Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żakowski: Średnia krajowa dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

(31)
– Prosta sprawiedliwość mówi, że ci ludzie nie powinni ponosić dodatkowych cierpień – mówił o sejmowym proteście rodziców Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM.
  • 2014-03-28 15:19 | atalia

ord

Jakie społeczeństwo chcemy zbudować?

Ja na pewno nie chcę takiego, w którym nadal jest komunistyczna Ordynacja wyborcza: szef partii ustala, kto na liście jest jedynką i dzięki temu wybory zamieniają się w referendum, a polityk może dziesiątki lat być przy korytku.
  • 2014-03-28 15:30 | maria

Re:Żakowski: Średnia krajowa dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Jakie społeczeństwo ?
    Wymaga to zmiany z narracji "wolność" na narrację "odpowiedzialność"
  • 2014-03-28 16:53 | Leo 62

dla rencistów i emerytów tez średnia krajowa.
  • 2014-03-28 17:50 | herbapol2

Dlaczego średnia krajowa ? Dodatek pielęgnacyjny powinie być orientowany na stopień niepełnosprawności.Ale rodzice się temu sprzeciwili,a rząd uległ.Inwalidztwo inawlidztwu nie jest równe.Ponoszone w związku z pielęgnacją koszty i wysiłek też są różne.Słuszne określono w artykule rząd jako sztab reagowania kryzysowego.Ani ten rząd,ani żaden inny przed nim,nie chce zajmować się problemami trudnymi.Zapatrzeni w sondaże martwią się jedynie by im słupki nie spadły.Na myślenie o tym jakie państwo chcemy zbudować,nie ma czasu.Dlatego też taki wysyp różnych głupich pomysłów jak alkomaty w każdym aucie,ustawa o szczególnie niebezpiecznych,kajdanki (obroże) elektroniczne i wiele innych.Ustawy piszą dyletanci (np.rodzice dzieci niepełnosprawnych),uchwalają je dyletanci,bo do sejmu wchodzą ludzie,zgodnie z komunistyczną ordynacją wyborczą,których szefowie partii namaścili.Dla fachowców,prawników,ekonomistów i tp. nie ma miejsca.Pytanie za co biorą pieniądze rzesze prawników zatrudnieni w sejmie,kancelarii premiera i ministerstwach.Na pytanie jakie społeczeństwo chcemy zbudować,nie odpowiada nikt,Taki temat nie stoi do dyskusji.Temat najważniejsz:jak przetrwać do końca kadencji i ewentualnie wygrać następne wbory.Wizjonerstwo wyszło z mody.Biega się od pożaru do powodzi,łata dziury,klajstruje braki,a ustawy na wzór niemieckiej BSG nie ma.Każdy dostaje to,co uda mu się wydrzeć.I tak jest w każdej dziedzinie życia społecznego.
  • 2014-03-28 18:23 | susann

Proponuje, by wprowadzic taki podatek jak w Niemczech tzw. Plegegeld, ktory potracany jest kazdej osobie pracujacej, bedacej na rencie czy emeryturze . Wtedy nie bedzie problemu z utrzymaniem osob wymagajacych opieki.
  • 2014-03-28 21:31 | jvelzkeyek

Nie bądźmy obojętni i nieczuli!
    Nie pozwólmy, aby dyletanci Polskę psuli!
    Popierajmy słuszne żądania potrzebujących!
    Mobilizujmy do rzetelnej pracy rządzących!
    Koniec wciskania kitu i lekceważenia!
    Czas przystąpić do prawdziwego rządzenia!
  • 2014-03-28 22:08 | Radwan

grozi nam katastrofalne przeludnienie stąd stąd przedłużanie egzystencji (a przede wszystkim rodzenie)jest pozbawione sensu. I chyba tylko źle rozumiana poprawność każe to przemilczać.
  • 2014-03-29 06:38 | aabc

Urodziło mi się dziecko z porażeniem mózgowym w czasach, kiedy nie było USG ani badań prenatalnych. Cała rodzina stawała na głowie aby oprócz mnie, także żona mogła pracować w weekendy, na noce. Przeszła na wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy. Dzisiaj córka ma 37 lat i jak dwuletnie dziecko bawi się klockami. Żona niewielką emeryturę. Córka ma 619,50 zł renty socjalnej i niewaloryzowanego dodatku pielęgnacyjnego od 10 lat w wysokości 153 zł. Jedna para butów ortopedycznych kosztuje 737 zł. Za jednego buta (tylko) NFZ zwraca 170 zł. Drugi but na własny koszt. Druga para letnich albo zimowych (demokracja, więc mamy wybór) już na własny koszt. Żeby żyła, kupuje za własne pieniądze lek za granicą. Nie jest to drogi lek ale kłopotliwy w nabyciu. Nie ma zakładu w którym córka może przebywać, zresztą nie chcemy tego. Gdybym mieszkał w Anglii , córka poza specjalną rentą, ma zapewniony dodatek w wysokości 1000 funtów, wózek elektryczny i przyrządy albo przybory ortopedyczne za darmo, leki gratis. Rząd woli zmarnować miliardy na ekrany przy autostradach i dać zarobić cwaniakom, albo produkować afery gospodarcze i przetargowe niż wesprzeć niepełnosprawnych.
  • 2014-03-29 10:40 | nika

Re:Żakowski: jaki piękny lans

wszyscy się mogą wykazać empatią i szczodrością. Pytanie tylko ZA CO?
    jedna wielka hipokryzja, wykluczonych grup w Polsce jest CAŁA MASA. I co z tym zrobimy.
  • 2014-03-29 11:58 | zet

Wszystko na to wskazuje,że kolejna ustawa powstanie w pośpiechu i zamiast problem/opieki nad człowiekiem niepełnosprawnym/ rozwiązać systemowo,będzie tymczasowym bublem-klastrem.
    Pomocy od państwa w sprawowaniu opieki nad osobą niepełnosprawną wymagają wszystkie rodziny, które ją zapewniają.
    Trzeba stworzyć czytelne dla każdego zasady i tryb postępowania w uzyskiwaniu wsparcia.
    Nie jest złe przygotowywane rozwiązanie, które przewiduje zasiłek opiekuńczy w wymiarze najniższej płacy/ok.1620 zł/ dla osoby sprawującej opiekę. Jednak tylko wówczas,kiedy nie osiąga dochodów z innych źródeł. Zanim zapadną decyzje i powstanie zapis prawny, trzeba przeprowadzić dyskusję,zarówno z ekonomistami jak też z osobami zainteresowanymi.
  • 2014-03-29 13:05 | axiom1

Kartel, rezim-kk ktory zmusza kobiety do rodzenia niezdrowych dzici ma obowiazek placic co najmniej srednia krajawa plus wszelkie pracownicze benefity.

Podkreslam ze kk rowniez powinien byc zmuszony do placenia co najmniej polowy tej kwoty. kk nalezy zmusic to brania odpowiedzialnosci za swe bandyckie czyny oparte na zabobonie.
  • 2014-03-29 18:29 | bever

czyli jow i ordynacje wiekszasciowa, zgodze sie nawet na mala zmiane ordynacji, na mieszana mnijesza niz w niemczech, byle by cos ruszyc. ale to zmieni majdan w polsce.
  • 2014-03-29 18:32 | bever

jow i ordynacja wiekszosciowa jest rozwiazaniem
  • 2014-03-29 18:48 | bever

moze zaczniemy dyskutowac o opiece prenatalnej, aborcji w wypadku stwierdzenia powaznej wady plodu i co jest najwazniejsze i najtrudniejsze zarazem postawieniu przez ubezpieczyciela wymogu badan prenatalnych. w wypadku stwierdzenia wad plodu i niezgody rodzicow na aborcje, zobowiazaniu rodzicow do przyszlego pokrycia kosztow leczenia i opieki. ktos powie spoleczny darwinizm, dobor przez exterminacje nieprzydatnych, ja moge powiedziec, ze skoro Bog dal nam czesc siebie - rozum, to oczekuje bysmy nim sie poslugiwali, robiac prenatalne badania.
  • 2014-03-30 09:52 | zet

"....skoro Bog dal nam czesc siebie - rozum, to oczekuje bysmy nim sie poslugiwali, robiac prenatalne badania. "

Zapominasz,że na naszej planecie są potężne instytucję, które jako jedyne wiedzą, w jaki sposób można się rozumem posługiwać,by nie nadużywać jego możliwości.
    Według pracowników tej wielkiej agencji,szczepienia i badania prenatalne są sprzeciwem człowieka wobec bożego planu.
  • 2014-03-30 10:09 | Opiekun non stop

Te niepełnosprawne dzieci jeśli dożyją, staną się kiedyś "dorosłymi"osobami, jaki zasiłek wówczas będzie przysługiwał opiekunom nad niepełnosprawnymi członkami rodziny? Po śmierci rodziców od kilku lat opiekuję się 47 letnią siostrą, niepełnosprawną od urodzenia, nie otrzymałem przez te kilka lat ani grosza żadnego zasiłku, nie mogę też pracować. W takiej sytuacji znajduje się wielu i znajdą się też rodzice i opiekunowie obecnie wykazujący słabość naszego systemu opieki w Sejmie. Świadczenie pielęgnacyjne zlikwidowano, próg 623 PLN jest nieadekwatny do realiów i jest sztuczną barierą pozbawiającą świadczeń z tytułu specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Należy go jak najszybciej zlikwidować w innym przypadku pomoc Państwa staje się iluzoryczna i półprawdą głoszoną ustami przedstawicieli Rządu,
  • 2014-03-30 21:54 | JK

Jeśli te zasiłki będą za wysokie to będzie to zachęta, aby rodzić upośledzone dzieci tylko po to, aby mieć zasiłek, i powodować sytuacje, które zwiększają prawdopodobieństwo tego że dziecko w łonie matki nie będzie się poprawnie rozwijać, czyli np. alkohol i narkotyki w ciąży, stary ojciec, dieta bez kwasu foliowego, itd. Wiem, że to straszne przypuszczenie, ale znajdą się takie osoby, dla których ten zasiłek będzie "dobrem najwyższym"
  • 2014-03-30 22:11 | babcia

mogą się na mnie posypać gromy. mam to gdzieś. Znam przypadki gdy rodzina na badania do orzecznika wiozła "chorego na wózku"{ a jak wracał do domu to brał się do roboty i był zdrowy. Ludzie wy się tak nie przejmujcie bo połowa z nich to zwyczajni oszuści. Szlag mnie trafia, teraz trzeba utrzymać niepełnosprawne dzieci i właściwie do końca ich życia to my podatnicy mamy ten obowiązek przyjąć na siebie, bo te dzieci na siebie nie zapracują a dodatkowo mamy pracować na emerytury ich mam. Cudownie tylko tak dalej wóda się poleje strumieniami, kasa na to będzie. Nie wierzę w te głośne nieszczęścia. Osobiście znam kobietę , której córeczka nie zajmowała się nią ani nie opiekowała choć mieszkała niedaleko. Zakupy ,pranie , gotowanie załatwiali sąsiedzi dopiero jak od państwa można było wyrwać kasę mamuśką zajęła się córeczka. Takich przykładów z dwóch małych wsi można podać więcej. Wszystkie służby socjalne w małych miejscowościach doskonale znają takie przypadki tylko nikt nie będzie donosił, poza tym są powiązania sąsiedzkie, rodzinne itd. Skala nadużyć rentowo inwalidzkich jest w tym kraju porażająca i naprawdę nie ci wrzeszczą którzy maja najgorzej. Ci nie protestują i nie domagają się cudów, radzą sobie.
  • 2014-03-31 01:15 | Mike89

Cieszę się, że świadczenie dla rodziców niepełnosprawnych dzieci wzrośnie o 200 zł. Każde pieniądze się przydadzą w opiece nad takim trudnym dzieckiem. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze większe.
  • 2014-03-31 03:05 | Qris

To nie jest straszne przypuszczenie. To już się dzieje. Całe szczęście nie u nas.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2258589/Horrifying-story-pregnant-South-Africans-deliberately-binge-drinking--welfare-babies-harm.html

W skrócie: ciężarne kobiety w RPA piją księżycówkę z kwasem akumulatorowym by ich dzieci urodziły się z alkoholowym zespołem płodowym. Wszystko to by otrzymać 1200 rand (około 350 złotych) na dziecko.

Jako, że RPA jest około 2 razy biedniejsze od Polski to u nas wartością graniczną było by zapewne 700 złotych. Czyli mniej niż jedna trzecia średniej krajowej.
  • 2014-03-31 06:28 | axiom1

Babciu, nie wyciagaj wnioskow na jednej obserwacji bo nie jest reprezentatywna.
  • 2014-03-31 07:56 | aabc

Szlag mnie trafia, teraz trzeba utrzymać niepełnosprawne dzieci i właściwie do końca ich życia to my podatnicy mamy ten obowiązek przyjąć na siebie, bo te dzieci na siebie nie zapracują a dodatkowo mamy pracować na emerytury ich mam.""""

Masz rację, W przeszłości Adolf H. rozwiązał ten problem zgodnie z Twoimi poglądami. Ustawy Norymberskie i utylizacja upośledzonych. Brawo cywilizowany człowieku.
  • 2014-03-31 13:12 | Gimpel

Szanowny Panie Redaktorze, Szanowni Państwo,

jestem matką 21-letniego młodzieńca z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym (upośledzenie intelektualne). Syn przeszedł całą ścieżkę edukacyjną (szkoła specjalna), obecnie pracuje. Mam więc dość duże doświadczenie w diagnozowaniu problemów ludzi niepełnosprawnych i ich rodzin, bo też obserwuję się ich wielu lat.
    Celowo w mojej wypowiedzi pragnę pominąć kwestię patologii społecznej, bo to temat na całkiem inną dyskusję, choć przy okazji procesu kształcenia dziecka napatrzyłam się na to zjawisko dość często.

Jeśli chodzi o kwestię pomocy dla osób niepełnosprawnych (nieważne czy dzieci czy dorosłych) to najważniejszy jest system. W Polsce go nie ma. Są pieniądze wydawane bez ładu, składu i przemyślenia, ale brakuje systemu. Nie musimy go wymyślać, ponieważ np. w krajach skandynawskich już dawno to przemyślano, wdrożono i funkcjonuje. Z tego co wiem, nie jest to wcale bardziej kosztowne od działań ad hoc stosowanych w PL.

Należy pamiętać o tym, że nie wszyscy potrzebują pieniędzy państwowych. Ja, np. nie potrzebuję i ich nie chcę. Pracuję, pracowałam i będę pracować. Potrzebuję za to innego wsparcia, np. rehabilitacji neurologicznej, która nie funkcjonuje w przypadku takich schorzeń, jak u mojego dziecka. Przez wszystkie lata gdy zmagam się z rzeczywistością nie otrzymałam również wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego (gdy 3 lata temu przeszłam załamanie nerwowe, to leczyłam się prywatnie). Przez większość życia mojego syna też musiałam zrezygnować z państwowej służby zdrowia, bo pracowałam i żaden pracodawca nie wyrażał zgody na wychodzenie z pracy (do południa) do różnych specjalistów.
    Każdą rehabilitację, jaką syn przeszedł, ja wymyśliłam i opłaciłam z własnej kieszeni (basen, konie, itd).
    Teraz marzę o tym, aby kiedyś się usamodzielnił. Aby było to możliwe, powinien zamieszkać osobno i mieć opiekuna który będzie go odwiedzał 2-3 razy w tygodniu i sprawdzał, czy zakupy zrobił, świadczenia zapłacił, posprzątał i takie tam. Jest to standardem w Skandynawii (mieszkanie socjalne, pracownik z opieki społecznej, który zajmuje się takimi rzeczami, a nie wypełnianiem dokumentów do kolejnego zasiłku).
    Taka sytuacja pozwoliłaby mi również na spokojniejsze patrzenie w przyszłość i zmniejszenie nerwicy. Bo doskonale wiem, że mój syn funkcjonuje świetnie, dopóki oboje z mężem żyjemy (syn pracuje u męża w firmie). Ale co będzie potem?
    Jako studentka socjologii miałam wiele lat temu praktyki w domu pomocy społecznej dla osób upośledzonych... Jeśli istnieje piekło na ziemi, to jest właśnie tam. Nie chcę aby mój syn tam trafił.
    Jest jeszcze wiele innych problemów (problem seksualności, problem wakacji, i wiele wiele innych, ale już nie chcę zanudzać potencjalnych czytelników).
  • 2014-03-31 15:28 | addetto stampa

na dzieci niepełnosprawne i na dorosłych niepełnosprawnych powinien płacić kościół katolicki - jeśli wzywa do nadawania prawa życia zygocie, jeśli uniemożliwia badania prenatalne mogące ustalić stopień uszkodzenia płodu, jeśli uniemożliwia aborcję w razie stwierdzenia takiego uszkodzenia - niech weźmie na siebie ciężar hodowli tych istnień. Błędów genetycznych będzie coraz więcej w miarę skażenia środowiska; ojcowie alkoholicy będą coraz częściej gwałcić żony i córki, ergo - mamy problem.
  • 2014-03-31 16:49 | slima11

Dwa razy moje uwagi do kosza.Dzięki wielkie.Tylko wstyd ,za dziś, bo 35 lat temu wychowałem się na Polityce odważnego Rakowskiego.A to co nas otacza to straszna paranoja.Płacz ,bo niż demograficzny ,zakaz badań i przerywania ciąży,prezerwatyw,,,tam ,gdzie sytuacja tego wymaga,i modły o lepsze jutro zastępujące wizję rozwiazywania problemów.Ocenią nas ,w przyszłości jako tych co zgadzali się na to ,że po nas choćby potop.
  • 2014-03-31 23:02 | Dorader

Przeludnienie?????????????????? Chyba źle widzę!
  • 2014-03-31 23:04 | Dorader

Gdyby nie było złodziei, którzy rozkradli już kompletnie nasz kraj, nie byłoby problemu z podziałem dóbr. Nikt sam na własne życzenie sobie nie wybiera niepełnosprawności. A może ona spotkać każdego. Ciebie też. Wtedy z pewnością zmieniłaby Ci się optyka.
  • 2014-04-01 16:32 | D1ter

Czemu tylko dla nich?
    Średia krajowa dla wszystkich co mają mniej niż średnia.
    Niech zapanuje średnia sprawiedliwość.
  • 2014-04-16 09:23 | XXXX

SWIĘTA RACJA, znam osoby które pobierają zasiłek, a dziecko całkiem dobrze sobie radzi, chodzi do przedszkola, a mama w tym czasie sobie dorabia , pytam i jaka w tym sprawiedliwość _
  • 2014-04-16 09:27 | XXXX

święta prawda
  • 2014-04-26 20:24 | andreas.m

Problem nie leży tylko w pomocy rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych w postaci wypłacania zasiłków.Wiele z tych osób wolała by podjąć prace i zatrudnić na własne miejsce w pełni wykwalifikowanego rehabilitanta.
    Tworząc jedno miejsce pracy dla opiekuna panstwo zyskało by dwie osoby zatrudnione i wytwarzające jakieś dobro, płacące podatki i mogące wydatkować zarobione pieniądze i napędzać rozwój gospodarczy,
    Ale na dzień dzisiejszy są dwie osoby ledwie egzystujące i korzystające ze środków pomocy społecznej!!!
    CO LEPSZE?!