Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska według Doroty Masłowskiej

(16)
Dorota Masłowska, pisarka, piosenkarka, laureatka Paszportu POLITYKI za „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, o sobie, swoim pokoleniu, narodowych traumach i braku wolności.
  • 2014-04-09 11:22 | jarmuvie

„żeby nie było niczego!”.

to nie jest zasada „żeby nie było niczego!” tylko zasada: żeby nie można było niczego od siebie odróżnić, żeby wszystko było od siebie nieodróżnialne, żeby była jedna breja. W poniedziałek : breja, we wtorek : breja itd.
    Odróżnianie/różnicowanie strasznie boli, szczególnie prymitywne umysły bardzo się boją odróżniać. Odróżnienie jest potwornym wysiłkiem, nad którym biedziły się całe pokolenia. To nasz autentyczny, ludzki wysiłek trwający całe tysiąclecia. Komuna zniosła odróżnianie/różnicowanie i umysł Polaków cofnął się do niezróżnicowanej brei sprzed stworzenia. I teraz Polacy pilnują tego największego osiągnięcia komunistów.
  • 2014-04-09 15:36 | Paweł

Re:Polska według Doroty Masłowskiej

Nie lubię Masłowskiej. Nie odnajduję w jej opiniach na temat Polski i Polaków nic odkrywczego, ani szokującego. Powiem więcej, tę nienawiść, o której opowiada Żakowskiemu czuję codziennie. To jest również moje doświadczenie. Natomiast to, co Masłowska uprawia, to nie jest nawet krytyczna publicystyka udająca sztukę, tylko pseudointelektualne kibolstwo. Z czysto egoistycznego punktu widzenia Masłowskiej jest to zapewne słuszna strategia – stale dokładać do pieca, żeby potem się nad tym ponawybzdyczać. I do kasy.
  • 2014-04-10 02:19 | camel

Masz dokładnie rację: jak już Polacy wytłukli i wygnali wszystkich innych, Arian i resztę odmieńców-innowierców, to nastąpiło takie zróżnicowanie, takie ubogacenie i urozmaicenie, że aż duma narodowa rosła! Było niebrejowato i kolorowo a pienia skowronków przerywały tylko ciche jęki półniewolnego chłopstwa, gnanego batem do roboty na panskim. A potem przyszła straszna "kumuna", chłopi wyprostowali zgięte karki i już nie można było odróżnić kto pan a kto cham. A teraz są tacy, którzy usilnie pracują (z sukcesami) nad odtworzeniem tamtego stanu rzeczy. Udało się już spauperyzować szerokie rzesze, zepchnąć poza nawias ubóstwa, pokazać im ich "naturalne" miejsce z łbem pochylonym kornie w oczekiwaniu na ochłap ze stołu pańskiego.
  • 2014-04-10 21:17 | Eau de Cologne

Czy pani Maslowska zalicza sie do grupy intelektualistow???
  • 2014-04-22 18:36 | porost

Myślę że tak. Czytając wywiad, musiałem sprawdzić co oznacza wyraz konfuzja. Lubię obcować z intelektualistami, uczę się nowych wyrazów.
  • 2014-04-22 19:27 | Może wreszcie ktoś zdefiniuje co to znaczy "Polska"

bo mam nieodparte wrażenie, że nikt nie wie, o czym mówi.
  • 2014-04-22 21:13 | Danka

Re:Polska według Doroty Masłowskiej, czy Wałęsa jest Kolumbem neokolonializmu ?

Pytanie czytelniczki : Czy Lech Wałęsa , ikona transformacji, jest Kolumbem neokolonializmu w Europie Wschodniej?
    Czy pani Masłowska czuje się człowiekiem wolnym, żyjac w kraju, który nie ma własnych banków i monstrualne długi wobec globalnych korporacji finansowych? Czy ona o tym czasami myśli ?
  • 2014-04-22 23:17 | Grze

...a moze dziewczyna wszystko, co ma do powiedzenia napisala w swoich ksiazkach i nie ma sensu dreczyc jej bardzo inteligentnymi pytaniami i oczekiwac na blyskotliwe odpowiedzi na kazde z nich.
  • 2014-04-23 15:51 | zzzxxxyyy

mamy własne banki
  • 2014-04-23 16:13 | Teresa Stachurska

Ku sednu:

"...Prof. Leder ma rację, że jeśli chcemy budować nowoczesne państwo i dobre społeczeństwo, trzeba się z tym dziedzictwem rozprawić. Bez tego folwarczne relacje, polegające na odczłowieczeniu innego, będą trwały w stosunku szefów do podwładnych, aparatu państwa do obywateli, lekarzy do pacjentów, prokuratorów do podejrzanych, nauczycieli do uczniów, ekonomistów do ofiar ich reform. I vice versa. Pod każdym z tych względów Polska odstaje dziś od Europy także dlatego, że nigdy nie rozliczyła się z grzechem najdłużej tu pokutującego niewolnictwa..."

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,15833355,Najtrudniejsza_rocznica___1864.html#ixzz2zdMQlcwa .

.

• 2014-04-23 20:02 | "Intelektualiści" na miarę czasów

czyli epoki lajków, słitfoci i pozowania na ściankach.
  • 2014-04-23 23:48 | jan peszek

zgadzam sie z Twoim postem, w koncu czy kazdy musi miec na kazdy temat zdanie arcypowazne, bazujace na poglebione analizie historyczno-psychologiczn-socjologiczny-bod-wie jakiej, a najlepiej wielokrotnie zlozone? Mnie tez sie wcale nie chce myslec o tej Polsce""
  • 2014-04-25 11:27 | baka

Zacząłem czytać ten wywiad w "Polityce" i "odpadłem" po kilku wymianach zdań. Nuda i przekomarzanie się. Nędza w porównaniu z niektórymi książkami Masłowskiej. Ten wywiad to raczej zachęta żeby nie czytać książek Masłowskiej w ogóle, a przecież niektóre są całkiem dobrze napisane np. "Paw Królowej" ubawił mnie setnie jako zjadliwa satyra na polski "szołbiznes".
  • 2014-08-31 19:54 | Karolina

znalazłam piękna sesja z Dorotą http://www.judytapapp.com/maslowska.php
    niesamowita!
  • 2015-01-03 17:58 | loux

Maslowska - dowod na to ze nie wszystkim wirus brei zjadl mozg. Dzieki!
  • 2015-01-23 02:09 | aja

oj pawelku, pawelku.