Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trudny wybór: OFE czy ZUS?

(6)
Otworzyło się okienko transferowe dla członków OFE. Do końca lipca muszą zdecydować, czy chcą pozostać w drugim filarze, czy też wolą, aby całość ich emerytalnej składki powędrowała do ZUS.
 • 2014-04-09 11:53 | jukka2003

  a może jednak nie rzucać monetą ...

  Jest pewna racjonalna przesłanka, która kieruje moją decyzją.

  Przyjmując, że ZUS przewróci się prędzej czy później bo podstawa jego funkcjonowania na zasadzie umowy międzypokoleniowej jest nie do spełnienia w obecnej sytuacji demograficznej - najlepszym wariantem dla płatników, których emerytura obejmie za kilkadziesiąt lat jest przewrócenie się systemu - im wcześniej, tym lepiej. Jedynie to może być początkiem normalności.

  Nie oszukujmy sie. Emerytura obecnych trzydziestolatków to fikcja, pieniądze zostaną przejedzone przez beneficjentów rządu SLD i innych które lekką rąką rozdawały pieniądze. Za kilkadziesiąt lat będziemy pokoleniem podwójnie przegranym.

  Smutne jest to że obecni emeryci klną na rząd i rządają od trzydziestolatków pracy w kieracie i odprowadzania pieniędzy do systemu - podczas gdy sami nigdy nie pracowali na emerytury swoich dziadków.
 • 2014-04-10 11:33 | kaesjot

  Re:Trudny wybór: OFE czy ZUS?

  A jak myślisz - z czego żyli dziadkowie - ze zbierania szczawiu na łąkach, pokrzyw i lebiody na ugorach i chrustu w lesie ?
  A może postępowano z nimi tak, jak to jest w "Balladzie o Narayamie"?
  A kto stworzył to, z czego korzystałeś ( -aś ) zanim się usamodzielniłeś - kto karmił, odziewał, edukował, dbał o zdrowie, dach nad głową ?
  Właśnie rodzice i dziadkowie, dlatego oddawanie części efektów swej pracy to nic innego jak spłata kredytu jaki od nich się otrzymało lub inaczej - wypłata dywidendy z inwestycji jaka rodzice i dziadkowie poczynili przywołując Ciebie na ten świat.
  Tym różnimy się od zwierząt, które pozostawiają na pastwę losu jednostki nie mające już sił na własne utrzymanie.
 • 2014-04-14 20:25 | Ekonom

  Re:Trudny wybór: OFE czy ZUS?

  @jukka2003
  Popelniasz blad polegajacy na tym, ze zakladasz, ze na emeryture mozna oszczedzic, gdy tymczasem realna wartosc tych oszczednosci zalezy tylko i wylacznie od stanu gospodarki w czasie, gdy dany emeryt przejdzie na emeryture. A poniewaz wydajnosc pracy ciagle rosnie, to coraz mniejsza ilosc pracujacych bedzie mogla w przyszlosci utrzymac coraz wieksza ilosc emerytow, tak samo jak ciagle malejaca ilosc rolnikow w rozwinietych krajach jest w stanie wyzywic coraz wieksza ilosc ludnosci.
  Jedyny funkcjonany system emerytalny moze wiec istniec tylko na zasadzie umowy międzypokoleniowej. Obecni emeryci utrzymywali zas swych rodzicow, tak samo jak ich rodzice utrzymywali swoich – znow na zasadzie umowy międzypokoleniowej.
  Wyobraz sobie tez, ze oszczedzilaa, jak moj pradziadek, spora sumke w carskich rublach, obligacjach carskiej Rosji oraz akcjach Kolei Transsyberyjskiej, po czym przyszla rewolucja i cale jego osczednosci Diabli wzieli, podobnie jak oszczednosci mojego dzadka “zjadl” kryzys na gieldzie z lat 1930tych a pozniej II Wojna Swiatowa. Niemniej obaj otrzymywali w swoim czasie emerytury na zaadzie tej, tak przez ciebie nielubianej, umowy międzypokoleniowej.
  Natomiast w OFE nie ma zadnych pieniedzy – te fundusze wszstko co otrzymaja w postaci obwiazkowych skladek przeznaczaja na gre na geldzie, a w najlepszym razie na zakup tzw. papierow wartosciowych, ktore zazwyczaj okazuja sie byc bez wartosci, jako iz sa to tylko obietnice i nic wiecej. Natomiast emertury wyplacane przez ZUS na zasadzie umowy międzypokoleniowej oparte sa na realnych wplywach, czyli na tym, co aktualnie wypracowuja zatrudnieni Polacy.
  Probemy ZUSu wynikaja zas glownie z tego, ze po roku 1989 utracilismy w Polsce ponad 5 milionow miejsc pracy, tak ze nawet wzrost wydajnosci pracy nie byl w stanie zrekompenowac tych ogromnch strat, jakie poniosl zarowno budzet panstwa oraz ZUS na skutek tego, ze te 5 milonow Polakow przestalo placic podatki oraz skladki na ZUS a zaczelo brac zasilki oraz renty a takze wczesniejsze emerytury. Tak wiec to nieudana transformacja a przed wszystkim spowodowane nia ogromne bezrobocie (realnie ponad 20%) jest glownym problemem dzisiejszej Polski.
 • 2014-04-15 21:40 | kaesjot

  Re:Trudny wybór: OFE czy ZUS?

  Dla mnie najsmutniejsze jest to, iż jest wielu ludzi, którzy tego, co tłumaczysz nie rozumie albo zrozumieć nie chce !
  Nie rozróżniają funkcji ZUS od OFE - dla wielu jest to to samo, tyle , że ZUS to "państwowy" zatem gorszy a OFE prywatne czyli z definicji - lepsze
 • 2014-04-17 10:12 | Ekonom

  Re:Trudny wybór: OFE czy ZUS?

  @kaesjot
  Co sie tu dziwic, skoro taki Balcerowicz, ze swoim kompletnym niezrozumieniem dzialania realnej gospodarki, byl de facto dyktatorem polskej gospodarki, a pozniej zrobil on habiitacje z ekonomi... :-(
  Tacy ludzie rzadza dzis Polska oraz nauczaja ekonomii. Jest wiec zle, a moze byc jeszcze gorzej. Popatrz tez na zalosny wrecz poziom wpisow oraz dyskusji na blogu Kasprowicza, takze przeciez doktora ekonomii.
  Szalom!
 • 2014-04-23 09:17 | szczeart

  Re:Trudny wybór: OFE czy ZUS?

  Dywersyfikacja pieniędzy zbieranych na emeryturę jest najlepszym sposobem na (mimo wszystko) zmniejszenie ryzyka biedy na starość. Zawsze lepiej mieć kilka źródeł finansowania, bo jak 'padnie' jedno - reszta może zostać.