Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego prokuratura zajęła się „Pier..l się, Polsko” Twardocha?

(29)
Bękart wersalski, małpa z zegarkiem czy też tłuszcza pod biało-czerwoną flagą – za te i gorsze słowa o Polsce nikt jeszcze nikogo po prokuraturach nie ciągał.
  • 2014-02-26 14:27 | violadagamba

Polski w Polsce wszyscy nienawidzą - rzecze Twardoch

Mniej mnie zajmuje "śląska pozycja" Twardocha i jej wyraziste wyrazenie a bardziej w/w zdanie także wyrazone przy tej okazji.
    Twardoch w tym zdaniu występuje jako obywatel polski.Uprawniony swoją sląskością i swoim talentem
    Jestem oburzona idiotyzmem prokuratury (choc mogłam się wcześniej przyzwyczaic) oraz brakiem refleksji publicystyki na w/w zdanie.Choc wczesniej wylano litry atramentu ubolewając,jaki zwykle po próżnicy,nad upadkiem patriotyzmu ,bez dochodzenia do powodów tego stanu rzeczy.
  • 2014-02-26 19:31 | leon

Re:Dlaczego prokuratura zajęła się „Pier..l się, Polsko” Twardocha?

Obrzucanie się inwektywami to brak kultury i nad czym tu dywagować pan Twardoch z "chama zajechał" i teraz pali głupa, że kogoś to uraziło. Notabene wydarzenia ostaniach dni i godzin dotyczące Krymu pokazują czym jest igranie z separatyzmami, zawsze służy ono wrogom kraju a nie "separatystom" podpuszczonych przez wrogów kraju ani "prawdziwym patriotom" jakoś tak nie dawno dwóch prominentnych RAŚowców wydumało,kretyński list do Putina aby ten nas Ślonzoków nie bombardował tylko tych pierońskich rusofobiach goroli, jako żywo przypomina to modlitwę Pawlaka co by pan Bóg pokarał Kargula tylko się nie pomylił i nas Pawlaków nie doświadczał, bomy hanysy kochamy Rosjan i tych dwóch mondrych inaczej zapomniało o takim szczególe wywiezienie przez Rosjan tuż po II WŚ 170 tyś hanysów na syberię z których wielu nigdy nie powróciło do swojego hajmatu
  • 2014-02-26 20:43 | jsn111

trudno było ścigać min. Mołotowa za wersalskiego bękarta, a działanie prokuratury uważam za zasadne
  • 2014-02-26 21:41 | rypalski

wiadomo dlaczego ...

jako obywatel Polski osobiscie nie czuje ,ze pan Twardoch w jakikolwiek sposob obrazil Polske swoja szczera wypowiedzia ... tej Polski ,ktora mogla by sie obrazic na slowa pana Twardocha juz niema ... jeszcze przed panowaniem polskich patriotow z PIS-u wojsko polskie zajezdzalo Leopardami i Tygrysami na uroczystosci wokol grobu nieznanego zolnierza ... do dzisiaj mimo wielu krajowych publikacji ta III RP stoi mocno za klamstwami udajac ,ze nic nie wie o brudnej przeszlosci Bolka Walesy ... tych przykladow mozna mnozyc ...
    "I ta nasza Wandzia co niemca nie chciala ... dzis by za Helmutem do Wisly skakala " ....
    "Karą zagrożone są tylko wypowiedzi publiczne" - jak widac IIIRP czyli nowe PRL sie wogole nie zmienila ... ja sam mialem "przyjemnosc" spedzic w polskim szpitalu ponad miesiac czasu ... za "wypowiedz publiczna".
  • 2014-02-26 22:36 | mariuszet

Slazacy maja prawo czuc swoja odrebnosc i maja prawo czuc sie dyskryminowani. Zapracowala na to polityka wszystkich polskich rzadow i wiekszosc "goroli". Pracowalem na Slasku kilkanascie lat za PRL i wiem jak byli traktowani. W mojej znanej w energetyce firmie rdzenni Slazacy byli tylko mistrzami i kierownikami najnizszego szczebla. Jeszcze kilka lat temu gdy opowiedzialem nieudolnie kawal slaski w pewnym instytucie naukowym, spotkalem sie z bardzo chlodnym przyjeciem.
  • 2014-02-26 23:37 | jer11

Czy to ta sama prokuratura, ktora uznala, ze (PiSuarczyk) posel Antoni M. nigdy nie dzialal na szkode Polski?
  • 2014-02-27 01:07 | Erwin Habraszka

" Bo nie można bezkarnie kalać własnego gniazda, jakim jest Polska." - A kto powiedzial, ze Polska jest dla Slazaków "gniazdem" ??? Jest dla wiekszosci po prostu struktura administracyjna, do której w AD 2014 nalezymy. Bylo juz wiele razy i bardzo dlugo inaczej. Przeciez ten polski kraj przylazl do nas, a nie naopak ! Czego chce/chca od nas to/te/ci panstwo ?!?!

Zeby bylo i Wam jasne: 1) Górny Slask, 2) Europa, 3) Polska - w tej kolejnosci i nie innej !!!

Pozatem: fairplay, respekt, sprawiedliwosc, lojalnosc itp. musza byc obustronne ("bi-dyrekcjonalne", dwukierunkowe), a tego ze strony tych dziwnych (aroganckich i ignoranckich, egocentrycznych i egoistycznych) polskich sasiadów, których kraj/panstwo jest zdominowane przez chora "Kongresówke" i azjatycka "zachodnia Rosje", nie widze. Póki warszawa patrzy na nas, mysli, gada i dziala jak kolonista/zator, to absolutnie nie widze powodu, zeby ich bardziej lubiec od (czesciowo) znacznie fajniejszych i normalniejszych Czechów i Niemców, na przyklad.

Napewno nie "Slask ponad wszystko", bron nos PanBocku (Panie Boze)
    Ale niewatpliwie i zdecydownie: "Silesia FIRST !".
  • 2014-02-27 01:18 | Erwin Habraszka

Dodam jeszcze tylko, ze wtedy, po publikacji tego "orzeczenia" najwyzszego polskiego "sadu", wypowiedz pana Twardocha nalezalo do tych najlagodniejszych..........

A samo "orzeczenie" Polsce duzo bardziej saszkodzilo niz Slazakom.
    Ja osobiscie nie boje sie nazwac tego "werdyktu" idiotycznym i gnojowatym.
    Abstrahujac od faktu, ze "sad najwyzszy" nie zajal sie tym, czym ial,
    a pomylil sie (przypadkowo, p.Komorowski itd.?) i skandalicznie,
    bo dyletancko, populistycznie, nacjonalistycznie i mieszajac tematy,
    "rozstrzygnal" o tym, co nie bylo wcale jego zadaniem.

Czyli, po slasku. polsku czy chinsku: warszawska podobno-elita
    pseudo-naukowo oraz szowinistycznie PIERDOLILA, sic.

W Europie prawdziwe sady normalnie nie politykuja.
    No, ale ta Polska.......- w Polsce nawet kosciól politykuje, przewaznie bardzo brzydko.
    M.in. dlatego tak was "lubimy".
  • 2014-02-27 01:23 | Erwin Habraszka

Co linijka to "przekret": np. - ci 2 autorzy listu nie sa w RAS.
    Ale tez ogólny brak wiedzy, a przede wszystkim brak logiki.
    To wlasnie jest to typowe polskie "rozumowanie", ojej.
  • 2014-02-27 02:22 | ja

@leon - piszesz jakbys na Slasku mieszkal - 'nas, Slonzokow'. Wiec czemu piszesz bzdury? Owszem, dwoch panow wydumalo kretynski list do Putina, acz nie mieli nic wspolnego z RASiem. Media czesto probuja sprzedac RAS jako zlo wcielone w mundurach SS, ale chyba warto miec wlasne zdanie oparte na faktach.

Wydarzenia dotyczace Ukrainy pokazuja, czym jest wscieklosc narodu na marne wladze. Ukraina jako panstwo zostala rozkradziona przez glownie rosyjskojezycznych oligarchow, wiec sie narod wsciekl i zrobil porzadek. Na Slasku mamy przyklad chociazby Bytomia - program stopniowego demolowania miasta trwa nieprzerwanie od 1945 do dzis. Przy urnach wyborczych jednego z najbogatszych regionow Polski wybieramy ludzi, ktorzy slaskiego nie znaja, ktorzy z tym miejscem nie maja nic wspolnego i traktuja samorzad jak trampoline do Warszawy czy Brukseli. Slaska przeszlosc jest spychania na margines (bo noblisci tu urodzeni maja niemieckie nazwiska, a nasi dziadkowie nie znali polskiego), przyszlosci ze stolicy nie widac (wegiel za drogi, skupmy sie na dalszej centralizacji).

Prokuratura zajmuje sie sfrustrowanym Slazakiem, ktoremu panstwo tlumaczy, ze nie istnieje; Dieter Przewdzing prawdopodobnie zamordowany z przyczyn politycznych - w kraju ani slowa. Media sie nie chwala.

Separatyzm separatyzmem, ale propaganda polonizowania na sile Slazakow jest troche niepowazna w XXI wieku, szczegolnie kiedy Polska stara sie sprzedac jako wzor dla Ukrainy.
  • 2014-02-27 07:39 | eve22

no to mamy wolność słowa
  • 2014-02-27 09:08 | Cyberpunk

To jest po prostu chore, że prokuratura zajmuje się walką z opiniami obywateli. Uważam, że każdy ma prawo do wyrażania opini nawet wulgarnych na temat własnego państwa, jeśli czuje się zdradzony i oszukany. To już ludziom nie wolno wyjść z siebie? Żyjemy w jakimś państwie faszystowskim, czy jak?
  • 2014-02-27 09:50 | zet

"Żyjemy w jakimś państwie faszystowskim, czy jak? "

Nie,żyjemy w państwie kierowanym przez politycznych amatorów i zwyczajnych nieudaczników. Ściga się ludzi za wyrażanie poglądów, nie ściga tych, którzy niszczą dobre imię Polaków za granicą. Najświeższy przypadek, to pijackie ekscesy pana Protasiewicza w Niemczech. Jeszcze nie ucichły echa "gościnnych występów" tam pana Rokity. To nie są zwykli śmiertelnicy lecz ludzie z tzw.ambicjami politycznymi. Co pewien czas dowiadujemy się o wyczynach polityków/wszelkie opcje/, które nie powinny się zdarzać,bez jakiekolwiek odpowiedzialności z ich strony. Przy wymownym milczeniu organów ścigania.
  • 2014-02-27 10:18 | Peter

Pogrobowcy Cyrankiewicza

OK, pesymista powie ze Polska przystepujac do UE nic nie zrozumiala. Prawo do krytyki poczynan organow panstwowych jest niezbywalnym prawem obywatela nowoczesnego panstwa i temu panstwu nic do tego jakich slow , chocby i nieprlamentarnych ww obywatel uzywa by dac upust swemu oburzeniu !ob Optymista natomiast podsumuje z satysfakcja fakt ze aneks Polski do cywilizacji zachodniej wydal pozytywne owoce ! Wystarczy przypomniec ze nie tak dawno chciano odrabywac reke podniesiona na "wlasny Narod " a troche wczesniej faktycznie odrabowywano!
  • 2014-02-27 20:41 | antónio

Ale godosz po naszymu.Ze ślonzoka to zostało Ci tylko imię.
  • 2014-02-27 23:24 | Mały pluszowy miś

1. O jakich separatyzmach mowa? Owszem, szereg organizacji na Śląsku optuje za przywróceniem Śląskowi autonomii - analogicznej do przedwojennej autonomii woj. Śląskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Statut_Organiczny_Wojew%C3%B3dztwa_%C5%9Al%C4%85skiego). Owszem, władze szeregu gmin i miast na Górnym Śląsku przyjęło uchwały popierające tą ideę. Ale gdzie tu separatyzm? Przed II wojną woj. Śląskie miało bardzo szeroką autonomię - a czy słyszał Pan, że w dwudziestoleciu międzywojennym woj. Śląskie było ogarnięte separatyzmem? Bo było częścią składową II RP - chyba zauważył Pan obchody kolejnych rocznic Powstań Śląskich, Plebiscytu i PRZYŁĄCZENIA Śląska (ok, części Górnego Śląska) do Polski.
    Skoro przedwojenne woj. Śląskie o bardzo szerokiej autonomii było bezdyskusyjnie częścią składową ówczesnego państwa polskiego, to jak przywrócenie autonomii (i to - jak słyszałem - w mniejszym zakresie niż kilkadziesiąt lat temu) Śląskowi w III/IV RP może być jego OD-łączeniem od Polski?
    2. Których członków RAŚu ma Pan na myśli? Jeden z sygnatariuszy owego listu - p. Roczniok - od wielu lat nie jest członkiem RAŚu, o przynależności p. Kołodziejczyka do RAŚu nic nie wiadomo. Jeśli się mylę, proszę to uzasadnić jakimiś wiarogodnymi źródłami (np. notką biograficzna z Wikipedii).
    3. Czy zastanowił się Pan, czy w/w Panowie napisaliby taki list, gdyby niewiele wcześniej Sąd Najwyższy "pojechał po bandzie" ze swoim uzasadnieniem odmowy rejestracji ZLNŚ? Na marginesie - minęły już blisko 3 miesiące od ogłoszenia tego wyroku - czy Sąd Najwyższy zdążył już sformułować oficjalne uzasadnienie wyroku? Jeśli tak, to poproszę o link. Jeśli nie - to ile czasu jeszcze potrzebują najwybitniejsi polscy prawnicy, by sporządzić oficjalne uzasadnienie tak jednoznacznie orzeczonego wyroku?
    4. Co sądzę o treści tego listu, napisałem w komentarzu na blogu p. red. Dziadula (http://dziadul.blog.polityka.pl/2013/12/19/bombka-atomowa-od-slazakow/ - wpis z 20.12.2013 01:07). Dla osób, ktore nie chcą sięgać do mojego wpisu - sam list uważam za nie na miejscu, tym niemniej teza, że autorzy tego listu życzą atomowego holocaustu reszcie Polski, jest moim skromnym zdaniem całkowicie bezpodstawna i nie mająca nic wspólnego z logicznym rozumowaniem.
    5.Ojca mojej ciotki i jego brata wywieziono na Sybir, tego pierwszego nawet dwa razy. Za pierwszym razem zgarnięto całą zmianę dzienną, za drugim razem tylko ojca mojej ciotki (miał pecha naprawić na Sybirze jedną z wyszabrowanych maszyn, jak ta się znowu zepsuła...). Obie łapanki były zorganizowane przez... polską milicję. Babcia mojego przyjaciela - Polka według niemieckich nawet papierów! - została dotkliwie pobita przez żołnierza wojska polskiego, jak próbowała przynieść wodę do wagonów wypakowanych jej deportowanymi sąsiadami. Przykłady - niemiłe polskim uszom lecz niestety prawdziwe - można by mnożyć. Niestety, w III/IV RP z dużymi oporami przychodzi świadomość, że obejmowanie "Ziem Odzyskanych" nie było tylko radosną idyllą a'la "Sami swoi", a przynajmniej, że miało też swoją ciemną stronę. I że w tej ciemnej stronie duży udział mieli urzędnicy i członkowie aparat przymusu ówczesnej RP... którzy z reguły nie ponieśli żadnej odpowiedzialności karnej za swoje przestępstwa, nawet w III/IV RP. Myślę, że autorzy tego listu nie zapomnieli wywózek. Nie zapomnieli też wielu innych rzeczy, m. in. tego, że "Radzianie" znajdowali gorliwych pomocników wśród przedstawicieli nowej "wadzy" na "Ziemiach Odzyskanych".
    6. Żeby była jasność - nie pochwalam wpisu Pana Twardocha z przynajmniej kilku powodów, m. in.:
    a) Jak uczyli mnie starsi, na Śląsku nie używa się "łaciny", jesli już to "jeron". Po etapie nastoletniego buntu staram się wysławiać kulturalnie. Używanie słów na "p" i temu podobnych nie przystoi, tym bardziej na portalach niekoniecznie prywatnych.
    b) Krytyka tak ekspresyjnie wyrażona we wpisie jest pewnie powszechnie rozumiana jako odnosząca się do całej Polski - a nie do III RP, kraju, w ktorym rządzą nie tylko trumny Dmowskiego i Piłsudskiego (jak to zdiagnozował książę J. Giedroyć), co również Bieruta, Gomułki i ich następców. Nim zaczniecie ciskać na mnie gromy, zadajcie sobie pytanie: czy eliminacja przedwojennej inteligencji oraz kilkadziesiąt lat komunistycznej (niekiedy nacjonal-komunistycznej - vide marzec 1968) propagandy i szkolnictwa nie zostawiło żadnego śladu w świadomość ludzi mieszkających Bałtykiem a Tatrami a Odrą i Bugiem z drugiej strony?
    c) Wytłumaczalny może młodzieńczą ostrością wypowiedzi passus zraził zapewne wielu ludzi - najzupełniej niepotrzebnie.
    Proszę mi wierzyć, żyje na Śląsku wielu ludzi - jakkolwiek uważających wyrok Sądu Najwyższego za kuriozalny i nie mający związku z rzeczywistością, to jednak dalekich od formułowania swoich opinii w sposób mogący kogokolwiek urazić.
    7. Czy pamiętają Państwo, jak w pierwszej połowie lat 90-tych organizowano marsze w Warszawie z kukłami i hasłami "Bolek-ubolek"? Chyba wtedy obowiązywał artykuł o ochronie dobrego imienia władz państwowych? Chyba nawet sądzono jakiegoś boroka z tego artykułu, na ktorego doniósł któryś z ówczesnych senatorów? Ale inspiratorom, organizatorom i liderom tych demonstracji nie postawiono chyba żadnych zarzutów? Ba - po kilkunastu latach objęli najważniejsze stanowiska w III / IV RP i... sami musieli znosić dość intensywną krytykę. Tak mi się przypomniało ad vocem sprawy p. Twardocha...
    8. Z innej beczki: czy Policja wytypowała choć podejrzanych o zamordowanie wybitnego działacza samorządowego, ś. p. Dietera Przewdzinga? Ostatni artykuł jaki przeczytałem 2 dni temu nic o tym nie wspominał...
  • 2014-02-28 00:32 | Adalbert 44

Re: Czy Śląsk w Polsce jest internacjonalistycznej Uni Europejskiej , czy osobno ?

To jest prawdziwy sukces etniczności - ta śląska próba kultywowania obyczajów . Jednak w globalnym świecie wielkich interesów, to dzielenie się na grupki, związki narodowościowe , związki emerytów etnicznych, to jest zjawisko marginesowe i prywatne.
    Nigdy nie zauważyłem żadnej agresji rządu polskiego wobec mniejszości etnicznych. To jest wydumane urojenie pasjonatów etniczności . Ten młody człowiek używając wulgarnych słów wobec Polski / używając języka polskiego / , jest niewdzięcznikiem, ponieważ w żadnym innym języku nie osiągnie on juz mistrzostwa . W żadnym innym języku nie będzie artystą.
  • 2014-02-28 02:16 | Sabina

"min. Mołotowa" - widac, ze nie jestes w temacie. Cio sie dziwic: gólnopolskie media nas ignoruja i tylko wybiórczo wykorzystuja (lub kreuja) slaskie tematy/skandale. Tu chodzi o wypowiedz pewnego mlodego slaskiego polityka, kandydata na senatora. Byl czlonkiem RAs i zostal za to blyskawicznie, konsekwentnie i spektakularnie wykluczony. Choc zabolalo to nie tylko jego samego, ale zdziwilo wielu innych. Bledem nie bylo, wrecz prezciwnie, szczególnie pod katem taktycznym - wobec tego calego polskiego cyrku, tak nam Slazakom niezyczliwego.
  • 2014-02-28 02:21 | Erwin Habraszka

Ze niby co ??? Jesli Cie dobrze zrozumialem, to - zbyt madry nie jestes.
  • 2014-02-28 07:20 | Saurom

O jezusicku jezusicki skąd takie oburzenie, że ktoś się wreszcie ośmielił przeciwstawić rozmaitym osobnikom, którzy za nic mają ten kraj. W normalnych krajach Twardoch już dawno miałby proces ale nie w poprawnej politycznie Polsce, gdzie można bezkarnie obrzucić gównem polską flagę jak to zrobił niejaki Jakub Wojewódzki i gdzie obowiązuje obecnie zasada, że Polak ma wiecznie klękać i przepraszać za niepopełnione winy. Bardzo dobrze, że sąd zajmie się tą sprawą. A jak się Twardochowi nie podoba w Polsce to droga wolna może pojechać do innego kraju.
  • 2014-02-28 09:26 | Mały pluszowy miś

Ciekawe, mnie w szkole średniej nauczycielka historii (pochodząca z Kresów) też uczyła, że Mołotow to zasadniczo miał rację. Na innej lekcji w 1989 uczyła nas, że w Katyniu to nie wiadomo kto strzelał, ale "kule były niemieckie".
    My - uczniowie pośmialiśmy się na przerwie, popukawszy się w głowy.
    Nie sądzę, byśmy nauczycielkę podali do sądu, nawet gdybyśmy wiedzieli, że taki paragraf istnieje... Może ja i moi koledzy są jakimiś dziwakami?
  • 2014-02-28 09:49 | Mały pluszowy miś

Wyjaśnienie odnośnie punktu 6b: rozróżniając Polskę od III / IV RP miałem na myśli to, że Polska to kraj, który zamieszkuje wielu porządnych, uczciwych, światłych ludzi (mam przyjemność znać wielu takich), natomiast III / IV RP to konkretne państwo - aparat przymusu, z konkretnym ustrojem wewnętrznym, sądami wydającymi takie a nie inne wyroki itd. itp.

Z kolei punkt 8 proszę potraktować jako odrębny wpis - nie ma nic wspólnego z treścią komentarza, do którego się ustosunkowałem.

Przepraszam Państwa za te wady mojego wpisu, proszę potraktować jako okoliczność łagodzącą późną godzinę pisania mojego komentarza. :)
  • 2014-02-28 21:48 | ja

Twardoch jest u siebie. Jak sie Polsce Twardoch nie podoba, droga wolna - niech sobie bedzie nieurazona gdzie indziej...

My, Slazacy, jestesmy u siebie. Wlasnie tego Polacy zrozumiec za nic nie potrafia, a to dosc istotna kwestia. Zero empatii, a w szkole o niczym tylko o zaborach, powstaniach i oddawaniu zycia za narod.
  • 2014-03-01 09:16 | atalia

Pie... się, Twardochu.
  • 2014-03-01 13:51 | atalia

A ty? Wszędzie w Polsce jesteś u siebie, w Gdańsku, w Rzeszowie... Jak ci się Polska nie podoba, to wy... Zero empatii, a tylko o zabraniu Śląska przez Polaków... Miej pretensje do Stalina, Churchilla i Roosevelta. A poza tym, miałeś kiedykolwiek jakieś państwo Śląsk?
  • 2014-03-01 16:45 | Polonuska

Pan Twardoch, jesli juz jest takim znawca tematu i etnologiem, to powinien wiedziec, ze jego nazwisko nalezy do najstarszych, POLSKICH imion-nazwisk i byc moze jest zapisane w bulli gnieznienskiej jak i moje, rodowe. Masz Pan, Panie Twardoch polskie najpierw korzenie, nie czyn wstydu wlasnym przodkom. Juz sie z grobie ze zgrozy przewracaja bo oni wlasnie te pierwsza POLSKE tworzyli.
  • 2014-03-02 04:21 | ja

Niekoniecznie. W Gdansku, w Rzeszowie nie slysze godki na ulicy. Nie zostane zrozumiany, zagajajac po noszymu.

Polska mi sie nie podoba i od paru lat w niej nie mieszkam, choc sledze aktualnosci i mam za zle polskiemu rzadowi propagande i negowanie naszego istnienia.
    W dwudziestoleniu miedzywojennym Slask nalezal do Polski, mial autonomie i nikt z tego nie robil problemu. Teraz kontynuowania jest polityka PRLu niszczenia mniejszosci - zatem moje pretensje do rzadow po '89 sa uzasadnione; nie mozna obecnego podejscia Warszawy wytlumaczyc ani Ruskimi, ani socjalizmem, ani 'integacja ziem wcielonych'.

Slask istnial samodzielnie jako panstwo w latach 1201-1241. Do jego szybkiego upadku przyczynil sie pochod Mongolow - pewnie slyszalas o bitwie pod Legnica w 1241. Jesli to 'dawne dzieje' - czemu mowimy o 'ziemiach odzyskanych'?

Na Slasku stosujemy ciezko przetlumaczalny zwrot 'heimat', cos w rodzaju malej ojczyzny. Wielu z nas jest przywiazanych do regionu i to, ze w AD 2014 Slask przynalezy do III RP nie ma wiekszego znaczenia. Zatem tu, gdzie mieszkam, czuje sie podobnie jak w Gdansku czy w Rzeszowie - niby na swoim, z rodzina i zyciem, ale nostalgia za Domem jest.
  • 2014-06-03 15:52 | lencek

WWW.PROKURATOR.COM.PL

• 2014-08-17 19:29 | lencek

WWW.PROKURATOREK.ZA.PL