Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tak toczy się rewolucja

(18)
W Kijowie nagłe przyspieszenie. Deputowani do Rady Najwyższej odzyskali energię do pracy, wolną wolę i przekonanie, że to oni sprawują władzę ustawodawcza w kraju. W ciągu zaledwie jednego dnia, w zgodzie, przyjęli więcej ustaw niż przez całą obecną kadencję.
 • 2014-02-22 21:48 | ziuta91

  Szanowna Pani, a dlaczegóż to mieszkańcy wschodniej i płd Ukrainy mają się czuć jak w domu z banderowcami ?

  Ten "straszny" scenariusz podziału to dziś prawie pewność. Kto będzie kontrolował zachodnią część ?
  Unii i USA wydaje się że oni, przygłupi Sikoradek myśli że zostanie jakimś arbitrem, a naprawdę będzie to nowe Transdniestrze, bez ekonomii (prawie cały przemysł jest na wschodzie kraju), bez gazu (kurek zostanie zakręcony), bez dostępu do morza, bez perpektyw, za to z wizami do "zachodnich przyjaciół" : Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii...
  No i naturalnie z przytupem, przysiadami i pomnikami Stepana Bandery na każdym "majdanie".
  FSB będzie tym sterować zza kulisów, kanalizując nieuniknioną frustrację "na zapad", a Polacy zaczną się obawiać o Przemyśl.
  Kolejny polski rząd znów stracił świetną okazję by siedzieć cicho...
 • 2014-02-23 01:45 | Anna Poll

  Dokąd zatoczy się ta rewolucja?

  Wy, bezmyślni miłośnicy Majdanu, robicie Ukraińcom krzywdę. Dotychczasowa ułomna demokracja została zastąpiona farsą rewolucyjną. Z dnia na dzień niedobry parlament przepoczwarza się w dobry. Proceduje w sposób urągający jakiejkolwiek kulturze prawnej. Siłą przewodnią narodu jest Majdan, czyli wielki plac, na którym gromadzą się ludzie żądający wolności. Gromadzą się tam też ludzie uzbrojeni, którzy żądają wolności zbrojnie. Byli inicjatorami wszystkich starć z milicją. Jak widzę gardłującego jakiegoś samozwańczego komendanta Majdanu w towarzystwie wielkich goryli, to mi ciarki po plecach przechodzą. Bolszewia. Niestety.
  W relacjach medialnych, na żałosnym poziomie, wypływają dwa konkrety majdańskie: precz z Rosją i precz ze złodziejami oligarchami. A co z jakimś, chociażby najogólniej zarysowanym, pozytywnym pomysłem na politykę, państwo i gospodarkę. Gdzie są ludzie, którzy są zdolni do stworzenia tego chociażby najogólniej zarysowanego programu przemian. Gdzie są ludzie, którzy dawaliby jakiekolwiek nadzieje na sensowne sprawowanie władzy. Coraz bardziej przekonuję się, że występy zagranicznych politykierów, głównie polskich, na estradzie majdańskiej pogorszyły sytuację. Być może, że Ukraińcy sami lepiej by się dogadali. Przecież Amerykanie i Europejczycy, głównie Polacy, Ukrainie już zafundowali pomarańczę, która bardzo szybko pokazała co jest warta. I mimo tego złego doświadczenia dalej się pchają do uzdrawiania ukraińskiej wielce zagmatwanej rzeczywistości . Sariusz-Wolski pozdrawiający dzisiaj z estrady rewolucyjny Majdan i obiecujący pomoc Parlamentu Europejskiego był kiczowato nieodpowiedzialny.
  Ale co tam! Alleluja i do przodu!
 • 2014-02-23 03:54 | jan

  Re:Tak toczy się rewolucja

  ach, wy siedzący w ciepłych kapciach specjaliści od rewolucji, wy niewolnicy wszelkiej władzy i wszelkich ustaw, jak ja zazdroszczę waszym szefom... może i wiele rzeczy jest tam ułomnych, może nawet przez jakiś czas będą mieli gorzej niż mieli dotąd, ale będzie to ich własna droga - nie narzucona z góry. Takiej drogi wam także życzę
 • 2014-02-23 09:45 | perspektywa

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Dobre podsumowanie toczącej się rewolucji.
  Janukowycz chciał przechytrzyć wszystkich i przegrał wszystko, tak jak w interesach i polityce, zapomina się o realnej władzy polegając na klakierach i korupcji.
  Teraz okaże się czy rewolucja pożre własne dzieci, czy wyłoni lidera z autorytetem i zdolnościami w poruszaniu się po polu minowym globalnej polityki.
 • 2014-02-23 10:47 | Anna Poll

  Antyteza jest zawsze warta tezy.

  Forumowicze ze wszystkich portali przejawiają skłonność do niewybrednego napadania na innych forumowiczów a meritum sprawy przeważnie jest mało istotne.
  W dwóch sprawach, które ostatnio zdominowały całkowicie polskie media, kanonizacja agenta CIA Kuklińskiego i kanonizacja “Majdanu“, napadający na innych forumowiczów charakteryzują się niesłychaną czujnością ideologiczną i niesłychanym węchem śledczym. Wystarczą im dwa trzy zdania napisane przez delikwenta, a oni natychmiast wyniuchają kto nim kieruje, kto jest ich szefem.
  Myślę, że to jest pokłosie działalności, a właściwie rządów, IPN-u i całych szwadronów prawackich tropicieli agentów. Oczywiście wiadomo czyich agentów.
  Pozostaje mi tylko pogratulować przenikliwości, węchu i zdolności analitycznej stricte macierewiczowskiej albo kaniowej itp.
 • 2014-02-23 11:06 | zet

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Kiedy obalono Gierka,media epatowały czytelników,widzów,słuchaczy rzekomym majątkiem i dobrobytem,jaki posiadał I sekretarz i jego otoczenie. Archiwa zapewne są w posiadaniu ówczesnych materiałów propagandowych. Na Ukrainie zaczyna się to samo,biednemu ludowi zezwolono na dewastację willi Janukowycza.pewnie za chwilę nowi bolszewicy pójdą odbierać inne budynki, będące własnością współpracowników,ciągle urzędującego prezydenta państwa.
  Tam nie ma rewolucji,jest rewolta tłumu,nad którym nikt nie panuje. Jeśli zabraknie zdecydowania legalnej władzy,państwo popadnie w chaos i stanie się łatwym kąskiem dla sąsiadów.
 • 2014-02-23 11:46 | malaga

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Zgadzam sie z wiekszoscia tego, co pisze pani AP...
  To co sie dzieje na Ukrainie jest przedstawianie w sposob zalosny... jednostronny i subiektywnie... az za przeproszeniem do w..gania....
  Jestem ciekaw, jak zareagowalby rzad w Paryzu, Londynie albo USA (lub Warszawie) gdyby w stolicach tych krajow zaczeli sie zbierac uzborjeni manifestanci...A pozniej tlum zaczalby szturmowac budynki rzadowe...O tak... Na pewno reakcja bylaby "demokratyczna". Tak jak demokratyczne bylo nazwanie pana Mirandy terrorysta i zatrzymanie na lotnisku..za posiadanie dokumentow, ktore w jakis tam sposob kontroluja sprawowanie wladzy w dzisiejszym swiecie...w tzw. demokracjach
  Szkoda tylko tych ludzi... Niestety smutne jest to ze najczesciej rewolucja lubi pozerac swoje dzieci...zycze Ukrainie wszystkiego najlepszego....jesli jeszcze bedzie to kraj w calosci...
 • 2014-02-23 13:33 | ecres

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Przyjacielu ,Jeżeli stajesz się rewolucjonista nie płacz nad grobem swego towarzysza i nie popieraj tego ,który za swoją walkę bierze dolary.Sedno majdanu to nadzieja dla innych ,którzy zdobędą władzę w podobny sposób.Janukowycz zdobył forsę w podobny sposób jak ,ta na wózku.Żał mi naszego byłego prezydenta ,który nie zauważył ,że jego odpowiednik to krętacz a chora ciężko ,nie taka znowu chora ,chyba że z nienawiści do Janukowycza za słuszne skazanie .A Ukraina niczym nie różni się się od Jugosławii i nasi politycy o tym nie wiedzą ,.I nie potweirdzą słuszności podziału Europy po 1945,,bo bez niego my też mielibyśmy Majdan na Placu Zamkowym.
 • 2014-02-23 13:39 | liczar

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Wydarzenia na Ukrainie i w Kijowie zaskoczyły wszystkich – mnie i formowych komentatorów także. Janukowycz miał w rękach wszystkie atuty – podzielone społeczeństwo, milczącą większość, 20 -30% poparcie elektoratu, waleczny Berkut i uważnie przypatrującą się armię, zaplecze finansowe w postaci 15 mld $ z Rosji. Przeciw sobie miał 10 – 20 tys. coraz bardziej zdeterminowanych najpierw krzykaczy, później miotaczy koktaili Mołotowa i kostek brukowych, a na końcu już naprawdę groźnych snajperów. Być może W. Janukowycz naprawdę i szczerze chciał uniknąć rozlewu krwi i stąd to jego kunktatorstwo. Bezmyślnie liczył na te swoje w/w przewagi, nie uwzględniając dynamiki i logiki przemian zachodzących w zrewoltowanym tłumie. Miał chyba marnych doradców. Za tą postawę i rozwagę chwalił go Ban Ki Moon i gratulował takiej wstrzemięźliwości– o czym nasze szmatławce i gadzinówki, poczynając od Polityki na Naszym Dzienniku kończąc, nawet się nie zająknęły. Dla współcześnie wyposażonej policji rozpędzenie 10 – 20 tys. tłumu, to kaszka z mlekiem. Byłoby prawdopodobnie parę trupów, ale nie 80 i ok. 1 tys. rannych. Tymczasem co robił Berkut przez te 3 miesiące? Otoczył Majdan Wolności bardzo nieszczelnym kordonem i podejmował interwencję dopiero wtedy, gdy majdanowcy formowali pochód i ruszali poza swój rewir. Przez 3 miesiące także nasi politykierzy od J. Kaczyńskiego poczynając na R. Sikorskim kończąc, i nie wspominając menażerii w rodzaju Kowali, Buzków, Saryuszy-Wolskich i Czarneckich, dorzucali retoryczne szczapy pod płonący kocioł, opowiadając jak to w Polsce jest dobrze, nowocześnie i nowatorsko pod rządami Unii. Aż w końcu ciśnienie zrobiło swoje – z tym, że nasi politykierzy, to raczej rozlazłe żaby, które podstawiają nogę, gdy konia kują. Także W.W. Putin niczego nie robił i pewno zdziwiony przypatrywał się, co wyprawia ten W. Janukowycz. Co prawda, nasze godne pogardy pismactwo, wszędzie widziało rękę Moskwy i niecne knowania W.W.Putina, ale to nie jest rzeczywistość, lecz bardziej projekcja tego, co dzieje się w ich zwapniałych szarych komórkach i jak widzą ich kaprawe oczęta. Im przydałby się bardziej neurolog i okulista. No i wreszcie porozumienie, którego cynizm aż bije po oczach. Porozumienia mają sens, gdy strony są w stanie retorsjami wymusić ich przestrzeganie. Tymczasem W. janukowycz jest już trupem, a do trupiani wepchnęła go unijna trójka. Trudno sobie wyobrazić, że F-W. Steinmeier, L. Fabius i R. Sikorski, to nie wzniośli ministrowie spraw zagranicznych szlachetnej Unii, a bardziej cyniczni dranie. Tylko rosyjski ombudsman W. Łukin odmówił podpisu i w ogóle nie pojawił się na tej trupiej ceremonii. Czas W. Janukowycza się już skończył i to na jego życzenie. Rosjanie zazwyczaj są lojalni wobec swoich ludzi, ale wobec W. Janukowycza nie mają być za co wdzięczni. Na pewno nie wyślą po niego specnazu, tak jak A. Hitler komandosów O. Skorzennego po B. Musoliniego. Teraz nadszedł czas W.W. Putina – sam jestem ciekaw, co on pokaże i jak założy kaganiec rozszalałym Ukraińcom. A majdanowi zwycięzcy?... przed nimi podział intratnych stanowisk i już zaczynają się żreć między sobą, dzielić, łączyć, zawierać sojusze itp. itd. Będzie „pomarańczowa” powtórka – zgodnie ze znaną dyspozycją K. Marksa – tym razem nie jako tragedia, lecz jako komedia.
 • 2014-02-23 20:26 | Jerry

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Przed chwilą zobaczyłem do czego szczuje dziennik telewizyjny TVP1. Czyżby dzieci organizatorów "pokojowej" demonstracji planowanej na 17 grudnia 1981 roku?. Wzywanie do zbrodniczej zemsty i samosądów na Ukrainie, taka ma być rola sąsiedniego państwa ?. Co mi się zdaje,że dopiero teraz zobaczymy jak wyglądają prawdziwe rządy ulicy !.
 • 2014-02-23 22:37 | gramin

  Re:Tak toczy się rewolucja

  @ziuta91, Anna Poll
  Ach, ci "znawcy" spraw wszelakich od siedmiu boleści i ich przewidywania.
  Przykro mi to powiedzieć, ale to co piszą obie panie to zwyczajny stek bzdur.
  Przede wszystkim Ukraina się nie rozpadnie, bo ten przeszło dwudziestoletni okres niepodległości wystarczająco scalił kraj wewnętrznie, abo taki scenariusz był możliwy. Poza tym dychotomia prorosyjski wschód i antyrosyjski zachód jest zwyczajnie fałszywa. Zachodni Ukraińcy wcale nie są rusofobami, co ciągle próbuje się im w Polsce imputować.
  Po drugie tzw. banderowcy to ekstremistyczna mniejszość na Ukrainie (coś jak nasi narodowcy od Zawiszy). Byli dość widoczni na majdanie, ale wbrew temu co próbuje zasugerować światu Rosja to nie oni będą nadawać ton ukraińskiej polityce. To ciągłe straszenie banderowcami to bezmyślne (a może i celowe czasami) powtarzanie rosyjskich kłamstw, próbujących przedstawić to co się dzieje na Ukrainie jako jakąś dziką faszystowską ruchawkę.
  Po trzecie przeciwnicy Janukowycza zachowują się bardzo rozsądnie. Niejaki zet pisze zwyczajne kłamstwa o tym, jakoby prosty lud zdewastował willę Janukowicza. Gdy tymczasem ów "prosty lud" jedynie zwiedzał posiadłość byłego prezydenta. Nikt niczego nie dewastował ani nie rozkradał. Mówiąc szczerze, to jestem tym faktem szczerze i pozytywnie zaskoczony, bo wiem że tłum zazwyczaj jest dziki i nieobliczalny. Tymczasem na Ukrainie mamy spokój. Tłum nikogo nie zlinczował, nie prowadził pogromów swoich niedawnych przeciwników z Berkutu. No ale dla polaków takich jak ziuta91, Anna Poll, czy zet Ukraińcy to dzicz ze wschodu. Nieważne, że fakty temu przeczą, oni i tak "wiedzą" swoje.
  Na koniec rzecz najważniejsza. Nazywanie skorumpowanej i sprawowanej mafijnymi metodami władzy ułomną demokracją jest zwyczajnie niepoważne. Ukraina zmierzała prostą drogą w kierunku rosyjskiego modelu sprawowania władzy. Ludzie po prostu powiedzieli stop, nie zgadzamy się na ten kierunek zmian w państwie i odnieśli spektakularne zwycięstwo. Oczywiście najtrudniejszy okres dopiero przed Ukrainą. Zaprzepaścili 10 lat temu swoją szansę na zbudowanie demokratycznego państwa i oddali je we władanie strukturom mafijnym. Teraz podejmują drugą próbę i mam nadzieję, że tym razem im się uda zbudować nową jakość.

  Tak na marginesie, to jestem zaskoczony skąd na różnych forach tyle komentarzy broniących rosyjskiej racji stanu. Niby Polacy są rusofobami, a tu nagle co drugi komentarz powtarza rosyjskie kłamstwa na temat Ukrainy? Bardzo to interesujące.
 • 2014-02-24 09:22 | Ekonom

  Re:Tak toczy się rewolucja

  @ziuta91
  Analogia z latami 1930tymi oraz dojściem nazistów do władzy w Niemczech. Pora więc na wspólną, polsko-rosyjską akcję w celu wyeliminowania raz na zawsze z zachodniej Ukrainy elementów faszystowskich. Za kilka lat może być bowiem za późno, jak banderowcy dogadają się z rosyjskimi nacjonalistami w celu skierowania agresji banderowców na zachód…

 • 2014-02-24 09:35 | Ekonom

  Re:Tak toczy się rewolucja

  @gramin
  Ci, którzy przestrzegają na tym forum przed dojściem do władzy na Ukrainie elementów skrajnie nacjonalistycznych, a więc także antypolskich, czyli spod znaku S. Bandery, UPA i dywizji SS Galizien, reprezentują polską, a nie rosyjską rację stanu.
  A swoją droga, to skłócona z Rosją oraz z Polską Ukraina może być tylko trupem – politycznym, a szczególnie zaś gospodarczym. W interesie Polski wyraźnie było popieranie Janukowycza, jako iż reprezentował on coś w rodzaju ukraińskiego centrum. A teraz będziemy mieć na naszej południowo-wschodniej granicy albo anarchię na wzór Somalii, albo też wrogie nam państwo, chcące oderwać od Polski Przemyśl oraz Chełm, wysyłające do Polski terrorystów oraz sabotażystów, czyli wybór pomiędzy cholerą a tyfusem. :-(
 • 2014-02-24 12:10 | Ekonom

  Re:Tak toczy się rewolucja

  @liczar
  Raczej farsa niż komedia...
 • 2014-02-24 19:50 | osterik

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Zanosi się na wielki chaos i wplątanie największych potęg na świecie - niestety...

  ---------------
  nieruchomości Włochy
  sprzedaż mieszkań Raszyn
 • 2014-02-25 21:55 | Zbyszko

  Re:Tak toczy się rewolucja

  Banderowcy są tam główną siłą, bo mają broń i są zorganizowani. Ostatnio nawet spacyfikowali pokojową manifestację. http://www.youtube.com/watch?v=YOPn2i0effA
  Szybko się wymienili władzą z milicją.
 • 2014-02-28 00:03 | gramin

  Re:Tak toczy się rewolucja

  @ Ekonom
  Biedna, zacofana i zależna od Rosji Ukraina jako wyraz polskiej racji stanu? Interesujące, bardzo interesujące.

  11 listopada ubiegłego roku polscy narodowcy spalili budkę rosyjskiego strażnika i tęczę. Po drodze wyrywali przy okazji drzewka na ulicach i wyrywali kostkę brukową. Czy to znaczy, że Polska to kraj rządzony przez nacjonalistów i faszystów, bo właśnie ta grupa jest dość "widowiskowa" i hałaśliwa?
  Powtarzam po raz kolejny nacjonaliści spod znaku Bandery to na Ukrainie mniejszościowa ekstrema. Aktywna i bardzo widoczna na majdanie, ale w dalszym ciągu mniejszość. Mówienie, że na Ukrainie dokonał się faszystowski przewrót to zwyczajne powtarzanie rosyjskich kłamstw. Rosja robi to z wyrachowaniem, aby dać sobie pretekst to ewentualnej interwencji zbrojnej i oderwać od Ukrainy Krym. W jakim celu robią to niektórzy Polacy? Czyżby pełnili rolę użytecznych idiotów? Czy też świadomie popierają imperialne zapędy Rosji?

  Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że Ukraińcy już dwa razy zmarnowali swoją szansę i tym razem może skończyć się podobnie jak 10 lat temu. Trzymam jednak kciuki za powodzenie zmian, jakie zostały właśnie zapoczątkowane. Po pierwsze życzę dobrze mieszkańcom Ukrainy i chciałbym aby żyli w normalnym demokratycznym kraju. Po drugie, silna, bogata i - przede wszystkim - niezależna Ukraina, będąca członkiem UE jest jak najbardziej częścią polskiej racji stanu.
 • 2014-02-28 07:32 | Ekonom

  Re:Tak toczy się rewolucja

  @graminb
  Przekrecasz moje slowa. Nigdzie nie napisalem o tym, ze w itersie polskiej racji stanu lezy biedna, zacofana i zależna od Rosji Ukraina, a tylko ze skłócona z Rosją oraz z Polską Ukraina może być tylko trupem – politycznym, a szczególnie zaś gospodarczym. W interesie Polski wyraźnie było popieranie Janukowycza, jako iż reprezentował on coś w rodzaju ukraińskiego centrum. A teraz będziemy mieć na naszej południowo-wschodniej granicy albo anarchię na wzór Somalii, albo też wrogie nam państwo, chcące oderwać od Polski Przemyśl oraz Chełm, wysyłające do Polski terrorystów oraz sabotażystów, czyli wybór pomiędzy cholerą a tyfusem.
  Poza tym, to prawdziwi polscy nacjonalisci sa za dobrymi stosunkami z Rosja, jako iz wzoruja sie oni na Dmowskim. A ci, ktorzy spalili budkę rosyjskiego strażnika, to nie byli ani nacjonalisci ani tez Polacy, a zwyczajna cholota na uslugach Zachodu.
  Pozdrawiam.