Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

(25)
Prezydent Rosji Władimir Putin zdołał przekonać chińskich towarzyszy i kontrakt gazowy jednak podpisano. Za kilka lat gaz popłynie rurociągami z naftowych pól Syberii.
 • 2014-05-21 14:20 | Tanaka

  studium przypadku - nieocenione

  dla osób zawodowo zajmujących się biznesem, szczegóły negocjacji byłyby niezwykłą gratką i pouczającym przykładem. Rosjanie mają opinię niezwykle skutecznych negocjatorów, ale i Chińczycy są tu mocni. Obie strony mają silne argumenty negocjacyjne ale i słabości. Cała sprawa nie jest czystym biznesem, ale i wielką polityką. Z punktu widzenia spraw ukraińskich przez Zachód, Rosja pokazała siłę i skuteczność, które musi robić wrażenie.
 • 2014-05-21 14:21 | ecres

  gaz

  Panie redaktorze.Putin nie pojechałby do Chin ,nie mając w kieszeni umowy.Daj nam boże takiego wodza ,oczywiście bez chęci zabrania Zaolzia i Wilna i Lwowa.A jaką dał radość wczoraj swoim wrogom ,gdy puścił bąka ,że umowy nie ma.Dalej jest jednak w pułapce chcicy Rosjan na powrót do dawnego imperium.Te 80% poparcia jest jego dramatem ,i ironią polityki.Czy z tym problemem da radę ,cholera wie.Jest na tyle mądry że odda władzę a nie dopuści do dalszych zaborów.Oznacza to ,że Rosja jest w gorszej sytuacji aniżeli Ukraina Polityczne oczywiście.
 • 2014-05-21 15:27 | xennax

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  w takich sytuacjach raczej bym zakładał że niestety ale Chiny wygrały. Zagrali kartą nie podpisujemy podpisali potem i to wystarczyło. Nie strali sie docisnąc przeciwnika do ściany, pewnie dostali wiele w zamian wiele ustępstw politycznych itd. Gra o najwyższą stawkę , sadzę że najwięcej to teraz będa miały wywiady :do roboty: co obiecali Rosjanie Chinom, co im jeszcze dodatkowo sprzedali. Prezydent Putin musiał duzo obiecać , bardzo duzo . Ma z czego, a kontrakt był bardzo Rosji porzebny. Za duzo gazu na rynku - tak myślę że Chiny dostały tak z 30 % dyskont . ""
 • 2014-05-21 16:32 | Anna

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Wczoraj podpisano 40 umów gospodarczych, a dziś jeszcze ta. Cenę się nie ujawnia być może dlatego, że nie jest ona w dolarach?"
 • 2014-05-21 18:03 | vandermerwe

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Umowa/umowy moga nie byc wycenione w dolarach, gdyz kraje grupy BRICS daza do odejscia od tej waluty we wzajemnej wymianie handlowej. Inna ciekawa rzecza jest fakt, ze ja o podpisaniu tej szczegolnie umowy slyszalem juz we wczorajszym, wieczornym serwisie informacyjnym.

  Pozdrawiam
 • 2014-05-21 20:48 | taki jeden

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Zgadzam się w 100%. Umowa już była zaklepana od jakiegoś czasu, na pewno już istniała od czasu tych "sławnych" embarg zachodnich, a może i wcześniej.
  Prezydent Rosji jest kilka ruchów do przodu nad UE i USA. jestem również pewien, że Putin doskonale zdaje sobie sprawę, co dziś wymyślają te kraje i co wymyślą za jakiś czas, mimo, ze same jeszcze o tym nie wiedzą.
 • 2014-05-21 21:57 | le_mon

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Dzień żałoby dla wszystkich prawdziwych Polaków ;)
  Jednak temu ..... sąsiadowi krowa nie zdechła, wręcz przeciwnie :(
 • 2014-05-21 21:59 | Piter

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Cena na pewno jest w dolarach, a nie w juanach, ani tym bardziej w rublach.
 • 2014-05-21 23:25 | białas

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  W dotychczasowych informacjach medialnych związanych z Ukrainą i przy okazji tzw. dywersyfikacji gazu dla UE /i nie tylko/ media praktycznie nie dostrzegały problemu relacji Rosja - Chiny. także niewiele było o podróży Obamy po krajach Azji. A tu w ostatnich dniach nagle media się obudziły. Jeszcze wczoraj słuchając/czytając wypowiedzi medialnych wszyscy byli przekonani o fiasku umowy Rosji z Chinami. A dzisiaj taka bomba i większość komentarzy wskazujących, że Putin mimo wszystko zawarł niekorzystny kontrakt. Chociaż wszyscy stwierdzają, że nie znają szczegółów umowy. A dzisiaj na dodatek premier w TVN "gdyba" o treści umowy i że Polska nie jest wrogiem Rosji. A przecież od początku konfliktu na Ukrainie nie było można dostrzec dyplomatycznej powściągliwości wobec Rosji. W UE /i w całym świecie/ chyba dominowaliśmy, delikatnie mówiąc, w negatywnym/agresywnym języku. Nawet chcieliśmy dywizje amerykańskie. W mediach aż się "gotowało" w tym kotle. A co dalej... Trudno usprawiedliwić brak znajomości problematyki międzynarodowej w tych sprawach. Brak co najmniej dostatecznej informacji/wiedzy medialnej nie jest tutaj usprawiedliwieniem mediów. Było to celowe skoncentrowanie uwagi czytelników/odbiorców tylko na problemie Ukrainy i gazu dla Europy z Rosji. Gdzie są te obiektywne i niezależne media. Strach pomyśleć. Okres wyborów został wykorzystany na sprawy nie wymagające programów wyborczych. Partie dominujące wykorzystały to, a gdy temat stawał się powoli mało atrakcyjny, skorzystano z warunków klimatycznych - zagrożenie powodziowe. Okazało się i to zbyt ryzykowne, ale pomimo braku zagrożenia, temat ciągnie się do dzisiaj. Ciekawostką jest cicha rywalizacja dwóch ministrów /Sienkiewicz - Trzaskowski/. Podział MSWiA jak widać nie był zbyt szczęśliwy. Jeden dysponuje siłami a drugi odpowiada za zarządzanie kryzysowe/administrację publiczną. Komuś za ten podział należy się "nobel" /kartoflany/.
 • 2014-05-22 07:32 | vandermerwe

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Jak bardzo jednostronny jest przekaz nt Rosji w polskich mediach mozna przekonac sie na tym wlasnie przykladzie. Wczoraj rano Redaktor Polityki cieszyl sie, ze kontraktu nie ma. Bylo to, mozna wniosokowac ciche marzenie, gdyz informacje z poprzedniego dnia o podpisaniu umowy zupelnie zniknely z pola widzenia Redaktora. Pozniej musial stwierdzic, ze jednak podpisano. Niemniej Rosja zostaje przedstawiona w roli petenta, ktory na kolanach blaga o parafke. Gdyby tak bylo jak chce Autor kontrakt dawno zostalby podpisany bez wiekszych targow. Sadze, ze przydalaby sie odrobina powagi w relacjonowaniu spraw tego swiata- chocby z racji szacunku dla nas, czytelnikow.

  Pozdrawiam
 • 2014-05-22 07:34 | vandermerwe

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  @ Piter,

  Moze jest w dolarach. Nie jest jednak wykluczone, ze w walucie jednego lub drugiego kraju, z przyczyn podanych wczesniej.


  Pozdrawiam
 • 2014-05-22 08:42 | Byniek

  Głupio wam teraz propagandziści wszelkiej maści ?

  Trzeba być naprawdę naiwnym ( głupim ) żeby zakładać, że Putin dopiero po przyjeździe do Chin negocjował kontrakt. Wcześniej, wszystko było zapięte na ostatni guzik. To zbyt wielkie kraje i zbyt duży kaliber spotykających się stron, żeby doszło do " partaniny ". Tak trudno to przyjąć do wiadomości ?
 • 2014-05-22 09:05 | janadam48

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  To, że media widzą wszędzie winę Rosji jeszcze mogę jakoś zrozumieć. Nie mogę i nie zaakceptuję polskiej polityki wobec Rosji. Wypowiedzi min. Sikorskiego są skandaliczne. Zrobienie ministrem Spraw Zagranicznych kogoś tylko dlatego,że zna język angielski jest ewenementem na skalę światową. Jak ten pan jest dyplomatą to ja jestem Prymasem. Ja nie wiem czy my jesteśmy w Unii czy może reprezentujemu w Unii interesy USA. Od Rosjii powinniśmy uczyć się jak się robi interesy. Premier jeździ po Europie i opowiada sny o wspólnej polityce energetycznej. Tak duże przedsięwzięcie trzeba najpierw uzgodnić na szczeblu dyplomatycznym a potem się chwalić lub w wypadku fiaska, milczeć. Temu zamysłowi nawet Czesi pokazali środkowy palec. Oni są pragmatyczni my jesteśmy nawiedzeni. Premier mógłby od Angeli nauczyć się dbać o interes narodu. Machanie szabelką i zbawianie świata niech zostawi innym. No i ciągłe straszenie Kaczyńskim jest już śmieszne.
 • 2014-05-22 11:39 | ziołolipa

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  ".... Rosjanie ulegli pod naporem chińskich żądań i Państwu Środka nie sprzedają gazu na tak korzystnych dla siebie zasadach, na jakich oparty jest choćby handel Gazpromu z Polską."
  Zapewne popsute stosunki z UE mogły pomóc Chińczykom w negocjacjach. Kupić gaz w cenie niższej od tych jakiej my płacimy, nie jest trudno, tylko Ukraina płaci więcej. Pozazdrościć Rosjanom polityki międzynarodowej. Nasz Minister MSZ to jedna wielka porażka, zero dyplomacji, to co na ustach to w głowie, żadnych tajemnic.
  pozdrawiam
 • 2014-05-22 12:00 | Tanaka

  Zabawnie, czyli na smutno

  Zabawna była reakcja polskich mediów na fakt podpisania umowy między Rosją a Chnami. Lakoniczna, niedowierzająca, rozczarowana, rozzłoszczona. a jeszcze dzień wcześniej tytuły krzyczały, że Chny nie podpiszą, że Putin został upokorzony, że to klęska obrzydliwej Rosji, że będzie bankructwo. Złośliwa satysfakcja tuż przed. Emocje nakręcone do zenitu.
  Następnego dnia - całkowite zagubienie. Stupor. Dysonans poznawczy. I jak tu żyć?
  Ale tak naprawdę to jest smutne. Polska zapiekłość i niekompetencja rządzą. Brak myśli strategiczne, jedynie tupanie nóżkami i wrzaski. Polska całkowita nieznajomość Rosji. Wałęsa objeżdżał cały świat i namawiał, by świat robił biznes z Rosją za pomocą Polski. "Bo Polska zna się na Rosji".
  Świat sprawdził, jak się Polska zna, i stwierdził, że z propozycji nie skorzysta. Megalomania i niekompetencja zostały ukarane.
  Polska jest przekonana, że zna się na Ukrainie. Chciała niedawno wmusić Rosji, żeby gazociąg, który Rosja proponowała Polsce przez Białoruś, poszedł przez Ukrainę. Rosjanie nie lubią, by ich gaz był kradziony przez Ukrainę z rury. Polacy lubią, jak ktoś okrada Rosję. Jak to się skończyło? Polska została ukarana, na własne stanowcze życzenie: rura biegnie po dnie Bałtyku i interesy na tym robią ci co zawsze: Rosja i Niemcy.
  Polska krzyczy, że jest "kondominium rusko-niemieckim". Sama się bardzo stara to kondominium wytworzyć. By się potem nad sobą użalać, oraz wołać "ratunku, Niemcy/Ruscy mnie biją!"
 • 2014-05-22 12:56 | Andrzej

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Chińczycy prawdopodobnie przewidują, że rosyjski Daleki Wschód i tak z czasem będzie należał do Chin, więc przy okazji będą mieć rurociąg gazowy. Już teraz PKB (produkt krajowy brutto) Chin jest ponad 5-krotnie wyższy niż rosyjski, a za 15-20 lat przewaga Chin będzie 10-krotna. Już teraz miliony Chińczyków osiedlają się na wschodzie Rosji.
 • 2014-05-22 21:04 | antónio

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Mozna przypszczać ,że Chiny mocno wyśrubowały cenę.
  Rosjanie aby zarobic będą zmotywowani aby obniżyć koszty pozyskania gazu.

  Chiny będą miały tani gaz dla przemysłu,a Rosjanie dowiedzą się czegoś o gospodarce rynkowej.

  Tylko Polska będzie spalała najdroższy węgiel świata i kupowała najdroższy prąd z niemieckich wiatraków.

  Wizyta premiera u górników była szalenie ciekawa.Pojawił sie tam z jakimś funkcjonariuszem służb specjalnych od tropienia przekretów gospodarczych.
  Panowie szlachta ze ZZ wiem ,że kradniecie ale nie będę ruszał tego gów...a pod warunkiem ,że nie zajedziecie z kosami Warszawy.
  Bonzowie chwycili aluzję w lot.
  Wegiel musi byc drogi nie ma wyjścia.
 • 2014-05-23 00:14 | Kuz'kina Mat'

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Putin dopłacił, by tobie dosolić!
 • 2014-05-23 09:14 | le_mon

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Na jakiej podstawie tak przypuszczasz? Bo tak się marzy różnym telewizyjnym "ekspertom" albo nawiedzonym politykierom?
  A Rosja dowie sie czegoś o gospodarce rynkowej. Świetny dowcip :)
  I pewnie Polska która "będzie spalała najdroższy węgiel świata i kupowała najdroższy prąd z niemieckich wiatraków" będzie nauczycielem w tej materii? :D
 • 2014-05-23 13:10 | Jurek1954

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Nie myliłem się. Jędrzej Winiecki idzie w zaparte. Jak kontrakt jest podpisany, na pewno Rosja straci, bo była na kolanach a Chiny zyskają. Teksy poparty "chyba", "zdaje się" bo konkretów umowy autor nie zna co przyznaje. To po co to gdybanie? Wiem po co - ma być antyrosyjsko. Jakoś nie bardzo wyszło.
  Jedna strona ma zapewnione dostawy gazu, druga zbyt. Cena jest tajemnicą handlową. Zdrowo myślący uważa, że korzystna dla stron. I tyle. Sukces obu stron.
  Takie to proste, ale nie pasuje publicyście Polityki do zohydzenia Putina i Rosji. No to stęka i coś tam bajdurzy, aby wyszło na jego. Słowem - mało profesjonalna publikacja. Więcej - dno.
 • 2014-05-23 20:41 | stefan57

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Stało się to, czego mądrzy ludzie od kilkunastu lat się obawiali : połączenia, produktywności Azjatów z dostępem do rosyjskich surowców. Do tego destabilizacja w Europie, głównie dzięki polskim pajacom z ministrem Sikorskim na czele.
  Wymyślili "Partnerstwo Wschodnie" , nazwa miała wprowadzać ruskich w błąd, chodziło o "na złość Rosji".
  Wiedziałem że to się źle skończy, ale że w tych wygłupach Polska będzie aż tak zdecydowanie przodować?
  I co? I ku....a nic , dalej ci sami ludzie plotą i piszą te same banały.
  Była kiedyś minister spr. zagr. Fotyga , myślałem że już kogoś gorszego na tym stanowisku znaleźć nie można. Głupi byłem, można , w tym kraju pokłady idiotów są niewyczerpalne, jak rosyjskich minerałów.
  Pan Radek i Donek są z siebie dalej bardzo zadowoleni a Niemcy zgrzytają zębami , już się poznali na polskich ekspertach wschodnich.
  Czuję odruch wymiotny. Muszę kończyć.
  P.S.
  O, widzę właśnie nową mapę regionów Ukrainy. Boże, Putin rzucił już kilkanaście milionów terrorystów na Ukrainę , znowu byłem głupi, myślałem że nigdy nie z werbuje więcej niż siedem milionów.
 • 2014-05-24 08:25 | vandermerwe

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  "Neither side disclosed the price in the Russia-China contract, but industry sources said it was between $350 and $380 per 1,000 cubic metres, in line with what most European utilities pay under discounted long-term contracts, signed in the last two years."

  Tyle "The Guardian".


  Pozdrawiam
 • 2014-05-24 16:19 | jj

  wartosc energii 1$ kreuje 5$ nowo wykreowanej

  wartosci w gospodarce, latwo policzyc ze 400 mld $ wykreje 5 krotnie wiecej wartosci......lecz nie w USD...ciekawo co to bedzie czy jankesi zaczna jakas globalna wojne czy licza na cud?
 • 2014-05-25 07:45 | anty

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Bardzo sluszna uwaga. O odejsciu od dolara we wzajemnych rozliczeniach handlowych, miedzy Chinami a Rosja, zadecydowano juz w ubieglym roku podczas G8 w Sankt Petersburgu, podpisano jakis stosowny dokument. Rosyjski Gaz i ropa nie beda tez sprzedawane na londynskiej gieldzie. Podejrzewam, ze cena bedzie sie zmieniac w zaleznosci od kursu rubla i junana. Zarówno Chinczycy jak i Rosjanie nie sa zbyt gadatliwi, wiec ta zagrywka o niepodpisaniu to tylko polityczna gra, zeby trzymac zachód w szachu. Sankcje mialy racje bytu gdy swiat byl wyraznie dwubiegunowy, czyli po jednej stronie komunizm a po drugiej kapitalizm. Wielkie korporacje nie mogly przenosic pracy ze swoich krajów do Azji czy do Europy Srodkowo-Wschodniej na taka skale jak to sie stalo po 1989. Ludzie mieli pracy a tym samym, panstwo bogacilo sie. Po 1989 roku nastapila pogon za ciceciami kosztów czyli zysk za wszelka cene i niszczenie konkurencji poprzez falszywe inwestycje np. w Polsce i grabiez majatku narodowego. Przed 1989 ludziom na zachodzie zylo sie znacznier lepiej, teraz przyszlosc jest niepewna.
 • 2014-05-26 17:22 | mazmo

  Re:Suspens jak u Hitchcocka: Chiny jednak kupią rosyjski gaz

  Wie co wymyślą bo przy wymyślaniu będą kierować się zdrowym rozsądkiem i łatwo to przewidzieć. Pytanie czy w ogóle da się wymyślić cokolwiek co zaboli tylko Rosję i nie odbije się rykoszetem na jej partnerach gospodarczych.