówczas jedna z części Jugosławii). W tych ostatnich państwach nie tylko, że nie było biedy, to standard życia przeciętnych ich mieszkańców należał do najwyższych na świecie.
  Szalom!
 • 2014-02-21 10:00 | jvz

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Kapitalizm etyczny jest niemożliwy,
  bo to system ze wszech miar chciwy.
  Chciwość kapitalistów kryzysy rodzi.
  Tylko im się w kapitalizmie powodzi.
  Władza kapitalistów reprezentuje i popiera.
  Tanią siłę roboczą tłamsi i poniewiera.
 • 2014-02-21 10:44 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Wg mnie to poczucie szczęścia i spełnienia definiuje znacznie „etyczny”. Historia dowodzi, że ludzie w swej całej masie czują się najlepiej, czują się najszczęśliwsi w warunkach umiarkowanego wyzysku. Trzeba zdać sobie z tego sprawę i potrzeba to zaakceptować. W warunkach kiedy wyzysk jest niemożliwy ludzie w swej całej masie czują się sfrustrowani i w ogólności gorzej aniżeli wtedy kiedy istnieje umiarkowany wyzysk. Oczywiście w warunkach nadmiernego wyzysku czują się także źle. Optimum globalnego zadowolenia, jest związane z tym, że „ja skonsumuję część twojej produkcji w zamian za to będę za ciebie decydował i ty nie będziesz musiał samodzielnie decydować o siebie”. Przykre ale prawdziwe. Im prędzej zdamy sobie z tego sprawę, im wcześnej zaczniemy tworzyć właściwy dla siebie system tym jakość naszego życia będzie lepsza.
 • 2014-02-21 10:44 | znawca

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  ten nick to tak na przekór. Chyba bede musial go zmienic bo nie jestem zadnym "znawca".
  Zapomnialem ze podobnego uzywal mój ulubiony autor s&f /i nie tylko/ S.Lem.
 • 2014-02-21 10:48 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Nawet babcia klozetowa, zarabiająca tyle co nic w porównaniu z innymi , może być szczęśliwa ze swojego położenia, jeżeli żyje w odpowiednim systemie społeczno-gospodarczym. Umiarkowany wyzysk w warunkach pełnej transparentności różnic społecznych - kluczem do sukcesu całego społeczeństwa. Ludzie nie są sobie równi - niestety. Im szybciej to zaakceptujemy i powiemy o tym otwarcie - tym lepiej dla nas.
 • 2014-02-21 16:19 | znawca

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  chyba do tej pory nie zrosumiales ze w tzw "kapitalizmie" jestes jedynie swego rodzaju niewolnikiem, ktorego w kazdej chwili mozna zmienic na nowego, mlodszego, wydajniejszego czy tanszego. Jak to uda sie zrozumiec to przestaniesz fanzolic na forum w stylu wyzszosci swiat bozego narodzenia nad swietami wielkanocnymi...
 • 2014-02-21 16:42 | zet

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  "Chyba, że twoim ideałem jest 16-godzinny dzień pracy, pozwolenie na pracę 7-letnich dzieci na kopalnianych przodkach, głodowe zarobki robotników, zakaz działania związków zawodowych etc."

  Nie masz nowszych książek w podręcznej biblioteczce?
  Co Ty wypisujesz, jaki 16-godzinny dzień pracy i ta reszta....
  Przecież Polacy pracują we wszystkich cywilizowanych krajach kapitalistycznych.Sądzisz,że tak ich tam wykorzystują?
  Twój tekst miałby szansę propagandową w Rosji sowieckiej zaraz po rewolucji,dziś budzi uśmiech politowania.
  Z komsomolskim pozdrowieniem!
 • 2014-02-21 20:36 | kaesjot

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Bajki !
  Podatek to nic innego jak oddawanie częsci efektów swej pracy " do wspólnego kotła " na wspólnie przez społeczność realizowane zadania.
  Przecież idiotyzmem byłoby, aby każdy budował swoją ścieżkę albo swój kawałek drogi a potem żądał od innych myta za przejazd jego odcinkiem drogi.
  Postęp cywilizacyjno - gospodarczy powstał dzięki współdziałaniu, podziałowi pracy i specjalizacji.
  Zatem dzielić się musimy tym co na bieżaco powstaje nowego a nie tym, co dawno temu wytworzono i skonsumowano.
  Ważne aby zadbać o to, by wytworzyć to co jest potrzebne i tyle by zaspokoić wszystkich.
  I każdy członek społeczności musi się, na miarę swoich możliwości, do tego przyłożyć.
  Hasło " Od każdego wg jego zdolności, każdemu wg jego pracy " wcale nie było takie głupie.

  Przyjmijmy, że ja Twoich propozycji nie rozumiem albo Ty nie potrafisz jasno i przekonywująco ich wyłożyć.


 • 2014-02-22 05:12 | Ekonom

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  @zet
  Idealem liberalow jest przeciez XIX-wieczny kapitalizm, kiedy to stopa zysku byla najwyzsza (maly udzial kapitalu stalego w strukturze calego kapitalu) oraz najwyzsza byla wtedy takze stopa wyzysku, jako iz robotnikom nie wolno bylo wtedy legalnie sie organizowac.
  A Polacy sa dzis wyzyskiwani na tzw. Zachodzie bardziej niz tamtejsi tubylcy, jako iz z powodu wysokiego bezrobocia oraz niskich plac w Polsce, godza sie oni, jak na gastarbajterow przystalo, na najnizsze wynagrodzenia oraz na najgorsze warunki pracy. Wykonuja oni z reguly za granica najgorsze, najnizej oplacane prace, tzw. 3D (Dirty-brudne, Dangerous-niebezpieczne oraz Demeaning-ponizajace). Taki to mamy “sukces” polskiej transformacji ostatniego cwiercwiecza… :-(
  I daruj sobie te ataki ad personam...
  Szalom!
 • 2014-02-22 05:14 | Ekonom

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  100% racji, Znawco!
 • 2014-02-22 18:02 | kaesjot

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Dokładnie !!!

  Za PRL-u pracownicy stanowili KADRY zakładu pracy, teraz są jego ZASOBEM.
 • 2014-02-22 18:12 | kaesjot

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Rozumiesz pojęcia " praca zespołowa" i "podział zadań" ?
  W ramach tego każdy jest swiadom swych możliwości, swej roli oraz zadania jakie ma zrealizować w ramach zespołowego przedsięwzięcia a nie, jak to określasz "poddaje się umiarkowanemu wyzyskowi "
  W realizacji zadania jedni pełnią rolę wiodąca , inni ważną a jeszcze inni pomocniczą i proporcjonalnie do tego dzielą efektami WSPÓLNEJ pracy.
  To w PRL-u wciskano robotnikom , że są wiodącą siłą narodu a inteligencja pracująca pełni role służebną.
  No i przewróciło im się w głowie, załozyli solidarnośc , obalili panujący wówczas ustrój no i mają to, czego się nie spodziewali. A to konsekwencja obłudnego przypisywania im roli nieadekwatnej do ich możliwości.
 • 2014-02-22 18:55 | zet

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  "Istnieć miałby jedynie podatek od mienia."

  Opowiadasz się zatem za wprowadzeniem podatku katastralnego. Zbyt dużo kłamstw się pojawiło związanych z tym podatkiem,przede wszystkim wmawiano ludziom,że nie będzie niższy,niż 1 % wartości majątku.Skąd ta wysokość,nikt nie wyjaśnił. Natomiast jego wprowadzenie to nieunikniona decyzja. Niekoniecznie w 1 % procentowej wysokości,może parlament przyjąć stawkę,0,1 % albo nawet 0,01,sprawa do dyskusji.
  W wielu krajach podatek katastralny jest tak skonstruowany,że wymusza na właścicielach aktywne wykorzystywanie posiadanych dóbr a nie tylko ich gromadzenie.
 • 2014-02-23 05:23 | Blue1

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  W realizacji zadania jedni pełnią rolę wiodąca , inni ważną a jeszcze inni pomocniczą i proporcjonalnie do tego dzielą efektami WSPÓLNEJ pracy.
  ````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  A najbardziej smieszne przyklady dzialania tego systemu wystepuja wtedy, kiedy pelniacy "wiodaca role" prezesi
  firm doprowadzaja je do upadku, a na odchodne... dostaja jeszcze kilkanascie, lub kilkadziesiat milionow
  dolarow "odprawy"!
 • 2014-02-25 00:39 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Podatek katastralny tak na szybko to ma ze 3 funkcje:
  - właściciel płaci społeczeństwu za respektowanie jego własności i opłaca państwową ochronę własności
  - właścicielami stają się wyłącznie osoby najefektywniej wykorzystujące własność, nieefektywni ludzie wskutek obciążeń podatkowych sprzedają własność lub tracą ją. Nic nie stoi odłogiem - wszystko jest społecznie pożyteczne.
  - dzięki progresywnemu podatkowi od własności kapitał byłby nieustannie rozproszony - nikt nie potrafiłby przy progresywnym podatku stać się właścicielem więcej niż do pewnej granicy. Wg mnie przyczyną kryzysu i bezrobocia jest właśnie nadmierna koncentracja kapitału. Przy rozproszonym kapitale mamy wzrosty, przy skoncentrowanym kryzys. Wg mnie w interesie wszystkich jest unikanie skoncentrowania kapitału - bo generuje to ogromne napięcia społeczne i powoduje pogorszenie jakości wszystkich - nie tylko biednych bez kapitału.
 • 2014-02-25 00:45 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Tzw. równość społeczna czy ekonomiczna rodzi frustracje takie same jak nadmierna nierówność. Wielu ludzi chce, żeby inni podejmowali za nich decyzje. Oni są gotowi ciężko pracować kiedy ktoś im pokaże model zachowań ale sami nie chcą decydować o tym modelu. Wielu ludzi chce być podległych zarówno społecznie jak i ekonomicznie. Inni za to pragną być dominujący. Nie da się i nie ma sensu tego zabraniać. Trzeba się tylko zmartwić o granicę dopuszczalnych różnic. W tej chwili nie ma żadnych ograniczeń. Różnice tak ale umiarkowane - nie większe niż.
 • 2014-02-25 07:18 | Ekonom

  Re: Etyczny kapitalizm to oksymoron

  @krystkon
  Nikt tu nie mówi o urawniłowce, ale o wyrównaniu szans (równy start dla wszystkich, a o sukcesie niech decydują zdolności oraz pracowitość, a nie pochodzenie czy znajomości) oraz o wynagradzaniu proporcjonalnie do efektów pracy, co automatycznie wyklucza większe niż (mniej więcej) dziesięciokrotne nierówności w zarobkach oraz posiadanym majątku. A tymczasem to dziś w Polsce 10% najbogatszych ma ponad ¼ całkowitych dochodów, a 10% najbiedniejszych zaledwie około 3%. Na pocieszenie, to w RPA czy Brazylii jest jeszcze gorzej (odpowiednio prawie ½ oraz około 1%).

 • 2014-02-25 07:46 | Ekonom

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  @krystkon
  1. Ewidencjonowana własność – dziś jest ona przecież ewidencjonowana, np. ziemia, domy, samochody, samoloty, jachty, stan kont etc.
  2. Jawna własność – formalnie wszystko ma dziś swojego właściciela.
  3. Wolna emisja pieniądza – musi doprowadzić do hiperinflacji.
  4. Pieniądz ewidencjonowany – a dziś to on nie jest ewidencjonowany?
  5. Pieniądz jawny – jawne stany kont i transfery – chciałbyś, aby każdy miał dostęp do stanu twoich finansów?
  6. Limit oszczędności w pieniądzu – ustalony dobrowolnie przez emitenta i akceptowany dobrowolnie przez przystępujących do wybranego systemu pieniężnego – a jak ktoś tego nie zaakceptuje, to co?
  7. Zakaz egzekucji w stosunkach cywilnych – czyli że można będzie pożyczać ale nie trzeba będzie oddawać długów. Fajne! ;-)
  8. Progresywny podatek od własności w miejsce współczesnych podatków – to jest OK, ale od jakiej wysokości chcesz zacząć to opodatkowanie? Opodatkujesz nawet łóżko, stół czy też kuchenkę?
  9. Zniesienie wszelkich kar za ujawnienie tajemnic – także wojskowych?
  10. Głosowanie bezpośrednie nad konstytucją, podatkami i budżetem – czyli ciągła zmiana prawa, przegłosowanie niskich (najprawdopodobniej zerowych) podatków oraz wysokich wydatków z budżetu, a więc szybka droga ku bankructwu skarbu państwa.
  11. Stopniowe otwieranie granic – transparenty program dla imigrantów – aby nas zalali uciekinierzy z III świata.
  12. Zmiana formuły polskiej armii:
  - Polska armia nie może działać poza terenem Polski – zgoda, ale z wyjątkiem pościgu za agresorem.
  - Polska armia nie może wystąpić przeciw Polakom – a kiedy ostatnio występowała? Broniąc nas przed ekstremą “styropianową” w roku 1981?
  - Polska broń może trafić wyłącznie do polskiej armii i nikogo więcej – czyli zakaz eksportu broni, a więc ogromne koszta jej produkcji w Polsce.
  - Polska armia może kupować broń wyłącznie w polskich firmach - mieszczących się w Polsce i których właścicielem jest Polak – czyli że WP nie będzie mieć nowoczesnego wyposażenia.
  - Budżet armii i zakupy polskiej broni jawne – aby nasi wrogowie poznali dobrze nasze słabe strony.
  - O budżecie armii decyduje społeczeństwo w głosowaniu bezpośrednim – czyli że zagłosuje ono na zerowe wydatki na wojsko.
  13. Etyka – nauka życia w społeczeństwie – przedmiot szkolny obejmujący swoim programem spotkania z przestępcami, chorymi, psychicznie chorymi, biedakami, alkoholikami i narkomanami, prostytutkami itp. Przedmiot, którego nie może prowadzić żaden uduchowiony – co to da? Co to ma wspólnego z ekonomią?
  GENERALNIE – twój program przypomina XIX-wieczne utopie, np. Proudhona. Chcesz sprawiedliwego kapitalizmu, czyli inaczej suchej wody, gorącego lodu albo latających krów…Poczytaj też o tzw. Georgiźmie, czyli o próbach reformy kapitalizmu przez XIX-wiecznego amerykańskiego utopistę Henrego Georga, który chciał zastąpić wszelakie podatki jednym podatkiem od posiadania ziemi. Niestety, trudno jest mi znaleźć o nim coś po polsku, a więc cytuję z czeskiej Wikipedii:
  „Henry George (2. září 1839, Philadelphia – 29. říjen 1897, New York) byl americký politický ekonom, politik a novinář. V ekonomii vyšel z ricardiánských pozic, proslul svým názorem, že jediná spravedlivá daň je daň z nemovitosti, a že by měla být ideálně daní jedinou. George vyšel z toho, že nemovitost leží na půdě, která v hlubším smyslu patří všem, a společenství má tedy právo užití této země zdanit, proti tomu zdaňování kreativity se zdálo Georgovi nespravedlivé a neefektivní. Tyto názory později ovlivnily některé směry evropských zelených (zejm. v Británii). Ekonomický směr vycházející z jeho myšlenek se nazývá georgismus a bazíruje na tom, aby bylo zdaňováno neproduktivní vlastnictví, nikoli kreativita a produkce. Georgova nejvýznamnější práce Progress and Poverty z roku 1879 (rychle se jí prodalo přes 3 miliony výtisků) se rovněž zabývá ekonomickými cykly. Jako politik George začínal jako republikán, ale nakonec přešel k Demokratické straně. Měl rovněž blízko ke krátce existující United Labor Party. Byl znám svým bojem proti železniční a těžařské lobby a odporem ke spekulacím s pozemky. Roku 1886 kandidoval na starostu New Yorku, skončil druhý. Poté založil a vedl týdeník Standard.”
  Linki:
  en.wikipedia.org/wiki/Georgism
  http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_George
  Szalom!
 • 2014-02-25 09:01 | wnukmarek

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Podatek katastralny już właściwie istnieje, to podatek od nieruchomości. Ale lepiej nie podpowiadać tuskowym, bo w ich nienasyconej pazerności i marnotrawstwie już od dawna kiełkuje chęć wprowadzenia dodatkowych podatków.
 • 2014-02-26 15:29 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Sam więc przyznajesz, że mój model jest poprawny. Jawność, wolność emisji pieniądza, zakaz egzekucji długów, ograniczenie oszczędności w pieniądzu i progresywny podatek od własności. Innymi słowy etyczna jawność, zniesienie przymusów w stosunkach cywilnych i umiarkowane różnice społeczne.
 • 2014-02-26 23:39 | Blue1

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  "Polska armia może kupować broń wyłącznie w polskich firmach - mieszczących się w Polsce i których właścicielem jest Polak."

  To niewiele beda w stanie kupic!
 • 2014-02-27 10:07 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Tego jednak wzmaga idea obrony polskości. W przeciwnym wypadku armia traci sens i powinniśmy ją zlikwidować.
 • 2014-02-27 10:08 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Podpowiedź jest taka. Zastępować VAT i akcyzę podatkiem od wszelkiej własności - nie samym podatkiem od nieruchomości.
 • 2014-02-27 10:15 | krystkon

  Re:Etyczny kapitalizm - postulaty polityczne

  Podatek jako część efektów pracy? :) No to trzeba popytać spekulantów giełdowych i finansistów co oni tak właściwie wytworzyli i czym mogą podzielić się. Czym jest podatek od dochodu? Podatkiem od zysku? Od wyzysku znaczy?