Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

(18)
Od niedzieli pociągów dalekobieżnych będzie jeszcze mniej, a część pojedzie jeszcze wolniej. Tymczasem rząd skupia się na budowie dróg.
 • 2014-03-07 12:22 | AnnaMariaMagda

  Mniej pociągów, więcej śmierci na drogach

  W starym, czeskim serialu pewien doktor do rzeczywiście głupiej pielęgniarki mówił: "Gdyby głupota unosiła się w powietrzu, latałaby Pani jak gołębica".
  Gdyby głupota unosiła się w powietrzu, większość naszych polityków przebywała by stale w stratosferze.

  Lubię jeździć samochodem - teoretycznie.... Całą przyjemność obiera strach przed innymi kierowcami. Pracowałam wiele lat w firmie ubezpieczeniowej, napatrzyłam się zdjęć z miejsc wypadków i opisów przebiegu.

  Samochód jest jak broń palna - nie każdy powinien mieć pozwolenie.
  Masa ludzi, oczywiście głównie facetów z ich potrzebą rywalizacji, imponowania i kompleksami, nigdy nie powinna usiąść za kółkiem.
  Pociąg jest sposobem przemieszczania się kilkakrotnie bezpieczniejszym, nie wspominając już o kwestiach kosztów.

  Te miliardy złotych ładowanych dosłownie w błoto, aby powstały durne autostrady, na których więcej durnych facetów będzie mogło się zabić! Przy okazji zagrażając również nam, kobietom.

  Człowiek ma określone zdolności psycho-fizyczne, których nikt nie przeskoczy. Najlepszy refleks nie pomoże przy szybkościach rozwijanych przez nowe samochody!
  A w masie pędzących samochodów, drobne zdarzenie powoduje karambol, w którym może zginąć kilkanaście osób naraz.
  Samochodów na autostradzie nie wspomaga cały system bezpieczeństwa, jaki działa na torach, nie mówiąc o tym "drobiazgu", że na torach wszystkie pociągi jadą w tym samym kierunku i wypuszczane są ze stacji w odpowiednich odstępach czasu.
  A ilość ludzi jadących pociągiem? Jak to porównać do samochodów? A wygoda jazdy pociągiem o ileż większa!

  Siedzę kiedy chcę, wstaję kiedy chcę, bez zatrzymywania idę coś zjeść (w dalekobieżnym tylko, niestety) czy umyć ręce..
  Spokojnie stoję w oknie i oglądam krajobrazy z perspektywy, z której nigdy nie widać ich z samochodu.

  Zarzynanie kolei, które trwa od 1990 roku, to efekt jakieś dziwnej choroby umysłowej połowy naszego społeczeństwa - tej brzydszej oczywiście.
  A politycy - którzy cierpią na tę samą chorobę oczywiście - ochoczo przypochlebiają się gustom i marzeniom "ludu" marnując nasze podatki na cel tak głupi, jak to tylko w tym nieszczęsnym kraju jakim stała się Polska, jest możliwe. :/
 • 2014-03-07 13:52 | AntekMarianMagik

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  "Masa ludzi, oczywiście głównie facetów z ich potrzebą rywalizacji, imponowania i kompleksami, nigdy nie powinna usiąść za kółkiem. "....nie wspominając już o masie kobiet, których umiejętność podstawowych manewrów drogowych typu parkowanie, cofanie , zawracanie, wyprzedzanie jest poniżej ludzkiej krytyki...nie wspominając już o wjeżdżaniu do przejść podziemnych w centrum stolicy na podwójnym gazie.
 • 2014-03-07 15:46 | Marco

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Mam wrażenie, że autor nie do końca odrobił pracę domową przy pisaniu tego artykułu.
  O ile z kwestią fatalnego zarządzania PKP IC się w pełni zgodzę (obecnie szefem tego cyrku na kółkach jest gość, który jeszcze niedawno twierdził, że oferta cenowa Intercity jest tak wspaniała, że nie trzeba uciekać się do promocji w stylu bilet od 1 PLN - jak w PR), a z kwestią spartaczonych lat przez PKP PLK w zupełności się zgodzę, to w przypadku spółki PR już bym polemizował.
  Prosiłbym, aby autor poświęcił pól dnia na przeczesanie Internetu, np. na lekturę postów na forum kolejowym Infokolej.pl, gdzie poczyta jak polskie władze państwowe wraz z PKP próbowały zarzynać jedyną możliwą w polskich warunkach konkurencje dla PKP IC na torach - właśnie od kilku lat tworzoną przez PR. Na tym samym forum można znaleźć również informacje o tym, jak wygląda zapełnienie pociągów, w tym pociągów TLK (mających dofinansowanie z budżetu), a wożących powietrze.

  W celu dalszego przesledzenia tematu proszę, aby np. szanowny redaktor poczytał, jak PKP IC podstępnie usunął z trasy Warszawa - Białystok swojego konkurenta. Warto też zbadać, jak PKP PLK przydziela ruch na liniach kolejowych...

  tych tematów jest więcej....
 • 2014-03-07 16:39 | bever

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  dziennikarz ma przygotowac grunt, my musimy uwierzyc ze nic nie potrafimy, do niczego sie nie nadajemy. kiedy wykupia to niemcy, to z dnia na dzien poprawi sie wszystko. tylko ze nominalny wlasciciel sie zmieni, ludzie beda ci sami i nagle zaczna lepiej rzadzic. tak bylo w bankach, przemysle, ubezpieczeniach i handlu. w biedronce wlasciciel z portugalii zarabia my, polacy zarzadzamy. i o to w tym wszystkim chodzi. przed wojna, jak zaczelismy tworzyc pkp jakos wszystko szlo co do minuty, ze starymi wagonami i parowozami. to jest miara niepodleglosci tego panstwa, elit i nas wyborcow.
 • 2014-03-07 23:02 | jaa

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Nie korzystam z pociągów chociażby dlatego, że jadąc do Zakopanego busiarstwo się tak rozpanoszyło, czego nie było jeszcze kilkanaście lat temu, że niby mają godziny i trasy przejazdu, a jak chcesz wrócić z z Morskiego Oka to żaden ci nie pojedzie przez Bukowinę T. Ile już miałem takich sytuacji. Więc wolę jechać autem. W Karkonoszach natomiast busy jeżdżą tylko do wczesnych godzin , wieczorem ciężko wrócić na na nocleg położony gdzieś obok większej miejscowości. I co zostaje samochód. Tak więc węzełek pociąga za sobą to, że trzeba rezygnowąć z jazy pociągiem, chodź to jest bardzo wygodne.
 • 2014-03-07 23:55 | camel

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Ależ pani_o_wielu_imionach, ma pani swoje złe doświadczenia z pracy i przenosi je na codzienne życie. Jakoś ci "durni faceci" zabijają się na tych autostradach o wiele rzadziej, niż na wolniejszych, lokalnych drogach, których "bezpieczeństwo" poprawiono przy pomocy budowania na ich środku betonowych wysepek. Pani post jest tylko wyrazem osobistych fobii niestety.

  Potrzeba rywalizacji i imponowania? Przecenia pani te cechy! Najczęściej bezpośrednią przyczyną faktu, że ktoś jedzie za szybko jest to, iż nasze drogi zamieniły się w wiejskie ulice, po których jazda jest żmudna, długotrwała, wymagająca cały czas natężonej uwagi, wyczerpująca. Ćwierć wieku temu władza zajęła się sama sobą, "upamiętnianiem", wieszaniem krzyży i zostawiła kwestię zagospodarowania przestrzennego kraju samej sobie. W efekcie mamy tragedię. Rozplenił się najprymitywniejszy model zabudowy ulicowej. Poobstawiano drogi domkami. Kłopotów z tego co niemiara, choćby taki, że na tych kilometrach "terenu zabudowanego" jazda jest taka, jak opisałem wyżej. Także mieszkańcy mają powody do narzekania: sznur samochodów pod oknami, hałas, spaliny, trudności w poruszaniu się po wioseczce. Zagrożenie.

  Stan kolei to tylko następny dowód na to, że Polska cofa się cywilizacyjnie. Zakupione na zachodzie perkal, paciorki i pendolina skutecznie większości zamgliły wzrok, stąd liczne głosy o tym, jak to się rozwijamy. Prawda jest inna. Powoli tracimy kompetencje np. w budowie samolotów, przestaje istnieć polska myśl techniczna w tej dziedzinie, wyzbyliśmy się przemysłu samochodowego, zostały montownie, ale to nie to samo. Nasze kontrukcje były gorsze od zachodnich, więc bez żalu wyrzucono je i konstruktorów. Teraz już możemy być tylko użytkownikami rzeczy robionych gdzieś indziej. Te kompetencje też utraciliśmy. Rozpadająca się infrastruktura kolejowa, zmniejszająca się liczba linii, wzrastająca liczba opóźnień, ogólny bałagan, to tylko następne objawy tego samego procesu cofania się. Po prostu organizacyjnie, cywilizacyjnie nas to przerasta, nie ograniamy.

  I to nie wina władz czy ustroju. To jakiś nadwiślański genius loci :) Bo wśród samych Polaków głosy strachu na widok samochodu, propozycje zablokowania dróg, ograniczenia ruchu, wyeliminowania strasnych masyn bez kunia się mnożą. Podobnie jak w warstwie obyczajowej, w której posuwamy się ruchem szachowym w kierunku islamu i średniowiecza. Trzydzieści lat temu tylko najprymitywniejsi ludzie, jak Wałęsowie z Popowa, mieli w głowie taką sieczkę, jaka dzisiaj wypełnia głowy sporej części młodzieży. To owszem, zasługa kościoła i jego nauczania, ale skąd podatność? Zdziwniej i zdziwniej. W każdym razie wkraczamy właśnie w epokę "kultury popowskiej" i upadek kolei będzie tylko jednym z objawów.
 • 2014-03-08 00:02 | Ekonom

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Balcerowicz, w ramach swoich „reform” rozwalił nie tylko polski przemysł, ale także polską kolej, a teraz to nam się będzie długo odbijać :-(
 • 2014-03-08 07:43 | kajmir

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Zapomniałeś dodać o jeździe 70 km/h godzinę w trasie i zwalnianiu do 50km/h na zakrętach co zmusza nawet kierowców ciężarówek do wykonywania najniebezpieczniejszego manewru - czyli wyprzedzania.

  Nie każdy jeździ na zakupy, niektórzy robią to służbowo, mają ustalony grafik i jazda 60km/h w trasie, w słoneczny dzień trochę denerwuje.
 • 2014-03-09 00:48 | zalamgosp

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Czyżby nasza kolej chce się o kolejne lata oddalić od tej japońskiej, francuskiej, włoskiej czy niemieckiej? ZNów padnie kolejna polska dobra firma? Już było takich wiele w ostatnich latach......
 • 2014-03-09 09:26 | Bal cerowicz

  w operze

  Nalezy natychmisat przyspieszyc tempo prywatyzacji. Jak juz wszystko zostalo sprywatyzowane, to sprywatyzowac jeszcze raz. Chetnych nie powinno zabraknac - nie wszyscy bedacy w sluzbie zdrowia zalapali sie na zakonczona wlasnie ostatnio restrukuryzacje (czy jak to sie w tam kodeksie karnym nazywa) co lepszych kaskow (i kaski) z majatku sluzby dawniej publicznej. Dajmy im sznase na kolei, zeby przeczekali jakos za tych nedznych 30 tys. miesiecznie w jakiejs piecsetnej Spolce Koordynacji Rdzewienia Nitow i Szyn do czasu rozpoczecia prywatyzacji lasow i spoldzielni mieszkaniowych. Mniej przedsiebiorczy moga zostac maszynistami i kerownikami ruchu. W tym celu nalezy jeszce bardziej zlikwidowac ograniczenia w dostepie do zawodu. Jedynym warunkiem powinien byc ukonczony doktorat schabilitowany z siedzenia na tylku ew. dowod przeczytania felietonu p. Paradowskiej w polpornograficznym pisemku, tez na na P. No, wlasciwie, jeden akapit powinien wystarczyc, badzmy humanitarni! Przede wszystkim jednak nalezy polikwidowac wszystkie deficytowe tory, trakcjie i atrakcje kolejowe. Czyli wszystkie. To nie powinno wiele kosztowac. Przyklad nalezy brac z naszych wspanialych nowowybudowanych drog i stadionow. Autostrady i stadiony juz zaczynaja sie likwidowac. Same z siebie.
 • 2014-03-09 23:47 | mumrakmumrak@wp.pl

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Ani przemysł nie jest rozwalony, ani Balcerowicz nie tknął kolei.
  Pomyśl nim napiszesz
 • 2014-03-10 12:04 | Walec z Bobra

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Od złego parkowania nikt jeszcze nie zginął. Co najwyżej lakier się porysuje i oczywiście ego niektórych panów ucierpi.
 • 2014-03-10 12:06 | Walec z Bobra

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  To co, przepisy mamy dostosować do grafiku przedstawiciela handlowego lub innego dorobkiewicza?
 • 2014-03-10 13:47 | Ekonom

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  @mumrakmumrak@wp.pl
  Gdzie masz dziś polski przemysł (nie myl tu montowni będących własnością obecego kapitału z polskim przemysłem), a upadek polskiej kolei to jest oczywisty wynik jej niedofinansowania w latach 1990-2013 oraz preferowaniu najgorszego z możliwych środków transportu, czyli samochodów, i to w warunkach tragicznego wręcz stanu polskich dróg.
  Szalom!
 • 2014-03-11 15:03 | szary

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  To proponuję pojeździć autobusem (nawet polskim busem) trochę częściej i tak w 7-10 godzinne kursy. Po pół roku najdalej wizyta w szpitalu i renta. Komfort żaden, uprzejmość kierowców na poziomie kułaków a to co wyprawiają na drodze ryzykując życiem pasażerów to scenariusz na Oscara (w kategorii horror gdyby taka była). Z drugiej strony faktem jest że pekape ma coraz mniej pieniędzy i coraz mniej pasażerów ale jak ma jechać szybciej skoro pieniądze regularnie są przesuwane na drogi i zbójeckie wynagrodzenia Wykonawców którzy jakoś tak się stało że nie płacą swoim podwykonawcom. Wszystko to konsekwencja poważnych braków z ekonomii i zarządzaniu. Czego jednak wymagać od ludzi w kraju gdzie bożyszczem jest marnej jakości ekonomista Pan Balcerowicz a ministrem finansów mianuje się kogoś kto więcej wie o jeżdżeniu rowerem niż o ekomomii
 • 2014-03-12 08:38 | Ekonom

  w operze

  @Bal cerowicz ;-)
 • 2014-03-12 22:22 | Eau de Cologne

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  "nie wspominając już o wjeżdżaniu do przejść podziemnych w centrum stolicy na podwójnym gazie"

  Coz, to byly wyjatkowo "medialny" przypadek. Tyle, ze pijanych mezczyzn za kierownica widzi sie
  codziennie i jest to juz cos zupelnie "naturalnego" (o ile mozna tak powiedziec)
  na polskich drogach!
 • 2014-03-12 22:26 | Blue1

  Re:Nowy rozkład PKP: mniej pociągów, wolniejsze podróże

  Pojedz , np. do takiego miasta jak Lublin z lista zakladow przemyslowych, ktore
  istnialy tam w roku 1990-1991 i... zobacz co z tego zostalo.
  Sprawdz tez, prosze, czy na tych miejscach powstaly
  jakiekolwiek nowe zaklady!