Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polaków gotowość do poświęcania dla kraju

(49)
Większość Polaków wcale nie stanie już u drzwi z bagnetem na broni. To w każdym razie wynika z sondażu ośrodka MillwardBrown.
  • 2014-03-08 09:04 | garmisch

Polaków gotowość do poświęcania dla kraju

Kiedyś królowie, politycy. Dziś politycy i dziennikarze wywołują wojny, następnie walczą... językiem o pokój. W tym czasie ludzie oddają życie w imię tzw. patriotyzmu.
  • 2014-03-08 09:26 | jerkras

Re:Polaków gotowość do poświęcania dla kraju

Po co z bagnetem teraz są inne środki wyrazu, bazuka, kusza, pistolet z tłumikiem, miny magnetyczne, paralizatory troszeczkę zmodyfikowane, zmienione natężenie tak ,że trup w sekundzie.a o Polaków się nie bójcie jak przyjdzie co do czego to zew krwi się odezwie.
  • 2014-03-08 10:14 | Jerry

To, że Polską od lat rządzą groteskowi idioci wiadomo od dawna. Ale, że to także żałośni i niebezpieczni podżegacze, to wiadomo od niedawna. Faktem jest ,że w trymiga odbudowali II RP, co to nie odda ani guzika i takiem tam ble, ble. Jaruzel mówił, że szaleńcom trzeba związać ręce, ale żeby tak pochopnie rozwiązywać...?.
  • 2014-03-08 10:43 | aniou

Może po prostu Polacy dojrzeli? Uporczywe łączenie umiłowania ojczyzny z umieraniem za kraj to głupota - to nie my powinniśmy ginąć tylko "oni", zgodnie ze słowami Pattona: "Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci s[...]e umierali za swoją".
    Owszem, może się przy tym przytrafić coś złego, ale w naszej chorej martyrologii bohaterskie i bezcelowe zejście jest niemal obowiązkowe. A jeśli ktoś jednak przeżyje, to... "nasz piecyk cudem zreperowany, lecz Osiołek Porfirion to gość podejrzany!".
  • 2014-03-08 11:13 | joter

Rozumiem ich i podzielam ich zdanie. Nie widzę żadnego sensu w poświeceniach dla społeczeństwa, które wybiera PiS ( oraz PO - jako mniejsze zło ) i daje się wodzić na pasku klerowi. Politycy polscy zaś - to dno obłudy. W takim kraju czuję się obco i emocjonalnie niewiele mnie z nim łączy. Nie mam też ochoty "poświęcać się " dla Ukrainy, gdzie jedna sitwa malwersantów ( od Tymoszenki ), wykorzystujac cynicznie biedę i sentymenty probanderowsie pogoniła inna sitwę, za cenę ofiar wśród tzw. cywilów.
  • 2014-03-08 11:20 | Maciej

Każdy może oddać życie za co chce i nic mi do tego. Natomiast oddawanie go za tzw. "ojczyznę" uważam akurat za najsłabszy pomysł: w praktyce oznacza to poświęcenie się dla "elit" u władzy, czyli np. żeby taki pan Kaczyński albo Macierewicz przez kolejne 20 lat zbijał bąki i pyskował na mój koszt.
  • 2014-03-08 12:07 | Grzesiek

Idę o zakład że jak by to badanie miało miejsce w maju 1939r wypowiedzi były by podobne. Nikt nie chce umierać.
  • 2014-03-08 13:07 | zostań krwiodawcą

ja mógłbym oddać krew za Polskę

ale najwyżej pół litra, bo więcej jest już nie zdrowo.
  • 2014-03-08 13:22 | Polalkholic

Czy to są jakieś wielkanocne jaja?
    Kogo i czego miałbym bronić?
    "Prawego i Oświeconego"leminga na przykład?
    Którego jedynym życiowym osiągnięciem jest "bunt"przeciwko swemu proboszczowi aby ten w czasie tzw.k. świętej.nie wpychał mu do ust obcego ciała brudnymi paluchami.
    Patriotyzm to skierowanie dział( może dyplomacji)w stronę Watykanu i w...dol PO i całej tej prawacko-katolickiej ferajnie.
  • 2014-03-08 14:33 | Saurom

Panie redaktorze skąd pana oburzenie przecież dokładnie o to chodziło pana kolegom solidaruchom liberałom. Na co stawiano od 1989 roku opluwaliście państwo niszczyliście poczucie wspólnoty jednostka przede wszystko i oto macie efekty. kolejne czynniki które się do tego przyczyniły niszczenie gospodarki przemysłu za co mają walczyć ludzie za to, że nie mają pracy. Za to, że muszą jeździć na saksy do innych krajów ponieważ kolejne rządy niszczyły przemysł. Za co mają walczyć ludzie za zegarki Nowaka, pijanych Protasiewiczów i innych. Za sprzedajne sądy gdzie zwykli ludzie nie mają szans w procesie z miejscowymi oligarchami lub kolegami kolegów Tuska. Kończąc za co mieliby walczyć za sprzedajnych dziennikarzy z Polityki Łybiórczej, którzy dawno zapomnieli o swoich obowiązkach w tym najważniejszym patrzeniu władzy na ręce.

Jeżeli pan redaktor Burnetko spodziewa się, że po latach opluwania Polski niszczenia wspólnoty gospodarki ktokolwiek będzie chciał za to walczyć to się zdecydowanie pomylił
  • 2014-03-08 14:40 | byly zolnierz

A co to jest Polska?przeciez kazdy obcokrajowiec wie ze polska nie istnieje na mapie,nie ma czegos takiego jak polska,dzieki Tuskowi,kaczynskiemu,palitokowi,grodzkiej i sikorskiemu.
  • 2014-03-08 16:27 | axiom1

Bardzo dobre.
    Politycy i dziennikarze prowokuja, podzegaja, klamia i szczuja. Niech wiec sami walcza o taka Polske.

Polska polityka wschodnia to polityka wscieklego psa i podlej swini wobec Rosji ktora w kadej chwili moze wymazac Polske z powierzchni Ziemi. Ale nawet nie musi byc wojny. (ponizej)

Polskie partyjanctwo i media podzegaly na Ukrainie. Ukraina ciezko za to zaplaci. Utrata Krymu i prowincji wschodnich. Pozostala czesc bez przemyslu nie ma szansy na samoistnienie.

Polskiee partyjnaictwo i media podzegaly Gruzje w 2008. Gruzaj zaplacila utrata terrytorium.

Czas przyjdze ze placic bedzie Polska.

Wystarczy gdy znienawidzona Rosja wycofa sie z porozumien zawartych w Jalcie. Po 25 latach polskich swinstw, podzegania, szczucia i poza kontrola szalejacej rusofobi, Rosja moze oglosic ze wycofuje sie z porozumien w Jalcie. Co wtedy nastapi nie trudno sobie wyobrazic. Polska granica zachodnia powroci do tej ustalonej w Wersalu.
  • 2014-03-08 19:12 | kaesjot

Miejscem, gdzie powinno się manifestować patriotyzm i poczucie wspólnoty jest sklep i urząd skarbowy.
  • 2014-03-08 21:22 | obojętny

Służyłem w armii (w przeciwieństwie do wielu, którzy dziś maja gęby pełne szczytnych haseł piastując wysokie funkcje państwowe, a przed służbą w wojsku stchórzyli) i gdybym dziś dostał kartę mobilizacyjną, podarłbym ją i wyrzucił. Nie mam żadnych nawet mikroskopowych powodów, abym miał bronić czegoś, albo kogoś, kto mi przez lata dawał w kość w różny sposób.
    Oprócz numeru pesel niewiele mnie już łączy z moimi rodakami, u których obserwuję Himalaje obłudy i zaściankowości.
    Dobrze, że na Ukrainie dzieje się to czego jesteśmy świadkami. Wielu ze świecznika spadły maski inni już te maski dawno utracili.
  • 2014-03-09 01:29 | trupcio

A gdyby tak pewnego dnia obudzic sie bez granic panstwowych,caly swiat? Granice to klatki.
  • 2014-03-09 03:52 | Bojar putny

Nalezaloby zadac pytanie dla jakiego kraju..
    Bo czytajac polska prase mam wrazenie ze Polska dzisiejsza przerosla juz ta Jagielonska .. Rozciagajac sie od Krymu do pustyn polnocnej Afryki..
    Za Warszawe i Krakow poswieciloby sie wielu. ..
    Za Damaszek, Trypolis, Sewastopol i Mazarishariff - znacznie mniej ...
  • 2014-03-09 05:14 | zza kałuży

Przywracasz mi wiarę w inteligencję polskojęzycznych

Sam miałem zamiar zacytować Pattona. Dziennikarze, politycy, socjologowie, politolodzy czy kto tam wreszcie idiotycznie sformułowali pytanie. Ale czego się po tym środowisku można spodziewać?
  • 2014-03-09 05:15 | zza kałuży

ale najwyżej pół litra, bo więcej jest już nie zdrowo.

Dzięki za uśmiech!
  • 2014-03-09 05:25 | zza kałuży

opluwaliście państwo niszczyliście poczucie wspólnoty

Tym na życie zarabiają "dziennikarze" "Polityk", "Gazwybiórów" i podobnych im przekaziorów. To jest linia programowo nastawiona na zniszczenie państwowości polskiej. Na rozpuszczenie jej w Europie. A wszystko z powodu strachu tych Żydów albo filosemitów przed urojonym "polskim faszyzmem i nacjonalizmem". Oni ciągle żyją w 1968-ym roku i to im ciągle sny zatruwa. Tym bardziej, że przecież była to pyskówka wśród ich ojców i matek, czyli wśród komunistów. Żydokomuchy pecha miały, iż chwilowo górę wzięli antysemici. Teraz sami są górą i dalej swoje gierki z 68-go grają. Każdą skórę przybiorą, liberalną czy nie, byle tylko forsa była i tylko z całej siły walczą o rozbicie w drobny mak jakichkolwiek polskich nie-żydowskich instytucji.
  • 2014-03-09 05:28 | zza kałuży

A gdyby tak pewnego dnia obudzic sie bez granic panstwowych

John Lennon
  • 2014-03-09 06:28 | zl27

@ axiom1
    oprocz tego "nasi polytycy" ciagle bredza ze Polska istnieje dopiero od 1989 roku. Wynika z tego ze wszystkie uklady zawarte w latach 1945-1989 sa niewazne.Jak sie Niemcy obudza to moze sie okazac ze uklady Polsko_Niemieckie nie maja mocy prawnej i zaczna dzialac aby odebrac z powrotem tzw "Ziemie odzyskane". Jak piszesz to rowniez Rosjanie moga sie do tego przylozyc. Przypuszczam, ze w takim wypadku czesc osob zamieszkujacych te tereny nie mialaby nic przeciwko temu.
  • 2014-03-09 09:39 | atalia

Poświęcić się Tuskowi, Kaczyńskiemu, Niesiołowskiemu, Jaruzelskiemu? Nigdy. Lepiej już być zarzniętym jak bydło, niż dla nich coś zrobić.
  • 2014-03-09 11:18 | Szlonsk

Mój kraj to Śląsk, a jego stolica - Wrocław

Jeśli o ten kraj pytacie, to jestem gotowy do jego obrony!
  • 2014-03-09 12:02 | szyderca z CK Monarchii

A to źle? Czy mieszkańcy Szczecina czy Wrocławia źle by na tym wyszli. Faktem jest, że Białystok czy Warszawa mogą mieć pietra, bo perspektywa dołączenia do Słowiańskiej Rodziny nie jrst zachęcająca....
  • 2014-03-09 12:59 | atalia

axiom1 pisze, a pisze kongenialnie, że, cytuję: "Polska polityka wschodnia to polityka wscieklego psa i podlej swini wobec Rosji ktora w kadej chwili moze wymazac Polske z powierzchni Ziemi."

Tak, tak, Polacy dokonali rozbioru Rosji, zamęczyli na Syberii tysiące Rosjan, współpracowali z Hitlerem i wspólnie napadli na Rosję, w Katyniu wybili tysiące bezbronnych oficerów rosyjskich, zamęczyli w katowniach ub i sb tysiące niewinnych Rosjan, uprowadzili do Warszawy Rosjanina Okulickiego i zamęczyli go, aż do lat 90-tych ubiegłego wieku decydowali o losach Rosji.

Tak, postawę Polaków wobec Rosjan można porównać tylko do zachowania podłego psa i wściekłej świni.

Co innego Rosjanie wobec Polaków: pełen Wersal, a nawet więcej.
  • 2014-03-09 13:06 | camel

Część zarzutów wobec ZSRR jest wyssana z palca. Widać nienawiść wśród jaśniepaństwa była tak silna, że faktyczne przewiny im nie wystarczyły, musieli dołożyć trochę wymyślonych, prawda? W każdym razie Polacy, winni wymordowania kilku narodów określanych przez nich "poganskimi", a więc ubabrani we krwi po szkaplerzyki na szyjach, powinni może trzymać mordy na wodzy i przestać szczekać tak głupio. Jak myślisz?
  • 2014-03-09 13:11 | camel

Nieco mnie zastanawia zauważona prawidłowość: polonii amerykańska to zdecydowanie najgłupsza, najbardziej zacofana, najciemniejsza część emigracji. Ktoś ma jakiś pomysł skąd ten efekt? Czy to wina tego, że do USA emigrowało głównie niepiśmienne Podhale i biedna do zatracenia człowieczeństwa Galicja? "zza kałuży" skąd pochodzisz?
  • 2014-03-09 15:16 | atalia

Wydawało mi się, że mowa o Rosjanach i Polakach, ale - jak widzę - myliłem się. Dobrze więc byłoby mi zarzucić, że np. Polacy pomagali wyrznąć Indian, np. Kościuszko, Puławski.

Ps. Co do mordowania pogan przez Polaków. Po pierwsze, Polacy ochrzczeni przez Mieszka I wyrznęli Polaków, którzy tego chrztu nie przyjęli. Po wtóre, gdyby się nie ochrzcili, zostaliby wyrznięci.

Po trzecie, osobiście wolałbym, aby Polacy byli poganami, nadal sobie wierzyli w Światowida czy tam jakieś innego boga i by nadal mieli poligamię. Trudno mi pojąć, jak mogli z niej zrezygnować...
  • 2014-03-09 16:00 | Adalbert 44

Czy dziś z bagnetem u drzwi staną oligarchowie polscy , którzy przejęli majątek narodowy w wyniku złodziejskiej transformacji?
    Czy dziś z bagnetem u drzwi staną obłudni i zakłamani politycy , dla których własne obsesje i własne kariery są motywacją kłamstw jakie serwują narodowi z trybuny sejmowej?
    Czy normalny Polak stanie z bagnetem u drzwi broniąć kapitału obcych bankierów w Polsce ?
    Polska została sprzedana , więc niech nowi własciciele jej bronią . To jest prawdziwy dramat Polski , ale I Ukrainy, w czasach złodziejskiego i agresywnego globalizmu , który narody pozbawił związku emocjonalnego z ojczyzną..
  • 2014-03-09 16:07 | Adalbert 44

Re:Polaków Ślązaków gotowość do poświęcania dla kraju

@ Szlonsk
    Do obrony przed kim ? Przed własną obsesją ?
    Co na tym "twoim" Śląsku jest twoje ? Może historia twojej rodziny? Reszta jest własnością banksterów, Dla nowych włścicieli i okupantów Polski i Śląska ta twoje miłość jest zupełnie nieważna I niepotrzebna.
  • 2014-03-09 17:08 | wojto51

Dzisiaj w moim lokalnym KK potwietdziła się pogłoska o zbieranie datków na pomnik lokalnej ofiary katastrofy smoleńskiej. Faceta znałem osobiście; chodził do rónwoległej klasy LO; razem mieliśmy WF-y, spotykaliśmy się na wielu przerwach; nie emówiąc o wspólnej studniówce. Cześć jego pamięci. Do Smoleńska poleciał służbowo. Co jest tragikomiczne, to fakt, iż wspomnaiany pomnik (sama potrzeba budowy jest co najmniej bardzo dziwna) ma zostać wniesiony piod Ossowem - w miejscu bitwu polsko - sowieckiej z 1920 r. Facet nie miał nic współnego ze wspomnianą miejscowością, która leży jakieś 100 km od jego rodzinnego miasta. O co więc chodzi? Zapewne o pdtrzymywanie "mitu" smoleńskeigo i podsycanie rusofobii.która to przyniosła nam w chistorii same klęski. Nie kwestionuję wyraźnego i niezrozumiałego dla mnie imperializmu rosyjskiego, lecz skoro dotychczasowa walka z nim przez stulecia, to pasmo klęsk, to chybab pora zmienić taktykę.... Wartoprzy tym zauważyć (w kontekście wspomnanego pomnika), czym zajmuje się polski kler katolicki, zamiast codzinnej modlitwy i studiowania Bilblii; nie po raz piewszy wpróbując wprowadzić naród w maliny.
  • 2014-03-09 18:12 | mars

Może warto sobie przypomnieć wiersz wielkiego Tuwima "Do prostego człowieka". Dokładnie przeczytać, zastanowić się i wtedy podejmować decyzję.Póki co wojny nie będzie. Putin uspokoi sytuację na Krymie i to właśnie on jest największym gwarantem pokoju na świecie. Wart nie jednego pokojowego Nobla.
  • 2014-03-09 18:22 | amon

Życie jest najważniejsze

Życie jest najważniejsze - słyszymy od kleru i prawicy, gdy trzeba zmusić kobietę do rodzenia dziecka z gwałtu. Skoro życie jest najważniejsze, to nie mam zamiaru go oddawać za ojczyznę (czyt. polityków, kler i oligarchów).
  • 2014-03-09 18:54 | jer11

Czyzby "zza kaluzy" znow zapomnial o swojej porcji lekow?
  • 2014-03-09 18:57 | jer11

Kler rzymsko-katolicki w Polsce praktycznie zawsze wtracal sie do polityki i usilowal wywierac presje na politykow... Oni uwielbiaja wrecz zanurzac sie w politycznym blocie i miec poczucie wplywu na losy kraju !
  • 2014-03-09 20:35 | Tanaka

1. Polacy generalnie lepiej czują sytuację na linii Rosja-Ukraina, niż politycy. Ci bawią się w prężenie tego i owego i mamią politycznie wyborców. A Polacy znacznie spokojniej do tego podchodzą. Nie są aż tak głupi, jak chcieliby politycy.
    2. Polacy zaczynają się zbliżać mentalnie do Czechów. Wojuje się nie bronią, a czymś innym. A od wojaczki ważniejsze jest samo życie.
    3. Polacy się rozleniwiają, bo od 70 lat nie mieli wojny. chcą żyć w spokoju, a nie znowu się napinać ojczyźnianie, jak ich rodzice i dziadkowie. Chcą żyć, nie krwawić.
    4. Polacy dostają rzygów na ciągłe judzenie ich patriotyzmem przez wszelkiej maści politruków.
    5. Polacy się bogacą i o bogaceniu myślą, nie o wojowaniu. Na wojnie się traci: mieszkanie, auto, LED TV, wakacje w Tunezji i wreszcie życie. To nie ma sensu.

Każdy z punktów może mieć zastosowanie, w dowolnej proporcji.
  • 2014-03-09 20:36 | Tanaka

Otóż to !
  • 2014-03-09 21:50 | wojto51

Strasznie materlialistyczne podejście. Ja bym do tematu podszedł nieco inaczej. W naszym kraju mamy dość spraw wymagających załatwienia bądź dokończenia, np. budowa dróg szybkiego ruchu, czy poprawa stanu służby zdrowia. Kolejna wojna nie tylko tego nie załatwi, lecz wręcz zniszczy to, co z mozołem już udało się zbudować. Po co nowe pomniki i cmentarze?.... Może już tego wystarczy.....
  • 2014-03-09 22:27 | Bobola

Polska panstwowosc byla od dawa, chyba od czasow Rzeczpospolitej Szlacheckiej , projektem mniejszosciowym. Wartosc panstwa polskiego jako samodzielnej jedostki politycznej byla doceniana tylko przez bardziej uswiadomiona i rozwinieta intelektualnie czesc spoleczenstwa. Reszta to "tutejsi" czyli ci ktorzy mieszkaja na danym terytorium ale nie obejmuja emocjonalnie Polski jako ojczyzny. Ubolewal nad tym Pilsudski piszac ze, "Polacy chcieliby zeby panstwo polskie nic ich nie kosztowalo ani jesli chodzi o ofiary materialne ani o poswiecenie zycia". Cala masa wspolczesnych obywateli tylko szuka wymowki aby niczego nie zrobic i niczego nie zaryzykowac dla kraju jako calosci. Moze to byc "klasowy " punkt widzenia albo niechec do zamozniejszej elity. Moze to byc tez obcosc "rasowa" .Kazda wymowka jest tu dobra i to widzimy w kometarzach powyzej. Wiecej o tym na http://bobolowisko.blogspot.com/2013/10/projekt-mniejszosciowy.html
  • 2014-03-09 22:30 | atalia

I w czym rzecz?. Kler zbiera na pomnik upamiętniającej zwycięstwo Polaków nad bolszewikami w 1920, Ty zbieraj na pomnik upamiętniający zwycięstwo bolszewików nad Polakami w roku 1939 po wspólnej akcji z Hitlerem.

Ja nie dam ani klerowi, ani tobie, wypiję piwo, czym najlepiej przysłużę się ojczyźnie.
  • 2014-03-09 23:47 | Adalb

@ camel
    odczep się od Polonii, to twoja obsesja?
  • 2014-03-10 13:12 | Tanaka

a więc piszesz to samo co ja, ale innymi słowami
  • 2014-03-10 13:37 | Beavis

Coś w tym jest. Za czasów I Rzeczypospolitej chłop pańszczyźniany też miał w nosie Ojczyznę, bo ta stanowiła własność szlachty. To po co taki chłop miał się szarpać z najeźdźcą? Jemu było wszystko jedno dla kogo odrabia pańszczyznę. A dziś to my jesteśmy takimi chłopami, we własnym niby kraju. Tylko gdzie ta szlachta?
  • 2014-03-10 14:49 | Ekonom

Tuwim napisal ten wersz w roku 1929, kiedy to, tak jak dziś, Polska była własnością zachodniego kapitału. I tak on ten swój wiersz, jakże dziś znów (niestety) aktualny, skomenował: "W wierszu moim zwracałem się wyraźnie do wszystkich narodów, aby w chwili decydującej przeciwstawiły się wojnie zaborczej, którą – jako człowiek uczciwy i rozsądny – uważam za zbrodnię. Absurdem jest przypuszczać, że nie odczuwam czci dla bohaterstwa w obronie niepodległości kraju." (Wikipedia)
  • 2014-03-10 20:16 | kaesjot

Czyli mamy teraz to, o czym pisalem wielokrotnie - jesteśmy parobkami w gospodarstwie, które kiedyś było nasze własne.
  • 2014-03-10 21:37 | Andypedy

Patriotyzm

Jak przyjdzie co do czego to jedynymi gotowymi bronic Polski okaza sie kibole i narodowcy.

Lewicujacy redaktorzy jak jeden odnajda swoje korzenie I przeniosa sie do Tel Avivu I Brukseli.

Paru do Moskwy.
  • 2014-03-10 21:41 | Falicz

Patriotyzm fajnopolakow.

Nie wyobrazam sobie fajnopolakow idacych na bagnety z okrzykiem:
    "Za ojczyzne i za Komorowskiego..."

Predzej zaszturmuja na przecene w Tesco.
  • 2014-03-11 16:12 | dewes

A może po prostu Polacy zmądrzeli na tyle, żeby nie odpowiadać na głupie pytania. Kto to w ogóle wpadł na pomysł, żeby robić tak głupi sondaż. Ciekawe jak wyglądały by odpowiedzi na pytanie: czy gdyby sąsiadowi palił się dom to rzucił by się Pan/Pani ratować niemowlę? Ale chętnych by było do poświęcenia... Oczywiście rzeczywistość pokazuje, że domy wraz z dziećmi płoną dość często natomiast ratowaniem niemowląt z reguły zajmuje się już straż pożarna a ochotnicy już rzadziej. Dlatego do tego typu sondaży można podejść na zasadzie próby ale udzielenia odpowiedzi na pytanie: "czego uczą teraz na wydziałach socjologicznych?" a jeżeli to nie socjolog był jego twórcą to kto pozwolił na spapranie badania.
  • 2014-03-11 20:13 | Maciej

Jaka znowu "wymówka"? Mylisz przyczyny ze skutkami. Obrona ojczyzny może być, zależnie od okoliczności, wyłącznie obroną "elit"; zaś projekt państwowości może, a nawet niejednokrotnie powinien, być "mniejszościowy" - jeśli przeciętny zjadacz chleba miałby wyjść na nim jak Zabłocki na mydle. Zapytam prowokacyjnie: co, jeśli sejm - dajmy na to - niemiecki uchwalałby lepsze ustawy, niż nasz rodzimy, zaś rząd również sprawowałby się lepiej? Czynienie z "ojczyzny" dogmatu, niemalże absolutu, jest absurdem.

W czasach historycznych było tak, że Zdzisław Wspaniały zabierał jakieś ziemie Wilhelmowi von Pipke, zaś dla miejscowych chłopów nie miało żadnego znaczenia, czy wyzyskuje ich oraz wciela do wojska pan polski, ruski, czeski czy niemiecki. Potem przyszło "oświecenie", powszechna edukacja i mobilizacja ludności wymaga już bardziej finezyjnych sposobów. "Ojczyzna" to właśnie taki sposób; może być użyty w celu dobrym i niedobrym.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia identyfikacji z miejscowymi porządkami, obyczajami (poniekąd wracamy do "elit"). Kto je akceptuje, będzie bardziej skłonny do poświęceń, niż np. osoba o poglądach liberalnych, czująca się źle w kraju rządzonym przez kler katolicki - przecież to oczywiste, racjonalne i moralnie słuszne.