Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Po co nam tyle czołgów?

(6)
Polska wyrasta na europejską potęgę pancerną. To o tyle łatwe, że inne kraje masowo pozbywają się czołgów. Liczba czołgów z wyznacznika nowoczesności armii staje się symbolem jej zacofania.
 • 2014-06-11 10:49 | tomaaaa

  czołg

  Autor chyba nie do końca przeanalizował temat. Kluczowa jest tu opinia gen. Skrzypczaka - póki Rosjanie rozwijają czołgi - my też powinniśmy. W ewentualnym konflikcie w pierwszej chwili zostały by zniszczone nasze lotniska. Prawdopodobieństwo , że udałoby się zdobyć panowanie w powietrzu jest minimalne. Możemy jedynie przy pomocy systemów przeciwlotniczych (których de facto nie posiadamy!!) skłonić wroga do tego żeby sobie bezkarnie nie latał nad naszym terytorium. Niestety dotyczy to także nas - Rosja ma bardzo dobrze rozwiniętą obronę przeciwlotniczą i ciągle w nią inwestuje, stąd sojusznicy też by się dość mocno wahali zanim by wysłali swoje maszyny nam na pomoc. Drony są maszynami sterowanymi przez człowieka, który znajduje się często kilka tyś kilometrów od maszyny. W miarę wzrostu odległości opóźnienie w komunikacji pilot <> maszyna może sięgać od kilku do kilkunastu sekund, więc bezpośrednia walka drona z prawdziwym samolotem póki co nie jest możliwa. Następna kwestia to co zrobić w przypadku gdy przeciwnik będzie okupował jakiś obszar kraju, a my będziemy chcieli go stamtąd wykurzyć. Dron może być łatwo zestrzelony lub przejęty - udało się to nawet specjalistom z Iranu, nie mówiąc już o ostatnim przejęciu drona przez Rosję nad Krymem. Historia pokazuje że nie ma idealnie zabezpieczonych transmisji danych na odległość więc wcale nie jest trudno wyobrazić sobie sytuację, w której drony w pewnej chwili zaczynają strzelać do "swoich". Wracając do ewentualnego kontrataku na pozycje okupowane przez wroga. Czy dron jest w stanie odbić teren i go później zająć? Otóż nie, do tego wciąż potrzebny jest żywy żołnierz który będzie wspomagany przez ciężki sprzęt pancerny - czyli czołgi. Drony sterowane przez człowieka nadają się do prowadzenia zwiadu i są pomocne w konfliktach asymetrycznych, np. do ścigania talibów na pustyni, ale nie mam mowy żeby zastąpiły całkowicie żywych żołnierzy i pancerz za którym mogą się schować. Irackie czołgi mogły być bezkarnie niszczone ponieważ Amerykanie całkowicie panowali w powietrzu, co wcale nie jest takie łatwe - przykład Ukrainy gdzie Rosjanie co chwila strącają jakiś ukraiński samolot lub helikopter.
 • 2014-06-12 19:55 | abchaz

  Re:Po co nam tyle czołgów?

  Panowanie w powietrzu jest rzeczywiscie wykluczone.Jastrzębie powinny zdążyc odleciec poza zasięg.Straszna kupa forsy niespłaconej.A Leopard to też kupa złomu bez perspektywy przetrwania lecz tania !!! Na czymś trzeba legendę ,kolejnej "niezwyciężonej" budowac.
 • 2014-06-13 00:34 | jabol

  Re:Po co nam tyle czołgów?

  @abchaz

  Mógłbyś rozwinąć swoją myśl, że Leopard to kupa złomu?
  Czy ot tak bezrefleksyjnie sobie chlapnąłeś w klawiaturę?
 • 2014-06-13 07:15 | znafca

  Re:Po co nam tyle czołgów?

  jedna atomówka i zadne czolgi nie pomoga!
 • 2014-06-13 15:48 | abchaz

  Re:Po co nam tyle czołgów?

  @jabol

  kazdy czołg pozbawiony osłony z powietrza jest już a'priori kupą złomu.
  Patrz wyżej co napisał @tomaaa o wojnie irackiej
 • 2014-08-17 19:57 | bever

  Re:Po co nam tyle czołgów?

  chyba nikt nie patrzy na mape, zagan jest na terenie poniemieckim, blisko dresna, dlaczego tam sa garnizony, skoro rosja nie nalezy do nato?