Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Powszechna erozja empatii

(18)
Co sprawia, że wielu Polakom tak łatwo przychodzi dziś obsobaczyć nieznajomego za nieostrożność i zelżyć kogoś w sieci? A tak trudno odstąpić miejsce w autobusie i ustąpić trochę w swoich przekonaniach? Dlaczego tak często widzimy w drugim nie człowieka, lecz obcego?
  • 2014-06-11 10:19 | aniga

Poprawka

Uniwerytet Kazimierza Wielkiego w Byggoszcz, nie Jana Kazimierza.
  • 2014-06-12 08:06 | dpulina

Re:Powszechna erozja empatii

Dziękuję za ten artykuł, polecę znajomym i studentom.
  • 2014-06-12 12:56 | rosomak

Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, że artykuł jest bardzo dobrze napisany?
  • 2014-06-12 13:11 | ared

Ja tez uwazam, ze swietny artykul, jak bardzo potrzebny mozna byz rzec.
  • 2014-06-13 13:40 | strixy

Bardzo dobry artykuł. Jeszcze bym do tego dodała właścicieli psów, którzy puszczają je luzem i pozwalają im skakać i atakować inne psy nazywając to 'zabawą'. Co ciekawe, właściciele tych samych psów widząc psa większego od ich 'pociechy' natychmiast w panice przywołują pupilka. ;) Temat znam z autopsji, kiedy miałam dwa owczarki niemieckie, wszystkie psy biegające luzem natychmiast lądowały na smyczy na nasz widok. Teraz mam malutką sunię i ciągle słyszę, że 'on/a się tylko chce bawić', podczas gdy obcy pies atakuje/kopuluje/dręczy mojego, który się kuli ze strachu.

Polacy nie rozumieją, że wolność ich i ich pupilków kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innej osoby.
  • 2014-06-15 11:52 | _sens_

Zaprawdę urzekła nas Twa fascynująca historia....
  • 2014-06-21 14:23 | xxx

Odnośnie pierwszego przykładu - Kuźniar nie był trolowany dla samej przyjemności trolowania, raczej atakowany ze względu na swoją osobowość, specyficzne podejście do rzetelności dziennikarskiej i niezbyt dobrze ukrywane poglądy polityczne.
    Gdyby coś takiego prowadził jakikolwiek inny dziennikarz, docinek z pewnością byłoby o wiele mniej.
  • 2014-06-21 16:51 | vul6

Mózg nie może być "oprogramowany w hardware" - hardware to sprzęt, software to oprogramowanie. Jeśli pisze Pani o wbudowanym na stałe elemencie to można użyć słowa hardware, ale bez tego błędnego "oprogramowany w" obok
  • 2014-06-22 06:50 | Kuka

Znakomity tekst i bardzo potrzebny. Jest rzetelna analiza, trafne, interesujące zaprezentowanie tematu, a na końcu nawet próba szukania odpowiedzi. Odważne, mądre, świetnie napisane. Dziękuję.
  • 2014-06-22 21:22 | Adam 2222

Powszechna erozja empatii jest dzięki biedzie ~50% Polaków, beznadziejności jutra i Patriotom Polskim w tym urzędnikom Watykanu, żrącym bez umiaru

• 2014-06-24 08:52 | Slawczan

Zabawne - podkreśla się w artykule indywidualizm Polaków ale przecież nie jest to ten indywidualizm, który pozwolił Amerykanom ,,zdobyć Dziki Zachód" czy jest źródłem pojęcia prywatności czy praw człowieka. To jest PATOLOGICZNY INDYWIDUALIZM - parkuję na miejscu dla inwalidy bo mi tak wygodnie - bo mogę, palę papierosy w zamkniętym pomieszczeniu ,,bo nikt nie może ograniczać mojego prawa" (tu przypomnę, że p. Redaktor Żakowski nawet był częścią ,,ruchu oporu przeciwko oprymowaniu tego prawa człowieka" , nie wspomnę o największej aktywistce antyzakazowej - pani Kopacz). Podrzucam śmieci do bloków albo lasu ,,bo mam kredyt na głowie". Ot, taki indywidualizm. Taki indywidualista jest bliższy indywiduum niż treści wypełniającej to piękne pojęcie. Za to ów polski ,,indywidualista" wykazuje się tolerancją na poziomie mentalności kibica wobec takiego wytworu indywidualizmu jak odmienność. Jakakolwiek, choćby nie wiem jak nieszkodliwa wywołuje agresję.
    Winienie tzw. komuny to piękna wymówka - raczej winię konglomerat powstały z wymieszania patologicznych cech prezentowanych przez szlachtę i chłopów a uprawomocnianych i konserwowanych przez katolicyzm a który promowany po 1989r model jeszcze wzmocnił i usankcjonował . Pan kierowca na drodze czuje się niczym ,,szlachcic na zagrodzie" więc plebs (piesi czy rowerzyści) ma czekać, dostosowywać się. Oczywiście ,,przestrzega" on przepisów i hołoty nie porozjeżdża...Czy pan przedsiębiorca, którego ,,nie stać" by płacić godziwie pracownikom, opowiadający jak nędzny jest jego żywot pomimo domu i mercedesa na podjeździe (to pokłosie chłopskości - gdzie należało ukrywać powodzenie ,,bo pan zabierze"). To wzmacnia przekaz płynący od 1989r - ,,podatki (czyli świadczenie na rzecz wspólnoty)to kradzież", chorzy i niepełnosprawni to ,,obciążenie" systemu, a człowiek załatwiający sobie rentę jest zaradny. Do policji czy innych służb nie idzie się dlatego, że chce się wykonywać tą pracę ale tylko dlatego, że oferują one określony zestaw niezwykłych jak na warunki naszego dorabiającego się kraju przywilejów (potwierdzeniem tej tezy są zawsze te same pogróżki, że w razie zmiany warunków zatrudnienia ,,odejdą ze służby doświadczeni funkcjonariusze").
  • 2014-06-24 19:53 | Agnieszka

Jasne - najwieksza empatia panuje w Emiratach Arabskich (w koncu tam PKB est najwyzszy), w Europie nieco mniejszy, ale w Niemczech czy Danii lekko sie skrzywisz i juz masz tysoace wspolczujacych wobec siebie. Zastanow sie czlowieku, czy cie calkowity malkontyzm i nienawisc do wsyzstkich poza soba nie przezarala (jako pasuje mi do Pana te zdanie z pierwszego akapitu, o maturzystach, ktorzy sami oceniali sie jako uczciwi i porzadni, a wszystkich innych jako falszywych, nieuprzejmych, wrednych, itp.). Biedy obiektywnej w Polsce nie ma - bo niemoznosc kupienia wlasnego mieszkanie w wieku trzydziestu lat, czy dobrego samochodu, bieda nie jest. Jest subiektywnym ubostwem. A sa miejsca na ziemi, gdzie ludzie nie maja co jesc - i z gory prosze sobie dac spokoj z argumentami o glodujacych dzieciach w Polsce - proponuje przejsc na jeden z bazarow, np. Wolumen w Warszawie, gdzie regularnie sprzedawane sa artykuly zywnosciowe rozdawane ubogim. Jezeli rodzice sprzedaja zywnosc, zeby miec na ... no wlasnie i dzieci nei maja co jesc, to nie bieda, tylko patologia rodzicow. To, ze Polacy moga mowic co chca (czesto glupoty), robic co chca i jezdzic - chocby nawet do pracy zagranica- to cos, o czym pokolenie powojenne moglo marzyc. Jak widac, niektorym bedzie zawsze zle...
  • 2014-06-25 07:14 | Adam 2222

"syty głodnego nie zrozumie". Sama jesteś doskonałym przykładem braku empatii. Spróbuj na trzeźwo być bezdomną czy mieć dochody poniżej minimum socjalnego/biologicznego

• 2014-06-27 11:19 | dewes

Zaiste ciekawe jest, że apolityczność to cecha, która według dziennikarzy prawicowych obowiązywać ma wyłącznie dziennikarzy TVNu.
  • 2014-06-28 10:31 | Zbyszek

Dwanaście lat religii po 2 h tygodniowo (+ przedszkole) jakoś nie pomogło. Rocznie 1.3 mld zł zmarnowane na tzw. katechizację.
  • 2014-06-29 07:49 | Hanisko

BARDZO dobry artykuł. Też dziękuję i też polecę (już to zrobiłam) dzieciom i znajomym (oraz studentom:)).
  • 2014-06-29 08:11 | Hanisko

Nie podzielam Twojego zdania. Biedni są w większości bardziej empatyczni i skłonni do pomocy.
  • 2014-06-29 08:24 | Hanisko

Po pierwsze - mów za siebie ("nas" wypraszam sobie), po drugie - bez SENSu to jest twój kpiący ton, nieadekwatny do MERYTORYCZNEJ wartości artykułu, aczkolwiek paradoksalnie potwierdzający wnioski zawarte w nim.